Woningbouw op eilandje in de Pluimpot moet geld opbrengen Gunter betwist verkoop grond aan de ijsclub Eerste paal wooncentrum Sjaloom vóór bouwvak Bewoner ziet vlammen uit het dak komen tijdens wegbrengen vuilnis Minder invloed in waterschap Doortrekken oude geul tot in Haven in Sint-Maartensdijk 75b- Donderdag 2 december 2010 67e jaargang no. 3 Slager verruilt Eerste Kamer voor ruimte Kerstboom 16 meter hoog in smalstad Gemeente loopt pacht De Waal mis Dorpswinkel is meer dan winkel Castria 25 mille van provincie voor buurtsparen Als de grootse plannen voor de recreatieve en economi sche ontwikkelingen voor Sint-Maartensdijk en Scherpe nisse doorgaan, gaat er de komende tien jaar veel veran deren. Vooral voor de smalstad. De sportvelden worden dan verplaatst en het water van de Pluimpot wordt door getrokken tot in het dorp. In de oude geul wordt een ei landje gemaakt waar koopwoningen op worden ge bouwd. Van de grondopbrengst kunnen andere projecten betaald worden, verwachten b. en w. Overdekt zwembad C1000 hoort aan de Koelhuisweg De familie Gunter verzoekt de gemeenteraad om het raadsbesluit van 23 september, waarbij grond aan de Koelhuisweg in Sint-Annaland aan de ijsclub werd ver kocht, te heroverwegen. „Wij hebben sterk de indruk dat op basis van onjuiste of onvolledige informatie politieke besluitvorming heeft plaatsgevonden. Indien het perceel aan de ijsclub zou worden verkocht, zou dat belangrijke en onomkeerbare nadelen met zich meebrengen." Gunter ziet de grond naast Busmariteam nog steeds als de ideale plek voor de nieuwe supermarkt. Minder overlast Nieuwbouw voor 36 bewoners in Stadslicht Sjaloom Zorg uit Dirksland wil voor de bouwvakvakantie de eerste paal slaan voor een gebouw met 36 appartemen ten in Tholen. Voor het complex zijn nu 26 kandidaten, maar directeur Henk Brinkman denkt dat er voldoende belangstellenden zijn om het gebouw volledig te kunnen bezetten. Dat bleek maandagavond op een drukbezochte informatieavond in brasserie Du Bois in Tholen. Niet haalbaar Deze week Zolderbrand in dichtbebouwde Hoenderweg snel gedoofd „Ik stond net op het punt om weg te gaan, maar zag vlammen uit het dak komen toen ik buiten een zak vuil in de container ging gooien." René van Loon schrok enorm toen hij maandag even voor het middaguur brand in zijn woning aan de Hoenderweg in Sint-Annaland constateerde. „Ik had mijn houtkacheltje aan", is zijn eerste verklaring. De brandweer van Sint-Annaland kreeg om twaalf minu ten voor twaalf de brandmelding binnen en stond binnen een paar minuten al bij de woning. „Ik hoop dat het meevalt", zei Van Loon. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2.Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Kees Slager (SP) gaat vanaf januari Roland van Tilborg vervangen in de gemeentelijke adviescommissie ruimte. Van Tilborg heeft zijn han den vol aan de voorbereiding voor de provinciale staten. Hij staat op een verkiesbare tweede plaats. Sla ger is lid van de Eerste Kamer, maar stopt op 30 juni. „Dan heb ik één termijn meegemaakt. Ik word 73 jaar. Als ik het zou verlengen, zou ik tot mijn 77ste door moeten gaan." Ruimte is de belangrijkste adviescommissie waar onderwer pen als windmolens, masterplan Tholen en woningbouw aan de orde komen. De SP liet in de commissie nauwelijks van zich horen. Slager moet daar verandering in brengen. De ondernemersvereniging Smal stad laat een 16 meter hoge kerst boom plaatsen op de Markt in Sint- Maartensdijk. Burgemeester Nuis zal de lichten van de sparrenboom ontsteken tijdens de winterfair (op volger van de kerstmarkt) op woensdag 15 december. Tholen verliest twee dagelijks be stuurders in het waterschap. Jacob Mol stopt ermee. Jaap de Jager was nog wél beschikbaar, maar een Zeeuws-Vlaming kreeg de voorkeur. Er komen nu twee Zeeuws-Vlamin gen in het dagelijks bestuur van het fusiewaterschap Scheldestromen en niemand van Tholen. Er zijn wel vier Thoolse hoofdingelanden in de algemene vergadering: Chris Koop man blijft. Jaap de Jager stapt over van het dagelijks bestuur naar de al gemene vergadering, Cees Verloop en Edward Rietkerk zijn nieuw. De zittende hoofdingeland Ellen van der Wal is niet herkozen. Zie ook pagina 10. Door het faillissement van banket- fabriek De Waal in Tholen loopt de gemeente dit jaar 17.835 euro aan erfpacht mis. Die betaalde de onder neming voor bouwgrond aan de Stevinweg op bedrijventerrein Wel gelegen II, waarheen het bedrijf vanuit de Edisonwcg zou verhuizen. In 2007 legde de gemeente ruim 3,8 miljoen euro op tafel voor de ver plaatsing (voorzien in de zomer van 2009) en de overname van het be staande complex. Acht maanden ge leden ging De Waal en Zonen b.v. failliet. Een andere besloten ven nootschap, J.C. de Waal Beheer, heeft in verband daarmee de erf pachtovereenkomst beëindigd. Niet alleen derft de gemeente Tholen nu inkomsten, ze krijgt ook méér bouwgrond in voorraad. De begro ting 2010 wordt er voor aangepast met een post van 932.700 euro. De Dorpswinkel in Scherpenisse is meer dan een winkel. Na de opening wordt de winkel goed bezocht, maar ook gebruikt als ontmoetingsplaats, zegt Spar-ondernemer Arjan van Ommen. „We moeten nu het assorti ment afstemmen op de klanten. Maar het loopt goed. Het is natuur lijk nog geen 50 vierkante meter, we kunnen er niet alles in kwijt. Het is meer dan een winkel. Er staan stoe len, mensen blijven soms een half uur zitten." Het is zelfs al voorgeko men dat klanten meehielpen de schappen aan te vullen. Zie ook pagina 5. Castria Wonen krijgt van de provin cie Zeeland de maximaal toegezeg de subsidie van 24.585 euro voor het project Buurtsparen. Daarmee wordt de detailhandel op Tholen ge steund en het kopen binnen de eigen gemeente gestimuleerd. Castria on dersteunde daarmee de leefbaarheid om de koopkracht te handhaven en zoveel mogelijk winkelvoorzienin gen te behouden. Aan de subsidie was een aantal prestatieafspraken gekoppeld waaraan Castria volgens gedeputeerde staten heeft voldaan. Er was een voorschot van 18.439 euro betaald, zodat de woningstich ting nog 6146 euro ontvangt. Sint-Maartensdijk moet weer veel meer aan de Pluimpot komen te liggen om bezoekers van de recreatieparken te verleiden om in het dorp boodschappen te komen doen. Om de vele plannen voor te bereiden is bijna 350.(XX) euro nodig. Maan dagavond spreekt de commissie ruimte er over. Een van de opvallendste veranderin gen is dat er een eilandje wordt ge maakt in de Pluimpot, daar waar nu de sportvelden liggen en het oude Haestinge staat. Het eilandje ligt op de tekening als een boon in het water. In feite wordt een klein deel van het bestaande ingepolderde gebied weer terug gegeven aan het water. Maar in de plannen is onduidelijk of het water ook weer zout wordt. En komt het water zelfs langs het kantoor van Castria Wonen weer het dorp inge stroomd tot aan de weg die over de Haven naar de Kaaistraat loopt. Volgens de toelichting op het voorstel maakt het doortrekken van de Pluim pot tot in het dorp, het gebied aan trekkelijker maken. Volgens b. en w. wordt daarmee de oorspronkelijke si tuatie in ere hersteld. De 'natuurlijke en cultuurhistorische kwaliteiten van het gebied worden op deze manier zichtbaar en beleefbaar', heet het. En daarmee wordt de woon- en leefom geving aanzienlijk verbeterd. De sportvelden zullen daarvoor moe ten worden verplaatst en het oude Haestinge gesloopt. Waar de sport velden heen gaan, is nog niet bekend. Aanvankelijk was de bedoeling dat ze in de Geertruidapolder zouden ko men, maar in het voorstel is daar niets meer van terug te vinden. Belangrijk onderdeel van het plan is om een verbinding te maken van het dorp naar de Geertruidapolder waar recreatieterrein de Pluimpot wordt uitgebreid met woningen en een zwembad. Dat staat al voor volgend jaar op het programma. Er zou dan een langzaam verkeersweg moeten komen die over het eilandje richting de Geertruidapolder loopt. Gasten van de Pluimpot en andere campings bij Gorishoek kunnen dan het dorp bezoeken om er te winkelen of de ho reca tc bezoeken. Andersom worden de voorzieningen op het park goed bereikbaar voor de inwoners van Sint-Maartensdijk. Maar dan kan pas als de sportaccommodaties (voetbal- tennis- en korfbalvereniging) ver plaatst zijn. Naar de nieuwe plek, de risico's en de financiële gevolgen wordt studie gedaan., gelijktijding met het opstellen van een grondex ploitatie. De verenigingen zullen bij het overleg worden betrokken. Marktpartijen zullen een voorstel doen voor de aankoop van de sport velden en het zwembad, en het reali seren van een eiland met enkele koopwoningen plus voorzieningen. Volgens b. en w. heeft dat voordelen omdat de gemeente in een vroeg sta dium geld krijgt uit de verkoop van de grond. In de op te stellen grondex ploitatie wordt dan bepaald waar het geld voor zal worden gebruikt. Dat zelfde gebeurt ook met de exploita tielasten die vrijvallen als het zwem bad gesloopt wordt. Bovendien vinden b. en w. het be langrijk dat er met het aanleggen en inrichten van een eiland aan de bewo ners en ondernemers wordt getoond dat er werk gemaakt wordt van de impuls die voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse is afgesproken. Boven dien gaan ze er van uit dat dit ook een positief effect zal hebben op de prij zen voor de woningen die later (na 2015) in de Geertruidapolder zullen worden gebouwd. Gedacht wordt aan de bouw van vijftien woningen per jaar. Of die er komen hangt er van de ontwikkelingen op de woningmarkt af, schrijven b. en w. De gemeente raad heeft afgesproken dat eerst maar eens opnieuw bekeken moet worden waar en hoeveel woningen er in de komende jaren in de gemeente ge bouwd moeten worden. Begin volgend jaar wordt dat duide lijk. Om de wijk goed te kunnen be reiken is een ontsluiting nodig vanaf de provincialeweg (langs Potter en Fixet). De gemeente is nog bezig grond te verwerven om een door braak te kunnen maken in de dijk achter het industrieterrein. Eind volgend jaar wil recreatiepark de Pluimpot beginnen met de uitbrei ding. Het nieuwe overdekte zwem bad wordt op zijn minst 160 vierkan te meter voor het schoolzwemmen. Uitgangspunt is een overdekt bad van 250 vierkante meter. De herinrichting van de Haven in Sint-Maartensdijk staat voor volgend jaar op de rol. Ook zullen er volgens b. en w. 'enkele panden' op de Haven aangepakt worden om de openbare ruimte op te waarderen. Voor de bouw van zomerwoningen bij Gorishoek (plan Wulpdal) ban Et- state en Roos Projectontwikkelingen, is nog geen duidelijkheid. De project ontwikkelaar heeft volgens b. en. la ten weten zijn eigen plan te willen trekken. Het is de vraag hoe de fracties in de gemeenteraad op de plannen zullen reageren. Eerder trapte de raad op de rem voor het masterplan Tholen waar ook geld gegenereerd zou worden uit woningbouw om andere zaken te be kostigen. De provincie reageert kri tisch op het plan. Zie daarvoor pagina 3 en 7. In de commissie ruimte van 13 september is volgens Gunter door één van de commissieleden ge vraagd of zij nog altijd aanspraak wilden maken op de grond aan de Koelhuisweg. „Daarop is door wethouder Hommel - geheel ten onrechte - aangegeven dat dit 'ge regeld zou zijn.' Dit verbaast ons bijzonder omdat het de gemeente al sinds jaar en dag bekend is dat onze voorkeur nog altijd uitgaat naar de Koelhuisweg. Ónze aan spraken op verplaatsing naar dat perceel hebben wij nimmer prijs gegeven." Eigenaar gebouwen P.M. Gunter Beheer b.v. en huurder en exploi tant supermarkt A.J. Gunter b.v. zijn vanaf eind 2002 in gesprek met de gemeente over de eventuele verplaatsing van de supermarkt aan de Spuistraat. Dit omdat de ge meente het gebied rond de super markt wil herontwikkelen. Daarbij uitte de familie Gunter steeds een voorkeur voor de Koelhuisweg, terwijl b. en w. de supermarkt aan de Spuistraat wilden handhaven, temidden van woningen en andere winkels aan het Havenplein. Volgens Gunter biedt de Koelhuis weg vooral ten opzichte van de Spuistraat een groot aantal voorde len. „Omwonenden zullen minder overlast hebben van het winkelend publiek. Er is meer ruimte voor parkeergelegenheid, dus minder parkeerdruk en overlast. De be voorrading van de winkel - het la den en lossen - zal minder overlast opleveren voor omwonenden. De verkeersstromen zullen logischer verlopen, waardoor er minder ver keersdruk in het centrum zal zijn." ZIE VERDER PAGINA 3 Ruim vijftig belangstellenden, waaronder toekomstige bewoners, zagen voor het eerst tekeningen van het gebouw dat in Stadszicht II moet verrijzen. Het complex kan in vijf maanden worden gebouwd om dat er gewerkt wordt met systeem wanden. In het voorjaar van 2012 zou het dan opgeleverd moeten kun nen worden. „Yes," riep een van de enthousiaste toekomstige bewoners. De 36 woningen zijn verdeeld over drie bouwlagen, op elke etage ko men twaalf appartementen. Het bij zondere van de bouw is dat twee appartementen kunnen worden sa mengevoegd tot één. Dat is gedaan met het oog op de toekomst, mocht het gebruik van het pand verande ren. In het gebouw komt ook een nacht- post, zodat er 24 uur per etmaal ie mand aanwezig is. De appartemen ten worden 7,5 bij 7,5 meter groot. En krijgen op de twee etages elk een balkon van 2 bij 2 fneter. Het gebouw komt aan de rand van Stadszicht, aan de watergang. Op een kavel van 2800 vierkante meter, waarvan 1650 vierkante meter be bouwd kan worden. Toekomstige bewoners, ouders en familie stelden vragen over het ge bouw. Vaak hele praktische. Of be woners er zelf kunnen koken en of er plaats is voor een wasmachine. Of er een aansluiting is voor een computer. Of er dieren gehouden mogen worden. Of er schuurtjes bij komen. Aanvankelijk wilde Sjaloom Zorg in de Dalemsestraat een woonvoor ziening voor twaalf cliënten bou wen. Daarna kwam nieuwbouw in Stadszicht in beeld, samen met Cas tria Wonen, SVRZ en Emergis, voor 24 cliënten. ZIE VERDER PAGINA 3 Goud voor Bram Goedegebuure van Accelerando Cees Droogers uit Vossemeer kwart eeuw bezorger Eendrachtbode Dennis Dorst uit Stavenisse wint bij Vogelvreugd EN VERDER... Leven onder water Ooster- schelde ondergewaardeerd Provincie wil geen permanen te bewoning op Pluimpot Stavenisse dicht bij verrassing tegen koploper Halsteren WAARHEEN JE OOK GAAT, GA MET JE HART Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Toen de brandweermannen de vlammen uit het dak zagen komen, werd de melding omgezet naar middenbrand. De bluswagen uit Sint-Maartensdijk werd opgeroepen en de hoogwerker uit Bergen op Zoom, omdat de brand op zolder was. Ook was de nieuwe tankwagen met grote watervoorraad ingezet, om snel te kunnen blussen. Brandweercommandant Koos de Feijter vertelt achteraf dat er snel gehandeld is om hetzelfde euvel als enkele weken geleden in Oud-Vossemeer is gebeurd te voorkomen. Een brand op zolder is volgens hem vaak moeilijk te blussen, omdat er lastig bij te komen is. Daarom is er ook niet getwijfeld over het oproepen van de hoogwer ker, die uit Roosendaal moest komen. Om de naastgelegen schuur, die van de brandende woning gescheiden wordt door een brandgang, tc behoeden voor de vlammen werd via een hogedrukspuit en de toevoeging van een schuimmiddel het gebouw gekoeld. Zo zag binnen enkele minuten de brandgang, de zijgevel van de schuur en de helft van het dak van de brandende woning wit. Net alsof er plaatselijk sneeuw was gevallen. Om zes minuten over twaalf is het sein brand meester gegeven. Er was teven een gat in het dak zichtbaar, naast de schoorsteen. Volgens De Feijter is het vanwege de brand en het bluswerk wel een ravage op de zolder, maar hij is tevreden over de snelle handelwijze. Volgens dc brandweer is de oorzaak van de brand nog onbekend. Die wordt onderzocht door dc recherche van de politie. Van Lcxtn heeft een bedrijf voor parket en laminaatvloeren en werkt van huis uit. Hij heeft geen afspraken hoe ven afzeggen vanwege de calamiteit. „Ik was toevallig vrij." -V) De brandweer rolt de slangen uit en zet een ladder tegen de schuur naast de brandende woning om dichter bij het vuur te kunnen komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1