Mooie Anna Goedegebuure, een knappe kruideniersdochter uit Sint-Annaland 'Ik was gedreven om te zorgen dat ik altijd in de buurt was' Anti-hagelkanon mag alleen overdag knallen Junioren brandweer Flupland winnen Zeeuwse wedstrijd CU over grens vermogen WWB GGD onderzoekt welzijn jongeren Marjolein Bierens schrijft ode aan Tholen met muziektheater Duikvoertuig verhuist van loods Arjan Eskes naar nieuwe kazerne Geen brandpaal, wel wasstraat, duikbrillen en talkpoeder Donderdag 18 november 2010 Niet blij Brons voor aspirantenploeg in Middelburg Het was eerst de auto naar buiten rijden en dan de boot aankoppelen, want ze stonden naast elkaar. De nieuwe brandweerkazerne aan de Grindweg in Tholen heeft, in tegenstelling tot de oude aan de Ten Ankerweg, wel plek voor het duikvoertuig (waterongevallenvoertuig) en bij behorende boot van de brandweer Tholen. Dat betekent dat de tijdelijke stalling in de loods van duikploeglid Ar jan Eskes aan de Ohmstraat na bijna acht jaar niet meer nodig is. Zaterdag is de nieuwe plek en het voertuig uit gebreid te bezichtigen tijdens de open dag in de nieuwe vestiging van de brandweer Tholen. Stalling dichtbi j Schuifdeur Gelijkvloers EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Zwaailichten Brieven Krabbenkreek Tholen, de omgeving en de inwoners spelen een rol in Mooie Anna, een Zeeuwse fado. Schrijfster Marjolein Bierens heeft alle verhalen die zij in haar jeugd heeft gehoord van haar Thoolse familie verzameld. Ze heeft ze samengevoegd tot een toneelstuk, genaamd Mooie Anna. Naar haar overgrootmoeder Anna Goedege buure, een kruideniersdochter uit Sint-Annaland. De vader van de 51-jarige Amsterdamse dramaschrijfster, Jaap Bierens, is ook in dat dorp geboren. Het gezin ver huisde noodgedwongen naar Rotterdam, maar het ver langen naar Zeeland is altijd blijven bestaan. Mooie Anna is een ode aan Tholen. Het stuk van theaterpro ductiehuis Zeelandia is 26 november te zien in de Vos senkuil in Oud-Vossemeer. Postcommandant Peter Schoneveld van de brandweer Tholen zou het liefst de hele dag in de nieuwe kazerne zitten. Maar zijn werkplek is in het gemeentehuis. In principe is hij alleen tijdens een uitruk of een instructie in het gebouw aan de Grindweg te vinden. Het interieur is licht, fris en er is een zee aan ruimte. Hij geeft vooraf gaand aan de open dag - zaterdag van één uur tot half vijf - alvast een kijkje in de kazerne. - Burgemeester Bierens Waardeloze oplossing in kanonsoap, zegt Alkema Fruitteler André Alkema in Sint-Maartensdijk mag alleen overdag zijn anti-hagelkanon gebruiken om te voorkomen dat zijn peren schade op lopen. l)at hehhen b. en w. besloten. Ze rondden daarmee een onder zoek af na de gerechtelijke uitspraak in augustus. De gemeente moest het regelen via het activiteitenbesluit (die onder de wet milieubeheer valt) en niet langer van de algemene plaatselijke verordening, de APV. B. en w. hebben nu besloten om al leen toestemming te geven tussen ze ven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds. „Een waardeloze oplos sing," zegt Alkema. „Statistisch ge zien hagelt het in de meeste gevallen tussen vijf uur 's middags en negen uur 's avonds. Hier ben ik niks mee opgeschoten." Alkema vernam het besluit in hel gemeentehuis van wet houder Frank Hommel. „Ik vond het een grote teleurstelling. In juli kre gen we van de rechter te horen dat de gemeente het niet kon verbieden. Er moest gezocht worden naar een an dere oplossing om het niet te verbie den. Nu komt er deze halve maatre gel uit rollen." Het afgelopen jaar heeft Alkema het anti-hagelkanon vijf keer gebruikt, zegt hij. „De meeste keren overdag. Eén keer om half elf op zaterdag avond. Maar dan zijn er nog mensen die klagen. Ik kan er met mijn ver stand niet meer bij." Alkema voorzag het apparaat van een extra demper, maar dat bleek niet voldoende. „Verder kan ik niet. Ik zou wel willen, maar ik kan niet anders. Ik ga nu weer met mijn advo caat bekijken hoe het verder moet in deze kanonsoap." Alkema betreurt het dat de gemeente niet samen met de gemeente Borsele rond de tafel is gegaan om in Den Haag te lobbyen voor de fruittelers die een anti-hagel kanon willen gebruiken. Voor de dichtstbij wonende familie Koese aan de Veerdijk weg was het besluit van de gemeente een verras sing. maar Cathcrien Koese laat we ten geen commentaar meer te willen geven op de zaak „Het is sinds de rechtszaak een wettelijke kwestie ge worden tussen de gemeente en de ei genaar. Wc zijn er niet meer bij be trokken en hebben er verder geen invloed op. Het is voor ons ook maar steeds afwachten wat er uit komt." Ze zegt wel dat ze er niet blij mee was, maar betreurt het dat de zaak door Alkema in het persoonlijke wordt getrokken. „Dat is nooit onze insteek geweest. We hebben ook op verschillende forums reacties gele zen en zijn daar erg van geschrok ken. Wij willen ons daar niet toe ver lagen." Ruim een weck geleden werd het laatste fruit geoogst in de boomgaar den aan de Veerhoekseweg. De prij zen van de peren waren wel aardig, zegt Alkema. Hoewel er minder ki lo's van de bomen zijn gekomen. Het kanon hoeft voorlopig niet gebruikt te worden. Maar in het voorjaar kan het weer nodig zijn, zegt hij. „Begin mei als de eerste bloesem aan de bo men komt." De junioren van de jeugdbrandweer van Sint Philipsland hebben zater dag de onderlinge Zeeuwse jeugdbrandweerwedstrijden in Middelburg gewonnen. Ook de aspiranten eindigden op het podium. Zij pakten on der leiding van bevelvoerder Jan-Kees van Harberden het brons in de klasse hoge druk. Alhoewel het object tijdens een wed strijd altijd een verrassing is, was het deze keer zeker het geval op de junio- renbaan. Normaliter spelen de junio ren de wedstrijd in een object, net zo als de aspiranten. Zaterdag had de organisatie echter gekozen voor een inzet met een nostalgisch tintje. Zo moest eerst een hindernisbaan geno men worden, voordat een brand aan gepakt kon worden in een fictieve woning. Ruim tien jaar geleden was dit een gebruikelijke manier van wedstrijd spelen maar voor de jeugdi ge spuitgasten was het een totale ver rassing. De professionaliteit van de ploeg kwam duidelijk naar voren toen bleek dat geïmproviseerd moest wor den. Bevelvoerder Matthijs van der Welle voerde samen met Mare Kos ten en Carlo Hoek een eerste verken ning uit. Ondertussen verzorgden Jos van de Ree en Nilson de Ouden sa men met pompbediener Daan Kem- peneers de waterwinning volgens het traditionele aflegsysteem. Nadat de brandhaarden gelokaliseerd waren, konden beide stralen ingezet worden. Bij de juniorcnploeg stonden Jacco Walpot, Mark Neele en Paul Kosten reserve. De aspirantenploeg kreeg een melding in een houtbewerkings- bedrijf. De aanvalsploeg, bestaande uit Marcel van Duuren en Jan de Wit te, stuitte tijdens de verkenning al snel op een slachtoffer. Door deze persoon gericht vragen te stellen, kon veel informatie over het pand verkre gen worden. Terwijl Lourens Rie- mens en Comé Kosten intussen sa men met pompbediener Jordy Mol voor de waterwinning zorgden, kon de aanvalsploeg de eerste straal inzet ten. Nadat ook de tweede straal inge zet werd, was de brand snel onder controle en kon ingepakt worden. Om in geval van nood bij te kunnen springen, stonden Ramon van der Rcest en Henk Boers reserve. De gemeente Tholen heeft destijds voor de keuze gestaan: óf wachten op de nieuwe brandweerkazerne óf alvast een duikteam samenstellen voor de brandweer Tholen en daar ook een voertuig voor aanschaffen. Het antwoord mag duidelijk zijn. De duikploeg van de brandweer Tholen bestaat uit zestien leden, waarvan tien duikers. De overige zes zijn duikploegleider of -assis tent of chauffeur. Arvid Gaakeer is naast duiker en duikploegleider ook instructeur duiken. Postcommandant Peter Schoneveld is maar wat blij met de nieuwe ka zerne. Overal is nu ruimte voor. In de oude vestiging stond alleen de tankautospuit, ofwel het blusvoer- tuig. Voor andere dienstauto's was geen plek. Zo stond de dienstbus voor het vervoer van brandweer mannen naar oefeningen of cursus sen in de provinciale loods tegen over het gemeentehuis. Nu staat die naast de bluswagen en de duik- ploegauto. Elk achter een eigen uitgang (roldeur). De oude situatie was verre van ide aal, maar ging altijd goed, weet Schoneveld. Bij een uitruk van de duikploeg moest de auto altijd eerst worden opgehaald bij Eskes. In de meeste gevallen kwam hij hem brengen. En dat kon hij erg snel, volgens Schoneveld. „Wel al- lijd op verantwoorde wijze", rela tiveert Eskes. Schoneveld legt uit hoe de auto bij Eskes in de loods terecht is geko men. „We moesten stalling creëren voor de nieuwe auto, want in de oude kazerne paste hij niet. We kwamen bij Arjan uit. Die was overdag het snelst beschikbaar en zat dichtbij." Als autobedrijf heeft Eskes ook het voertuig geleverd. Maar dat komt volgens hem niet omdat hij het dicht^ bij het vuuf^at. „Nee, het staat los van de blusgroep. Wij hebben gewoon net als andere par tijen ingeschreven en de gemeente Tholen heeft het ons gegund om dat wij het voordeligst hadden in geschreven. Van een voorkeurs recht is geen sprake." Vervolgens hebben de blusgroeplcden, waar onder Arjan zelf, de auto in de avonduren omgebouwd. „Het voordeel van het lidmaatschap van de brandweer is wel. dat je weet wat de praktijk vraagt", zegt Es kes. Vier maanden is er aan de auto ge werkt en in mei 2003 is de duik- ploegauto in gebruik genomen. Steeds opererend vanuit de loods aan de Ohmweg. Aanvankelijk zou het niet langer dan een paar jaar duren. „Het was een tussenoplos sing. Koos de Feijler (brandweer commandant -red.) zei tegen mij, als het drie of vier jaar duurt, zijn we een heel eind." Eskes moest ruimte maken in zijn loods en deed dat door aan de ach terkant een container te zetten, om de spullen die anders binnen lagen in op te slaan. Nu kunnen die spul len dus weer terug, maar er staat inmiddels ook al een andere auto voor langere tijd. In zeven jaar tijd heeft Eskes ruim 100 keer de deur opengedaan voor de duikploeg of de auto naar de ka zerne gebracht. „Ik ga uit van zo'n 10 tot 15 keer op een jaar." Dat hoefde hij r\iet te doen, want er hing een bos reservesleutels in de kazerne. „Maar ja, dan wisten ze soms niet goed hoe de deur open of dicht moest", zegt Schoneveld lachend. Dag en nacht stond Es kes paraat. „Mijn vrouw (Jolanda -red.) hielp ook altijd mee. Zij deed de schuifdeur achter me dicht, zodat ik gelijk weg kon." Als Eskes niet kon, stuurde hij al tijd een naar de postcomman- De weg vai) binnenkomst, omkle den en instappen is gelijkvloers. Een brandpaal is nergens te beken nen. Die tijd is voorbij. „In de ou de kazerne hadden we die ook al niet meer", zegt Schoneveld. Om van beneden naar de bovenverdie ping te komen of andersom kan er gewoon gebruik gemaakt worden van een trap. De instructieruimte op de eerste verdieping is overigens vrij groot volgeryi Schoneveld. Dat is een be-^ Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit SAAB verkoop SAAB onderhoud SAAB tuning Gagelboslaan 161. Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www .tholenbv.nl www.saabtuning.nl Advertentie I.M. In de garage hangen afvoerslangen voor de uitlaatgassen. „Dat hoort zo volgens de Arbo-eisen." Als hij vol trots de duikploegauto met boot even naar buiten rijdt voor de foto in deze krant en die vervol gens weer terugzet, schuift hij di rect de afvoerkoker over de uitlaat. Die is verbonden met een alumini um schoorsteen in het dak. Achter de auto's zijn twee deuren te vin den. Ze zijn van twee van de drie magazijntjes op de begane grond. Op de verdieping is er ook nog één achter het keukenblokje in het in structielokaal. Echt spannende dingen gebeuren daar niet. De allereerste actie bij een alarm zit - van vooraf gezien - links in het gebouw. Daar komen de korpslieden binnen, trekken ze hun pak aan en lopen ze door naar de auto. Voor zowel de blusgroep als de duikgroep is er een rek met pakken. Elk haakje is voorzien van een naam van een brandweer- of duikgroeplid. De rekken staan ge scheiden, zodat de leden elkaar niet in de weg lopen, mocht er ge lijktijdig een uitruk zijn. In die zelfde ruimte is er ook een wand met twee douchekoppen. Schone veld noemt dat de wasstraat. De duikers gaan er bij terugkomst met pak en al onder staan om zich af te spoelen. „Je moet je voorstellen dat het meeste water niet erg schoon is." Voor het lichaam van de duikers en blussers zijn er apar te douchecabines: drie voor de mannen en één voor de vrouwen. „Zo kunnen ze zichzelf ook even opfrissen." Tussen de gardcroberekken staan gele busjes talkpoedcr. Dat is om het aan- en uittrekken van de duik- pakken te vergemakkelijken. Er zitten namelijk rubberen manchet ten aan en ook rondom de nek is het pak van rubber. wuste keuze. „Als het moet, kun nen we nu alle 26 man tegelijk hier kwijt." Verder is er nog een klein kantoortje op de verdieping. Dal wordt vooral gebruikt om de admi nistratie bij te werken na een uit ruk. „Je moetje voorstellen dat het dan in de instructieruimte een ka kofonie aan geluiden is en degene die het logboek moet invullen, kan zich even daaruit terugtrekken. Van de arbeidsinspectie moet je namelijk alles precies bijhouden: hoe diep er gedoken is, etcetera." Verder wordt de ruimte gebruikt als spreekkamer van de postcom mandant. Als de brandweer uitrukt, moet de auto bij afrijden van het terrein eerst een fietspad met tweerich tingsverkeer oversteken. Vervol gens moet de auto altijd rechtsaf slaan, ook al moet die naar links. Via de rotonde gaat de neus van de auto de goede kant op. „We mogen uit veilighcidsoogpunt niet over steken over de middenberm." Bang om fietsers te overrijden of vast te komen zitten in de spits, is Schoneveld niet. De kazerne is ge vestigd aan het volgens de provin cie en rijkswaterstaat drukste ver keerspunt van Tholen, maar de postcommandant ziet geen proble men. „Vanaf het viaduct van de Thoolse brug kunnen mensen de brandweerauto al naar buiten zien rijden. En verder is de attentie van de weggebruikers er al bij het ho ren van de sirenes en het zien van de zwaailichten. Ik ben hier al een paar keer van het terrein afgereden en ook met mijn dienstvoertuig hoef ik niet lang te wachten want meestal gebaren mensen dat ik voor hen mag invoegen." heid van de bemoeienissen." Bie rens heeft zichzelf verrast hoezeer dat indruk op haar heeft gemaakt. „Je slaat ontzettend veel verhalen op uit je kindertijd. Ik heb natuur lijk een beetje de melancholie van mijn familie geërfd als het over Zeeland gaat." En als Bierens het over Zeeland heeft, dan bedoelt ze Tholen. „Tholen is voor mij Zee land." Marjolein en haar ouders kwamen nog wel op Tholen, voor familiebe zoeken. Zij onderhield ook een briefwisseling met haar tante Co. Toen was de schrijfster in haar al geboren. „Iedereen las die brieven altijd en tot mijn schaamte had de inhoud eigenlijk weinig te maken met mijn echte leven." Ze wil niet zeggen dat ze er onwaarheden in vertelde. „De details klopten niet helemaal." Marjolein Bierens stu deerde in Leiden af op sociale we tenschappen en ging daarna naar de theaterschool in Amsterdam. Na een korte carrière als actrice stortte ze zich op het schrijven voor radio en theater. „Ik vond schrijven altijd al mooier om dingen te laten zien of horen", verklaart ze. Bierens is als docent verbonden aan de Schrijversvakschool in Amsterdam en aan de Hogeschool Amsterdam. Ze is blij dat Zeelandia Mooie An na in productie heeft genomen. „Mooie Anna is eigenlijk een lief desverhaal in een door standen be paalde maatschappij. Het fasci neert mij dat het eigenlijk nog maar zo kort geleden is." Anna wordt verliefd op een boerenzoon, maar dat wordt in die tijd niet ge accepteerd, want dat is boven haar stand. Na lang wachten, kan ze toch met hem trouwen. Maar Anna merkt dat ze niet altijd door de boerinnen wordt geaccepteerd. Bierens kent verhalen dat Anna ge negeerd werd. Als ze ergens op be zoek ging, kreeg zij altijd thee in een kopje zonder oor of drinken in een glas met een barst. „Dat waren toch beledigingen vroeger." Bie rens vertelt over rondgaan met de schaal die voor de ene helft met koekjes en voor de andere helft met gebak gevuld was. „De goede kant kreeg gebak, maar eenmaal bij An na aangekomen, werd de schaal ge draaid en kreeg ze een koekje." In het stuk wordt Anna vertolkt door actrice Ilse Uitterlinden. Haar tegenspeelster is gitarist Wiek Hij mans als de boerenzoon. Vanwege de dramatiek en de muziek is de ondertitel een Zeeuwse fado. Er komen naast de gebruiken uit die tijd ook elementen van het Thoolse landschap naar voren, zoals de Krabbenkreek. „Voor haar huwe lijksnacht kijkt Anna uit over het water." Datzelfde water speelt later in het stuk een rol als vijand: het land overstroomt. Anna houdt ondanks alles dat ze meemaakt haar rug recht. „Anna staat voor trotse ongebroken vrou wen." Bierens vindt het leuk om vrouwen te belichten die in het da gelijks leven eigenlijk onzichtbaar zijn. Ze heeft verhalen met dat the ma samengevat in een boek: 'Mo nologen. Vijf teksten voor jonge vrouwen en één voor een oude.' De tekst van Ik, Zeeuws meisje en Mooie Anna (de oude vrouw) zijn erin opgenomen. „Ik zie mezelf graag als woordvoerder van alle vrouwen zonder stem", verklaart Bierens haar keuze voor de inhoud van de verhalen. De titel Mooie Anna is afgeleid van een oude foto die Marjolein Bie rens van haar overgrootmoeder heeft. „Er staat een vrouw op met strak achterovergekamd haar. Op de achterkant staat in schuin hand schrift 'mooie Anna'. Anna was heel knap en ze moet heel spranke lend zijn geweest." Bierens hoopt uiteraard dat veel mensen het stuk gaan bekijken in de Vossenkuil. Volgens haar zijn kleinere zalen uitermate geschikt voor Mooie Anna, omdat er dan veel meer contact is met het pu bliek. Mogelijk komt ze zelf ook naar Oud-Vossemcer. De CU wil van b. en w. weten of bij het toepassen van de wet werk en bijstand een hogere vermogenstoets wordt gebruikt dan bij het kwijt schelden van (gemeentelijke) belas tingen. Bram van de Sandc diende er een schriftelijke vraag over in. Hij wil weten waarom er een lagere ver mogensgrens wordt aangehouden bij de kwijtschelding. Verder wil hij we ten hoe het 'vrij te laten vermogen' bij de kwijtschelding van belasting wordt berekend. En of er een zoge heten hardheidsclausule toegepast kan worden als een inwoner moet re serveren voor een uitgave die niet te voorkomen is, maar als gevolg daar van een hoger vermogen heeft dan de geldende norm. De CU vraagt of het college ook vindt dat dit tot bij zonder schrijnende situaties kan lei den. En als dat zo is, of b. en w. aan kunnen geven welke wegen bewan deld worden om hiermee bij het be palen van het vermogen rekening kan worden gehouden. De GGD Zeeland is in samenwer king met de Jeugdmonitor Zeeland met een grootschalig onderzoek on der jongeren in alle Zeeuwse ge meenten gestart. Ongeveer 12.000 willekeurig gekozen jongeren krij gen een uitnodiging om digitaal een vragenlijst in te vullen. Doel van het onderzoek is om een goed beeld te krijgen van de gezondheid en het welzijn van de jongeren (12 t/m 18- jarigen) in Zeeland. Naast vragen over de lichamelijke en geestelijke gezondheid komen ook vragen over leefstijl aan bod. Het onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van al le dertien Zeeuwse gemeenten. Zij gebruiken de resultaten van het on derzoek om hun beleid, diensten en activiteiten beter te kunnen afstem men op de wensen en behoeften van de Zeeuwse jongeren. De jongeren zijn willekeurig gekozen met behulp van een steekproef uit de gemeente lijke basisadministratie. De uitkom sten van het onderzoek worden me dio 2011 gepubliceerd. I)e uitkomsten van het onderzoek van Scoop naar de sociale staat van Zeeland (2009) is voor alle inwo ners digitaal te raadplegen. Per the ma of kern zijn gegevens op te vra gen om bijvoorbeeld te zien of mensen daar minder of meer tevre den zijn met hun omgeving. Alles te zien tijdens open huis brandweer Tholen Waar gebeurd? „De dochter van een kruidenier die verliefd werd op een rijke boerenzoon cn de boeren zoon die zichzelf ophangt als hij na een slechte oogst hel goud voor de kappen van zijn dochters niet kan betalen, dat is echt gebeurd", zegt Bierens. Verder is het stuk gedra matiseerd. Oot is Anna niet een di recte vertolking van haar over grootmoeder. „Ik heb elementen en details uit verschillende verhalen in onze familie gebruikt en vervloch ten tot één veihaal. Dat is de kracht van fictie." Het is de twe:de keer dat Bierens haar eigen ervaringen met Zeeland heeft opgeschreven. Eerder schreef ze hel hoorspel Ik, Zeeuws meisje" (in 2002 bekroond met de d'Prix Europe), na het overlijden van haar vader. „Toen besefte ik me ineens wat een grote rol Zeeland in onze familie speelde. Mijn vader had een haat/liefde verhouding met Zeeland. Hij en zijn drie zussen hebben altijd heimwee naar Zee land gehad en konden moeilijk aarden in de stad. Ze verlangden naar de vrijheid van het platteland, maar werden aan de andere kant afgeschrokken door de benauwd- dant. „Ik ben even een paar uur of een dag weg sms'te hij. Of soms stond hij nel met een klant en dan wisten wij: zorg er zelf even voor", zegt Schoneveld. Eskes blijft assistent en chauffeur voor de duikploeg. Maar nu hij niet meer de verantwoordelijkheid heeft voor de autostalling geeft het ^por hem wel rust, volgens Scho neveld. „Hij heeft wel een bedrijf te runnen. Dat is zijn boterham. Vaak kwam hij even snel zeggen 'hier is de sleutel' en dan was hij weer weg. Het zal nu ook wel eens voorkomen dat hij net met een klant bezig is als de pieper gaat. Dan kan hij niet weg. Maar dat hoeft ook niet als vrijwilliger. Hij geen beroeps en hoeft niet ka minute overal te staan." Maar als Eskes wel tijd had en hij kwam de auto brengen, diende hij soms ook meteen als chauffeur bij de uitruk. „Meestal stond er al een chauffeur paraat en was het niet nodig." Eskes vindt niet dat hij speciale aandacht verdient. „Ik heb het puur gedaan voor de groep." Nu het niet iijper hoeft, vindt hij het best een beetje verlichting geven. „Ik was gedreven om te zorgen dat ik altijd in de buurt was." Hij zegt het met heel veel plezier te hebben gedaan. „En ik zou het zo weer doen." Hij grapt: „Dat ze die ka zerne nu zo dichtbij hebben ge bouwd, zie ik toch een beetje als waardering voor het werk dat ik ver/c^heb." Anna Goedegebuure rechts) ofwel Mooie Anna, de overgrootmoeder van de Amsterdamse toneelschrijfster Marjolein Bierens (links). Postcommandant Peter Schoneveld rijdt de boot even uit zijn nieuwe onderkomen in de kersverse brandweerkazerne aan de Grindweg in Tholen. Marjolein Bierens is de dochter van Jaap Bierens, de zoon van Sint-Annalander Anthon Arij Bierens en Davida Adriana Elen- baas. Anthon is op zijn beurt de zoon van Arij Bierens en Anna Goedegebuure, de Anna waardoor Marjolein zich heeft laten in spireren voor het stuk. Arij was burgemeesterszoon. Zijn vader was Abraham Johannis Bierens, van 1851 tot 1892 burge meester van Sint-Annaland. De jongste broer van Marjolein is weliswaar niet op Tholen opgegroeid, maar hij werkt er wel. Mark Bierens is directeur van Delta Glass in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9