Belgisch echtpaar meer dan veertig jaar op de Pluimpot Rondkijken in Thools archief Negen ton aankopen en plan Pluimpot Slapte bij de 'welstand' Sloop zwembad, verplaatsing sportvelden Sint-Maartensdijk Donderdag 14 oktober 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Henri Lesage (88) stopt na 29 jaar met fruit plukken bij Leen van Doom Dit jaar heeft hij 3,5 week peren geplukt. Henri Lesa ge (88) houdt het precies bij. De Antwerpenaar zat in de logistfek. Stuurde el ke dag 30 tot 40 vrachtwa gens de weg op. Zonder computer nog destijds. Het zat allemaal in zijn hoofd. Hij stopt niet alleen met plukken, maar verlaat sa men met zijn vrouw Su zanne (86) ook recreatie park de Pluimpot in Scherpenisse. Na 43- jaar. Dit is een verhaal van cij fers en getallen. Van wee moed en herinneringen. Stormvloedkering Opgepakt Lege hulzen Voor verwervingskosten van gronden ten bate van plan de Pluimpot bij Scherpenisse/Sint-Maartensdijk willen b. en w. 550.000 euro uittrekken. Daarnaast trekt het college 350.000 euro uit voor het opstellen van een grondexploitatie. Eerste stap is de uitbreiding van het bestaande recreatieterrein de Pluimpot met een openbaar overdekt zwembad. De exploitatie zal in handen komen van Jeroen Knols en De Koning Wes- sels. De raadscommissie ruimte bespreekt het voorstel maandagavond om half acht in het gemeentehuis. Be langhebbenden kunnen dan gebruik maken van het spreekrecht. Ontsluiting Ecologische impuls Sportvelden Elkie wil adoptie voor oude hond Wandeling met hond Alphacursus voor Thoolse jeugd Lesage heeft in de periodes dat hij op Tholen was veel opgeschreven. Niet alleen de uren die hij vanaf 1985 in.de boomgaard doorbracht. Ook het aantal vissen dat hij heeft gevangen in de Oostcrschcldc. Van af de kant of vanaf een boot. Het zijn indrukwekkende lijstjes die hij uit een simpel zakboekje opdist. ..De logistiek, hè. Dat zit er nog in." Lesage werkte bij Devos Lem- mens, een grote producent van- mayonaiscs, mosterd, sauzen en groenten op azijn. Er waren 700 klanten die bevoorraad moesten worden. „Dat ging toen zonder computer. Het zat allemaal hier", wijst Lesage naar zijn hoofd. Dc Antwerpenaar werd destijds door een kennis over Tholen getipt. Vooral over Gori shock bij Scherpe nisse als een rijke visstek. Zijn eer ste kennismaking was goed. Lesage ving geep en bleef terugkomen. Hij kwam elke zaterdag naar de punt bij de Zeester, ging 's avonds weer terug naar huis, kwam zondags weer. Tot hij iemand sprak die cam ping Dc Pluimpot van de familie Zwikker aanbeval. Dan hoefde hij niet steeds heen en weer te rijden. „Zwikker was toen nog leraar in Sint-Maartensdijk. Er waren op dat moment nog twee plaatsen." Hij kocht in Axel een caravan. „Een Kipje met voortent." Kip ging on langs na een herstart failliet, maar het echtpaar heeft er in de beginja ren op de camping veel plezier van gehad. Alleen wist Lesage niet hoe hij dc voortent op moest zetten. „Dat is toch iets anders dan logis tiek." Hij kreeg hulp van een ge pensioneerde marechaussee en een politieman. Elkaar helpen was heel gewoon in de begintijd van het re creatiepark. Inmiddels heeft hel echtpaar vier caravans gehad. Dc laatste van dertien meter lengte is onlangs verkocht aan Duitsers. Toen Lesage in 1982 op 60-jarige leeftijd met vervroegd pensioen ging, werden de periodes op de camping langer. Vijf tot zes weken verbleven ze in dan aan de boorden van de Oostcrschcldc. Steeds tot begin oktober. Dat liep uit tot zeven maanden per jaar. Lesage was voor al op de punt te vinden. Van eind april tot augustus. Om te vissen. Van 1983 tot 2005 hield hij bij wat hij aan de haak sloeg. De Antwer penaar ving vooral geep. In 1983 waren dat 35 exemplaren. In 1996 waren het er 304. Een topjaar blijkt uit zijn overzicht. „Ze noemden me de kampioen." Behalve aan de punt, ging hij ook vaak met een vriend in een boot het water op. Het viswater hij de Slik ken van den Dortsman was een ge liefde stek. Dat deed hij 25 jaar lang. Overdag op de makreel, 's nachts op de paling. Het was lang niet altijd mooi weer. Lesage herin nert zich de keren dat de wind kwam opzetten en tot stormkracht aanzwelde. „Je leert al doende, hè," vertelt hij laconiek over de benauw de momenten. „Vanaf dc zee zag je dan de donkere wolken aan komen. Dan wist je dat er storm op komst was en dan gingen we terug. Gauw een haventje binnen en de boot aan de kant brerfgen." De vangsten van bepaalde soorten wisselden in de loop der jaren, zegt hij. „Voor dc aanleg van de storm vloedkering in de Oosterschclde was het een gouden tijd. Ik heb eens 144 bovenmaatse schollen ge vangen. Maar twee jaar na de stormvloedkering was hel gedaan met dc pladijs (platvis-red)." Al met al heeft Lesage in die 27 jaar 3117 gepen gevangen en 251 makrelen. Ze aten dc vissen zelf op. Gebakken of ingelegd in het zuur. Het echtpaar heeft de opbouw van de camping meegemaakt. Ze raak ten er aan verknocht. Lesage richtte er een wielerclub op. Dankzij zijn contacten via zijn werk, wist hij voor de toerrenners gratis kleding en schoenen te bemachtigen. Su zanne: „Ze waren heel goed geë quipeerd. Als ze een tube plat re den, dan naaide ik het gat dicht." Toen ze voor het eerst naar de Pluimpot kwamen, was hun dochter zeven jaar. Suzanne: „Toen ze ging trouwen had ze één voorwaarde. Ze zei dal ze met haar man elk week end naar de Pluimpot wilde. Dat is ook gebeurd." Via een andere Belg kwam het echtpaar bij fruitteler Leen van Doorn terecht. „Die woonde tegen over hem. Ik was eens op een bar becue en we dronken toen een bor reltje. Van Doorn stelde me voor om te komen plukken. Toen nog appels en peren." Anders dan nu waren de bomen hoger en moest er nog met een ladder worden ge plukt. „Twee keer ben ik uit een boom gevallen. Ik heb ook jaren lang met de tractor gereden, maar dat mocht ik de laatste jaren niet meer." Suzanne is in 1992 al ge stopt. Ze heeft atrose. „Ik kreeg geen peer meer van de bomen." In de oogsttijd werkten ze acht uur per dag. Regen of geen regen. De laatste jaren was Henri vijf uur ac tief in de boomgaarden van Van Doorn. Dit jaar komt Lesage op ne gentig uur. In 1985 waren het er 105. In zijn boekjes staan ook de uren aangegeven die ze samen plukten. Pa en ma, heeft Lesage erbij geschreven. In 1986 waren het er 155. Heel de periode, vanaf 1985 heeft hij het bijgehouden. Voordat dc euro werd ingevoerd, werd hij uitbetaald in 'florijnen.' In de caravan komen steeds meer verhalen over hun leven naar bo ven. Over de oorlog. Toen Lesage in Frankrijk werkte op het vlieg veld bij Parijs. Lesage werd opge pakt omdat hij niet naar Duitsland wilde. Over het verblijf in Frank rijk waar hij terecht kwam. om aan het vliegveld de Bauvais te werken. Toen hij terug was in België en aan de wijk dc Luchtballon in Antwer pen noord werkte, zijn ze met een man of veertig weggevoerd. Zijn zoon was toen vier maanden. In Heidelberg kwam hij te werken op een plaats waar vliegtuigen werden gemaakt. „We pleegden sabotage door dc meters uit de vliegtuigen te halen. Later werden we overge plaatst naar een stadje bij Stuttgart. Hij werd al lopend op weg van Stuttgart naar een studentenstad in de buurt van dc Neckar bevrijd. ..We moesten meer dan 300 kilo meter lopen, maar zover zijn we nooit zover gekomen. Wc zijn door de Engelsen bevrijd." Na de oorlog kwam hij in Antwerpen bij de spe ciale politie, een onderdeel van het Amerikaanse leger om in de haven wacht te lopen in dc depots waar materialen waren opgeslagen en om krijgsgevangenen te bewaken. Hij bewaart nog steeds de pas die hij van het 'WAR department' heeft gekregon. „Ik heb hem nog altijd bij me," zegt hij over het lichte ver geelde document. Ook Suzanne werkte in 1942 in Duitsland. Op een munitiefabriek. Ze werd er aan een machine gezet om hulzen met kruid te vullen. „Daar hebben we vaak dc machine onklaar gemaakt of gezorgd dat er alleen maar lege hulzen werden ge produceerd. Er zijn heel veel bak ken zonder munitie weg gegaan." Later kwam ze in Frankrijk terecht, op het vliegveld Lc Bauvais waar ze in de kantine werkte. Ze woonde op een bovenkamer bij een Francai- se. Nu is het verblijf op dc Pluimpot welletjes geweest. Suzanne maakte de laatste jaren veel kaarten. Ze legt ze een voor een op tafel. Kleurrijke kaarten. Voor ieder wal wils. De tijden zijn veranderd. Ook op de camping. „Als iemand nu twee ka bouters in de tuin heeft staan, wild e ander er drie." Het onderhoud aan de caravan wordt vooral voor haar te veel. Le sage is naar eigen zeggen niet al leen de oudste gast. maar ook dege ne die het langst op de camping slaat. Daar is nu een eind aan geko men. Ze bewaren goede herinnerin gen aan het verblijf. Hun zoon woont in Sint-Maartensdijk, maar zij gaan terug naar Antwerpen. Bij regen ging de Belgische perenplukker gewoon door. Thoolse boeren maken in de jaren zestig een uitstapje met het garage- en landbouwmechanisatiebedrijf van Piet v.d. Zande. Over de aankopen zijn b. en w. niet duidelijk. Verwezen wordt naar een 'vertrouwelijke bijlage.' Ken nelijk is er een verband met de ontsluitingen van het nieuwe va kantiepark. Die dienen volgens het college .tijdig gerealiseerd te zijn.' „Ook de toekomstige woningen in de Geertuidapolder zullen aan de ze ontsluitingen worden gekop peld. Dc hiervoor benodigde ver wervingskosten zijn geraamd op 550.000 euro." Om dc verbinding met Sint-Maar tensdijk mogelijk te maken, na tuurgebied dc Pluimpot te kunnen doortrekken naar het dorp en de re alisatie van het eiland daarin te kunnen starten, zullen een aantal functies moeten worden verplaatst of gesloopt. Het gaat om verplaat sing van de accommodaties van de sportverenigingen en het slopen van het zwembad en dorpshuis Haestinge. Sloop van het zwembad en Haestinge is pas mogelijk nadat een nieuw zwembad op de Pluim pot is opgeleverd. Verwijdering van de sportaccommodaties kan pas nadat in een nieuwe huisves ting is voorzien. Een onderzoek naar potentiele sportlocaties en overleg met dc betrokken vereni gingen dient daartoe zo snel moge lijk te worden opgestart. B. en w. schrijven aan de gemeen teraad dat al deze activiteiten om een gedegen voorbereiding vragen. Het opstellen en bewaken van dc grondexploitatie, de risicoanalyse en de planning, dc civieltechnische voorbereiding van de ontsluitings wegen, het onderzoek naar een plek voor dc nieuwe sportcaccom- modaties, de procedure voor het bestemmingsplan, juridische en contractuele zaken, enz... Voor dat pakket denken b. en w. 350.000 euro nodig te hebben. Het eerste deelproject van de ont wikkeling van dc zuidkant van Sint-Maartensdijk is de aanleg van vakantiepark de Pluimpot. Initia tiefnemers zijn Jeroen Knols uit Maastricht en De Koning Wessels vastgoed. Zij willen in 2011 begin nen met dc uitbreiding van het be staande recreatieterrein. Om dit mogelijk lc maken, zal de gemeen te tijdig moeten zorgen voor ont sluiting van het gebied en zullen zowel de procedure voor het be stemmingsplan als de milieueffect rapportage doorlopen moeten zijn. B. en w. verwachten dat beide stukken in januari a.s. aan de ge meenteraad worden aangeboden. Ze schrijven over te verwachten kosten en opbrengsten, zonder dat te specificeren. Deze dient ter on derbouwing van de investeringen op korte termijn. De grondexploi tatie en risicoanalyse dient voor de gefaseerde ontwikkeling van het gebied en de daarbij behorende be sluitvormingskalender. Met het voorstel dat maandag avond in de raadscommissie ruim te wordt besproken, kunnen enkele belangrijke stappen worden gezet, zeggen b. en w. Naast de 46 be staande vakantiewoningen op cam ping de Pluimpot komen er 440 nieuwe bij plus een overdekt zwembad en kleinschalige voor zieningen. Daarnaast is er vakan tiepark Wulpdal aan de overkant van de Gorishockscdijk met 200 vakantiewoningen en kleinschalige voorzieningen. Natuurgebied de Pluimpot wordt doorgetrokken naar Sint-Maartensdijk, in de Geertruidapolder komt woning bouw en er komt een ontsluiting op de provinciale weg. B. en w. denken ook nog aan een verbin ding met de dorpskom en een mo gelijke jachthaven bij Gorishoek. „Hiermee wordt beoogd om een belangrijke bijdrage te leveren aan dc gewenste economische, toeris Tüssen tien en vijf uur komende zaterdag is het gemeentearchief, in het gemeentehuis aan de Hof van Tholen, open voor het pu bliek. In het kader van de lande lijke archievendag kan iedereen een kijkje nemen in de studiezaal én in het depot dat normaal niet voor het publiek toegankelijk is. Archivaris Fred van den Kieboom en zijn medewerkers beantwoor den vragen over het starten van een onderzoek. Ook kunnen be zoekers zaken van thuis meene men om ze te laten beoordelen. Ze kunnen zien wat voor bronnen er zoal bewaard worden in het ar chief. En .voorbeelden bekijken uit de fotocollectie, waarbij soms de vraag is of bezoekers onbeken de personen weten te benoemen. Om elf uur vertelt ds. Van Kooten over de geschiedenis van de dorpskerk van Scherpenisse. Dit ter gelegenheid van het in bewa ring geven van het kerkarchief aan het gemeentearchief. De bruikleenovereenkomst wordt za terdag ondertekend. Thools fotomateriaal is er ook bij de heemkundekring Stad en Lan de van Tholen en de werkgroep portretfotografie, die zaterdag present zijn in de hal van het ge meentehuis. Op dezelfde manier als ze gewend zijn op de halfjaar lijkse inloopdag van de kring. tisch/recrcaticve, maar ook ecolo gische impuls van Sint-Maartens dijk. Met provincie, waterschap, Staatsbosbeheer, Zeeuwse Milieu federatie en Natuurvereniging Tholen wordt afgestemd op welke wijze een ecologische impuls tot stand kan worden gebracht. Naast landschappelijke ingrepen, kan ge dacht worden aan educatie en in formatie." Raadsuitspraken over dc impuls Sint-Maartensdijk in 2001, Be stemming Tholen in 2003, de nota recreatie en toerisme in 2004, het Buckrapport in 2006 en de raads besluiten van 9 juli 2009 hebben geleid tot het huidige voorstel voor de Pluimpot. Een kwalitcitsteam met vertegenwoordigers van pro vincie, gemeente, rijkswaterstaat. Staatsbosbeheer en het waterschap hebben aan de voorbereiding ge werkt. De volgorde van dc deelprojecten is als volgt: 1. uitbreiding park de Pluimpot 2. realisatie ontsluiting via dijk (minnelijk) 3. nieuwbouw zwembad 4. verbinding Sint-Maar tensdijk zuidkant 5. inrichting nieuwe sportlocatie 6. realisatie ontsluiting via dijk (onteigening) 7. sloop bestaand zwembad 8. sloop bestaand sportcomplex 9. uitplaatsen sportvelden 10. op waardering bestaand park de Pluimpot 11. eilandontwikkeling 12. aanpassing wegen op dijken 13. ontsluiting opwaardering de Pluimpot 14. woningbouw Geer truidapolder met 175 huizen 15. nieuwbouw park Wulpdal 16. ont sluiting park Wulpdal 17. markton derzoek ontwikkeling jachthaven. Hier naast is een foto afgedrukt uit de collectie van de heemkun dekring. In de jaren zestig maak te een groep Thoolse boeren een uitstapje onder leiding van Piet v.d. Zande garage- en landbouw mechanisatiebedrijf. Van de Zan de staat zesde van links op de voorste rij (met zonnebril). Op die rij zijn ook Jo Kooijman en Kees Kodde te zien, respectieve lijk tweede en derde van rechts. En op de tweede rij, vierde van rechts, staat Tonie Hage. Over de andere personen op deze foto krijgen het gemeentearchief en de heemkundekring graag méér inormatie. De Elkie stichting in Tholen wil mogelijk een adoptieplan op af stand introduceren om oudere hon den te kunnen opvangen. Het is één van de ideeën die de stichting heeft om haar werk voor oudere honden te kunnen voortzetten. Dc honden- bescherming in Den Haag heeft aangekondigd dat zij de senioren- opvang voor honden wil centralise ren op één locatie. Voor de Elkie stichting betekent dat dat er een Zeven bouwaanvragen, zeven schetsplanncn en twee bezoekers. Dat was het wat magere resultaat van de zitting van de welstands commissie. Niet alleen de malaise in dc bouw wereld doet zich gelden, ook de nieuwe wet op de omgeving (Wa- bo). Die is op 1 oktober van kracht geworden en bepaalt dal er minder aanvragen naar dc welstandscom missie hoeven omdat ze vrijgesteld groepje van zes honden uit haar se niorenhuis eind dit jaar naar de nieuwe locatie verhuizen. De stich ting voelt zich na tien jaar samen werking een beetje in de steek ge laten, maar gaat niet bij de pakken neerzitten en zoekt een mogelijk heid om toch nog een mooie oude dag te kunnen bieden aan honden. Dat blijft de stichting sowieso doen voor particulieren die zelf de op vang van hun hond bekostigen. Via het oprichten van een fonds wil dc Elkie stichting ook een tehuis bie den voor de'oudere honden, waar van de eigenaar niet de middelen heeft om dat te betalen. zijn van het advies van de commis sie. De aanvragen kunnen voortaan ook digitaal worden aangeleverd. Dat geldt ook voor de bouwtekeningen van ontwerpers, aannemers en pro jectontwikkelaars. Niet langer gro te lappen papier op tafel maar een tekening geprojecteerd op een beeldscherm. De Wabo geelt onder meer meer ruimte aan het bebouwen van het erf achter een woning. Voorzitter M. Onrust van dc welstandscom missie verwacht dat de mensen gaan 'schrikken' als de resultaten van dc Wabo straks zichtbaar wor den. Op 24 oktober organiseert het CVAB een hcrfstwandeling voor baas en hond. De wandeling gaat over het ei land Tholen en duurt van één tot vier uur 's middags. Er wordt een bijdra ge gevraagd voor de seniorenopvang van honden. Ook ontvangen de deel nemers daarvoor een kop soep. Kin deren tot 12 jaar kunnen gratis mee lopen. Aanmelden: info@cvab.net. Echt Zeeuws. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland heeft 1190 euro subsidie gekregen van dc provincie voor de conferentie Echt Zeeuws. Er start een nieuwe Youth Alpha cursus in Tholen en daarvoor wordt op zondag 24 oktober om drie uur een kennismakingsmiddag georga niseerd. Die wordt gehouden bij Jorien en Jaap Hage, Dalcmsestraat 17 in Tholen. Youth Alpha is een internationale cursus die jongeren helpt antwoorden te vinden op de kernvragen van het christelijk ge loof. Het is een samenwerkings project van de Alphacursus en Youth For Christ. De cursus bestaat uit tien avonden en een wfcekend weg. Elke avond begint met een gezamenlijke maal tijd en heeft een thema zoals Wie is Jezus? en Bidden, waarom en hoe?. Youth Alpha is bedoeld voor jongeren vanaf 14 jaar of ouder die meer willen weten over het christe lijk geloof, maar er niet mee zijn opgegroeid of die de basis ervan nog eens onder de loep willen ne men. Meer informatie via tel. 0166- 603089 of e-mail jhage61@zee- landnet.nl. Tijdens de kennisma kingsmiddag worden dc data van de bijeenkomsten besproken. Dc cursusavonden zijn op zaterdag avond van zes uur tot circa kwart over acht in Tholen. Pas als het nieuwe overdekte zwembad op camping de Pluimpot klaar is, wordt openluchtbad Haestinge gesloopt. Henri en Suzanne Lesage voor hun caravan, hun vierde in meer dan veertig jaar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7