Thoolse landbouw belangrijke economische factor Tarwetrader Berry de Graaf ziet elk zuchtje wind op zijn computerscherm CZAV 1 A ivwiv.vdslikke.nl Sint-Annalcinder middenin wereldwijde jacht op grondstoffen N. A. van Kempen Je kunt het zo gek niet bedenken of je kunt het kopen op de goederentermijn markt. Geen enkele stuks, maar met tonnen tegelijk. En je hoeft het niet direct thuis te laten bezorgen. En dat is het aardige ervan, je kunt gebruik maken van prijsschommelingen voor levering op een la ter tijdstip. Ingewijde Speculanten Goede makelaar Goede deal Branden Rusland Heeft D333GD&B3 Aankoop Granen Zaden Peulvruchten Verkoop Gewasbeschermingsmiddelen Meststoffen Zaai- en Pootgoed Veevoeders Aardolieproducten Bedrijfsartikelen Advies Op maat Persoonlijk Deskundig Op het juiste moment In iedere gewenste vorm tel. 0113 629 000 fax 0113 629 201 Dintetooixl tel. 0167 529 252 fax 0167 529 260 crav@f,*av./il wwwxsav.nl Ellemeet T 0111 671735 Hoornaar agr. taxaties en bemiddeling bedrijfstaxaties grondzaken planschade onteigening RMT Elektrische Handpallettruck Sportlaan 4 4695 BA SINT MAARTENSDIJK Tel. 0166-6641 05 Fax 0166-663854 www.weggemans.info info@weggemans.info WEGGEMANS Producent en leverancier van: damwandprofielplaten tbv dak en wand dakpanplaten potdekselprofiel zetwerk sandwichpanelen lichtstraten - polycarbonaat aluminium goten staalconstructie loodsenbouw bedrijfsdeuren montage Onze producten worden vervaardigd uit hoogwaardig Corus materiaal 22 EENDRACHTBODE, DETHOOLSE COURANT Donderdag 11 november 2010 Eveneens wordt de termijnmarkt gebruikt voor afdekken van*prijsri- sico's. Het merendeel van de zaken loopt overigens niet via de termijn- markt. Er wordt direct een prijs met de koper of verkoper afgesproken. Dit kan een coöperatie in Frankrijk of Duitsland zijn maar ook via ei gen kantoren in Polen en Hongarije waar ze direct van de boeren ko pen. En dat doet Berry de Graaf uit Sint-Annaland voor zijn werkgever Cefetra, de vroegere afdeling voer artikelen bij Cebeco Handelsraad op de Blaak in Rotterdam. Eenvoudig is het allemaal niet. Wat is die goederentermijnmarkt? De term termijn zegt het al. Prij zen maken voor de lange termijn. Een voorbeeld is de aankoop van voertarwe. Een handelaar koopt nu voertarwe voor een afgesproken prijs, bijvoorbeeld 155 euro per 1000 kilo voor levering volgend jaar juni. Met zo'n termijncontract krijg je het recht om in juni de tarwe geleverd te krijgen voor deze prijs. Stijgt in die tussentijd de voertarwe- prijs, is dat gunstig. Daalt de prijs dan is dat ongunstig. Boeren kunnen op die manier ge bruik maken van de termijnmarkt. Door nu voertarwe te verkopen voor levering in juni 2011, zijn ze zeker van een vaste prijs. Het is dan ook geen toeval dat de grootste goede ren- en grondstoflenmarkten zijn gevestigd in Chicago. Midden in de Amerikaanse graanschuur. De Chicago Board of Trade is de markt voor de handelgranen. Eveneens wordt er veel gehandeld via Eu- ronext, de termijnmarkt in Parijs waar vooral maaltarwe vanuit de Europese Unie wordt verhandeld. pn. zo blijkt, dergelijke grondstof fen, worden schaars. De graan schuur, zo waarschuwt onder meer de Universiteit van Wageningen en die in Leiden, 'in Rusland raakt leeg. De burgeroorlog in Kongo draait op de handel in mineralen en China is hard op weg het Westen voorbij te streven in de wereldwijde jacht om grondstoffen.'De vraag is onder meer wat de oorzaken en de gevolgen zijn van het groeiende tekort aan onder meer agroproduc- ten. Daarmee hebben vrijwel alle Thoolse leveranciers te maken. Om er achter te komen wie, wat. waar. waarom en hoe de prijzen worden bepaald, moet je, zoals De Graaf, een ingewijde zijn. Wie dat niet is, ziet een jeer complexe markt die zich van de ene minuut op de andere wijzigt. Voorbeeld? De olieprijs is deze week omhoog geschoten. Moet je kopen of niet? En wanneer moetje dan laten leveren? Neemt de vraag in die tussentijd toe? En wat is de oorzaak van de prijsstijging? Vlakt die af? Maar er is meer. De oorzaak van de olieprijsstijging, is tevens een verzwakking van de Amerikaanse dollar en sterke productiecijfers uit China. De dollar daalde deze week tot het laagste niveau ten opzichte van de Yen. En zo kan het met graan ook gaan Ga er maar aan staan. Het pc- scherm van De Graaf staat dagelijks vol met aanwijzingen, prijzen, gra fieken en nieuwsberichten. Wissel koersen, mislukte oogsten, langdu rige droogte, overstromingen, zelfs werkloosheidscijfers en politieke beslissingen zijn voor hem aanwij zingen dat de prijs van de produc ten die hij in- en verkoopt aan grote schommelingen onderhevig zijn. Eveneens wordt met een schuin oog gekeken naar de ontwikkeling van het broeikaseffect in de wereld en de pogingen van de overheden om de CO-2 emissie omlaag te krijgen. Een wassen neus of niet, want het verdrag van Kyoto is niet onder tekend door de Verenigde Staten, India en China. Landen waar de in dustrialisatie hoogtij viert. En dan is het zaak op het juiste moment te handelen. Uiteindelijk is het zijn taak om voor zijn werkgever Ce fetra. het voormalige Cebeco Han delsraad in Rotterdam, zo efficiënt mogelijk te handelen. Om op die manier de afnemers een product te kunnen leveren met een goede kwa liteit/prijsverhouding. Een kwestie van marktkennis en ge bruik maken van de mark. De Neder landse Akkerbouw Vakbond (NAV) schrijft de huidige hoge graanprijzen danook toe aan speculanten die hun slag slaan na berichten over tegen vallende graanoogsten in Rusland, Kazakstan en Oekraïne. Voorzitter Teun de Jong van de NAV zegt dat uit een rapport van de Wereldbank blijkt dat de speculatie op termijn- markten de belangrijkste oorzaak was van de voedselcrisis in de peri ode 2007-2008. Volgens de Graaf is dat ten dele waar. Aan de andere kant kan de markt ook niet zonder deze speculanten. Deze zorgen na melijk voor liquiditeit in de markt en een goede prijsvorming op basis van vraag en aanbod en dat is juist heel gezond. Een niet onbelangrijk aspect is dat regeringen subsidie ver strekken om bio-ethanol te produce ren om de CO-2 uitstoot te beperken. Dus verbranding van fossiele brand stoffen beperken en meer bio-ethanol of biodiesel verbruik stimuleren. Dit gaat dan natuurlijk wel ten koste van de voedselvoorraad, want maïs en tarwe zijn de belangrijkste grond stoffen voor bio-ethanol en koolzaad voor biodiesel. Dit alles zorgt er voor dat dit ondersteunend is voor de prijsontwikkeling. Uiteindelijk is het de bedoeling dat een tweede gene ratie gewassen (zoals stro en algen) het overneemt van deze producten. Maar wat te denken van zogenaamde 'funds' die een groot onderdeel van de markt vormen. Denk hierbij aan pensioenfondsen en banken die geld genereren bij de particuliere belegger en dit beleggen in agri-commodities. Deels gebeurt het uit risicospreiding, maar zeker ook vanwege de finan ciële perikelen van de laatste jaren. Aandelen zijn door de recessie ge Berry'de Graaf temidden van een blok mais in zijn woonplaats Sint-Annaland, maar op de Blaak in Rotterdam handelt hij erin, evenals in tarwe en andere graansoorten. kelderd waardoor pensioenfondsen in de problemen kwamen. Beleggen in agri-producten is normaliter een veilige belegging, want zonder eten kunnen we niet. Dus het is te simpel om te zeggen dat deze prijsstijgingen alleen het gevolg zijn van speculan ten. Maar om nu te zeggen dat De Graaf uit Sint-Annaland verantwoordelijk is voor het almaar duurder worden van onze boterham en onze karbo nade. is overdreven. Toch heeft hij via zijn werk een flinke vinger in die pap als het gaal om de inkoop en de verkoop van grote partijen graan. Waar is De Graaf eigenlijk mee be zig. Eerst de eenvoudige uitleg. Hij is getrouwd, heeft kinderen en werkt sinds 1984 bij Cefetra. Binnen het toenmalige Cebeco Handelsraad was een afdeling granen, een afdeling zaaizaad, een afdeling olieproducten en zo kan de Setallander nog wel even doorgaan. Hgt bedrijf verhandelt jaarlijks ruim 15 miljoen ton mengvoedergrond stoffen. Hiervan is het grancngedeel- te ongeveer een derde. Sojaschroot. sojabonen, koolzaadsehroot, citrus- pulp. bietenpulp en vele andere pro ducten vormen de rest. Het meren deel van de goederen gaan naar de mengvoederindustrie en in mindere mate naar de maalindustrie en bio brandstoffen. Kippenvoer, varkens voer en rundveevoer, om een aantal belangrijke onderdelen te noemen worden door de mengvoerfabrieken geproduceerd. Dat voer bestaat voor de helft uit graan. Graan dat zowel binnen als buiten de Europese Unie wordt ingekocht. Van groot belang voor de activiteiten van De Graaf is de prijsontwikkeling daarvan. Een prijs die valt of staat met tekorten of overschotten. Weinig aanbod be tekent duurdere grondstoffen, teveel in de opslag betekent een prijsdaling. Logisch tot zover. Maar daarmee ben je er bijvoorbeeld als geroutineerde tarwe-trader volgens De Graaf nog niet. Wat er nog meer bij komt kijken is de kwaliteit van het aangeboden product. Wat is de .voedingswaarde? Zit er voldoende zetmeel in en eiwit? Niet voor niets is zetmeel de energie bron voor de dieren en vormt eiwit de bouwstof. Allemaal zaken die bij de prijsbepa ling van belang zijn. De Graaf han delt telefonisch of via e-mail binnen een circuit van leveranciers, afne mers en makelaars. „Makelaars heb je nodig. Dat zijn bedrijven die als tussenpersoon fungeren zonder eige naar van de goederen te worden en de functie hebben koper en verkoper tot elkaar te brengen. Een goede ma kelaar is zijn geld dubbel en dwars waard." Maar er is meer. „Soms heb ik niets nodig en is toch aantrekkelijk om te kopen en de koop op termijn te laten leveren. Dan neem je, zoals dat heet, een positie in. Bijvoorbeeld. Ik zeg tegen de makelaar: koop nu 2500 ton tarwe die in november 2011 moet worden geleverd. De man belt terug en vertelt wat dat kost. Dan kan het zijn dat in november 2011 de prijs is gestegen, maar omdat ik in november 2010 heb gekocht, heb ik winst. Een goede deal dus." Wat telt, blijft de omvang van vraag en aanbod. Daarnaast kijkt De Graaf naar opslagcapaciteit. Naar wal de prijzen in Chicago doen. De Graaf ziet op zijn pe-scherm wat anderen doen. Wie importeert hoeveel ton. Wie exporteert. „Dus het gaal om import, export en verbruik. En je houdt bij de in- en verkoopstrategie ook rekening met bevolkingsgroei. Met de ouder wordende bevolking. Met een groeiende consumptie." In 2007 en 2008 zag De Graaf de problemen van een misoogst. Er was te weinig diervoeder. Daardoor stegen de voedselprijzen. Dan wordt het dierenbestand kleiner en gaan de mensen andere dingen eten. „Er was een verschuiving van rund- naar varkensvlees. Later van varkens vlees naar kip. Nog verder in die pe riode ging het van kip naar het eten van pizza's." Zo werd hij onlangs geconfronteerd met het feit dat Rusland zijn graan- export heeft stopgezet. Vanwege misoogsten. Dan kijkt de graan handelaar met meer aandacht naar andere producten dan tarwe. Dat wordt dan maïs. „Maïs in de EU is duurder dan tarwe. Maar in de we reld, zoals in China en Korea, is maïs weer goedkoper dan tarwe." En dan denk je met alles rekening te hebben gehouden, komt de wereld voedselorganisatie FAO met de uil- spraak dat er geen tekorten aan graan ontstaan en dat de prijzen weer zul len dalen. „Ondanks de hitte en de branden in Rusland produceert het land nog voldoende-om aan de eigen vraag te voldoen. En hoewel andere graanproducerende landen dit jaar ook een niet al te beste oogst heb ben. heeft Amerika nog recordhoge graanvoorraden", meent FAO. En wat leest De Graaf vervolgens in de vakbladen? Die zeggen dal de oogst 2010 moeizaam is. Rond 20 juli is de eerste tarwe en zomcr- gerst gedorsen op de lichte gron den. De opbrengsten vielen tegen als gevolg van het warme weer van de voorgaande periode. Later in juli volgden meer percelen, met goede opbrengsten en kwaliteiten. Op de goede gronden was toen de tarwe nog niet rijp. Vervolgens is het wisselvallig weer geworden en zijn de momenten om het product droog te oogsten, nauwelijks aanwezig. Ondanks dit weerbeeld was half augustus 50% van de oogst binnen. Dit deel liet goede opbrengsten zien. Weliswaar met gemiddeld een te hoog vocht gehalte, maar met hl-gewichten die rond de 78 kg liggen en eiwitten die beduidend beter waren dan in oogst 2009, sluiten de vakbladen. Kom daar maar eens mee bij de goederentermijnmarkt. Want nog even in de herhaling wat Berrry de Graaf doet: hij beweegt zieh op een georganiseerde markt waar een bepaalde basiskwaliteit van een product wordt verhandeld in basis- hoeveelheden. De dagprijs wordt vastgesteld door middel van vraag en aanbod, zonder dat de kopers of de verkopers de intentie hebben om het product ook fysiek te leve ren of geleverd te krijgen. Op zo'n termijnmarkt wordt dus gehandeld op basis van vooruitgeschoven le veringsmaanden en de bedoeling is om, voordat de leveringsmaand aanbreekt, de posities van kopers en verkopers uit te sluiten, zonder dat het tot levering komt. Daarnaast wordt veel gehandeld in relatie tot een termijnmarkt waar het wel tot levering van de goederen komt en wordt het merendeel gehandeld om fysiek geleverd te krijgen. En als we het simpel houden moet de producent, in dit geval de land bouwer, onder meer een afzetmarkt voor het product vinden, de juiste prijs vaststellen en zorgen voor ver voer, opslag, financiering en afleve ring. De Graaf: „Maar ook of de grond stoffen die we kopen, duurzaam zijn geteeld. Dat er geen kinderarbeid bij het oogsten is verricht en dat er geen ontbossing heeft plaatsgevon den. Want een bedrijf als Cefetra is zich van zijn verantwoordelijkhe den bewust". Firma Koopman Loonbedrijf Provincialeweg 62.4695 RN St.-Maartensdijk Tel 0166 - 69 28 24 IQ Deutz-Fahr Agrotron 120, bj '00 fronthef pto Douven getrokken spuit met computer 27 en 33 mtr. Kverneland rotorkopeg 3m. nieuw spec.prijs John Deere 7820, 200pk, 4 hydr. ventielen Douven 3p. spuit 21 mtr. Rumptstad variabele 3 schaar ploeg Kongskilde zaaimachine 3 mtr. Tuchel veegmachine hydr. aangedreven Deutz-Fahr Agrokid mini trekker 4wd 35pk Holder A50 smalspoortrekker (knik) met cabine Kverneland CLI woeler voorraad DEMO mogelijk Votex Jumbo zijklepelmaaier sideshift 190cm, 1999 Alpego duo-klepelmaaier 200cm sideshift bj 2010 Grindweg 70 Tel. 0166-602401 DEU1 FAH Thoolse landbouw belangrijke economische sector Hoge weg 4 4323 TC Ellemeet F 0111 671897 info@vdslikke.nl Dirk IV plein 10 4223 NJ Hoornaar T 0111 671735 F 0183 588557 info@vdslikke.nl Wij zijn u graag van dienst op het gebied van taxaties planologisch advies beheer grond- en pachtzaken onteigeningen aan- en verkoop planschade productierechten nieuwe economische dragers gewassenschade beëdigd makelaar taxateur Voor: Postbus 7, 3248 ZG Melissant Tel. (0187) 60 26 14 Fax (0187) 60 39 04 Email: vankempentaxaties@wanadoo.nl LMV Handelsonderneming Vroegindeweij Middelharnis Tel. 0187-482319 fax 0187-482118 http://www.vroeghef.nl DAE WOol HMJ.1 Verkoop en verhuur van nieuw en gebruikt intern transport PROFIELBEPLATING BV

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 22