'Economische impuls zorgt voor verkeersdruk en geluidsoverlast' 'Gasten geven aan of we op de goede weg zijn' Mensen moeten hun dorp overeind houden Tot €2.000,- 'Ik weet oplossingen te vinden die de werkgever niets kosten' Inbrekers actief op hele eiland Kweek kreeften boezem Bolier Johan van der Wet ^y Donderdag 11 novemver 2010 66e jaargang no. 52 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Ral Kerken erbij Hotel-restaurant Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk is weer open. Het etablissement is drie weken gesloten ge weest vanwege een overname. De vorige eigenaar Ri chard Grevinga heeft het bedrijf van de hand gedaan, sa men met twee andere zaken in Maastricht en Nijverdal. Gusto Horecagroep is de nieuwe eigenaar. De 43-jarige Ron Pelgrim leidt Het Raedthuys en heeft zich vorige week voorgesteld op de ledenvergadering van onderne mersvereniging Smalstad. Over twee jaar moet overdekt zwembad van De Pluimpot klaar zijn Eén ding is duidelijk: de uitbreiding van vakantiepark De Pluimpot in Scherpenisse houdt de gemoederen bezig. Café-restaurant De Zeester was donderdagavond vol met belanghebbenden en andere geïnteresseerden die zich op de hoogte kwamen stellen van de plannen. De reacties op het voorontwerp-bestemmingsplan liepen sterk uiteen: van kritiek op de grootschaligheid van het plan tot zor gen over de verkeersafwikkeling en voorstanders die in de 440 nieuwe recreatiewoningen de gewenste economi sche impuls voor de streek zien. Zorgen Geluidsoverlast Zwembad imabol ESSELINK Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Woensdag dankdag Tholenaren krijgen klappen bij A58 Twaalf mille toerisme verkiezingen waterschap uw kandidaat op Tholen J Ron van der Graaf gedreven over Dorpstafel Deze week In een enthousiast betoog heeft Ron van der Graaf zijn initiatief vooreen Dorpstafel in Sint-Maartensdijk toege licht voor de ondernemersvereniging Smalstad. ,.Mijn droom daarbij is om de oude kleuterschool aan de Radda Barnenstraat op te knappen en als baken te bewaren, me de als ode aan de schenkers uit Noorwegen na De Ramp van 1953." 3777 - 3/5* W Autobedrijf 13 Ct I WWAULT Tel. 0166-602440 Fe* 0166-604440 Tel. 0166-607060 Fax 0166-607061 uiDhdta' ■iitnhaHriifhxl ril lil www.ouxoocq jtoo i Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De uit Rotterdam-West afkomstige Ron van der Graaf woont al dertig jaar op Tholen en is verknocht ge raakt met en trots op het eiland, zo vertelde hij woensdagavond in de Gouden Leeuw te Scherpenisse. Hij maakt zich zorgen over zijn woon plaats Sint-Maartensdijk en wil daar iets aan doen. „Afzetten tegen de overheid helpt niet, we moeten als inwoners zelf aan de slag. Er liggen kansen, maar de uitvoering vergt wel vijfjaar." Van der Graaf gebruikte recente on derzoeksgegevens van het provinci aal instituut Scoop om zijn plannen te onderbouwen. „De overheid zegt dat het goed gaat, maar de inwoners ervaren dat anders. De zorg en de bereikbaarheid laat te wensen over en maar 60% van de inwoners van Sint-Maartensdijk is tevreden. In Scherpenisse breekt het zweet je uit, zoveel tekortkomingen de inwoners daar ervaren. En tevreden zijn ze nog veel minder. Nu schijnt het een beetje bij Sint-Maartensdijk te ho ren dat men afwacht en klaagt, maar de gemeente communiceert ook slecht met de bevolking." Ron van der Graaf ziet de overheid financieel en organisatorisch steeds meer terugtreden. „Als je geen actie onderneemt, dan krijg je beleid op gelegd. We moeten aan de slag en overbrengen dat we trots zijn op ons dorp. Een nieuwe impuls is nodig, want ik heb het gevoel dat winkels vegeteren. Het aantal inwoners zal afnemen. Vooral het aantal kinderen daalt, maar het aantal ouderen groeit." De gemeente heeft via een zoge naamde 'local board' geprobeerd om de leefbaarheid op te krikken, maar het met veel enthousiasme be gonnen Smerdiek Leeft is een stille dood gestorven, constateerde Van der Graaf. „Met vier mensen willen we nu een Dorpstafel opzetten waarvan ik hoop dat die uitgroeit tot een dorpsraad. Daarvoor hebben we mensen met allerlei kwaliteiten nodig. Jammer dal de kerken bij een eerste bijeenkomst niet verte genwoordigd waren, want die wil len we er graag bij hebben. Ik voel me nu genegeerd omdat de kerken geen antwoord gaven. Ik wil ant woord, ik wil praten. Deze maand nog hebben we gesprekken met Castria Wonen en de gemeente. Niet zeuren, maar samen doen, is ons uitgangspunt. En als iedereen vrijwilligerswerk gaat doen, dan zijn er een heleboel problemen minder." ZIE VERDER PAGINA 3 Ron Pelgrim leidt Raedthuys in Sint-Maartensdijk Gusto nam ook het personeel over. Simone van der Velden, Daniëlle Nieuwenhuizen en kok Bert van Hest blijven de vertrouwde gezich ten. Onder Pelgrims leiding gaat er een andere wind waaien in het mo numentale pand aan de Markt. Een van de eerste zaken die hij ter hand neemt is het uitnodigen van het bruidspaar David van Egeraat en Corline Boekhout uit Tholen. Die moesten vorige maand hals over kop uitzien naar een andere feest zaal voor hun huwelijksfeest om dat Het Raedthuys.dicht ging. Pel grim vindt het onfatsoenlijk dat het stel niet tijdig is ingelicht over de sluiting. „Een bruiloft moet toch de mooiste dag van je leven zijn. Ik ga het stel, de ouders van het bruid en de bruidegom uitnodi gen om hier te komen eten en te overnachten. Kosteloos. Ik wil niet dat ze zich Het Raedthuys herinne ren als het restaurant dat hun hu welijksfeest in duigen heeft laten vallen. Met dit gebaar wil ik dat wegnemen." Pelgrim moet het vertrouwen zien te herstellen, beseft hij ook al is hij zelf niet verantwoordelijk voor wat er is gebeurd. ZIE VERDER PAGINA 5 De Hartogsweg in Scherpenisse zal drukker worden als het recreatiepark De Pluimpot wordt uitgebreid, zegt Mario Hartog die aan de Hartogsweg woont. Interim-manager Wilbert van der Rijt van De Pluimpot blijft optimistisch. Hij verwacht medio 2013 het eerste deel van de uitbreiding, inclusief het zwembad, gerealiseerd te hebben. „Maar of dat lukt, hangt af van de markt en een heleboel andere za ken." Het was donderdagavond al een be levenis om naar De Zeester te rijden. Donker, harde wind en de lichtjes van Zuid-Beveland aan de overkant. Precies die belevenis van het land schap hoort volgens Van der Rijt tot de kracht van vakantiepark De Pluimpot. Bedoeling is om aan de noordkant uit te breiden met 12 hec tare. In de nieuwe situatie wordt het park opgedeeld in verschillende ho ven met recreatiewoningen die wor den gescheiden door groene zones. Een interne ontsluitingsweg wordt het verbindend element tussen de zo nes. De drie bestaande ontsluitingen op de Gorishoeksedijk komen te verval len. De entree wordt aan de noordzij de gesitueerd, meer aan de kant van Sint-Maartensdijk. Een nieuw aan te leggen weg ten westen van de Goris hoeksedijk wordt de kortste verbin ding tussen de provinciale weg N286 en het park. Fietsers krijgen een ei gen pad richting de smalstad, zodat het volgens Van der Rijt veilig fiet sen wordt. Toenemende verkeers druk op het bestaande wegennet stond in veel reacties centraal, hoe wel studies aangeven dat het in de nieuwe opzet juist op de Gorishoek sedijk rustiger wordt. De in het buurtschap Westkerke woonachtige Peter Polderman heeft zijn twijfels. „Het theoretisch plaatje klopt mis schien wel. Maar we leven in het vrije Nederland en wie zegt'dat de voorkeursroute wordt gevolgd. Ik voorzie gevaarlijke situaties op de Gorishoeksedijk." De Gorishoeksedijk is straks alleen nog toegankelijk voor bestemmings verkeer, richting zeedijk en de recre atieve functies in dal gebied. Het stuk ten noorden van de Hartogsweg wordt verbreed tot 5,5 meter. Gezien het cultuurhistorische karakter van de dijk ligt dat verderop, ten zuiden van de Hartogsweg, een stuk moeilij ker. De Havenweg, nu nog eenrich tingsverkeer, kan in de nieuwe opzet van beide zijdes worden ingereden. Zonder een drastische verbreding wordt dat gedeelte volgens tal van aanwezigen straks een bottleneck. Zorgen waren er ook over de aanrijd- route vanuit Poortvliet, via Hartogs weg en Brijhockseweg. „Het verkeer wordt het grootste probleem', zei Mario Hartog die zelf aan de Har togsweg woont. Volgens Hartog zijn de plannenmakers niet consequent. „Het fietspad in de Schcrpcnisscpol- der mocht destijds, vanwege de ver storing van de natuur, niet bovenop de dijk worden aangelegd. En aan de andere kant van hetzelfde gebied ra zen duizend auto's voorbij, met een snelheid waar je niet goed van wordt." Jaap Bevelander woont in hetzelfde hoek en is sceptisch. „Ik zit niet op die uitbreiding te wachten." Jos Tichem van de Brijhoekseweg gaat nog een stapje verder. „Natuur lijk blijven veel bezoekers van het gebied de weg vanuit Poortvliet ne men. De navigatiesystemen advise ren die route ook. Ze rijden nu al mijn erf kapot bij het inhalen. Ik ga straks tonnen plaatsen." Rcné van den Houten woont aan de Gorishoeksedijk, midden in het plan gebied. Hij staat in beginsel positief tegenover de uitbreiding. „Voor de economische ontwikkeling van het eiland is deze ontwikkeling een goe de zaak. Ik vind-het wel belangrijk dat de communicatie rond het plan goed verloopt. Door open met elkaar te praten voorkom je een heleboel el lende. Tot dusver heb ik geen klagen. Wel merk je de laatste jaren dat de overlast toeneemt. Er komen steeds meer jongeren en die maken een an der soort geluid dan vroeger. Hun au to's zijn vaak omgebouwd tot een soort rijdende jukebox." Ans de Groene uit het buurtschap Westkerke vreest eveneens voor toenemende geluidsoverlast. „We horen nu al vaak de geluidsinstallatie van de camping. Uitbreiding van het park heeft een negatieve invloed op ons leefklimaat. Ik vraag me af of de in woners van Scherpenisse op deze uitbreiding zitten te wachten. Er ko men straks met één klap wel honder den inwoners bij. met vaak een heel andere achtergrond. Ik vind de plan nen te grootschalig voor dit gebied." Lies Hage van de Gorishoeksedijk heeft vragen over de hoogte van de bebouwing in het nieuwe park. De maximale bouwhoogte is negen me ter. Achter de tafel wordt uitgelegd dat die hoogte niet bij alle 440 wo ningen wordt bereikt. Vragen zijn er ook over de situering van het zwem bad in het plan: ongeveer op de plek waar het park nu ophoudt. ZIE VERDER PAGINA 7 Advertentie I.M. Woensdag 17 november vieren de protestantse kerken op Tholen en Sint Philipsland dankdag. In bijna alle kerken zijn er dan 's morgens, 's middags en 's avonds diensten. De meeste winkels zijn woensdag de gehele dag gesloten, evenals de protestants-christelijke basisscholen en het Calvijncollege in Tholen. Diverse woningen zijn afgelopen week bezocht door inbrekers. In Tholen was het zondag raak bij twee woningen in dezelfde straat. Uit het ene huis aan het Achtererf zijn die dag tussen vier uur 's middags sie raden weggenomen en van het ande re huis is niet bekend wat daar is ver dwenen. De politie doet onderzoek in de buurt van de woningen en ver moedt dat de inbrekers de huizen zijn binnengedrongen door de ramen te forceren. Vorige weck woensdag en donderdag ontdekten bewoners dat er was ingebroken in twee huizen aan de Burgemeester van Doorn straat in Poortvliet. De daders heb ben deuren opgebroken om binnen te komen en uit beide woningen sie raden weggenomen. De technische recherche voert sporenonderzoek uit. Ook in een woning aan de Dorpsweg in Oud-Vossemeer is vorige week van woensdag op donderdag inge broken. Niet alleen huizen waren in trek, ook bij een bedrijf aan de Wat tstraat in Tholen is tussen zondag avond negen uur en maandagmorgen tien voor half acht ingebroken. Er zijn tientallen euro's weggenomen uit een geldlade. Een 20-jarige man en een 20-jarige vrouw uit de gemeente Tholen zijn zondagmorgen tussen kwart voor vijf en vijf uur mishandeld op parkeerter rein Voetpomp langs de snelweg A58 bij Krabbendijkc. Zij maakten deel uit van een groepje jongeren. Dat kwam een busje met zo'n zes zeven inzittenden op het parkeerterrein te gen en die riepen wat tegen hen. En kele ogenblikken later werd de 20-ja- rige Tholenaar geslagen en geschopt en met iets in zijn gezicht gespoten door één van de inzittenden van het busje. De 20-jarige vrouw hield een pijnlijke neus en tanden over aan het incident. Ook zij werd bespoten met iets prikkelends. Een andere jonge man kreeg een klap op zijn hoofd met een voorwerp van een van de perso nen uit het busje. In de boezem van Bolier aan de Plat- teweg in Scherpenisse wil stichting Zeeschelp uit Kamperland een proef beginnen met de kweek van Ooster- scheldekreeft. De kosten bedragen 47.940 euro, waarvan de provincie Zeeland 19.440 euro betaalt met een voorschot van 14.580 euro. Advies bureau MarinX en de hogeschool Zeeland werken mee aan het project. Bolier pacht 8 ha inlagen van het wa terschap en ving tot nu toe kreeft (voornamelijk voor huisverkoop) met een recreatieve vergunning. Door een wijziging in de regelgeving - de vis- serijdruk op de Oosterschelde moet verminderd worden - is dat niet lan ger toegestaan. Hierdoor zou de aan was van jonge kreeft wegvallen. Met de nieuwe proef kan dat behouden blijven. Als vermeerdering van kreeft binnendijks mogelijk blijkt, biedt dat perspectieven elders in Zeeland. Voor het opmaken van een toeris tisch plan, inclusief het ontwikkelen van een thema per woonkern, trek ken b. en w. van Tholen 12.000 euro uit. Hiervan betaalt de provincie acht mille in het kader van de cam pagne 'Zeeland, echt waar'. De pro vincie belegt bijeenkomsten met brancheorganisaties, inwoners en gemeentebestuur om tot de identi teit van Tholen en de dorpskernen te komen. Er komt ook toeristische be wegwijzering naar hotels, strandjes, duikplaatsen en natuurgebieden. Willem Jan de Voogd van der Straaten is baas met begrip Joris Smit ontroert Thoolse talentenjury met Liefs uit Londen „Je bent jezelf er niet van bewust", zegt Willem Jan de Voogd van der Straaten uit Sint-Annaland. Maar zijn medewerkers wel, want zij hebben hem opgegeven voor de verkiezing 'Zeeuwse baas met begrip' van patiën tenbelangenorganisatie Klaverblad Zeeland. Het 47-jarige afdelingshoofd openbare werken bij de gemeente Tholen sleepte die titel dinsdag in de wacht. In het provinciehuis in Middelburg kreeg hij de bijbehorende trofee uitgereikt, vergezeld van een bos bloemen en het juryrapport. 'Baas met begrip' is een actie van Klaverblad om te stimuleren dat werkgevers in het personeelsbeleid aandacht besteden aan werknemers met langdurige zorg taken en zo een mantelzorgvriendelijke organisatie creëren. EN VERDER... Berry de Graaf bevindt zich met termijnmarkt in wereldwijde jacht op grondstoffen Boulogne van ABT vindt dat VVD geen keuzes maakt in begroting HET IS AARDIG OM BELANGRIJK TE ZIJN, HET IS BELANGRIJKER OM AARDIG TE ZIJN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De Vix)gd van der Straaten is één van de acht Zeeuwse bazen die genomineerd wa ren door hun eigen medewerkers. Acht van de 21 op zijn afdeling hebben dat voor hem gedaan. Drie van hen. Pascal van den Eijnden, Erik Leemreijze en Leny Jan sen, reisden dinsdag naar Middelburg om hun baas te feliciteren, samen met sector directeur Yvonne Gerritsma, secretaresse Jenny van der Straeten, wethouder Jan Oudesluijs en gemeentesecretaris Simon Nieuwkoop. Ze hadden tevens het idee op gevat om De Voogd van der Straaten en zijn vrouw uit te nodigen voor een etentje. Een taart krijgt hij sowieso, vertelde Van der Straeten. „Ik ga een marsepeinen taart bakken. Ook op verzoek van Willem Jan." Alleen het aantal nominaties is niet genoeg om de titel te verdienen. Het gaat de jury ix)k om de motivatie erachter. Want de Zeeuwse baas met begrip is een baas met hel meeste begrip voor werkende mantelzorgers. De jury, bestaande uit gedeputeerde George van Heukelom (hij verving collega Marten Wiersma), ervaringsdeskundige in de mantelzorg Joan van Dijk, Marjannc Ketting van de steunpunten mantelzorg Zeeland, winnende baas 2009 Ronny van de Velde van ECS Technics BV en Wim de Meurichy van Klaverblad, stelde een top drie samen. Naast de Thoolse baas. maakten de heer E. de Jong van de stichting Ouderenzorg Kapelle en de heer M.W. van Dijke van de gemeente Schouwen-Duiveland daar deel van uit. Zie verder pagina 10. Willem Jan de Voogd van der Straaten (met bloemen en glazen trofee), met rechts naast hem zijn vrouw Ans, met begrip 2010. Hij wordt op de foto omringd door collega 's Jenny van der Straeten, Leny Jansen, Erik Leemreijze, Pascal van den Eijnden, Yvonne Gerritsma, gemeentesecretaris Simon Nieuwkoop en wethouder Jan Oudesluijs (v.l.n.r.). Peter Moerland viert halve eeuw van WIK Lizette de Hond toont bodemenergie op Dag van Duurzaamheid

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1