Ondernemers willen afhaalchinees en sportwinkel in de binnenstad 'Het doet ons deugd om te merken dat iedereen goed is terecht gekomen' Ondernemers missen steun van de gemeente Nieuwe voorzitter SEPT Nieuw bestuur ondernemersvereniging Tholen snel gevonden Reünie van klas School met de Bijbel in Sint-Annaland Huisvesting Leger des Heils Donderdag 11 november 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Smalstad discussieert met de WD Thoolse ondernemers missen de steun van en het door pakken door de gemeente. Dat werd woensdagavond duidelijk tijdens een informatiebijeenkomst van onder nemersvereniging Smalstad. Niet rooskleurig Geen tijd Lies Hage neemt hamer over van Wim Brevet Wim Brevet uit Sint-Maartensdijk heeft de leiding van het Sociaal Economisch Platform Tholen (SEPT) maan dagmiddag overgedragen aan Lies Hage uit Scherpenis se. Vanaf het begin, zes jaar geleden, was Brevet voorzit ter van het adviesorgaan van het gemeentebestuur. Hage stond ook aan de wieg van het SEPT, maar trad in 2007 terug toen hij stopte als voorzitter van landbouworgani satie ZLTO. Nu komt hij terug als onafhankelijk/tech nisch voorzitter. Elf leden Getuigen voorval fietstunneltje gezocht De ondernemersvereniging Tholen (OVT) heeft een nieuw bestuur. Maandagavond kozen de leden op een ex tra en drukbezochte ledenvergadering in Meulvliet vijf bestuursleden. De vereniging zat zonder actief bestuur nadat er problemen waren gerezen over de organisatie van de moonlightshopping in oktober. Oud-bestuurslid Niek Jansen raadpleegde de leden en slaagde erin de plooien glad te strijken. De vereniging overweegt om de braderie weer zelf te gaan organiseren. En willen graag een afhaalchinees en een sportwinkel in de binnenstad. Koopkracht Spijkerbroeken Ze kwamen 33 jaar geleden van de School met de Bijbel in Sint-Annaland. En hoewel het overgrote deel in het dorp is blijven wonen, zijn de contacten vaak beperkt tot een groet in het voorbijgaan. Daarom genieten de oud leerlingen, als ze elkaar zaterdag ontmoeten op de eerste reünie van hun klas. Is er veel veranderd? „De joviale kinderen van toen, de gangmakers of degenen met een rustig karakter, je haalt ze er nóg uit", vindt Jos van Po pering die al weer twaalf jaar in Lisse woont. Schoolbel Loonzakje Veilingkisten De vergadering was op verzoek van de Thoolse VVD-fractic belegd. Fractievoorzitter Jack Werkman en raadslid Anco wilden in de Gouden Leeuw te Scherpenisse vooral lui steren, terwijl de dertig onderne mers juist een visie van de liberalen hadden verwacht. „We missen de dynamiek", zei Mariflex-dirccteur Ruud Cogels. „De gemeente moet trots zijn op zijn ondernemers en de winkeliers steunen." Marijn van Son van hotel KOM had dezelfde ervaringen. „Het blijft nu een beetje hangen. Men wacht op elkaar en dat is niet prettig voor zowel de onder nemers als de inwoners. De ge meente moet doorpakken en trots zijn op het eiland en de onderne mers. Dat mis ik!" TOF-voorzitter Wim Brevet pleitte voor krachtige steun van de VVD- fractie aan de recreatieve plannen bij Gorishoek. Hij bekritiseerde het recente besluit van de gemeenteraad tot uitstel. „Ondernemers kijken reikhalzend uit naar verwezenlij king van de plannen rond de Pluim- pot, want stimulering van de recre atie is belangrijk voor horecabe drijven en winkels." Jack Werkman antwoordde dat de Pluimpot in december weer op de agenda komt. „Het heeft zeker de aandacht, maar veel fracties hadden vragen over de plannen en daarom is het even opgeschoven." Ook de VVD-fractievoorzitter zei de daad kracht bij de gemeente te missen. „We moeten doorgaan en niet de rem erop zetten. Wij hebben echter maar 3 van de 21 zetels en moeten ook keuzes maken en prioriteiten stellen." Henk Brinkman van Sjaloom Zorg miste een duidelijk beleid ten aan zien van de kleine kernen. „Wat is de VVD dat financieel waard?" Werkman hield zijn portemonnee dicht. „De gemeente zit financieel niet in een rooskleurige positie. En wij vinden dat de leefbaarheid be gint bij jezelf. Zo moeten de inwo ners van Scherpenisse bij de nieuwe dorpswinkel kopen om die in stand te houden. De bevolking moet een stuk bewustwording bijgebracht worden dat hun eigen voorzienin gen in stand blijven." Over daadkracht gesproken, miste Wim Brevet actie van alle fractie voorzitters naar aanleiding van een TOF-bijeenkomst in mei over leef baarheid. Daarbij werd het verzoek weggelegd voor een gemeentelijke bijdrage aan de intocht van Sinter klaas en het faciliteren van drang hekken bij een braderie. Werkman zei echter op een verslag van die bijeenkomst te wachten, maar vol gens de TOF-voorzitter was het ver zoek zo helder als glas. Hij vestigde zijn hoop op het convenant dat bin nenkort met de gemeente gesloten wordt. De nieuwe exploitant van Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk, Ron Pelgrim, zei dat ondernemers eigenlijk geen tijd hebben. „Ze wil len snel zaken doen, maar bij de ge meente lopen ze overal tegenaan. Ondernemers dienen te bepalen wat er op Tholen moet gebeuren en de gemeente zou moeten volgen." Voorzitter Arjan van Ommen zei dat de ondernemersvereniging Smal stad in elk geval gaat doorpakken. Hij noemde de bijeenkomst met de VVD een eerste aftrap van de nieu we aanpak van de vereniging. Lang had de gemeente de commissie voor het bedrijfsleven, maar daarach ter werd op een gegeven moment een punt gezet. Met het aantreden van de Stuurgroep Tholen 2005 o.l.v. Arie van der Zwan kwam er in 2003 een advies om weer een adviescommissie in te stellen. Niet alleen op econo misch gebied, maar ook met een so ciale poot. Brevet, Hage en Bart Pou- wer van de Kamer van Koophandel kregen het in 2004 met de nodige moeite bij wethouder Heijboer voor elkaar dat de gemeente het secretari aat op zich nam. Gemakkelijk ging het ook de volgende zes jaar niet. „Het is een zoeken geweest naar een zo effectief mogelijke manier van werken", zegt de vertrekkende voor zitter. „Steeds is gekeken hoe je dit brede gezelschap zo goed mogelijk- tot zijn recht kon laten komen? Re gelmatig hebben we ons functioneren geëvalueerd en dat gaf dan nieuwe inzichten." Het SEPT bestaat uit 11 leden, die gevraagd en ongevraagd advies uit brengen aan zowel b. en w. als de ge meenteraad. Onder leiding van Wim Brevet passeerden de afgelopen zes jaar o.a. de revue: nota recreatie en toerisme, watersport, toeristenbelas ting, camperplaatsen, knooppunten routes fietsers, leerling-bouwplaat sen, nota economische bedrijvigheid en werkgelegenheid, werkgroep de tailhandel. Tholen Samen Eén. hore- canota, deregulering, stand van zaken havengebied Sint-Annaland, Tholen Noord en impuls Sint-Maartens- dijk/Scherpenisse. „Menige brief is geschreven richting gemeenteraad en college van b. en w.", zo blikt Brevet terug. Naast de voorzitter maken Karei Sa- ris (horeca), Pieter Ausems (Kamer van Koophandel), Rini Mathijssen (dienstverlening), Ko Droogendijk (Castria Wonen), Jaap de Jager (ZL TO), Joost Bakker (recreatie), Jac den Hollander (voortgezet onder wijs), Kerry Leeuwestein (CWI), Mark Bierens (Ondernemers Overleg Tholen-OOT) en Wim Heijboer (Thoolse Ondernemers Federatie- TOF) deel uit van het SEPT. De ver gaderingen worden veelal bijge woond door de wethouder van economische zaken, maar ook andere wethouders kunnen bij bepaalde on derwerpen aansluiten. Ambtenaar be drijven Hendrik Kieviet is altijd pre sent. Lies Hage is nu de nieuwe voorzitter, maar Brevet blijft lid. Hij bezet voor taan de zetel van TOF, waarvan hij voorzitter is. Daardoor heeft Wim Heijboer afscheid genomen van het SEPT. Lies Hage rechtskrijgt de voorzittershamer van Wim Brevet. De politie zoekt getuigen van een voorval dat op 4 november rond half vijf 's middags plaatsvond in het fietstunneltje nabij de Kleine Dijk in Sint-Annaland. Een 14-jarige jon gen fietste het tunneltje in waar een man hem dwong te stoppen en vroeg met hem mee te gaan. Toen de man de jongen vastpakte kwam er een wielrenner voorbij waarop hij de jongen losliet. De 14-jarige schopte de man en kon toen ontko men. De man was geheel in het zwart gekleed, had een capuchon op en droeg een zwarte bivakmuts. De man rende weg in oostelijke richting (Oud-Vossemeer). De politie zoekt ook de passerende wielrenner die een Rabobankshirt droeg. Getuigen kunnen bellen naar 0900-8844 (ook voor tips) of zich melden bij het po litiebureau. Anoniem blijven kan via 0800-7000 (Meld Misdaad Ano niem). Het nieuwe bestuur bestaat uit (v.l.n.r) uit René van Ee, Bianca Schot (reserve), Ard Mast, Angelique Neele, Niek Jansen en Ast rid Contant. De geschiedenis van de OVT gaat weer een nieuwe fase in. Met Niek Jansen als bruggenbouwer die nu, na elf jaar, weer zitting in het be stuur heeft genomen. De anderen zijn Angelique Neele, Astrid Con tant, Ard Mast en René van Ee. Mast en Van Ee waren ook lid van het 'oude bestuur'. Bianca Schot is vanwege haar ervaring toegevoegd als algemeen reserve. Na het be zoek aan de leden had Jansen een lijstje met vijf namen opgesteld. Ie der lid kreeg dat lijstje en moest aangeven of ze het er mee eens wa ren of niet. Als er voor een van de leden minder dan vijftig procent re spons was, dan zou die afvallen. Dat bleek niet het geval. En was het nieuwe bestuur een feit. Jansen nam afscheid van het oude bestuur: Pieter Verhoef, Jan Gei lings, Toine Klaassen (kwam later) en Bianca Schot. Ze kregen allemaal een pre sentie. Jansen: „Jullie zijn allemaal behoorlijk down geweest. Het is prijzenswaardig om de zaak op de rit te zetten. Er zijn allerlei redenen waarom jullie niet verder wilden. Begrijpelijke en onbegrijpelijke. Het naadje van de kous weet ik niet. Er is nu een streep onder het verle den gezet. We willen vooruit. En wel met volle kracht. Bedankt dat jullie de kar hebben getrokken." Tegen Klaassen zei hij dat lastig is om met nieuwe bestuursleden aan de gang te gaan, „Toen je pas in het bestuur zat, moest je vier nieuwe leden inwerken. Dat is je gelukt. Je hebt niet de leukste maar de moei lijkste jaren gehad. Het was heel in gewikkeld. Je hebt er geen tijd meer voor. Je werd gedragen door de hele vereniging. Klaassen kreeg een 'kleinigheidje voor een grote pres tatie." Hij kreeg applaus van de le den. Verhoef wenste het nieuwe bestuur succes. „Wat ons wel is gelukt is dat we hier wel samen zitten. We hopen dat jullie net zo gezellig zul len vergaderen als wij deden." Ver hoef riep op om 'heel het eiland op één spoor' te krijgen zodat de trein één kant op zal rijden. „De neuzen moeten dezelfde kant op wijzen. Ik hoop dat jullie het vertouwen krij gen van de ondernemers en die van de rest van het eiland." De extra vergadering kende een bij zonder vlot verloop. Jansen zat eer der op de avond alleen achter de be stuurstafel. Tegenover hem bijna dertig leden en een aantal kandi daat-leden. Maar zei hij, „Eenzaam maar niet alleen," doelend op de le den van het 'oude bestuur.' Hij deed uitgebreid verslag van het bezoek aan de leden. Dat was nodig om de boel weer vlot te trekken. Over de oorzaak van de problemen werd met geen woord gerept. Hij noemde de gesprekken met de leden heel verhelderend. Jansen had ze elf vragen voorgelegd. Namen noemde hij niet. Over het doel van de vereniging bijvoorbeeld. Het antwoord varieerde van samen ge zellige dingen doen, met elkaar ac tiviteiten organiseren, optreden als vertegenwoordiger tegenover ge meente en de Kamer van Koophan del. En zorgen dat de koopkracht naar Tholen toevloeit. Jansen legde de leden ook voor wat de taak van het bestuur zou moeten zijn en of ze bereid zouden zijn in het bestuur te willen stappen. „Ja. Nee. Heel mis schien. Of ik heb er de capaciteit niet voor. Sommigen zeiden dat zich niet geschikt vonden, maar wel hand- en spandiensten willen ver richten. Dat heb ik goed in mijn oren geknoopt." Op de vraag wie er geschikt werd gevonden als bestuurslid kwamen er volgens Jansen vele namen langs. „Behalve van zichzelf." Ie dereen vond het wel belangrijk om op een ledenvergadering van OVT aanwezig te zijn. Of er een spreker moest komen? Ja, maar dan moest de voordracht niet te lang duren. En één keer per jaar was voldoende. De interim-bestuurder bracht ook de braderie ter sprake. Daar kwa men heel wat reacties op. „Het hoefde niet anders, maar betalen voor de grond voor je eigen winkel, dat vonden leden te duur." Jansen had na de laatste braderie zelf een rekensommetje gemaakt van wat er voor het uitbesteden van de brade rie voor bedrag 'over de brug' ging. „Dat was fors. Kunnen we dat zelf niet doen? Vroeger deden we het ook." Jansen is 43 jaar lid van de vereniging en zat 30 jaar in het be stuur. „Wat we daar vroeger aan overhielden, werd gebruikt om het vuurwerk op de braderie en de in tocht van Sinterklaas te betalen." De leden die aangaven hand en spandiensten te verlenen, gaven volgens Jansen aan dat ze niet op de dagen van de braderie lastig geval len wilden worden. Ook de hoogte van de contributie was een punt van aandacht. Er wa ren leden die het er mee eens wa ren, anderen vonden het te hoog. En zeiden dat zè er niets voor terug zagen. Bovendien moet er ook ex tra betaald worden voor deelname aan de Thoolse ondernemers fede ratie (TOF). Ook de kosten van de braderie kwamen regelmatig ter sprake. De bradqrie zou zichzelf niet alleen moeten kunnen bedrui pen, de ondernemers moeten er wat aan over houden, zei Jansen. Oud bestuurslid Pieter Verhoef beves tigde dat de organisatie van de bra derie veel geld kost. Dat komt on der meer omdat er in de loop der jaren strengere eisen zijn gesteld. „We moeten tegenwoordig ver- keersregelaars aanstellen. Het moet professioneler. Er zijn veel kosten geweest, maar in drie jaar tijd heb ben we het saldo wel positief ge kregen." Volgens Jansen gaat het er om dat ondernemers meer aan de braderie kunnen verdienen. Jansen zei zelf wel het voortouw te willen nemen om de kosten anders te kun nen verdelen. De vraag aan de le den was of ze er voor voelden om het zelf te doen. De helft van de aanwezigen voelde er voor, de an dere helft niet. Ook de intocht van Sinterklaas pas seerde de revue. Zaterdag komt de goedheilig man aan in de stad aan de Eendracht. De vraag was of de intocht niet simpeler kon of zo moet blijven. Over het algemeen blijken de ondernemers wel tevre den over de opzet. Jansen zei zelf geen probleem te hebben met een 'dure intocht', mits het 'in verhou ding staat tot het financiële plaat je.' De leegloop van het centrum baart de ondernemers zorgen. Jansen polste de behoefte aan winkels. De 'afhaalservice van de Chinees' scoorde het hoogst. Gevolgd door een winkel met spijkerbroeken en een sportwinkel. Volgens Jansen zou het goed zijn om eens in Woudrichem te gaan kijken. Net als Tholen ook een vestingstadje maar waar de winkels in het cen trum vooral in antiek en kunst doen. „Met TOF, de gemeente en de Kamer van Koophandel zouden we eens vanuit een ander oogpunt naar de stad moeten kijken. Toen ik, 43 jaar geleden lid, werd, stopte Tholen bij de Machteld van Gelre- straat en waren er ongeveer een ge lijk aantal winkels. Nu staan er veel meer huizen." Voorzitter Wim Brevet van TOF fe liciteerde het nieuwe bestuur dat dankzij 'formateur' Jansen zo snel gevormd kon worden. De afgetre den Gei lings zit als vertegenwoor diger van OVT in TOF en blijft even aan. Er zal echter een nieu we vertegenwoordiger aangewezen moeten worden. Brevet hoorde voor het eerst dat de Thoolse onderne mers een afhaalservice van een Chinees willen. En maakte bekend dat er maandagavond een kansen- kaart wordt gepresenteerd voor de hele gemeente. Voortvloeiend uit het beleid voor plan Noord waar een nieuwe supermarkt moet ko men. In de kansenkaart wordt geke ken wat de gevolgen zijn voor de bedrijven in de binnenstad. „De nieuwe supermarkt in Tholen moet het slot op de deur zijn voor de af vloeiing van de koopkracht." Een foto uit de vijfde klas stond model voor de opstelling waarin de groep nu werd vastgelegd. Te zien zijn, steeds van links naar rechts, op de voorste rij: Christian van 't Hof, Anja Goedegebuure, lna Theunisse, Willie van den Boogaart, Pieter Weijler, Connie Snoep, Petra van Vossen. Tweede rij: Peter van Poortvliet, Elise Theunisse, Leo Vroegop, Leo Mosselman, Dick de Witte, onderwijzeres lna Kasse, Dirk Bruijnzeel, Johan Bruijnzeel, Bert Goedegebuure. Derde rij: Willie Koese, onderwijzer Bram Kasse, Ada den Haan, Johan Moerland, Peter Scherpenisse (Langeweg), Dinno Goedegebuure, Sylvia Heijboer, Saar Goedegebuure. Achteraan: Mark Elenbaas, Kees van Dijke, Marjan Ridderhof, Rianne Ridderhof, onderwijzer Ger Verschelling, hoofdonderwijzer Jaap Koppejan, Rinus IJzerman, Jos van Popering en Peter Scherpenisse (schipper). Op vier na zijn alle klasgenoten van toen naar het Trefpunt bij de Hervormde kerk gekomen. Het zijn er 29, midden veertig alle maal. Met daarnaast ook vier leer krachten. Het initiatief voor de reünie komt van Petra Goedege- buurc-van Vossen. „Ik liep al een paar jaar met het idee rond", ver telt ze. „Je ziet de meesten nauwe lijks meer. Ja, je komt elkaar zo eens in het dorp tegen." Samen met Ada Hage-den Haan en lna van Schetsen-Theunisse ging ze aan het organiseren. De reacties waren vooral enthousiast. „Maar vier zijn er niet vandaag. Twee hadden al verplichtingen, terwijl het voor twee anderen niet hoef de." Elise Giljam-Theunisse gooi de de brief over de reünie weg, maar liet zich alsnog overhalen om te komen. „En ze vermaakt zich prima, wil straks niet naar huis", grapt Anja Westdorp-Goe- degebuure die met Elise staat te kletsen. Petra vertelt dat de klas destijds best een hechte groep was. Dat werd nog versterkt door dat gedurende de schoolperiode van drie klasgenoten een ouder overleed. In de zaal zijn een aantal klassen- foto's te zien. En er liggen enkele poëziealbums en handwerkjes. Ook hangen er papieren waarop ie dereen heeft geschreven wat hij of zij sinds de lagereschooltijd heeft gedaan. Zonder namen, die moeten de reünisten er bij zoeken. Terwijl het gros daar mee bezig is, zitten Mark Elenbaas en Jos van Pope- ring aan een tafel te kletsen. Elen baas is in het dorp gebleven en kweekt aardbeien aan de Oostweg, terwijl Van Popering voor zijn werk in de zaadhandel over de hele wereld reist. Hij begon ooit bij Sa- hin zaden in Sint-Annaland als productiemedewerker, volgde op leidingen via de avondschool en is nu eindverantwoordelijke op de commerciële afdeling van een be drijf in Hoofddorp. „Er zijn hier vanmiddag mensen die ik na de la gere school nooit meer heb gezien. Wat ik vooral interessant vind, is om te horen waar iedereen terecht is gekomen." Elenbaas bekent dat hij vier oud-klasgenoten niet meer herkende. Maar Pieter Weijler pik je er zó uit, vinden ze allebei. Christian van 't Hof onthult dat hij vaak te laat kwam op school, hoe wel hij er zowat tegenover woon de. „Dat veranderde toen ik de schoolbel aan het begin van de les sen mocht luiden. Dat was iets heel bijzonders natuurlijk. Dat het bedoeld was om je op tijd naar school te krijgen, had je niet in de gaten." De oud-leerkrachten hebben, zelfs met een foto van toen in de hand, moeite om iedereen na zoveel ja ren te herkennen. Voor Bram Kas se - die nu in Middelburg woont - was deze klas de eerste in zijn on derwijsloopbaan. Hij bewaart er goede herinneringen aan. „Ik heb hier veertien jaar lesgegeven, voor namelijk aan de vijfde klas." Ook zijn vrouw lna was leerkracht op de School met de Bijbel. „Ik had de eerste klas en ben hier zeven tien jaar geweest." Zij herinnert zich nog goed dat ze bij penning meester De Engelsman aan huis haar loonzakje afhaalde. Ger Verschelling heeft vijf jaar in Sint-Annaland gewerkt. „Het was mijn eerste school, en tevens de prettigste", kijkt hij terug. Later gaf hij les in Zeeuws-Vlaanderen en hij eindigde zijn loopbaan op De Regenboog in Tholen. Ver schelling, die in Halsteren woont, lag destijds in de kost bij de fami lie Van Winkelen en heeft er nog altijd contact mee. „De school was gezellig. Op ouderavonden werd er soep geserveerd. En met conciërge Van de Klooster had ik een goed contact." Verschelling gaf les aan klas twee. Zijn eerste jaar nog in de oude school, bij de kerk. „Een erg koud gebouw", zegt hij. Ook Jaap Koppejan herinnert zich die oude school. En voor hem is het Trefpunt historisch terrein, zegt hij. „Als we hier les gaven, moesten elke vrijdagmiddag de materialen in dozen worden ge daan omdat de ruimte in het week einde voor andere doeleinden werd gebruikt. Het is wel eens gebeurd dat de bodem uit zo'n doos zakte." Voor de verhuizing naar de Schoolstraat werd alles in veiling- kisten gedaan en met een Volkswa gen busje overgebracht. Koppejan begon in 1967 als onderwijzer en werd driejaar later hoofdonderwij zer van de school. In 1979 vertrok hij naar Vlissingen. Ook hij be waart goede herinneringen aan zijn tijd op Tholen. Het is inmiddels de derde reünie die hij van een klas van de School met de Bijbel mee maakt. „Het doet vooral goed om te merken dat iedereen goed is te recht gekomen." Aan het einde van de middag wordt een buffet gereed gezet. Maar eerst komt Kees van Winke len nog een groepsfoto maken van de reünisten. Met ongeloof las ik het artikel in de Eendrachtbode over de nog nooit verkregen huisvesting van het Leger des Heils. Onbegrijpelijk. Door wie, wat en waarom krijgt dit zinvolle, christelijke goede doel geen poot aan de grond in Sint-Maartensdijk? Het oude Haestinge-gebouw zou zo'n prachtige tijdelijke huisvesting zijn geweest. Waarom afbreken? Het Leger des Heils heeft zelfs Eu ropese subsidie gekregen, dus de gemeente hoeft het niet veel geld te kosten. Het project kan door de ver koop van goederen, enz. zichzelf ver bedruipen. Ook mede door het enthousiaste, gemotiveerde groepje vrijwilligers. Mijn respect en dank hiervoor. Hopelijk lees ik binnenkort een goed bericht dat dit waardevolle project door kan gaan, zodat de mensen in nood goed geholpen kun nen worden. L. Maas, Roosendaal. VERVOLG VAN DORPSTAFEL Volgens Van der Graaf wordt een stuk problematiek veroorzaakt door het feit dat een deel van de ambtena ren van de gemeente Tholen niet op het eiland woont en daardoor infor matie en betrokkenheid mist. „Men sen moeten hun dorp overeind hou den! Wanneer je als Dorpstafel alleen festiviteiten gaat organiseren, heeft het geen zin. We moeten bij voorbeeld met een speeltuin begin nen, zoals in Sint-Annaland. En dan een buurthuis. Wanneer je die voor zieningen zelf tot stand brengt, dan ben je er ook zuinig op." Van der Graaf opperde ook het idee om nieuwe inwoners welkom te he ten. „Als de gemeente geen avond voor nieuwe inwoners meer organi seert. dan moeten we er zelf op af gaan. De tijd is rijp voor nieuwe ini tiatieven. In plaats van eerst zien dan geloven, zeggen wij: nu geloven en aanpakken!" Henk Brinkman, inmiddels verhuisd naar Scherpenisse, zei in de veertig jaar dat hij in Sint-Maartensdijk woonde, de inwoners goed te hebben leren kennen. Hij waardeerde de in zet van Ron van der Graaf, maar waarschuwde hem om niet te probe ren iedereen erbij te betrekken. Dat lukt volgens Brirtkpian toch niet. Be ter vond hij het om samen te werken met groeperingen die wel willen. Rob Duijm, voorzitter van de geza menlijke campinghouders, vond dat samenwerking prioriteit moet heb ben. „We hebben elkaar namelijk heel hard nodig. Er is nog veel te winnen!"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3