Kraan staat even stil voor trouwerij Houte Dorpswinkel met ruim assortiment en bekende gezichten achter balie Belgische camper op het randje Uitstapjes zijn onderdeel van gezondheidsgevoel Landelijk minder werklozen, maar in Tholen juist toename Tholen krijgt bijna 28 mille van provincie Een ton voor film De Storm Elf mille voor schepenenrace CU praat over het waterschap Natuurwerkdag bij Diepe Gat Feestelijke opening supermarkt in Weststraat in Scherpenisse Negentig jongeren interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Donderdag 4 november 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Registratie verlengd van De Meestoof De reacties tot nu toe zijn hartverwarmend, maar of de Dorps winkel in Scherpenisse echt gaat lopen, hangt van de bevolking af. Arjan van Ommen van de Spar en Henk Brinkman van de stichting Sjaloom Zorg hebben er ver trouwen in. Morgen (vrijdag) gaat de winkel open, maar op zaterdag 20 november vindt de officiële opening plaats met festiviteiten op de Hoge Markt. Impuls Bewoners Schutse gaan met eigen bus De vrijwilligers van zorgcentrum De Schutse in Sint-An naland zijn niet bang dat er moet worden bezuinigd op de uitstapjes die met regelmaat met de bewoners worden gemaakt. Het koekje blijft gewoon bij de koffie en de uit stapjes gaan gewoon door. Dat de VVD 6,6 miljard euro wil bezuinigen in de gezondheidszorg en het CDA met 3,1 miljard euro genoegen neemt, zal de meeste bewo ners van het zorgcentrum een zorg zijn. Sjeik Frans de Rijke en Jeanet Rijstenhil met de bruidskinderen Marite van den Bergte en Ardjan Rijstenhil voor de kraan van de bruidegom. Zijn kraan stond stil. En dat is een zeldzaamheid. Maar vrijdag had kraanmachinist Frans de Rijke (35) uit Stavenisse geen tijd om achter de stuurknuppel te gaan zitten. Hij ging naar het gemeentehuis in Tholen om met Jeanet Rijstenhil (23) uit Scherpenisse te trouwen. Toch hadden zijn collega's van de firma Elenbaas uit Poortvliet er voor gezorgd dat De Rijke zijn kraantje nog even kon zien. Met een dieplader was de kraan voor het gemeentehuis gezet. Versierd met ballonnen en een spandoek: 'Vandaag heeft Frans geen tijd want hij trouwt met z'n lieve meid.' Voor Frans is zijn werk zijn hobby. Jeanet is verkoopster bij speel Eiland Tho len en doet aan skeeleren en hardlopen. Na het gemeentehuis werd het huwelijk door dominee E. Bakker bevestigd in de kerk van de Gerefor meerde Gemeente in Scherpenisse. Het stel gaat in Stavenisse wonen. Aantal groeit in negen maanden met bijna honderd In september is het aantal Thoolse werklozen met zes gestegen. De toe name met één procent wijkt af van het Zeeuwse beeld. Want in de pro vincie als geheel nam het aantal werklozen af met 165, ofwel twee pro cent. Bij het UVVV stonden eind september 539 Tholenaren zonder baan ingeschreven. Met 539 is het aantal werklozen in Tholen terug op het niveau van april. Het derde kwartaal yan dit jaar laat een wisselend beeld zien. In juli was er een toename van 19 werklozen, in augustus een daling van zeven en in september een toe name van zes. Totaal een plus van 18. Over heel het jaar tot nu toe is de stijging 28, blijkt uit de cijfers van UWV werkbedrijf. Er zijn 99 inwoners méér werkloos dan eind september vorig jaar, wat betekent dat in het laatste kwartaal van 2009 er 71 werklozen zijn bijgekomen. Dat kwartaal is zodoende vooral de oorzaak van het percentage van 22,5 waarmee het aantal werklozen in Tholen in een jaar tijd is toege nomen. In heel Zeeland daalde het aantal werklozen afgelopen jaar met 518 mensen. Landelijk daalt de werkloosheid al zeven maanden op rij, maar in Tho len is dat niet het geval. Daar daal de het aantal inwoners zonder baan in april (-29), mei (-23) en augustus (-7), maar steeg het in de andere maanden. Van de 539 ingeschreven werklozen zijn er 278 man en 261 vrouw, respectievelijk 51,6 en 48,4 procent. In september daalde het aantal Thoolse mannen zonder baan met acht, terwijl het aantal vrouwen juist met veertien toenam. Het aan tal vrouwen zonder baan is het af gelopen jaar harder gestegen dan het aantal werkloze mannen, re spectievelijk met 56 en 43. Kijkend naar de duur van de werk loosheid, valt op dat hei percentage inwoners dat een jaar of korter zon der werk zit, met bijna drie procent is gedaald: van 61,4 procent een jaar geleden naar 58,6 procent nu. Er zijn 316 Tholenaren die hooguit een jaar zonder werk zitten, waar van bijna vier op de tien (126) maximaal drie maanden werkloos is. Vijf jaar of langer werkloos zijn 44 inwoners. Een jaar geleden wa ren er dat 51 Qua beroepen valt op dat met name in de categorie lagere beroepen mensen werk zoeken: 194, gelijke lijk verdeeld over mannen en vrou wen. Voor elementaire beroepen staan 126 inwoners ingeschreven, voor middelbare beroepen 149, voor hogere beroepen 53 en voor wetenschappelijke beroepen zeven. Eind september waren negentig Tholenaren jonger dan 27 jaar als werkloos ingeschreven bij het UWV. Van de negentig zijn er aan merkelijk meer man dan vrouw, re spectievelijk 51 en 39. Het zijn elf jonge werklozen minder dan een maand eerder, maar negen méér dan een jaar geleden. Het aandeel jongeren in het totale aantal werk lozen daalde van 18,4 naar 16,7 procent, altijd nog ruim vier pro cent boven het Zeeuwse cijfer en zelfs zeven procent boven dat in buurgemeente Steenbergen. De gemeente Tholen krijgt over 2009 een subsidie van 27.666 euro van de provincie Zeeland voor ex terne veiligheid. Daarmee is de door de provincie toegezegde bij drage voor 75% besteed. Het res tant van 1205 euro mag dit jaar nog uitgegeven worden. De provincie had al een voorschot van 23.096,80 euro overgemaakt, zodat er nog 4569,20 euro betaald zal worden. Van de subsidie is o.a. een folder gemaakt over gevaarlijke stoffen, die de gemeente in maart heeft ver spreid. Ook de vermelding van mi lieuvergunningen in een risicore- gister is ervan betaald, evenals de arbeidsuren die zijn gaan zitten in de controle van Ipg-stalions. De bedoeling is dat er voor de periode 2011-2014 een nieuw financie ringsprogramma voor externe vei ligheid komt omdat zowel het rijk als de provincie eraan hechten dat gemeenten hieraan extra aandacht besteden. De provincie Zeeland subsidieert de speelfilm De Storm en de publieksac tiviteiten daar omheen met 100.000 euro. Op basis van de ingediende stukken concluderen gedeputeerde staten dat het toegezegde bedrag vol gens de voorwaarden van de provin cie is besteed. Daarom krijgt produ cent NL Nijenhuis Levita Film en TV bv uit Amsterdam het maximaal toegezegde bedrag van 75.000 euro voor productie van de speelfilm. waarvoor ook op Tholen opnamen werden gemaakt. Er was een voor schot van 37.500 euro betaald, zodat de filmmakers nog eenzelfde bedrag ontvangen. Daarnaast waren er nog publieksactiviteiten, waarvoor 25 mille was toegezegd. Ook hiervoor is aan de prestatieafspraken volgens de provincie voldaan. Als voorschot was 18.750 euro overgemaakt, zodat er uit Middelburg nog 6250 euro wordt overgemaakt.- Advertentie l.M. De provincie Zeeland heeft de subsi die voor de derde schout- en schepe- nenracc in Sint-Annaland vastgesteld op het maximale bedrag van 11.500 euro. Het stichtingsbestuur heeft vol daan aan de prestatieafspraak en een goede verantwoording, stellen gede puteerde staten tevreden vast. Het evenement, waarmee de watersport wordt gepromoot, trok weer veel ge meentebesturen uit Zuidwest Neder land. Het Zeeuws Palaver vooraf gaand aan de zeilrace op historische schepen trok dit keer zoveel deelne mers, dat uitgeweken werd naar één van de grote hallen van Busmariteam. De gemeente Tholen hield vanwege de bezuinigingen dit keer de porte monnee dicht, maar verleende wel medewerking in natura. De provincie had een voorschot van 8625 euro be taald. zodat de stichting schout- en schepenenrace nog 2875 euro krijgt. De museumregistratie van De Meestoof in Sint-Annaland is ver lengd. Vijf jaar nadat het Thoolse streekmuseum is opgenomen in het Nederlands Museumregister, wordt dat met een zelfde periode verlengd. Doel van het register is het zichtbaar maken, bewaken en verbeteren van de kwaliteit. Om geregistreerd te worden, moet een museum voldoen aan een aantal basiseisen. „We zijn als het ware herkeurd", zegt bestuurslid Wil Nélisse van De Meestoof. Ze legt uit dat er volop wordt gewerkt aan het fotograferen en in de computer registreren van de collectie. De klimaatbeheersing is op orde. En gisteren zijn de laatste twee schuurtjes van het museumcomplex behandeld tegen houtworm. De winkel aan de Weststraat 7 heeft een ware gedaanteverwisseling on dergaan. Brood blijft de peiler van de zaak, maar de schappen staan ge vuld met supermarktartikelen. Het pand is verbouwd en heeft met 45 vierkante meter meer winkelruimte gekregen. De winkel oogt fris en fleurig. Niet alleen door de vele pro ducten in de schappen, maar ook door de kleurige vloerbedekking. Voor brood en broodproducten is zes vierkante meter ingeruimd. Het zal er ook naar brood gaan ruiken want croissantjes en harde broodjes kunnen er worden afgebakken. Ook het assortiment aan ambachtelijk broodmix van de dochter van domi nee Van Kooten (die uit Scherpenis se is vertrokken) krijgt een plekje in de winkel, zegt Brinkman. „Heel veel mensen bakken brood en taar ten. Met het vertrek van de dominee zou het stoppen, maar het is leuk dat we het op deze manier toch door kunnen geven." Het kan al met al een gezellig win kelen worden, want er wordt zelfs gedacht aan het schenken van een kopje koffie voor de klanten uit het dorp. Van Ommen: „Een praatje is heel belangrijk voor de mensen. Ze ker voor alleenstaande ouderen." Behalve brood kunnen de klanten er ook terecht bij de koeling* voor on der meer vleeswaren, zuivel, boter, kaas en eieren. Er is een maand lang gewerkt om het pand aan te passen en in te richten. Vanaf I oktober konden de nieuwe huurders terecht in het pand waar voorheen Cock Leijs uit Sint-Maartensdijk brood verkocht. Er is een trap uit gesloopt en een wand verplaatst om alle pro ducten voldoende ruimte te kunnen geven. De Dorpswinkel is een samenwer king tussen Castria Wonen. Sjaloom Zorg en Spar van Ommen uit Sint- Maartensdijk. Castria Wonen staat garant voor de huur. Van Ommen le vert de supermarktproducten en Brinkman zorgt dat er een aantal cliënten aan zinvolle dagbesteding gaan doen. De Rabobank zorgt voor een chipapparaat. De verkoopsters zijn geen onbeken den. Marjo Schot uit Sint-Maartens dijk en Johanna van der Werf uit Scherpenisse (voorheen verkoopster in de Sparwinkel van Piet Moerland in de Kerststraat). Colinda van der Werf (Sparmedewerkster) is op roepkracht. De eerste paar maanden zullen er nog geen cliënten van Sja loom Zorg in de winkel helpen. Brinkman: „We willen dat alles eerst goed draait en de kinderziektes verholpen zijn. Mensen moeten in een overzichtelijke omgeving ko men te werken. Dat heeft even tijd nodig." Er zullen doordeweeks elke dag twee cliënten komen helpen. In verband met de ruimte is dat vol doende. We doen nu ervaring op in Klavertje 4 in Maartenshof en dat loopt goed." De inrichting van de winkel en het kassasysteem is volgens Van Om men helemaal gericht op de in te richten winkel in het woonservice- centrum dat aan de Laban Deur- loostraat moet verschijnen. „Maar het is nu aan de bewoners om het signaal op te pakken. We hebben bewust extra goedkopere artikelen. C-merken, aan toegevoegd. Het prijsniveau ligt op die van de formu le van Attent, onderdeel van de Spar organisatie." Die formule komt in het woonservicecomplex. „Maar al leen als dit gaat lukken," zegt de on dernemer er nadrukkelijk bij. Volgens Van Ommen en Brinkman draait het niet om omzet, maar om leefbaarheid. Van Ommen: „Als we geen verlies draaien is het voor alle partijen prima. Daar zit de kracht in. Sjaloom draagt bij in de personeels kosten en Castria Wonen staat ga rant voor de huur. Op deze manier wordt dit mogelijk gemaakt." Brinkman denkt dat het ook moge lijk is om met behulp van vrijwilli gers een boodschappendienst op te zetten. „Vooral in de wintermaan den is hel voor ouderen lastig om boodschappen te doen. Het zou mooi wezen dat er één vrijwilliger per dag dat zou gaan doen. Dat zou ook goed passen in het wmo-beleid, de wet maatschappelijke ondersteu ning." Van Ommen noemt het een impuls voor het dorp. De winkel is zes och tenden per week open. Deze maand verbindt Castria Wonen een speciale actie aan de Dorpswinkel. De buurt- spaarzegels zijn twintig procent meer waard. In plaats van 2,50 euro kunnen de klanten 3 euro met een volle kaart besteden. Bovendien krijgen ze niet bij elke tien euro een zegel, maar bij iedere vijf euro. Op zaterdag 20 november vindt de feestelijke opening plaats. Op de Hoge Markt komt een tent waar de bewoners om 14.00 uur worden ont vangen. Om 14.15 uur vindt de offi ciële opening plaats door een be woonster. Om half drie worden er ballonnen opgelaten. Om kwart voor drie is er een speurtocht voor de kinderen. In de tent wordt erw tensoep, chocolademelk en glüh wein geserveerd. Niet voor niets hebben ze een eigen bus om hun uitstapjes mee te maken eri leeft het zorgcentrum zo goed in Sint-Annaland dat er in geval van nood voldoende sponwwen zijn te vinden, verwacht Anneke Burink (58) uit Stavenisse, assistent activi teitenbegeleidster. Een van die uit stapjes ging onlangs naar de Alpaca fokkerij van Henny en Theo Rijnberg in Goes. De Rijnbergjes fokken onder de naam El Charco al vele jaren deze kameelachtige dier tjes en behaalden daarmee talrijke prijzen. Maar daar kwamen de veer tien bewoners, inclusief de begelei ders, niet voor. De moeder van Theo Rijnberg woont in de Schutse, dus de link naar een leuke middag op stap was snel gelegd. Met de eigen Schut- sebus, gevolgd door een tweede auto, reed het gezelschap onder een stra lend zonnetje naar Goes. "Gewel dig", aldus een van de deelnemers. "Een zeer gastvrije ontvangst en een bijzondere kennismaking met die dieren." De deelnemers aan het uitstapje wa ren volgens Burink vooral bewoners die elke dag bij elkaar komen om sa men koffie te drinken, te eten en met elkaar te praten. "Op die manier wordt de eenzaamheid verdreven en is het maken van uitstapjes een wel kome afleiding op de dagelijkse gang van zaken." Burink is jnmiddels 7 jaar actief in de Schutse en wordt bij gestaan door vrijwilligsters. Samen met het overige personeel hebben zij de dankbare, maar zeker niet eenvou dige taak om de leefomstandigheden van de bewoners van de Schutse zo aangenaam mogelijk te maken. En daar maakte de rit naar Goes zeker deel van uit, vonden ze. Het was volgens de begeleiders hart verwarmend om te zien hoe het ge zelschap met de dieren omging. Bu rink: „Het effect van die middag was enorm. Je ziet hoe de bewoners ople ven als ze uit een bepaalde vorm van isolement worden gehaald. Ze gin gen tussen de zeer makke dieren staan. En het was na een paar minu ten al kroelen en aaien geblazen. Sommige deelnemers begonnen ook tegen de alpaca's te praten. Zo in de geest van: "Hoe is het nu met jou." De deelnemers zelf vertelden dat ze hqt een heerlijk gevoel vonden om de dieren te aaien. „Het gevoel van dat superzachte vacht door je handen en tussen je vingers." Naast de kennismaking met de al paca's werd het gezelschap meege nomen naar de Falabella Stoeterij. Die is gevestigd op hetzelfde terrein. Daar fokt het echtpaar het kleinste soort paard ter wereld. Minipaardjes. Ook bij het zien daarvan waren de uitroepen van verbazing en vertede ring niet van de lucht. In heel Europa zijn er volgens Rijn berg maar 200 echt raszuivere Fala- bella's te vinden en een groot aantal staat bij hem in de stoeterij. Zijn ranch is zo bekend, dat zelfs een Sa- oedische sjeik bij hem paardjes heelt gekocht. Daaraan kwamen de bezoe kers niet toe. Die lieten zich na het knuffelen van de dieren met veel ple zier met een hapje en een drankje verwennen door het echtpaar Rijn berg. Burink: „We sloegen eigenlijk twee vliegen in een klap. Een heerlij ke middag in Goes en de terugreis ging op verzoek van de deelnemers over de Zeelandbrug. De mensen ge noten van het imposante uitzicht." De uitnodiging om volgend voorjaar terug te komen in Goes, ligt al bij De Schutse in de bus. Maar daar blijft het wat betreft de activiteiten niet bij. „We gaan ook met enige regelmaat naar Intratuin in Halsteren. En wc hebben een boottocht gemaakt met de Frisia. Aan deze uitstapjes zijn voor de deelnemers geen kosten ver bonden." De ChristenUnie Tholen houdt dinsdag 9 november om half acht 's avonds haar ledenvergadering in de Wellevaete in Sint-Annaland. Er is aandacht voor de komende water schapsverkiezingen en de lijsttrek ker voor de ChristenUnie Jaap van Ginkel komt spreken over het thema Leven met water. Verder brengt het bestuur verslag uit van haar activi teiten van het afgelopen jaar en doen raadsleden Bram van de Sande en Jaap Hage dat over het raads werk van de afgelopen periode. Er is daarnaast gelegenheid voor vra gen en discussie. De Natuurvereniging Tholen zoekt vrijwilligers om zaterdag mee te helpen tijdens de landelijke Natuur werkdag. De leden gaan dit jaar aan de slag bij de weel Het Diepe Gat langs de Oudelandsedijk tussen Sint-Annaland en Stavenisse om de wilgen die daar staan, te knotten. Ze verzamelen om negen uur 's mor gens bij de vlag van de Natuurwerk dag aan de Oudelandsedijk te Stave nisse. Omstreeks twaalf uur zijn de knotwerkzaamheden afgelopen. Meer informatie via Flip van Dam me van de Natuurvereniging Tho len, tel. 0166-602438 of www.na- tuurwerkdag.nl. Gereedschap mee nemen is niet nodig en de leden van de natuurvereniging geven aanwij zingen. Arjan van Ommen (links) en Henk Brinkman. Frits Hendriks werd zondag rond middernacht verrast toen hij bij thuiskomst een camper op de kaderand van de Thoolse haven zag hangen en maakte er een foto van. Een camper met Belgisch kenteken die geparkeerd stond op één van de camperplaatsen aan Contr' Escarpe in Tholen heeft zondagavond op het randje van de kade gebalanceerd. I)e man en de vrouw die in de camper verbleven, waren net gaan slapen toen bleek dat het voertuig niet op de handrem bleek te staan. De camper rolde richting het water en door het geluid werden de inzit tenden wakker. Ze konden de camper ongedeerd verlaten. Die was in het water gevallen als het rechtervoorwiel niet achter een dukdalf bleef han gen. Op dat moment, rond middernacht, kwamen Frits Hendriks en zijn vrouw net thuis. Zij wonen op een boot in de haven. Hendriks belde ber gingsbedrijf Faassen uit Steenbergen. Met twee takelvoertuigen is de camper van de rand getakeld. Er bleek weinig schade, alleen het trapje onder de camper was ontzet. Maandag ochtend zijn de eigenaars weer - na een wat onrustige nacht - huiswaarts gekeerd. Hendriks is opgelucht dat het zo goed is afgelopen. „Het had heel anders kunnen lopen", zegt hij. Wel is hij gaan nadenken over eventuele maatre gelen. „In Amsterdam hadden ze vroeger ook niets langs de grachten, maar nu hebben ze er buizen langs de kaderand. Als de camper iets ver der van die dukdalf was gerold, had het een heel ander verhaal geweest."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7