Bewoners bepalen vooral zelf of winkels kunnen blijven IMAB0 L0GUS BERGEN OP ZOOM Waterhoeveelheid wordt Drie Grote Polders teveel i hoop op zeven zetels wij statenverkiezingen' Zeven personen opgepakt bij inval in huurwoning Tot €2.000, Bal Donderdag 18 november 2010 67e jaargang no. 1 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Concordia wint en promoveert naar tweede divisie OVT wil subsidie voor Sinterklaas 'Geen patstelling over rietprobleem' TOF-voorzitter: consument moet zich bewust zijn van koopgedrag Winkels vormen het hart van een dorp. Niet alleen vanwe ge de broodnodige artikelen die er te krijger zijn, maar ook voor de sociale contacten. Zelf boodschappen doen, bevordert voor jong en oud de onafhankelijkheid. Dat zei Wim Brevet, voorzitter van de Thoolse Ondernemers Fe deratie (TOF), maandagavond bij het aanbieden van de kansenkaart van de'detailhandel aan wethouder Hommel. Trots Emoties Brandweer ontlast watergang bij Hoenderweg Ondanks de vele neerslag vóór het weekeinde zijn er op Tholen en Sint Philipsland geen sloten overgelopen. Hoewel het in de laaggelegen Poortvlietse Weihoek wei nig heeft gescheeld. Het waterschap liet de gemalen op volle capaciteit draaien, wat bij Drie Grote Polders in Oud-Vossemeer problemen gaf. In Sint-Annaland is za terdag preventief water weggepompt om overlast in de Hoenderweg te voorkomen. Wim Markusse (59) uit smalstad derde lijst PVV „We hopen als PVV op zeven van de 39 zetels in de pro vinciale staten, maar als we er zes halen, is dat ook hart stikke mooi," Wim Markusse uit Sint-Maartensdijk is optimistisch gestemd over de verkiezingen in maart vol gend jaar. De 59-jarige leraar aardrijkskunde aan een mbo-school in Rotterdam staat verrassend derde op de lijst van de Partij voor de Vrijheid voor de statenverkie zingen. Vrijdag presenteerden de eerste drie kandidaten zich in Goes. Deze week imabol ESSELINK Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl DÉ BOUWSPECIALIST BIJ U IN DE BUURT! Giganttsth assot timent. voor particulieren L en bedrijn mm BBSS Politie ontmantelt hennepkwekerij in Sint-Maartensdijk Autobedrijf Tol. 0166-602440 Tol. 0166 807060 Fax 0186-604440 Fox 0166-607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Boven verwachting heeft muziek vereniging Concordia uit Tholen zaterdag op het concours van de KNFM de eerste prijs met promo tie behaald. Het harmonieorkest onder leiding van Marcel Harten dorp is eens in de vier jaar ver plicht deel te nemen aan het con cours om de huidige divisie te behouden. Afgelopen jaren kwam het 65 leden tellende orkest uit in de derde divisie. Het had verwacht deze rang te behouden, maar nu promoveert hel naar de tweede di visie. Op het concours, dat plaats vond in het Scheldetheater in Ter- neuzen, beoordeelde de jury de twee muziekstukken zeer hoog met cijfers boven de 8. Met name dyna miek en klankvorming werden hoog gewaardeerd. De vereniging kijkt terug op een geslaagde en ge zellige dag en reisde in opperbeste stemming terug met de bus. Om deze geweldige prestatie te vieren, stond de champagne al klaar in het repetitielokaal aan de Zoekweg, waar op het zeer positieve resultaat geproost werd. De ondernemersvereniging Tholen (OVT) wil graag dat de gemeente Sinterklaas gaat spelen. Elk jaar or ganiseert de ondernemersclub de Sinterklaasintocht in het stadje en betaalt het programma uit eigen zak. In andere gemeenten zou er subsidie voor het jaarlijkse feest worden verstrekt. Jurgen Stroot van de Cl000 sprak de jongcrcnraadsle- den aan of zij op dat gebied iets kon betekenen. Het feest is immers ge richt op de jeugd en daarom vroeg hij of Joth het wil aankaarten bij de gemeente, vertelde voorzitter Annel Vroegop. De rietgroei in waterlopen op Tho len en Sint Philipsland neemt hand over hand toe. Bij het maaien en baggeren legt het waterschap het allemaal op' de aangrenzende ak kers. De boeren moeten het oprui men. Maar die zien de hopen riet alleen maar groter worden en zijn zachtjesaan wanhopig. Water schap, los als eigenaar van de slo ten je eigen probleem op!" zei Lies Hage uit Scherpenisse maan dag in een emotioneel betoog tij dens een vergadering van de ge- biedscommissie. Hij kreeg volop bijval van collega-agrariërs, die zich het slachtoffer voelen van de uit de middeleeuwen stammende ontvangstplicht. Een oplossing is er voorlopig niet, maakte gezwore ne Jacob Mol duidelijk. Zijn colle ga Jaap de Jager vond dat er geen patstelling gecreëerd moet wor den. Dijkgraaf Toinc Poppclaars wil van dit soort discussies af, zei hij. „Er moet meer duidelijkheid komen." Hij wil de rietproblcma- tiek nadrukkelijk meenemen in de evaluatie van het maaibeleid. TOF-voorzitter Wim Brevet (links) overhandigde wethouder Frank Hommel de eerste kansenkaart temidden van HBD-onderzoeker Peter Breuers (tussen hen in) en bestuurders van TOF en plaatselijke middenstandsverenigingen. Winkels zijn een essentiele factor voor de sfeer in een dorp. benadrukte Brevet. Middenstand, scholen en verenigingsleven vormen de kern van een samenleving. Het praatje bij de bakker, slager of supermarkt is belangrijk. Naarmate men ouder wordt en de sociale contacten vanuit het werk afnemen, zijn contacten in de gemeenschap nog meer gewenst. Ook voor gezinnen met jonge kinde ren zijn winkels in het eigen dorp be langrijk. De TOF-voorzitter noemde het een goed initiatief om in Scher penisse weer een winkel te openen. „De inwoners kunnen nu laten zien of ze die voorziening waarderen!" Dat geldt volgens Brevet niet alleen voor Scherpenisse. „Klanten moeten zich bewust zijn van hun eigen koop gedrag. De service en de korte lijnen van de eigen middenstand. Je bent geen benzine- en parkccrkosten kwijt wanneer je in de eigen woon kern koopt. Men krijgt een betere en persoonlijke service en je bevordert de leefbaarheid van de eigen woon plaats. We mogen ook best trots zijn op onze winkels. Verschillende zijn provinciaal en nationaal in de prijzen gevallen. Landelijk worden er spe ciale formules bedacht om ook de kleine winkel rendabel te maken. Daar waar de laatste supermarkt is verdwenen, doet men zijn best voor een herstart. De situatie in Scherpe nisse zien we ook elders. Als de con sument zich bewust is van zijn eigen koopgedrag, zal er minder koop kracht van ons eiland afvloeien." Pe ter Breuers van het Hoofd Bedrijf schap Detailhandel (HBD) presen teerde in het gemeentehuis de kan senkaart van Tholen zoals hij dat voor veel gemeenten in ons land heeft gedaan. Ook zijn conclusie was, dat de bewoners zelf voor een groot deel bepalen of een winkel wel of niet kan blijven bestaan. De aanleiding voor het maken van de kansenkaart was plan Noord in Tho len. „De Koninklijke Nederlandse Slagersorganisatie benaderde ons als eerste over deze problematiek", ver telt Peter Breuers. Slagerij Geilings uit de Vosscmecrsepoort is I van de verswinkels uit de stadskern die vlakbij de nieuwe supermarkten op het Timpa-tcrrein wil gaan zitten. De ondernemersvereniging in Tholen kaartte de zaak bij TOF aan. „Er was ongerustheid over de mogelijke te rugloop van klanten in hel centrum", zegt Brevet. „Hoe gaat het zich ont wikkelen wanneer de levensmidde lenwinkels in plan Noord zitten en de non-food winkels in het centrum. En welke invloed heeft een nieuwe, nog grotere C l (XX) met' een nog bre der assortiment op de andere winke liers in Tholen. Eenzelfde verhaal valt ook over de Cl000 in Sint-An- naland te vertellen. De plannen voor veel grotere supermarkten leverden emoties op, ondcrbuikgevoelens. Welke invloed hebben die op de rest van het eiland? TOF had behoefte aan een objectieve visie en in samen spraak met het Hoofdbedrijfsschap Detailhandel is naar de problematiek gekeken. Wij vonden dat er een kan senkaart voor het gehele eiland moest komen en niet alleen voor Sint-Annaland en Tholen. Een kan senkaart die de mogelijkheden van de winkelgebieden in kaart brengt, maar die ook voor de toekomstige ondernemer van nut kan zijn", aldus Brevet. „De kansenkaart komt op het juiste moment", zei wethouder Hommel na het in ontvangst nemen van het eerste exemplaar. „Geziep de ontwikkelin gen bij de detailhandel in West-Bra bant moeten we nu in actie komen, zodat de inwoners niet over de brug gaan voor hun inkopen. Ik ben bereid daar een speerpunt van te maken om me vier jaar actief in te zetten voor behoud van de koopkracht op Tho len. Dat betekent de middenstand nog sterker maken, samen met de onder nemers, makelaars en banken. Daar voor moeten we de kansen bundelen en creatief en innovatief te werk gaan, want we hebben geen grote zak met geld klaar staan. Elke bedreiging vormt een kans. Dit jaar nog inventa riseren we welke winkels er leegstaan in onze gemeente. De oude winkel van Ben v.d. Heiden op de Markt in Tholen bijvoorbeeld. Die proberen we weer te vullen met nieuwe detail handel. In 2011 gaan wc daarmee re sultaten boeken. Geef ons als ge meente een handreiking en begin volgend jaar kunnen wc dan keihard aan de slag", zei Hommel. „Geweldig dat onze wethouder zo enthousiast reageert", vond Brevet, die hem ook bedankte voor de gast vrijheid in het gemeentehuis. De TOF-voorzitter was echter teleurge steld in de belangstelling van de poli tiek, want slechts 2 (CDA en CU) van de 7 fracties waren vertegen woordigd. „Ik hoop niet dat de afwe zigheid van zovelen een signaal is voor de belangstelling voor de detail handel de komende maanden." Vorige week heeft het veel gere gend. Bijvoorbeeld in Oud-Vosse- meer viel in drie dagen tijd ongeveer 65 millimeter neerslag. Ruim de helft daarvan. 35 mm, kwam tussen vrijdagmorgen en zaterdagmorgen naar beneden. Op de toch al verza digde akkers vormden zich overal plassen. Eigenlijk valt er al vanaf augustus meer regen dan normaal. Hel waterschap Zeeuwse Eilanden heeft daarom al even geleden het peil in de waterlopen verlaagd naar het winlerpeil, en de laatste tijd zelfs nog tien cm daar onder. Maar door de vele neerslag stond er veel water in de sloten, vaak tot boven de drai nage van de aangrenzende akkers. Met behulp van stuwen is water in de hoger gelegen polders vastgehou den om te voorkomen dat lagere ge- bicden zouden onderlopen. De ge malen draaiden op volle loeren om het regenwater af te voeren. „Maar bij ons was er een peilverhoging van 60 cm. Drie Grote Polders stond za terdag twee keer stil", zei Johan van der Wel uit de Nieuwlandpoldcr bij Tholen maandag in de vergadering van de gebiedscommissie. Hij vond dat wanneer er zoveel regen wordt voorspeld, het waterschap zou moe ten zorgen dat er mankracht bij de gemalen aanwezig is zodat een sto ring meteen verholpen kan worden. Zo vaak komt hel niet voor, en de kosten zijn een fractie van de gewas- schade waarmee boeren als gevolg van wateroverlast geconfronteerd worden, betoogde de kandidaat- hoofdingeland. Volgens gezworene Jaap de Jager ligt het anders, omdat voor het verhelpen van storingen deskundige mensen nodig zijn. Die kunnen vanuit het kantoor in Mid delburg gewaarschuwd worden als daar een storing aan een geautomati seerd gemaal wordt geconstateerd. TI Peter van Dijk (57) uit Goes is lijst trekker. Ruud Haaze (46) uit Vlis- singen nummer twee. In maart werd Markusse gevraagd om zich kandi daat te stellen. „Door de regiocoör dinator van de PVV die mij kende. Dan kom je in een klasje van vijf tien potentiële kandidaten voor de Zeeuwse staten. We willen eigenlijk zo'n twintig mensen achter de hand hebben. Zeker als we ook een gede puteerde gaan leveren." Volgens de peilingen (landelijk) zou de fractie van Geert Wilders in Tweede Kamer op 30 zetels kunnen rekenen. Mogelijk dat de partij nu een deuk oploopt over de kwestie Lucassen en Sharpc, maar daarover wil Markusse liever niet praten. „We hebben afgesproken dat we daar geen commentaar op leveren. Het is een landelijke zaak. Wij rich ten ons op de provinciale politiek." De leraar was niet eerder politiek actief. Hij stemde meestal CDA, vertelt hij. „Toen ik achttien jaar was een keer PvdA, wel eens CU, maar over het algemeen CDA. Ja, ik ben CDA-minded. Maar het is te veel een compromispartij gewor den. Het zit altijd in het centrum van de macht. Ik denk dat de PVV in staat zou kunnen zijn om de grote problemen in dit land aan te pakken. Een vriend die bij de partij betrok ken is, heeft me voor het partijpro gramma geïnteresseerd." Hij pakt er meteen het programma van veertien punten voor de staten verkiezingen bij. De PVV is voor een 'transparant en aanspreekbaar bestuur'. Markusse ergert zich aan de gang van zaken rond het bedrijf Thermphos in Vlissingen die al ja ren giftige stoffen uitstoot terwijl de provincie daar niet legen optrad. ZIE VERDER PAGINA 5 Dick Boone uit Scherpenisse geeft na 275 keer nog steeds bloed Onderwijs al 25 jaar leuk voor juf Harriet van den Dool van De Veste Wim Goedegebuure uit Sint-Annaland is zestig jaar lid van CNV EN VERDER... Droomwens kankerpatiënt Koos Buijs uit Poortvliet in vervulling Marjolein Bierens schrijft ode aan Tholen met muziektheater Mooie Anna WIF. ZIJN TIJD HET SLECHTST GEBRUIKT KLAAGT HET MEEST DAT DIE ZO KORT IS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Advertentie I.M. Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 - 27 15 00 Openingstijden: ma t/m vrij: 07.00 -17.30 uur en zat 08.00 -12.00 uur www.logusbergenopzoom.nl De politie sloeg gisteren een grote slag in de Wilhelminastraat in Sint-Maartens dijk. Daar werd op nummer 24 in een huurwoning van Castria Wonen een hen nepkwekerij ontdekt. Er werden zeven personen aangehouden. De hoofdbewo ner is een man, de andere zes waren vrouwen die gezien worden als degenen die de toppen uit de planten knippen. De hoofdverdachte is ook de bewoner van het pand. Alleen de benedenverdieping werd gebruikt als woning. De drie slaapkamers op de bovenverdieping en de zolder waren inge richt als kwekerij. De politie schat dat er zo'n 4(X) planten gekweekt werden. De opbrengst vanéén oogst wordt geschal op K).(XX) euro. Per jaar zijn er vier oogsten mogelijk. De po litie werd getipt dexir mensen in de omgeving die klaagden over stankoverlast. Van de Belt: „We wilden vannacht al een inval doen, maar toen moesten de collega's van te ver komen. Vanmorgen hadden we genoeg mensen. Met zijn zessen zijn we er op af gegaan. Drie man een de voorkant, drie man aan de achterkant. De man kwam zelf naar buiten toen hij ons zag." Volgens de rechercheur stond de gehele woning in dienst van het kweken van de hennep. Zodra de politie dit vast kon stellen, werd de woningcorporatie, de gemeente en Delta nutsbedrijven ingeschakeld. Castria Wonen zette meteen een uitzetprocedure in gang. Een kijkje in de meterkast leert dat de stroom illegaal werd afgenomen. Een dikke grote kabel leidt naar boven zonder dat de meter wordt gebruikt. Vixxr de kweek van de planten zijn zekeringen van 35 ampère nodig, voor het gangbare stroomgebruik volstaat 25 ampère. Op de verdieping wijst niets meer op bewoning. Alle deuren van de slaapkamers zijn ver vangen door spaanplaten deuren. De kamers zelf helemaal ingericht voor de kweek van de planten voor dc lucratieve winsten die er mee tc halen zijn. De kamers zijn geïsoleerd met piepschuim. De ramen zijp geblindeerd. Boven de plantenbakken hangen lichtbakken. Er staan apparaten met koolstot filters die de lucht moeten zuiveren voordat die naar buiten wordt geblazen. Dat gebeurt via grote zwarte buizen die als dikke slangen in de benauwde ruimtes hangen. In de douche staat een groot vat dat voor een kwart is gevuld met water. Er slaan sproeiers en jerrycans met voedingsstoffen voor dc planten. Ook de vliering is volledig benut. Een deel met planten die in bloei staan. Een ander deel met apparatuur die nodig zijn om ze te verwannen. Wethouder Frank Hommel kwam namens b. en w. een kijkje te nemen in de woning. Ah van de Belt van de Thoolse politie op een slaapkamer waar hennep werd geteeld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1