Toerrijders gewond op Krabbenkreekweg Zeshonderd jaar Vossemeer prominent en verrassend bij lustrumtaptoe OVM WWW.ARDIKEUKiNS.NL I Drie mille minder voor Zeeuwse Muziekschool Aangename temperatuur bij dertigste editie van muzikale show Bijdrage nu twee procent lager Meisjes op fiets zonder verlichting aangereden door brommer Concert Euterpe en Accelerando Dijkgraaf bij gebiedscommissie Brandweer fietst naar Middelburg Donderdag 14 oktober 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Littekens Thools evenement over duurzaamheid Loohoek geld over, tekort bij Eendracht De rit van een Halsterse toerclub eindigde zondagmor gen iets voor half tien abrupt op de Krabbenkreekweg bij Oud-Vossemeer. Eén van de fietsers raakte het achter wiel van een voorganger. Deze kwakte tegen het asfalt. Vrijdagavond botsten een fietser en een bromfietser op elkaar op het fietspad bij de Nieuwe Postweg in Tholen. Tholen draagt volgend jaar ruim 3 mille minder bij aan de Zeeuwse Muziekschool (ZMS). Dat is het gevolg van de afspraak die eerder is gemaakt om 2 procent te korten op de bijdrage. Dat is de richtlijn van de Vereniging Zeeuwse gemeenten. Eerst kreeg Tholen echter een ont werpbegroting waarin dit niet was toegepast. Het thema was bekend. Maar de invulling ervan door OVM tijdens de jaarlijkse taptoe een aangename verrassing voor het publiek. Naast de muzikanten traden ook leden van de cast van 'Het geheim van Vosmeer' voor het voetlicht, daar mee de succesvolle opvoering van het spektakel in mei in herinnering roepend. OVM liet daaruit bekende liedjes klin ken. En natuurlijk het Vosmeer's Lof - 'ons eigen volkslied' noemde speaker Jaap van der Jagt dat. Huisorkest Archeologe over vindplaats Poortvliet Oosterschelde op tv. Mrs. Moons Productions uit Ankeveen krijgt 5000 euro subsidie van de provincie Zeeland voor een televisieprogram ma over het Nationaal Park Ooster schelde. Na het voorschot van 3750 euro wordt nog 1250 euro aanvul lend betaald. VERVOLG DIERENOPVANG „De dieren zijn daar wel acht keer mishandeld. Op den duur is de maat vol. Er is van alles gebeurd. Een paard is zelfs met een mes in zijn borst gestoken." De stichting is af hankelijk van sponsors en vrijwilli gers. Jolanda is secretaris en twee vriendinnen van haar dochter zijn penningmeester cn bestuurslid. Er worden nog minstens tien vrijwilli gers gezocht. „Leeftijd maakt niet uit. maar met paarden bekend zijn is wel een eis." Boeren uit de omgeving hebben al hulp geboden, maar dat is volgens Vcrhcijcn nog niet genoeg. Zelf wil ze inkomsten gaan werven door het organiseren van rommel markten cn andere activiteiten en er staal een zomerkamp gepland voor kinderen. Ook staan er nog stallen te huur in dc loods. De Navajo Ranch heeft haar naam te danken aan het lievelingspaard van Jolanda. „Het is een indianennaam en ik ben gok op indianen. Bijna al onze pony's heb ben een indianennaam." VERVOLG VAN VOORPAGINA De sleutel zit altijd op dc voordeur en ik zou de brandweer bellen." Ze krijgt een kladblokje mee en een pen. Ze kan er boodschappen op schrijven maar ook tips van brandweer en politie vinden om de veiligheid te verbeteren: Maak een vluchlplan, door 'rookontwikke ling raakt u uw oriëntatie kwijt. Een rookmelder kan levens red den. Help slachtoffers van geweld op straat (met telefoonnummer 0900-8844). Hou kostbare voor werpen uit het zicht. Meld huise lijk geweld bij de politie. Het is geen privéproblecm maar een strafbaar feit (0900-8844). Reinig de filters van de wasdroger en laat de wasdroger niet draaien als u niet thuis bent. De 58-jarige L. de Vos komt ook een kijkje nemen. Ze heeft een contract met een bedrijf voor brandpreventie. „Elk jaar krijgen we controle. Wc hebben drie rook melders, een koolmonoxidcmelder cn een blusdeken." Wat zij zou doen als het misgaat? „We hebben het er toevallig net over gehad. We hebben een paar kleine raampjes waar een hor voor staat. We kun nen niet zomaar op gaan staan als we door het raam iets willen." De Klcrck vraagt of het hor er makke lijk weg gehaald kan worden. En of het niet handig is om buiten een tuinbankje te zetten. Mevrouw De Vos vindt het een goed idee dat de brandweer op dc Markt staat en zal de adviezen ter hart nemen. Zaterdagochtend stappen tien vrij willigers van de Thoolse brand weer voor een goed doel op de fiets tijdens de brandpreventie week. Ze fietsen voor de Neder landse Brandwonden Slichting naar Middelburg. En vertrekken om half negen bij het gemeente huis in Tholen. Motto van de rit is brandweer Zeeland fietst tegen lit tekens. Doel van de tocht is om zoveel mogelijk geld in te zamelen. Deel nemers hebben vooraf sponsorgel den opgehaald. De Thoolse vrij willigers hebben tot nu toe bijna 2000 euro ingezameld. Onderweg zullen steeds meer vrijwilligers van andere korpsen aanhaken. In totaal doen er 110 brandweerlie den mee. Voor de Thoolse blus gasten is de route naar het verza melpunt in Arnemuiden ongeveer 70 kilometer lang. Vandaar rijden ze samen naar het Abdijplein waar de opbrengst bekend wordt ge maakt. Vanuit Tholen rijdt er ook een brandweerbus met aanhanger mee. De gemeente Tholen blijft een duur zame koers varen. Op donderdag 11 november werd weer een dag van de duurzaamheid gehouden waarbij on derwijs, ondernemers en overheid de handen in een slaan. Vanaf drie uur is het gemeentehuis het domein van al lerlei presentaties en lezingen en er wordt een aanmoedigingsprijs duur zaamheid uitgereikt. Verder wordt de Thoolse kansenkaarl over warmte- koude opslag gepresenteerd, zijn er lezingen over cradle to cradle (van wieg tot wieg) en verantwoord on dernemen. Thoolse ondernemers, ondernemersverenigingen en de ge meente laten zien op welke manier ze duurzaam bezig zijn. De bijeen komst duurt van drie uur 's middags tot acht uur 's avonds. Bij de aanleg van het gemaal Loohoek bij Poortvliet komt water schap Zeeuwse Eilanden 33.000 eu ro tekort. Er was 225 mille voor be schikbaar gesteld, maar de kosten blijken op 257.122 euro uit te ko men. Daarentegen is er bij gemaal de Eendracht bij Tholen weer een overschot van precies 33.000 euro. Er was een krediet van 940 mille voor uitgetrokken cn de werkelijke kosten vielen mee met 875.847 eu ro. De algemene vergadering moet hier formeel 11 november nog een besluit over nemen. jSi Lensink Partners WrD ADVOCATEN Burg. Van Hasseltstraat 50a, Bergen op Zoom www.lensink-advocaten.nl ELKE MAANDAGAVOND VAN 17.30 TOT 19.30 UUR GRATIS INLOOPSPREEKUUR Advertentie I.M. De groep toerrijders kwam over de parallelweg uit dc richting Sint Philipsland. Net voorbij de Broek- sedijk ging het mis. Eén rijder lette kennelijk even niet op cn raakte het achterwiel van de voor hem rij dende fietser. Deze viel en kreeg enkele anderen, die niet meer kon den uitwijken, over zich heen. Twee fietsers gingen over de kop. Ze liepen behoorlijke verwondin gen op aan onder meer mond cn gezicht. De aangereden fietser bloedde behoorlijk. Het duurde enige tijd voor het ambulanceper soneel hem zódanig had gestabili seerd dat hij vervoerd kon worden. Aanvankelijk was zelfs een trau mahelikopter opgeroepen, maar die werd weer afbesteld. Voor dc beide andere gewonden - die met warmtefolie om in dc berm zaten te wachten - kwamen nog twee ambulances naar de Krabben kreekweg, evenals de politie die over het ongeval de verklaringen opnam van de groepsgenoten. Voor twee Thoolse meisjes liep een ritje op de fiets vrijdagavond ook niet goed af. Dc jongedames, vijftien en dertien jaar oud, reden om half acht zonder licht op over het fietspad tussen de Nieuwe Postweg en de Eeweg. Ze werden ingehaald door een 17-jarige bromfietser. Die voerde wél ver lichting, maar raakte bij het passe ren hel oudste meisje. Dat viel en raakte daarbij gewond aan haar heup. Ze is met een ambulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. De gemeenteraad maakte daar be zwaar tegen. Daarop maakt ZMS een nieuwe begroting met dc afge sproken mindering. Maar leverde er ook een overzicht bij met finan ciële gegevens van de organisatie afgezet tegen landelijke cijfers voor vergelijkbare instellingen. Daaruit blijkt dat de ZMS de laag ste 'overhead' kent van alle door het CBS onderzochte instellingen. De Zeeuwse schaalgrootte, de daarmee samenhangende efficiën tie en de relatief sobere organisatie zijn daar volgens de ZMS de voor naamste oorzaken van. Het bete kent ook dat er weinig aan innova tie wordt gedaan cn dat er beper kingen zijn op het vlak van publici teit, communicatie en marketing. Volgens ZMS zullen door de bezui nigingen de 'risico's' toenemen. En dat, door verplichtingen die in 2010 zijn aangegaan, de krimp in de productie niet gehaald zal wor den. De totale bijdrage van de gemeente komt volgend jaar uit op 154.462 euro, een daling van 2,02 procent ten opzichte van de begroting van 2010. Dinsdag bespreekt de com missie welzijn cn onderwijs het voorstel om in te stemmen met de ontwerpbegroting. Muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk en de fanfare Accelerando uit Sint-Annaland ge ven op 30 oktober samen een uit wisselingsconcert in de hal van het gemeentehuis in Tholen. Het con cert begint om half acht 's avonds en de toegang is gratis. Acceleran do opent de avond met een optre den van het fanfareorkest onder leiding van dirigent Clemens Ros- mulder. Het programma heeft vol gens de vereniging een serieus en muzikaal pittig karakter. Ook Ac- celerando's slagwerkgroep is aan wezig en laat zich van haar veelzij dige kant zien en horen. De slag werkers worden aangevoerd door instructeur Johan van Vossen. Hij geeft het dirigeerstokje door aan Harry Bosch die na de pauze het fanfareorkest Euterpe voor het eerst dirigeert. Euterpes nieuwe di rigent is onder andere beroepsma tig verbonden als fagottist aan de Marinierskapel. Dc presentatie van deze avond is in handen van Peter Wielaard. Marleen Heijhoer, actrice uit Het geheim van Vosmeer, houdt een oogje in het zeil als een majorette van OVM op de schouders gaat. OVM-tamboer Joyce Havermans slaat er lustig op los. De dertigste taptoe in Oud-Vosse meer begon zoals al een reeks van jaren gebruikelijk met een intrada door OVM op cn bij het bordes van het ambachtshcrcnhuis. Nieuw was de dirigent, de net voor de zomer aangetreden Pierre van Broekhoven uit Sint-Annaland. Vele honderden belangstellenden omzoomden het plein aan dc Raadhuisstraat om bij een aangename temperatuur te ge nieten van de muzikale optredens. Vaak is het koud en soms ook nat bij de taptoe, maar dit keer niets van dat alles. Aan dc westkant van het plein wapperden de vlaggen van Zeeland en Oud-Vossemeer, cn aan de voor malige Vossenkuil het dundoek van de stichting 600 jaar Oud-Vosse meer. Gestoken in zwart uniform met rode bics, marcheerde de drumfanfare Deltaband uit Vlissingen als eerste het plein op. Dc dertig muzikanten droegen een zwarte piekhclm met witte kwast. Al marcherend voerden ze bekende nummers uit zoals Rai ders of the lost ark en Final count down. Later op de avond verscheen het gezelschap nog een keer, toen gestoken in een soort marine-uni form: blauwe jas, witte pantalon en pet. Het thema was nu: the musical. Met muziek uit Evita, Fame en de West Side Story. De groep oogstte met beide optredens succes. Het showkorps Harpe Davids uit Zoetermeer zorgde met melodisch slagwerk voor totaal andere klanken. Anders, maar zeker niet minder mooi. Night of the proms heet de nieuwe show van dit gezelschap; een groep van vijftien muzikanten (in Zachtgroen, wit en zwart) en zes 'colour guards', jongedames die met verschillende kleurige vlaggen zwaaiden. Popnummers en klassiek wisselden elkaar af tijdens een leuke show waarvoor het publiek waarde ring toonde. Waardering die er al aan het begin was toen de speaker meld de dat Harpe Davids yccrticn dagen tevoren niet wist dat ze in Oud-Vos semeer zou optreden. De groep was bereid in te vallen nadat twee andere korpsen hadden afgezegd. Oud-Vossemeer's Muziekvereniging liet zoals gebruikelijk alle onderde len van het korps aan zijn trekken komen: drumband, fanfareorkest en majorettes. Ze kwamen op met Vos meer's Lof, dat achter elkaar in zo wel de hymne- als dc marsversie werd uitgevoerd. Het verband met de viering van 600 jaar Oud-Vosse meer werd al meteen gelegd door dc dorpsomroeper uit het theatcrspekla- kel Het geheim van Vosmeer, die het korps aankondigde. OVM heeft een belangrijk aandeel gehad in dc eve nementen het hele jaar door. Volgens speaker Van der Jagt wordt dc ver eniging inmiddels betiteld als 'het huisorkest van Vosmeer 600'. Maar ze bracht zaterdag ook andere mu ziek, zoals een medley van heel her kenbare Abba-nummers. Aange kleed met een show van de majorettes, die bij alle uitgevoerde nummers werden betrokken. Een negental spelers uit Het geheim van Vossemeer vertolkte een aantal lied jes uit de spektakelshow. Natuurlijk het inmiddels heel populaire kermis- Advertentie I.M. lied, maar ook bijvoorbeeld het nummer 'Oud-Vossemeer'. Dc pas toor cn dc dominee (rollen van re spectievelijk John Vroegop cn Tim van Mierlo) reden al wijwater spren kelend op een brommer over het ter rein. Dat komische element werd met het serieuze afgewisseld, want samen hesen ze na het taptoesignaal dc nationale driekleur. Voor die finale traden alle deelne mers aan op het plein. Als groot or kest, onder leiding van Van Broek hoven, speelden ze Blijf bij mij Heer en het Wilhelmus. Het applaus bij de afmars maakte duidelijk dat het pu bliek had genoten van deze muzika le avond. Dijkgraaf Toinc Poppclaars van het waterschap is aanwezig op de ver gadering van dc gebiedscommissie, op maandag 15 november in Haes- tinge in Sint-Maartensdijk. In de vergadering wordt ingegaan op werkzaamheden die op Tholen en Sinl-Philipsland zijn uitgevoerd, én die de komende tijd op de rol staan, op het gebied van waterbeheer, wa terkeringen en wegen. Mogelijk gaat de dijkgraaf in op het waterschap Scheldestromen dat per 1 januari ontstaat door de fusie van de beide schappen Zeeuwse Eilan den en Zeeuws-Vlaanderen. Voor 21 zetels in het bestuur ervan kan tussen 12 cn 23 november per brief worden gestemd. Daarnaast wijzen ZLTO en Kamer van Koophandel elk vier bestuurders aan. Het Bos- schap heeft inmiddels Ralf Joosse benoemd namens dc beheerders van natuurterreinen. Het bestuur van Scheldestromen wordt voor zes jaar gekozen. Of daarna opnieuw iedereen naar de stembus mag, valt te bezien. Want in het regeerakkoord van het nieuwe kabinet staat het voornemen om de waterschapsbesturen voortaan door de gemeenteraden te laten kiezen. Het gala-uniform met piekhehn van de Vlissingse Deltaband blijft een fraai gezicht. 'Op weg naar dc 'oudste vindplaats van Tholen' is de titel van een le zing die Ilona van der Weide maan dag in Sint-Annaland houdt voor de heemkundekring. De adviseur ar cheologie bij de stichting Cultureel erfgoed Zeeland gaat in op de spo ren uit dc vroege bronstijd of de nieuwe steentijd, die dit voorjaar in een akker aan de Lageweg bij Poortvliet zijn gevonden. Met name dc ouderdom, mogelijk 5000 jaar, is bijzonder. Aan de hand van de vind plaats vertelt ze over het in de prak tijk brengen van de archeologische wetgeving, de rol van de amateurar- cheoloog en de samenwerking met historische verenigingen. De heemkundekring organiseert de lezing in het kader van de Week van de geschiedenis, die als thema heeft' 'land en water'. De avond begint om acht uur, dc toegang is gratis en ook niet-leden zijn welkom. Terwijl gewonde fietsers in de berm worden verzorgd, belt een andere met het thuisfront.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5