Verraste Chris Koopman nog eens zes jaar hoofdingeland waterschap 'Los als eigenaar eigen probleem op' VVD en PvZ winnen flink, CDA, WN verliezen meest Kiwanis schenkt 1500 euro gemeente voor voetbalkooi De bestuurders Molen af, maar vijf mille tekort Open dag met talentenjacht EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 2 december 2010 Was twee jaar geleden ruim acht procent van de stem men voor het waterschap ongeldig, dit keer bleef dat tot een half procent beperkt. In plaats van zo'n 8400 telden nu slechts 528 stemmen niet mee voor de uitslag. Van de ruim 303.000 opgeroepen kiezers brachten er 99.784 hun stem uit. Dat is een opkomst van 32,87 procent. Tijdens officieel worden van serviceclub Dakpannen De Jager uit db Zeeuws-Vlaamse winnaar niet in dagelijks bestuur Scheldestromen Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk doet het opnieuw. Net als twee jaar geleden blijft hij dankzij voorkeurstem men bestuurslid van het waterschap. Koopman kreeg 1263 stemmen. Zijn partij, de SGP. is samen met Water schapspartij Zeeuws-Vlaanderen (WPZV) de grote win naar van de verkiezingen voor het waterschap Schelde stromen. De WPZV kreeg de meeste stemmen, de SGP behaalde als enige vier zetels bij de categorie ingezete nen. Lijstverbinding WPZV buitenspel Boeren willen dat waterschap rietgroei eindelijk goed aanpakt Het maaien en baggeren van waterlopen aan boeren overlaten en de jaarlijkse schouw weer invoeren, is niet de juiste weg. Daarmee los je in de ogen van gezworene Jacob Mol het probleem van de rietgroei niet op. De ver trekkende waterschapsbestuurder zei in de gebiedscom- missie Tholen dat er niet aan valt te ontkomen dat alles wat uit de sloten wordt gebaggerd, op de aangrenzende akker wordt gestort. „Het probleem blijft voorlopig en dat vind ik écht jammer. Maar het waterschap blijft naar een oplossing zoeken." Natuur aan de kant Twee miljoen Tholenaren Zwembadverkiezing Gemeenten pakken rat in polder niet aan 10 Tienduizend geldige stemmen méér uitgebracht In totaal zijn 99.266 geldige stem men uitgebracht, ruim tienduizend meer dan twee jaar geleden. De kiesdeler - het voor een zetel beno digde aantal stemmen - was 4726.95. Op grond daarvan konden 17 van de 21 zetels voor de catego rie ingezetenen ineens worden toe gewezen. De restzetels gingen ach tereenvolgens naar CDA. AWP, VVD en SGP. In de tabel op deze pagina zijn de stemmenaantallen per partij te vinden, alsmede het aantal behaalde zetels. Telde het al gemeen bestuur van Zeeuwse Eilan den dertig en dat van Zecuws- Vlaanderen 25 zetels, dat van het nieuwe waterschap Scheldestromen krijgt er dertig. Daarvan zijn er, zo als hier voor al vermeld. 21 voor de ingezetenen. Alle negen partijen die aan de verkiezingen hebben meege daan. komen in het bestuur. Door de uitslagen van twee jaar ge leden van beide afzonderlijke wa terschappen om te rekenen naar één - fictieve - uitslag, kunnen de resul taten van de verschillende partijen vergeleken worden. Dan wordt dui delijk dat CDA, Water Natuurlijk en PvdA (-34) de verliezers zijn. Zij kregen nu respectievelijk 1335. 848 en 34 stemmen minder dan in 2008. Uitgaande van een fictieve zetelver deling voor 2008. zouden Water Na tuurlijk en PvdA hun toen behaalde restzetel verliezen. Het CDA zou hetzelfde zetelaantal houden, maar de derde zou een restzetel worden. Grote winnaars zijn, naast de Water schapspartij Zeeuws-Vlaanderen (+9558), de VVD (+5094) en de Partij voor Zeeland (+3580). De WPZV krijgt er ten opzichte van de fictieve verdeling 2008 twee zetels bij en de VVD één. Maar de PvZ houdt er twee, zij het dat die tweede zetel niet langer een restzetel is. De SGP kreeg 1034 stemmen méér en de CU 429. In de fictieve verdeling 2008 hebben ze respectievelijk vier en één zetels, waarbij is uitgegaan van een Iijstverbinding. Wat dat be treft verschilt de uitslag van nu daar niet van. Tóch is er een verschil, want op grond van de uitslag 2008 zou zónder Iijstverbinding de vierde SGP-zetel naar het CDA zijn ge gaan. En bij déze verkiezing zou die aan de CU toevallen. In de fictieve verdeling zou de AWP twee jaar ge leden buiten de boot zijn gevallen omdat ze niet de vereiste driekwart van de kiesdeler haalde. Nu kreeg de partij 1034 stemmen méér en dat was voldoende vooreen restzetel. Op donderdag 6 januari worden op een bijeenkomst in Terneuzen 27 mannen en drie vrouwen geïnstalleerd als bestuursleden van hel nieu we waterschap Scheldestromen. Van hen maakte het overgrote deel - 21 van de dertig - de afgelopen twee jaar al deel uit van het bestuur van Zeeuwse Eilanden of dat van Zeeuws-Vlaanderen (ze zijn hieron der cursief gedrukt). Drie nu voor de categorie ingezetenen gekozen leden hadden zitting voor een andere partij of categorie: mevr. De Feijter voor Algemeen Waterschapsbelang Zeeuws-Vlaanderen. dhr. Waterman voor de Partij voor Zeeland en dhr. Klompe voor onge- bouwd/ZLTO. Negen van de dertig bestuurders - die uit hun midden een dagelijks bestuur kiezen - komen uit Zeeuws-Vlaanderen en 21 uit Zeeland boven de Westerschelde. Het bestuur van Scheldestromen bestaat de komende zes jaar uit: INGEZETENEN. WN: F.H. van Kollcm. Zuiddorpe: C.P. Polderman. Middelburg. VVD: mevr. S.M. van 't Westeinde. Goes: G.J. Klompe. Dreischor; T.E.M. Buysse. Biervliet. AWP: L.F. Waterman, Oost-Sou burg. WPZV: J.J.M. Verdurmen. Zaamslag; E.P. de Koek, Klooster- zande; mevr. M.P.E. de Feijter-de Feijter, Axel. PvdA: mevr. W.O. Brouwer, Goes; P.P.V. Weemaes, Hulst. SGP: G. van der Schelde, Goes; W. de Visser, Aagtekerke; C. Koopman, Sint-Maartensdijk; C. Verloop, Oud-Vosscmecr. CDA: D.K.E. Steijaart, Nieuw Namen; S. Buijs, Wissenkcrke; M.A. van T Westeinde. Nisse. PvZ: G.C.J. Min- derhoud. Oudclande; C.H.J. Hanse. Zierikzee. CU: J.J. van Ginkel, 's- Graven polder. ONGEBOUWD. J. de Jager, Tholen; T.J.M. Rietkerk, Tholcn; W. van Gorscl. Rilland; L.A. Magnus, Vogelwaarde. BEDRIJVEN. W.V.L. Ginjaar, Burgh-Haamstede: J.P. Schot, Zierik zee; H.C.L. de Smet, Philippine; F.J.J. Theunisse. Kapelle. NATUURTERREINEN. R. Joosse, Oost-Souburg. De leden van de Kiwanisclub Tholen vonden het officieel worden van hun club wel een goed moment om een cheque te overhandigen voor het realiseren van een voetbalkooi in de gemeente. Die is tijdens de ceremo niële middag in restaurant De Gouden Leeuw te Scherpenisse uitge reikt aan burgemeester W. Nuis. Die kreeg het exemplaar met daar op een bedrag van 1500 euro aan gereikt door Kiwanisvoorzitter Otto Wentholt. Het geld is al eerder in gezameld bij een voetbalwedstrijd van de Kiwanisleden tegen oud NAC-spelers. De gemeente Tholen gaat nu bepalen wat de meest ge schikte plek is voor een voetbal kooi. De Thoolse Kiwanisclub is onlangs gecharterd, dat betekent dat de Thoolse afdeling is toegetreden tot de internationale organisatie en dus niet meer in oprichting is. Dat kon, omdat aan de voorwaarden daar voor was voldaan, waaronder een aantal van twintig leden. Otto Wentholt, Paul Deurloo en Marton Overbecke allen uit Tholen, zijn de leden van het eerste uur. Zij hebben andere mannen uitgenodigd om deel uit te maken van de service club. Die zijn zorgvuldig geselec teerd. „Er wordt gekeken of iemand in de groep past, want het moet een vriendenclub blijven", zegt Rens Elenbaas uit Poortvliet die ook deel uit maakt van de Kiwani. Het nieuwste lid is Aad van Keulen uit Sint-Annaland. Anderen zijn André Bout. Jurgen Stroot, Anton Geluk. Ferdinand Griesdoorn. Fred Oostrum, Hans Koese, Peter van Alten, Jan den Engelsman (uit Tho len én uit Sint-Annaland), Jan Gei- lings, Marco Rijstenbil, Peter Ver kouteren, Pieter Bouman, Raimond Bal en Maurice de Coninck. De Kiwanis doet aan fondsenwer ving om het doel van de organisatie te kunnen verwezenlijken: kinderen helpen. De Thoolse club heeft al een aantal vaste activiteiten om geld in te zamelen. De oudste is het verkopen van gekalkte dakpannen om oesterbroed op te vangen. Elk voorjaar zetten de Kiwani nieuwe exemplaren uit in de Oosterschelde. Van de oude pannen steken ze het oesterbroed af en zetten dat uit in manden om het uit te laten groeien tot oesters. De eerste pannen zijn in 2008 te water gelaten en het duurt vier jaar voordat er een oester van eigen kweek kan worden gegeten, maar toch houden de Kiwani elk voorjaar een oesterfeest. Dat is het eerstvolgende evenement van de Thoolse club, vertelt Elenbaas, al leen is de datum en locatie nog niet bekend. Eerder al werd geld ingezameld via een motortoertocht, daarmee werd stichting De Luchtballon gesteund. „We geven de voorkeur aan het steunen van lokale activiteiten of doelen in de regio, zoals stichtingen en verenigingen." Dat lukt aardig volgens Elenbaas. „Ten opzichte van andere verenigingen zijn wij behoorlijk welvarend gestart. Onze projecten slaan goed aan en we hebben natuurlijk al van begin af aan onze dakpannen." Molen de Vier Winden in Sint-An naland is nagenoeg voltooid, i alleen nog wachten op de zc voor de wieken. Die worden begi. deze maand opgehangen. De molen is weliswaar klaar, maar er is nog niet genoeg geld om de restauratie té bekostigen. De stichting Molen de Vier Winden Sint-Annaland kampt met een tekort van 5000 euro op de begroting. Zc zoekt nog spon soren om dat gat te dichten. Er is vijf jaar voorbereiding aan de res tauratie vooraf gegaan met een planning maken en subsidies aan vragen. De familie Jungbeker begon met het verbouwen van hun woning aan de F.M. Boogaardweg en het opknappen van het erf. In 2009 is gestart met het restaureren van de molen op hun terrein. De molen is volgens de familie weer als nieuw en heeft de eerste 1000 omwentelin gen al gemaakt met proefdraaien. In het voorjaar wordt de Vier Winden feestelijk heropend. Voor Jaap de Jager uit Tholen komt er na twee jaar een einde aan zijn loopbaan als dagelijks bestuurder van het waterschap. Niet de gezworene van Zeeuwse Eilanden is namens het onge bouwd kandidaat voor het db van Scheldestromen, maar de Zeeuws-Vlaming Luc Mangnus. „Dat was tevoren de afspraak. Ik word in april zestig. En om dan nog eens zes jaar door te gaan", zegt de Tholenaar. „Mangnus is niet alleen jonger, maar heeft ook meer ervaring, is nu gezworene en is waarnemend dijkgraaf geweest." Een bestuursperiode van vier jaar had De Jager vol gemaakt. „Ik vond het leuk om te doen. Maar dat het straks stopt, daar heb ik vrede mee en begrip voor." De Thole naar blijft wel zijn bijdrage leveren als hoofdingeland in het al gemeen bestuur. Vier Tholenaren maken de komende zes jaar deel uit van het algemeen bestuur van Scheldestromen. V.l.n.e Jaap de Jager (ZLTO), Chris Koopman (SGP), Edward Rietkerk (ZLTO) en Cees Verloop (SGP). „Het is echt een verrassing. Ik had er niet meer op gerekend", zegt de 56-jarige Chris Koopman. Hij ging donderdag dan ook naar de onder- nemersavond in het gemeentehuis, in plaats van naar de verkiezingsbij eenkomst in het waterschapskantoor in Middelburg. „Toen ik om kwart voor elf thuis kwam, hing er een doorgeknipte verkiezingsposter op de deur mét alleen mijn foto. Gefe liciteerd, stond erbij. Dus toen wist ik het." De Tholenaar is er blij mee dat hij hel bestuurlijke werk voor het waterschap voort kan zetten, want hij doet het met hart en ziel. De combinatie met het lidmaat schap van de Thoolse gemeenteraad deed hem eerder dit jaar besluiten voor een lagere plaats op de lijst te kiezen. Koopman stond zevende. Maar toen de verkiezingen dichter bij kwamen, ging het toch weer kriebelen, vertelde hij eerder in deze krant. Hij plaatste zelfs enkele ad vertenties in bladen op Zuid-Beve land, om daar zijn kandidatuur on der de aandacht te brengen. Mét resultaat, want hij kreeg liefst 316 stemmen méér dan twee jaar gele den. „Ik hoop mijn werk voor het waterschap voort te kunnen zetten", zegt Koopman. Of hij ook gemeen teraadslid blijft, daar denkt hij nog over na. „Ik ga met de fractie pra ten. Het mag niet ten koste gaan van mijn gezondheid." Dat de SGP als enige fractie vier ze tels houdt, doet hem deugd. „We hebben de afgelopen periode solide besluiten genomen. Als fractie wa ren wc tegen het onteigenen van grond voor ontpoldering, en we hadden véél aandacht voor fietspa den en voor een deugdelijk finan cieel beleid." Persoonlijk is hij blij met het recente besluit van het da gelijks bestuur om twee miljoen eu ro uit de reserves te besteden aan het verbeteren van de waterlopen. Koopman neemt zich voor om sa men op te trekken met zijn fractie genoot Cees Verloop uit Oud-Vosse- meer, die debuteert in het waterschapsbestuur. Verloop (640 stemmen) stond tweede op de lijst, maar door de voorkeurstemmen voor zowel Koopman als De Visser gaat hij de vierde zetel voor de SGP bezetten. Een restzetel die de staat kundig-gereformeerden te danken hebben aan de lijstverbinding met de ChristenUnie. Zonder die samen werking had de SGP met drie zetels Water Natuurlijk VVD Algemene Waterschapspartij Waterschapspartij Z. Vlaanderen PvdA SGP CDA Partij voor Zeeland CU Totaal geldig Blanco/ongeldig STEMMEN ZETELS Aantal Percentage 10.492 10,57 2 12.868 12,96 3 3930 3,96 1 15.465 15,58 3 10.898 10,98 2 14.885 15 4 13.602 13,7- 3 10.914 10,99 2 6212 6,26 1 99.266 21 528 0,53 genoegen moeten nemen. De CU daarentegen zou in dat geval twee zetels hebben behaald, maar moet het nu met één doen. De beide SGP'ers zijn de enige ge kozen Tholenaren in het water schapsbestuur. CDA'er Johan van der Wel uit Tholen valt als nummer vier op de lijst nel buiten de boot omdat zijn partij slechts drie zetels behaalde. „Persoonlijk ben ik erg blij en dankbaar met de 700 stem men die ik heb gekregen. Ik heb er ook mijn best voor gedaan", re ageert hij. Dat de vierde zetel die zijn partij in Zeeuwse Eilanden heeft, nu verloren gaat, wijt hij aan de achteruitgang van het CDA bij de landelijke Kamerverkiezingen. „Ik blijf in beeld voor de zoet waterzaak en zal het waterschap kritisch blij ven volgen", zegt de Tholenaar. Bij het CDA was dagelijks bestuurder Jacob Mol uit Sint-Maartensdijk niet herkiesbaar. Ook de PvdA raakt haar Thoolse vertegenwoordiger kwijt. De partij haalde twee zetels, net als Water Natuurlijk en de Partij voor Zee land. Met een vierde plek op de lijst had Ellen van der Wal uit Sint- Maartensdijk niet op herverkiezing gerekend. „Stiekem wel gehoopt. Maar de uitslag valt tegen, die is ge woon slecht. Ik ben er echter van overtuigd dat de PvdA terug komt." Dat zal dan zonder de Thoolse zijn, want ze hoopt het over zes jaar (dan zijn de volgende waterschapsverkie zingen - red.) wat rustiger aan te doen. Van der Wal kijkt met plezier terug op de afgelopen twee jaar. „Ik vond het leuk om te doen. Het was vaak technisch, en dat ligt me wel. Het waterschap is vooral heel prak tisch." Waar 'de PvdA (\tfCc jaar ge leden nog openlijk aan het nut van het waterschap als zelfstandige be stuurslaag twijfelde, onderkent de Thoolse inmiddels wél het belang ervan. „Het is goed dat het er is, om de veiligheid tegen het water te ge ven die nodig is." Het geld dat voor die taak nodig is, moet niet hoeven concurreren met andere beleidster reinen, vindt Van der Wal. Van haar en Mol wordt, net als van de overige vertrekkende bestuurders van Zeeuwse Eilanden, óp 16 december in Middelburg afscheid genomen. Alle negen partijen die aan de ver kiezingen hebben meegedaan, heb ben zetels behaald. Met écn zetel zijn ChristenUnie en Algemene Wa terschapspartij de kleinste fracties. Hoewel de SGP de meeste zetels krijgt in het bestuur van Schelde stromen, haalde de Waterschapspar tij Zeeuws-Vlaanderen 580 stem men méér binnen en is derhalve in stemmenaantal de grootste. „Die partij is erg actief geweest tijdens de campagne", zegt Ellen van der Wal. Zoals vóór de verkiezingen afge sproken, leidde WPZV als grootste de besprekingen voor de vorming van een nieuw dagelijks bestuur (db). „Maar ze kan natuurlijk niet om de SGP heen", vond Chris Koopman vrijdagmorgen. In plaats daarvan is de grote win naar zelf buitenspel gezet. SGP, VVD, CDA, ongebouwd en bedrij ven zijn kort na het bekend worden van de uitslag tot een akkoord geko men. „De onderhandelingen hadden voor ons geen enkele zin", laat een teleurgestelde WPZV-voorman Jos Verdurmen in een reactie weten. Volgens hem doet de uitslag van de coalitieonderhandelingen, die zater dagmiddag werden afgerond, geen recht aan de verkiezingsuitslag. „Wij zijn als grootste partij uit de bus gekomen. Dat is een duidelijk signaal van de kiezer. Dat wc niet in het dagelijks bestuur vertegenwoor digd zijn. zie ik als een schoffering van een groot deel van de Zccuws- Vlaamse bevolking." Met het CDA blijft één van de ver liezers deel uitmaken van het dage lijks bestuur. De PvdA wordt inge ruild voor de VVD. die fors heeft gewonnen. Namens de liberalen is Sophie van 't Westeinde uit Goes kandidaat. Zij moest twee jaar gele den stoppen bij Zeeuwse Eilanden omdat de db-functie niet langer ver enigbaar was met die van wethou der. Na de gemeenteraadsverkiezin gen van dit voorjaar maakt Van 't Westeinde geen deel meer uil van het Goesse college. De eveneens uit Goes afkomstige Guiljam van der Schelde is de nieuwe db-kandidaat van de SGP (Jaap Hoekman stopt ermee), de Zeeuws-Vlaming Denis Steijaert die van het CDA (voor de eveneens vertrekkende Jacob Mol). Over de vertegenwoordiging van de De ontvangstplicht van bagger en riet uit de sloten wordt voor de boeren een steeds groter probleem. In de vergadering van de gebieds- commissie werd duidelijk dat het geduld van de boeren op raakt. Sinds er zoel water wordt ingelaten, groeit het riet in de Thoolse en Sint Philipslandse sloten harder. En dus wordt er bij het baggeren ook méér op de akkers gestort. Die hopen moeten de boeren zelf verwerken, dat is onderdeel van de ontvangst plicht die in de keur van het water schap is geregeld. Het schoonhou den van de waterlopen dient ertoe om een goede afvoer van het opper vlaktewater te garanderen. Jaar na jaar klagen de boeren over de groeiende hoeveelheid riet die uit de sloten op hun akkers belandt. En over het structuurbederf dat door de daarvoor ingezette machi nes optreedt in de bodem. Eerder dit jaar is over de rietgroei een sym posium gehouden met vertegen woordigers van waterschap, ZLTO en natuurorganisaties. Er komen proeven met een cmissicarme toe passing van onkruidverdelger Roundup. „Maar voor dat middel moet er dan wél een toelating ko men". zei gezworene Jaap de Jager. „Ik heb de tijd niet om vijftien jaar op zo'n middel te wachten", re ageerde akkerbouwer Lies Hage. Hij riep het waterschap op om voor een totaal andere aanpak te kiezen. „Ik heb me altijd coöperatief opge steld. Maar nu zeg ik: waterschap, recht je rug en los als eigenaar van de sloten je eigen probleem op!" Geen ontvangstplicht meer, dus. „Geef ons als agrariërs de moge lijkheid om het schoonmaken van de sloten zelf te doen. Want met een eigen loonwerker hadden wc het probleem niet gehad", aldus Hage die waarschuwde voor hel ontslaan van burgerlijke ongehoorzaamheid. De voormalige ZLTO-bestuurder kreeg volop applaus uit de zaal. Mol zag zomaar geen oplossing, toch zeker niet het weer invoeren van de schouw. Waterschapsamb tenaar Goossen viel hem bij. „Dat is geen optie omdat het leidt tot een onevenredige verdeling van de lasten. En zelf doen door de boe ren leidt tot een voor onze organi satie onwerkbare situatie." Mol wees erop dat het waterschap te maken heeft met de flora- en fau nawet, waardoor chemische on- kruidbestrijding onmogelijk is. „Wc voeren al vijftien jaar een dis cussie en die zwelt alleen maar aan. Houd eens op met de excuses die we al jaren horen", vond Hage. De Jager erkende dat de rietproble- matiek alleen maar toeneemt. Maar hij wil daarover in gesprek blijven met de landbouw. „We moeten het samen oplossen en geen patstelling creëren." De wa terschapsbestuurder gaf aan dat oplossingen geld kosten, wat zich vertaalt in lasten voor de grondge bruikers. Hij verwees naar Bra bant, waar op akkers langs water lopen grasbanen liggen die het waterschap voor het onderhouds werk kan benutten. Johan van der Wel vertelde dat in Schieland de boeren per polder zelf het onderhoud aan de waterlopen regelen. „En ze zijn tevreden. Ga daar eens kijken. Dan kom je ten minste verder", zei de Thoolse ak kerbouwer. Zijn collega Kees de Rijke wil gerust zelf aan de slag, zei hij. Maar voor de ZLTO zag hij hier geen taak. „Het is voor het wa terschap. De nieuwe staatssecreta ris Bleker heeft gezegd: alles van de nieuwe natuur doe ik aan de kant. Doe dat als waterschap ook eens!" De agrariërs hebben meer proble men met de beheerders van natuur terreinen. Uit opmerkingen bleek dat zij de provinciale distelverorde ning niet naleven, waardoor distels in bloei komen en hun zaad kunnen verspreiden over akkers in de om geving. Ook in andere gebiedscommissies had dijkgraaf Toine Poppelaars op merkingen over het maaibeleid en het baggeren gehoord. „Er moet meer duidelijkheid komen. En deze discussies, daar moeten we van af", vond hij. Inmiddels hebben de dagelijkse besturen van beide Zeeuwse waterschappen besloten, om hel nieuwe algemeen bestuur voor te stellen om twee miljoen eu ro te reserveren voor het verder ver beteren van de doorstroming in wa terlopen en voor het herstellen van verzakte slootkanten. geborgde zetels in het db is twee jaar geleden flink gediscussieerd tussen voor- en tegenstanders. Maar zowel ongebouwd als -bedrijven houden hun zetel. Voor bedrijven blijft de zittende gezworene Willem Ginjaar de kandidaat. Ongebouwd schuift Zeeuws-Vlaming Luc Mangnus naar voren, nu nog db-lid in Zeeuws-Vlaanderen. Hij krijgt de voorkeur boven Jaap de Jager. Daar mee raakt Tholcn beide db-leden kwijt. Van de 21 gekozen bestuursleden hebben er achttien hun zetel op ei gen kracht behaald. Daarvoor waren 1182 voorkeurstemmen nodig. Vijf kandidaten die op een onverkiesbare plaats leken te staan, zijn dankzij voorkeurstemmen tóch gekozen. Naast Chris Koopman bij de SGP zijn dat Kees Polderman (WN), Lou Waterman (AWP), Rian de Feijter (WPZV) en Kees Hanse (PvZ). Onder de 164 kandidaten op de ver schillende lijsten waren tien Thole naren. Zij hebben de volgende aan tallen stemmen gekregen: Gabri Hoek (VVD) 368; Anton van Oost (VVD) 198; Ellen van der Wal-Ver meulen (PvdA) 489; Chris Koop man (SGP) 1263; Cees Verloop (SGP) 640; Johan van .der Wel (CDA) 700; Wim van Nieuwenhuij- zen (CDA) 264; Han van 't Hof (PvZ) 435; Corniel van Leeuwen (CU) 87; Cees van der Eist (CU) 143 stemmen. De stichting MusicalXpres uit Poortvliet houdt op 18 december van negen tot zes uur een open dag in het nieuwe Haestinge in Sint- Maartensdijk. Tijdens die dag wordt er onder de bezoekers ge zocht naar talenten voor de voor stelling Alice in Wonderland. Daarnaast wordt een kerstmarkt gehouden waarvan de opbrengst wordt besteed aan de productie. Er zijn tussen negen en vier uur gratis lessen zang, dans en drama. De he le dag door adviseren grimeurs en visagisten over de ideale gezichts verzorging en van twaalf lot één uur wordt er een presentatie ge houden over het optimale gebruik van de CJP-pas. Tussen vijf en zes uur zijn er presentaties. De talen tenjacht wordt van negen tot één uur gehouden www.musicalxp- res.nl. Wordt er een uitzonderlijk talent gevonden, dan krijgt deze een hoofdrol in de productie en wint gratis lessen bij MusicalXp res. Alice in Wonderland wordt op 26 en 27 november 2011 opge voerd in theater De Mythe in Goes. Ook al zijn ze klein en halen ze lang niet zoveel bezoekers als an dere zwembaden in hel land, zwembaden De Spetter in Tholcn en Haestinge in Sint-Maartensdijk kunnen toch de titel Zwembad van hel Jaar 2010 winnen. De verkie zing, georganiseerd door IK- zwem.nl, gaat namelijk om de waardering van de bezoekers van het zwembad. Die kunnen hun stem uitbrengen op de website www.zwembadvanhetjaar.nl. Bij het uitbrengen van een stem wordt een waarderingscijfer gevraagd voor prijs/kwaliteit, klantvriende lijkheid en hygiëne. Per provincie dingt vervolgens het zwembad met de hoogste gemiddelde score mee naar de titel. Het winnende zwem bad wint onder meer 'Hel Gouden Startblok' en een zwemclinic van oud-topzwemmer Johan Kenkhuis. Stemmen kan tot 8 december en stemmers maken kans op een prijs. Vrijdag 17 december wordt het winnende zwembad bekend ge maakt. In de Thoolse en Sint-Philipsland- se polders blijven grondeigenaren zelf verantwoordelijk voor het be strijden van de bruine rat. Dat ver telde gezworene Jaap de Jager on langs in de gebiedscommissie van het waterschap. Op aandringen van met name de agrariërs overlegt het waterschap al enkele jaren met de gemeenten over een oplossing voor deze problematiek. Het aantal rat ten groeit en zelf gif neerleggen is al een tijdje verboden. De gemeen te is verantwoordelijk voor de volksgezondheid, inwoners binnen de bebouwde kom kunnen daar dan ook aankloppen als het gaat om de bestrijding van ongedierte zoals ratten. In de gebiedscommissie zei De Ja ger dat het waterschap twee maan den geleden een kostenbegroting heeft gepresenteerd aan de Vereni ging van Zeeuwse gemeenten. Maar die ging. vanwege de kosten, niet akkoord. „Dus vallen we terug in de oude situatie."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 10