PvdA wil subsidie werk voor jongeren Ondernemers positief over elfde moonlightshopping Vrijwilligers maaien oude schor Tholen voor behoud orchideeën 'Muziekschool is niet alleen voor Tholen-stad' Woonlasten volgend jaar ruim drie procent hoger Vrachtwagens niet op ijsbaan den Engelsman q^van Driel Joth roept november uit tot Maand van de Lege Flessen Veel animo voor talentenjacht Debat over bus Tholen uit en in onderdag 21 oktober 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Zorgen over toekomst muziekonderwijs De Zeeuwse Muziekschool (ZMS) wordt vooral be zocht door kinderen uit de kern Tholen. Vanuit de dor pen is de deelname minimaal. Bovendien zijn de les sen te duur voor kinderen van ouders met een minimum inkomen. Dat werd dinsdag in de commis sie samenleving duidelijk bij het bespreken van de aangepaste begroting van de ZMS. De gemeente Tho len stelt komend jaar ruim 154.000 euro beschikbaar. Alleen Annie Vogelaar (SP) had moeite met dat be drag. „Want niet iedereen kan gebruik maken van de ze voorziening." Bergse werkgevers krijgen 5000 euro De werkloosheid onder jongeren zou teruggedrongen kunnen worden met subsidie voor werkgevers. Bergen op Zoom betaalt nu bedragen van 2500 tot 5000 euro en PvdA-raadslid Jolanda Prins-Tromp zou graag zien dat b. en w. van Tholen dit goede voorbeeld volgen. Flirtfeest in Haestinge Najaarscollectie Rioolheffing daalt; afvalstoffen en ozb stijgen De gemiddelde woonlasten stijgen volgend jaar in Tho len met iets meer dan drie procent. De programmabegro ting 2011 laat zien dat de afvalstoffenheffing en de on roerende zaakbelasting respectievelijk ruim vijf en ruim zeven procent omhoog gaan. De rioolheffing daalt met iets meer dan twee procent. De begroting voor volgend jaar beloopt ruim 50,4 miljoen euro en sluit met een overschot van 55.000 euro. De Thoolse ondernemers zijn zeer te spreken over de moonlightshopping die zaterdagavond voor de elfde keer werd gehouden. Mede dankzij het goede weer, was er veel. volk op de been. Ook de verkopen waren over het algemeen goed. Aanwinst Bijstandsuitkeringen Riolering Er is plek voor 20 optredens, maar de jongerenraad van Tholen (Joth) heeft 25 aanmeldingen gekregen voor haar talentenjacht Tholen's got talent. Dat betekent dat ze vijf deelnemers heeft moeten teleurstellen. Vorig jaar was de eerste editie van het evenement, gebaseerd op het suc cesvolle concept van televisie. De Thoolse variant sloeg aan, concludeerde de Joth. Op 5 november is er in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer het vervolg. A Rocha, nieuwe christelijke organisatie voor natuurbescherming Het terrein harken en het maaisel op een draagbaar ver zamelen en op hopen leggen. Dat was zaterdag de op dracht van de vrijwilligers van de natuurvereniging Tho len, de stichting landschapsbeheer Zeeland en de nieuwe natuurorganisatie A Rocha, een internationale christelij ke club die sinds februari ook een Zeeuwse tak kent. Afsplitsing 11 Vogelaar rekende uit dat de eigen bijdrage van 175 euro voor ouders met een bijstandsuitkering te hoog is. Volgens wethouder Kees van Dis is de enige oplossing meer subsidie, zodat het lesgeld omlaag kan. Een voorstel in die richting diende Vogelaar niet in. Wel wil ze eerst overleg met haar fractie. Eén ding was voor haar duidelijk. Kinderen die muziekles willen, moeten dat ook kunnen. En dat is nu niet het geval." Mariska van Dcclcn (CU) stelde vast dat de muziekschool weinig leerlingen builen Tholen-stad heeft. Zij vroeg om gemeentelijk beleid, om het vervoer naar de les sen te regelen. Volgens Van Dis is dat een zaak van ouders. „Car poolen gebeurt nu ook al." De wethouder benadrukte dat het mu ziekonderwijs er niet alleen voor Tholen-stad is. „Op alle basis scholen in de gemeente wordt re clame gemaakt voor de muziek school. Ook worden lessen gevolgd bij de plaatselijke mu ziekverenigingen." De begroting van de ZMS moest eerder worden aangepast om te voldoen aan de richtlijnen die de Vereniging van Zeeuwse Gemeen ten stelt. In totaal werd twee pro cent gekort. Voor Tholen betekent dat een bijdrage die drie mille la ger uitvalt dan eerder werd voor zien. Wethouder Van Dis waar schuwde de commissie wel voor consequenties in de toekomst. Door de bezuinigen bij de ZMS komt op termijn misschien perso neel op straat te staan, met een wachtgeldverplichting waar ook de gemeente aan moet bijdragen. Ondertussen is een onderzoek ge start naar een nieuwe beheersvorm voor de ZMS, waar gemeenten nu in een gemeenschappelijke rege ling aan betalen. In januari wordt de uitslag van dat onderzoek be kend. In de nieuwe opzet moet de ZMS innovatiever worden dan nu het geval is en meer aansluiten bij vragen vanuit de markt. Van Dis noemde het onderzoek zinvol. „Want het is de vraag of de mu ziekschool in zijn huidige vorm nog past bij deze tijd. Ik heb er' grote vraagtekens bij." J Volgens mevr. Prins gaat het al zo ver dat Thoolse werkgevers over de brug gaan zoeken naar jonge krach ten om de aantrekkelijke premies binnen te halen. „Onze Thoolse jongeren zijn hierdoor minder aan trekkelijk", zegt het PvdA-raadslid, dat een insider is als medewerker van het UWV Werkbedrijf in het gemeentehuis van Tholen. Ze pleit ervoor dat het college met Zeeuwse partners overlegt om het Brabantse model over te nemen. Op deze ma nier kan het terugdringen van de jeugdwerkloosheid gestimuleerd worden. De provincie Noord-Brabant heeft een subsidieregeling opgesteld die geldt voor jongeren tot 27 jaar, woonachtig in Brabant. De regeling geldt ook voor Brabantse werkge vers. „Opmerkelijk genoeg wordt Tholen door werkgevers als een Brabantse gemeente .gezien. Dit houdt in dat Werkgevers die jonge ren in dienst nemen, een financiële bijdrage krijgen. Deze jongeren moeten echter weer wel in een Bra bantse gemeente wonen, waarbij Tholen dan weer niet als Brabants wordt gezien. Een werkgever krijgt 2500 euro bij een contract van een half jaar en 5000 euro bij een jaarcontract voor minstens 32 uur in de week. „Dit heeft tot gevolg dat Thoolse werk gevers - ook van oorsprong Thool se werkgevers die momenteel op Brabants grondgebied zijn geves tigd - vooral op zoek gaan naar jon geren uit Bergen Zoom/Halsteren en zodoende onze Thoolse jongeren niet interessant vinden." Mevr. Prins wijst b. en w. op de nieuwe besprekingen voor het bud get die er binnenkort weer aanko men. „Voor Zeeland moet de pot verdeeld worden over 13 gemeen ten. Door het grenskarakter van Tholen is het noodzakelijk een an dere aanpak neer te zetten dan bij voorbeeld Goes", aldus het PvdA- raadslid. Het jeugd- en jongerenwerk van de gemeente Tholen organiseert we derom een flirtparty. Die wordt op 20 november gehouden in het nieu we gebouw van gemeenschapscen trum Haestinge in Sint-Maartens dijk. Er is een disco en lasergamen in de sportzaal. Vorig jaar werd het feest georganiseerd in Sint-Anna- land en het jeugd- en jongerenwerk spreekt van een succes. Bij de nieuwe ijsbaan in Sint-Anna- land kunnen geen vrachtwagens par keren. Dat zeggen b. en w. in ant woord op schriftelijke vragen van VVD-raadslid Anco Fase, die om maximaal 5 parkeerplaatsen voor vrachtwagens had gevraagd. De ge plande 170 parkeervakken bij de ijs baan aan de Koelhuisweg zijn vol gens het college nodig ten behoeve van de recreatieve functies bij de jachthaven. Volgens het verkeerscir culatieplan zijn circa 300 parkeer plaatsen nodig, exclusief parkeer vakken voor de woningbouw op het havenplateau en bezoekers van het strandje. „Het is maar de vraag of wc op en nabij het havenplateau de totale parkeernorm kunnen realise ren om de pieken op te vangen", al dus b. en w. Daarom kunnen er niet minder dan de geplande 170 par keervakken worden aangelegd bij de ijsbaan. B. en w. wijzen nog op de zeven on dernemers op Tholen en Sint Philips- land die hebben aangegeven op hun terrein mogelijkheden te zien voor het parkeren van vrachtwagens. Eén van hen is Picperline aan de Oost- weg in Sint-Annaland en volgens b. en w. wordt daarmee het parkeerpro bleem voor vrachtwagens in Sint- Annaland opgelost. De zeven onder nemers zijn onlangs schriftelijk ingelicht over de procedures'voor de bcstcmmingsplanwijzigingen. Maak nu kennis met de aansprekende dames- en herenmode bij Den Engelsman en Van Driel. Wij adviseren u graag bij het maken van een keuze. www.denengelsmanenvandriet.nl Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, tel. fax (0166) 65 24 90 maandagmorgen gesloten, vrijdagavond koopavond Advertentie LM. In de Hoogstraat kunnen kinderen een ritje maken op de pony van zorgboerderij Den Oesterdam. Juwelier Angelique Ncele uit de Dalemsestraat is uitermate verrast door de goede opkomst, zegt ze. „Hartstikke goed. Boven verwach ting! Ik had het niet durven hopen. Ik zag het wat somber in. Ik had geen idee dat het zo zou leven." Volgens haar bleef het de hele avond druk in de winkel. „Meestal valt het om negen uur stil, maar nu liep het lol half tien door. Ook an dere ondernemers zijn positief. We houden de moonlightshopping er toch maar in." Vorig jaar was het een stuk minder. „Dan heb je het gevoel dat je mensen opnieuw moet prikkelen, maar dat bleek niet no dig. Het was gewoon goed." Zowel in de winkels als op straat was er volop publick. Opvallend waren groepjes jongeren die in clubjes een paar rondjes door het centrum maakten en zich opwarm den bij een van de vuurkorven, in de Kerkstraat en de Dalemsestraat. Het waren niet alleen kijkers die bij Angelique binnen liepen. „Nee, ik heb ook leuk verkocht. De sfeer op zo'n avond is toch wat ongedwon gen. Mensen voelen zich vrijer." Speeleiland Tholen deed voor het eerst mee. Marjolein de Leeuw en Anja Lindhout zijn tevreden over de publieke belangstelling. Marjo lein: „Het was lekker druk. De mensen stonden gezellig in de win kel te praten, maar kochten ook al vast voor Sinterklaas." Zelf zou ze wat meer activiteiten in de straat willen. Het lijkt haar wel wat om alles in een straat te concentreren omdat er nu stukken bij zijn waar geen winkels zijn. „Met'kraampjes, gezellig bij elkaar. En dan kunnen de winkels ook altijd open blijven op zo'n avond. Het oogt nu wat saai." Ze heelt wel genoten van de dweilband de Ncutekraekers uit Oud-Vosscmeer, zegt ze. Anja mist een attractie op straat. „Maar voor de rest heb ik van andere onderne mers ook positieve reacties ge hoord." Ook bij De Vlinderbloem in de Hoogstraat was het druk. Bij aan koop van een artikel konden bezoe kers aan de 'zorgonderneming' grabbelen naar een sjoelschijf waarop het percentage korting stond aangegeven. Het publiek kwam er ook om koffie te drinken, rond acht uur zat het vol. De winkel is uitgebreid met kleding. Dat trekt meer publiek. Voor dc cliënten die er werkzaam zijn, is dat ook een aanwinst omdat ze daardoor meer contact hebben. In dc Hoogstraat konden kinderen een ritje op een pony maken van zorgboerderij Den Oesterdam van Janneke en Jan Rombouts. Bij de afsluiting werd een cheque ter waarde van 500 euro overhandigd. Actie bij winkels en scholen voor Bnrkina'Faso Wie in november zijn lege flessen gaat inleveren bij de supermarkt, loop de kans leden van de jongerenraad Tholen (Joth) tegen het lijf te lopen. Die willen de flessen namelijk graag hebben voor hun actie voor Burkina Faso. De Joth heeft november uitgeroepen tot de Maand van de Lege Flessen en wil op die manier de laatste benodigde euro's voor het project binnenhalen. Op zaterdag 13 en 27 november staan de jongeren van acht uur 's morgens tot twaalf uur 's middags, als ze daar toestemming van krijgen van de win keliers, bij de supermarkten in Tho len, Oud-Vossemecr, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk. Ook de school jeugd wordt ingezet. Zestien Thoolse basisscholen verleent medewerking. Kinderen brengen zoveel mogelijk lege Hessen mee naar school. Eén school doet op een andere manier mee en loopt een collecte. De Joth rekent erop meer dan 15.000 flessen op te halen. Voordat die wor den opgehaald door een flesseninza- melaar, - die overigens 32 cent per fles( niet gedeukt en compleet met dop) biedt in plaats van de gebruike lijke 25 cent - worden ze nog ge bruikt voor een ander doel: samen met dc schoolkinderen er een school van bouwen. Dat symboliseert de twee doel^p y^Jiei Burkina project: een school bouwen in hel Afrikaanse land en voor water zor gen. Dat laatste is al gelukt met het plaatsen van een waterpomp. Nu is er nog 50.000 euro nodig voor de school en dat bedrag willen dc Jolhle- den rond krijgen met een tweedaags evenement in december in Tholen. Daarbij staat een benefietdiner op het programma waarvoor zoveel moge lijk sponsors worden gezocht en er is een kunstveiling. Inmiddels heeft de Joth al 25 kunstwerken van Thoolse en oud-Thoolse kunstenaars ontvan gen. Het zijn diverse werken, waar onder iets van een goudsmid, schilde rijen en beeldhouwwerken. Joth hoopt daarnaast veel donaties te ont vangen van bezoekers van de activi teitendag die ook bij het evenement hoort, met onder andere workshops van fitnesscentrum Salus. Het evene ment wordt gezien als afsluiting van het project., dat dan een aantal jaar heeft geduurd. De Joth wil een debat organiseren over het busvervoer voor scholieren van en naar Tholen. Dc jongerenraad van Tholen heeft een projectgroep openbaar vervoer opgericht om daar verbetering in te brengen en bekijkt nu hoe ze dat kan aanpakken. Voor het debat, dat mogelijk halverwege 2011 plaatsvindt, worden alle be trokken partijen uitgenodigd: de vervoersbedrijven waaronder Con- nexxion, rcizigersorganisatie Rover, scholieren, de provincie Zeeland en de gemeente Tholen. Op die manier zijn alle partijen tegelijkertijd op de zelfde plek om samen dc knelpunten te bespreken. Scholieren ondervin den volgens de Joth namelijk veel hinder in het busvervoer, vooral lan ge wachttijden omdat buslijnen slecht op eikaar of op schooltijden aansluiten is een klacht. De gemeentebegroting valt bijna drie miljoen euro lager uil dan die voor het lopende jaar. Met hel oog op de eco nomische recessie is besloten tot een omvangrijk pakket aan bezuinigin gen. Ondanks is het overschot voor volgend jaar bijna zes ton lager dan in de pas vier maanden geleden vastge stelde kadernota. Om de begroting sluitend te maken wordt bijna 1,9 mil joen euro uit de reserves bijgepast. Het meerjarenperspectief laat voor 2012 een overschot zien van 147.000 euro, en voor de twee jaren daarna respectievelijk 289.0IX) en 200.000 euro. De komende jaren stijgen dc ge meentelijke uilgaven. Verwacht wordt dat in 2015 dit 68 mille zal zijn, maar vijfjaar later al ruim twee miljoen. Onduidelijk blijft nog hoe dc rijksuit kering uit het gemeentefonds zich gaat ontwikkelen. Wél blijkt uit het concept regeerakkoord dat het nieuwe kabinet de koppeling met dc rijksuit gaven in ere wil herstellen. In de nieu we begroting is nog geen rekening ge houden met een recent door het ministerie vastgestelde verlaging van het budget voor bijstandsuitkeringen. Dat zou Tholen 2,8 ton gaan schelen, maar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten praat nog met het minis terie over deze bezuiniging. Vanaf volgend jaar zal Tholen jaar lijks ongeveer 130.000 euro aan extra inkomsten moeten vinden om de be groting sluitend te krijgen, zo is de verwachting. Dat kan door de onroe rende zaakbelasting (ozb) met vier procent extra te verhogen. Het ge meentebestuur vindt het nu niet ver antwoord om dit in de meerjarenra ming op te nemen. SGP, VVD, CDA en PvdA hebben in hun eoalitiepro- gramma het uitgangspunt gehanteerd dat de woonlastendruk in Tholen niet stijgt boven die van een gemiddelde gemeente in ons land. Dat neemt niet weg dat de ozb volgend jaar met zo'n zeven procent omhoog zal gaan. Naast de 'normale' verhoging van an derhalf procent op basis van het meer jarenperspectief liggen er andere ele menten aan ten grondslag. Zo wordt de beschikbare belastingruimtc voor de helft benut (+2,8 procent). Het wegvallen van inkomsten door verlaging van enkele andere heffingen wil het gemeentebestuur compense ren met verhoging van de ozb. Zo gaat de afvalstoffenheffing omlaag (twee euro per huishouden) omdat Tholen stopt met de chemokar en het ophalen van grof vuil. Een bezuini ging van 20 mille die resulteert in een verhoging van de ozb met driekwart procent. Het verlengen van dc levens duur van de riolering (van 60 naar 65 jaar) resulteert in een verlaging van de rioolheffing met vijf euro per aanslui ting. Het bedrag dat de gemeente daardoor misloopt, wordt gevonden door de ozb met nog eens 1,85 pro cent te verhogen. Dc gemiddelde woonlasten stijgen volgend jaar voor een gemiddeld gezin met een eigen woning met 21 euro (naar 666 euro) en voor een gezin in een huurwoning met 11,50 euro (naar 384 euro). Hondenbelasting, forenscnbelasting en overige belastingen en heffingen stijgen volgend jaar, als dc gemeente raad akkoord gaat, met anderhalf pro cent. Dit jaar pakt de Joth het groter en professioneler aan, na evaluatie van de eerste keer. Er is samenwerking gezocht met dc Kunstbende, een jongerenorganisatie voor talentont wikkeling, en alle kandidaten heb ben zaterdag onder leiding van een coach een generale repetitie gehou den op dc locatie van optreden. Zo moet alles gesmeerder lopen op de avond zelf, maar krijgen deelnemers ook de kans om door te breken voor een breder publiek. De Kunstbende bekijkt of er talent tussen zit. Via de landelijke organisatie zijn ook na men als Trijntje Oosterhuis en Clau dia de Breij bekend geworden. Er zijn vijf categorieën waarin inwo ners van Tholen hun kunsten kunnen tonen. Er zijn drie bands in de cate gorie muziek, vier deelnemers voor dans, één voor toneel, twee in overig en de rest geeft een invulling aan de catégorie zang. Daarin is er een 'koortje, zijn er duo's, zangers en zangeressen. Er slaat een dichter op het programma en een act met een poes. Net als vorig jaar is er een buikdanseres. Ook dc winnaars van vorig jaar, Geke Dcurloo uit Tholen en Sint-Annalander Pieter Heijboer, laten weer zich horen. Ditmaal doen ze dat niet meer met zijn tweeën, maar met een complete band. Voor de jury is naar kenners gezocht van Thoolse bodem. Eerder werd al bekend dat zangeres Anni K, ofwel Annika Boxhoorn, en zangdocente Ester van der Linden uil Sint Phi- lipsland daar deel van uitmaakten. Nu is daar ook wethouder Kees van Dis aan toegevoegd, die in het in middels opgeheven Smalstads Man nenkoor zong. Het maaisel wordt op een draagbaar vervoerd. Voorop Henk Vinkeles Melcher. Links Wijnand Lammers van A Rocha. Doel is behoud van de soortenrijk dom in het gebied langs het Schel- de-Rijnkanaal bij de Gemaal weg. Het is de eerste keer dat een deel van het terrein van zes hectare groot, onder handen wordt geno men. Wijnand Lammers van de na tuurvereniging Tholen en van A Ro cha: „Het terrein is op 2 oktober gemaaid. Nu harken we het maaisel bij elkaar en leggen het op hopen in het gebied. We willen het terrein be houden voor de bijzondere planten groei. Hier groeien de moeraswes- penorchis en de rietorchis." Lammers laat een uitgebloeid exemplaar zien. „Als we dit niet doen, dan krijgen ze op den duur geen kans meer en zou alles dicht groeien. Het zou zich doqr de ont- zilting tot bos ontwikkelen." Op het voormalige schor groeien onder meer kornoelje, ruwe berk, zwarte els en wilg. Door open plek ken te behouden krijgen vlinders en insecten volgens Lammers ook de kans zich aan het begin van dc dag in de zon op tc warmen. Het maaisel wordt niet afgevoerd, maar blijft op het terrein liggen. Dc vrijwilligers leggen het gras op hopen, verdekt onder de struiken. Lammers: „Dat zijn dan weer goede plekken voor kleine zoogdieren om te nestelen en zich voort te planten." Lammers is zelf lid geworden van A Rocha, een christelijke natuurorga nisatie waarvan in het voorjaar een Zeeuwse tak is opgericht door Mar- tine Krabbendam uit Middelburg en Nanning Jan Honing uit Driewe gen „Rocha is Portugees en bete kent rots. Het richt zich vanuit het Bijbels perspectief op natuurbe scherming. We stimuleren elkaar via ons geloof door de handen uit de mouw te steken." De Zeeuwse tak telt ongeveer vijftien leden. „We hebben dit schor geadopteerd en gaan er jaarlijks maaiwerk verrich ten. Het zou zonde zijn als dc rijk dom aan planten verloren gaat." Het terrein is van het Rijksvast- goed- en Ontwikkelingsbedrijf (een afsplitsing van de vroegere Dienst Domeinen). Lammers is ook voor zitter van de plantcnwerkgroep van de Thoolse natuurvereniging. Sa men met Henk Vinkeles Mclchcrs en Leo Vermaas is hij aan de slag achter de dijk bij dc Ge maal weg ter wijl de schepen over het kanaal naar hun bestemming koersen. Zaterdag 23 oktober is er om tien uur een ex cursie Nattelaarzcnfochl, op zater dag 30 oktober vanaf half negen vo gels tellen bij de Slikken van de Dortsman. Meer info: 0167-503118. Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit SAAB verkoop SAAB onderhoud SAAB tuning Gagelboslaan 161. Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E. info@tholenbv.nl www tholenbv.nl www.saabtuning.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 11