Thoolse landbouw belangrijke economische factor 'Het leukste aan mijn werk is de verscheidenheid in teelt' cS inkevoF Verhuur van machines U M c hanse staal een sterkverhaal Fa. Gebr. C. en LJ. Koopman De Bakker Makelaardij V A Kippen in plaats van varkens bij Van Dieren in Weihoek Thoolse Aankoop service voor: trekkers landbouwmachines hefwerktuigen grondv er zetmachines metaalunie Dick Klok Mechanisatie Heenvliet 0181 - 661055 Poortvliet 0166 - 613015 hanse staalbouw Kees van Dalen (46) uit Tholen, die samen met zijn vrouw Lysian onder andere broccoli teelt, moet er niet aan denken de hele dag in zijn eentje op een trekker te zitten. Of met mensen die je niet verstaat in een kas pa prika's, komkommers of tomaten te plukken. „In som mige bedrijven mogen de mensen niet eens met elkaar praten. Dat kost tijd. Bij mij werken alleen mensen uit de omgeving. De meesten kennen elkaar en komen graag broccoli snijden." Messen slijpen Tegen darmkanker Broccoliteler Kees van Dalen zit niet graag alleen op de trekker Nieuwe stal voor 23.000 leghennen die naar huiten mogen Maatschap Van Dieren aan de Bram Groene wegen weg 8 in Poortvliet gaat de varkens op hun bedrijf vervangen door kippen. Van Dieren heeft bij de gemeente een ver gunning aangevraagd voor de bouw van een zogeheten volièrestal voor 23.000 leghennen. Het gaat om kippen die ook buiten lopen. Van Dieren heeft nu koeien en var kens, maar de varkenshouderij wordt afgestoten, zegt Piet van Dieren die samen met zijn zoon Govert in de Wei- hoek een maatschap vormt. v Niet akkoord Prins Hendrikpolder voor windmolens Wij maken ons sterk., voor al uw agrarisch loonwerk! Eerste Bosdreef 2 4697 PK Sint-Annaland Tel. 0166-652951 Fax 0166-652736 Mob. 06-13409702 Mob. 06-20276622 Tel: 06 - 53 81 77 13 www. cs i n kevof, n I Zuidweg 21 4413 NL Krabbendijke met of zonder machinist. - minikraan - minishovel - tril wals/trilplaten - rupsdumper Ook levering van photzand - heftrucks - bandenzaag - kettingzaag Handel in Landbouwprodukten en Cewasbeschermingsmiddelen Voor al uw bestrijdingsmiddelenzaden en granen hartelijk aanbevolen Postbus 25 4695 ZG Sint-Maartensdijk Tel. 0166-663169 - 663197 fax. 0166-663773 - 662559 mob.tel. A.D. Koopman 06-53796466 mob.tel. M.L. Koopman 06-20011370 e-mail: a.d.koopman@hotmail.com Voor advisering bij onteigening, planschade, pacht- en grondzaken, project- en land- goedontwikkeling, taxatie en (agrari- sche) makelaardij. Toine de Bakker De Bakker Makelaardij Bosdijk 3, 4493 PD kamperland 0113-371815 0651 -409431 landbouw belangrijke economische factor WESPEN? HOUTWORM? Advies? 0113-639760 www.traas.nl Nieuwbouw loods Van 't Hof te Stavenisse De Weel 13 4306 NV Nieuwerkerk www.hansestaalbouw.nl Donderdag 11 november 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Van Dalen is bóer. In hart en nieren. Zijn vader is dat ook en zijn vrouw werkt hard mee. Samen hebben ze een maatschap en vanuit het ou derlijk huis van Kees wordt onge veer 125 hectare vruchtbare grond bewerkt. En niet alleen voor broc coli. „De hoofdteelten zijn vroege aardappelen, late aardappelen, sui kerbieten, uien, graszaad, tarwe en broccoli. Aanvankelijk stond er meer tarwe op de akker. Maar om dat de prijzen vaak onder de maat bleven, gingen we er broccoli bij doen. En dat is het leuke aan de manier waarop wij werken. Die ver scheidenheid aan teelten." Over de broccoliprijzen maakt hij zich weinig zorgen. Met een Bel gische afnemer heeft hij prijsaf spraken, waardoor een deel van het inkomen is gegarandeerd. Want dat boeren op zich geen goudmijn is, weet de sector als geen ander. Van Dalen: „Wal ik wil is op mijn be drijf een behoorlijke boterham ver dienen. Dan zoek je naar gewassen die voldoende opleveren, maar ook naar gewassen die, als het gaal om het oogsten in juni, juli en augus tus, elkaar niet teveel overlappen. Broccoli is in negen tot tien weken rijp om te snijden. Eind juni kunnen we de eerste planten oogsten en dat stopt dan half oktober." De teelt van broccoli is intensief. Het snijden is handwerk. In plaats van kisten loopt er bij Van Dalen een trekker mee met een band. „Dus alles wat wordt gesneden, gaat op de band. Daar kun je met tien tot twaalf mensen aan staan." Van Dalen werkt vrijwel uitslui tend met mensen uit de buurt. Van zestien jaar tot een jaar of 65. „Er komt vooral veel schooljeugd als het vakantie is. We beginnen door gaans 's ochtends om zeven uur te snijden. Tot een uur of een. Dan kunnen ze 's middags andere dingen doen." Niet iedereen houdt het langer dan een week vol. Van Dalen geeft toe dat het redelijk zwaar werk is. Buk ken, snijden, bladeren er af en op de band met de stronk. „En elke dag de messen slijpen." Dat betekent dat je, om mee te werken in een behoorlijke conditie moet zijn. „Maar het gaat na een beetje oefening in écn beweging. Bukken, snijden, omhoog komen en op de band leggen." Niet iedereen kan bij Van Dalen terecht. Hij selecteert zijn mede werkers niet alleen op conditie, maar ook het sociale gedrag speelt een rol. „Je moet in een ploeg pas sen. De meeste mensen komen van Tholen. En kennen elkaar. Het is niet alleen de verdienste die het leuk maakt, maar ook de gezelligheid on der elkaar." Broccoli (Brassica oleracea var. italica) is volgens de deskundigen een van de allerminste koolsoorten en is nauw verwant met bloemkool. De oorsprong van broccoli is te vinden in Klein Azië (het huidige Turkije), net zoals de hele koolfa milie trouwens. Geen groente klinkt zo Italiaans als broccoli: het is het meervoud van het Italiaanse broc coli, wat koolkrop betekent. De oude Romeinen waren al bijzonder op broccoli gesteld. Broccoli is een ideale teelt voor ons gematigd kli maat. Het is een vollegrondsgroente die iets later dan bloemkool op de markt komt en waarvan de smaak pittiger en fijner is. Bij de teelt van broccoli is het oogs ten van de krop (de bloem van dc plant) op het juiste moment héél be langrijk. De kunst is niet te vroeg en niet te laat te oogsten. Het beste mo ment is net voordat de bloemkrop gaat bloeien", legt Van Dalen uit. „Planten, snijden, oogsten, inkoe- len en naar de afnemer. Die wast de Mm Kees van Dalen uit Tholen (derde van rechts) snijdt met zijn team broccoli uit de planten. boel af en verpakt de krop in plastic. Allemaal kroppen van 500 gram. Af en toe gebruiken we een weeg schaal. Om onszelf te corrigeren. Want een krop van 480 gram, gaat de deur niet uit." En zo snijden Van Dalen en zijn mensen gemiddeld 33.000 kroppen per hectare pure gezondheid, zeggen koks, diëtisten en andere voedings deskundigen de telers na. En wat staat er in de boekjes: Broccoli is rijk aan praktisch elke vitamine (bevat tweemaal zoveel vi tamine C als sinaasappel) en vele mi neralen zoals calcium en magnesium, en sporenelementen zink, ijzer, koper. Bevat sulforafaan in hoge concen tratie. Deze chemische stof activeert anti-oxidanten en enzymen en ver hoogt het immuunsysteem. Door de aanwezigheid van antican- cerigene bestanddelen werkt broccoli preventief tegen darm- en blaaskan ker, maagkanker en maagzweren (labo-effecten). Broccoli zou ook de effecten van het verouderingsproces vertragen (Ame rikaans onderzoek). Van Dalen en zijn mensen weten dat ze een gezond product op de markt brengen. Concurrentie is er ook. Vooral uit Spanje. „Soms is er spra ke van prijsdumping. Of nemen lan den het niet zo nauw met het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Maar de consument die oplet en het etiket leest en ziet dat dc broccoli uit Hol land komt, kan er zoveel van eten als hij op kan." „De stal voor de 500 varkens is twintig jaar oud. Wil ik die aanpas sen aan de huidige regelgeving dan zou ik veel meer varkens moeten gaan houden omdat het om een grote investering gaat. Ik krijg nu een ge doogvergunning die tot 2013 loopt. Mijn zoon werkt in de kippenhoude- rij en zodoende hebben we besloten om de varkens weg te doen en er kippen voor in de plaats te nemen. Bij de gemeente ligt dit ook goed want de kippen mogen vrij rond lopen. Omdat we koeien hebben, beschikken we over weiland, waar door dat voor ons ook makkelijker te verwezenlijken is. Je kan kippen niet het bouwland injagen. Maar door de combinatie met dc melkveehouderij is dit mogelijk." De leghennen zijn zogenoemde vrij land kippen. Die mogen naar buiten. Volgens Van Dieren gaan elke dag om elf uur de 'gordijnen' van de stal open en kunnen de hennen de open lucht in. Een vrijlandkip moet over 4 vierkante meter ruimte beschikken wil ze zo genoemd kunnen worden. Dal is meer dan de ruimte die een scharrelkip heeft. Van Dieren: „Er wordt vaak gesproken over een duur zame landbouw. Voor ons betekent dat dat we langer vooruit moeten kijken. Wij denken dat hier toekomst in zit, want een ei van een vrijland- kip levert meer op." Volgens Van Dieren is er ook een milieuvoordeel. Ook al komen er 23.000 kippen, ze stoten minder ammoniak uit als de 500 varkens die van Dieren houdt. „Als de kippenstal eenmaal draait lijkt ons dat best aardig. Het is een diervriendelijke stal." De welstandscommissie bekeek on langs dc bouwaanvraag voor de voliè restal van 90 bij 15 meter die op het terrein achter de bestaande schuren moet verrijzen. De wanden zijn voor zien van een laagje waardoor het lijkt dat het stenen zijn. maar de welstands commissie kon daar niet mee akkoord gaan, zei voorzitter M. Onrust. De commissie vond de uitstraling bene den de maat en wil dat er 'echte steen strips' worden toegepast. Ook werd geadviseerd om het dak uit te voeren in een donkere kleur (antraciet). Het Brabantse deel van de Prins Hen drikpolder (bij Nieuw-Vossemeer) is een kansrijk gebied voor windmo lens. Dat blijkt uit de notitie van de provincie Noord-Brabant. De Prins Hendrikpolder valt onder de gemeen te Steenbergen, maar de plek waar de windmolens zouden kunnen komen ligt aan de andere kant van het Schel- de-Rijnkanaal, dus heel erg zichtbaar vanaf de Thoolse kant. Er is volgens de provincie weinig bebouwing en er zijn grote kavels. Rondom het gebied komen wel veel gebieden met na tuurwaarden voor. Een ander nadeel is dat het ligt binnen het gebied voor het toetsingsplan van de defensiera dar van het militair vliegvel Woens- diecht. Niettemin ligt het zoekgebied volgens de provincie kansrijk gebied voor windenergie. De gemeente Tholen was onlangs verrast door het plan van Zecuwind en Deltawind uit Goeree Overflakkee voor windmolens bij de Krammer- sluizen waar plaats is 20 tot 30 turbi nes die bovendien hoger zijn dan de bestaande op Tholen. HACCP REGISTERED registermakelaar taxateur onroerende zaken Ratten, muizen, mol len, boktor en insecten. Preventieplan, gassingen. Gediplomeerd en lid NVPB. Keurmerk "KAD" com

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 21