Mensen willen altijd bruine, die hebben een sterkere schaal' Weerzien leerlingen van eerste klas christelijke ulo in Tholen Navajo Ranch kwam, zag en vertrok uit stal in Poortvliet Vrijspraak Vossemeerder aanranding stiefdochter Wilsing beklimt berg in Kenia Nog geen groene gebiedsprofïelen Donderdag 25 november 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Eigenaar Machura schakelt deurwaarder in De stichting Navajo Ranch, die zich vorige maand ves tigde in de paardenstallen aan de Hogeweg 17 te Poort vliet, is na drie weken alweer vertrokken. De Rotterdam se Jolanda Verheijen en haar dochter Charmaine wilden er met behulp van sponsors verwaarloosde dieren opvan gen, maar volgens hen was er sprake van achterstallig onderhoud. Zaterdagavond zien ze elkaar weer eens. De eerste lich ting leerlingen van de christelijke ulo die in 1966 werd opgericht in Tholen. In brasserie De Krabbenkreek in Sint-Annaland bekijken ze foto's, halen ze herinneringen op en horen van elkaar wat ze na de Thoolse jaren zoal zijn gaan doen. Joth voert actie voor laatste geld Stichting zoekt ander contact voor school in Burkina Faso De stichting Jongeren voor Jongeren die samen met de jongerenraad Tholen geld inzamelt voor het bouwen van een school in Burkina Faso is op zoek naar een andere contactpersoon in dat land. Trainingsweekend Joth mist doel De Jonge spreekt Verlossende Woord Het was een bekende ver schijning in de buurt. Met zijn onafscheidelijke pet op zijn hoofd en een kar retje aan de hand verkocht Jasper Hage in Sint-Maar tensdijk jarenlang eieren aan de deur. De 74-jarige Hage deed onlangs zijn laatste rondje langs de veertig adressen in het dorp. „De meeste hier in de buurt en in de nieuw bouw. Ik heb last van mijn bloedvaten in mijn been. Ik ga een klein beetje moeilijk lopen, dus ben ik er mee gestopt." Kranten Verbaasd Aan de bar Spekzolen Jasper Hage (74) uit Sint-Maartensdijk stopt met verkoop eieren Raadsman: meisje kan het gedroomd hebhen Een 31-jarige man uit Oud-Vossemeer is door de rechtbank in Middelburg vrijgesproken van de aanran ding van zijn achttienjarige (ex-) stiefdochter. De rechtbank miste de overtuiging in de zaak om tot be wijs te komen. De oud-leerlingen voor brasserie De Krabbenkreek zoals ze ook op de klassenfoto uit 1966 staan. De school beginnen met één klasje, dat schept een band De 17-jarige Koen Wilsing uit Tho len beklimt van 18 tot en met 26 december de Mount Kenya. Hij doet dit via de stichting Open Uw Hart voor straatkinderen in Kenia. Via de vijfdaagse wandclexpedilie, die hij onderneemt met nog een aantal Nederlanders en een groep bewoners van Nairobi, de hoofd stad van Kenia, zamelt Koen geld in voor de bouw van het Imani Re creation Centre. Daarin worden dakloze kinderen opgevangen en doen 7.c werkervaring op. Ze leren een vak en verdienen op termijn hun eigen boterham. Wilsing werd enthousiast gemaakt voor dit goede doel door vrienden van zijn ouders. 'De vrijheid en toekomst die ik heb, gun ik mijn leeftijdgenoten in Ke nia ook', is zijn motivatie. Organiseren van activiteiten voor an deren gaat de jongerenraad van Tho len (Joth) veelal goed af, maar bij een weekend voor de eigen club, laten de meesten het toch afweten. Elk jaar organiseert het jeugd- en jongeren werk van de gemeente Tholen een trainingsweekend voor Joth-leden om de band in het team te versterken. Maar bij het weekend van dit jaar (in de herfstvakantie) was er een groot gebrek aan belangstelling. „Het is een weekend voor teambuilding, maar het was een slechte bijeenkomst want een groot gedeelte van de jon gerenraad was er niet. Het mist zo ge woon zijn doel", meent jongerenwer ker Ties Reitsma. In de jongeren- raadsvergadering zei een aantal leden het belangrijk te vinden dat het trai ningsweekend blijft bestaan. „Dan heb je meer persoonlijke gesprekken en leer je mensen beter kennen", zei Herriaan Fransscn. Bij de activiteiten die ze doorgaans organiseren, is daar geen tijd voor. Reitsma gaf tevens als kritiek dat de datum voor het week end een jaar van tevoren was bespro ken, maar dal op het laatste moment toch nog veel mensen zich hebben af gemeld. Hij vond dat ze die datum gewoon vrij moesten houden, mits er goede redenen zijn om echt niet te kunnen komen. Cabaretier Freek de Jonge komt za terdag naar Sint-Maartensdijk met een try out van zijn nicuwjaarsconfe- rcnce Het Verlossende Woord. De voorstelling begint 's avonds om kwart over acht in Haestinge. Het nieuwe jaar vraagt volgens De Jonge om duidelijke keuzes. Bijvoorbeeld tussen cultuur en zorg. Of concreter een rollator of een schilderij. Of tus sen nette armoe en onrustige wel vaart. Concreter tussen migratiestop en multiculturele samenleving. Het debat over de juiste keuze wordt be moeilijkt door emoties zonder welke de media geen bestaansrecht hebben. In een conference van vijf kwartier spreekt Freek de Jonge het verlossen de woord. Vandaar dat hij zijn nieuw jaarsconference de titel Het Verlos sende Woord heeft meegegeven. Kaarten zijn verkrijgbaar via de web site www.stiehtinguitoptholen.nl. De mensen bij wie hij wekelijks aan de deur kwam, vinden het jam mer, zegt hij. Hage woont al veertig jaar in de President Rooseveltstraat. Nog steeds in hetzelfde huis. Met een grote tuin achter de woning waar Hage kippen ging houden. „Op een dag kwam een buurvrouw vra gen of ik geen eieren voor haar had. Ik had toen net een doosje met tien eieren. Zo is dat begon nen. Er kwamen steeds meer men sen die er om vroegen. Toen ben ik maar doorgegaan." Omdat hij zelf maar een kleine toom kippen hield, kon hij niet aan de vraag voldoen. Hij ging eieren inkopen. Eerst bij Hoogerbrugge in Poortvliet, later bij Van Binsber- gen in Tholen. „Ik verkocht meest al een doosje van tien of twintig. Meer niet, hoor." En altijd bruine eieren, nooit witte, zegt Hage. „Mensen willen alleen maar bruine eieren. De schaal van bruine eieren is sterker. Ik ben ook sterk, door de eieren," lacht Hage. Hij ging door weer en wind. Eerst met een emmer vol eieren. „Maar als je dan je emmer neerzette dan gingen er altijd wel een of meer ei eren kapot. De mensen kwamen dan zelf met een schaaltje naar de deur om de eieren er in te doen. Later maakte hij een handkarretje met een deksel om bij zijn klantjes langs te gaan. „Door weer en wind, hoor. Een keer in de week. Op donderdag. Ik heb het ook nog eens op vrijdagavond gedaan, maar De tieners van toen zijn nu 56, 57 jaar. Sommige dames zijn grijs, de meeste heren kalend. En lang niet iedereen kent iedereen meteen. De animo voor de reünie is groot. Ie dereen reageerde enthousiast op de oproep, vertelt Adry Vroegop uit Tholen. „We begonnen als school met 32 leerlingen. Later kwamen er nog leerlingen bij. Nu zijn we hier met 35 oud-leerlingen. Wc waren een hechte groep omdat we de eerste christelijke ulo waren. Met leerlin gen met een zwaar christelijke ach tergrond tot minder zwaar. We wa ren een hele leuke club." Drie oud-leerlingen ontbreken: Piet Lind- hout, Coen van Vossen en Mary Uijl. Maar liefst 21 van de 35 reünisten wonen niet meer op Tholen. Een greep: Cees Ampt woont in Ouden bosch, Piet Bolier in Cocksdorp op Texel, Tonny Bijl in Kapclle, Kees de Goffau in Breda, Hcnny Duine in Westmallc, Hcnny Geluk in Gics- senburg, Kees Hage in Pictorburcn, Rinus Jansens in Vlissingen, Ineke Hilgeman in Terwispel, Johan Nieuwkerk in Amsterdam. Geen honkvast gezelschap. Toch zijn ze allemaal gekomen om elkaar te ontmoeten. Misschien juist wel daarom. Vanwege de gedeelde historie in een belangrijke fase in hun leven. Op de foto's die er han gen, dragen de meisjes rokken, maar ook lange broeken. Vroegop: „Het daar ben ik mee gestopt. Het is een mooie tijd geweest, mensen vinden het jammer. Ik deed het ook altijd graag, maar ik heb er geen dubbel tje aan verdiend." Een keer heeft hij een ongeluk ge had met de eieren. Toen hij samen met zijn vrouw (zeven jaar geleden overleden) in de auto van Sint- Annaland naar Sint-Maartensdijk ree4 en van de dijk raakte. „Mjjn was niet zo stijf, hoor. Zeker niet be nauwend." Dat hechte wordt onderstreept door Maaike Duinkerke uit Tholen. Nu De Vos-Duinkerke. „De onderlinge band was sterk. Je had alleen je eigen klas. Er was niemand anders op de school." Die school begon in de voor malige lagere school aan de Docl- weg. De leerlingen verhuisden daar na naar een noodgebouw aan de Zoekweg. Het is niet voor niets dat iedereen zo graag wilde komen. We hebben er hele fijne jaren gehad. Ik ging zelfs na school mee naar vriend innetjes en bleef er dan een nachtje slapen. In Stavenisse bij Greet de Vos en Sjaan. De volgende dag ging je weer samen naar school. Ik heb er zelf mijn man ontmoet," lacht ze. Ze trouwde met Ko de Vos, broer van Greet. Samen werkt het echtpaar bij de Woonboulevard Poortvliet. Ze heeft veel opgestoken op de vier jaar ulo, zegt ze. „We deden examen in alle vier de talen: Nederlands, Duits, Engels en Frans en we haal den het middenstandsdiploma. Ik heb er nu nog gemak van. Franstali ge Belgen die in de winkel komen, sturen ze naar mij." Kees de Goffau uit Breda is ook van de partij. Maaike herinnert zich haar klasgenoot met een flinke dos haar: „Kees deed altijd zijn lok opzij." Dat hoeft, nee kan niet meer. De Goffau is behoorlijk kaal. vrouw zat achter het stuur. Ze had suikerziekte en viel weg. Het was één zwembad achter in de koffer. Een drama," herinnert Hage zich. Hage bezorgde ook nog een tijd lang de PZC. „Dan moest je om vier uur uit je nest, want de kran ten moesten om zeven uur binnen Leerlingen waren herkenbaar. Door hun uiterlijk, gestalte of hun gedrag. Zo is er 'het lachje van Johan Nieuwkerk'. En Piet Bolier was en is de kleinste van hel gezelschap. Als De Goffau terugkijkt, komt het gevoel van toen naar boven. „Van onbezorgdheid. Ik had het er naar mijn zin. Ik kijk er met een goed ge voel op terug." De Goffau ging na de ulo de mts elektronica doen. Van af zijn zestiende woonde hij al in Rotterdam. Daarna ging hij aan de slag bij de Shell in Pernis, via de be- drijfsschool werd hij procesoperator en later werd hij omgeschoold tot ci viel opzichter. Sinds 1990 werkt hij op de vestiging in Moerdijk. Met Ri nus Jansens uit Vlissingen (afkom stig uit Poortvliet) heeft hij nog jaar lijkse contact. De Goffau stond verbaasd van zich zelf, zegt hij, toen hij de uitnodiging kreeg. „Ik was zo enthousiast. Maar dat bleek bij iedereen wel het geval. Dat is opvallend." Bij binnenkomst bleek echter dat hij 'heel veel men sen niet herkende'. Pas later weer 'iets van vroeger z.ag' in de mannen en vrouwen met wie hij 44 jaar gele den op de middelbare school in Tho len kennis maakte in een nieuwe fa se van hun leven. Bijzonder was dat er aan het begin van het eerste schooljaar maar één leraar was: Van Beek. Volgens Adry Vroegop was hij het hoofd van de school die in alle vakken onderwees. „Hij was buitengewoon charisma tisch. Iedereen had respect voor hem. We keken legen hem op." Toen de school groeide, kwamen er meer leerkrachten. Er worden namen ge- zijn." Nu hij gestopt is met de ver koop van eieren, gaat hij niet ach ter dc geraniums zitten, zegt hij. Hobby's? „Ja, slapen en een beetje rommelen in mijn tuintje. Ik heb hier altijd aanloop. Veertig jaar ge leden ben ik hier in deze straat ko men wonen. Als eerste. Ik ben in Limburg getrouwd en we hebben nog een jaar ingewoond bij mijn vader. Ik heb het hier altijd goed noemd. Riet, Van Belzcn. Boender, De Jonge. De anekdotes volgen spontaan. Iedereen heeft ze wel. Over pesterijtjes, kattenkwaad in de klas. Bijzondere gebeurtenissen. Dc een kleurt ze wat anders in dan de ander. Adry herinnert zich meester Riet. „Een jonge leraar Nederlands. Ik mocht de man niet. hij mij niet. Ik werd een keer voor straf opgesloten in de klas. Dc deur ging op slot. Maar hij was vergeten de tussendoor dicht te doen. Via een ander lokaal kon ik via dc we's door een boven licht ontsnappen. Ik haalde net de bus naar Sint-Annaland." Ze herinnert zich ook een keer dat Van Beeks gezicht vertrok toen de leerlingen een optreden van de blin de liedjeszanger Jules de Korte bij woonden in de huishoudschool. „Dc Korte maakte een opmerking die niet strookte met de opvattingen op de christelijke school. Ik weet niet meer wat hij zei. Een verkapte vloek of zo." Maar Maaike Duinkerke her innert zich daar helemaal niets van. Ook Piet Bolier uit Cocksdorp be waart goede herinneringen aan dc school, vertelt hij aan de bar naast Rien Klippel. Er klinkt muziek uit de jaren zestig uit de boxen. Op de klassenfoto uit 1966 staan ze naast elkaar. Bolier: „Fantastisch. De school beginnen met één klasje schept een band." Van Beek is een van de personen in zijn leven waar hij met respect op terugkijkt. „Hij straalde autoriteit en vertrouwen uit. Was wel streng. Kon je corrigeren. Dat accepteerde je." Op de kleine Bolier maakte de ge stalte van Van Beek ook indruk, ver- naar mijn zin gehad." Hage draait nog eens een shagje. Sky radio staat aan. De buurvrouw met haar hondje is op bezoek. Het is tijd voor een borreltje, maar eerst zoekt Hage zijn stropdas want hij wil netjes op de foto. „Maar wel met mijn pet zeker." Hij heeft nog één doos met eieren in huis, de dozen in zijn karretje zijn ^;eg. Hage vindt het welletjes. telt hij. „Hij was sociaal, rechtvaar dig en deskundig. Toen het bestuur van het christelijk onderwijs hem benoemde was hij - om in het chris telijke te blijven -, voorbestemd om voor ons zoveel te betekenen." Bolier maakte de school niet af in Tholen. Zijn ouders verhuisden naar Biddinghuizen. Zijn vader kreeg een betrekking bij de rijksdienst voor dc IJsselmeerpolders. Piet maakt daal de christelijke mulo af. Hij bezocht dc tuinbouwschool in Fredcriksoord in Drenthe en kwam na zijn dienst tijd bij Staatsbosbeheer te werken. Eerst op Zuid-Beveland, daarna in Zeeuws-Vlaanderen. In 1985 ver huisde hij naar Texel waar hij aange nomen werd bij de gemeente. Hij werd er leidinggevende in de groen voorziening en heeft nu een meer adviserende taak, vertelt hij. Rinus Jansen en Cees Ampt schui ven aan. Jansen wil nog wel wat ver tellen. Hoe ze Van Belzen kwaad hebben gekregen met een fopappa- raatje dat een piepgeluid maakt als je iemand een hand geef. Onder dc les werd het apparaatje steeds door gegeven. Op het moment dat de do cent met dc rug naar de klas stond, natuurlijk. Tot het gevonden werd. „Hij heeft er toen twee minuten op staan stampen. Zo kwaad was hij. Hij droeg schoenen met spekzolen. Het apparaatje kon er niet meer uit." Bij Boender legden ze ijswater op zijn stoel. En bij Riet bonden ze stie kem zijn tas vast. Ampt: „Als ze zeggen dat de jeugd van tegenwoor dig lastig is, dan is er niks nieuws onder de zon. Misschien waren wij wel erger." Hauptmeijer Verkeer uit Deventer gaat voor 11.600 euro, exclusief btw, in opdracht van de provincie Zeeland groene gebiedsprofïelen in vullen. Op Tholen en Sint Philips- land zijn er nog geen groene ge biedsprofïelen, zoals bijvoorbeeld de Zak van Zuid-Beveland. Dat zijn natuur- of cultuurlandschappen zon der autoverkeer, die wel toeganke lijk zijn voor fietsers en wandelaars. Bekeken wordt of de Scherpenisse- polder er eventueel voor in aanmer king komt. Dc eigenaar van het complex, J. Machura. noemt het 'allemaal een hoop bla bla' en vertelt juist dat hij de huurders heeft weggestuurd, omdat ze niets zouden hebben be taald. Hij heeft de hulp van een deurwaarder ingeroepen. De vorige huurders hebben twee jaar gebruik gemaakt van dc accommodatie, maar zijn volgens Machura met een huurschuld van 50.000 euro vertrokken. Hij heeft een rechts zaak tegen hen aangespannen. In middels heeft Machura een nieuwe huurder gevonden in mevrouw Van der Spoel uit Hellevoetsluis. Hij heeft er alle vertrouwen in dat die wel aan alle verplichtingen vol doet. „Dit is een gezin met kinde- De slichting werkte samen met de stichting Volonfairc, maar contact persoon Harmke Mulders is daar mee om privéredenen gestopt. Zij is inmiddels ook weer in Nederland komen wonen. Haar vader Pieter Mulders heeft om dezelfde redenen zijn functie als secretaris binnen de stichting Jongeren voor Jongeren neergelegd. De familie Mulders kan de stichting nog wel helpen in haar zoektocht naar nieuwe contacten in Burkina Faso, omdat Pieter en zijn vrouw Marianne Velthuis reizen daar dat land organiseren. Volgens penningmeester Carolien Fase komt het doel niet in gevaar. Ook als de stichting aan het eind van het jaar nog niet aan de benodigde 50.000 euro is gekomen. Fase zegt dat er De man, achterbuurman van de vrouw, stond volgens haar in de vroege ochtend van 31 juli - zijn hoofd bedekt met een bivakmuts - in haar slaapkamer. Zij zou hem hebhen herkend aan zijn postuur en zijn kleding. Er waren nog meer aanwijzingen dal de verdenking richting haar ex-stiefvader wees. Zo werd een bivakmuts bij hem thuis in dc slaapkamer gevonden en dc honden zouden in haar wo ning niet hebben geblaft, omdat het een bekende was. Die feiten waren voor de rechtbank echter onvoldoende om hem te kunnen veroordelen. De indringer zou via het raam van de woning binnen zijn geraakt. Het ren en ze hebben ook een bedrijf." Zelf staat Machura nog officieel in geschreven als bewoner van de wo ning aan dc Hogeweg, maar de voormalige fokker van Arabische paarden is na zijn pensioen ook re gelmatig te vinden in Duitsland, waar hij een jachthuis heeft. „Mijn hobby is jagen", verklaart hij. Verheijen zegt al haar dieren weer op de oude plek in Barendrecht te houden, waar ze juist weg was ge gaan omdat die daar zouden wor den mishandeld. Ze zou camera's hebben opgehangen en ook de bu ren zouden nu beter opletten, maar Verheijen zegt dat ze nog wel op zoek is naar een andere, veiligere plek. dan gezocht wordt naar samenwer king met een andere partij. Op dit moment lijkt het streefbe drag nog een brug te ver voor Jon geren voor Jongeren en de Joth. Er zit nu 27.000 euro in de pot. Fase weet dat er wel nog wat stortingen aan zitten te komen. Met een fles- senactie, een benefietdincr en een kunstveiling wordt geprobeerd het laatste geld binnen te krijgen. De school komt er in elk geval, volgens Fase, die vorig jaar met de hele club dc plek waar die moet worden ge bouwd heeft bezocht. „Er verandert helemaal niets aan het hele plan. We hebben het de mensen daar beloofd dat de school bij dc plek komt waar we ook de waterpomp hebben ge bouwd." incident zou rond kwart over vijf hebben plaatsgevonden. Dat tijd stip zou kunnen kloppen, omdat de verdachte kort daarvoor was thuis gekomen na een bezoek bij een buurtbewoner. Vast stond dat hij die nacht veel bier had gedronken. Na zijn thuiskomst zou hij in be schonken toestand op de trap in slaap zijn gevallen. Zijn raadsman had aangevoerd dat het heel goed zou kunnen dal de vrouw het hele verhaal heeft gedroomd. Dc offW cier van justitie had een half jaar gevangenisstraf geëist. Al vond hij hel bewijs niet 'spetterend'. Het slachtoffer had 50(3 euro smarten geld gevraagd, maar dat verzoek werd afgewezen. foto onderschrift Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3