Thoolse landbouw belangrijke economische factor Unieke vinding van loonbedrijf Koopman aan de keukentafel Sag^ 'Pi Oudesluijs Buurman's land 'Weg landbouwverkeer veel eerder aanleggen' Rinus Roon Kastelein W. Brons b.v. Fouragehandel Te koop gevraagd nieuwe oogst graszaad, hooi, stro en kuilpakken Kuilgras Hooi i ILi j. Pierhoekseweg 2A Sint-Maartensdijk Tel.:0166-692343 TE KOOP GEVRAAGD: Verhagen Rentmeesters PROFILE TYRECENTER Waar vroeger een enorme machine moest worden inge zet voor het scheren en knippen van hagen en heggen, heeft loonbedrijf Koopman uit Sint-Maartensdijk een duurzaam alternatief bedacht dat kosten bespaart en het milieu ontziet. Een kleine shovel met een heggenknipper die vijf stoeptegels breed aan het werk kan en het afval zodanig verknipt dat er amper een reststof overblijft. Eén in plaats van 4 man Aan de keukentafel Duurzaam tuinonderzoek voordelig voor opdrachtgever en milieu Van Stenen Kruis naar Thoolse brug Dierenartspraktijk Eiland Tholen Ink: David Oudesluijs tel. 06-54660945 Wim Oudesluijs, tel. 06-21263410 GROENVOORZIENINGSBEDRIJF VAN POORTVLIET V.O.F. www.stouten-fourage.nl tel0111-481592 Langeweg 2a fax:0111-481779 4311 RB Bruinisse mob 06-53118303 U bent agrarisch ondernemer en het land van uw buurman komt te koop... U liep al een tijdje rond met plannen om uit te breiden... Een eenmalige, gouden kans. Maar hoe financiert u dat? Natuurlijk praat u met uw bank. Maar het is slim om ook eens met Verhagen Rentmeesters te praten over uw plannen. U vindt daar een deskundig klankbord, want Verhagen in Oud-Beijerland is een van de grootste particuliere rentmeesterkantoren in ons land. Onze opdrachtgevers willen graag beleggen in cultuurgrond om die te verpachten aan agrariërs die hun vak verstaan. Bel 0186 61 55 77 voor een oriënterend gesprek. met beide benen op de grond Christiaan Liebau B.V. Landbouwwerktuigen en tractoren John Deere Uw vertrouwde dealer van John Deere. Zierikzee, Vïssersdijk 46 St. Maartensdijk, Nijverheidsweg 19 Sommelsdijk, Gerard Walschapstroat 18 Tel: 0187-483954 Tel: 0111-417040 Tel: 0166-664198 Banden - Wielen - Uitlijnen - Balanceren www.profile.nl PASSIE TOT IN IEDER DETAIL Donderdag 11 november 2010 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT 19 W Vanavond geven de uitvinders een demonstratie bij het gemeentehuis in Tholen als bijdrage aan de landelijke dag van de duurzaamheid. Duur zaamheid is voor de ondernemers een kreet die ze met hun machine willen waarmaken. Aan de hand van demonstraties zullen ze dat ook laten zien, belooft Jaap Koopman. Waar vroeger zes tot zeven mensen ingezet moesten worden om gemeentelijke-, particuliere- en bedrijfsheggen te knippen, is zoon Jamie Koopman de enige die hoeft te worden ingezet. Hij komt met zijn apparaat langs en scheert zowel links als rechts in twee bewegingen elke haag en heg. Het smalle kraantje heeft een reikwijdte van circa 3 meter en komt circa 4 meter hoog. Dat betekent niet meer honderden meters heg knippen en vervolgens dezelfde afstand terugrijden en ke ren om de heg aan andere kant van het pad te knippen omdat de traditi onele machine slechts aan een kant staat afgesteld. Niet meer met een paar man met een bezem het afval opvegen, stapeltjes maken om die vervolgens met een grijper in een containerauto te dumpen, maar simpel de nieuwste uitvinding van Koopman inzetten om zonder pro blemen alle heggen te knippen die er zijn. Kort en goed heeft het bedrijf een maai- en snoeimachine ontwikkeld die energiezuinig, veilig en efficiënt wordt ingezet. Geen hinder voor de omgeving, want het apparaat is ge luidarm en maakt het maaisel gelijk composteerbaar. Met gepaste trots legt Koopman uit dat verkeersoverlast tot het verleden behoort. „De oude werkwijze zorg de voor problemen met geparkeerde auto's. Je kon nooit overal bij en daardoor moest een deel van een heg met de hand worden geknipt. Gewoon met de knipschaar. Om dat zoveel mogelijk te voorkomen, liep er een man of wat mee om bij bewo ners aan te bellen of ze alstublieft hun auto even wilden weghalen om de heg te knippen. Wantje kon met de machine niet op het trottoir rij den. Daarvoor was die te breed." Een ander probleem dat zich bij die manier van heggcnknippcrij voor deed, was het afval. Het maaisel. „Het maaisel viel op de grond en moest worden opgeruimd. Dan lie pen wc met een man of zes zeven te knippen, te verzamelen en op te rui men. Nu wordt het maaisel zo fijn gemaakt dat het direct composteer baar is." Niet alleen op straat moesten pro blemen worden opgelost. Koopman komt ook regelmatig op begraaf plaatsen. „Daar is hel helemaal moeilijk om met de oude machine te werken. Je moet heel erg opletten dat je niets beschadigt. Nu kunnen we op de paden blijven, de kantel bare maaier inschakelen en waar je vroeger met vier man een week voor nodig had, doe je nu met 1 man in een dag." Dit ei van Columbus kwam uiter aard niet zomaar tot stand. Met drie man zalen ze geregeld aan de keu kentafel te brainstormen. Hoe maak je een onderstel stabiel genoeg? Hoe krijg je voldoende druk op het maaigedeeltc? Hoe zorg je er voor dat zo'n smal apparaat met zo'n enorm bereik toch stabiel blijft? Ze bleven niet alleen aan de keu kentafel zitten, maar bezochten ook landbouwbeurzen om ideeën op te doen. „Daar staan ze ook met die heggenknippers. Maar de meeste vielen af omdat we de combinatie van handzaam, milieuvriendelijk en zuinig niet konden vinden." Uiteindelijk werd contact gezocht met de leverancier van het apparaat Wethouder Kees van Dis wil dat ër veel eerder dan in 2020 een landbouwverkeersweg wordt aan gelegd tussen het Stenen Kruis en de Thoolse brug. Dat zei hij don derdagavond in de gemeenteraad bij de behandeling van de begro ting 2011 als reactie op een motie van de CU en een vraag van Rob Duijm (CDA). De CU wees er op dat de provincie niet mee wil wer ken om het landbouwverkeer op de Nieuwe Postweg toe te laten. Maar dat de druk op de Ten Ankerwcg in Tholen verder toe zal nemen. Vol gens de CU zou de gemeente moe ten vaststellen wat de risico's zijn en daarna aan de raad voor te leg gen wat er aan gedaan kan worden. Rob Duijm (CDA) verbaasde zich erover dat de provjncie eerst het stuk Poortvliet tot aan het Stenen kruis aan wil pakken. En niet het stuk Stenen Kruis naar Welgelegen. Vooral voor fietsers is het volgens Duijm nu gevaarlijk omdat trekkers en rooimachines door Tholen moe ten. Van Dis ontraadde de motie omdat het overzicht van de risico's be schikbaar is. „De provincie bekijkt de wegen op knelpunten. Wat ge vraagd wordt in de motie is over bodig. Op 10 december is er een overleg met de gedeputeerde over de aanpak. De provincie wil voor 2020 alle knelpunten opgelost heb ben. Het gesprek is heel belangrijk. Ik ga proberen om Tholen naar vo ren te halen." Ondanks de uitleg van de wethou der handhaafde Bram van de Sande de motie: „We zijn blij met het ge sprek, maar de motie is een steun in t de rug. CDA en VVD hadden eerst de re actie van Van Dis afgewacht, maar steunden de motie alsnog. 'VN «TM i Ook de zijkanten van heggen kunnen op een afstand van 3,5 meter worden geknipt, v.l.n.r. Jamie, Jaap en Jan Koopman. dat inmiddels zijn diensten bewijst. Gems b.v. uit Willemstad. Die had al een kleine heggenschaar in voor raad. Maar die kon alleen maar rechts knippen. Dus bleef het pro bleem bestaan van het weer vooraan in de straat beginnen om de andere kant te scheren. Na veel denkwerk bedachten vader Koopman en zijn twee zonen samen met Gems onderdelen bij elkaar die ervoor zorgden dat de machine van avond, na een investering van om en nabij 100.000 euro, in al zijn glorie kan worden getoond. „Nee, we hebben geen innovatiesubsidie gekregen. Dat hebben we ook niet aangevraagd. We waren het wel van plan, maar de hoeveelheid tijd die gaat zitten in het papierwerk en het risico dat je toch loopt dat de aan vraag wordt afgewezen, hebben ons doen besluiten de machine in eigen beheer te ontwikkelen." De aardappeloogst vond onder moeilijke omstandigheden plaats, zoals hier hij Nico Kodde in Sint-Annaland. Kalfdamseweg 2 4693 RM Poortvliet Tel.: 0166 - 662596 Poortvliet, Kalfdamseweg 2 Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Dinsdag- en donderdagavond 18.00 - 19.00 uur Zaterdagmorgen 8.30 - 9.00 uur Spreekuren kl&n? hyi<?digren: Tholen, Regentessestraat 17 Maandag-, woensdag- en vrijdagavond 18.00 - 19.00 uur Dinsdag- en donderdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Zaterdagmorgen 11.30 - 12.00 uur en volgens telefonische afspraak HHRH| 'A Uw adres voor: rooien snoeien planten maaien Hikseweg 14698 RJ Oud-Vossemeer tel. 0166 672971 06 53462131 06 51210314 fax 0166 673024, e-mail: i.poortvliet@planet.nl Inkoop: Hooi Stro Kuilgras Verkoop: Hooi Stro Houtvezel Vlasstrooisel Kuilgras Graszoden /Luzerne Koolzaadstro Transport van landbouw/machines Vervoer van stukgoed nationaal en internationaal Verhagen Rentmeesters Beneden Oostdijk 6 3261 KX Oud-Beijerland telefoon: 0186 61 55 77 telefax: 0186 61 57 50 internet: www.verhagen-groep.nl e-mail: info@verhagen-groep.nl CH'VfiV'MN Burg. Freyterslaan 45 4703 EA Roosendaal Tel. 0165-549 136 Fax 0165-551 652 CHRISTIAAN LIEBAU B.V. is sinds 1933 uw landbouwmechanisatiebedrijf in ZuidwestBra- bant en Tholen. Wij zijn officieel dealer van John Deere en een aantal andere A-kwaliteitsmerken landbouw werktuigen en hebben een steeds wisselende voorraad nieuwe en gebruikte tractoren en landbouwwerktuigen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 19