of je beroep nu uitoefent of niet' Stel leerde elkaar kennen op bevrijdingsfeest Scherpenisse 'Molenaar ben je voor het leven, Slachtoffer motorongeval werkte eerder bij CWI Eis cel tegen Tholenaar voor seks met minderjarig meisje Minder fietsbellen op Calvijn dan op het Westerpoort Toon en Lina van den Hoek-van Oeffelen zestig jaar getrouwd Donderdag 21 oktober 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Elly Schuurman-Manschot (51) uit Sint-Maartensdijk die vorige week met haar man Kees (53) Schuurman om het leven kwam bij het tragische ongeval op de Philipsdam was oud-medewerkster van het CWI op Tholen. In juni behaalde ze nog haar hbo-examen sociale zekerheid. Is een veertienjarig meisje deze zomer in Renesse door twee Tholenaren verkracht? De 21-jarige man uit Tholen zei donderdag bij de rechtbank in Middelburg dat het meisje hem alleen oraal had bevredigd. Van verkrachting was volgens hem in de nacht van 21 op 22 juni dit jaar in Renesse geen sprake geweest. „Het gebeurde met in stemming van haar." Ook officier van justitie W. Suijker- buijk zag geen bewijs voor verkrachting, maar dat maak te de Tholenaar niet minder strafbaar. De één had last van hoogtevrees, de ander weet niet beter of hij was er te vinden. Maar één ding hebben ze ge meen: molens vinden ze machtig mooie dingen. Beiden zijn ze nu in de leer voor vrijwillig molenaar. Dat is een opleiding van een paar jaar. „De Hoop in Tholen is onze lesmolen", zeggen André van Weenen (28) uit Tholen en Mare Polderman (19) uit Stavenisse. Zij zijn op dit mo ment de enige twee Tholenaren die zich officieel laten scholen bij het Gilde van vrijwillige molenaars. Oscar Huiskamp leert hen de kneepjes van het vak op molen De Hoop in Tholen. In eerste instantie had hij zicht op vier leerlingen, maar het zijn er twee geworden en daar is hij ook nog blij om. Familiehistorie Achillespees Ze leerden elkaar kennen in Scherpenisse op het bevrij dingsfeest van 1945. Vijfjaar later trouwden ze. Na hun huwelijk woonden ze in Bergen op Zoom, maar het langst in Scherpenisse. Sinds een paar jaar in Sint-Anna- land waar Lina op de fiets boodschappen kan doen en waar een van hun drie dochters wonen. Dinsdag is het precies zestig jaar geleden dat ze in de echt werden ver bonden. Huisarts Lesje geleerd Wipmolens Kerkelijk ontvanger Passie Bij de fietsenkeuring van VVN op het Westerpoort en het Calvijn college in Tholen kwamen onlangs vooral gebreken aan de bel en de verlichting aan het licht. André van Weenen en Mare Polderman houden gilde in stand met opleiding Vier generaties van de familie gingen toen mee naar Apeldoorn om het di ploma in ontvangst te nemen. Hun foto stond in deze krant. Elly had en kel huishoudschool gehad, maar van af haar 41 ste werkte ze zich op via het mbo met het diploma sociaal ju ridisch medewerker. Ze maakte de verhuizing in 2008 nog mee van het gebouw aan de Haven in Sint-Maar tensdijk naar het gemeentehuis in Tholen. Ze verruilde het CWI echter voor het UWV in Rotterdam waar ze werkzaam was als re-integratiebege- leider. Het echtpaar woonde eerst in het dorp, maar verhuisde later naar een vrijstaande woning aan de Twee de Dijk. De familie laat in de adver tentie weten dat het stel midden in het leven stond en hier enorm naar de zin woonde. De uitvaart heeft inmid dels plaatsgevonden. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval waarbij een vrachtwagen was betrokken, is nog niet afgerond, laat de politie weten. De vrachtwa gen werd bestuurd door een 18-jari- ge man uit de gemeente Renswoude. De zaak is in handen van het open baar ministerie. OM ziet geen bewijs voor verkrachting minderjarige De gemeente Tholen heeft meer molens dan molenaars, weet Huis kamp. Het is een slechte zaak als molens niet draaien, want dan ra ken ze eerder in verval. Om molens in stand te houden en mensen er voorlichting over te geven, is het belangrijker dat er molenaars bij komen, vindt Huiskamp. „De meeste molenaars zijn boven de zes-tig. Als zij er mee stoppen, zijn er bijna geen molenaars meer. Er is dus een groot tekort", zegt André. Volgens hen hebben alleen Huis kamp en Jos Guequierre van De Nijverheid in Sint-Maartensdijk een diploma van het molenaarsgil- de. De overige molenaars hebben het vak al doende geleerd. De opleiding omvat veel theorie. De mannen moeten alle molenty pen kennen. Ze moeten ook 30 uur op een ander type molen draaien dan hun lesmolen. Op De Hoop moeten ze 150 uur hebben meege draaid voor ze examen kunnen doen. Ze krijgen de lessen van het gilde, maar het examen wordt afge nomen door de vereniging de Hol- landsche Molen. Mare en André hechten belang aan de opleiding. Ze komen op die ma nier nóg meer te weten over hun hobby en ze vinden het leuk dat ze op de cursus ook andere molenaars leren kennen. „Voor mij is het zo dat ik ook het papiertje ervoor wil hebben. Als je in opleiding bent bij een gediplomeerd lid, ben je ook gelijk verzekerd. Anders moet je zelf een verzekering afsluiten en dat kost nogal wat." Maar een diploma is niet verplicht. Zo noemt Mare zichzelf al mole naar van de molen in Stavenisse. Daar heeft hij alles geleerd van molenaar Gatze de Moed. „Ik ben begonnen als veeghulpje", zegt hij. „Later zetten we samen de molen op de wind, of stil. Op den duur liet Gatze me de molen alleen draaien." Marc is altijd al gek van molens geweest. „Vroeger liep ik altijd al met mijn oma naar de molen. En op molendag namen mijn moeder en oma me altijd mee." Hij denkt dat ze dat vooral voor hem deden. „Iemand heeft eens de familiehis torie uitgezocht en het zit mis schien toch wel in de genen. Schijnbaar hebben wc 200 of 300 jaar geleden een molenaar in de fa milie gehad." André heeft naar zijn weten geen molenaars in de familie. „In Som- melsdijk zit een Van Weenen, maar dat is volgens mij geen familie." Hem hebben molens altijd al ge trokken en hij heeft altijd al een molen willen laten draaien. „Ik vind het prachtige dingen. Maar ik had één probleem: ik had hoogte vrees en weinig tijd. Ik repareerde ook computers." Hij kent de oorzaak van zijn hoog tevrees maar al te goed. „Die heb ik gekregen bij mijn vorige werkgever waar ik elektromonteur was. Ik stond op een ladder op ongeveer ze ven meter hoogte. Een collega vond het wel lollig om even flink aan de ladder te schudden om me te roepen voor de koffie. Toen heb ik het ge kregen." Nu is het een eind over, zegt André. Op de molen moet hij in de wieken klimmen om de zeilen op te zetten. „Ik doe het zo vaak mogelijk, ook als het eigenlijk niet hoeft. Door het gewoon te doen heb ik mijn angst overwonnen." André is nu algemeen monteur bij Rieber en Spn in Sint-Maartens dijk. „Mijn werk is nu veel breder. Van een verstopte dakgoot tot ma chinerevisie. Ik zit in de technische dienst en repareer alles wat kapot is." Mare heeft een mbo-opleiding voor timmerman gevolgd in Bergen op Zoom. Nu is hij een vervolgop leiding begonnen voor restauratie timmerman aan het ROC Zeeland in Vlissingcn. „Ik heb een zwak voor oude dingen", verklaart hij. Zijn vak houdt in dal hij onder an dere oude gebouwen gaat opknap pen, zoals oude boerderijen en hui zen. „Eventueel ook molens." Elke zaterdag zijn ze op een molen te vinden. Over het algemeen op De Hoop in Tholen, maar hun le raar Huiskamp is geblesseerd aan zijn achillespees en kan geen trap pen lopen. Daarom lessen ze tijde lijk op molen De Hoop in Roosen- Toon (85): „Op elk dorp was er toen feest. Ik woonde in Sint-Maar tensdijk maar als jonge jongens gingen we daar op af. Ik wilde vóóraan staan bij de spelen. Lina deed een lintcnspcl." Zij was zo be zig dat ze niet merkte dat hij naar haar stónd te kijken. Na het spelle tje kwam hij naar haar toe. Het was niet de eerste keer dat ze elkaar za gen want jongens en meisjes uit Sint-Maartensdijk en Scherpenisse troffen elkaar op zaterdagmiddag en avond op de Molendijk (nu de Provincialeweg) tussen de beide dorpen. Bovendien kwam Lina ook regelmatig in Smurdiek om haar oom en tante te bezoeken. Ze hadden vijf jaar verkering. Lina (81was nog maar zestien jaar toen ze Toon leerde kennen. „Toen mijn moeder het wist, zei ze: maak het maar uit, want je bent veel te jong. Nou dat heeft maar een week ge duurd, hoor." Ze kan er nog ge noeglijk om lachen. Van den Hoek kon in 1939 na de la gere school aan de slag op de boer derij van Reigersburg, tussen Sint- Maartensdijk en Stavenisse. Niet om in de landbouw te werken, maar op het kantoor van de voedselvoor ziening dat op de hofstede was ge vestigd. Het zou een belangrijke opstap worden voor zijn latere loopbaan als directeur van de Rabo bank in Scherpenisse. „Kees Hage had daar de leiding. Hij kwam naar het hoofd van de school. Hij wilde twee jonge jongens voor de admini stratie. Mijn naam is toen geval len." Hij zou 5,5 gulden per week gaan verdienen, maar zijn vader, Ko van den Hoek, vond dat veel te wei nig. „Hij zei dat ik 22 gulden per week verdiende met het botten van Aardappelen. Maar ik wilde wel. Het was veel mooier dan naar het land gaan." Er kwam een goede re geling, zegt Toon. „Maar ik moest ook gaan studeren. Ik mocht niet meer altijd de hort op of voetbal len." Dat leerde Toon op Reigersburg. Op een lapje tegenover de boerde rij. Ook dat was een belangrijke op stap. Van den Hoek zou tot zijn 36ste jaar in het eerste van Smer- diek spelen. Hij was bovendien be trokken bij de oprichting van de Club. Tot aan het eind van de oorlog deed hij er het papierwerk voor het uitge ven van bonnen voor voedsel en kleding, het verstrekken van ver gunningen voor het slachten van een varken. Na dc oorlo<g"kwam hij Op het ontvangkantoor van de be lastingen in Tholen terecht. Tot hij in militaire dienst moest. Toen hij terugkwam was de plek bezet. Hij kon naar de inspectie van belastin gen in Bergen op Zoom. Hij zou er twintig jaar bljjven werken. Lina was in betrekking bij huisarts Helleman. Een periode van 6 jaar. Ze begon er na de evacuatie in 1944 tot aan haar trouwen in 1950. Na hun huwelijk gingen ze inwonen bij Lina's moeder in de Molenstraat in Scherpenisse. Toon fietste naar Ber gen, zomer en winter. Tot ze er een woning vonden. Aan de Antwerpse straat. Negen jaar zouden ze er wo nen. Twee van hun drie kinderen werden er geboren. Van den Hoek had zich opgewerkt tot de derde rang, maar had te weinig opleiding (alleen lagere school) om hogerop te komen. „Voor de belastingwetten haalde ik prachtige cijfers maar voor vakken voor algemene ontwik keling kon ik het niet redden. Het clubje van de HBS kon dat wel." Via zijn voelbalmaatje Lambregt de Graaf kreeg Van den Hoek te horen dat er een vacature kwam bij dc Boerenleenbank in Scherpenisse. Hendrik Keur verkaste naar het Kroondomein. „Ik had wel interes se. Elenbaas, L.A.M., zat in het be stuur. Er waren achttien kandidaten. In 1961 werd ik aangenomen toen ik 36 jaar was. We moesten wel in Scherpenisse komen wonen. Eerst hebben we in de woning aan de bank in de Laban Deurloostraat ge woond. Tot aan 1974. Daarna zijn we verhuisd naar de overkant. In Scherpenisse werd hun derde doch ter geboren. Omdat Van den Hoek ervaring had met het invullen en verwerken van belastinggegevens, kreeg hij steeds meer verzoeken om belastingfor mulieren in te vullen en de boek houding te doen. „Dat had een sneeuwbaleffect. Het werd een boekhoudbureau, in het pand dat aan de bank zat. Het waren meestal particulieren. Grote bedrijven zaten er niet in Scherpenisse." Het werk dijde zo uit dat Van den Hoek hulp nodig had. Mas Andriesse en Leen- tje den Engelsman kwamen er voor in dienst. Op de bank werkte Van den Hoek aanvankelijk alleen. Later kwam Piet van Dijke uit Sint-Anna- land hem assisteren. „We werden zelf ook gecontroleerd door de ac- countantensdienst van dc Rabo bank. Na een paar jaar werden dat externe accountants. Zij zagen dat we er ook een boekhoudkantoor op na hielden. En dat kon niet. We moesten er eert~punt achter zetten. Het was niet verenigbaar met de Toon van den Hoek en Lina van Oeffelen wonen nu aan de Anna van Bourgondiëstraat in Sint-Annaland. te gemakkelijk te beïnvloeden. Op de bewuste zondag van de 21ste juni had hij samen met zijn vriend het meisje in Goes opgepikt, waarna ze naar Renesse reden. Op het steiger in een park zou ze zijn verkracht. Ze had verklaard dat ze door beiden was verkracht. Ze had verteld dat de jongste haar hoofd naar heneden had geduwd. Ze werd gedwongen op een handdoek te gaan liggen en als ze zich zou verzetten dan zou ze alle hoeken van Renesse zien. Na de ge beurtenis heeft ze veertien dagen in een crisisopvang van AZZ gezeten. Uit hel verslag blijkt dat ze nog steeds last heeft van huilbuien, zich afzondert en zich afreageert door zich erg kwaad te maken. Ze is bang voor confrontatie met de verdachten. De hulpverlening zal naar verwach ting nog acht maanden duren. De officier trok ook zijn conclusies uit de verklaringen van het slacht offer, die niet helemaal zouden klop pen. De achttienjarige "'verdachte kenden het meisje van school, waar ze bekend staat dat 7!éhgefnakkelijk liegt. Raadsman P. Bakkum vond dat het meisje hulp had kunnen in roepen of had kunnen vluchten naar een van dc huizen dicht in de buurt van het steiger. Over zijn cliënt zei hij dat hij zich laat leiden door perso nen die zich sterker profileren. „Hij heeft zijn lesje geleerd." Dc advocaat pleitte voor een voorwaardelijke ge vangenisstraf of/en werkstraf. Hij vroeg de schadeclaim af te wijzen. Zijn cliënt betuigde spijt. „Dit kon niet door de beugeL'De vriendschap tussen de Tholenaar en de Fluplan- der is voorbij. De rechtbank doet 28 oktober in beide zaken uitspraak. daal. Dat komt mooi uit, want dan maken ze ook meteen uren op een ander type molen. De Brabantse molen is een standerdmolen, net als in Sint-Annaland, terwijl De Hoop een stenen stellingmolen is. Mare gaat 's middags meestal naar Stavenisse om daar de molen te la ten draaien. André helpt af en toe ook bij Jan van Gorsel op molen De Verwachting in Tholen. Ze zijn er de hele dag zoet mee en saai is het volgens hen dan ook al lerminst. „Je bent constant bezig: draait ie niet te hard?, verandert het weer niet?. Ook zijn er bezoekers om rond te leiden. Er is altijd wel wat te doen." Zoals onderhouds werk. „Eigenlijk moetje altijd met zijn tweeën zijn. Dat is handig met schoonmaken.", zegt André. „Maar ook voor de veiligheid", zegt Mare. Als dc molenaar alleen op de mo len is en er overkomt hem wat, is er niemand die hem hoort, denkt André. Haast al hun vrije tijd gaat eraan op. André is dan ook gestopt met de computerreparatie. Hij heeft het er graag voor over. „Het is een hele mooie hobby." Mare: „Het is ook een soort ontspanning naast je werk." Beiden vinden het fascine rend dat zo'n oude installatie als een molen nog werkt. „Ik vind het heel leuk om zo'n monument in stand te houden. De Hoop is 274 jaar oud en alles werkt nog. Als je foto's van 100 jaar geleden bekijkt, ziet alles er nog hetzelfde uit als nu." Ze zijn er allebei vol van. „Je kunt het een tik van de molen noe men." André's driejarige zoontje Jesse is ook al besmet met het virus. „Hij gaat bijna altijd mee naar de mo len. Als we in de auto over de snel weg rijden en hij ziet een molen, roept hij altijd dat ik moet kijken", zegt André. Het zat er al in vol gens hem. „Eigenlijk ben ik er ook aan begonnen, omdat Jesse het leuk vond." Mare denkt, dat de liefde voor dc molen altijd zal blijven bestaan. „Molenaar ben je voor het leven. Of je het beroep nu uitoefent of niet." André vindt alle molens mooi. „De wipmolens, die je ziet in Utrecht en Zuid-Holland, heb ben we hier niet. Daarbij is de bo venkant kleiner dan bij de stan derdmolen. Meestal woont er iemand onderin en zit het maalsys- teem ook onderin. Bij de standerd molen zit dat juist in de kast. De bank, hoewel ik wel toestemming had van Rabobank Nederland. Ik had er de pest aan dat we moesten sluiten. Na een jaar of vijf ging het dicht." Lina zorgde voor de kinderen en het huishouden. „Vroeger bleef je thuis." Dat was ook wel nodig want Toon werd voor allerlei verenigin gen in het bestuur gevraagd. Toen Van den Hoek nog maar twee maan den in het dorp woonde, werd hij kerkelijk ontvanger van de her vormde gemeente. Hij zou het 33 jaar blijven. Voor de KNVB selec teerde hij spelers voor de selectie van het Nederlands elftal van zater dagvoetballers. In Zeeland en West- Brabant. „Dan werd ik gebeld en dan vroegerf "zë 'me* óm' ëeh féchts- back te zoeken. Ik bekocht er veel wedstrijden voor." Van den Hoek werd lid van dc Oranjevereniging, van de muziekvereniging. Twintig jaar zat hij in het bestuur van het Rode Kruis. Hij was lid van het Welzijnsorgaan Tholen en van de stichting Thoolse dagen. „Als er dingen geschreven moesten worden, dan kwamen ze naar mij toe. Ik deed het ook heel graag. Ik heb wel te maken gehad met gevogelte van allerlei pluimage. Maar ik werd niet gauw kwaad. Natuurljk moest je wel eens op je tanden bijten. Als me iets niet zinde, dat liet ik dat merken door er een grap over te maken." Voor al deze bestuurlijke functies kreeg hij een koninklijke onder scheiding. Voor de foto van het dia manten bruidspaar gaat dan ook het colbertje aan met de versierselen. Van den Hoek bleef 25 jaar bij de bank. Eind 1986 stopte hij er mee. Om zijn vrije tijd te vullen, stelden zijn kinderen hem voor een volks tuintje te nemen. Hij huurde een lapje aan de Stoofdijk. Het werd een hobby waar hij veel plezier aan be leefde. „Ik wist bij wijze van spre ken niet het verschil tussen een aardappel en een krote." In 2007 verhuisde het echtpaar naar Sint-Annaland. Het huis werd te groot om te onderhouden. Lina: „En er zijn ook geen voorzieningen meer in het dorp. Ik rijd geen auto. Hier kan ik alles lekker op de fiets doen." Ze hielp ook mee in de kle dingwinkel van haar dochter Lia, inmiddels alweer overgenomen door kleindochter Miranda. „Op vrijdagavond en zaterdagochtend. Twee keer in de week. Maar daar ben ik ook alweer een tijdje mee gestopt." Ze is nog kerngezond en doet alles nog zelf in het huishouden. „Zo lang ik het kan, doe ik het." Toon merkt dat hij moeite heeft met het korte termijn geheugen. Licha melijk mankeert ook hij niets. In dc zomer fietsen ze nog veel samen. Zonder motortje. En bezoekt hij re gelmatig de voetbalwedstrijden van WHS. Voetbal is zijn passie geble ven. Ze zongen samen ook nog twintig jaar in het zangkoor in Scherpenis se en in Sint-Annaland. Ze wonen met plezier in de bungalow aan de Anna van Bourgondiëstraat. „Lek ker druk en toch niet vlak aan de straat," zegt Toon. „Dat moet je maar treffen." Ze bewaren goede herinneringen aan Scherpenisse. Lina: „Scherpenisse was één als er iets werd gevierd. Anders dan in Smurdiek." Toon beaamt dat. „In mijn jeugdja ren zaten de boeren apart. Daar kwam je niet zomaar tussen te zit ten, hoor." Het echtpaar viert de diamanten bruiloft op dinsdag, pre-- cies zestig jaar nadat ze elkaar het jawoord gaven. Het echtpaar heeft negen kleinkinderen en vijf achter kleinkinderen. „Er is seksueel contact geweest met een meisje jonger dan zestien jaar. Dat is volgens de wet strafbaar, om dat jonge meisjes van die leeftijd be schermd moeten worden. U had er vanaf moeten blijven." Dc officier hield verdachte aan de verklaring bij de politie dat hij met haar ook ge meenschap heeft gehad. Hij eiste veertien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. In de proeftijd van twee jaar dient hij zich te houden aan de voor waarden van de reclassering. Ook als dat een behandeling in een kliniek voor seksuele delinquenten inhoudt. Daarnaast meende hij dat het slacht offer voor een bedrag van 1.547 eu ro schadeloos moet worden gesteld. Er was een schadeclaim van 3.500 euro ingediend. De officier liet in zijn eis ook het leeftijdsverschil tus sen verdachte en slachtoffer meewe gen. De behandeling van de strafzaak te gen de achttienjarige inwoner van Sint Philipsland vond bij de kinder rechter achter gesloten deuren plaats, omdat dc Fluplander tijdens het de lict nog zeventien jaar was. De 21-jarige man kwam terug op zijn verklaringen die hij bij de politie had afgelegd. „Ze zei tegen mij dat ze zestien jaar was en ik heb geen gemeenschap met haar gehad." Rechtbankpresident G. Nomes hield hem voor dat hij bij de politie anders had verklaard. „Ik zei tegen haar dat ze nog maar 15 jaar was (veertien jaar en elf maanden) en niet wilde dat ze in de problemen kwam. Ik heb met haar gemeenschap gehad, heeft u gezegd. Uw handtekening staat er onder." Volgens de psycholoog, die een voorwaardelijke straf en reclasse- ringstoezicht adviseerde, is verdach- wipmolens zijn vaak watermolens. Die werden ingezet bij een hoge waterstand en daarom was het van belang dat de molenaar snel ter plaatse was." Het maakt hem niet zoveel uit op welke molen hij straks gaat draai en. „De Hoop vind ik een prachtige molen om te zien. Er zijn genoeg molenaars die het niet bij één mo len houden. Die in Scherpenisse draait niet vaak, dus als ik daar wat voor kan doen, doe ik dat graag." Mare houdt het bij een stenen grondzeilen het Zeeuwse korenmo- lentje, zoals in Stavenisse. „Dat vind ik het mooiste type. Het is ook niet zo groot en daarom ook prima te bedienen. Er zitten ook hele ou de maalwcrktuigen in. Alles is nog van vroeger. Bij de meeste molens is alles er al uitgesloopt. Een stan derdmolen vind ik ook mooi." Gerrit Vis keurt fiets van leerling op het Calvijn college. keuring. 52 tweewielers vertoonden één of meer gebreken. Geen bel: 4. Geen achterlicht 28. Geen koplamp 26. Bij vier fietsen deugden de rem men niet. Volgens Taeke Wijma van VVN is het verschil in het aantal niet werkende bellen bij het Calvijn college (29) ten opzichte van het aantal op het Westerpoort (4) opval lend. De vrijwilligers van VVN, Ri- nus Quist, Jan van Oudenaarde, An- toon Gclok, Bert Vermaas, Corry Burgers en Taeke Wijma werden deskundig ondersteund door de ge pensioneerde fietsenmaker Gerrit Vis en door Kees Jansen van Ter louw tweewielers te Tholen. Door onderwijzend personeel van de be trokken scholen werd geregeld dat er een voortdurende aanvoer van leerlingen met fietsen was. Mare Polderman (links) uit Stavenisse en André van Weenen uit Tholen leren voor vrijwillig molenaar. Dat doen ze onder andere op molen De Hoop in Tholen. Naast de bestaande technische eisen voor een fiets werd de verlichting, met het oog op het jaargetijde, na drukkelijk in de keuring betrokken. In totaal werden 425 fietsen ter keu ring aangeboden. 114 fietsen ver toonden één of meer gebreken. Het ontbreken van een bel scoorde het hoogst, daarna de niet werkende of ontbrekende verlichting. Een aantal leerlingen gaf aan dat zij over een losse, op het lichaam be vestigde, verlichting beschikten, maar deze niet bij zich hadden. Op het Calvijn college werden 247 fietsen bekeken. 62 daarvan had één of meer gebreken. Geen bel: 29. Geen koplamp: 15, geen achterlicht: 29. Bij twee fietsen waren de rem men niet in orde. Op het Wester poort kwamen 178 fietsen naar de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3