Sint vult honderdendertig schoentjes in de smalstad Rt L www.aroikeukins.nl 'Bij de brandweer is het net als in de bouw: hollen en stilstaan' Melkwagen omgebouwd tot waterwagen brandweer de voordeligste keukenspecialist! 'We weten niet meer wat we kunnen geloven over conflict' Gemeente blijft zuinig strooien Zorg bij PvdA om binnenstad j lm KEUKENS Nieuwe kazerne Tholen 'interregionale brandweerpost' ABT: geen steun beperken lasten Donderdag 25 november 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Voor bestrijden brand boerderijen en campings Met de nieuwe tankwagen van de brandweer Tholen kunnen branden in het buitengebied beter bestreden wor den. De melkwagen van Campina werd speciaal voor de brandweer omgebouwd en werd zaterdag aan de blus- groep van Sint-Annaland overgedragen. Calvijn en Sjaloom proeven samen in smaakcarrousel Loopbaancentrum voor ambtenaren 400 gezinnen met minimuminkomen Overbrugd Crisis komt nog Pijnpunten Vijfstellingen lm De nieuwe brandweerkazerne in Tholen zou wel eens een belangrijke rol kunnen gaan spelen als interregionale brandweerpost. Dat zei commandant Peter van Dijk van de brandweer Zeeland zaterdag bij de opening van de nieuwe brandweerkazerne in Tholen. SGP-jongeren debatteren over Israël Israël laat omwille van de eigen politieke agenda het conflict met de Palestijnen voortsudderen. Dat is één van de opmerkingen die de Thoolse SGP-jongeren voor hun kiezen kregen tijdens hun tweejaarlijkse debatavond. Vrijdag stond de staat Israël in de schijnwerpers met als thema Israël internationaal. Voor een publiek van onge veer 50, voornamelijk jonge personen, gingen Jaap Hamburger, voorzitter van de Joodse én Pro-Palestijnsl organisatie Een Ander Joods Geluid (EAJG), en Richard Donk, buitenlandredacteur van het Reformatorisch Dag blad, met elkaar in debat. Een uitdaging, vonden beide debaters. Dc wagen die 16.000 liter water kan vervoeren, staat in dc kazerne in Sint-Annaland, maar gaat dienst doen voor de hele gemeente. Dc vijf chauffeurs worden er voor opgeleid. Ze gaan oefenen op een baan in Goes en zullen een halve dag op Tholen met een volle wagen in structie krijgen. De volle wagen weegt ongeveer 35 ton. „Over een aantal weken is iedereen er aan ge wend", zegt brandweercomman dant Koos dc Feijter. De waterwagen is een aanvulling op de tankautospuit die maar 1500 liter water kan vervoeren. De waterwa gen kan ook zelfstandig blussen en vooral ingezet worden op plekken waar geen of weinig brandkranen zijn of oppervlaktewater voorhan den is. Vooral voor het blussen van boerderijbranden of caravans is het een vooruitgang, zegt de Feijter. De wagen kost 100.000 euro. In 2008 is door de gemeenteraad an derhalve ton gereserveerd om de watervoorziening te verbeteren. „Aanleiding waren dc branden op campings. We hebben toen via de Leerlingen laten proeven dat ge zond eten ook lekker kan zijn en ze bewuster laten kiezen voor streek gebonden voeding. Met die gedach ten wordt donderdag een smaakcar rousel gehouden voor 25 leerlingen van het Calvijn college in Tholen samen met cliënten van Sjaloom Op een na alle Zeeuwse gemeenten (Hulst doet niet mee), de provincie en het waterschap Schcldestromen hebben het loopbaancentrum Zee land Werkt in het leven geroepen. Deze organisatie regisseert de be middeling voor vacatures bij de ge noemde overheden. De insteek is om medewerkers betere carrière kansen te bieden en te begeleiden naar een passende baan. Er is een proefperiode van twee jaar. Tholen doet daaraan mee en draagt 13.000 euro bij. De SP ziet het sociale gezicht van de gemeente Tholen afbrokkelen. De fractie stemde onlangs als enige tegen de begroting. Raadslid Annie Vogelaar nam hel op voor de 400 Thoolse gezinnen die van een mini muminkomen afhankelijk zijn. Niet 4000 zoals vorig weck abusievelijk in de krant was gemeld. De SP wil verder de verhoging van de vergoe ding voor raadsleden afbouwen, niet de wedde als geheel afschaffen. De gemeente Tholen maakt deze winter weer onderscheid tussen eer ste en tweede urgentiewegen als er zout gestrooid moet worden. Ze is daar vorig jaar mee begonnen om langer met de zoutvoorraad te kun nen doen. De gemeente heeft zich nu voorbereid op langdurige glad heid door 300 ton strooizout in te slaan. Op eerste urgentiewegen wordt afhankelijk van de weersver wachting preventief en dus meer ge strooid. Alle 50-kilometerwegen, fietspaden en bedrijventerreinen worden gerekend tot de eerste ur gentiewegen. Verder zijn dal de ont sluitingswegen, de aanrijdroutes na bij de scholen en vertreklocaties van hulpverleningsvoertuigen. Tot twee de urgentiewegen worden alle ove rige wegen in de gemeente gere kend. Op die wegen wordt alleen gestrooid wanneer er sprake is van hevige sneeuwval of ijzel. En de strooiactic begint pas nadat als alle eerste urgenticwegen gereed zijn. Het schoonhouden van dc stoep voor huizen ziet de gemeente als verantwoordelijkheid van de bewo ners. De gemeente strooit niet tus sen tien uur 's avonds en vier uur 's nachts. watermaatschappij gevraagd om meer brandkranen in de buurt van campings en gehuchten. Dat is maar op een aantal plaatsen gelukt. Aan dc Havenweg in Scherpenisse en aan de Pilootweg in Stavenisse. Dat kost ongeveer 25.000 euro. Er was nog een ton over. Toen is be sloten om het overgebleven geld te investeren in een mobiele water plas." Met de waterwagen kan veel tijd worden gewonnen, zegt De Feijter. Door de inzet van dc wagen kan er 45 minuten overbrugd worden tot de dompelpomp is opgebouwd. Het probleem met het oppompen van water uit sloten en plassen wordt vaak bemoeilijkt door riet. Burgemeester Nuis gaf symbolisch een jerrycan met één liter water aan postcommandant Leo Mosselman van de blusgroep Sint-Annaland. Bezoekers konden de wagen die he lemaal rood is gespoten bekijken. Op het dak staat de 'waterwerper.' zorg. De deelnemers lopen in groepjes langs de carrousel die ver deeld is over vier klaslokalen in de school aan de Zoekweg. Per lokaal zijn er proefjes met eten. (zout, bit ter, zoet) of worden er smaaktesten afgelegd. De smaaktesten worden voorbereid door koks in opleiding van ROC Zeeland in samenwerking met chef-kok Ben Stam van Stich ting Ter Weel. Het is onderdeel van het project Smaakklassen, waarbij leerlingen het dagelijkse eten ver kennen door hel te proeven, ruiken, horen, voelen en te zien. Ze zijn ontwikkeld om het probleem van ongezond en eenzijdig eten bij kin deren op te pakken. Het 1VN Con sulentschap Zeeland voert het pro ject Smaakklassen de komende drie jaar op verschillende scholen in Zeeland uit in samenwerking met de ZMF en de provincie Zeeland. De kazerne staat verdacht dichtbij West-Brabant, zei hij. Van Dijk vroeg zich af of het een uiting is van veran deringsdrift. „Wellicht is er straks geen regiogrens meer?" Van Dijk was onder de indruk van het gebouw. Zeker in een tijd dat de prijzen onder druk staan, blijft bij de gemeente Tholen de brandweerzorg hoog in het vaandel staan. „Het is net als in de bouw. Met pieken en dalen. Dat is ook bij de brandweer zo: het is hollen of stilstaan. Maar daar moet de orga nisatie wel op gebouwd zijn." Volgens de commandant gaan de ver anderingen door. Ze horen bij de tijd geest. We moeten er in mee. Ook de komende jaren." En toen viel de stroom uit. Ook het geluid. En dc ro de letters in het elektronische bord boven het podium verdwenen. Het was ongewild meteen een test om te zien hoe snel het euvel kon worden opgelost. Dat was snel. Bij het fritu ren was een verkeerd stopcontact ge bruikt, waardoor de stoppen spron gen. Van Dijk feliciteerde vooral de bur gers van Tholen met het nieuwe pand. Volgens burgemeester Nuis is de ka zerne aan de Grindweg een verbete ring ten opzichte van de oude aan de Ten Ankerweg. „De inwoners van Tholen gaan er niet op achteruit. Voor het bedrijventerrein. Oud-Vosscmeer en Poortvliet is het een verbetering." Volgens hem was de nieuwe kazerne nodig omdat de oude niet meer vol deed aan de eisen van deze tijd. Het is de vierde in de geschiedenis van de brandweer in dc stad. Het begon in de Minneputtestraat. Daarna verhuisde de kazerne naar de Bebouwdendam waar de sirene werd geïntroduceerd. Sinds 1977 was de brandweer aan de Ten Ankerweg gehuisvest. Volgens de burgemeester is het ge bouw een essentiële voorwaarde om veiligheid te kunnen bieden. Belang rijk om er vrijwilligers goed op te lei den en te trainen, maar ook vanwege de gunstige ligging. Bij het terugkijken op de brand bij Katjang Pedis in Sint-Maartensdijk, bleek hoe ingewikkeld het kan zijn. Een brandweerman moet bijna een natuurkundige zijn, zei hij. „Ik heb nog meer waardering gekregen voor de mensen die de brand bedwingen en belendende panden weten te spa ren. Maar veiligheid hangt niet af van een kazerne of een brandweerauto. Dat hangt ook van de mensen zelf af. Bij de brand in Sint-Maartensdijk kon je zien hoe dicht de mensen er bij stonden. Hoe gevaarlijk ook. Toch doen ze het." De bouw werd in maart begonnen, vertelde Han van dc Velde van bouw bedrijf Fraanje. Hij was blij met de opdracht. „De bouw zit in een crisis wordt er gezegd. Maar die komt nog. De vooruitzichten zijn niet rooskleu rig." Het pand is hetzelfde als dat in Sint-Annaland. Ook door Fraanje ge bouwd. Doordat dezelfde partijen be trokken waren bij de bouw was de kans op fouten kleiner, zei hij. „En daardoor krijg je financieel ook een beter project. We kenden dc klappen van de zweep." Er waren minder uren nodig voor de coördinator en voorbereiding van het werk. Ook de leveranciers waren be kend. „Met minder energie hebben we hetzelfde resultaat bereikt. Dc bouw is ook een stageplek ge weest voor bouwvakkers in oplei ding. De gemeente had dat bedongen. Van de Velde noemde het belangrijk dat dit gebeurd is. „Projectbouw zit op een dieptepunt. We moeten ook kijken naar de toekomst als de bouw weer aantrekt. Als we nu geen jonge mensen opleiden, dan loopt de bouw leeg." Namens zijn bedrijf en de onderaan nemers bood hij een vitrinekast aan. Voor Aijan Eskes was er ook nog een presentje. Zeven jaar lang stond het voertuig voor dc duikplocg bij hem in de garage. Honderd keer reed hij de wagen naar dc kazerne. „We hebben er dankbaar gebruik van gemaakt." zei De Feijter. „Als een taxi werd hij gewoon voorgereden." De Feijter overhandigde hem het getal honderd in chocoladeletters. Postcommandant Peter Schoneveld kreeg van de burgemeester een inge lijste foto van koningen Beatrix. Van dc politie Zeeland een schildje. En van postcommandant Leo Mossel man van Sint-Annaland een prullen mand. Eerst een miniatuurtje maar daarna een grote, in de vorm van een rood geverfde vuilnisbak met een keurig opschrift Brandweer Tholen. „Want," zei Mosselman „Sint-Anna land is een toaverkot, in Tholen wo nen de prullen." Schoneveld bedankte iedereen voor de attenties. En glom van trots in de nieuwe kazerne die op een paar puntjes afwijkt van die van Sint-Annaland. Zo is er een betonnen trap in plaats van een houten aange bracht. Zijn de muren gemetseld in plaats van dat er systeemwanden zijn toegepast en de kazerne is boven voorzien van een airco. Een ander verschil is dal er een hekwerk is ge plaatst achter het gebouw. De PvdA vindt dat de aandacht voor de Thoolse binnenstad niet verloren mag gaan in de aandacht die voor plan Noord bestaat. Dat zei fractievoorzitter Jan Heshof tij dens de behandeling van de begro ting 2011. „Voor de grote projecten is meer bedenktijd nodig. Maar de binnenstad van Tholen mag niet in de onderste lade verdwijnen. Er moet iets gebeuren aan de achter uitgang van de Thoolse binnen stad." De PvdA wil verder dat niet alleen de gemeente betaalt voor het op stellen van een toeristisch-recre- atief ontwikkelplan. Ook andere partijen zoals bedrijven zouden daar hun steentje aan hij moeten dragen, zei Heshof Omdat in de begroting vergaande bezuinigingen worden doorgevoerd, wil de PvdA het bedrag van 25.000 euro voor het plan verminderen zodat dit geld gebruikt kan worden voor bijvoor beeld armoedebestrijding. Gekeken zou moeten worden of er subsidies te vinden zijn. De meeste fracties waren het op clit punt wel met dc PvdA eens. Maar toen wethouder Kees van Dis uitlegde dat er in ja nuari een overzicht komt van een onderzoek dat de gemeente doet naar het betrekken van andere par tijen, trok Heshof de motie in. Dc voorzitter van de SGP-jongeren Tholen, Arjen Quist uit Scherpenisse, opende de avond met het lezen van een passage uit de Romeinenbrief. Hij sprak de verwachting uit - en wist daarmee Paulus en Calvijn aan zijn kant - dat God het Joodse volk eens de ogen zou openen voor Jezus Christus. Vervolgens nam Anthony van der Wulp, voorzitter van de com missie internationaal van dc lande lijke SGP-jongerenorganisatie, het stokje over. Hij introduceerde beide sprekers, die het eerste deel van de avond een kort referaat hielden over de buitenlandse politiek van de staat Israël. Jaap Hamburger - tevens be stuurslid van The Rights Forum van oud-premier Dries van Agt - mocht de spits afbijten. Hamburger waarschuwde het publiek vooraf dat „hij niet wars zal zijn van enige provocatie." De grond hiervoor vond hij in zijn eigen ervaring met gereformeerd publiek: „Behalve een onmiskenbare rechtlijnigheid, soms prijzenswaardig, soms ondoordring baar, schuwt u - juist vanwege de rechtlijnigheid, denk ik - de confron tatie niet, en soms de provocatie evenmin." In zijn toespraak legde Hamburger verschillende - naar zijn mening - pijnpunten in het Israëlisch buiten landbeleid bloot. „Israël speelt dc rol van underdog met verve, tegenover een westers publiek dat met collectie ve schuld- en solidaritcitsgevoelens jegens het joodse volk geneigd is om Israël altijd weer te disculperen, uit vrees ook voor "anti-joods' te worden gehouden." Het voornaamste verwijt van de EAJG-voorzittcr aan het adres van Israël is. dat het land om de eigen politieke agenda te realiseren, het conflict met dc Palestijnen Iaat voort- sudderen. „Israël denkt in dit stadium vooralsnog meer te winnen te hebben bij een onopgelost conflict dan bij vrede." Ten slotte deed hij een oproep om bij te dragen aan een evenwichti ge benadering van het Israëlisch-Pa- lestijns conflict door het oor te lenen aan de Palestijnen zelf, die - zijns in ziens - veel te veel worden gene geerd. De andere spreker, SGP-proponent Richard Donk, gooide het over een heel andere boeg. Hij wilde er geen abstract verhaal van maken, maar wenste af te dalen naar het menselijk niveau, het leed achter de cijfertjes. Hij begon zijn referaat dan ook met een aangrijpende anekdote, waarbij hij een bomaanslag in Israël van heel dichtbij meemaakte. Direct daarna verhaalde hij van een zwangere vrouw van Palestijnse afkomst die werd tegengehouden bij een Israëli sche controlepost en daarom - zowel zij als haar kind - overleed. Hij wil hiermee illustreren dat het maar net is welk verhaal je te berde brengt. „Ik kan vertellen over die gewonde. Pale stijnse militant in een Israëlisch zie kenhuisbed, die me zijn kalashnikov wapen liet zien. met daarin tientallen inkervingen om bij te houden hoeveel Joden hij had gedood: maar ook dat verhaal van die Palestijn die bijna De gemeente moet de lasten voor dc burgers verlagen zodat ze meer heb ben te besteden bij de plaatselijke middenstand. Dat vindt de fractie van ABT. Bij de behandeling van de be groting 2011 brak Han van 't Hof daar een lans voor. Volgens hem wijkt de gemeente Tholen af van het landelijk advies om dc lasten niet meer te laten stijgen dan voor de in flatie nodig is. „Een te grote stijging van de gemeen telijke belastingen heeft invloed op het bestedingspatroon en indirect ge volgen voor onze middenstand." ABT wil een koppeling maken tussen het gemiddelde inkomen van de in woners en dc gemeentelijke belas tingdruk. Dat inkomen zou uitgangs punt moeten zijn voor het bepalen van de hoogte van de bijdrage van de was doodgemarteld in een Israëlische gevangenis." Ook vestigde Donk er dc aandacht op dat dc strijd om de publieke opinie steeds belangrijker wordt. En daarin, zo meende Donk, lijkt Israël het bij voorbaat te verliezen. Donk erkent de moeilijkheid van het komen tot een oplossing in deze uiterst gecompli ceerde materie. De Palestijnse Harnas heeft in ieder geval wel een oplos sing, aldus Donk. „Hun boodschap is erg duidelijk: wc zullen niet rusten totdat wc Israël hebben wegge vaagd." Na de pau/e werd de avond voorge zet met het debat. Beide sprekers de batteerden. onder leiding van Van der Wulp, over vijf stellingen, die elk kort werden ingeleid door actuele filmpjes. Zo kreeg de zaal fragmen ten uit een interview met onherken bare Hamas-strijders te zien, naar aanleiding van de stelling: Isolatie van Harnas door Israël leidt tot radi calisering. Hamburger stemt hiermee in. Volgens hem is de oplossing twee ledig. Allereerst moet Israël gaan pra ten met Harnas, volgens Hamburger louter een - zij het ietwat radicale - politieke beweging. Verder moet Is raël de blokkade van de Gaza-strook opheffen, meent Hamburger. „Maar denkt u dat Hamas met Israël wil pra ten?" repliceerde Donk. Hij ziet Ha rnas als een uiterst militante en radi caal islamitische organisatie. Vanuit het publiek kwam de opmer king dat dc verslaggeving van het conflict altijd sterk gekleurd is: „We weten niet meer wat we kunnen gelo ven!" Journalist Richard Donk erkent dit gegeven en zoekt de oorzaak er van bij dc complexiteit van het con flict: „Ik houd me er nu al 10 jaar mee bezig, maar het is me alleen maar ingewikkelder geworden." „Heel triest", meende dc vragenstel ler. Ook de vierde stelling - zonder steun van de VS was Israël allang opgehou den te bestaan - gaf genoeg discus siestof. „Clinton heelt goede stappen voorwaarts gezet. Bush heeft 7 jaar verspild,"" stelde Hamburger. Donk sloot zich hierbij aan. Wel meent hij dat God Zijn bewarende hand in het bijzonder over Israël uitstrekt, waar om hij het niet eens is met de stelling. Voor Hamburger is het feit dat Israël nog bestaat slechts een „kwestie van historische analyse" en heeft dat „een metafysische oorzaak". Hetzelfde geldt voor het funderen van Israëls bestaansrecht. Hamburger doet dit geheel en al in dc VN-resolutic, ter wijl Donk dit in de eerste plaats grondt in de landbelofte uit de Bijbel. Na het debat kregen de sprekers en debatleider een mandje met Zeeuwse streekproducten als bedankje. De of ficiële beëindiging van de avond be tekende niet dat het laatste woord ge zegd was. Verschillende jongeren en ouderen bleven - onder het genot Van een drankje - hangen om met één van beide debaters te spreken. „Een zinderende avond," was het commentaar van één van de bezoe kers. inwoners. Er was eerst alleen sympa thie voor van de CU. Dc andere frac ties voelden daar niets voor. Tijdens de stemming was er geen enkele steun. Ook dc motie om een ondergrens aan te geven voor het weerstandsvermo gen van de gemeente, haalde het niet. ABT stelde voor om risico's zoveel mogelijk te mijden nu er financieel onzekere tijden aanbreken. Elke ge meente en provincie kent dat. Het is een buffer om grote financiële tegen slagen of waardedalingen op te van gen. Volgens wethouder Peter Hoek is er al een onder- en een bovengrens vastgesteld. Hij vond dat voldoende. „Bovendien is al met de risico's reke ning gehouden. De huidige ratio van 1.39 is Kx;reikend." Alleen de CU stemde voorde motie. De kinderen in Maartenshof verdringen zich om een van de zwarte pieten. In Sint-Maartensdijk kwam Sinterklaas met zijn gevolg al op vrijdag avond aan waar hij werd ontvangen in hotel/restaurant Het Raedthuys op de Markt. De kinderen mochten er 's avonds er al hun schoentje zetten. Honderdendertig kinderen deden dat. Onder de schouw van het voorma lige gemeentehuis die 's avonds helemaal vol zat met kinderen en ouders om Sinterklaas te horen voorlezen. Want dat kwam hij doen. De Spaanse bisschop komt niet alleen met cadeautjes maar ook met een boodschap. Dat lezen belangrijk is en dat je er niet vroeg genoeg mee kan beginnen. De sint vroeg de ouders om een liedje te zingen en daarna aan de kinde ren. Ze mochten ook een kijkje nemen in de kamer nemen waar de sint ging slapen: de naam van de kamer was Michiel de Kuvter. Om aan te geven dat lezen en boeken een rol spelen in de ontwikkeling van kinderen is van de voordeur van het Raedthuys een boek gemaakt. Met een mooie rode omslag zoals de mantel van de sint en voorzien van een kruis. De volgende dag mochten de kinderen hun schoentje weer ophalen en ver trok het gezelschap met de 22 Pieten en de pietenband naar Maartenshof. Daar werd in het atrium sinterklaas ontvangen door burgemeester Nuis. Het was er een drukte van belang. Niet alleen met kinderen maar ook met bewoners van het woonzorgcentrum waaronder de bewoners van de ge sloten afdeling. Ook hier werd weer voorgelezen: bewoonster Annie Hage las een verhaal voor. Vlakbij de vestiging van de openbare bibliotheek. Door het geroezemoes was het niet voor iedereen goed te volgen. De kinde ren waren opgewonden met zoveel zwarte pieten. Hun hartjes klopten vol verwachting. Na het bezoek aan Maartenshof vertrok het gezelschap voor een tocht door het dorp, voorafgegaan door Euterpe. Onderweg moesten de kinderen letters verzamelen die aan de gevel van de huizen hingen. In Haestinge werden alle letters verzameld en werd er een zin van gemaakt: Dansen op het dak. Voor de wat oudere kinderen was er een kinderdisco in de nieuwe muziekzaal. Ook die werd druk bezocht. Advertentie I.M. 1 De nieuwe wagen is uitgerust met een tank voor 16.000 liter, water. De kinderen van de Thoolse brandweerlieden maken zich klaar om samen met burgemeester Nuis en brandweercommandant De Feijter de kazerne te openen door twee wagens naar buiten te trekken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9