Thools landschap overheerst door 'Euromast hoge reuzen' 'Ik vind het niet kunnen dat jongens niet stoppen als meisjes niet willen' Stemmen windmolens Stavenisse uitgesteld 'Anderhalf procent huur erbij in deze tijd redelijk' Faya Priem met beste inzending van de wereld w Gemeenteraad stelt behandeling bezwaar Zeeuwind uit Windmolens en industrie samen Aftrap seksualiteitscampagne GGD in het Westerpoort in Tholen Donderdag 4 november 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Muziekverenigingen B I i I 'fir Is dit de maand van het uitstel? Van het vooruitschuiven? Van het niet nemen van belangrijke beslissingen door de gemeenteraad? Donderdag was het weer raak. Het voor stel een besluit te nemen tegen het bezwaarschrift van Zeeuwind werd van de agenda gehaald. Er is onrust on der de bestuurders over plannen voor grote windmolen parken bij de Krammersluizen bij Sint Philipsland en de Auvergnepolder in Halsteren. Oostgrens Boos Noordpolder Race of symposium: principekwestie V rijwilligersavond Gegiechel bij het horen van het woord seks, maar een quiz invullen of op de foto gaan met de tekst Ik weet wat ik wil op seksgebied is geen probleem. De GGD Zeeland wil dat jongeren tussen de 12 en 18 jaar na denken over hun grenzen en wensen op seksgebied en houdt daarom een maand lang een campagne met de titel Maak seks lekker duidelijk. De aftrap was dins dag in het Westerpoort in Tholen. Knuffelen Spelletjes Schalm Maatschappijleer Als de gemeenteraad het donderdagavond tot een stemming aan had la ten komen over de windmolens in Stavenisse dan hadden de stemmen mogelijk gestaakt als Chris Koopman van de SGP de zaal uit was gelo pen omdat hij blanco had willen stemmen. Stemmen in de gemeenteraad gaat met hand opsteken. Een blanco stem kan alleen als er schriftelijk wordt gestemd. Maar een raadslid kan zich ook van stemming onthou den. Die moet dat schriftelijk ken baar maken. Punt is dat door de nieuwe samen stelling van de gemeenteraad er een meerderheid is gekomen vóór een windmolenpark bij Stavenisse (VVD, CDA en een meerderheid van de SGP). 'Het nemen van een besluit op het bezwaarschrift van Zeeuwind werd uitgesteld. Het kwam dus niet ter stemming. Voor Theo Korevaar van de SP was het wel aantrekkelijk om het wel in stemming te brengen, zei hij na af loop van de vergadering omdat twee leden van SGP afwezig waren (Bert van Eenennaam en Peter Kramer) Ricn Klippel tegen zou stemmen en Chris Koopman blanco zou stem men. Dat levert dan een stemver houding van 9-9 op. Tegen: PvdA 3, ABT 2, CU 2 SP 2, Voor: VVD 3, CDA 3, SGP 3 Zover kwam het dus niet. Staken de stemmen dan wordt het punt naar de volgende gemeen teraad verplaatst en wordt het weer in stemming gebracht. Overgangsregeling gebruikers nieuwe Haestinge De gemeente Tholen komt volgend jaar met een huurverhoging van an derhalf procent voor haar accommodaties. „Heel redelijk in deze tijd", noemde Theo Korevaar dat in de commissie bestuurszaken. De SP- fractievoorzitter zei erbij dat de inwoners blij mogen zijn met de huur prijzen die de gemeente hanteert. „In Dordrecht, waar ik vandaan kom, betaal je het dubbele." SGP'er Rien Klippel ging meteen op de opmerking van Korevaar in. „Als je kijkt naar de kostendek kendheid van de tarieven, dan schrik je. Er moet veel geld van de gemeente bij." Als het aan de SGP ligt, discussieert de gemeenteraad een keer over dat aspect van de huurtarieven. De verordening voor het verhuren van voetbal- en korfbalvelden, ten nisbanen, gymnastieklokalen, sport zalen en -hallen, peuterspeelzalen, jeugdhonken en andere ruimten in gemeenschapscentra en dorpshuizen wordt in twee stappen aangepast. Als de gemeenteraad er ten minste vanavond mee instemt. Voor de res terende maanden van het jaar wordt de verordening aangevuld met het nieuwe Haestinge in Sint-Maartens dijk, met de vrijgekomen biblio theekruimte in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet, en met het muzickoefen- lokaal in aanbouw bij de gymzaal in Oud-Vossemeer. En vervolgens wor den de tarieven met ingang van ko mend jaar verhoogd met anderhalf procent. In de commissie, waar ABT ontbrak, maakte niemand bezwaar tegen de voorstellen. Het nieuwe Haestinge wordt deze en volgende week in gebruik geno men. Wethouder Jan Oudesluijs lichtte toe dat met de gebruikers van het oude Haestinge een overgangs regeling van vier jaar is afgespro ken. Net zoals in Sint-Annaland is gebeurd met Accelerando toen dat de Sakofahal verruilde voor De Wellevaete. In verband daarmee zijn in de verordening aangepaste tarie ven opgenomen voor het oude Haestinge. Rien Klippel attendeerde het college erop, dat de overgangs regeling in de verordening hoort te staan zodat deze formeel is vastge legd. Wel is de verordening aangevuld met een artikel over de ruimten die de muziekverenigingen gebruiken. Accelerando, Concordia Tholen, Oud-Vossemeers' Muziekvereni ging en Euterpe gaan voor de be- stuurs-, vergader- en bergruimten jaarlijks 588,80 betalen (na verho ging). De voorgestelde tariefsverhoging betekent onder meer dat voetbal clubs voor een wedstrijdveld vijf tientjes meer gaan betalen (3371,35 euro per seizoen), en de peuter speelzalen 9,60 euro meer voor twee dagdelen per jaar. Bram van de Sande (CU) miste de zwembadtarieven in het voorstel. Daar wordt nog naar gekeken, zei wethouder Jan Oudesluijs. Hij be kijkt ook of er gegevens zijn over het aantal zwembadbezoekers jon ger dan 17 jaar. Van de Sande vroeg daar naar, omdat zijn fractie eerder een amendement indiende om de zwemtarieven voor die leeftijds groep niet te verhogen. De prijzen van de kaartjes en abonnementen voor de beide gemeentelijke zwem baden worden overigens in een af zonderlijke verordening geregeld. In de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk bouwen Zeeuwind en akkerbouwer Hoek vier windmolens. Links het hek van de begraafplaats aan de Hogeweg. De boerderij aan de Oudelandseweg is van Corné van Gorsel. Met dc vier te bouwen windmo lens van Zeeuwind bij Stavenisse en de vier bij Anna Jacobapolder daarbij opgeteld wordt Tholen straks ook nog eens omringd door een woud van masten en wieken, is de vrees. Het van de agenda afvoeren van voorstellen gebeurde deze maand al eerder. In de commissie be stuurszaken werd het masterplan Tholen van de agenda gehaald en in de commissie ruimte het plan voor de impuls van Sint-Maartens- dijk/Scherpenisse. Beiden omdat er te veel onzekerheid bestaat over de financiële dekking van de plan nen. In de gemeenteraad donderdag avond was het dit keer Henk Nieu- wenhuis van de PvdA die voorstel de om het punt over het bezwaar schrift van Zeeuwind niet te be handelen. „Onze fractie werd ver rast dopr een brief van b. en w. .On aangenaam verrast, net als b. en w. zelf over de plannen voor wind- park Krammer met ongeveer 25 molens rond het sluizencomplex. In de achtertuin van de gemeente Tholen. Zeg maar net over de om heining van Anna Jacobapolder." Het plan voor het windmolenpark werd gepresenteerd in een overleg tussen vertegenwoordigers van de gemeente met Zeeuwinden de Coöperatie Deltawind (Goeree Overflakkee). De indruk bestond dat het over een oriënterend ge sprek ging, maar dat bleek niet het geval. Nieuwenhuis: „De plannen waren al in een ver gevorderd sta dium. De Thoolse delegatie voelde zich dan ook min of meer overval len." Zo voelde ook de PvdA-fractie dat, zei hij. „Deze nieuwe ontwikke ling gevoegd bij het plan om aan de oostgrens, in de Auvergepolder ook een groot windmolenpark te laten verrijzen, heeft op onze ge meente een enorme invloed, zoals b. en w. hebben opgemerkt. De dichtstbijzijnde bebouwing is 1000 meter van het windmolenpark. Bij de molens die voor Stavenisse staan gepland, is de afstand rond de 400 meter. Onze vlakke land schap zal overheerst worden door Euromast hoge reuzen." De molens aan de Krammcrsluizen zouden 180 meter hoog worden. Voor de PvdA en de meeste andere fracties was het volgens Nieuwen huis aanleiding om het agendapunt af te voeren. En om de windmolen- visie opnieuw tegen het licht te houden, zei hjj. „Wij realiseren ons dat in de anna len van oktober 2010 niet zal wor den beschreven als een besluitvolle maand, maar de genoemde ontwik kelingen nopen ons daartoe." Nieuwenhuis zei dat hij na een 'avond zwaar tafelen' wel eens wakker ligt van de windmolens. De andere fracties gingen akkoord met het voorstel van dc PvdA. Volgens Jaap Hage (CU) is dit de kans om het bestaande beleid on der dc loep te nemen. Volgens Han van 't Hof gaat het nu om de afwe ging tussen vasthouden aan de reeds geleverde 22,5 megawatt uit het beleidsplan of om dat te her- Voor Theo Korevaar van de SP (die van te voren niet op de hoogte was van het voorstel van de PvdA) was het een verrassing. Hij zei ook wel eens te dromen van de winmolens die bij hem vlak 'bij de deur' zijn gepland. „Ik vind het lastig om het agendapunt af te voeren. Er moet wel een keer een uitspraak van de gemeenteraad komen over het be zwaarschrift. Maar ik vind het schitterend dat b. en w. boos werd. We gaan daarmee akkoord, maar ik hoop ook dat de inwoners van Sta venisse rustig kunnen tafelen en er niet langer van wakker liggen." Henk Geluk (SGP) zei namens zijn fractie ook verrast te zijn door het plan bij de Philipsdam. „We kun nen dit niet los zien van het plan voor Stavenisse. We moeten dit in samenhang bekijken." Volgens wethouder Peter Hoek gaat het bij het agendapunt om twee onderdelen: het beslissen op het bezwaarschrift van Zeeuwind en het besluiten om een bestem mingsplanprocedure te starten voor het windmolenproject van Zeeuwind bij Stavenisse. Op korte termijn moeten we beslissen over het bezwaarschift. Het andere punt is het herzien van het windmolcn- beleid in dc hele breedte van alle plannen die nu spelen." In de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk bouwt Zeeuwind vier windmolens. Het Duitse bedrijf Enercon is er al enige weken be zig. Maandag werden de wieken aan de eerste mast bevestigd. Vorige week werd ook de generator of dynamo geplaatst. Een platte schijf tegen de gondel. Voor het plaatsen van de wieken stond er de afgelopen weken te veel wind, zegt initiatiefnemer Gabri Hoek. „Het is niet voor niks een windrijk gebied. Ze zijn van polyester en zo licht dat ze juist niet veel wind kunnen hebben om ze aan te brengen. Je bent gewoon afhankelijk van de natuur. Het is net of je aan het boeren bent." Boven in de kraan die naast de mast staat, is een meter die continu de windkracht meet. Beneden wordt op een computer de windverwachting in de gaten gehouden. Hoek denkt dat de bouw een of twee weken achterloopt. Maar dat deert hem niet. „Op een periode van vijftien jaar is het niks." Maandag was het mistig maar wel windstil en konden de wieken zonder naar boven worden gehesen. Aan de bouw van de molens werken tien Duitsers. Voor de kraan zijn vier Zwitsers in de Noordpolder actief. Het personeel is in hotel Kom in Sint-Maartensdijk onder gebracht. „Het is toch mooi dat ook de lokale ondernemers ervan mee profiteren." Als de plannen van Noord-Brabant d<x>rgaan om in de Auvergnepolder in Halsteren windturbines te bouwen, dan komt de gemeente tussen de mo lens te staan als er bij de Krammer sluizen ook turbines komen. In de nota windenergie in Noord-Brabant worden de Auvergnepolder en dc Oud-Glymespolder genoemd als zoekgebieden. De Auvergnepolder aan de andere kant van het Schelde- Rijnkanaal, ligt het dichtst bij Tho len. Volgens de nota zijn het dunbe volkte polders met grote kavels. 'Belemmeringen voor windenergie worden gevormd door de nabijheid van een dcfensieradar en gebieden met verhoogde natuurwaarden.' Bovendien is Tholen een beschermd stadsgezicht, aldus de toelichting. 'In het verleden is er discussie geweest over de komst van industrie in de Au vergnepolder. Mocht dit weer actueel worden dan zou deze industrie moge lijk gecombineerd kunnen worden met windenergie.' De schout- en schepenrace hoeft de finitief niet meer op steun van Tho len te rekenen. Hoewel in februari een amendement is aangenomen om de bijdrage te schrappen in het kader van de bezuinigingen, is er in de be groting voor volgend jaar 3000 euro opgenomen. Dat stelde Rien Klip pel, die er in de commissie bestuurs zaken meteen bij zei dat de SGP- fractie dat niet zal steunen. Hij kreeg bijval van Bram van de Sande (CU), die het opnieuw opvoeren van de post 'weinig consistent' noemde. En ook PvdA'er Jan Heshof wees op het eerder genomen besluit. Volgens burgemeester Nuis is dc be zuiniging wel degelijk ingeboekt, en als zodanig opgenomen in het kwar taaloverzicht over de voortgang van de bezuinigingen. Volgens wethou der Kees van Dis levert de schout en schepenrace Tholen meer op dan het kost. Het watersportevenement is een prima gelegenheid om te net werken. Daarnaast is het steeds meer een symposium dan alleen een race, aldus Van Dis. Heshof vond drie mille een flinke entreeprijs voor een symposium. „Het gaat echter niet zo zeer om het bedrag, maar meer om het principe." Wie wordt de vrijwilliger van het jaar? Dat is de vraag die op vrijdag 26 november wordt beantwoord tij dens de tiende vrijwilligersavond van het servicebureau Voor Elkaar van de gemeente Tholen. Het is nog tot maandag mogelijk vrijwilligers te nomineren voor bovengenoemde titel. Daarnaast is er de verkiezing voor vrijwilliger van de toekomst en een groep vrijwilligers van het jaar. Voordragen kan via de website van de gemeente www.tholen.nl of tele fonisch 0166-668200. De campagne is landelijk en wordt uitgevoerd door Soa Aids Nederland en de Rutgers Nisso Groep in op dracht van de ministeries van VWS en OCW. De GGD Zeeland voert de campagne in Zeeland. Maak seks lekker duidelijk is de eerste Neder landse campagne ter bevordering van de seksuele gezondheid van jongeren uit een reeks van vier. De komende vier jaar voeren Soa Aids Nederland en de Rutgers Nisso Groep campagnes uit die de strijd aanbinden met ongewenste seks en ongewenste gevolgen van seks, zo als soa's en ongewenste zwanger schappen. Uit het recente onderzoek 'Laat je nu horen' van de Universiteit Utrecht en de Rutgers Nisso Groep blijkt dat 18% van de meisjes en 4% van de jongens wel eens is gedwon gen om iets te doen of toe te staan op seksueel gebied. Uit een ander onderzoek van dezelfde organisatie komt naar voren dat meiden die langdurige of terugkerende ervarin gen hebben met ongewenst seksueel gedrag, hier veel last van hebben. Ze hebben gevoelens van angst, boosheid, schaamte, zelfverwijt en wantrouwen naar mannen. Alle jon geren zijn het erover eens dat het onacceptabel is als je wordt ge dwongen om seksuele handelingen te verrichten. Daarom kwam Leo Meijaard, soci aal verpleegkundige bij de GGD Zeeland, dinsdag gewapend met kraskaarten, sleutelhangers en ander campagnemateriaal naar de middel bare school aan de Zoekweg in Tho len. Jongeren konden in dc pauze bij hem of zijn collega terecht voor vragen of om op de foto te gaan met een magneelbord. Het was de bedoeling om aan de hand van de vragen op de kraskaart een eigen handleiding te vormen op seksgebied. Die werd uitgebeeld met het magneetbord waarop zij magneetjes konden plakken met de zelfde symbolen als die ze gekrast hadden op hun kaart. Maar dat snapten de leerlingen niet helemaal, daarom had Meijaard zelf een bord samengesteld: één voor jongens en <1 één voor meisjes. Bij de jongens waren er twee condooms en een hartje te zien. Dat betekent dat ze graag seks hebben mét condoom en verliefdheid belangrijk vinden. Bij meisjes was het een hartje, een beertje en een mondje. Dat staat voor verliefdheid, knuffelen en zoe nen. Voor de jongeren is er ook een web site, www.maaksekslekkerduide- lijk.nl waarop ze doorverwezen worden naar de actiepagina op hy- ves. Daar kunnen ze hun handlei ding uitgebreider invullen en verge lijken met vrienden of vriendinnen. Ook kunnen ze de website www.sense.info bezoeken waar ze het spel 'Can you fix it?' kunnen spelen. Dit is een spel waarin tien video's te zien zijn over seksueel grensoverschrijdend gedrag, waar bij de jongere de afloop kan beïn vloeden door op de fix it button te klikken en daarmee punten te ver dienen. De meeste leerlingen in het Wester poort vinden het wel goed dat dc campagne er is. Praten over seks, nee, dat doen ze niet zo snel. Maar aangeven wat je wel of niet wil, vinden ze wel belangrijk. Denise Reid (15) uit Tholen durft het nu te zeggen als ze iets niet wil. Vroeger was dat wel eens lastig, vertelt ze. „Bijvoorbeeld bij bepaalde spelle tjes geen nee durven zeggen." Ze gaat dan ook vol overtuiging op de foto met het bord Ik weet wat ik wil op seksgebied. Dat doet ook Ange- lique de Jager (16) uit Oud-Vosse meer. Ze heeft de campagne niet nodig zegt ze, want ze weet wat ze wil. De 15-jarige Sjerisa de Blok uit Rotterdam heeft meer moeite met praten over het onderwerp en denkt dat de campagne haar daarbij kan helpen. „Ik vind het moeilijk te praten over seks en wat ik wel of niet wil, maar ik heb er ook geen ervaringen mee." Zé doet nog helemaal niet aan seks, maar Joyce Mulders. (13) uit Tholen vindt het wel belangrijk om nu al haar grenzen te bepalen. „Ik weet wel goed wat ik wil voor later", zegt ze. Met vriendinnen praat ze wel De tekening van Faya Priem uit Stavenisse is verkozen tot de 'beste in zending van de wereld'. Ze maakte een tekening over een beer die een huidziekte heeft en plaatste het dier aan het strand. 'Dag zon dag zee nemen jullie mijn pukkeltjes mee?' schreef ze erbij. De 7-jarige Faya heeft een huidaandoening (psoriasis). Een ziekte waarvoor nog geen medicijnen bestaan. De Nederlandse psoriasisvereniging schreef een tekenwedstrijd uit voor de wereld psoriasisdag. Faya won die en mocht als beloning zaterdag naar het Berenbos in Ouwehands Dieren park in Rhenen. Daar kreeg ze een oorkonde maar er wachtte haar nog een verrassing. Haar tekening was door de bijna 500 deelnemers van het Europese dermatologiecongres in het Zweedse Göteborg gekozen tot 'we relds beste inzending'. Thema was kind en psoriasis. Kinderen uit twintig landen deden er aan mee. Tweede werd een kind uit Panama, derde een kind uit Polen. De prijs? Samen met één ouder een weekje naar IJsland. Om daar een be zoek te brengen aan de Blue Lagoon met zwavelbaden die goed zijn voor de huid. Haar moeder Ankie, haar va der Richard en haar zusje Amber hebben al gekeken of ze niet allemaal samen kunnen. Elk kind onder de acht jaar kon mee doen. Faya was nog zes toen ze meedeed. Op de tekening moest een teddybeer met psoriasis staan en aan de beer moest duidelijk te zien zijn hoe hij zich voelt. Faya knipte, plakte en tekende op een regenachtige mid dag een vrolijke prent, maar wel met een serieuze ondertoon, vertelt haar moeder Ankie. Namelijk dc vraag aan de zon en de zee om de pukkel tjes weg te halen. Want zon en zout water maken het minder erg. Faya heeft sinds haar derdejaar last van de ziekte. „Veel mensen hebben er last van, maar hel is niet zo hekend. De wedstrijd is een manier om het meer onder de aandacht te brengen." De huidziekte kent verschillende vor men. Meestal schilfert de huid of krijgen de mensen pukkeltjes. Last van jeuk of pijn. Ankie: „Ze zijn nog steeds op zoek naar de bron. De zon helpt wel. In het voorjaar gaan we wel eens een paar weken naar een warm land, maar dat kan niet altijd." Op de Schalm werd Faya (ze zit in groep 4) dinsdagochtend in het zon netje gezet. De leerlingen hadden op maandagmiddag, toen ze niet op school was omdat er tv-opnames van haar gemaakt werden, een groot te kenblad gemaakt waarop ze hun handjes tekenen en haar feliciteerden. Ze deden er ook nog eens kleine ca deautjes bij, vertelt juffrouw Marijke Schenke. „Die lagen allemaal op haar tafel toen ze de klas binnenkwam. Ie dereen vindt het heel leuk dat ze ge wonnen heeft. Wc zouden allemaal wel mee willen naar IJsland. Faya is met haar tekening en oorkonde alle groepen langs geweest zodat iedereen kon zien wat ze gemaakt en gewon nen heeft. De 7-jarige Faya Priem uit Stavenisse met de winnende tekening, de oorkonde en de gewonnen beer. i eens erover wat je wel of niet met een vriendje zou doen. „Ik vind het niet kunnen dat jongens niet stop pen als meisjes niet willen", Vindt Mulders. Het kraskaartje dat ze heeft ingevuld neemt ze mee naar huis. „Dan kan ik het nog eens nale zen." Seksualiteit bespreekbaar maken is niet nieuw op het Westerpoort colle ge volgens vestigingsdirecteur Jack den Hollander. „Dat is een jaarlijks terugkerend thema op onze school. We hebben het ook altijd over re spect hebben voor elkaar en voor el- kaars lichaam. Deze campagne sluit daar mooi op aan." Mulders heeft net haar eerste biolo gieles over het menselijk lichaam achter dc rug. „Wc hebben het over voortplanting en het verschil tussen het lichaam van mannen en vrou wen'. Dat is vooral heel veel la chen", zegt ze. Leraar maatschap pijleer Ludo van Loon heeft zijn lessen niet op de campagne afge stemd. „Een hoop dingen die te ma ken hebben met seksualiteit zijn on derdeel van het lespakket. Zoals hoe gebruik je een condoom en wat de goede kanten van seks zijn. Maar ook hoe je je kunt weren tegen de slechte kanten van seks." Van Loon vertelt dat hij in de lessen ook een dvd laat zien van het Zeeuwse centrum voor geestelijke gezondheidszorg Emergis. „Dat zijn acht uitzendingen waar mensen ver tellen over hun seksuele ervarin gen." Volgens Van Loon gebeurt het nog wel eens dat kinderen na de les nog even contact zoeken om hun verhaal kwijt te kunnen. „Ik merk dat veel kinderen stoeien met the ma's als homoseksualiteit, maar ook worstelen met negatieve ervaringen. Het hoeft niet alleen over seks te gaan, ook andere maatschappelijke thema's kunnen vragen oproepen zoals euthanasie. Het mooie van mijn vak is om mijn vinger erachter te zien krijgen wat hel is waar ze mee zitten." Joyce Mulders laat zich in de kantine van het Westerpoort college fotograferen door Leo Meijaard van de GGD met haar handleiding voor wat zij vindt kunnen op seksgebied.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3