Vrijwilligers op pad voor gemeente om minima beter op weg te helpen Schermvlieger wint bij Raad van State Bal 4 Tot €2.000, Thoolse CDA'ers zeggen nee tegen regeren met de PVV 'Het is altijd knokken voor een plekje voor je kind' Zeven plaatsen vrachtwagens Nieuw burgerlid voor 'welstand' Stimulans voor meer gebruik van regelingen in Tholen Donderdag 7 oktober 2010 66e jaargang no. 47 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Tholenaar bedreigt parkeerwachter Lindhout haalt doel Nieuwsquiz en prijs Zomerkrant Acht vrijwilligers zijn vrijdag benoemd tot voorzienin genconsulent van de gemeente Tholen. Ze gaan op pad om mensen wegwijs te maken in de regelingen die er zijn op het gebied van minimuminkomens en de Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo). In andere gemeen ten zijn ook dergelijke vrijwilligers actief, maar dan vaak onder de naam formulierenbrigade. Tholen heeft voor een andere naam gekozen. „Daarmee willen we laten zien dat het om meer gaat dan hulp bij het invullen van formulieren", zegt directeur Pierre van den Kieboom van de sector welzijn. Hij reikte vrijdag in het gemeentehuis de certificaten, vergezeld van een bloemetje, uit aan de kersverse consulenten. A rmoedemonitor Helpen centraal In de zorg Grote bedenkingen en principieel tegen. Dat zijn de standpunten van twee prominente CDA-leden uit Tho len, wethouder Kees van Dis en partijvoorzitter David Coppoolse, bij het voorstel om een minderheidskabinet te vormen van CDA en VVD met gedoogsteun van de PVV. Zij waren zaterdag vertegenwoordigd op het CDA- congres in Arnhem waar partijleden uit het hele land bij eenkwamen om te stemmen over regeringsdeelname. Ook het echtpaar Jan en Marijke de Wilde uit Tholen was daarbij, zodat er vier Tholenaren het congres be zocht hebben. Onaanvaardbaar Gemeente is te laat in actie gekomen Schermvlieger Jurg van der Vlies uit Poortvliet mag een terrein aan de Turkseweg in Tholen blijven gebruiken voor het opstijgen en landen met zijn schermvliegtuig. Dat heeft de Raad van State gisteren beslist. Deze week Politie en brandweer op weekmarkten Vijfjaar of langer, hebben sommigen erop gewacht. Maan dag was het zover. De dag waarop ouders na jaren van in tensieve zorg hun kind het nest zien verlaten. Vi jf cliënten van Sjaloom zorg zijn op die dag officieel verhuisd naar de allernieuwste woonlocatie van de instelling. Twee apparte menten van het voormalige gemeentehuis in Sint-Maartens dijk zijn daarvoor omgebouwd tot één woning met zes slaapkamers en een huiskamer met keuken. Dat gaat ge paard met een nieuwe naam: woonlocatie Smalstad. Wet houder Jan Oudesluijs knipte vijf linten door voor de ope ning. 3 75* Autobedrijf T»l 0166 602440 Fai 0166 604440 Tal 0166 607060 Fai 0166 607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zeven ondernemers hebben bij de gemeente hun terrein aangeboden voor het parkeren van vrachtwa gens. De gemeente wil het parkeren in de bebouwde kom verbieden. Het gaat om De Groen en Amorim Ne derland in Tholen. Bijl Transport en Geuze Metaalconcerveren in Sint- Maartensdijk, akkerbouwer M. de Wilde in Stavenisse, Pieperline in Sint-Annaland en Haanex in Sint Philipsland. B. en w. hebben beslo ten om voor de terreinen het be stemmingsplan te wijzigen. Een 39-jarige Tholenaar is maan dagmiddag in Goes aangehouden voor het bedreigen en beledigen van een parkeerwachter. Hij is na ver hoor op vrije voeten gesteld. De parkeerwachter trof de auto van de man, met daarin diens vriendin, aan op de parkeerplaats Koepoort. Ze waarschuwde de vrouw dat die een parkeerkaartje moest kopen. De man was naar eigen zeggen even in een horecagelegenheid. Toen de parkeerwachter een tijdje later met een collega terug kwam, lag daar nog steeds geen parkeerkaartje in. Wél was de Tholenaar inmiddels bij de auto. De parkeerwachter besloot een bekeuring uit te schrijven, waarna de man haar uitschold en bedreigde. Daarop werd de politie ingeschakeld. De gemeente gaat op zoek naar een nieuw burgerlid voor de welstands commissie. Het huidige burgcrlid Leen Dcurloo (65) uit Tholen stopt er mee omdat de twee termijnen van driejaar zijn verstreken. Hel burger lid is aan do commissie toegevoegd om de lokale betrokkenheid te ver groten. De welstandscommissie toetst de aanvragen om een omge vingsvergunning (nieuwe vergun ning waar vele aanvragen onder val len). De gemeente verwacht van het burgcrlid onder meer in de gemeen te woont en globale kennis van lo kale situaties heeft, maar ook kennis heeft van het lezen van bouwteke ningen. Hij of zij mag beroepsmatig niet betrokken zijn bij bouwaanvra- gen. De commissie vergadert elke veertien dagen in het gemeentehuis. Door de economische crisis is het aantal bouwaanvragen terug gelo pen. Ook door het feit dat er meer welstandsvrij gebouwd mag wor den. Het is Sint-Annalandcr Joan Lindhout (25) gelukt om op 51 liter brandstof van Amsterdam naar Stockholm te rijden. Dat betekent dat hij zijn doel ruim heeft gehaald. Hij wilde een ver bruik van een liter op 30 km halen, maar reed zelfs zuiniger. Hij haalde een gemiddelde van 1 op 31,67. De oplossing van de nieuwsquiz in het kader van 65 jaar Eendrachtbo de kan nog tot 22 oktober worden ingestuurd. Vorige week werd per abuis 12 juli vermeld. We maken hierbij ook de prijswin naar bekend van de fotoprijsvraag in de tweede Thoolse Zomerkrant van dit seizoen. De foto met het schip, geladen met auto's en voor aan badgasten die naast hun auto genieten van het mooie weer en de omgeving, was genomen vanaf het terrein bij 't Veerhuis/hotel Oostcr- schelde in Anna Jacobapolder. Dus niet bij de vluchthaven in Tholen, zoals een enkeling meende. Jan van Dorst uit Oud-Vosscmccr Stond bij Anna Jacobapolder te vissen, toen de autoboot vanaf hel Volkerak het Zijpe passeerde. Hij ving alleen een krab en gooide daarna alles vast in de oesterschelpen, een crime, aldus de sportviser. Uit de zeer vele op lossingen - zelfs uit België, maar de meeste uit Sint Philipsland - werd Bram Goedegebuure uit Tho len als winnaar getrokken. Hij ont vangt de waardebon van 50 euro. Acht vrijwilligers zijn benoemd tot voorzieningenconsulent van de gemeente Tholenv.l.n.r. cursusleider Ruud Versteeg, Rob Beumer, coördinator Marja Boluijt, Corina Uijl, Renate Breit re, Riek van 't Slot, Rinus Griep, Petra Goedegebuure en Peter Kroes. Vrijwilligster Nelleke Verhoef staat niet op de foto. Ze hebben er een vijfdaagse cursus voor achter de rug met gortdroge stof, dat wel. Maar zo hebben ze het niet ervaren. De cursisten vinden dat te danken aan de wijze waarop cursus leider Ruud Versteeg van Stimulansz - een stichting voor kennis en advies over sociale zekerheid, welzijn en ge zondheid - de materie heeft gebracht. „Wc hebben heel veel gelachen", zeg gen Peter Kroes, Rinus Griep en Rob Beumer uit Tholen, Renate Brcurc en Riek van 't Slot uit Sint-Maartensdijk, Petra Goedegebuure uit Sint-Anna land en Corina Uijl uit Poortvliet. Nelleke Verhoef uit Stavenisse zal dat vast ook beamen, maar zij was er vrij dag niet bij om haar certificaat in ont vangst te nemen. Nu zijn ze op de hoogte van waar mensen die daarvoor in aanmerking komen, zoal gebruik van kunnen maken. Dat is niet alleen wijzen op financiële ondersteuning, maar ook op bijvoorbeeld hulp van vrijwilligers. De gemeente Tholen reserveert elk jaar een bepaald bedrag voor de Wmo en minima, maar heeft via een onder zoek van Scoop in 2008 en 2009 (Zeeuwse Armocdcmonitor) gecon stateerd dat er niet altijd optimaal ge bruik van wordt gemaakt. Zo maakt volgens het rapport uit 2009 in Tholen 41,5 van de huishoudens met een minimuminkomen gebruik van de Wmo. Door inzet van de voorzienin- gcnconsulentcn, moet dat percentage dus omhoog. „De regelingen zijn vaak zo ingewikkeld dat de doelgroep het niet kan overzien", zegt Versteeg. „Soms zijn er wel 18 instanties om voorzieningen te halen, maar zie je de mensen pas terug bij de schuldhulp verlening." Dat laatste wil de gemeen te Tholen voorkomen door mensen te stimuleren gebruik te maken van de regelingen die er zijn, zowel binnen de gemeente als landelijk. De eerste stap die de gemeente gezet heeft, is het aanstellen van een coördi nator voorzieningenconsulent. Daar voor is Maija Boluijt per 1 juni 2(X)9 in dienst getreden. Samen met de acht vrijwilligers is zij vrijdag ook ge slaagd voor de cursus. De taak van Boluijt is mensen opsporen die geen gebruik maken van voorzieningen, terwijl ze daar wel recht op hebben en vragen behandelen van mensen met betrekking daarop. Zij stuurt de voor- zieningenconsulcnten aan. Die gaan met zijn tweeën op pad om in eerste instantie mensen met vragen te hel pen. Daarvoor komen ze bij de men sen thuis. Ze hebben elk een andere reden om voor het werk te kiezen. Maar mensen helpen staat bij ieder centraal. „Ik wil de iets doen waarbij je meer initiatie ven moet ontplooien en iets dat bij mij past", zegt de 63-jarige Rob Beumer. Hij is leidinggevende geweest bij di verse bedrijven, onder andere een keer personeelschef. Daarbij moest hij een keer mensen vertellen dat ze ontslagen waren, omdat het bedrijf ging reorganiseren. Nu kan hij die doelgroep vanaf de andere kant bege leiden en ze de weg wijzen naar de in stanties waar ze gebruik van kunnen maken, vond cursusleider Versteeg. Beumer komt uit Poortugaal en woont sinds een jaar in Tholen van wege de omgeving. Die vindt hij hier mooier, evenals zijn huis. Hij deed al vrijwilligerswerk in Rotterdam voor geestelijk gehandicapten. Nu hij met de vut is, wilde hij er nog wel wat bij. Op een bijeenkomst voor nieuwe bewoners in de gemeente Tholen kreeg hij een hele lijst onder ogen voor vrijwilligerswerk waaruit hij kon kiezen. Het is inmiddels dui delijk waar hij voor koos. „De cursus was niet alleen leerzaam, maar ook erg leuk. En er is een wereld voor mij open gegaan van wat er allemaal is. Er zijn allerlei voorzieningen waar ik zelf nooit mee te maken heb gehad." Riek van 't Slot werkte bij het cen trum indicatiestelling zorg (ciz), dat gevestigd is in het gemeentehuis. Vo rig jaar ging de inmiddels 62-jarige Van 't Slot met pensioen. Daarvoor werkte ze in de zorg. „Dit ligt een beetje in het verlengde", zegt ze over de voorzieningenconsulent. ,(Je komt weer mensen tegen die dingen nodig hebben en je kunt iets voor hen bete kenen." Ze hoorde van het werk toen ze stopte bij het ciz, maar heeft het even laten bezinken. ZIE VERDER PAGINA 5 Van Dis: „Niet terug naar tijd van de stampende laarzen Ze waren er uit persoonlijke be langstelling en niet namens de af deling, benadrukt Coppoolse. „Elk lid heeft een uitnodiging ontvan gen, dus één ieder had persoonlijk zijn stem kunnen uitbrengen." De twee Thoolse prominenten hebben zaterdag tegen het voorstel ge stemd. De standpunten van Jan en Marijke de Wilde zijn niet bekend, omdat zij wegens vakantie niet be reikbaar waren voor commentaar. Van Dis heeft weliswaar begrip voor enkele standpunten van de PVV maar is op andere gebieden fel tegen bepaalde opvattingen van de partij, blijkt uit zijn argumen ten. Hij vindt dat de PVV een aan tal problemen in de samenleving benoemt die moeten worden aan gepakt, maar niet op de wijze waarop de partij dat voorstelt. „Niet door stigmatisering en uit sluiting. Ik kan me ook niet voor stellen dat PVV-stcmmers terug willen naar de tijd van de stampen de laarzen." De vergelijking die de Thoolse wethouder hier trekt, laat zich niét moeilijk raden en maakt duidelijk in hoeverre regeren met de PVV hem tegenstaat. Van Dis noemt de volgende argu menten voor zijn besluit om tegen te stemmen: 'De PVV draait wel aan de knoppen, maar neemt geen regeringsverantwoordelijkheid: Groepen van mensen uitsluiten op grond van hun geloof is onaan vaardbaar. Het CDA doet dat niet, maar legitimeert met het ged- oogakkoord deze opstelling van de PVV wel; Vrijheid van godsdienst en onderwijs geldt voor iedereen. Niemand uitgezonderd; Andere coalities zijn onvoldoende onder zocht en hebben daardoor (tot nu toe) geen kans gekregen: Ons land staat verder voor grote opgaven op maatschappelijk en financieel-eco- nomisch gebied. ZIE VERDER PAGINA 5 De gemeente Tholen eiste met een dwangsom dat Van der Vlies zijn activiteiten zou staken. Dat gebeur de onder druk van de VROM-in- spectie en de rechtbank in Middel burg. Strijd met het geldende bestemmingsplan was volgens de gemeente de reden om Van der Vlies de voet dwars te zetten. Maar Van der Vlies ging tegen de beslis sing van het gemeentebestuur in hoger beroep bij de Raad van State. Hij betoogde dat het opstijgen en landen zo kort duurt, dat niet kan worden gesproken van overtreding van de regels van het bestemmings plan. De Raad oordeelt nu dat de activiteiten van de schermvlieger inderdaad in strijd zijn met het gel dende bestemmingsplan. Het aan tal vliegbewegingen is namelijk niet incidenteel te noemen. Maar volgens de Raad is de gemeente te laat tegen de schermvlieger in actie gekomen. Daardoor zijn de activi teiten door het zogenoemde over gangsrecht nu verder toegestaan. Daarmee komt een eind aan een lange juridische strijd tussen Van der Vlies en de gemeente. De Poortvlictcnaar cirkelde regelmatig boven Tholen. En maakte dan ook foto's. Onder andere van schaats liefhebber op de ijsbaan op de Pluimpot in Scherpenisse, maar ook van de grote brand bij Katjang Pedis vorig jaar in Sint-Maartens dijk. De foto waarop de enorme rookpluim is te zien met op de ach tergrond het water van de Ooster- schclde hangt, vergroot en op can vas afgedrukt, in de gang van het kantoor van de pindafabriek aan de Nijverheidsweg. Activiteitenbegeleidster Angeliena Huis treedt op met eigen liedjes Klaas Heijboer brengt 8200 naamgenoten in kaart Danielle van Dijke uit Sint-Maartensdi jk heeft leukste paard van Zeeland EN VERDER... Horlogemaker De Graaf in Stavenisse sluit deuren Ko Brooijmans vierde bij Zeeuwse ploegwedstrijden EERST WEGEN, DAN WAGEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Bezoekers van de weekmarkten kunnen volgende week politie en brandweer tegenkomen. Ze komen niet om bekeuring uit te delen of brand te blussen maar advies ge ven over het voorkomen van dief stal en brand. Het past binnen de week van de veiligheid die een he le week duurt. Verschillende in stellingen werken er in samen: de veiligheidsregio, de politie, brand weer en GHOR Zeeland. Doel is om burgers te betrekken bij zaken die te maken hebben met veilig heid. Op dinsdag zijn de teams op de weekmarkten van Tholen, Scherpenisse en Poortvliet te vin den, op woensdag in Stavenisse. op donderdag in Oud-Vossemcer en Sint-Annaland en op vrijdag in Sint Philipsland en Sint-Maartens dijk. Advertentie I.M. Vijf cliënten Sjaloom eindelijk eigen huis' in Smalstad De vijf plekken voor groepswonen zijn lang niet genoeg. Sjaloom, een protes tants-christelijke regionale netwerkorganisatie, kampt met een wachtlijst van 26 personen op Tholen. „We hebben de meest urgente aanvragen behandeld", zegt projectcoördinator Reinier Pollemans. Smalstad wordt gezien als een tussenoplos sing. Sjaloom is al vijf jaar aan het onderhandelen over een woonlocatie voor haar cliënten, mensen met een verstandelijke, psychiatrische of lichamelijke beperking of een andere zorgvraag. Het vizier is daarbij gericht op Tholen. maar de plannen zijn vooralsnog niet van de grond gekomen. In eerste instantie had Sjaloom haar zinnen gezet op Dalcmhof in Tholen, maar dat stuitte op veel bezwaren van omwonenden. Later is er met woningcorporatie Castria onderhandeld over een plek in het nieuw te bouwen zorgcentrum in Slads- zicht II. Sjaloom is daar uitgestapt, omdat het ontwerp niet voldeed aan haar voor waarden. „Er moesten meerdere personen op één kamer en dat leek wel een tun neltje met maar één raam", zegt Francien van der Rhee. Zie verder pagina 5. Wethouder Jan Oudesluijs knipt vijf linten door om de nieuwe woonlocatie voor mensen met een beperking in het voormalige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk te openen. Achter hem Henk Brinkman van Sjaloom zorg, die het begeleid wonen aanbiedt. H3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1