'Sommige schilderijen heb je iets mee, bij andere is dat even en dan weg' Kunst in Haestinge 'kers op taart' Eerste fase Speelmansplaten over ongeveer twee jaar klaar Geschiedenis Tholenaar in verhalen en prenten Masterplan voor Tholen staat opnieuw op agenda Thoolse Adrïènne Kusters wint derde prijs op Europese biënnale 54 watervilla 's met eigen aanlegsteiger bij de Oesterdam Donderdag 14 oktober 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Een aquarel van Adriënne Kusters (61) uit Tholen heeft de derde prijs gekregen op de elfde biënnale van Europe se aquarellen die tot 24 oktober wordt gehouden in de Italiaanse plaats Albignasego. De jury selecteerde het schilderij genaamd Tulpen uit inzendingen uit heel Euro pa, volgens Kusters ruim 300. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 500 euro en de aankoop van het schilde rij ter waarde van 1400 euro. Aankoopprijs China Film Paulusse bestudeert loopbaan eigen familie Gebruikers gemeenschapscentrum verhuizen tweede week november In de week van 8 novem ber is de grote verhuizing voor de vaste gebruikers, februari volgend jaar staat de officiële opening ge pland. Maar het nieuwe Haestinge in Sint-Maar tensdijk is vrijdag opgele verd. Op de dag af een jaar nadat feestelijk de 'eerste' heipaal de grond in ging. De manier waarop de kunstwerken van Alma en Horn, afkomstig uit de af gebroken technische school, in de nieuwbouw zijn verwerkt, zijn wat wethouder Van Dist betreft 'het kersje op de taart'. Politiek moet nu knopen doorhakken De raadsleden gaan opnieuw praten over het masterplan Tholen. De ingewikkelde materie met veel cijferwerk was een maand geleden voor de SGP aanleiding om het punt van de raadsagenda te halen. Voor het plan om de sportvelden te verplaatsen en de vijf basisscholen, Meul vliet en de Spetter te verbouwen of te vernieuwen is ruim 21 miljoen euro nodig. Dinsdag praat de commissie sa menleving erover. Zestig bezoekers telde directeur Mike Verweij onlangs tijdens de open dag op de Speelmansplaten. Óp het re creatiegebied aan de zoete kant van de Oesterdam moeten over driejaar 54 watervilla's met eigen aanleg steiger staan. Niveau Waterpark Adrienne Kusters maakt naast schilderijen ook beelden en installaties. Zoals dit beeldje in haar achtertuin. Het is een studieopdracht voor de kunstacademie in Antwerpen. Dc jury bestaat uit kunstcritici en kunstenaars en is gecharmeerd van het kunstwerk van waterverf op rijstpapier, vanwege onder meer 'de verfijning van het onderwerp en originaliteit van de techniek'. Dc eerste prijs van 1500 euro is naar een Italiaanse inzending ge gaan. Adriënne is bijzonder trots op de bronzen plek, vooral vanwe ge het grote aanbod waaruit haar werk is gekozen. Het is niet de eerste keer dat ze een prijs heeft gewonnen op een biënnale, een tweejaarlijkse kunst manifestatie. Twee jaar geleden won ze in het Franse Lyon de jury prijs. En daarmee was ze ook uit genodigd voor een uitwisselings expositie in Seoel in Zuid-Korea. Adriënne heeft er goed over nage dacht wat ze in zou sturen voor de Italiaanse biënnale. „Sommige schilderijen heb je iets mee, bij andere is dat even en dan is hel weg." Het zijn twee werken die haar dierbaar zijn. „Ik dacht ei genlijk, ik houd ze.'" Dat kan nu niet meer, want de derde prijs is een aankoopprijs. En dat betekent dal de organisatie het schilderij koopt. Haar andere inzending 'De blauwe parel' is ook verkocht. Ze vindt dat best jammer, maar is ook nuchter en kan het loslaten. Kusters heeft gekozen voor de bloemen en de afbeelding van een Chinese vrouw met blauwe parels in het haar, omdat de twee werken een vertegenwoordiging zijn van de twee thema's waar ze zich voornamelijk mee bezighoudt: mensen en natuur. „Ik heb perio des dat ik vooral mensen schilder, maar ik heb ook periodes waarin ik vooral natuur schilder." Kusters noemt zichzelf semi-pro- fessionecl kunstenaar. Ze is daar naast lerares en valt in op basis scholen. Op dit moment is ze groepsleerkracht op basisschool Oost in Bergen op Zoom. Ook geeft ze cursussen, onder andere in Chinees aquarelleren en in boetseren. De van oorsprong Bredase vestig de zich in 1980 in Tholen, maar vertrok vanwege het werk van haar inmiddels ex-man. waarmee ze twee zoons kreeg - Joeri (28) en Jasper (26) -, naar China. Daar heeft ze zeven jaar gewoond. Tij dens haar verblijf kwam ze in aan raking met de Chinese aquarel- techniek en maakte ze zich die eigen. Tien jaar geleden is ze weer in Tholen komen wonen. Haar in teresse voor kunst was toen zoda nig versterkt, dat ze besloot een opleiding te volgen aan de kunst academie in Antwerpen. Ze heeft zich daar verdiept in beeldende en ruimtelijke kunst. Van kinds af aan is ze al geïnteresseerd in tekenen en schilderen en ze had dan ook al verschillende cursussen daarvoor gevolgd en zelfs lager onderwijs aktes op dat gebied gehaald. Adriënne zit in het bestuur van de Kunstkring Tholen en maakt deel uit van de beeldende kunstcom missie. Naast aquarellen, die Adriënne op xuanpapier (rijstpapier) aan brengt, maakt ze beelden en in stallaties. Bij een expositie in Ovezande heeft ze een installatie van wol gemaakt om een boom. Die had de naam Levensdraden en had een cocon van woldraad als centraal punt. Een web van witte draden met daar doorheen de rode levensdraad vertelde het verhaal van dc levenscyclus. „Kinderen speelden erin en op een gegeven moment vielen er steeds meer dra den weg en verdween alles. Dat hoort ook bij de cirkel van het le ven." Als Adriënne met een kunstwerk bezig is, gaat ze er vaak helemaal in op. Het proces dat ze door maakt tijdens het maken, bepaalt vaak achteraf of ze wel of niet iets met het werk heeft. „Soms kruip ik er helemaal in en hoor of zie ik bij wijze van'spreken niets meer. Ik kan niet zeggen wat ik dan alle maal denk." Hel is volgens haar te vergelijken met een film. een bele venis die ze heeft tijdens het ma ken. „Het brengt heel veel rust als je zo'n proces hebt." Dat was ook het geval bij de tulpen. „Je hebt twee manieren om te werken: vol gens de regels of heel vrij. Bij de tulpen heb ik heel vrij gewerkt." Ze heeft niet van te voren een plan bedacht. „Ik ben begonnen en daar kwamen tulpen uit." Adriënne heeft ook schilderijen die ze simpelweg een plaatje noemt. Daar kan ze makkelijk af stand van doen. „Het maken ervan schept wel voldoening, maar ik kom er niet bij tot rust. Er zijn mensen die zeggen dat ze het kun nen zien aan mijn schilderij als ik er iets mee heb. Ze zeggen dan bij voorbeeld dat ze er heel lang naar kunnen kijken." Als het aan de Thoolse ligt, maakt ze van het schilderen haar beroep. „Ik wil er op doorgaan en ook meer in het buitenland inzenden. Maar het is nu niet haalbaar om er mijn beroep van te maken." Het prijswinnende werk van Kusters in Italië. De geschiedenis en bezigheden van de familie Paulusse is te lezen op de website www.faniiliepaulusse.nl. Die is nog in ontwikkeling en op gezet door kunstenaar Peter Paulusse uit Eindhoven, wiens over grootvader Pieter Jan Poulusse in 1851 op Tholen is geboren. Er staan diverse verhalen van de oude en de huidige generatie van de fa milie op de site. Links bewonderen wethouder Kees van Dis, projectleider An Kats en hoofdaannemer Sam Cordeel (v.l.n.r.) in de foyer een van de glasappliqués van Lex Hom.' Pieter Jan Poulusse overleed in 1932. Zijn zoon, Johannes Pieter Paulusse (1890-1974), heeft van zijn tiende tot zijn 26ste op Tholen gewoond. Hij heeft de methode TAAL geschreven die volgens Peter Paulusse de suc cesvolste was voor zuiver schrijven en spellen na de oorlog. Peters overgrootvader heeft een dag boek bijgehouden over zijn loopbaan bij dc Koninklijke Marechaussee en over zijn carrière als fotograaf. Dat is te raadplegen op dc site. De brigadier Voor het totale plan was nog onvol doende financiële dekking gevonden. Alle fracties steunden de SGP en heb ben nu de tijd gehad het plan op zijn merites te bekijken. ABT en SP vindt dat er te veel geld naar Tholen gaat ten koste van de andere woonkernen. CU vindt dat dc grote investering on verantwoord en gevolgen zal hebben te Woudrichcm. Veen en Heusden en commandant van de brigade te Sas van Gent, Philippine, Osscndrecht, Valkenswaard, Moerdijk en Terneu- zen beschrijft hoe hij ziek werd door malaria, over zijn spataderen en reu matische aandoeningen. Ook be schrijft hij hoe zijn tweede beroep, fotograaf, ontwikkelde tot een win kel voor ansichten en galanterieën in het stadje Tholen. Zijn zoon Johannes heeft 1001 ver haaltjes geschreven voor kinderen voor de meerjarenraming. Er zijn zes varianten bekeken. Dc zes de heeft de voorkeur: - nieuwbouw al le scholen (behalve Calvijn college), - verplaatsen van voetbal- en tennisvel den, - verplaatsen van de Spetter, - verplaatsen speelveld naar noordelijk deelplangebied, - op bestaand speel veld schoolgebouw bouwen, - uitbrci- van het lager openbaar en christelijk onderwijs en het lager voortgezet on derwijs. In de methode TAAL, die hij samen met J. Voorwinden schreef, staan fabeltjes, sprookjes en alledaagse gebeurtenissen, naast ge schiedenis en zijn visie op de wereld. Peter stelt dat zijn grootvader een in- burgeringscursus heeft geschreven voor zijn oma en zijn moeder, die re spectievelijk uit Veen en Kapcllc- Biezelinge kwamen. Ook dat is te le zen op de website. Peter Paulusse onderzoekt in zijn beeldend werk de drijfveren van de mens. Van doodsdrift tot seksualiteit, van het ervaren van exis tentiële grenzen in het leven tot zijn kinderlijke fantasie, van jaren 60 uto pieën over wonen en werken, van ob sceniteiten tot spiritualiteit. Peter noemt dat zijn '101 onderzoeken naar het 1 en ander'. Hij heeft met de website zijn eigen familie onder zocht en concludeert'dal dc verschil lende familieleden Paulusse een grote voorliefde voor plaatjes en praatjes hebben. ding Meulvliet en in een 'parkachtige omgeving' vier gebouwen met 40 ap partementen te bouwen met parkeer terrein onder het gebouw. Voor de scholen wordt ruim 14 miljoen gere kend, voor het zwembad 2,5 miljoen, de verbouwing van Meulvliet 4,4 mil joen. Totaal aan investering 21.240.400 euro. De voordelen van deze variant zijn volgens b. en w. goede verkeersont- sluiting, rustige parkomgeving, betere architectuur schoolgebouwen doordat gevels in zicht zijn, nieuwe schoolge bouwen worden duurzaam gebouwd, optimale situatie om brede school te verwezenlijken, uitbreidingsmoge lijkheden voor sport, meer inkomsten uit woningbouw om plan mede te be kostigen, goede beeldkwaliteit, groe ne structuur en verbinding en een be perkte toename van de kapitaallasten. Zwakke punten zijn dat er minder verband is tussen sport, zwemmen en scholen. En dal er nu weinig behoefte is aan appartementen. Volgens de planning worden er deze maand gesprekken gehouden met be langhebbenden. Licht. Dat valt op wanneer je het gloednieuwe gemeenschapscentrum aan dc Sportlaan binnen stapt. Gro ter contrast met het donkercr, oude Haestinge even verderop is nauwe lijks denkbaar. De meeste wanden zijn wit, maar overal keren grote oranje vlakken terug. Of dat te ma ken heeft met de Oranjeroute? Aan de binnenkant zijn ook antraciet kleurige wanden te vinden. Op twee plaatsen in het plafond van de foyer zijn glasappliqués van Lex Horn aangebracht. Het licht dat -er doorheen valt, zorgt dat dc heldere kleuren goed te zien zijn. Er komt nog melkglas .achter om de stalen constructie aan de buitenkant uit het zicht te houden, vertelt projectleider An Kats. In de aangrenzende grote zaal - die door middel van een schuifwand verkleind kan worden - prijkt boven het raam de muurschil dering van Peter Alma. Net als het werk van Horn is het behouden na het afbreken van het Markiezaat college, de oude technische school. Aan de schildering steken nog delen uit van de oude muur waaruit ze is gehaald. Wethouder Kees van Dis noemt het bijzonder hoe oud en nieuw op deze manier met elkaar verbonden zijn. „Dat die werken hier een plekje hebben gekregen, is het kersje op de taart." De wethou der krijgt van Sam Cordeel, van hoofdaannemer Cordeel Nederland, de sleutel van het gebouw bevestigd aan een veiligheidshclm. Zowel Cordeel als Van Dis geven aan dat er in het bouwteam bijzonder prettig is samengewerkt. Het gezelschap maakt een rondje door het gebouw, dat naast verga derruimtes een sportzaal, kleed ruimtes, jeugdhonk en ruimtes voor muziekvereniging Euterpe bevat. Er zijn nieuwe technieken toegepast, zoals verlichting die automatisch aan en uit gaat, een balvast plafond (nog maar enkele maanden op de markt) met stralingspanelen voor zowel licht als warmte in de sport zaal. Het geluidssysteem kan door het hele gebouw, maar ook in ruim tes afzonderlijk functioneren. Hans Visser, die het horecagedeelte ex ploiteert, krijgt de beschikking over een ultramoderne keuken en een fraaie nieuwe bar. De ingang van Haestinge heeft nu een tochtsluis. Daarbij zal het voor bezoekers wen nen zijn. dat de automatische deu ren schuin tegenover elkaar zijn ge plaatst. „Het gebouw trekt nu al de aan dacht. Sint-Maartensdijk mag er trots op zijn", aldus wethouder Van Dis. Dc percelen zijn uitgezet, de bos schages gestroomlijnd en intussen zouden er al vijftien van de luxe woningen zijn verkocht. De meeste kijkers zaterdag, zijn volgens Ver weij ook potentiële kopers. Twee belangstellenden zetten zaterdag na dc kijkdag gelijk hun handtekening onder een voorlopig koopcontract. Verweij heette zijn bezoekers wel kom met een praatje over dc ge schiedenis van het gebied en gaf vervolgens zijn visie over de toe komst. Een toekomst waarin nog ruime is voor nog eeAs twintig van dergelijke fraaie panden in het na tuurgebied. „Er komen niet alleen recreatiewoningen, maar ook een s» centrumvoorziening. Een gebouw waarin kan worden vergaderd. Met een restaurant, een receptie en faci liteiten voor binncnactiviteiten voor kinderen." Verweij rekent op aanbiedingen voor bedrijfsuitjes en feesten. Die worden nu in het bestaande restau rant gehouden, maar dat gaat, zo dra de centrumvoorziening klaar is, tegen de vlakte. De exploitatie van het gebied is in handen van Speelmansplaten bv. Die doet ook de voorfinanciering van de woningen, zorgt voor de be- veiliging en voor hel onderhoud van de huizen. Die krijgen wat Verweij betreft een uniforme inrichting. „De inrichting moet niveau hebben. Wij richten de woningen in. De eigenaren kunnen aangeven wanneer ze er zelf ge bruik van maken, maar kunnen hun eigendom ook verhuren. Wij zor gen dat alles netjes verloopt." De directeur vreest voor de ver koop geen concurrentie van andere projecten op het eiland Tholen. De bouw van luxe appartementen op het Waterfront in Tholen of die van bungalows in de Suzannapolder in Sint-Annaland, zijn wat hem be treft geen onderwerpen waardoor hij zijn plannen zou moeten aan passen. Ook de prijzen van dc Speelmans huizen, variërend van twee ton tot een half miljoen euro, deert de ani mo niet. „Een aantal kopers maakt niet eens gebruik van hypotheek- mogelijkheden", geeft hij zijn doelgroep aan. Aanvankelijk zag hel er naar uit dat de verkoop zou stagneren, merkte een van zijn bezoekers op. Maar het spreekwoord 'als er een schaap over de dam is, volgen er meer', deed ook hier opgeld. De belangstellenden kregen zater dag een fraai geïllustreerde folder mee naar huis. Daar was dc naam Speelmansplaten veranderd in Wa terpark Oesterdam. Architect Piel Boon uit Oostzaan heeft een reputatie op het gebied van in- en exterieurbouw. Bouwbe drijf Tadema uit Leeuwarden is de aannemer. Dat Verweij geen regio nale ondernemingen in dc arm heeft genomen is gemakkelijk te verkla ren, zegt hij. „Het ontbreekt hier in dc regio aan voldoende expertise voor zo'n omvangrijk project. Tadema is hierin gespecialiseerd." Luxe recreatiewoningen in aanbouw op de Speelmansplaten. t V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9