Praktijkles over proces van tekening tot werkende machine voor accuklemmen Bestelbus duwt auto sloot in WWW.ARDIKEUNiNS.Nt Dak gaat eraf met Lollypopland Tholenaar wil verhuizen, 'maar alles zit muurvast' Geschikt als zorgwoning RWS mag schorren betreden Leerlingen Ter Tolne ruiken aan techniek bij PIA in Tholen SGP-jongeren in debat over Israël Mega Laserflirt Gouden Leeuw in Gault Millau Thoolse Toerdeloo houdt talentenjacht in Sint-Annaland Donderdag 11 november 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Hoe maak je een machine en hoe stel je die in werking? De leerlingen uit groep 8 van basisschool Ter Tolne uit Tholen kregen donderdag een stevig staaltje techniek te verwerken. Ze bezochten Pro Industrial Automation, of wel PIA in Tholen. Het bedrijfsbezoek is onderdeel van een project van scholen en bedrijfsleven om techniek te promoten onder scholieren. Daar valt onder andere ook de Thoolse Techniekdag onder die al een paar keer is ge organiseerd om de jeugd kennis te laten maken met tech niek in de hoop dat er meer leerlingen een vervolgoplei ding kiezen in die richting. Robots Jo Aalbrechtse schrijft brief aan gemeente Jo Aalbrechtse (62) uit Tholen is ten einde raad. Hij wil samen met zijn partner (52) en zoon (22) verhuizen van wege overlast van de buren, maar krijgt overal het deksel op zijn neus, schrijft hij in een brief aan b. en w. In de minne Meerwaarde De meidengroep K3 is niet alleen landelijk en in België succesvol, ook op het podium van kinderopvang Toerde- loo in Sint-Annaland doen hun liedjes het goed. Want met het liedje Lollypopland won de groep van de buiten schoolse opvang in Tholen de eerste prijs bij Toerdeloo's got talent. Alle vijf de Thoolse vestigingen van Toerde- loo kinderopvang deden vrijdagavond mee aan die inter ne talentenjacht in de vestiging te Sint-Annaland. Terwijl de oudere jeugd haar kunnen toonde in Oud-Vossemeer bij de talentenjacht van de jongerenraad, ging het dak er in de brede school in het andere Thoolse dorp er ook af met 13 optredens van de kinderen uit de opvang. Vijf bands met vrouwen in Meulvliet Thoolse Anni K op Women In Rock Anni K staat 20 november op het podium van het Wo men in Rock festival in Meulvliet in Tholen. De stichting Tholen Rockt organiseert het muziekfestijn dat de na druk legt op zangeressen en vrouwelijke muzikanten voor de zesde keer. De andere vier bands op het pro gramma zijn Stream Of Passion, Diamond Beast, Six Magics en the NAME. Maar hoe venei je in een notendop en begrijpelijk voor tieners wat je vak inhoudt? Mark de Leeuw van PIA en Rcné Visser van partnerbe- drijf Factory Control haalden er alles voor uit de kast. Met een powerpoint presentatie vol plaatjes en bewegen de beelden legden ze stap voor stap uit, van tekening tot werkende ma chine, wat er achter de muren van het bedrijf aan de Energieweg gebeurt. De Leeuw vertelde dat PIA verant woordelijk is voor het elektrische deel van een machine. Factory Con trol verzorgt de volgende stap: het mechanische deel van de machine. Visser legt uit: „Bijvoorbeeld zorgen dat de dopjes op de colaflessen wor den gedraaid." De machines die dergelijke hande lingen kunnen, vaak in grote fabrie ken, worden door PIA en Factory Control ontwikkeld en gebouwd. Zo konden de 22 kinderen een kijkje ne men bij een machine in aanbouw die accuklemmen maakt. Eerst kregen ze via de schermpresentatie te zien hoe die moest worden en hoe het ap paraat precies werkte en vervolgens mochten ze in de werkruimte gaan kijken om te zien hoe dat er in het echt uitziet. Er was ook ruimte voor vragen en die stelden de leerlingen dan ook. Zoals, hoe lang duurt het om zo'n machine te maken? Maken jullie ze alleen voor bedrijven? Maken jullie ook robots? Hoeveel machines ma ken jullie op een jaar? Visser vertelde de kinderen dal de duur van de bouw afhankelijk van het soort machine is en varieert van een half jaar tot een jaar. Dat ze ongeveer tien machines per jaar leveren, maar dat het nu een moeilijke tijd is gezien de economie en dat ze ook meer aan zouden kun nen. Ze maken geen robots, die ko pen ze in. En ze voeren alleen op drachten uit voor bedrijven. De Leeuw gaf een aantal voorbeel den van automatiseringssystemen die PIA bedenkt en ontwerpt. Hij verhuurt een deel van zijn loods aan Van Houte, een bedrijf voor interieur en projectinrichting dal iets verderop aan de Energieweg is gevestigd. „Erik van Houte is niet altijd in de loods aanwezig en wilde een sys teem dat hij op afstand kon zien of er een leverancier aan de poort staat." PIA heeft een slimme camera ont wikkeld. Als er een auto aan de poort staat, krijgt Erik van Houte een e- mail met een foto daarvan. Op af stand kan hij vervolgens met een knoppenpaneel de poort open en dicht doen. Visser maakte de kinde ren blij toen hij een metalen bureau lampje liet zien en erbij vertelde dat ze die zelf gingen maken. „Mag ie dereen er zelf eentje maken? Wow!", klonk het enthousiast. De leerlingen moesten goed opletten tijdens de rondleiding door het ge bouw. „Ik wil dal ze er een power point presentatie over maken in de klas, zodat het beklijft", zei meester Oscar Huiskamp. „Ze mogen dat wel in groepjes doen hoor." Volgens hem is er geen vervan gende huurwoning te vinden, maar volgens Castria Wonen komt een huurder wel degelijk in aanmer king voor een seniorenwoning met meerdere slaapkamers. Maar niet voor appartementen in een servi ceflat of aanleunwoningen zoals aan de Prins Clauslaan waar een ondergrens van 55 jaar geldt. Aalbrechtse heeft al bij verschil lende instanties aangeklopt om een oplossing te zoeken voor zijn probleem, maar hij schiet er niets mee op. Het gaat onder meer om Castria Wonen, Emcrgis, maat schappelijk werk en de politie, schrijft hij. 'Daar deze instanties niets voor me hebben betekend, ben ik op zoek gegaan naar een andere woning. Het valt niet mee als je na 40 jaar in een gezellig buurt woont, met garage en volks tuin, dat je op deze manier de zaak moet verlaten." Hij wendt zich nu tot de gemeen te, maar ook tot de rechtsbijstand van Centraal Beheer. Aalbrechtse probeerde naar een seniorenwoning te verhuizen, maar kon op Tholen niets vinden omdat de meeste woningen vol gens hem te klein zijn of de huur te hoog was. Hij had in Putte een woning op het oog, maar kreeg daar nul op het rekest omdat zijn zoon niet mee mocht, zegt hij. 'Probleem is nu hoe we verder moeten. Heel de boel staat op zijn kop. Mijn zoon komt op deze ma nier op straat te staan.' Zelf heeft hij een knieoperatie uitgesteld voor de verhuizing. 'Alles zit nu muurvast.' Hij heeft zijn hoop ge vestigd op de gemeente waar hij de laatste twintig jaar voor heeft gewerkt als medewerker in de plantsoenendienst. In geval van overlast met buren probeert Castria Wonen eerst de betrokkenen in gesprek te bren gen, zegt hoofd woonbeheer Ko Droogendijk. „Dat is de beste me thode. Zo gauw er een derde bij moet komen, zit het eigenlijk niet goed." Klagers moeten hun ongenoegen ook schriftelijk kenbaar maken. En er moeten meerdere buren de zelfde klachten hebben. Die moe ten dan allemaal rond de tafel. „We proberen het in de minne te schikken." Droogendijk kent de klachten over overlast. „We hebben zelf een on derzoek ingesteld naar klachten in de buurt, maar daar hebben we geen enkele reactie op gekregen. Niemand heeft het formulier inge leverd." Volgens Droogendijk kan Albrechtse zich gewoon in laten schrijven voor een seniorenwo ning met meer dan één slaapka mer. „Ik kan geen reden verzinnen waarom dal niet zou kunnen." Het ervaren van overlast is subjectief, stelt Droogendijk. „Wat de een kan hebben, kan de ander niet hebben." René Visser legt de leerlingen van Ter Tolne de werking uit van een in aanbouw zijnde machine voor accuklemmen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Veel aanwezigen vinden dat het bad te ver van de kern Sint Maartensdijk komt te liggen. Volgens Van der Rijt is dat niet het geval. Hij wijst op de toekomstige woningbouw van de smalstad in de Geertruidapolder. „Dan krijg je een heel andere bele ving en ligt het bad dicht tegen de kem aan." De huidige locatie is be wust gekozen, zegt Van der Rijt. „In het centrum van de voorziening, in de onmiddellijke nabijheid van de entree waar bezoekers inchecken en waar voldoende parkeergelegenheid is. Daardoor bevindt het bad zich voor alle bewoners en bezoekers van het park op loopafstand. De hele rou ting is daar ook op afgestemd. We willen zo weinig mogelijk vervoers- bewegingen op het park. Rust is de kracht van dit gebied en dat willen we zo houden." Van der Rijt is van plan om de uit breiding in fases te ontwikkelen. In 2013 moeten het zwembad en het eerste deel van de 440 recreatiewo ningen zijn gerealiseerd. Alle wonin gen en appartementen in het gebied mogen straks aan particulieren wor den verkocht. De helft van het totale aantal wordt eventueel doorverhuurd aan derden. Van zowel de huur als de koopwoningen worden 40 eenheden geschikt gemaakt als zorgwoning, om in te spelen om de aantrekkelijke senioren markt. Ook ondersteunende horeca en zalenvcrhuur moet bijdra gen aan een kansrijke exploitatie. Volgens Van der Rijt is er geen spra ke van oneerlijke concurrentie met andere ondernemers. „We gaan ze ker geen bruiloften en partijen orga niseren. Je moet denken aan zalen voor activiteiten voor de gasten. Wel behoort een stevige poot met well ness activiteiten tot de mogelijkhe den. Zonder een multifunctionele in vulling is een park als dit moeilijk rendabel te maken. Een park is druk in de zomer en in de weekeindes. Dus moet je met je aanbod inzetten op seizoensverlenging." Johnny Pals van Drogisterij Smerdiek ziet het wel zitten. „Deze plannen betekenen een meerwaarde voor de streek. Als middenstand hoop je hiervan te pro fiteren. Zeker in het licht van de ver wachte krimp van de bevolking de komende vijftien jaar." De gemeente Tholen kan tot uiter lijk 19 november haar zienswijze kenbaar maken bij de provincie over het verlenen van een vergun ning aan Rijkswaterstaat voor het betreden van schorren, slikken en platen en/of inlaten voor het uit voeren van monitoringsactiviteiten. De provincie gaat ervan uit dat de natuurbelangen van de Ooster- schelde zich niet verzetten tegen vergunningverlening en het belang van de uit te voeren werkzaamhe den. Fleur Muller draait een rondje op het nummer California Girls van Katy Perry. Ze moet er even inkomen, maar danst er vervolgens op los. Op de achtergrond deelt haar moeder Ellen haar bewondering met juryvoorzitter Sabrina Mulkens. Luca (6) en Lara (3) van der Eijk, Sam (4) en Jules (5) Laban, de vierjarigen Lcne Markestein, Em ma Hage, Michelle Suurland en Froukje Dingemanse en de vijfjari ge Cailyn Györfy gaven samen hun eigen invulling aan het liedje van K3. Geplaybackt weliswaar, maar blijkbaar zo goed dat juryleden Sa brina Mulkens (regiomanager Tho len van Toerdeloo), Lizaya Moer land (stagiaire in Sint-Annaland) en Anne Scherpenisse uit Sint- Maartensdijk niet anders konden dan hen de eerste plek toe te bede len. „We letten op originaliteit, in zet en enthousiasme", zei juryvoor zitter Sabrina vooraf. De zesjarige Teiko Haubrich en de zevenjarige Bibi Boelhouwers, met ondersteuning van het hele team uil Poortvliet, wonnen de tweede prijs met Waka Waka van Shakira. Met het liedje Chi Chi Wa was het brons voor drie vierjarige kinderen van de opvang in Sint-Maartens dijk. Ryan v.d. Werff, Roos Terp stra en Maaike van Tiggele traden op onder leiding van leidster Ellen Muller. Het gymzaaltje van de opvang was afgeladen met belangstellenden, waaronder ouders, opa's en oma's, broertjes en zusjes en andere fami lieleden. Fototoestellen draaiden overuren en hier en daar moesten de kleintjes over hun podiumvrees worden geholpen vanwege het gro te aantal toehoorders. Ook buurtbe woners konden meegenieten, want de muziek was ook in de naastgele gen straat Crooswijck te horen. Als slot act deden alle leidsters de Dol ly Dots na met Love me just a little bit more. Dit was zo grappig dat de hele zaal moest lachen. Alle kinde ren kregen een medaille en een zak snoep en de winnaars een beker. Het jeugd -en jongerenwerk Tholen houdt op 20 november een Mega Laserflirt Night. Het is de bedoeling dal de bezoekers met elkaar flirten en een praatje maken. Er is muziek van DJ Backflash. Naast dansen op de muziek is het mogelijk om de he le avond te lasergamen. Het feest wordt gehouden in het nieuwe Ha- estingc in Sint-Maartensdijk. Het begingt om half negen 's avonds en de deuren sluiten om half twee. Brandweerlieden en personeel van de ambulance bekommeren zich om de vrouw in de auto. Links is, voor de brandweerauto, de bestelbus zichtbaar die bij de aanrijding was betrokken. Bij een aanrijding tussen een 45-jarige vrouw uit Poortvliet en een 47- jarige man uit Tholen is zaterdagmiddag de auto van de vrouw in de sloot beland. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor twee vlakbij het fietstunneltje in de Oude Zeedijk bij Sint-Annaland. De vrouw kwam in haar personenauto vanaf de Kleinedijk. Ze verleende geen voorrang aan de bestelbus die op de provinciale weg reed en is door deze vol in de flank geraakt. Door de klap belandde de auto in de sloot aan de noord kant van de weg. De Sint-Annalandse brandweer moest eraan te pas komen om de vrouw, die bekneld zat, uit haar benarde positie te bevrij den. Ze is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek dat ze beide heupen had gekneusd. De beide vernielde voertuigen zijn weggesleept. Het verkeer is geruime tijd omgeleid. Richard Donk, buitenlandredac teur van het Reformatorisch Dag blad en Niels van den Berge, twaalfde op de Tweede Kamer verkiezingslijst van GroenLinks, houden morgen een debatavond met de SGP-jongerenvereniging Tholen met als onderwerp Israël Internationaal. Ze praten onder leiding van Anthony van der Wulp over onder meer de volgende kwesties: Heeft de staat Israël ei genlijk wel bestaansrecht?; Treedt Israël de mensenrechten met de voeten?; en Is Iran of Israël DE grote agressor van hel Midden- Oosten? De jongeren komen om half acht 's avonds bijeen in Meul- vliet in Tholen. Advertentie I.M. De Thoolse zangeres Anni K, een alias voor Annika Boxhoorn, speelt eigen nummers, geïnspireerd door Anouk, Coldplay. PJ Harvey en Mu se. Stream Of Passion is een Neder landse Gothic-Metalband, gevormd rond de Mexicaanse zangeres Mar- cela Bovio. Liefhebbers van Within Temptation, Evanescence, The Gat hering, Lacuna Coil of Ayreon wor den op hun wenken bediend. Dia mond Beast is een Italiaanse Iron Maiden tribute band, welke volledig uit vrouwen bestaat. Speelt als af sluiter alle bekende heavy metal meezingers van Iron Maiden. Six Magics is een symphonischc metalband uit Chili. De imposante zangeres Elizabeth Vasquez heelt met haar band met stoere mannen al voor volle stadions opgetreden.The- NAME is een oude bekende die ook op het eerste Women In Rock festi val in 2005 speelde. Het repertoire bestaat uit ritmische rockmetal met pop-, rock-, gothic-, en metal-in- vloeden. Het festival opent om zes uur 's avonds en kaarten zijn ook in de voorverkoop verkrijgbaar bij onder andere Meulvliet en via www.wo- meninrock.nl. Erfgoedlogics en restaurant de Gou den Leeuw in Scherpenisse is opge nomen in de Gault Millau, de be langrijkste gids in Nederland na de Michelin. Eerder dit jaar kreeg het restaurant van Maurice de Coninck een mooie vermelding in de Special- bite, een andere restaurantgids. In Gault Millau krijgt de Gouden Leeuw 13 punten. Dat staat volgens De Coninck voor: 'Een goede, ver zorgde tafel, betrouwbaar en soms origineel.' Tevens is er een vermel ding voor een uitstekende wijnkaart en een vermelding voor de wijn/spijs combinaties. De Gouden Leeuw is ook net als vorig jaar opgenomen in de BIB Gourmandgids die de bud- getvriendelijke alternatieven voor de duurdere sterrenrestaurants ver meldt, dat wil zeggen een driegangen keuzemenu onder de 35 euro.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7