Waarderingsprijs Holonite voor zeer gunstige milieuoplossingen Publiek: 'Zilver anders denken ze dat ze er al klaar mee zijn' Thoolse ondernemer 250ste Zeeuwse cursist Joth wil jongeren helpen met stageplaatsen en werk Redactie oplosmiddel met 91% en 15% minder gasverbruik Donderdag 18 november 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bouwtoeleverancier Holonite heeft de eerste waarde- ringsprijs duurzaamheid van de gemeente Tholen ge wonnen. Bij een milieucontrole kwam het bedrijf uit Tholen in beeld toen bleek dat de regels van de vergun ning overtreden waren. „Jullie zijn stout geweest en toch heb je een prijs gewonnen", concludeerde dagpresenta tor Bert van Leerdam. 15% minder gas Verspilling stoppen Lokaal inkopen Van 2 naar 70 Oplaadpunten Tholen geschikt voor bodemenergie Ondernemersavond Bijna 5000 flessen Lensink Partners De gemeente Tholen is be hoorlijk goed op weg wat betreft duurzaamheid, maai er zijn nog wat verbeterpun- ten. Daarom heeft een 11 - koppige jury van evenveel bedrijven en organisaties donderdag, toevallig op de Dag van de Duurzaamheid, de gemeente de zilveren ECO XXI award toege kend. De prijs is een keur merk om uit te drukken in hoeverre de gemeente Tho len het duurzaamheidspro gramma ECO XXI heeft in gevoerd. Vorig jaar kreeg Schouwen-Duiveland als eerste gemeente en deelne mer in Nederland zilver. Dit jaar volgt Tholen als tweede in het land. Blauwe vlag 'Gescheiden afval bespaart uitstoot van miljoen kilometer autorijden' „Als we ergens willen besparen, moeten we zelf begin nen." De boodschap is duidelijk, maar werd op ludieke wijze gebracht door Koos de Vuilnisman. Het duurzaam heidstypetje van de Middelburgse acteur Theodoor Braaksma probeerde op de Dag van de Duurzaamheid in Tholen de aanwezigen te wijzen op het nut van afval scheiden. Hij vertelde ze dat er 11.000 kilo afval in een vuilniswagen past, dat een ton afval verbranden 500 euro kost en dat het allemaal veel minder kan door bijvoor beeld geen koffiemelk uit een cupje te gebruiken maar uit een pak of fles. Gemeente Tholen tweede in land met duurzaamheidskeurmerk ECO XXI Milieueducatie Promotieniiddel Alan Geoffrey van Illuminated Arts Alan Geoffrey van Illuminated Arts uit Tholen is de 250ste Zeeuwse deelnemer aan de cursus duurzaam on dernemen. Tijdens de Dag van de Duurzaamheid werd de specialist in neonverlichting zelf in de schijnwerpers gezet door wethouder Frank Hommel. Ideeën voor activiteiten in nieu we jaar Een werkgroep om stageplaatsen te vinden en een vaca turemarkt organiseren. Het eerste idee is nieuw, het tweede is al eerder geopperd, maar heeft grote kans op de agenda van de jongerenraad Tholen (Joth) in 2011 te komen. De leden hielden maandag, de laatste vergade ring van het jaar, een brainstormsessie voor activiteiten in het nieuwe jaar. De afwijkingen van de milieuver gunning bleken namelijk zeer gun stig te zijn voor het milieu en de ar beidsomstandigheden, zo vertelde wethouder Frank Hommel op de Dag van de Duurzaamheid. Direc teur Paul Jas en hoofd projecten Anton van Riet namen de bijbeho rende oorkonde vol trots in ont vangst. Daarnaast ontvingen ze een duurzaamheidsscan van ingeni eursbureau CSO ter waarde van 850 euro. „Er zijn altijd nog slagen te ma ken", vertelde Dirk van Hout van CSO, die een dag Holonite gaat doorlichten. „Onze ervaring is dat het nog beter kan. Er liggen kansen en als je met andere bedrijven kunt samenwerken, liggen er nog heel veel mogelijkheden op het gebied van de duurzaamheid." Holonite had het oplosmiddel mcthyleenchloridc vervangen door een milieuvriendelijk alternatief voor het reinigen van het transport systeem van grondstoffen en de machines. Voor deze verandering was geen vergunning gevraagd. Over 2009 was er nog een emisie van styreen en methylecnchloride van 5935 kg, waarvan het laatste middel met 5410 kg. het leeuwen aandeel had. Een teruggang van 5935 naar 525 kg betekent maar liefst een reductie van 91%. Anton van Riet noemt als gunstig bijko mend effect de werkomgeving van de medewerkers. „Zij worden niet meer blootgesteld aan het oplos middel en dat is een belangrijk punt met betrekking tot duurzaam omgaan met onze medewerkers." Holonite boekte ook nog milieu winst op het gebied van stofafzui ging. De twee stofafzuigingen voe ren normaliter circa 22.000 kubieke meter lucht 'per uur af. Door het retourblazen hoeft deze hoeveelheid lucht (circa 190.000 kubieke meter lucht per dag) niet meer opnieuw te worden opge warmd. Mede door de wijziging in de stofafvoer (van 120.999, m3 in 2008 naar 102.743 m3 in 2009) is het gasverbruik met 15% afgeno men. „Dat is een energiebesparing met hoofdletters", concludeerde wethouder Hommel, die blij was dat een forse investering in de stof afzuiging (de gereinigde lucht wordt teruggebracht in de produk- tieruimten) zoveel warmteverlies voorkomt. Paul Jas, die behalve directeur van Holonite ook voorzitter is van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT), zei dat imago en uitstraling belangrijk is bij het duurzaam on dernemen. „Zo is er ook een ge zonde bedrijfsethiek op Tholen aanwezig. Mede daardoor neemt onze gemeente een koppositie in op het gebied van duurzaamheid in de provincie Zeeland." Jas herinnerde eraan hoe er vroeger met de vinger naar de industrie ge wezen werd, want dat waren de mi- licuvervuilers. „Er is een oprechte drang gekomen om milieuvriende lijk te produceren en te opereren. Meer met minder, nieuwe concep ten, daar gaat het om. De verspil ling moet ophouden en de praktijk bewijst, dat bedrijven die duurzaam te werk gaan, het meest winstge vend zijn omdat ze effectiever pro duceren en slimmer opereren." Als voorbeeld noemde de OOT- voorzitter het initiatief van Rien Bruynzeel van Bcon uit Sinl-Anna- land die door het optimaliseren van het stroomnet een 15% besparing wegens hel terugbrengen van blindstroom weet te bewerkstelli gen. Ook afgevaardigden van de recre atie, detailhandel en landbouw meldden vorderingen op het gebied van de duurzaamheid in hun bran che. „Het is een stuk bewustma king", zei SRT-voorzittcr Rob Duijm namens acht campingcx- ploitanten. Op zijn eigen camping de Stricnc bij Poortvliet was het af val met 30% teruggedrongen door vooraf 1 euro per vuilniszak te vra gen. Ook voor het waterverbruik betaalt men. Duijm verwezenlijkte een C02-compensatie van 35 ton en gebruikt groene stroom. „Bur gers en bedrijven moeten bereid zijn daarvoor wat meer te betalen." De milicubarometer gaf hem veel inzicht, maar ook de politiek kan nog meer aan duurzaamheid doen", zei de SRT-voorman, die zelf raadslid is voor het CDA. Ook het divers ledenbestand van TOF doet het nodige op hel gebied van duurzaamheid, vertelde voor zitter Wim Brevet. „Men investeert in mensen, scholing en goede ar beidsvoorwaarden. Onnodige kilo meters worden vermeden en bij koelapparatuur e.d. wordt gestreefd naar minder elektriciteitsverbruik. Zeker bij nieuwbouw zijn daarvotjr alle kansen adnVvezig." Dat werd Holonite-directeur Paul Jas (midden) en zijn medewerker Anton van Riet (rechts) worden gefeliciteerd met hun prijs. duidelijk in een film waarin acht TOF-ledcn aan het woord kwamen over duurzaamheid zoals het schei den van afval, het lokaal inkopen, toepassing van led-lampen en recy cling van plastic. Electro Verjaal uit Sint-Maartensdijk, woninginrich- tingBouman-Pottcr uit Poortvliet en Sint-Maartensdijk, hotel Kom uit Sint-Maartensdijk. kledingzaak Pleunc uit Sint-Annaland, tweewie- Ierzaak Van der Zandc uit Oud-Vos- semeer, tandtechnicus Toine Klaas- sen uit Tholen, slagerij Geilings uit Tholen en Jurgcn Stroot die aan kondigde in Tholen Noord de duur zaamste supermarkt van Nederland te gaan bouwen. „Voor de landbouw is het stofferen van het landschap vanzelfsprekend en op verzoek van de overheid ge ven we ook de ganzen nog te eten^WTRuTV^rsluys namens de ZLTOAvbiMMkmt tot klant, de hele duurzame keten is bij ons aanwe zig. Naast de voedselproductie zijn we ook met bio-brandstoffen ac tief. Restproducten worden benut, we spuiten met hele lage doserin gen en de satelliet is ons hulpmid del bij de bemesting. Als landbouw zijn we er hier niet mee, want we blijven er constant aan werken", aldus de ZLTO-woordvoerdcr. Directeur Ferry Samuels van Eco- Point uit Halsteren noemde het fan tastisch wat er op Tholen gebeurt op hel gebied van duurzaamheid. Hij was zelf 20 jajir geleden in Sint-Maartensdijk begonnen en in middels gegroeid van 2 naar 70 medewerkers. „Respect voor onze planeet, medewerkers en klanten noemde hij de norm voor rfiïAt- schappelijk verantwoord onderne men." Eco-Point produceert reini- gings- en onderhoudsmiddelen op natuurlijke basis. „Daarmee krij gen we steeds nieuwe klanten, we boeken een mooie omzet en een prachtige marge. En door hel ne men van onze verantwoordelijk heid en bewustwording produceren we minder C02 en lozen wc niets meer. Door een aantal verwenza ken voor het personeel is het ziek teverzuim naar 1,2% teruggelopen. We helpen ook minder-validen aan het werk, die super gemotiveerd zijn", vertelde de directeur van Eco-Point. Ook de gemeente Tholen laat steeds meer het aspect duurzaam heid meewegen bij beslissingen. Zo moeten de overheden in 2015 honderd procent 'duur/aam inko pen. In december behandelt de ge meenteraad hierover een voorstel. „Voor de Thoolsc ondernemers is dit een gouden kans", zei wethou der Hommel. „Wees er klaar voor en doe er uw voordeel mee!" Hij noemde de elektrische auto bij ge meentewerken en de duurzame on- kruidbestrijding. „We stimuleren ook de actie Meer Met Minder, een subsidieregeling voor woningver betering die nergens zo goed loopt in onze provincie dan in onze ge meente. Zeven Thoolse scholen zijn voorzien van zonne-cnergie en gebruiken hierover een lespakket. Tholen krijgt ook een gemeente- dekkend netwerk van laadpunten voor de elektrische auto. De stich ting E-laad is bezig.om in elke Thoolse woonkern een laadpunt te realiseren. Hommel zei de komen de jaren als projectwethouder hard te gaan trekken aan duurzaamheid. De Thoolse bodem blijkt uitermate geschikt voor Warmte Koude Opslag (WKO). Dat zei Sanne de Boer van IF Technology tijdens de Dag van de Duurzaamheid in het Thoolse ge meentehuis. Op een kaartje van Zee land liet zij dat met kleuren zien. Het noorden van de provincie is blauw, terwijl er richting het zuiden meer bruin gebruikt is. Het blijkt dat de blauwe eilanden de beste grond heb ben voor een warmtepompinstallatie. Daar zit meer grof zand dan klei in de bodem en daardoor is het water beter te verpompen. De Boer vertelde dat volgens onderzoek het gebruik van een warmtepomp beter is voor het mi lieu, omdat er energie wordt be spaard. Bij woningbouw volgens haar wel 55%. IF Technology heeft in sa menwerking met de provincie de kan sen voor bodemenergie onderzocht om de toepassing ervan te stimuleren. Professor doctor Wilco Fröger spreekt op de Thoolse ondernemers- avond in het gemeentehuis op don derdag 25 november. De bijzonder hoogleraar toegepaste imago strate gie woont in Amerika en legt zijn luisteraars de vraag voor: wie of wat wil je zijn in deze zo roerige tijds geest? Wethouder Frank Hommel opent de avond om half acht en Otto Wentholt, directeur bedrijven bij de ABN Amro in Tholen houdt een slot woord. Daarna wordt omstreeks half tien een borrel gehouden. Geïnteres seerde ondernemers kunnen zich aanmelden via wwe@tholen.nl. De Joth heeft bijna 5000 lege static- geld flessen ingezameld. Het is de bedoeling dat het er meer worden: het doel is 45.000. De Joth heeft no vember uitgeroepen tot de maand van de lege (frisdrank)flessen om zo geld in te zamelen voor hun ontwikke lingsproject in Burkina Faso. Op vrij dag en zaterdag staan de jongeren bij Thoolse supermarkten om klanten te vragen hun lege flessen af te geven voor het goede doel. Ook basisscho len helpen mee. Leerlingen kunnen hun flessen op school inleveren. ADVOCAILN Burg. Van Hasseltstraat 50a, Bergen op Zoom www.lensink-advocaten.nl ELKE MAANDAGAVOND VAN 17.30 TOT 19.30 UUR GRATIS INLOOPSPREEKUUR Advertentie I.M. •fi Zilver wordt toegekend vanaf een niveau van 70 tot 84 procent. Tho len heeft 71 procent behaald. Van 60 tot 69 procent wordt er brons toege kend en van 85 tot 100 procent heeft een gemeente goud in handen. Er is ook een diamanten prijs voor spe ciale prestaties. In samenwerking met de provincie Zeeland heeft advies- en ingenieurs bureau Grontmij in opdracht van FEE-Nedcrland in 2009 het duur zaamheidsprogramma ECO XXI in Nederland ingevoerd. Het is ont staan in Portugal waar inmiddels meer dan 70 gemeenten meedoen. Sluis slaat op de agenda als derde Nederlandse gemeente voor uitvoe ring van het programma. Foundation for Environmental Edu cation (FEE) is een onafhankelijke en non-profit organisatie die tot doel heeft om duurzame ontwikke ling te stimuleren via natuur- en mi lieueducatie (NME). FEE heeft vijf programma's waarmee zij werkt aan de realisatie van de doelstel ling: Blauwe Vlag, Eco-Schools, Young Reporters for the Environ ment, Learning about Forests (LEAF) en Green Key. FEE-Neder- land is een zelfstandige stichting die de activiteiten van FEE in ons land behartigt. De gemeenten worden elke twee jaar beoordeeld voor ECO XXI. Ze lopen daarvoor een heel traject door. Een onafhankelijke jury onder voorzitterschap van FEE-Nedcrland bepaalt vervolgens het niveau. Deelnemers daarin zijn onder ande re de ANWB. Natuurmonumenten de Unie van Waterschappen en de VNG. De jury heeft de sterke pun ten van Tholen benoemd en daar naast aanbevelingen gedaan voor verbetering. Van Gansewinkel en Koos de Vuilnisman over kringloop Wethouder Frank Hommel krijgt de vlag voor de zilveren ECO XXI award uitgereikt door Joost Barendrecht van Grontmij (links). De prijs werd uitgereikt in Middel burg, tijdens de toeristische ont moetingsdag die toevallig samen viel met de Dag van de Duurzaamheid in het gemeentehuis in Tholen. Wethouder Kees van Dis nam namens de gemeente in de pro vinciale hoofdstad het bijbehorende certificaat in ontvangst. In het Thoolse gemeentehuis reikte Joost Barendrecht van Grontmij de vlag uit aan wethouder Frank Hommel in aanwezigheid van diverse Thool se en Brabantse ondernemers, ge meentebestuurders en belangstel lenden voor het duurzaamheids programma. Voordat het resultaat van de ge meente Tholen onthuld werd, on dervroeg presentator Bert van Leer dam enkele, aanwezigen wat zij dachten dat de gemeente had ge haald. Ze kregen daarvoor eerst de sterke punten van de gemeente te zien op een scherm. IVN-gids Geor ge Koenders uit Tholen deed de juiste voorspelling. „Ik denk zilver. Anders denken ze dat ze al klaar zijn." De gemeente Tholen heeft volgens de ECO XXI-jury: veel aandacht voor milieu en educatie: is een mil lenniumgemeente; er is ruimschoots informatie voorhanden voor bur gers; goede interactie met maat schappelijke organisaties en bedrij ven: goed overzicht op 'groene ruimte' in en om de kernen; een goed milieubeleidsplan ten aanzien van luchtkwaliteit, geluid en ener gie: een goed drink- en afval water beleid: duurzame mobiliteit: vol doende infrastructuur voor wan delen en fietsen, het fietsgebruik op korte afstanden is hoog en de ge meente hanteert een bewust aan koopbeleid voor voertuigen; en duurzaam toerisme: goede bezet- 'iflc?' 8ccn sprake van overdruk. Bij de aanbevelingen gaf de jury ook meteen advies hoe de gemeente dat zou kunnen aanpakken. Ze in workshops behandelen leek haar het beste voor de volgende punten: sa menwerking met burgers en belan gengroepen versterken ten aanzien van waterbeheer, afvalverwerking en energieverbruik; natuur- en mi lieueducatie structureel op scholen invoeren; samenwerking gemeente lijke diensten versterken ten aanzien van duurzaamheid en omgevings kwaliteiten; versterken deelname aan Green Key van het toeristisch bedrijfsleven. Hommel zei heel blij te zijn met de vlag en de erkenning voor de ge meente Tholen met de toekenning van zilver. Maar ook met de aanbe velingen om het nog beter te kunnen doen. „We gaan vanaf nu dus niet stilzitten, gaan gewoon verder aan de slag. En natuurlijk gaan we het behaalde keurmerk ook benutten als promotieniiddel om duurzaam Tholen beter op de kaart te zetten." Hij vond dat het belangrijk is om te weten waar de gemeente staat op het gebied van duurzaamheid. „Maar nog belangrijker is te weten waar we in de toekomst aan kunnen werken om ons op het gebied van duurzaamheid te verbeteren." De wethouder legde uil hoe de ge gevens over de gemeente tot stand zijn gekomen. De gemeente is in fe bruari door de provincie gevraagd mee te doen aan ECO XXI. In mei startte de proef met het invullen van een nulmeting. Die bestaat uit 23 in dicatoren op diverse gebieden (toe risme. milieu, water). Ongeveer tien medewerkers vanuit verschillende vakdisciplines waren betrokken bij het invullen van de nulmeting en onder begeleiding van Grontmij was die binnen twee maanden gereed met djyirijs als resultaat. Dat naast de mensen thuis ook be drijven kunnen meewerken aan ge scheiden afval inzamelen, daar ging Cees Hoogcrland van afvalvcrvoer- dcr Van Ganscwinkel verder op in. Hij legde de aanwezige onderne mers de stelling 'afval beslaat niet' voor en liet in zijn presentatie zien hoe producten op een duurzame wijze kunnen worden geproduceerd zodat ze altijd kunnen worden her gebruikt. Hij zei dat bedrijven kun nen meehelpen producten zo te ont werpen dat er een eindeloze kringloop wordt gecreëerd. Zes Thoolsc bedrijven (Rieber en Spn, GEA Goedhart, Katjang Pedis, Dragon Plastics, Woonboulevard Poortvliet en Geuze Metaalconser- ven) hebben samen met Van Ganse winkel een duurzaamheidscontract ondertekend om samen afval in te zamelen. Dat levert milieuwinst op doordat er minder vrachtwagens moeten rijden om de containers op te halen, want het vervoer wordt nu uitgevoerd door één vervoerder, na melijk Van Gansewinkel. Door een milieubarometer in te vullen met de gegevens van de deelnemende be drijven, rekende Hoogerland uit dat ze samen 493 ton aan waardevol materiaal inzamelen. Door herge bruik daarvan wordt 220.724 kilo minder C02 uitgestoten en dat staat volgens hem gelijk aan meer dan een miljoen kilometer autorijden. Koos de Vuilnisman wees erop dat de bedrijfsleiding wel mooie plan nen kan hebben over gescheiden af val, maar dat de medewerkers ook van het nut ervan overtuigd moeten worden. Hij bood aan daar een handje bij te helpen. „Ik kom graag bij u langs in de kantine. Ik wil overbrengen dat het leuk is om te scheiden. Mensen zullen misschien wel over me denken: het was een beetje een gekke vent, maar hij had wel gelijk." Alan Geoffrey (links) van neonhedrijf Illuminated Arts uit Tholen wordt als 250ste deelnemer van de cursus duurzaafn ondernemen in Zeeland gefeliciteerd door presentator Bert van Leerdam. Geoffrey was één van de getroffen bedrijven na de grote brand bij Kat jang Pedis in Sint-Maartensdijk, die oversloeg naar omliggende onderne mingen zoals Illuminated Arts. In het bedrijfsverzamelgebouw aan de Energieweg in Tholen vond de on dernemer een nieuwe ruimte. Bij de contacten daarover met de gemeente kwam ook de cursus duurzaam on dernemen ter sprake en dat zag Ge offrey wel zitten. Dinsdag was hij één van de 26 nieuwe deelnemers aan de vijfde cursus duurzaam on dernemen. Daarnaast ging er nog een deelnemer aan een eerdere cur sus op herhaling. De vijfde cursus bestaat uit vier lessen van elk vier uur. Wie minimaal drie lessen heeft gevolgd, ontvangt een certificaat. Vanwege diverse subsidies blijven de kosten beperkt tot 200 euro per bedrijf. In Zeeuws-Vlaanderen en in het Sloegebied is een soortgelijke cursus als in Tholen begonnen. Wet houder Hommel was er trots op, dat zo'n 160 van de 250 cursisten van Tholen afkomstig zijn. Hij feliciteer de Alan Geoffrey als 250ste cursist en bood hem als cadeau een gratis cursus aan, waarmee hij 200 euro bespaart. Het idee van de vacaturemarkt komt van Ton Boers uit Oud-Vos- semeer. Hij noemde het vorig jaar al, maar de Joth had een te drukke planning om dat plan toen al op te nemen. Nu kaartte hij het weer aan en er werd enthousiast op gere ageerd. Niel Jansen vindt een werkgroep stageplaatsen hard no dig, omdat veel jongeren klagen dat er moeilijk aan een stageplek te komen is. Aspirantlid Gccrt-Jan Franssen voegde daar ook maat schappelijke stages aan toe. Andere nieuwe ideeën zijn een sportactiviteit (Jörgen Beens). een kroegentocht (stagiaire jongeren werk Janneke Hermus) en een hal- lowccnparty (aspirantlid Anne Dui- ne). Herriaan Franssen leek het leuk om iets tcrugkerends te orga niseren, zoals een maandelijks 'Joth-honk' als ontmoetingsmiddag voor de jeugd. Zijn broer Geert-Jan stelde voor om na het afsluiten van het project Burkina Faso een nieuw goed doel te kiezen. Annet Vroeg- op zei dat dat dan ook een lokaal doel zou kunnen zijn. Ton Boers gaf het advies om het dan niet zo groot aan te pakken als bij Burkina Faso. „Kies dan wat klciners, zodat je er niet meer jarenlang aan vast zit." Het Burkina Faso project wordt in december afgerond en heeft dan drie jaar geduurd. De jongeren hadden als streven een halve ton in te zamelen voor de bouw van een school met een groentetuin en het realiseren van een waterpomp in het Afrikaanse land. Ook werd er aandacht gevraagd voor al bestaande activiteiten van de Joth, zodat die terugkeren op de agenda zoals een Natte kernenslag en Tholen's got talent. Jongeren werker Tics Reitsma vond dat er meer betrokkenheid van de jeugd bij de jongerenraad kan worden ge stimuleerd. Zo krijgt de Joth meer contact met de jeugd om zo beter te weten wat er speelt. Ook zouden jongeren zonder de verplichtingen die een Joth-lid heeft, zoals het bij wonen Van vergaderingen, kunnen helpen bij het uitvoeren van activi teiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7