Ben van der Heiden verdubbeld f nieuwe winkel aan 'de overkant' 'Ik wil mensen met mijn stem bereiken' Kinderen rekenen uit hoeveel lege pakjes sap ze gebruiken Dierenbal in Vossenkuil Vrouwenavond in Wereldwinkel Koos de Vuilnisman start project over afval op Rehoboth Donderdag 11 november 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Gift 2010 euro De nieuwe winkel van Ben van der Heiden aan de Markt in Tholen is ruim en lïcht. De vloeroppervlakte is er meer dan verdubbeld ten opzichte van het pand aan de overkant. De winkel heeft een ware gedaantewisseling ondergaan. Woensdag werd de zaak officieel geopend. Luuk Atres, de jongste zoon Van Gerrit en Marjon Atres knipte een lint door waardoor het nieuwe logo op de muur zichtbaar werd. Ben van der Heiden zien en horen heet de zaak voortaan. Gerrit Atres: Bril was om glazen vast te zettennu is een bril modieus' Winnaar Tholen's got talent Joris Smit (14) ziet toekomst in muziek Kippenvelmoment Extra prijs Borststem Linkerhand Kritiek Op de achttien basisscholen die dit jaar meedoen aan het project van Koos de Vuilnisman worden maar liefst 829.440 lege pakjes sap weggegooid. Een enorm aantal. Het zou niet zo'n punt zijn als het pakje alleen maar van karton was. Nee, aan de binnenkant zit een heel dun laagje aluminium. En dat verteert niet, vertelde Koos de Vuilnisman donderdagochtend aan de leerlingen van groep acht van de Rehobothschool in Stavenisse. Van daag staat hij op de dag van de duurzaamheid in het ge meentehuis in Tholen. Over afval en hergebruik. Prullenbak pen worden en de reparaties worden gedaan. En er is nu ook ruimte geko men om klanten te helpen die minder goed horen. De 'hoorafdeling' is de nieuwe poot aan de formule van Van der Heiden. Vanaf 12 januari komt Dunja Buuron er als gediplomeerd audicien werken voor klanten die vragen hebben over hun gehoor. Volgens Atrcs is het een logische aan vulling. „Dc tijden dat gehoorappara ten groot en zichtbaar waren, is voor bij. De moderne hoorapparaatjes zijn nauwelijks zichtbaar en zeer comfor tabel om te dragen. Hierdoor is de drempel weggenomen om een slecht gehoor te herstellen. Dankzij de mo derne technieken kunnen gesprekken of muziek weer worden gevolgd zo als het ooit was." Atres wilde ook nog wat kwijt over de naamstelling van het bedrijf: „Ik heet geen Ben. Ik word wel eens zo genoemd, maar Ben van der Heiden is in 1977 gestart aan de Vogelenzang in Halsteren. Onder de naam Ben van der Heiden Brillen (Ben en zijn vrouw Ria waren aanwezig, evenals het personeel van de Halsterse vesti ging-red). Als snel verhuisd naar de Dorpsstraat waar dc naam werd om- gezel naar Ben van der Heiden Op tiek. Nu wordt dc naam weer gewij zigd vanwege dc activiteiten binnen het bedrijf." Zijn jongste zoon Luuk mocht de nieuwe naam onthullen. Atres bracht een toost uit op het 'suc cesvol vervolg' van de zaak aan de overkant. Toen het glas werd gehe ven, klonk hel liedje: „Het is stil aan dc overkant" door de ruimte. De gas ten konden in gift doen aan de stich ting Dark Light. Een christelijke ontwikkelingsorganisatie met als doel om vermijdbare blindheid te be strijden en mensen met ccn handicap te laten integreren in de samenleving. De opbrengst gaat naar een project in Cambodja, waar drie oogklinieken worden uitgebreid met een optickser- vice. De opbrengst was 2010 euro. Theatergroep Kleintje Kaf speelt op woensdag 17 november om drie uur de kindervoorstelling Het Dierenbal in dc Vossenkuil in Oud-Vossemeer. De muzikale voorstelling is onder deel van hel theaterprogramma van Uit op Tholen en geschikt voor kin deren vanaf 4 jaar. Kleintje Kaf be staat uit vijf enthousiaste muzikan ten die veel spcelervaring hebben opgedaan op scholen en in theaters. Het verhaal gaat over Olaf, een gansje dat op ccn boerderij woont en erg nieuwsgierig is. Op ccn dag trekt hij het hek van de boerderij achter zich dicht om de wijde wereld in te gaan. Tijdens zijn reis beleeft Olaf allerlei avonturen. Als Olaf thuis komt, vieren dc dieren feest en orga niseren een groot dierenbal. De lied jes gaan over vieze varkens, ondeugende vogels, luie mieren, springende sprinkhanen en er is ook nog een vegetarische slang. Voor de kinderen is er volop ruimte om mee te knorren, loeien en dansen. Na de voorstelling is het luisterhoek Het Dierenbal te koop. Kaarten zijn ver krijgbaar via dc website www.stich- tinguitoplholen.nl. Dc Wereldwinkel in Tholen organi seert op vrijdag 19 november een Ladies Night. In de winkel in de Kerkstraat is er die avond tussen acht en tien uur een schoonheids specialiste die de nieuwste fairtrade producten uittest op de bezoekers, er is korting op diverse artikelen en er worden hapjes en drankjes ge serveerd. Reserveren is noodzake lijk en dat kan in de winkel of via tel. 0166-604767 of email m.vos- hol3@kpnplanct.nl. Sinds eigenaar Atres de zaak in 1994 aan de Markt opende, is er veel veran derd, vertelde hij aan de genodigden. „De bril was een middel om glazen vast te zetten, maar is nu een modieus voorwerp geworden waar je mee ge zien kan worden." En dat ziet de klant terug in de collecties van monturen. Want ook die zijn veranderd, zei Atres. Brilmcrkcn zijn ook veel modi euzer geworden. En natuurlijk draagt Atres zelf een bril uit een van de tren dy collecties uit eigen winkel. Een ander verschil is dat het aantal personeelsleden enorm is gegroeid. „We zijn met twee personen begon nen, nu zijn wc met een team van zes personen." Vanaf 2008 is hij uit gaan kijken naar een ander pand. Uitbrei ding van het aantal meters vloerop pervlakte was noodzakelijk, er was meer ruimte nodig voor oogmeting en voor opslag. „We waren uit ons jasje gegroeid. Het pand dat we toen wilden, ging niet door, maar de wens om uit te breiden, is altijd gebleven." Vorig jaar zomer kreeg Atres tc horen dat het kantoor van Schipper Accoun tants aan dc overkant, vrij kwam. „Een pand met uitstraling, een pand met ruimte, maar ook een pand met heel veel kamertjes toen ik het kocht. Een pand waar de werkplaats groter kon worden, zodat je elkaar goed kan passeren, een pand waar de wc geen bezemkast tegelijk is, een pand waar je niet meer tegelijk hoeft tc solderen, koffie halen en af te wassen. Een pand met een eigen keuken, met een eigen berging. Kortom ccn pand met potentie." Maar daar moest wel het een en an der voor gedaan worden. Aan de bui tenkant is er behalve de reclame en de glazen voordeur, nauwelijks iets veranderd. Binnen des te meer. Van de oorspronkelijke inrichting is bijna niets meer terug te vinden. Nu is het winkelgedeelte een grote lichte ruim te met een frisse uitstraling. Atres bedankte dc belangrijkste par tijen die dc ware metamorfose van de zaak tot stand hebben gebracht. Waaronder zijn vrouw Marjon en zijn kinderen Marijn, Jesper en Luuk die hem 'iets minder' zagen dan ze ge wend waren. En de medewerkers die alle telefoontjes aannamen die voor hem waren bestemd terwijl hij er niet was en meedachten over de inrich ting. En die tot op dc dag van de ope ning in de weer waren om de winkel er pico bello uit tc laten zien. Hij be dankte ook Melis Schot, de eigenaar van het pand aan wat nu dc overkant heet. „Hel contact was altijd prima. Ik hoop dal je nog jaren vanuit je raam of vanaf het dakterras de klan ten kan zien die naar de winkel ko men. En uiteraard ook bedankt voor het bijhouden van de stoep." Het pand is niet alleen licht en ruim, er is ook veel meer plaats gekomen voor de verkoopafdeling. De presen tie van monturen v<x>r volwassenen én voor kinderen is veel overzichtelij ker. Ook de zonnebrillen hebben nu een volwaardige plaats gekregen. Atres noemt 'presentatie en bele ving', als belangrijke pijlers van de nieuwe zaak. Er zijn nu twee oogmectkamers. Van der Heiden beschikt nu over een aparte werkplaats waar glazen gesle Het personeel in de nieuwe winkel v.Ln.r. Gerrit en Marjon Atres, Jan Straten, Esther van Dijke, Marja Smout, Diana van Loon en Maikel van der Ree. Menig winkelier op Tholen zal er jaloers op zijn: de rij met bezoekers die vrijdagavond voor de theaterzaal in de Vossenkuil in Oud-Vosse meer stond. Een aantal mensen moest teleurgesteld worden: alle 250 stoeltjes waren bezet evenals de in de haast erbij gesleepte houten bankjes. Meer konden er echt niet bij en daarom namen sommigen ge noegen met een staplaats in de deuropening. Voldoende belangstelling dus voor de tweede editie van Tholen's got talent, de talentenjacht geor ganiseerd door de jongerenraad van Tholen. Van de twintig optredens was dat van de 14-jarige Joris Smit uit Tholen het beste volgens juryle den Ester van der Linden (zangdocent), Anni K (zangeres Annika Box hoorn) en Kees van Dis (naast wethouder ook koorzanger). Een genot om naar te kijken en te luisteren zei jurylid Ester van der Linden over het optreden van Rosa Theuns uit Stavenisse. Zij begeleidde zichzelf op piano bij het zingen van het nummer Ave Maria van Beyoncé. „Wow! Dit is echt geweldig. Dit had ik alleen maar durven hopen", het is de eerste reactie van Joris Smit na het winnen van de trofee van Tho len's got talent. Het liefst zingt hij in het Engels maar het Nederlands talige Liefs uit Londen van de Zeeuwse band Blpf bracht Joris de titel. Hij twijfelde tussen dat num mer en een lied van de Amerikaanse band The Fray, namelijk Never Say Never. Pas twee weken van tevoren, tijdens dc coachdag voor deelne mers aan de talentenjacht, maakte Joris zijn keuze. Rob van der Meu- le, dirigent van het koor A58 waar Smits moeder Bincke deel van uit maakt, trad die dag op als zang- coach. Hij adviseerde om Blpf te kiezen omdat Joris dat zo prachtig zong. „Hij vroeg mij wat ik wil. Ik wil mensen met mijn stem bereiken, zei ik. Dan moet je voor Liefs uit Londen kiezen, zei hij." Het is een rustig liedje, net als dat van The Fray. „Dat soort nummers liggen mij. Jazz zing ik ook, bij voorbeeld Jamie Cullum." De leer ling verlengde brugperiode havo/vwo aan het Ronealli te Ber gen op Zoom neemt sinds anderhalf jaar zangles bij Ester van der Lin den uit Sint Philipsland. die tevens jurylid was. „Zij adviseerde mij mee te doen aan Tholen's got talent. Dat deed ik graag, want ieder optre den betekent een nieuwe ervaring." Als kind zong Joris al veel. „Het zou kunnen dal ik dat van mijn moeder heb." Nu heeft hij twee keer op een podium in Steenbergen ge staan en verder heeft hij alleen nog zijn familie als publiek gehad. „Toen mijn moeder 50 werd. heb ik op haar feestje gezongen." Nu staan er al meer optredens op het pro gramma. „Ester heeft mij gevraagd of ik in een kerk wil zingen, daar was een aanvraag voor." Bij zijn prijs hoort een optreden tijdens de vrijwilligersavond van de gemeente Tholen op 26 november en bij het benefietdiner dat de jongerenraad in december organiseert voor haar pro ject Burkina Faso. Hij weet het nu al zeker: „Ik wil het liefst doorbreken samen met een band." Joris is bezig er één te vor men. „Maar dat schiet niet op. Steeds komt er wat tussen dan weer kan de één niet, dan de ander niet." Van een voorkeursbehandeling is geen sprake, afgaande op het jury commentaar. Dc drie waren una niem in hun oordeel. Van der Lin den tijdens de uitslag: „Het was heel moeilijk, maar over deze waren we het direct eens. Voor mij per soonlijk was het optreden een kip- penvelmomcnt." Van Dis noemde het „een optreden om stil van te worden." En Anni K kon zich daar alleen maar bij aansluiten zei ze. Op de tweede plek eindigde de band •Domination uit Steenbergen dat het zelfgeschreven nummer Your Sorry liet horen. Van der Linden vond dat de vier leden (drie jongens, één zan geres) duidelijk plezier uitstraalden in de uitvoering. Anni K vond het erg leuk om naar te kijken. Van Dis vond dat elk bandlid tegelijkertijd individueel een sterke uitstraling had en tegelijkertijd samen een ster ke groep vormde. „De muzikaliteit spat ervan af." Marlieke van Wingerden (17) uit Bergen op Zoom kreeg de derde prijs, evenals de eerste twee prijzen een waardebon. Zij zong On my own uit de musical Les Misérables. De studente aan dc theateropleiding in Den Bosch zingt sinds drie jaar en die ervaring was zichtbaar in haar uitvoering. Van der Linden: „Ik vond dat de beleving in dit stuk zo mooi werd gebracht." Anni K vond het „onwijs mooi gezongen" en Van Dis vond het goed dat Marlieke zich zowel inleefde in de muziek en dat ook uitstraalde en tegelijkertijd con tact maakte met het publiek. De jury vond drie prijzen uitreiken niet voldoende en voegde er twee eervolle vermeldingen aan toe. De eerste was voor Circus Tijger waar in Fabiënne de Hond en Chantal Berger kunstjes uitvoerden met hun poes Tijgertje. De jury vond het knap om met een eigengereid dier als een poes toch zoveel te kunnen laten zien. De tweede ging naar de dansuitvocring van een groep van de stichting MusicalXprcs uit Poortvliet met hel nummer Sweet Goodbyes van Krezip. Kees van Dis was lovend: samen bewegen, zowel één op één met elkaar en één met de muziek. Erg knap vond hij het. De winnaars van vorig jaar, zange res Geekc Deurloo uit Tholen en gi tarist Pieter Heijboer uit Sint-Anna- land, vielen buiten de prijzen. Ze hadden ditmaal hun krachten ge bundeld met dc tweede prijswin naars van vorig jaar en vormden nu een band. Geeke zong met Mark van Gurp een duct: Need you now van Lady Antebellum. Een rustig nummer en daarom waren er com plimenten voor drummer David Barnes. Hij moest ingetogen drum men en toch het ritme blijven aan geven en dat deed hij volgens Van der Linden uitstekend. Ze vond Geeke een mooie stem hebben maar had iets meer variatie willen horen en zien. Anni K noemde hun optre den een fijne opening, maar ze mis te een bassist in de band. Ze vond de stemmen van de zangers goed bij el kaar passen. „Jullie klinken super- mooi samen. Ga nog eens bij elkaar zitten en dan komt het helemaal goed." Geeke vindt meedoen aan Tholen's got talent een feestje en als het aan haar ligt, doet ze volgend jaar weer mee. „Wel met Pieter. Hij is zo'n goede gitarist. Hij moet ook weer meedoen." Voor alle kandidaten wist de jury opbouwende kritiek te formuleren. De vakkennis kwam hier en daar duidelijk aan het licht. Zo adviseer de Anni K het zusje van David Bar nes, Stephanie, minder haar kop stem te gebruiken bij haar vertolking van River deep mountain high van Celine Dion. „Probeer je lijf erin te betrekken, dan komt het uitje borst. Borststem heet dat." Rosa Theuns die het nummer Ave Maria van Beyoncé zong, kreeg het dak van dc Vossenkuil er bijna af met het applaus dat daarop volgde, maar kreeg van de wethouder toch nog een tip: niet teveel aanzetten als je de hoogte in moet met je stem. Van der Linden zag bij veel kandi daten, ondanks dat ze last hadden van de zenuwen, potentie. Hier en daar viel een valse noot, maar daar keek dc jury meerdere malen door heen en die missers werden ook niet als zodanig benoemd. „Aan de hoge en lage noten zit natuurlijk wel wat werk, maar verder prima gedaan", zei Van der Linden bijvoorbeeld bij het goede optreden van Sharon van Iwaarden uit Sint-Annaland. Zij zong Halleluja in de versie van Lisa. „Ik zat op het puntje van mijn stoel", zei Van Dis. Maar hij advi seerde ook de zinnen helemaal uit te zingen. Aan het einde van de show werd de jury bedankt met bloemen, maar Van Dis vond dat de eer niet alleen naar hen moest gaan en vroeg ap plaus voor de jongerenraad. Daar sloot jongerenwerker Ingrid Bras zich bij aan. Zij vertelde dat er een heel team van jongeren achter de or ganisatie van dc show zit. „Het is zeer bijzonder dat deze avond voor en door jongeren is bedacht." De presentatie was in handen van jongerenraadsleden Michiel van der Velde en Melissa Hommel. Als er varen showmasters kondigden zij alle kandidaten aan, vulden gaten op met een interviewtje en onder hielden tijdens het juryberaad het publiek met een quiz. Het zag er al lemaal zeer gelikt en serieus uit. Hoewel dc sfeer in de zaal al buiten gewoon goed te noemen was (tij dens de pauze voor de uitslag ont stond er spontaan een wave) zorgde Van Dis af en toe voor een vrolijke kwinkslag. Bij dc buikdansact van Daisy Pieters en Sophie van Rooij, waarbij deze goedgevulde dames weinig bedekking om hun bovenli chaam hadden zei hij: „Elke bewe ging zat tot in de vingertoppen vol variatie. Om deze reden en ook om andere redenen heb ik heel geïnte resseerd gekeken." Hij kreeg ook de lachers op zijn hand met het com mentaar op winnaar Joris. Dat was bovenal vooral bewonderend, maar hij kon het niet laten om er een zo wel serieuze als grappige aanbeve ling aan toe te voegen. „Wat een slem kerel, prachtige intonatie en wat een stembchccrsing, zowel in het forte als in het zachte. Maar één tip: Je linkerhand kan meer dan je er nu mee hebt gedaan." Kijk voor meer foto 's op onze web site www.eendrachtbode.nl f Volledig in de wolken verlieten Joris en zijn moeder Bineke Smit vrijdagavond de Vossenkuil, maar eenmaal bij hun auto aangekomen sloeg die stemming gauw om. Er bleek iemand tegen hun auto aangereden te zijn, waardoor die flink bescha digd was. De dader is onbekend. Er was ook geen briefje op het voertuig achtergelaten. Voor de jongerenraad is er met het organiseren van hun talentenjacht ook nog stof tot nadenken. Er waren drie inschrijvingen van buiten het eiland (Steenber gen, Hoeven en Bergen op Zoom) bij de Thoolse wedstrijd en twee daarvan bezetten zelfs de tweede en derde plek. Dat leid de tot kritiek van enkele bezoekers, zeker omdat er vijf inschrij vingen geweigerd moesten worden vanwege het bereiken van het maximaal aantal deelnemers. De jongerenraad evalueert het evenement in haar vergadering van aanstaande maandag. De leerlingen stonden er van te kij ken om hoeveel pakjes het gaat. En daar was het Koos ook om te doen. Kinderen bewust maken van hun ge drag als het om het milieu gaat. De Vuilnisman begon in Stavenisse en doet 18 basisscholen aan. Hij kreeg in de Rehobothschool hulp van bur gemeester W. Nuis die dc aftrap van het project deed. Volgens de burge meester gaat het er om de omgeving schoon en leefbaar tc houden zodat het fijn is er te wonen. Dc kinderen bleken goed op de hoogte van het in zamelen van afval. Dat het groente- fruit-en tuinafval op ccn andere dag wordt opgehaald dan het andere af val. Én ook dal er sinds kort apart plastic wordt opgehaald. Bijna alle ouders doen er aan mee, bleek op een vraag van Nuis aan de leerlin gen. „Het is wel belangrijk want als jullie groot zijn cn jullie ook weer kinderen krijgen, dan kunnen zij ook genieten van een mooie natuur en van een mooie omgeving." Koos nam de kinderen vervolgens mee in een ruimteschip, de aarde, waar hij de kapitein was en de kin deren de bemanningsleden. Hij maakte eerst een uitstapje naar een boot die uiteindelijk verging omdat er iemand niet goed had opgelet. Het schip voer tegen een ijsberg en zonk. De kinderen herkenden het verhaal van de Titanic. En zo zou het ook mis kunnen gaan als er niet goed op de aarde wordt gelet., was de bood schap. Hij betrok de leerlingen bij het verhaal over dc aarde die in de ruimte zweeft tussen miljoenen ster ren. En in een jaar een keer rond de zon draait. „Er is maar één aarde. Er is maar één schepping." Op Mercu- rius was geen leven mogelijk omdat die dicht bij de zon staat. „Een mega broodrooster." En Neptunes was weer zo ver verwijderd dat het er "ijs en ijskoud' is. Bovendien zou het 300 jaar kosten om met een raket naar Mcrcurius te vliegen. Via de ruimte daalde Koos weer de klas in om te vragen wat er nodig is om op aarde te kunnen leven: zuurstof. „Wat een gek woord. Allemaal even inademen. En proeven. Is het zuur? Proeft iemand stof?" Langzaam leidde hij dc kinderen naar de kring loop. De kinderen waren bomen die hun blad lieten vallen. Dat verteerde en werd voedsel voor pissebedden. Weer zo'n gek woord. „Waarom geen plasledikantjes." De kinderen schaterden het uit. Samen met een leerling bekeek Koos wat er in de prullenbak zat en liet hij een van dc kinderen een leeg pakje sap doorknippen. Hij liet de binnen kant zien met het onverteerbare alu minium. En vroeg hoeveel pakjes de kinderen per dag mee naar school nemen. Dat waren er 32. De kinde ren berekenden dal het er 160 per week zijn, 640 per maand, 5760 per jaar en voor dc hele school (met acht groepen) 46080 stuks. „Stavenisse, ik wou dat ik me zou vergissen." Bij het doorknippen van een leeg pakje spoot er nog melk uit, tot groot vermaak van de leerlingen van groep 8 van de Rehobothschool in Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9