'Ik weet nu wanneer hij opgestart is en moet ik er ook maar iets mee doen' Straatnaambord voor 'buitengewoon enthousiaste promotor van Tholen' 'In Scherpenisse is wat aan de hand' EM Houte Speuren naar culturele invloeden van Het Boek Kees Slager viert 100ste verjaardag stoomgemaal in Poortvliet Binnenplaats Gasthuiskapel omgedoopt tot Henk Elenbaasplein Dtnderdag 21 oktober 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 'Schoorsteenbouwer nog niet gearriveerd, hoe moet dat', sarijft dijkgraaf Van Gorsel op 30 september 1910 in em telegram aan ingenieur Paul in Den Haag. Schoor- stenbouwer De Ridder te Oegstgeest had namelijk al in aigustus de schoorsteen bij het dan al bijna voltooide ge- rraal Oosterschelde in Poortvliet moeten bouwen. Een biefje van Paul naar De Ridder met de volgende tekst hieft effect: 'Ik sta erop dat ge maandag aanstaande on- niddellijk met het werk begint. Zo niet, dan zullen de oiaangenaamheden niet uitblijven.' Drie weken later, op 21 oktober, ondertekent de bouwopzichter een briefje vsaarin hij verklaart dat de schoorsteen tot zijn tevreden heid is voltooid. Voor huidige eigenaar en bewoner Kees Sager (72) is dat het bewijs dat het gemaal toen in wer- kng is genomen. Dat is zondag 100 jaar geleden. Slager toudt er zaterdag een feestje voor. r Rook en gele strik Rijksmonument Lichtopstand Oosterschelde Chocolademelk „Eerst was er sprake van een lintje en dat wilde hij abso luut niet", zegt Bram Elenbaas over zijn vader Henk. Toen kwam dit en dat vonden we meteen leuk. Dé stads- gids van de gemeente Tholen, Henk Elenbaas (80) heeft bij leven zijn eigen straatnaambord gekregen. De bin nenplaats van de Gasthuiskapel in Tholen is dinsdagmid dag omgedoopt tot het Henk Elenbaasplein. Het is geen officiële straatnaam, maar wel een symbool om de Tho- lenaar te bedanken voor zijn jarenlange inzet voor de Thoolse gemeenschap. Oorkonde Tijdnood Onderzoeker Bakker van Scoop in Sint-Annaland „Bewoners van Scherpenisse zijn op Tholen het minst tevreden over de leefbaarheid in hun dorp. Dat is de eni ge uitschieter naar beneden ten opzichte van de andere woonkernen op Tholen. Over het algemeen wijken de andere woonkernen niet af van de rest van de provincie. We hebben geen rare dingen ontdekt." Dat zei onderzoe ker Erik Bakker onlangs in de Wellevaete in Sint- Annaland op de netwerkbijeenkomst van de Zeeuwse vereniging voor Kleine Kernen. Er waren zestien belang stellenden. Minder tevreden Opgeknapt In West-Brabant en op Tholen wordt van 3 tot 10 novem ber voor het eerst de Week van Het Boek gevierd. De Hervormde Gemeente Immanuël en de vrijzinnige ge loofsgemeenschap NPB in Tholen doen er aan mee. c interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Ie man die erom hekend staat zijn in- tresse in de geschiedenis van Zee- Ind in boekvorm te gieten, kan on- nogelijk geen aandacht schenken aan fet feit dat het voormalige stoomge- naal, in de Zeeuwse plaats Poortvliet tog wel, een eeuw bestaat. Hij heeft ia de aankoop in 2003 divers archief- nateriaal verzameld over de ont- taansgeschiedenis. „Ik weet nu prc- ries wanneer hij opgestart is en nu noet ik er ook maar iets mee doen", indt hij zelf. ilager is van zijn gemaal gaan hou- len. Er hangen voor hem veel herin- ïeringcn aan uit zijn jeugd en daar- ïaast heeft hij zich intensief gestort tp verbouwing en restauratie van het fomplex. Dan krijg je er automatisch .•en band mee, dat is vaak het gevolg /an het zwoegen en zweten op een jebouw. opknappen. Hij neemt er restauratie- architect Jan Wijs uit Bergen op Zoom voor in de arm. Als in 2004 de restauratie is afgerond - de verbou wing nog niet -verhuist Slager van een boerderij in het Zuid-Bevelandse 's-Hccrcnhock naar het gemaal in Poortvliet. Hij schrijft zich in als in woner, maar krijgt dan van de ge meente te horen dat er geen woonbe stemming op het adres is. Slager is ontzet, omdat het huis dienst heeft ge daan als machinistenwoning. Nu stond er waterstaatbestemming op. De Belg, zoals Slager hem noemt, heeft er nooit ingeschreven gestaan. Via een procedure - „dat heeft mij wel 5000 euro gekost" - heeft hij die om kunnen zetten naar permanente bewo ning. Het lijkt bij het gemaal te horen, want ook de ingebruikname in 1910 gaat Kees Slager wil de pijp van het voormalige stoomgemaal op zijn 100ste verjaardag nog één keer laten roken. Hij heeft flink moeten zoeken naar geschikte rook. „Ik had het met autoban den kunnen doen, maar dan wordt alles zo vettig." Hij heeft de brandweer geraadpleegd, maar hun rookmachine produceert rook die niet goed zichtbaar is op een hoogte van 22 meter. Daarom is Slager achter rookpotten aan gegaan, zoals die vaak bij voetbal worden gebruikt met gekleurde rook. Maar het lukte maar niet om die te bemachtigen. Hij is enkele dagen voor zijn feestje toch aan rook gekomen. Zaterdag viert Slager van elf tot vijf uur een 'inloop- en klimfeestje' bij het gemaal aan de Schelphoekseweg 1 voor een ieder die belangstelling heeft. Het is de bedoeling dat er om drie uur rook uit de schoorsteen komt. Daarvoor en daarna kan de pijp worden beklommen en degene die dat doet krijgt een glaasje 'bubbel'. Om extra aan dacht te trekken voor het eeuwfeest, maken Kees' zussen Ina en Lini van zeven meter stof een gele strik voor de pijp. „Ik doe er ook een lichtslang omheen, zodat het ook 's nachts nog een beetje feest is." Kees Slager wil zaterdag de pijp van het voormalig stoomgemaal in Poortvliet nog één keer laten roken ter ere van het 100-jarig bestaan, maar ook belangstellenden de gelegenheid geven van het uitzicht te genieten na beklimming van het 22 meter hoge object. Het Eerste Kamerlid voor de SP, schrijver en ex-journalist kocht ge maal Oosterschelde van de Belg Vic tor Huysmans uit Brasschaat. Hij heeft weinig goeds te zeggen over de staat waarop Huysmans - „zelf een aannemer nota bene"- het gemaal heeft opgeleverd. „Het is echt zoals je dat, .zou verwachten^ van een Belg", I zegt Slager. Foto's getuigen ervan dat het een bouwval«HüMMuar dat is niet het enige waar Slager zich aan stoort. De ramen aan de westkant van het ke telhuis zijn dichtgemetseld en die aan de oostzijde zijn beplakt met ondoor zichtig folie. „Kijk, aan de kant van het mooiste uitzicht heeft hij de ra men dichtgemaakt en twee kleine pa trijspoortjes ervoor teruggezet." Hij hoeft zich er niet meer aan te storen. Het lukt Slager op de valreep - „daar na lukte dat bijna niet meer"- een mo numentale status voor het gemaal aan te vragen en kan dan met behulp van een restauratiehypotheek het ketelhuis met horten en stoten. De levering van de eerste voorraad kolen heeft enige voeten in de aarde. Het waterschap probeert op 12 oktober 1910 de leve ring van 40 ton kolen middels adver tenties in NRC en de Middelburgse Courant aan te besteden, maar krijgt slechts één reactie, namelijk van ko lenhandel B. Hoos te Rotterdam. Dat bedrijf laat echter veertien dagen later weten niet de kolen te komen bren gen, omdat het gemaal niet aan vaar water ligt. Het waterschap beweert dat een scheepje van veertig ton er best kan afmeren, maar Hoos blijft weigeren. Dan krijgt schipper Van Houdt opdracht van het waterschap om een schip kolen in Rotterdam te halen. De volgende hobbel is de ontslagaan vraag van machinist Hoogenboom op 13 april 1911, amper een half jaar na zijn indiensttreding. Zijn vader, die machinist is in Lcidschendam, blijkt ongeneeslijk ziek en hij kan diens baan op het stoomgemaal daar over nemen. Op de advertentie voor een nieuwe machinist, reageren 74 ge gadigden. De baan gaat naar J. Ger- ling, tot dan toe machinist in De Rijp (Noord-Holland). In 1931 wordt besloten een nieuw elektrisch gemaal te bouwen, omdat is gebleken dat het stoomgemaal te geringe capaciteit biedt voor snelle afvoer van het polderwater. Gerling neemt datzelfde jaar nog ontslag 'we gens lichamelijke gebreken' en zijn zoon neemt het werk over tot het ge maal buiten werking wordt gesteld. De machinist van het elektrisch ge maal iets verderop aan de Schelp hoekseweg, D. van 't Hof, trekt dan in de dienstwoning bij het stoomge maal. In 1953 krijgt de schoorsteen van het stoomgemaal een nieuwe functie als lichtopstand. De schoorsteen wordt dan in erfpacht gegeven aan het Loodswezen. Binnenin komen trap pen naafrjiei i^iaippjeliovenin.rle pijp waar de lantaarn komt te staan. Vol gens Slager is het de redding van de schoorsteen. Die had anders het lot van alle andere schoorstenen onder gaan: afbraak. Het geleidelicht voor de scheepvaart bij Strijenham wordt in 1986 ge doofd, nadat door aanleg van de Oes- terdam dat niet meer nodig blijkt.-De lantaarn wordt kort daarna gestolen uit de schoorsteen. In datzelfde jaar komt de vereniging Huis en Heem ter ore dat Het waterschap het stoomge maal en de pijp wil slopen. Willem Heybroek van Heemschut maakt pro test tegen de afbraak van dit stukje in dustrieel erfgoed en krijgt voor elkaar dat het waterschap het gebouw - in middels in bouwvallige toestand - en de schoorsteen voor 5000 gulden ver koopt aan de Belgische eigenaar van de machinistenwoning. Dat wel on der voorwaarde dat het gemaal in ou de staat wordt teruggebracht. Maar pas als Slager het in bezit krijgt, wordt zoals hierboven reeds beschre ven, serieus werk gemaakt van de restauratie. Hij Iaat in 2007 de schoorsteen restaureren door de firma Harm Meijer uit Den Boer, het enige bedrijf in Nederland dat nog schoor stenen restaureert. Slager laat bove nin de pijp een extra verdieping aan brengen, zodat daar genoten kan worden van een prachtig uitzicht over de Oosterschelde en het eiland Tho- len. „Ik heb er een ijzeren ring laten aanbrengen, zodat ik in mijn bureau stoel er kan zitten en ronddraaien", zegt Slager. Hij is trots op de gebou wen en bijbehorende schoorsteen. „Ik ben lid van de stichting fabrieks schoorstenen, de STIF' Hij lacht: „Net als molengekken zijn er ook stoomgekken." Slager is inmiddels alweer volop aan de gang met een volgend boek, maar dat gaat niet over zijn gemaal. Wel over overstromingen, dus de stap naar een gemaal als volgend onder werp, lijkt klein. Van stoomgemaal tot woning van een gelukkig man, zou de titel kunnen zijn. Want Slager heeft er zijn plek gevonden. Niet dat hij perse op zoek was naar een stoomgemaal. „Ik had de wens om ooit nog aan de Oosterschelde te wo- Een dijkdoorbraak in 1894 bij Strijenham brengt de bouw van drie stoomgemalen op Tholen in een stroomversnelling. Ruim tien jaar eerder was ook al sprake van wateroverlast, en vanaf dat moment wordt al de bouw van de stoomgemalen bepleit. In 1900 komt de eerste in Oud-Vossemeer (Hikkepolder), in 1906 verrijst De Eendracht in Tholen. Ingenieur H. Paul te Den Haag wordt door het waterschap verzocht een rapport op te stellen om de wateroverlast in de polder van Poortvliet voorgoed op te lossen en hij presenteert dat in 1896. Maar pas jaren later, vol gens Slager, vermoedelijk door onenigheid over de kosten, wordt besloten tot bouw van het gemaal bij Poortvliet, genaamd Oosterschelde. J.L. Lindhout te Oud-Vossemeer bouwt voor 23.600 gulden het gemaal plus machinistenwoning en De Rid der te Oegstgeest zorgt voor de bouw van de schoorsteen van 22 meter hoogte en 1,20 meter middellijn voor een bedrag van 1215 gulden. „Een koopje", aldus Slager. Op 26 juli 1910 legt de vrouw van de dijkgraaf, mevrouw W.H. van Gorsel-Stapele, de eerste steen. nen. Daar ben ik opgegroeid, heb ik leren zwemmen." Het is de geboren Schcrpcnisscnaar gelukt zijn droom te verwezenlijken. „Weetje wal hel leuke is? Ik woon nu zowel aan als in de Oosterschelde", zegt hij wijzend op de naam van het gemaal. Het hoefde voor hem niet per definitie op Tholen te zijn, maar het bevalt hem goed om terug te zijn. Als hij in zijn tuin zit, denkt hij bijvoor beeld terug aan zijn jeugdjaren. De winters, waarin hij al schaatsend via de watergang bij het gemaal kwam. Daar schonk mevrouw Van 't Hof warme chocolademelk aan de schaat sers. Toen was er nog geen tuin, de woning hing deels over het water. De dijk is verbreed en daardoor staat de woning nu volledig op het land, hoe wel die aan één kant tegen de dijk aanleunt. Of beter gezegd, er een beetje in is gezakt. Want doordat de woning alleen aan de waterkant op heipalen rust, is die 22 centimeter uit het lood gaan staan. „Ik ben bang dat ik op een dag wakker wordt, al lig gend tegen de dijk", grapt Slager over zijn scheve woning. Overigens kan hij er ook voor kiezen om in het voorma lig ketelhuis te wonen. Dat gebruikt hij nu als werkruimte, maar hij heeft het verbouwd tot volwaardig woon huis. Hij heeft in de drukste steden van het land gewoond, zoals Amster dam en Utrecht, maar nergens geniet hij meer dan in de stille polder onder Poortvliet. „Als het gesneeuwd heeft zie je 's winters soms dagenlang allen het spoor van de postbode. Heerlijk." Het idee en verzoek voor een straat naambord, komt niet van de ge meente, maar van de familie. Schoondochter Elly Elenbaas heeft in augustus een brief geschreven naar de gemeente met als onder werp: verzoek tot een bijzondere onderscheiding voor een betrokken burger van Tholen. Ze schrijft erin dat haar schoonvader jarenlang de harten van kinderen sneller deed kloppen door als Sinterklaas aan te komen op de stoomboot (vanaf 1975). En dat hij zich met tomeloze energie heeft ingezet als gids van Tholen, waarbij hij ruim 16.000 mensen (veelal van buitenaf) wist te enthousiasmeren voor de geschie denis van het stadje Tholen en het eiland Tholen (dit laatste ging per bus). Elenbaas is van 1973 tot 2008 stadsgids geweest. Daarnaast was hij van 1988 tot 1991 koster binnen de Hervormde Gemeente Imma- nuël. Mede daardoor heeft hij veel voetstappen gezet op het pleintje van de Gasthuiskapcl. Ook zijn rondleidingen gingen over het plein en door de kapel. Daarom leek het pleintje de familie een goede plek voor het bord, als eerbetoon. Burgemeester Nuis heeft het bord samen met de vrouw van Henk, Riet Elenbaas-de Jong, onthuld. Zoon Bram en zijn vrouw Elly en hun kinderen Eveline (15) en Vin cent (13) waren daar speciaal voor uit Sprundel naar Tholen gekomen. Maar ook leden van de heemkunde kring Stad en Lande uit Tholen, vrienden en buren waren er getuige van. Zelf was Henk Elenbaas niet aan wezig. Hij is ernstig ziek en hel was tot op het laatste moment spannend of hij erbij zou zijn. Nuis had daar om een oorkonde laten maken die hij hem na de onthulling persoon lijk ging overhandigen. „Ik wil hem iets tastbaars geven. Er staat een fo to van het bord op." De burgemees ter vroeg toestemming aan Riet of hij haar man thuis mocht komen opzoeken. „Ik wil me niet opdrin gen." Maar ze verzekerde de burge meester dat haar man het zeer op prijs zou stellen als hij kwam. De beslissing over het plaatsen van het bord is gemaakt door het colle ge van burgemeester en wethou ders. Dat heeft op 28 september be sloten het naambordje aan te brengen. Nuis benadrukte dat het een bijzonder verzoek was dat ze kregen en dat het ook bijzonder is dal hel is toegekend. Want door gaans wordt een straatnaam pas aan iemand toegekend na zijn dood. Maar volgens de burgemees ter is er wel een goede reden voor om het te doen en zo snel al. Het college heeft er zo snel mogelijk over beslist om ervoor te zorgen dat Elenbaas er nog bij kon zijn, vanwege zijn gezondheid die hard achteruit gaat. Helaas is dat toch niet gelukt. Daarnaast „is er geen enkele twijfel over de inzet van dc heer Elenbaas voor de Thoolse ge meenschap." Nuis ging ervan uit dat er begrip zal zijn in de Thoolse samenleving voor het plaatsen van het bord. Zelf heeft hij goede herinneringen aan de rondleidingen van Henk Elenbaas. „Hij heeft mij meerdere malen met een gezelschappen rond geleid. Hij vertelde met een gewel dige dosis enthousiasme over de geschiedenis van deze gemeente. En hij deed dat zo uitgebreid dat ons gezelschap vrijwel altijd in tijd nood kwam, maar daar trok hij zich niets van aan." Nuis vertelde dat Elenbaas die rondleidingen naast dc gemeente ook gaf voor de heemkundekring en de VVV. „Hij genoot zichtbaar van dat werk en deed dat met zijn hart." Als hoogtepunt noemt Nuis het bezoek van de koningin aan Sint-Maartensdijk op Koninginne dag in 1996. „Wie kon je nou beter vragen om de koningin rond te lei den dan de heer Henk Elenbaas? Dat je dat mag doen is een bekro ning op je werk. Dat hij daarvoor gevraagd is. Maar hij is dan ook een zeer, zeer enthousiaste promotor van onze gemeente geweest." Nuis schaart hem onder de categorie suc cesvolle mensen. „Maar daar zal hij het wel niet mee eens zijn." Het bord is zwartbruin met goud kleurige letters en rand. Dat is ook om het onderscheid te maken met een officieel straatnaambord. Kleindochter Eveline vindt het heel mooi. „Ik vind het heel goed dat ze dit hebben gedaan. Ik hoop dat hij het nog een keertje kan zien." In opdracht van de provincie deed Scoop, Zeeuws instituut vexir s<xia- len en culturele ontwikkeling, een uitgebreid onderzoek naar het welbe vinden van de Zeeuwse bevolking: de sociale staat van Zeeland. Voor elke gemeente werd een deelrapport uit gebracht. Daaruit bleek onder meer dal Tholen tot 2030 nog steeds groeit terwijl in de rest van Zeeland het in wonertal daalt. Bakker lichtte dc cijfers voor Tholen toe. Tholen zal tot 2030 nog met tien procent groeien, verwacht hij. „Krimp is hier nog niet aan dc orde, maar voor de rest van Zeeland daalt de bevolking met 2 procent." Binnen de gemeente constateerde hij wel een achteruitgang van de bevolking in Sint-Maartensdijk en Poortvliet. Ge keken naar de opbouw van de bevol king (bevolkingspiramide) dan is dat op Tholen tot 2025 nog redelijk. „De verandering is niet zo dramatisch als in andere gemeenten. Vooral in de ge meente Sluis in West-Zeeuws Vlaan deren vindt een sterke vergrijzing plaats. Daar worden veel minder kin deren geboren." Wel ziet Bakker het aantal eenper soons huishoudens toenemen. Uit het onderzoek van 2009 blijkt dat in Zee land één op de drie huishoudens uit één persoon bestaat, één op dc drie kinderen thuis heeft en één op dc drie geen kinderen thuis heeft wonen. „De toename van het aantal huishou dens op Tholen is overal een beetje. In Poortvliet en Scherpenisse neemt het minder toe." Gekeken is ook naar de voorzienin gen in een woonkernen. En daaruit blijkt volgens Bakker dat Poortvliet meer voorzieningen heeft dan op grond van het inwonertal verwacht werd. Gaat het om tevredenheid over de woonplaats, dan zijn dc inwoners van Scherpenisse rondweg ontevre den. „Daar is iets aan dc hand." Gaat het om de leefbaarheid, daar zijn be woners van Sint-Maartensdijk, Oud- Vossemeer en Scherpenisse minder, tevreden dan dc inwoners van de an dere woonkernen. „Het is echter niet zo dat mensen tevredener zijn als er meer voorzieningen zijn. Dal gaan wë nog nader onderzoeken." Bij het onderzoek werd op Tholen 2400 vragenlijsten verstuurd. De re spons was 28 procent. Dat komt aar dig overeen met het Zeeuwse gemid delde. Uitschieter was Kapelle met 42 procent. Gevraagd naar de veilig heid, blijkt dat de meerderheid van de Tholenaren (90 procent) zich 'zel den of nooit onveilig' voelen. „De mensen hebben het meest last van hondenpoep en rommel op straat. Ook de verkeersveiligheid en dc be schikbaarheid van het openbaar ver voer zijn minpuntjes." Wat gezondheid betreft voelen de in woners van Tholen zich het best (80 procent). In Scherpenisse is dat met 70 procent minder, zei Bakker. Wat gezond bewegen betreft voldoet 66 procent van de inwoners aan dc norm om elke dag 30 minuten intensief aan lichamelijke beweging te doen. Het minst is dat in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Oud-Vossemeer en Stavenisse scoren veel hoger. Als het om mobiliteit gaat dan blijkt dat 85 procent van de Tholenaren altijd over een auto kunnen beschikken. Dat 53 procent er bijna dagelijks gebruik van maakt. Meer dan 80 procent gebruikt dc auto om naar het werk te gaan. Bijna 33 procent maakt dagelijks ge bruik van de fiets. Het openbaar ver voer wordt nauwelijks gebruikt voor het dagelijks van a naar b te reizen. In heel Zeeland is dat slechts twee pro cent, zei de onderzoeker. „Zo gauw je niet meer op eigen auto kan rekenen, wordt het lastig in Zeeland." Er is ook gevraagd hoe inwoners hun eigen woning vinden. In Stavenisse blijken dc mensen het meest tevreden (95 in Sint-Annaland het minst (85%). Van de inwoners heeft 83 geen plannen om binnen vijf jaar te verhuizen. Zeventien procent is dat wel van plan, waarvan 4% binnen één jaar. Gekeken naar de mantelzorg dat blijkt dat de meeste wordt gege ven in Sint-Maartensdijk en oud Vos- semccr (het vaakst is dat hulp in de huishouding). Eén op de drie mantel zorgen; is enigszins belast, één op de tien tamelijk lot overbelast. Vrijwilligerswerk wordt vooral in kerkelijk verband gedaan, gevolgd door dc sportvereniging. En vooral in de eigen woonkern. Dat is echter niet het geval voor Stavenisse en Tholen, zei Bakker. „Minder dan de helft doet het daar in eigen kern en dat is opval lend." Scoop vroeg ook of het gemeentebe stuur voldoende voor de inwoners doet. In Scherpenisse was 65 procent het daar niet mee eens, In Sint-Maar tensdijk 50 procent. 62 van de be woners van Scherpenisse en 49% van bewoners van Stavenisse voelen zich achtergesteld. De inwoners van Tho len zijn heel tevreden (92 procent). SGP-raadslid Chris Koopman kon zich dc onvrede in Sint-Maartensdijk wel voorstellen. Dat had volgens hem te maken met het vertrek van het ge meentehuis naar Tholen. „Maar als je het nu weer zou onderzoeken, dan zou je een ander uitkomst krijgen. Dal weet ik zeker. De Markt is mooi opgeknapt." Bakker gaf toe dat het onderzoek een momentopname is. Rien Hoek uit Stavenisse viel op dat de hangplekken negatief worden be oordeeld. Hij zat naast twee leden van de jongerenraad, Jeanette Vroeg- op en Simon van Lit die daar veel po sitiever over zijn. Maar het bleek dat alleen inwoners boven de zestien een vragenlijst zijn toegestuurd. Bakker: „Dit is het'oordeel van de mensen uit dc buurt van een hangplek." Ron dc Graaf uit Sint-Maartensdijk was blij met het rapport. Hij gebruik te de uitkomsten al eerder bij het op richten van de 'dorpstafel Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse', begin dit jaar in Haestinge. De opzet is om met geïnteresseer den een speurtocht te maken langs de vele facetten van de culturele in vloeden van de Bijbel. En samen te kijken of er nieuwe wegen kunnen worden ingeslagen, bijvoorbeeld in de muziektradities. In Tholen worden drie activiteiten georganiseerd, waarbij van de deel nemers een bijdrage wordt ge vraagd. Op donderdag 4 november is er 's middags om twee uur een poëzie workshop in de zaal van de NPB aan de Oudelandsestraat. On der leiding van Peter v.d. Graaf wordt er geschreven vanuit de ei gen beleving rond Het Boek. Aan melden kan bij A. Vroegop-dc Jon ge, tel. 662873. Diezelfde avond om acht uur vertelt Anne-Marie van der Wilt in de Gasthuiskapel over 'Geloof verbeeld in kleur'. Zij is gespecialiseerd in het gebruik van beeldende kunst om thema's uit geloof en leven uil te drukken. Ze licht haar kunstwerken toe en nodigt de aanwezigen uit om, met gevoel voor kleur en symbolen, de eigen spiritualiteit te voeden. Wie dc avond wil bijwonen, kan zich aanmelden bij A. v.d. Maarel, tel. 06-81551033. Pastor mevrouw Van der Maarel leidt op maandagavond 8 novem ber in de Gasthuiskapel een bijeen komst over 'Bibliodrama'. Dat is een andere manier van de Bijbel le zen: het intensief lezen van een verhaal, waarna dat wordt nage speeld door je erin te verplaatsen en in te leven. Het kan de geloofs beleving verdiepen of verbreden, en tot nieuwe inzichten leiden. De avond begint om half acht en duurt tot een uur of tien. Aanmelden kan eveneens bij A. v.d. Maarel. Advertentie I.M. Riet Elenbaas-de Jong (midden met bloemen) heeft samen met burgemeester Nuis (rechts) het straatnaambord voor haar man onthuld. Het is aangevraagd door haar schoondochter Elly (voorgmnd links), zoon Bram (tweede van rechts) en kleinkinderen Eveline (links) en Vincent (achter).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7