Thoolse landbouw belangrijke economische factor Landbouwer Daan Goense op tijd voor project op schuur Bouwlust 4 Mobiele heaters l GEBR. DUKE SERVICE ONDERSTEUNING Voor al fk AARDAPPELEN BV Firma Fase i I verkoóp -verfiuur buren onderdelen reparatie/ onderhoud Teeltadvies Meststoffen Gewasbescherming Plastics folie Zaden pootgoed Bedrijfsartikelen i Zonder subsidie renderen zonnepanelen onvoldoende, pot is bijna leeg Wij hebben de zonnepanelen geleverd en geïnstalleerd bij fam. Goense m www.vlamings.nl 0p maat- De subsidiepot voor zonnecollectoren is vrijwel leeg. In totaal was er voor dit jaar 93 miljoen euro beschikbaar. Daarvan was 69 miljoen gestopt in de pot voor kleinere projecten en de rest was bestemd voor de categorie aan vragen voor grote projecten. Helaas, meldt het ministerie van eonomische zaken, er is sprake van "budgetuitput ting'. Landbouwer Daan Goense uit Poortvliet was, op advies van Anton Geluk uit Sint-Annaland, de uitput tingsslag net voor. Onder druk Sterke daling Uitgeloot Verkoop, verhuur en onderhoud van aggregaten, kachels en bouwmaterialen. VS «sfet GRAAN- EN KUNSTMESTHANDEL Veerdijkseweg 4a 4694 RD Scherpenisse tel. 0166 66 26 59 fax. 0166 66 40 82 BCON Energy Systems BV Ceciliaweg 2,4697 RV Sint-Annaland www.bcon-energysystems.nl Het adres voor vroege export-, frites- en tafelaardappelen www.bijlaardappelenbv.nl Bram Groenewegeweg 12, 4693 PW Poortvliet Tel. 0166-652473/06-46736229, Fax 0166-652643 20 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 11 november 2010 T T V* i j- U- r.x- ss-J Geen subsidietoewijzing betekent volgens financieel adviseur Anton Geluk dat de terugverdientijd voor een investering in zonnecollecto ren veel langer wordt, waardoor het rendement voor de agrarische sector een stuk minder interessant is. Geluk, voorheen werkzaam bij de Rabobank en ABN Amrobank. adviseert ondernemers op het ge bied van bestaande financiële situ aties, evenals op nieuwe initiatie ven. „Dan gaat het onder meer om bedrijfseconomische advisering en rendementsberekeningen." Het afgelopen jaar kreeg hij niet minder dan 32 aanvragen van agra riërs in de gemeente Tholen en Sint Philipsland om .eens te kijken wat een investering in zonnepanelen opleVert. Vooral omdat er landelijk nogal propaganda werd gemaakt voor duurzaamheid, energiebespa ring en om overtollige energie te verkopen aan de energieleverancier. Geluk: „Het meeste succes leveren Op de omvormers kan Daan Goense aflezen hoeveel stroom er wordt opgewekt. grootschalige zonncsystemen op. En die grootschaligheid is te vinden bij boeren met een grote schuur, grote stallen met bijvoorbeeld koei en en pluimvee." Alles bij elkaar genomen, waaron der geld lenen voor de aanschaf van de panelen en de fiscale aftrekmo gelijkheden, moet er volgens Ge luk een rendement van vijf procent haalbaar zijn. „Daarbij is de terug verdientijd van belang. Hpe eerder de installatie is betaald, hoe sneller dat je kunt gaan profiteren. Maar zonder subsidie wordt het een ander verhaal. Dan renderen zonnepane len niet voldoende. Een installatie gaat ongeveer 25 jaar mee. Het is dus een investering op lange ter mijn. Op middellange termijn valt het niet mee iets aan de investering over te houden. Een paar procent hooguit." Helaas voor Geluk en de Thoolse boeren heeft geen enkele van de 32 aanvragen voor grote projecten ooit een cent subsidie gezien. „Van de 35.000 aanvragen die dit jaar bij de ministeries zijn binnengekomen, zijn er slechts 200 gehonoreerd", weel Geluk. En dat is jammer, want volgens de berichten van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) was in het begin van de stimuleringsre gelingen van zonne-energie in Ne derland. al in begin 2000 toen nog geen investeringssubsidie bestond, maar ook nu nog de agrarische sector een van de sectoren die de meeste zonne-energie produceert in Nederland. De agrarische sector weet als geen ander dat in die markt een goede kostenbeheersing essentieel is, zegt het LEL Jaarlijks stijgende ener gieprijzen zijn dan ook een bron van onrust. Met een zonne-energie systeem weetje op basis van de in vestering, dat je 30 jaar lang verze kerd bent van eigen stroom, waar door je qua energiekosten langjarig vooruit kunt plannen. De tweede belangrijkste reden is het feit dat er extra inkomsten kunnen wor den gerealiseerd. Want, zo blijkt uit het LEI-rapport, veel agrariërs zien dat ze met een toekenning van SDE subsidie jarenlang een hoge vergoeding krijgen per opgewekte kWh. Na aftrek van kapitaalkosten, rente en aflossing, houden ze zo jaarlijks tot duizenden euro's aan inkomen over. Dat is een welkome aanvulling. Dat vindt Daan Goense ook. Een energieke man die naast het be werken van 60 hectare land bouw grond. drie dagen per week gewas beschermingsmiddelen verkoopt. Bouwlust, staat er op de schuur die door zijn vader zelf is gebouwd. Het huis waarin hij met zijn gezin woont, is een klassieker uit om streeks 1600. Hij teelt een verscheidenheid aan gewassen. Aardappelen, winter peen, tarwe, graszaad, suikerbieten en cichorei. Het rendement op deze middelgro te onderneming staat onder druk, geeft hij grif toe. De consequentie daarvan is onder meer dat hij geen personeel in vaste dienst heeft, maar werkt met uitleenkrachten via een uitzendbureau dat gespeciali seerd is in het uitlenen van Poolse werknemers. „En dat bevalt goed. Enkelen spreken behoorlijk Engels en vertalen dan de opdrachten voor de anderen." Twee jaar geleden las hij een ar tikel in een vakblad waarin werd gevraagd om agrarische bedrijven met en groot dakoppervlak voor het plaatsen van zonnepanelen. De regeling Stimulering Duurzame Energieproductie (SDE) subsidi eert energieproductie die het milieu Daan Goense onder zijn investering van 25.000 euro voor 48 zonnepanelen. nauwelijks belast. In het geval van Daan Goense gaat het over een zo genoemde kleine zon pv-installatie. De Bouwlustschuur heeft niettemin een flink oppervlak en samen met Anton Geluk werd een berekening gemaakt wat het zou kosten om daar 48 zonnepanelen op te leggen. Geluk berekende de kosten, de subsidie, eventueel geld van de bank en de uit eindelijke opbrengst. Twee aanbieders stuurden hun of ferte op en uiteindelijk mocht Bcon Energy Systems uit Sint-Annaland de materialen leveren. „Ze kwamen allebei van het eiland en zijn allebei goed. Ik heb ze niet tegen elkaar uit gespeeld. Daaraan heb ik een enorme hekel. De goedkoopste werd het." Goense schat dat met een investe ring van 25.000 euro de zonnepane len binnen een jaar of tien gêld gaan opleveren. „De panelen gaan circa dertig jaar mee. De omvormers, dus de apparaten die de zonne-energie omzetten in stroom, moeten na tien jaar worden vervangen. Die kosten 1000 euro per stuk en ik heb er twee nodig." De stoomrekening van Goense laat na twee maanden activiteiten een sterke daling zien. Want ook als de zon niet schijnt en er licht op de pa nelen valt, wordt er stroom geprodu ceerd. „Als het regent, wordt er toch stroom geproduceerd. Maar hoe fel ler het licht, doe meer stroom." Een deel daarvan gebruikt hij zelf en een ander deel verkoopt hij aan 'het net.' Zelfheeft hij stroom nodig voor een nieuwe koelinstallatie voor de winterwortelen. Die moeten gekoeld worden bij een temperatuur van een half tot nul graden. Biologische land bouw ziet Goense niet zitten, maar wel duurzame teelt. Daarom heeft hij extra geïnvesteerd in een zuinige koelinstallatie. „Beter voor de porte monnee, beter voor het milieu en hel zorgt ook voor een imago verbetering van de agrarische sector." Hij laat de omvormers zien en de traditionele energiemeter. Die laatste staat voor de huisaansluiting op 0. Alhankelijk van het aantal zonuren wekken de panelen 8000 kWh op. Exclusief de nieuwe koelinstallatie verbruikt hij zelf 4500 kWh. „Dat betekent dat ik 3500 kWh aan het net kan leveren. Dat levert ongeveer 20 cent per kWh op." Het LEI heeft een algemeen reken voorbeeld voor een grootschalige onderneming. Stel landbouwbedrijf X heeft in 2009 voor 100 kWh subsi die toegekend gekregen. Dat systeem wordt sleutelklaar geïnstalleerd voor een kleine 250.000 euro. Aan rente en aflossing is het bedrijf ongeveer 30.000 euro kwijt, waarbij in 12 jaar de lening volledig wordt afgelost en de rente 5% bedraagt. De totale in komsten van het systeem zijn jaar lijks ongeveer 40.000 euro. Naast het stabiliseren van de bedrijfs kosten en genereren van extra inkom sten. zegt het LEI, zien veel agrariërs, waaronder Goense, in zonne-energie ook een mogelijkheid tot het verbete ren van het imago van de sector. En de gelegenheid biedt de kans zogezegd. Veel agrariërs hebben daken van flinke afmetingen, vaak ook gunstig gelegen op het zuiden. Zonne-energie biedt de mogelijkheid om voor het eerst een doorgaans als kostenpost beschouwd dak. te gelde te maken, is de conclusie van het instituut. Dat probeerde Goense onlangs ook door een aanvraag in te dienen voor een grootschalig project, maar hij werd uitgeloot. „Ik ben een van de 34.800 aanvragers voor wie er geen subsidie meer is." Voor verschillende brandstoffen: Propaan Petroleum Diesel •Zibro plus uijks animeren Tholenseweg 4, Tel. 0164-68 37 50 4661 PB Halsteren Fax 0164-68 64 90 www.luvala.nl info@luvala.nl VLAMINGS Langeweg 11a 4697 RE Sint Annaland (NL) tel 0031(0)166-612650 faxÖ031(0) 166-613006 info@bijiaardappelenbv.nl i X AGRARISCH-, LOON EN G RO N D V E R Z E T B E D R I J F Steenbergen: 0167 - 566 350 De Mortel: 0492 - 319 434

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 20