'Ik ging naar de havens toe en werd meteen lid van de bond' 'De situatie wordt er alleen maar beter op' Hoek wist van mogelijk zoekgebied windmolens Pieten dansen de zumba in de Stove in Stavenisse Prijswinnaar nieuwsquiz n 55- Ook plannen bij Kreekraksluizen Bram de Jonge (73) uit Stavenisse halve eeuw lid FNV Bouw Tot €2.000, Geen subsidie voor toeristische bewegwijzering Een derde stemt voor waterschap 350 mille voor De Pluimpot Nog eens 48 mille Thoolse molen b7^ Donderdag 25 november 2010 67e jaargang no. 2 Met de bouw van het woonzorgcentrum (wozoco) in Scherpenisse wordt de situatie ten opzichte van de Laban Deurloostraat 27 er alleen maar beter op. Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders in een brief aan de gemeenteraad. Spoedeisend Hoor de wind waait door de windmolens. In het gemeen tehuis waait zelfs de wind. Wethouder Peter Hoek is op 16 juni wel degelijk geïnformeerd over de plannen voor windmolens bij de Krammersluizen. Het ging toen vol gens b. en w. echter om een mogelijk nieuw zoekgebied. Dat blijkt uit de antwoorden van het dagelijks bestuur op vragen van de CU. Bij de Kreekraksluizen zijn ook plan nen voor windturbines. Wat nu niet meer zo vanzelf spreekt, was een halve eeuw geleden bijna de gewoonste zaak van de wereld: als werknemer lid worden van een vakbond. Zo was het in ieder geval voor de 73-jarige Bram de Jonge, vertelde hij vrijdagavond op de jubileumavond van de afdeling Tho- len van FNV Bouw in de Wellevaete in Sint-Annaland. Hij kreeg een insigne met een robijn. Drie leden kregen een gouden speld voor 40 jaar lidmaatschap, vijf voor 25 jaar. Grenscontroles Havens ESSELINK Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Sinterklaas kwam zaterdag in Stavenisse aan op de Tho5, de gerestaureerde platbodem van de familie Bringmann. Het was hoog water en de zon scheen toen het schip zachtjes de haven binnengleed. De kinderen stonden te wachten op de kade. Heel veel kinderen hadden al een tekening meege bracht die ze aan de sint wilden geven. Deze week College strijdt voor bouw wozoco Scherpenisse B. en w. willen via een 'bestuurlijke lus' voor elkaar krijgen dat het wo zoco er ondanks de bezwaren tóch kan komen en indien mogelijk dat er versneld kan worden begonnen met de bouw. Het college legt zich hiermee niet neer bij de uitspraak van de Raad van State begin novem ber op een beroepsprocedure, dat in de wijziging in het bestemmings plan een aanvaardbaar woon- en leefklimaat voor de omwonenden niet gegarandeerd is. Ze denkt met een nadere motivering het huidige plan in stand te kunnen houden.Het bezwaar waarop de Raad van State heeft besloten tot 'voorlopige voor ziening' is dat de gymzaal van het te bouwen wozoco op slechts 20 meter afstand van de Laban Deurloostraat 27 zou komen té staan. Maar het college wil in haar aanvullende mo tivatie aantonen dat er met deze af stand wel een aanvaardbaar woon- en leefklimaat kan worden gegaran deerd en schrijft: 'Daarbij zal een rol spelen het feit dat de bestaande gymzaal op een afstand van slechts ongeveer zes meter vanaf de woning Laban Deurloostraat 27 staat. De si tuatie wordt er naar onze mening, milieutechnisch gezien, alleen maar beter op.' Er spelen meer bezwaren rondom dc eerste wijziging van het bestem mingsplan Kom Scherpenisse, maar alleen al op bovenstaand bezwaar heeft de Raad van State de bouw van het 19 appartementen tellende woonzorgcentrum en bijbehorende gymzaal geschorst. Wel kan de ge meente starten met de bouw van de vijf woningen in het plan. In het bezwaar van de omwonenden staat dat het wozoco zal leiden tot een aantasting van uitzicht, privacy en woongenot. En dat er onvoldoen de onderzoek is gedaan naar de te verwachten geluidsbelasting op de nabij gelegen woningen, zoals on der andere door de gymzaal. Maar, volgens het college wordt in de toe lichting gesproken over een sport hal, waarvoor volgens de brochure Bedrijven en Milieuzonering van de VNG een richtafstand tot nabij gele gen woningen van 50 meter geldt. B. en w. zeggen juist dat er geen sprake is van een sporthal, maar van een gymzaal en dat de ruimtelijke uitstraling van een gymzaal niet op één lijn te stellen is met die van een sporthal. ZIE VERDER PAGINA 5 Later bleek dat de plannen al verge vorderd waren en dat verraste b. en w. Ook de gemeenteraad liet zich in die bewoordingen uit. De term overvallen viel zelfs. Op de bewus te datum informeerde gedeputeerde Van Waveren de wethouder erover. Tijdens dat gesprek en in het Zeeuwse overleg met de wethou ders van ruimtelijke ordening op 8 september heeft Hoek gepleit om bestuurlijk en ambtelijk betrokken te worden bij het onderzoek naar een nieuw zoekgebied voor wind energie. schrijver! b. en w. Daarop is door Van Waveren positief gere ageerd. En Zeeuwind heeft op 1 oktober al zijdelings aangekondigd dat de ge meente zou worden uitgenodigd voor overleg over de bouw van windmolens bij de Krammer. Dat overleg vond plaats op 21 oktober. Verder wijzen b. en w. er op dat er 'informeel' gesproken wordt over zoekgebieden in de gemeenten Steenbergen en Bergen op Zoom (Auvergnepolder) bij het Schelde- Rijnkanaal. Maar of die zoekgebie den opgenomen worden in een pro vinciaal beleid, is nog niet bekend. „Wc houden de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten." Hoek heeft verder via zijn Westbrabantse collega's aan de provincie Brabant gevraagd om de gemeente te be trekken bij het onderwerp. B. en w. melden verder nog dat cr ook plan nen zijn voor windmolens bij de Kreekraksluizen in de gemeente Reimerswaal. Zie verder pagina 13. De jubilarissen met de bloemen: staande v.l.n.r. John Pet ie, Wout van As, Piet van de Zande, Jan den Engelsman, Martien Aarnoudse en Adrie Dorst. Zittend Bram de Jong, Kees Voshol en Kees Stols. Links voorzitter Jack van Poortvliet en regiobestuurder Daan Withagen. Regiobestuurder Daan Withagen bevestigde het beeld dat lid worden van de vakbond tegenwoordig niet automatisch gebeurt. „Veel jonge ren ervaren hun CAO als iets van zelfsprekends. Ze weten niet dat het alleen door de inzet van de vak bond tot stand is gekomen. Het wordt daarom ook juist moeilijker om een CAO af te sluiten." Witha gen zei dat het er nu vooral op aan komt om het slimmer aan te pak ken. Hij wees naar de CAO voor de meubelmakers. „Stoelen, tafels, keukens. Het is een mooi vak. Er worden goede producten gemaakt door mensen die recht hebben op een goede CAO. We willen met werkgevers afspraken maken om samen goed door de crisis te ko men. Niet alleen praten over het verlengen van de bestaande CAO." De bestuurder deed verslag van een aantal acties bij bedrijven. Onder meer bij de ingang van Bruijnzeel Keukens in Bergen op Zoom. waar 'per ongeluk een vrachtwagen met zand stond' waardoor het personeel niet aan het werk kon. „Het was een manier om aandacht te vragen voor de CAO. We deelden er blan co CAO's uit. We moeten druk uit oefenen, maar hebben daar wel on ze leden bij nodig." Hij riep de leden op om mensen in de buurt lid te maken van de vakbond. „Want het lidmaatschap is wel nodig." De afdeling telt momenteel 385 le den. Tien jaar geleden waren er zo'n 500. Maar volgens penning meester Jaap Geuze zijn er de laat ste jaren veel zzp'ers (zelfstandi gen zonder personeel) naar een andere bond overgeheveld. Opval lend noemt Geuze het dat er zich nu ook weer jonge bouwvakkers inschrijven. „Veelal van kleine be drijfjes die het vanwege de crisis ook moeilijker hebben." Withagen riep het jaar 1960 in her innering toen De Jonge lid werd van de vakbond. Het jaar waarin een begin werd gemaakt met de aanleg van de metro in Rotterdam. Het jaar waarin 40.000 bouwvak kers twee weken aan één stuk staakten voor de nieuwe bouw CAO. Het jaar waarin Radio Vero nica begon met uitzendingen en de grenscontroles in de Benelux wer den opgeheven. Ook het jaar 1970 toen Kees Stols, Kees Voshol en Piet van der Zan den uit Oud-Vossemeer lid werden. Toen werd voor het eerst Pinkpop gehouden en veegden mariniers de 'damslapers' van de Dam in Am sterdam. In 1985 werden Jan den Engelsman uit Tholen, Adrie Dorst uit Sint-Maartensdijk, Wout van As uit Scherpenisse, John Petie uit Oud-Vossemeer en Martien Aarn oudse uit Sint-Annaland lid. Het begin van de perestrojka in Rus land. het Heizeldrama in Brussel en het besluit van de Tweede Ka mer om in te stemmen met het op heffen van de interne grenzen in Europa (uitgevoerd vanaf 1992). De 73-jarige De Jonge woont in Stavenisse maar komt van Sinl-An- naland. „Ik ging in 1960 naar de haven in Rotterdam toe. Het was toen gewoon mode dat je lid werd van de bond." In de haven loste hij stukgoed, maar na 2,5 jaar kon hij voor aannemer Johannes van Vos sen uit Sint-Annaland aan de slag. „Ik kon met het busje van Willem Rijnberg gaan rijden. Ook naar Rotterdam. We werkten in op dracht van de Heidemij voor de ge- meerite. Veel bestratingen." De Jonge werd al snel aangewezen als voorman. „In zo'n busje zat je met een man of zeven, acht. Kwam je op het werk dan kwam de baas en die wees dc chauffeur aan als voor man. Dat leverde dikwijls ook nog wat extra's op." Na ongeveer vijf tien jaar mocht de Heidemij het werk niet meer uitvoeren, vertelt de jubilaris. En werd het werk uitbe steed aan een aannemer, Lareco met een vestiging in Rotterdam. „Geen bestratingen meer, maar ka bels en buizen leggen."De Jonge werkte ook voor aannemerij A. Hak, vooral in Rotterdam-Zuid. Een jaar of vijf, zes. „Veel leidin gen voor water en gas. Maar toen hij geen werk meer had, werd het Heijmans. Daar heb ik tot aan mijn vul gezeten. Ik was 57 jaar. Ik ben al zestien jaar thuis." De Jonge heeft de vakbond nog nooit nodig gehad, zegt hij. „Ge lukkig niet. Nou ja, één keer toen ik in 1974 hartproblemen had. Toen ben ik een half jaar thuis ge weest. Ik moest naar een verzeke ringsarts toe en die zei dat werken niks meer voor mij zou wezen. Maar een maand later vroeg mijn baas of ik weer terugkwam. Het werk was toen recht tegenover het Clara Ziekenhuis in Rotterdam. Ik ging er twee keer in de week mijn bloed laten prikken. Hartklachten heb ik nooit meer gehad." ZIF. VERDER PAGINA 5 Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. •w» Autobedrijf Bijzonder was dat de Spaanse bisschop in het nieuw was gehesen. De oude tabbert was al meer dan veertig jaar oud. In de volle zon was zijn prachtige mantel goed te zien. Toen hij van de boot afstapte werd het spannend. Kon de oude man dal nog wel? Het viel reuze mee al viel zijn mijter van zijn hoofd. Gelukkig werd het hoofd deksel op tijd opgevangen, anders zou het nieuwe exemplaar in het water zijn geval len. Hij werd verwelkomd door Ralf Smits van Thonk, de jongerensoos uit het dorp. Op de kade stond het voertuig klaar waarmee de Sint een rondgang door het dorp zou maken. Geen paard, maar een klein wagentje met een open laadbakje waar Sin terklaas in plaats kon nemen. De regelpiet had een briefje geschreven aan Madelief en Merijn Noom om het wagentje te mogen gebruiken. Daar stemden ze in toe. De kinderen begroetten de Sint en zijn pieten. Sommigen waren zelf verkleed als piet of droegen een klein mijtertje. Hij nam rustig de tijd om de kinderen een handje te geven of een tekening te bekijken. Op één van de tekeningen had een jongetje plaatjes van auto's geplakt. De Sint vond dat heel mooi omdat hij nu zelf ook in een auto moest slappen. „Nee, mijn paard Amerigo, kon niet meekomen. Dat heb jij goed begrepen." Er waren ook oud-Stavenissenaars die met hun kinderen naar Sta venisse waren gekomen. Uit Zoclcrmccrcn uit Oud-Beijerland. Na de rondgang in het dorp. ging het gezelschap naar de Stove waar al een heleboel tekeningen van de kinderen aan een waslijn waren gehangen. In de zaal wachtte de kinderen nog een verrassing. Dc zwarte pieten lieten zien dat ze de zumba konden dansen. Lang niet alle pieten bleken de populaire dans te beheersen. Dat leverde ver makelijke taferelen op. Sinterklaas bekijkt een tekening van een van de kinderen op de kade in Stavenisse. Het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde heeft een verzoek voor toeristische bewegwijzering op Tho len niet gehonoreerd. Gevraagd was om de bewegwijzering aan te passen aan toeristische bedrijven met verwij zing naar het Nationaal Park Ooster schelde. Volgens het advies van het dagelijks bestuur is dc toeristische be wegwijzering sterk gericht op het be drijfsleven. Gevraagd was om 7878 euro subsidie, maar het dagelijks be stuur heeft verzoeken tot een bedrag van totaal tachtig mille niet gehono reerd. Vandaag beslist het Overlegor gaan over de voorstellen. Wel gehono reerd voor 2011 zijn een beheers- en inrichtingenplan voor het Nationaal Park Oosterschelde, een bewoners dag, uitbreiding van de gidseninzet en allerlei informatiemateriaal. Eerder ging er 45.3878 euro naar het multi functioneel centrum Scaldis Naturalis aan de Kastelijnsweg in Sint-Maar tensdijk. Ook is er 7500 euro uitge trokken voor consolidatie van de land- bouwhaven bij Anna Jacobapolder. Voor het bestuur van het nieuwe wa terschap Scheldestromen hebben 99.800 van de 303.000 kiesgerechtig den hun stem uitgebracht. Dat bete kent een opkomst van 32,9 procent. Twee jaar geleden stemde boven de Westerschelde 31 procent en in Zeeuws-Vlaanderen 34 procent voor het waterschapsbestuur. Om twaalf uur dinsdagmiddag zijn de stembussen gesloten. Inmiddels wor den de stemmen geteld en dat moet vanmiddag om drie uur gebeurd zijn. Om zeven uur vanavond stelt het stembureau in een openbare zitting de voorlopige uitslag vast. Aansluitend presenteert dijkgraaf Toine Poppe- laars deze, met ook een voorlopige zetelverdeling. Dan zal duidelijk zijn hoe de 21 beschikbare zetels over de negen deelnemende partijen worden verdeeld. De uitslag is vervolgens te vinden op www.scheldestro- men.nl/uitslag. Bij zes van de negen partijen staan in totaal tien Tholena- ren op de lijst. Twaalf maanden lang deden lezers van de Eendrachtbode mee aan de nieuwsquiz in het kader van het 65- jarig bestaan van deze krant. Winnaar van de laatste aflevering, die 28 okto ber werd gepubliceerd, is A.H. van Houdt uit de Lange Zandweg in Poortvliet. Hij had evenals vele ande re inzenders, de 'strikvraag' over de biddag ook juist beantwoord. Stave nisse was namelijk de plaats waar in 1961 de biddag niet door alle kerken op dezelfde dag werd gehouden. De keuze-antwoorden Oud-Vossemeer, Sint-Annaland en Poortvliet waren dit keer dus geen van drie goed. Bij vraag 2, hoeveel blikjes melk werden er in 1961 opgehaald voor de hulpac tie voor Kongo, was dat weer wel het geval. Optie B, 1000 blikjes, was het goede antwoord. A.L. Riedijk uit Sint-Maartensdijk was in 1961 veer tig jaar dirigent van VZOS. De woonlasten stijgen volgend jaar met meer dan drie procent, was het goede antwoord op de vierde vraag. En dat Roland van Tilborg tweede' staat op de SP-lijst voor de provinciale staten verkiezingen had (Mik iedereen goed. Dc gemeenteraad durfde onlangs een besluit nog niet aan gezien de risico's en stelde de discussie over de plannen bij de Pluimpot en Gorishoek uit. B. en w. hebben echter besloten om een voorbereidingskrediet van 350.000 euro voor 2011 al beschikbaar te stel len voor de impuls Sint-Maartens- dijk/Scherpenisse. En dan mét name de recreatieve ontwikkeling rond de Pluimpot en de samenhang met de verschillende deelprojecten, zoals de Geerlruidapolder. De 350 mille drukt op de grondexploitatie en moet via de verkoop van grond weer terugvloeien in de gemeentekas. NATUUR «dl Voor de restauratie van molen de Verwachting van Jan van Gorsel.aan de Vlasmarkt in Tholen komt de pro vincie Zeeland nog eens met 48.517 euro over de brug. Vorige week werd al gemeld dat er een bijdrage van 10.100 euro uit Middelburg was ge komen. Totaal komt de provinciale subsidie dus op bijna 59 mille. Gede puteerde staten hebben het maximaal toegezegde bedrag toegekend omdat Van Gorsel aan alle voorwaarden heeft voldaan. Ook de ruim 48 mille zijn al volledig als voorschot betaald, zodat er geen Sinterklaascadeau meer uit Middelburg komt. De tien mille was ook al verrekend. Het prachtig gerestaureerde monument siert inmiddels al geruime tijd de Vlasmarkt, waar veel bezoekers de Verwachting hebben bewonderd. Adrie Vos is met bijna 97 één van de oudste inwoners van Oud-Vossemeer EN VERDER... Klas Rien Klippel op christelijke ulo na 44 jaar nog compleet Duivenmelkers verrast door goede uitslag bij De Zwaluw DAT GIJ NIET KUNT, ZAL U VERGEVEN WORDEN; MAAR NOOIT, DAT GIJ NIET WILT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Kinderen trekken brandweerauto's uit nieuwe hok in Tholen Eierkoning Jasper Hage uit Sint-Maartensdijk zet kroon af

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1