'Het is moeilijk om een deur te vinden als huis vol rook staat' Opnieuw kansen voor windmolens Stavenisse Thools echtpaar komt om bij ongeval op Philipsdam Tot €2.000, Bal Dierenopvang verhuist van Barendrecht naar Poortvliet Zorgen om Thools gebit Europees geld wandelroute Sint-Annaland Donderdag 14 oktober 2010 66° jaargang no. 48 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Musical Vosmeer krijgt 17 mille Emile Roemer komt 'buurten' op Tholen Brandweer bezoekt markten om inwoners na te laten denken over vluchtroute Wat doe jij bij brand? Daar moet je nu over nadenken. Dat is het thema waar de brandweer van Tholen deze week de weekmarkten in alle woonkernen mee bezoekt. Het is de eerste Zeeuwse week van de veiligheid. Politie en brandweer zouden samen optrekken om de burgers te betrekken bij veiligheid, maar de politie is alleen actief in de grote steden Middelburg, Goes en Terneuzen. Op Tholen staat enkel de brandweer op de weekmarkten zo als dinsdag in Tholen waar Jan-Willem Kempeneers en Patrick de Klerck in gesprek gaan met bezoekers. Van daag (donderdag) zijn Oud-Vossemeer en Sint-Annaland aan de beurt, morgen Sint-Philipsland en Sint-Maartens dijk. Zaterdag fietsen tien Thoolse brandweerlieden voor de brandwondenstichting naar Middelburg. Nieuwsgierig Terwijl de bouw van windmolens in de Noordpolder in Sint-Maartensdijk in volle gang is, gaat de Thoolse poli tiek zich opnieuw buigen over windenergie. Maandag avond bespreekt de commissie ruimte het bezwaar schrift van de vereniging Zeeuwind. Als de meerderheid van de gemeenteraad (SGP, CDA en VVD), de bezwa ren gegrond verklaart dan kunnen de procedures om de bouw van de vier windturbines van Zeeuwind in gang worden gezet. Belangen Stal Galja aan de Hogeweg 17 in Poortvliet heeft een nieuwe bestemming. De Navajo Ranch uit Barendrecht heeft er dit weekend haar intrek genomen met zo'n 30 paarden en pony's, 13 geiten, vier ganzen, cavia's en ko nijnen. De stichting en dierenopvang zet de dieren in voor gehandicapte kinderen. Die kunnen er via hun per soonsgebonden budget (PGB) paardrijles nemen. Deze week imabo ESSELINK Bij een ongeval op de Philipsdam is gisterenochtend rond twintig over zeven een echtpaar uit de gemeente Tholen om het leven gekomen. De man (53) en zijn vrouw (51) reden op hun motor over de Philipsdam in de richting van Bruinis- se. Volgens de politie ontstond het ongeval door een botsing tussen de motor en een vrachtwagen die vanuit de richting Bruinisse kwam en afsloeg richting de parallelweg naar de Krammersluizen en de uitkijktoren. De motor botste tegen het achterwiel van de vrachtwagen van een bedrijf uit Ou derkerk aan de Rijn, die bestuurd werd door een 18-jarige man uit de gemeente Rijnwoude. Navigatie gestolen uit auto's in Tholen 'Ruimte voor burgers' 3/S 5- W5Ï Autobedrijf T«L 0166-602440 Fax 0166-604440 Voltstraat 2 Tal. 0166-607060 Fax 0166-607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De provincie Zeeland geeft 17.300 euro subsidie voor de musical Het geheim van Vosmeer die in het ka der van het 600-jarig bestaan van het dorp is uitgevoerd. Het stich tingsbestuur heeft aan de prestatie afspraken voldaan, constateren ge deputeerde staten. Daarom is de provinciale bijdrage vastgesteld op het maximaal toege zegde bedrag. Er is een voorschot betaald van 12.975 euro, zodat de penningmeester van de stichting Vosmeer 600 jaar nog 4325 euro op de bankrekening krijgt van de pro- Voor het maken van een wandelrou te bij de uitvoering van de haven plannen in Sint-Annaland komt er uit Brussel een subsidie van 272.500 euro. Voorwaarde van de Europese Gemeenschap is dat ande re overheden als de gemeente Tho len en de provincie Zeeland ook hun financiële bijdrage leveren. Bo vendien moet het karwei uiterlijk in 2013 klaar zijn. B. en w. hebben voor het zogenaamde Transcoast- project een overeenkomst getekend. Bij het knooppunt van de toekom stige hoge woontoren op de plaats van de vroegere graansilo en de weg naar de jachthaven en het chaletpark komt een wandelroute die loopt naar de trapjes bij het Havenplein. Hier komt een nieuwe trap en een bordes naar het nieuwe Havenplein. Emile Roemer, fractievoorzitter en politiek leider van de SP, brengt op woensdag 20 oktober een bezoek aan Tholen. 's Middags omstreeks half drie ontmoet hij leden van de kerngroep Tholen van de SP bij brasserie de Zeester in Gorishoek. Het gezelschap rijdt dan per fiets over de zeedijk en langs de Pluim- pot naar Sint-Maartensdijk. Daar onthult Roemer omstreeks half vier op de Markt de caravan, die de SP- Tholen heeft aangeschaft en die als uitvalsbasis gaat dienen bij acties in de dorpen van de gemeente Tholen. Aansluitend brengen Roemer en le den van de SP-Tholen bezoekjes aan inwoners van Sint-Maartens dijk. 's Avonds vanaf half acht is er in het Holland Huis in Scherpenisse een openbare avond, waar elke Tho- lenaar welkom is. Roemer maakt daar de winnaar bekend van het zwemabonnement, dat de SP tijdens de braderie in Sint-Maartensdijk verlootte in het kader van de actie tegen het gemeentelijk besluit om het schoolzwemmen af te schaffen. Daarna geeft Roemer als leider van een der grootste oppositiepartijen in de Tweede Kamer zijn commentaar op het nieuwe kabinet. Vervolgens zal hij samen met de twee Thoolse raadsleden enkele Thoolse hete hangijzers van commentaar voor zien. Daarna bestaat er voor het pu bliek gelegenheid om vragen te stel len en in discussie te gaan. Op de Markt in Tholen wijst Jan-Willem Kempeneers (links) op de gevaren van stekkerdozen. Bert Eskes kijkt met belangstelling toe, verder Patrick de Klerck van de brandweer en bezoeker Jaap Hage. Een van de bezoekers dinsdagoch tend in Tholen is Bert Eskes. Hij staat met zijn viswagen op de Markt. Het is om half tien nog rustig bij zijn wagen. Hij komt eens even kijken. De Klerck vraagt wat hij zou doen als er thuis 's nachts in de keuken brand uitbreekt terwijl hij ligt te sla pen. Eskes: „Eerst mijn vrouw in veiligheid brengen, 112 bellen en als het enigszins kan zelf actie onderne men." De Klerck vraagt ook of hij weet hoe hij buiten komt als hij niet langs de trap naar beneden kan. Esk es zou via het badkamerraam weg kunnen, zegt hij, maar vermoedt dal er weinig mensen zijn die weten hoe ze buiten moeten komen als er brand is uitgebroken. En dat is precies waar het de brandweer om te doen is. „Daar zouden ze over na moeten denken," zegt Jan-Willem Kempe neers die zich bezighoudt met 'ope rationele voorbereiding', zorgen dat de blusgrocpen goed geïnformeerd zijn over brandkranen en de bereik baarheid van gebouwen. Kempeneers en De Klerck zullen de vraag steeds stellen. „Je zou het een keer uit moeten testen. Er een krukje bijzetten als het raam hoog zit. Wc merken vaak dat mensen wel rook melders hebben. Maar wat doen ze als zq afgaan en een deel van het huis vol rook staat? Door rook raken men sen snel gedesoriënteerd. Het is moeilijk om een deur te vinden ter wijl je denkt dat je je huis door en door kent", zegt De Klerck die de op leidingen en oefeningen coördineert. De 72-jarige Jaap Hage komt ook een kijkje nemen. Op de fiets, bood schappentas aan het stuur, dun si gaartje in zijn mond. Hij vertelt dat hij rookmelders in huis heeft en een blusdeken. „Verder weet ik niet wat ik er aan zou moeten doen." Ook hij krijgt de vraag voorgelegd wat hij zou doen als er brand uitbreekt. Hage zegt dat hij via de voordeur altijd naar buiten kan. En dat er altijd een sleutel op de deur zit zodat hij daar niet naar hoeft te zoeken. „Maar de cv-ketel staat bij mij op de overloop. Ik slaap boven. Als daar brand uit breekt, moet ik er langs." Maar als dat niet gaat? „Tja, er zit wel een groot raam in het dak, maar als je de zeventig bent gepasseerd, is het niet zo makkelijk om daar door naar bui ten te klimmen." Hage vindt het zinvol dat de brand weer mensen op de weekmarkt aan spreekt om goed na te denken wat ze moeten doen bij een calamiteit in huis. „Hier komen een hoop mensen. En een mens is toch nieuwsgierig. Ze willen weten waarom ze er staan. En allicht kun je er wat van opste ken." Zelf heeft hij nooit brand gehad in huis. „Nee. wel eens een keer dat mijn vrouw de plastic zoutbus op het elektrisch kookstcl had laten staan. Dat begon te smelten en te stinken, maar er is niks in brand gevlogen." Op de tafel van het informatiepunt van de brandweer liggen allerlei snoeren, stekkerdozen en een stukje gasleiding. Voorbeelden uit de prak tijk waar het mis is gegaan of waar het bijna mis is gegaan. Kempeneers: „Je ziet het vaak bij de wat goed kopere stekkerblokken. Als je daar een stekker insteekt, blijkt er vaak wat speling te zitten, waardoor er vonkjes overspringen." Het gevolg laat zich zien, verschroeide doos en stekker. Kempeneers wijst ook op andere gevaren. Thuis boren in mu ren en plafonds en dan een leiding raken. Ook daar heeft hij een voor beeld van. De büis is zwart gebla kerd. Er ligt ook een stekker met een stuk snoer van een strijkbout. Door het veelvuldig gebruik is het snoer volle dig versleten. De elektriciteitsdraden zijn door de rafels heen te zien. Kempeneers laat ook een stukje van een gasleiding zien. Vlakbij een kop pelstuk is het begin van een boorgat te zien. „Ik denk dat deze net niet lek is geboord. Lekken in een gasleiding ruik je wel altijd. Dat is dan een voordeel. Willemien van Gerven (58) komt ook een kijkje nemen. Ze vertelt dat ze drie rookmelders in huis heeft die behalve veel lawaai maken ook een lichtflits afgeven, plus een wekker die afgaat als er rook gedetecteerd wordt. Ze heeft een zoon thuis die doof is. Wat zij zou doen? „De kort ste weg naar buiten nemen." ZIE VERDER PAGINA 5 Raad buigt zich weer over bezwaarschrift Zeeuwind Het worden weer spannende rijden in de Thoolse politiek. Het opwekken van groene stroom wordt door de meeste fracties omarmd, maar het plaatsen van vier windturbines aan de zuidoostkant van Stavenisse was voor de gemeenteraad een brug te ver. Bewoners van het dorp roerden zich, de toenmalige eenmansfractie van Ricn Klippel (RFT) was falie kant tegen en de SP hield een enquê te. Op 10 december 2009 werd het plan van Zeeuwind naar de prullen bak verwezen. Dankzij de steun van de PvdA, die lang weifelde. Een van de belangrijkste redenen om de windmolens er niet te bouwen was dat het streven van de gemeente om 22,5 MW groene stroom op te wek ken, met de bestaande windparken al lang was bereikt. Maar Zeeuwind, die al de nodige voorbereidingen had getroffen, liet het er niet bij zitten en diende een bezwaarschrift in,tegen het besluit van de gemeenteraad. Daar boog zich vervolgens in maart een commissie over. De commissie van adv ies voor bezwaarschriften te gen de beslissing van de gemeente raad tot het weigeren van planologi sche medewerking voor het windpark Stavenisse. Na de gemeenteraadsverkiezingen van juni zijn de politieke verhoudin gen veranderd. De SGP werd weer de grootste (met de teruggekeerde Klippel die in de windmolenkwestie een minderheidsstandpunt innam), de PvdA halveerde, CDA en VVD kwamen met drie zetels sterk terug. Het aantal voorstanders voor de windmolens bij Stavenisse is nu gro ter dan het aantal tegenstanders. De nieuwe gemeenteraad moet zich nu over het bezwaarschrift van Zeeu wind buigen. Eerst doet de advies commissie ruimte dat al op maan dagavond. Dan wordt duidelijk hoe de vlag er bij hangt. In de tê voeren bestemmingsplanpro cedure zal een aantal aspecten nader worden onderzocht. De gemeente raad zal een afweging moeten ma ken. Het algemeen belang, de belan gen van derden en de belangen van Zeeuwind moeten tegen elkaar wor den afgewogen. Bekeken moei wor den of de gemeenteraad verder wil dan de afgesproken 22,5 MW. Vol gens een toelichting bij het voorstel betekent het opstarten van een be stemmingsplanprocedure echter nog niet dat Zeeuwind er van uit kan gaan dat het bestemmingsplan voor de bouw van de vier windmolens ge wijzigd gaat worden. De vergadering begint om half acht. Voor het agen dapunt is 24 minuten uitgetrokken, 3 minuten per fractie en 3 minuten voor de beantwoording van b. en w. SGP'er Rien Klippel is de voorzitter. Navajo Ranch houdt paarden voor gehandicapten Voorzitter Charmaine Verheijen (23) is verhuisd naar de bijbehoren de woning in Poortvliet. De stich ting huurt het complex. De Navajo Ranch is,zes jaar geleden opgericht door Jolanda Verheijen (47) uit Rot terdam, de moeder van Charmaine. Ze had het idee om iets voor gehan dicapte kinderen te doen opgevat, toen haar dochter op zesjarige leef tijd kanker kreeg. Dat dat met die ren zou zijn, was vanzelfsprekend. „Ik ben gek op dieren. We hadden toen al vijf paarden." De overige dieren die worden opge vangen, zijn volgens Verheijen veel al mishandeld of verwaarloosd. In Barendrecht huurde de stichting een stuk grond voor de dieren. „Dan kwam ik de volgende dag en ston den er ineens een paar geiten aan het hek vastgebonden", vertelt Jo landa. De dieren komen zo vanzelf 'aangewaaid'. Omdat de locatie in Barendrecht niet veilig meer bleek te zijn voor de dieren, ging Verhe ijen op zoek naar een andere plek en kwam in Poortvliet terecht. ZIE VERDER PAGINA 5 Roy van Splunter uit Sint Philipsiand verzorgt slachtoffers in Afghanistan Karei Heijboer uit Tholen is tien geworden op tien-tien-tien Laatste keer perenplukken in Smurdiek voor 88-jarige Belg Henri Lesage EN VERDER... Watervilla's op Speelmansplaten over 2 jaar klaar Eerste overwinning WHS voelt zoet aan ALLE SPIEGELS ZIJN TOVERSPIEGELS: NOOIT KUNNEN WE ONS AANGEZICHT ERIN ONDERSCHEIDEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's WWW.U SC De motorrijder was op slag dood, de vrouw werd van de motor geslingerd en kwam een eind verder na de afslag op het wegdek terecht. Ook zij overleed ter plaatse. Een werknemer van Delta Techniek uit Sint Philipsiand die met zijn busje vlak achter het paar reed, zag het gebeuren. Hij stopte maar was zo overstuur dat hij door het ambu lancepersoneel moest worden opgevangen. De brandweer van Sint Philipsiand ging ter plaatse om schermen te plaatsen. De chauffeur van de vrachtwagen is aangehou den en verhoord. Zijn rijbewijs is ingenomen. De politie nam een blaastest af, maar de man had geen alcohol gedronken. De Philipsdam werd afgezet. Aan de Rijksweg werd het verkeer door een kantonnicr van de provincie naar de parallelweg geleid. Burgemeester W. Nuis ging naar de plaats van het ongeval en werd daar opgevangen dcx)r officier van dienst A. de Regt van de politie die eerder chef van het team Tho len was. Na het technisch onderzoek werden de lichamen geborgen en dcxir begrafe nisondernemer De Vlieger uit Sint Philipsiand naar het mortuarium in Zicrikzcc ge bracht. De weg werd om kwart over twaalf weer vrijgegeven. Het ongeval vond plaats op de afslag naar de Krammersluizen en de uitkijktoren. Auto's die geparkeerd stonden in dc Windsingel en Binnenkamer in Tholen zijn in de nacht van maan dag op dinsdag opengebroken. Dc ruiten van de auto's werden hierbij vernield. Een ingebouwd navigatie systeem met radio/dvd-spclcr werd weggenomen uit een auto aan de Windsingel. Uit een auto aan de Binnenkamer werd eveneens een ingebouwd radio/navigatiesysteem gestolen. De gemeente moet een omslag in het denken maken om meer ruimte te geven aan burgers. Dat zei W. van Coelen van dc gemeente Peel en Maas dinsdagavond in Sint-Anna land. Zie pagina 17. Het CDA-Tholen maakt zich zorgen om de gebitten van de Thoolse jeugd. Uit onderzoek is gebleken dat Tholen aan de top staat wat be treft slechte gebitten bij de jeugd, schrijft raadslid Rina Ligtendag. Ze stelt er een vraag over aan b. en w. Vorig jaar zijn negen scholen be zocht waarvoor de gemeente een fi nanciële bijdrage heeft geleverd, licht ze toe. 'Gezien het belang van een goed gebit is voorlichting een noodzakelijke stap in de goede rich ting en zou ook dit jaar weer een aantal scholen bezocht moeten wor den.' Ze vraagt b. en w. of er dit jaar ook weer scholen worden bezocht voor voorlichting over gebitsonder- houd en of er weer subsidie ver leend wordt door de gemeente. Advertentie I.M. OKTOBER SFEERMAAND BIJ Meer sfeer in huis deze winter? Begin bij Imabo Esselink in Middelharnis. Onze showroom is warm aangekleed tijdens Oktober sfeermaand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1