Nu ook wonen volgens identiteit naast dagbesteding in Vossemeerse Schutse Minder gezinnen maken gebruik van voedselbank Tot €2.000, Bal Twee Thoolse ZLTO'ers in waterschap Prijswinnaar nieuwsquiz IMABO LOGUS BERGEN OP ZOOM —■^1 s isi II Waterschapsbelasting blijft nog een jaar ongewijzigd Thema: 'Stel je voor en stel je open voor het evangelie' De Eendracht nieuwe naam voor wooncomplex Coentjesweg Donderdag 28 oktober 2010 66e jaargang no. 50 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Gewijzigde dienstverlening per 1 november Samen optrekken met de maatschappij, ondanks je be perkingen. Dat is één van de betekenissen Cg, .chuilgaan achter de naam De Eendracht voor de nieuwe woonvorm van zorginstelling De Schutse in Oud-Vossemeer. Geor ge van Heukelom van de provincie Zeeland, de enige SGP-gedeputeerde van Nederland, had dinsdag de eer de naam op het kers verse gebouw aan de Coentjesweg te onthullen. Bewoner Kees Aarnoudse (32) gaf in een toespraak uiting aan bovengenoemde uitleg van de naam. „De deur staat altijd voor u open. Wij vinden het erg gezellig als u op visite komt." DÉ BOUWSPECIALIST BIJ U IN DE BUURT! rG\gant'isch\ assortiment. I imabo ESSELINK 'Gewoon huis' Schelde stromen financieel gezond uit fusie De tarieven voor de waterschapsbelastingen blijven het komende jaar gelijk. De fusie van de waterschappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen tot Schelde- stromen draagt daaraan bij, doordat de kosten voor het uitvoeren van de taken met 6,7 miljoen euro zijn ge daald. Het nieuwe waterschap heeft een gezonde finan ciële startpositie met een reserve van 40 miljoen. De be leidsvraag voor de komende jaren is: geven we dat geld terug aan de burger of gaan we dat investeren op terrei nen die het waterschap belangrijk vindt? Het meest aan nemelijke is het laatste volgens het waterschap. Erfenis Sloop oude kleuterschool in Sint-Maartensdijk De oude kleuterschool aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk gaat nog dit jaar tegen de vlakte. De verenigingen die er nu nog gebruik van maken verhuizen naar het nieuwe Haestinge, maar het betekent ook dat de Voedselbank van de stichting Goed Ontmoet er niet meer terecht kan. Die is door de gemeente voor de uitgifte van voedsel kosteloos een ruimte aangeboden in het nieuwe dorpshuis aan de Sportlaan. Informatie Vakantiebijbelweek in De Ark met 43 kinderen Stel je voor is het thema van de vakantiebijbelweek in De Ark in Oud-Vossemeer. Op een ontspannen en vriendelijke manier maken kinderen kennis met het evangelie, zegt on derwijzeres Louise van Gorsel van De Ark. Aan de vakan tiebijbelweek doen 43 kinderen mee. Het is de derde keer dat de Hervormde Gemeente het organiseert voor meisjes en jongens in de leeftijd van 4 tot 12 jaar. Autobedrijf Tèl. 0166-602440 Fa* 0166-604440 Tel. 0166-607060 Fax 0166-607061 webrtto: www.au.ob8drijffaal.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Naast Jaap de Jager is ook Edward Rietkerk door de ZLTO benoemt voor de geborgde zetels in het alge meen bestuur van waterschap Schel- destromen. Dat betekent dat er van de vier zetels ongebouwd (land bouw) de komende zes jaar twee be zet worden door Tholenaren. De an dere twee zijn voor de Zeeuws-Vlaming Luuk Magnus en Wim van Gorsel uit Rilland. Het nieuwe algemeen bestuur, dat 30 le den telt, zal besluiten of Jaap de Ja ger weer gaat plaatsnemen in het da gelijks bestuur. De Jager zit daar sinds twee jaar in. De elfde en voorlaatste nieuwsquiz in het kader van het 65-jarig be staan van de Eendrachtbode is ge wonnen door Arianne Ligtendag uit de Huygensstraat in Sint-Annaland. Het eerste antwoord op de vijf vra gen was dat mevr. Hollebrands op 22 maart 1949 sprak in hotel Kras- napolsky in Amsterdam. De TH47 was een hoogaars die in 1949 werd verkocht aan het Zuiderzeemuse um. In Tholen werd op 3 maart 1949 de vereniging Door Oefening Volmaakter opgericht. Het legaat voor vijf verenigingen in Sint-An naland was 242.110 euro. Pierre van Broekhoven wordt dirigent van het op te richten popkoor Voix in Oud-Vossemeer, waarmee de vijf de vraag beantwoord was. Uit de zeer vele oplossingen werd Arian ne Ligtendag getrokken als win naar van de waardebon van 65 eu ro. Deze week zijn er opnieuw kansen, maar deze twaalfde nieuwsquiz is wel de laatste van de reeks, die begon in november 2009. Test uw kennis van het Thoolse nieuws op de speciale 65 jaar pagina's 18 en 19. 7 - r. I '-'V 'k - ft v i SLf, j..,/ Gedeputeerde George van Heukelom trekt het doek weg voor de nieuwe naam van het wooncomplex voor cliënten van De Schutse in Oud- Vossemeer. Op de achtergrond kijken enkele bewoners en personeelsleden toe. De Coentjesweg was voor het officiële moment gevuld met belangstellenden, waaronder ouders en cliënten van de dagopvang. Zoals u ongetwijfeld weet, is de gemeente Tholen het afgelopen jaar geconfronteerd met de economische crisis. Ook de gemeente Tholen ontkomt er niet aan om te bezuinigen. Een van de onder delen hiervan is om de uren dienstverlening aan de balie van het gemeentehuis te verminderen met 5 uur per week. Dit zal ingaan per 1 november. Het college vraagt uw begrip voor de situatie. Per maandag 1 november zijn de openingstijden dus als volgt: Receptie en telefoon: Van 8.30 uur tot 16.30 uur Dienstverlening balie: Van 9.00 uur tot 12.30 uur vrije inloop Van 12.30 uur tot 16.30 uur alleen op afspraak UWV WERKplein De openingstijden van het UWV WERKplein zijn aangepast aan de nieuwe openingstijden van het gemeentehuis. Dus van 8.30 uur tot 16.30 uur. Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 - 27 15 00 Openingstijden: ma t/m vrij: 07.00 -17.30 uur en zat 08.00 -12.00 uur www.logusbergenopzoom.nl Meer sfeer in huis deze winter? Begin bij Imabo Esselink in Middelharnis. Onze showroom is warm aangekleed tijdens Oktober sfeermaand. Vestigingsdirecteur Huib Dorst ver telde dat de naam bedacht is door ou ders en personeel. Die waren uitge nodigd om voorstellen in te dienen en daar kwam meerdere malen De Eendracht in voor. Dorst vertelde dat die naam gekozen is omdat die het meest van toepassing is op wat er bij De Schutse en in de nieuwe woon vorm gebeurt. Allereerst is de naam gerelateerd aan het water dat er ooit was tussen Tholen en Noord-Bra bant, nu het Schelde-Rijnkanaal. „Het betekent ook: Eendracht onder Gods woord." Burgemeester Nuis, ook uitgenodigd voor de opening, noemde het een prachtig woord en een prachtige naam. Een volle grote zaal in dorpshuis de Vossenkuil. Ouders, personeel, bou wers, en andere genodigden en be trokkenen kwamen eerst daar samen om te luisteren naar diverse sprekers. Ze hoorden dat het dinsdag niet al leen een bijzondere dag was vanwe ge de opening, maar ook omdat het 25 jaar geleden was dat De Schutse begonnen is. Toen werden de eerste tien cliënten in Veencndaal ontvan gen. Diezelfde dag werd een dagacti viteitencentrum in Resteren geo pend. Later volgden meer locaties, zoals Oud-Vossemeer. Eerst aan de Veerstraat en vier jaar geleden ver huisd naar de nieuwbouw aan de Coentjesweg. Dominee J.A. Weststrate, predikant te Temeuzen, memoreerde daaraan en vertelde over een boodschap van genade en vrede. Namens de Raad van Bestuur van De Schutse sprak K. Ruitenberg een woord tot de bewo ners. Hij noemde hun nieuwe huis „een gewoon huis, dat past in het straatbeeld. Waar iedereen zou kun nen wonen. Niet waarvan je zegt als je het ziet, dat zal wel een instelling zijn." Hij zei blij te zijn dat dat huis er is, maar dat het toch ook wat wee moed geeft. „Als je uit huis gaat, laat je ook wat achter. Ook ouders zien wat gaan." Hij wenste hen sterkte. Die weemoed kwam naar voren de toespraak van Kees Aarnoudse, al staande voor zijn nieuwe woning. Hij schoot vol toen hij vertelde dat hij er nu een week woont. Maar hij vervolgde zijn verhaal en zei dat het er leuk en gezellig is. „Al is de lei ding soms streng, maar dat is ook wel eens nodig. En ze kunnen lekker koken." Aarnoudse heeft, wat Huib Dorst be treft, het mooiste appartement in het gebouw. Vanaf de straatkant gezien, helemaal links op de eerste verdie ping. Hij heeft meerdere ramen met uitzicht op de straat. Kees verlaat voor het eerst sinds 32 jaar zijn ou derlijk huis om op zichzelf te gaan wonen. Hij was het laatste kind dat nog thuis woonde. Het is een lastige stap voor zowel hem als zijn ouders. „Het is moeilijk voor mij. Er blijft een lege plek achter", zegt moeder T.A. Aarnoudse-Brouw. Ze had haar zoon liever thuisgehouden. „Maar nu kwam dit en wij worden wel ouder. Nu hebben we de gelegenheid. AJs je langer wacht, waar komt hij dan te recht?" Het is voor Kees wel ideaal dat hij in Oud-Vossemeer blijft wo nen. „Als hij zin heeft, kan hij naar huis komen", zegt zijn moeder. Kees werkt bij Hachmer in Tholen. „In de meubels. Hoofdzakelijk in het maga zijn. Schoonmaken, meubels contro leren en alles op zijn plek zetten", zegt Kees. Daarom was hij wel al veel buiten de deur. ZIE VERDER PAGINA 5 Voor 2012 voorziet het waterschap een gematigde tariefstijging die uit komt tussen de twee en drie procent per jaar. In Zeeuws-Vlaanderen da len de waterschapstarieven in 2011. De bedragen lagen in dat deel van Zeeland vorig jaar drastisch hoger. Een gemiddeld huishouden in Zeeuws-Vlaanderen betaalt komend jaar 64 euro minder aan water schapslasten. Dat is een lastenver lichting van 15 procent. In de huis houdens boven de Westerschelde, dus ook Tholen, waren de tarieven de afgelopen twee jaar al gelijk cn daar wordt nu dus nog een derde jaar aan vastgeplakt. De heffing voor ingezetenen is in 2011 80,79 euro, voor ongebouwd 59,71 euro en voor natuurterreinen 4,85 euro. Daar zit ten opzichte van Zeeuwse Eilanden wel een kleine stijging in: het was 3,66 euro in 2010. De heffing natuurterreinen wordt berekend op 20 procent van de waarde van landbouwgrond. Bo ven de Westerschelde is die duurder en dat is doorberekend in de tarie ven. De watersysteemheffing ge bouwd op basis van de woz-waarde wordt 0,0549%. Dat was voor Zeeuws Eilanden in 2010 0,0552%. De zuiveringsheffing daalt met 26 eurocent naar 52,36 euro en voor de verontreinigingsheffing geldt het zelfde. De fusiekosten van negen miljoen euro zijn volledig weggewerkt. Ver trekkend portefeuillehouder finan ciën van waterschap Zeeuwse Ei landen Jaap Hoekman is tevreden: „De fusie bracht behoorlijke frictie kosten met zich mee." ZIE VERDER PAGINA 5 Het aartal gebruikers in Tholen dat gebruik maakt van de Voedselbank loopt terug. Dat blijkt uit de cijfers die aan de gemeente verstrekt zijn. Begin dit jaar waren er dertig gezin nen die er per week gebruik van maakten, nu nog negentien. Dit jaar hebben er, tot 24 september, veertig gezinnen voedsel opgehaald. De meeste afnemers komen uit Tholen, Poortvliet en Sint-Maartensdijk. De grootste groep bestaat uit mensen met een laag besteedbaar inkomen als gevolg van schulden. Er maken weinig mensen gebruik van de voed selbank die als gevolg van versla ving onvoldoende inkomen hebben. Uit het jaarverslag over 2009 voor de hele regio (Tholen, Bergen op Zoom, Halderbcrge, Woensdrecht, Roosendaal) blijkt dat er een be drijfsresultaat van 7789 euro ge boekt is. Door schenkingen te ver minderen met de kosten van vervoer, opslag en administratie. Er is een eigen vermogen van 25.766 euro. Dat zal gebruikt worden voor de aanschaf van een koelcel, een netwerk, telefooncentrale en inboe del voor het magazijn in Bergen op Zoom. Volgens Goed Ontmoet zijn de voor zieningen voor minima, vergeleken met de andere gemeenten, in de ge meente Tholen het best. Dat heeft ertoe geleid dat een aantal gebrui kers uit Tholen die om pakketten in Bergen gingen, nu geen voedsel meer nodig hebben. Regelmatig is er een gemeenteamb tenaar bij de uitgifte aanwezig om informatie te verstrekken over de re gelingen voor mensen met een laag inkomen. Nu komt de ambtenaar op afroep om informatie te verstrekken. Deze week Adri Rijstenbil vindt dat er in dorp minder geboren Vossemeerders wonen Patrick Jansen verzamelt handtekeningen voor veiligere Stoofweg Johan van der Wel is CDA-kandidaat voor waterschapsverkiezingen EN VERDER... Roemer roept SP Tholen op om actie te blijven voeren Naast leerschool voor jeugd is voetbalschool Noad ook studieopdracht LOGICA BRENGT JE VAN A NAAR B, VERBEELDING BRENGT JE OVERAL Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Advertentie I.M. Het zijn niet alleen kinderen uit het dorp. ook uit Tholen, Poortvliet en Anna Jacoba- polder zijn er deelnemers. Iets meer komt van de eigen School met de Bijbel. Loui se: „We hopen dat er buitenkerkelijke kinderen komen, maar als ik hel zo zie dan zijn de meesten toch wel aan een kerk verbonden. En de kinderen van de openbare school volgen godsdienstles." Het gaat er gemoedelijk aan toe. De kinderen leren een Bijbeltekst en zingen samen het themalied Stel je voor. Elke dag wordt een ander stukje uit het leven behandeld. Ze leren onder meer dat Jezus uit Nazareth komt. Om dat te verbeelden mogen de kleintjes een huisje maken, de ouderen een adressenboek. Gisteren ging het erom wat Jezus heeft gedaan. Dat hij mensen kan gene/en. De kinderen vertellen wal hun vader en moeder voor werk doet. En spelen een beroepenkwartet. In de pauze krij gen de kinderen wat te drinken. Jopie Potappel had gisteren voor iedereen cakejes gebakken. Vandaag worden er pannenkoeken gebakken. Bij de vakantiebijbelweek zijn 25 tot 30 vrijwilligers betrokken. Elke dag zijn het anderen die er een steentje aah bijdragen. Ze maken bijvoorbeeld de boekjes voor de kinderen waarin het themalied, een kleurplaat en het beroepen- kwartet zijn verzameld. Het is tevens een herinneringsboekje. Louise van Gorsel geeft les aan de groepen 3, 4 cn 5. maar kent alle kinderen van de schix>l die onge veer 'zestig leerlingen telt. De kinderen krijgen in de pauze een cakeje. Hi

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1