Hotel Kom in Sint-Maartensdijk opent open podium voor iedereen IHoute Nieuwe bedrijven 'We deden alles samen en we doen nog alles samen' Zeeverkenners gediplomeerd den Engelsman C^van Driel Werkman zesde Zeeuwse VVD Bromfietser is rijbewijs kwijt Donderdag 7 oktober 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Harpe Davids bij taptoe voor Avalance Rapnummer Diaklankbeeld natuur voor Woord en Daad Première voor gelegenheidsduo A &A, Angeliena Huis en Arie de Viet Respijt paardenstal Dierenarts Meewerken l'J 1 I R :II!< interieur Energieweg 11J - www. f691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 vanhouteinterieur.nl LrfLthr'l 43^ nbua •verzekeringen •financiële diensten •hypotheken •pensioenen Najaarscollectie Tholen Sint-Annaland Stavenisse Sint-Maartensdijk Poortvliet Sint Philipsland Naast het winkelaanbod dreigt ook verarming voor cul turele evenementen in Sint-Maartensdijk. De eigenaren van Hotel Kom, Marijn van Son en Kyra Bijlstra, steken daar een stokje voor. Vanaf zaterdag 23 oktober biedt het hotel een open podium voor iedereen die meent iets in zijn of haar mars te hebben en daarvan anderen deelge noot wil maken. Maartenshof David Giljam en Trui Giljam-Deurloo uit Scherpenisse zestig jaar getrouwd „Waar is de tijd gebleven?" zegt Trui Giljam-Deurloo (83) als ze samen met haar man David Giljam (86) terug kijkt op hun 60-jarige huwelijk. Ze wonen aan het Wil lem Alexanderplein in Scherpenisse. De stenen koe bij de voordeur en de. melkbus op de stoep verraden waar het hun huwelijksleven lang om heeft gedraaid: koeien. Ze werkten samen op de boerderij aan de Randweg waar ze eerst een gemengd bedrijf hadden en later vee hiel den. Showhand Avalance uit Vlaardingen laat wegens omstandigheden verstek gaan op de dertigste taptoe van Oud- Vóssemeers' Muziekvereniging, ko mende zaterdag. In plaats daarvan komt het showkorps Harpe Davids uit Zoetermeer naar het Thoolse dorp. Samen met de Deltaband uit Vlissingen en OVM verzorgen ze om half zeven eerst een streetparade, een uur later gevolgd door de taptoe. Harpe Davids brengt onder meer mu ziek van Queen en George Gersch- win ten gehore. De Deltaband brengt muzikale krakers als Ëvita en Fame. En OVM zelf put uit de muziek die het afgelopen jaar is gespeeld in het kader van 600 jaar Oud-Vossemeer. Hoogtepunten uit zowel het Geheim van Vosmeer als de Night of the Vox zullen te horen zijn. Het programma duurt tot ongeveer kwart voor tien. De toegang tot het plein aan de Raadhuisstraat is gratis, maar een vrijwillige bijdrage in de collectebus is welkom. publick te laten horen en zien hoe je kunt omgaan met Zeeuws, Smerdieks en Thools en Angelie na die het Gronings een heel warm hart toedraagt. Geografisch gezien zijn het tegenvoeters, maar beiden zijn wel opgegroeid in een streek waar dialect werd gesproken. Ze noemen het optreden Kom: dicht bie 'uus. Vooral in haar Thoolse beginperio de (ze reisde naar het zuiden af vanwege de grote werkloosheid in Groningen), stond het woord heimwee met hoofdletters in haar dagboek. „Huilbuien. Om het ge mis van mijn familie en vrienden." Ze luisterde toen veel naar Ede Staal, de Groningse troubadour die pas na zijn dood in 1986 enige lan delijke bekendheid kreeg. Alle emoties heeft ze op papier ge zet. „Het zijn er inmiddels dertig. Onder meer een ode aan Ede Staal. Maar niet alleen over heimwee, ook over dingen die ik in Maar- lenshof meemaak. Dementie bij voorbeeld. Over een vrouw waar van de man dement wordt en haar niet meer herkent. Of over de ge boorte van een zoon van iemand. En een liedje over dankbaarheid voor een moeder die haar leven lang voor een gezin zorgde. En na tuurlijk een versje over het oude Maartenshof. Ik heb de sluiting er van nog meegemaakt." Blijdschap en een traan. Zo om schrijft ze haar repertoire het liefst. Ze zal zingen in het Nederlands en in het Gronings. De liedjes in het dialect zal ze toelichten omdat de meeste toehoorders de taal uit het noorden niet machtig zijn. Arie de Viet put uit de sociale the ma's die in Sint-Maartensdijk spe len en speelden. Zoals de pendel naar Rotterdam. De brandgang in Smerdiek en over een verjaardag waar gebak wordt gegeten. „Nee. Geen politieke zaken. Geen harde nieuwsfeiten. Wel een rapnum mer", belooft hij. Voorbeeld? "Stok over blok/De heite naar de bok/Pap at de man/Kom maer je kan." Marijn van Son is er trots op dat het duo de aftrap doet voor zijn open podium. Vooral omdat hij, als agrarisch econoom, veel met Gro ningen op heeft, Verbaasd is hij, als de interviewer van de Eendrachtbo- de samen met Angeliena het eerste couplet van het Groningse vqlks- lied spontaan voor hem inzet. "Ain pronkjewail in Golden Raand/ Is Gronnen Stad en Ommelaand." Naast culturele zaken staat hij ook open voor het vertonen van kook kunsten. Mensen die op dit gebied iets denken te betekenen, kunnen tijdens het open podium terecht. Ook voor het vertonen van films, bijvoorbeeld archiefbeelden van het oude Sint-Maartensdijk, is hij in. „Het moet vooral niet tc serieus zijn. Een huiskamersfeertje. Kom langs en maak een afspraak." Bij het clubhuis De Steencn Beer van scouting Heenetrecht in Tholen zijn zaterdag examens roeien en zei len afgenomen door de Admiraliteit Zeeuwse Stromen van Scouting Ne derland. Er waren, van alle zeever- kennersgroepen ten noorden van de Westerschelde, 45 kandidaten voor het roei- en 20 voor het zeilexamen. 's Morgens werd begonnen met het theorie-examen roeien, gevolgd door het praktijkexamen. Van de Thoolse zeeverkenners slaagde Janna de Smet voor theorie. Voor theorie en praktijk slaagden Laura van Dijke, Aschwin de Korte, Pim Nelen, Em ma Poelman, Inge Poelman en Ilse ten Voorden. Zij kregen naast het roeidiploma RO III ook het insigne dat hoort bij de machtiging bootlei ding roeien op meren, plassen en ka nalen. 's Middags waren de zeilers aan de beurt, die met de exarpjnatoren eerst drie uren lang het water op gingen en daarna het theorie-examen maakten. Van de Heenetrechtgroep behaalden Aaikc Bosman, Timo Guiljam en Aschwin de Korte het diploma kiel- boot III, alsmede het insigne machti ging bootleiding zeilen op meren, plassen en kanalen. Op vrijdag 22 oktober maakt Karei Snijders met behulp van twee over- vloeiprojectorcn, passende muziek, tekst en natuurgeluiden een boeten de en onvergetelijke tocht door de natuur. Hij verzorgt in Meulvliet in Tholen drie presentaties van onge veer een half uur, die o.a. gaan over de jaargetijden, natuur en schepping. Na het diaklankbeeld is er ruime ge legenheid tot het stellen van vragen. De avond wordt georganiseerd door het comité Tholen van Woord en Daad en begint om half acht. Tevo ren aanmelden is noodzakelijk. Dit kan tot maandag 18 oktober via www.woordendaadtholen.nl, tel. 0166-692657 of 653619. In de toe gangsprijs is een consumptie begre pen. In de zaal is een boekentafel aanwezig, en stands met wenskaar ten, geschenkartikelen en cd's. De netto-opbrengst (die wordt verdrie voudigd door het ICCO) gaat naar een gezondheidsproject van Woord en Daad in Burkina Ëaso Arie de Viet en Angeliena Huis treden op bij de schouw van het uit 1592 daterend pand aan de Markt. Tot uw dienst HOOGWATERSTANDEN Donderdag 7 t/m vrijdag 15 okt. donderdag 7 3.37 -15.55 vrijdag 8 4.19 -16.35 zaterdag 9 5.02 -17.17 zondag 10 5.45 - 18.02 maandag 11 6.29 -18.45 dinsdag 12 7.12 -19.27 woensdag 13 7.52 -20.15 donderdag 14 8.32 -21.02 vrijdag 15 9.22 - 22.02 do 14/10 23.27 u. EK Tijden gelden voor Stavenisse. Voor Gorishoek steeds twee minuten la ter. Voor uitgebreidere informatie bel het KNMI tel. 0900-9771. Jack Werkman uit Scherpenisse is door het Zeeuwse VVD-bestuur op de zesde plaats gezet voor de ver kiezing van provinciale staten, 2 maart volgend jaar. De liberalen be zetten momenteel zes zetels in de Zeeuwse staten. Werkman is sinds maart van dit jaar lid van de Thool se gemeenteraad. Op 26 oktober stellen de leden van de VVD de lijst definitief vast. De advieslijst wordt aangevoerd door Sjoerd Heijning uit Goes, die al eer der als lijsttrekker is gekozen. In de top zes staan ook de drie andere zit tende statenleden die een volgende periode ambiëren. Tweede Thole- naar op de advieslijst, die 28 namen telt, is Anton van Oost op plaats twintig. Een 17-jarige Thoolse bromfietser is vrijdagmiddag bij Rilland zijn brommerrijbewijs kwijtgeraakt. De politie nam het in omdat de jonge man met een snelheid van 83 km/u over de oude Zeeuwse weg reed. Hij ging op de rijbaan de politie te gemoet, die daarop keerde en een snelheidsmeting deed. Dat liet zien dat de Tholenaar 38 km/u harder reed dan wettelijk toegestaan. Een eigenaar van de paardenstal aan de Nijverheidsweg in Sint-Philips- land krijgt van de gemeente twee maanden langer de tijd om een al ternatief te zoeken voor zijn stal die zonder vergunning is uitgebreid. De eigenaar was een dwangsom in het vooruitzicht gesteld voor het illega le bouwsel, maar verzocht om uit stel. Hij krijgt nu twee maanden re spijt. komen. „Vreselijk vond ik dat, ik ga thuis bij mijn ouders in het dorp water drinken," zegt Trui als ze er nog aan terugdenkt. Ze trekt er een vies gezicht bij. Ze namen er ook de kippen van de vorige bewoner over. Giljam kwam van de boerderij en had twee broers. „Die konden niet allemaal thuis bij mijn vader wer ken, maar ik had wel veel belang stelling voor vee." Hij kwam bij de gezondheidsdienst voor dieren in Goes terecht, en werd hulpkracht van de dierenarts Sleendijk. Vooral in de winter was hij daar actief voor. Stallen registreren, sputum verzamelen in de strijd tegen tuber culose. In het voor- en najaar kon hij terecht op de groendrogerij in Scherpenisse (bij de watertoren waar nu de scholen staan). In 1955 ging Giljam volledig in het bedrijf van zijn vader werken. Eerst werkten ze samen, later deed Gil jam de boerderij zelfstandig. Op de boerderij werden steeds meer koeien gehouden. Er werd een tweede bedrijfswoning gebouwd en het gezin verhuisde in 1963 naar de Rand. Trui werd Davids rechter hand. Ze haalde koeien uit de wei die gemolken moesten worden, liet kalfjes drinken en zorgde later voor het schoonhouden van de elektrisch melkmachine. „Ik was doodsbang van een koe. Maar het werk moest gebeuren. Daar moet je in groeien." De veestapel groeide naar 35 melk koeien en 20 tot 25 meststieren. In 1965 werd een compleet nieuwe stal gebouwd. Trui: „Hij zat meer in de schuur dan dat hij thuis was," lacht ze. David is er nog dankbaar voor dat zij ook zo actief was in het bedrijf: „We deden alles samen. Daar moet ik ze nu nog een pluim voor geven. Tegenwoordig werken man en vrouw vaak apart. Veelal parttime." Het echtpaar kreeg twee kinderen. Het eerste werd levenloos geboren. Het tweede kind, Anja, woont met haar man Arie Hage op de boerderij aan de Randweg. Giljam was bekend in de veehoude rij. In 1952 zochten ze een secreta ris/penningmeester voor de onder linge paarden en veeverzekering ei land Tholen (OVT). „Ik was door de veearts op het spoor gezet. Ik werd aangenomen en ben later schatter geworden en schreef het vee in. Er waren toen ongeveer 70 bedrijven bij aangesloten." Het leidde tot een dienstverband van veertig jaar. In 1993 werd de verze keringsmaatschappij opgeheven. Als veehouder kreeg hij voor zijn inzet voor de maatschappij en ande re bestuursfuncties in andere ver enigingen in 1994 een koninklijke onderscheiding. In 1992 verhuisde het echtpaar naar Sint-Annaland. Ze betrokken een huis in de Burg. Baasstraat. Ze kwamen er terecht via slachter Kees Slager die Giljam goed kende omdat zijn stieren er werden ge slacht. Ze bleven er bijna vier jaar wonen. In 1997 gingen ze naar Scherpenisse waar ze alles op de begane grond hebben, slaapkamer en wc. In 1992 namen schoonzoon Arie en dochter Anja het bedrijf over. Ze schakelden over van koei en naar schapen. Giljam bleef nog wel meewerken in het bedrijf. „Ik maakte elke dag een ritje naar de Rand, katten en honden voeren, de wei eens maaien. Er was altijd wel een karweitje te doen." Zijn hobby is nu vooral schrijven. Achter de computer. Giljam heeft zijn levensherinneringen opge schreven en ook een map gemaakt met oude foto's van de boerderij, de nieuwe melkmachine die in 1973 werd geïnstalleerd, van de koeien op de Thoolse dagen, van de motor waarmee Giljam de veehouders be zocht. Het echtpaar bewaart ook nog een oorkonde omdat ze zonder onderbreking 15 jaar lang eerste klas melk hebben geleverd (grada tie I). Trui heeft veel gebreid, zegt ze. „Daar ben ik pas een jaar gelden mee gestopt, maar ik puzzel nog graag." Ze doen nu ook nog veel samen. De boodschappen bijvoorbeeld. Ze krijgen één keer in de week wel hulp, maar Trui kookt nog elke dag zelf. Zaterdag vieren ze de diaman ten bruiloft. i m Advertentie I.M. SNS RegioBbnk UJjrkend Hypotheek i adviseur oetrofcteo Adtrfseors Burgemeet 25 4593 CJ Poortvliet T: 101651 612509 F: 10166) 612912 Postbus 47 4690 PR Tholen F;info@overbeeke.nl aiujuj.overbeeke.nl Raiffeisenstraat 2 4697 CG Sint-Annaland Advertentie I.M. Maak nu kennis met de aansprekende dames- en herenmode bij Den Engelsman en Van Driel. Wij adviseren u graag bij het maken van een keuze. www.denengelsmanenvandriel.nl Voorstraat IS, 4697 EH Sint-Annaland, tel. fax (0166) 65 24 90 maandagmorgen gesloten, vrijdagavond koopavond Advertentie I.M. Inschrijving van nieuwe bedrij ven van Tholen en Sint Philips- land in het Handelsregister in de maand juli. A.T. Administratie Tholen, Voorerf 48, administratiekantoor, eenmans zaak mevr. A.E.L. Deurloo. C.A. Kot, Molenvlietscdijk 6, zich zelf verhuren als arbeidskracht voor diverse werkzaamheden, eenmans zaak. Amissio, uitvaartonderneming, vennootschap onder firma mevr. A.C.J. Bout-Kot en C.A. Kot. 2bproud, Burgemeester Wagtho- plein 12, gewichtsconsulcnt, een manszaak mevr. B. Beuns-van Dam. Ed looge reizen naar Burkina Faso en Marianne Velthuis advies en in- terimmanagement, Markt 13, een manszaak mevr. M.A.E. Velthuis. Deligreen, Kettingdijk 10, groot handel in groente en fruit, alsmede een kwekerij, eenmanszaak U. Kayalik uit Vlaardingen. Parkeerdeuk-herstel Recar A. Pries ter, Van Vredenburchlaan 63, resty- len, deukjes uit de carrosserie van een auto drukken d.m.v. handge reedschap, nevenvestiging van hol ding P.H. Priester b.v. uit Rhenen. Hor security, Grindweg 37, particu liere beveiliging, eenmanszaak R. Al Hor. Bouw- en handelsonderneming de Eendracht, Bronsgecstweg 20, al gemene burgerlijke en utiliteits bouw, kleinhandel in bouwmateria len, eenmanszaak A.J. van Dijke. Chr. Soeters, Ooststraat 32, klein handel in tweedehands goederen, eenmanszaak van Chr. Soeters uit Steenbergen. Van den Doel bestratingen, Nieuw- landseweg 7, stratenmaken en zich zelf verhuren voor diverse werk zaamheden, eenmanszaak C. van den Doel. Aqua Baits, Nieuweweg la, het kweken van zagers, eenmanszaak J.A. Moerland. Com'onSense training en coaching, Stoofdijk 6, training en coaching op het gebied van persoonlijke en spi rituele ontwikkeling en transforma tie processen, eenmanszaak, neven vestiging van psychiologiepraktijk Halsteren. Haar alternatief natuurkapsalon, Meliasweg 3, eenmanszaak mevr. R.G. Schot-Roos. Spar Nieuw-Vossemeer, Burgemeet 7, voorbereidende handelingen tot het komen van een Spar supermarkt aan de Schoolstraat 2 in Nieuw- Vossemeer, eenmanszaak H.J. Jan sen, gevolmachtigde mevr. I.M. Jansen-van Poortvliet. De Josephina's Hoeve, Noorddijk 6, hondenfokkerij, eenmanszaak A. Schouten. „Toeschouwers of luisteraars kun nen, als een optreden hun belang stelling niet heeft, bij wijze van spreken na vijf minuten weer weg lopen. De toegang is helemaal gra tis", verlaagt Marijn nu al vast de drempel. Het duo Van Son exploiteert sinds een jaar Hotel Kom in het prachti ge middeleeuwse pand aan de Markt. Marijn: „We willen meer doen dan alleen hotel zijn. Ons welkom aan onze gasten bestaat niet alleen uit het uitdragen van goed gastheerschap, maar we wil len ook andere dingen doen. Zoals de 50-plusmiddagen die we hier houden en nu het open podium." In samenspraak met journalist van de Ecndrachtbode Arie de Viet uit Sint-Maartensdijk, ontstond het idee voor het houden van zo'n eve nement. Een gelegenheid scheppen in het hotel waaraan iedereen die zelfs maar vermoedt dat hij of zij individueel of als ensemble iets presteert, kan laten zien en/of ho ren wat hij in huis heeft. De drempel is laag. Marijn: „Je kunt een gedichtje voordragen. Een liedje zingen. Instrumentaal iets doen. Samen iets doen. Moge lijk ontstaat er tijdens een optreden een aardig idee. Alles kan. Alles mag. Deelname kost niets. Je bent tot niets verplicht. Kom binnenlo pen en doe iets." Dat geldt eveneens voor belang stellenden. Er is geen toegangs prijs, geen consumptieverplichting en geen besproken plaatsen. „En als een optreden je niet bevalt, loopje rustig weer weg." Het eerste open podium, op zater dag 23 oktober van 15 uur tot 17 uur, betekent tevens een primeur voor het gelegenheidsduo Arie de Viet (57) en Angeliena Huis (40). De Viet is intussen 23 journalist bij de, Ecndrachtbode en heeft een re putatie als het gaat om het maken van versjes en gedichten. Één van zijn creaties hing enkele jaren ge leden nog aan de muur van hotel restaurant Havenzicht in Sint-An naland. Met zijn op.de Zeeuwse 'taele' gerichte pennenvruchten gaat hij zich dan ook bezighouden tijdens het open podium. Angeliena begeleidt zichzelf op akoestische gitaar. Een instrument met stalen snaren. Ze heeft zich zelf de grepen tot bloedens toe aangeleerd en schrijft ook zelf haar teksten. Weliswaar woont ze nu met man en kind in Halsteren, maar de van huis uit Groningse maakte zich bijna vijfjaar in Tho- len-stad de lokale bijzonderheden eigen. Sinds haar achttiende maakt ze muziek en treedt ze op daar waar haar dat gevraagd wordt. Van be roep is ze activiteitenbegeleidster en werkt met veel animo al vele ja ren in Maartenshof en Ten Anker. In Maartenshof zong ze onlangs tijdens de opening van de winkel een paar liedjes en ontmoette toen Arie de Viet die daarvan een ver slag maakte. De Viet, liefhebber van het dialect en beijveraar voor het behoud van de streektaal, zag de samenwerking wel zitten en stelde voor gebruik te maken van het open podium. Ook Angeliena zag wel brood in de gelegenheidscombinatie. De Viet die graag met taal speelt om Het echtpaar Giljam-Deurloo voor hun woning aan het Willem Alexanderplein. Ze leerden elkaar kennen in Scher penisse. Zaten er samen op school. David woonde tot zijn zevende in het dorp, maar verhuisde naar de Randweg waar zijn ouders een ge mengd bedrijf dreven. „De Rand was en is Poortvliet, maar je bent toch op Scherpenisse aangewezen. Voor school en winkels." De scho len zijn er nog, de winkels zijn na genoeg verdwenen. Ook in hun le ven veranderde veel, maar ze genie ten nog steeds van het samenzijn. Ze leerden elkaar kennen in het dorp. Groepjes jongens en meisjes deden apart een rondje. Giljam: „Dat waren toen de uitgaansmoge lijkheden. Je probeerde dan je meisje uit de groep tc halen en thuis te brengen." Ze verloren elkaar uit het oog in 1944 toen ze beiden moesten eva cueren omdat de Duitse bezetter het eiland onder water zette. Hij ging naar Lepelstraat, zij eerst naar Bleiswijk en later naar Utrecht waar ze de hongerwinter meemaak te. Ze kwamen pas in 1945 terug naar het eiland. Ze kwamen elkaar weer tegen en kregen verkering. Trui was 'in betrekking', zè werkte als hulp in de huishouding bij Van der Velde, een waterbouwkundige die aan de Langeweg woonde en die een ongehuwde dochter had die les gaf op school. Het echtpaar trouwde op 12 okto ber 1950 in het gemeentehuis in Scherpenisse. Ook Trui's zus die in Groningen woonde, trouwde op die dag in Scherpenisse. Ze bewaren nog een foto van de beide stellen. Het feest werd samen gehouden in café Zeeland's Welvaren. Haar zus met haar man waren de eerste logé's in hun woning aan de Hou- werdijk D38, nu de Veerdijkseweg. Het lag toen in Sint-Maartensdijk, maar het postadres was Scherpe nisse, vertelt Giljam. „Het was toen nog een dijkje net zoals de Stoofdijk nu nog is. Met de ruilver kaveling is het afgegraven." Nu is het Scherpenisse. Ze kregen het huisjes via kennissen aangeboden. Een bijzonderheid, want het vinden van huisvesting was toen niet mak kelijk. Trui: „Er was niks, je was blij dat je wat had. We namen het in juli over, maar gingen er pas wonen toen we getrouwd waren." Het was een vrijstaand huisje met een schuur en 20 are grond. Met elek triciteit, maar zonder waterleiding. Het water moest uit een regenput

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7