SGP en CDA in spagaat voor bouw woningen Mosselhoek Jaarmarkt Ger. Gemeente succes ondanks buien en brandje frietkar 'Alleen positieve kanten worden nu getoond' Heemkundekring betrokken bij invulling van Slachtveld 'Overleg is verbeterd, maar het blijft schuren en broeien' Thoolse scholen in Zonnefabriek Verkoopactiviteiten in Tholen leveren ruim zestien mille op Donderdag 30 september 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Gemeenteraad stemt in met plan Noord in Tholen De heemkundekring Stad en Lande wordt betrokken bij de uitwerking van het deelgebied in plan Noord in Tho len dat het dichtst tegen het beschermd stadsgezicht ligt. Dat zegde wethouder Peter Hoek toe in de gemeente raad. Die toezegging was voldoende om de angel uit een amendement van de ChristenUnie te halen. Noodzakelijk Belangen Te groot 'ea, Bruinisse. Dti' Ve lerschouwen e Autodieven nemen ook laptops mee Weer talentenjacht Voldoende Aanscherping regeling zet volgens CU en ABT 'alle deuren open' De bouw van woningen aan de Mosselhoekseweg in Tholen is een stuk dichterbij gekomen nu de gemeente raad donderdag in meerderheid de ruimte-voor-ruimtere geling heeft aangenomen. Daar waren wel twee amende menten van SGP en CDA èn een schorsing voor nodig. ABT zag het met lede ogen aan. Volgens Han van 't Hof van deze fractie ligt nu de weg open voor agrariërs om hun bedrijf van de hand te doen omdat ze er goed aan kunnen verdienen. Foeilelijk Zo scheen de zon, en zo regende het. Het weer zat niet mee voor de jaarmarkt, maar het publiek liet er zich nau welijks door weerhouden. Een flinke slagregen, met ste vige windvlagen, zorgde rond twee uur voor enige pa niek. „Mensen gilden. Er ging van alles de lucht in. Eén van de grotere pony's kreeg een kraam op zich. De eige naar is meteen met het dier vertrokken", vertelt Joan Koedood. Bouwsteentjes Integer In stilte De We! In artiki De CU wilde wat verder gaan en net als de heemkundekring een gro ter deel aanwijzen om op die ma nier uit te werken, maar dc meer derheid van de gemeenteraad vond dat te ver gaan. Jaap Hage van de CU had goed naar voorzitter Wally Blaas van de heemkundekring ge luisterd. Die pleitte er voor om meer rekening te houden met de historie door ónder meer dc vest te rug te brengen op de oude plek. En geen hoogbouw in de directe omge ving toe te passen. Op die manier wordt het streven om Tholen als vestingstad verder vorm te geven het beste gewaarborgd. Om dat te bereiken zou het gebied Slachtveld vergroot moeten worden als uitwer- kingsgebied, betoogde Hage. Dc CU had er een amendement voor klaarliggen waarin dit nog eens werd verwoord. En dat bij de verde re uitwerking dc heemkundekring betrokken zou moeten worden. Henk Nieuwenhuis (PvdA) vond het een sympathiek plan van Blaas, zei hij. Maar hij wilde wel weten wat daar dan de financiële gevolgen van zijn. Hij liet al weten dat zijn fractie andere punten in het voorstel om het bestemmingsplan vast te stellen, zou ondersteunen: „Hel gaat om de verhouding tussen een fraai stadsgezicht en de financiële haalbaarheid." In die geest reageerde ook wethou der Hoek. Het vinden van een ba lans tussen economische aspecten en recht doen aan de historie. Vol gens hem komt de uit te graven vest (die dienst gaat doen als waterber ging) nagenoeg op dc oude plek weer tevoorschijn. Voor tachtig pro cent. (Volgens de heemkundekring is dat echter veel minder.) Hij raad de af om het gebied te vergroten. Eerst kan het gedeelte bij de brand weerkazerne aangepakt wordt, zei hij. En wordt er wel degelijk reke ning gehouden met de.'strenge nor men op basis van het beschermde stadsgezicht.' „Maar bij de uitwer king zullen we de heemkundekring betrekken.." De voorgestelde inde ling van het totale gebied met een ontsluitingsweg ondcrlangs dc dijk, zoals de heemkundekring voorstel de, wees het opnieuw als onhaal baar van de hand. „Dat betekent dat de kavels kleiner worden, maar ook het groengebied. En dat heeft ook weer gevolgen voor de exploitatie." Hij raadde het amendement van de CU af. De toezegging van de wethouder was voor de meeste fracties vol doende. Hage bracht het toch in stemming, ook al besefte hij dat het lastig was. Hij vond dat het amen dement echter verder ging dan de toezegging van de wethouder. De CU is onder meer van mening dat er nadere studie voor de invulling van het gedeelte van plan Noord dat tegen het beschermde stadsgezicht ligt, noodzakelijk is. Alleen ABT steunde het voorstel van de CU, de rest - SGP, PvdA, VVD en SP - waren tegen. Alle fracties steunden vervolgens het voorstel om het bestemmings plan Noord vast te stellen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Jaap Hage (CU) vond dat voldoen de. „Er zijn deskundigen voor die dat kunnen beoordelen." Geluk verbaasde zich over de opstelling van Hage: „De beeldkwaliteit van de bebouwing neemt u toch wel ter harte?" Hage bevestigde dat. „Wc hebben daar wel vertrouwen in. Wc J gaan niet op de stoel van de archi tect zitten. De omvang en de in houd van het plan zal er niet door veranderen." En daar wrong voor de CU de schoen. Volgens de CU deugt het plan niet omdat in de be rekening van de kosten de band mef de werkelijkheid is verloren. „Er is net 'zo lang op gerekend tot dat het klopt. Er worden alleen po sitieve kanten getoond." Sinds de structuurvisie voor het ge bied uit 2002 is er volgens Hage veel veranderd. Om het plan haal baar te maken, worden er op het havenplateau 'gewoon een fors aantal woningen bijgeplust', maar is de raad daar niet in gekend. Bij de coalitiebesprekingen pleitte de CU voor een heroverweging van de plannen. Hage betreurde het dat dit niet is gebeurd: „Nu ligt er weer een variant met meer wooneenhe den en we starten nog steeds met een fors tekort." Hij vroeg zich af waar de aannames op gebaseerd waren. En hoe het kon in deze tijd van kredietcrisis en slechte wo ningmarkt. „De term drijfzand komt aardig in de buurt." Volgens de CU is de haalbaarheid afhanke lijk gemaakt van twee declplanncn: het havenplateau en de Suzanna- polder. Hage vond het lastig om het voorstel te steunen. Ook ABT was kritisch. Volgens Hans Boulogne is het een flinke impuls voor het dorp, maar is de hoogte van de woontorens storend. Hij vond ook dat de samenwerking met projectontwikkelaar Willem en Minderman uit Capelle a.d. IJssel (voor vastgoed fraude ver oordeeld door de rechtbank) moet Worden beëindigd. „Volgens dc Kamer van Koophandel heeft de b.v. nog steeds belangen in Willem- sen, dus ook in het havengebied." Wethouder Frank Hommel erkende dat Boulogne juridisch gelijk heeft, maar dat er 'mensen klaar staan om de aandelen over te nemen.' „Maar ze zitten niet aan tafel." Ook de slechte economische situ atie is volgens Boulogne geen goed teken om het hele plan ineens aan te pakken. Hij stelde voor pas op de plaats te maken door het totale project fasegewijs aan te pakken: woningbouw en supermarkt en dan de huurwoningen op het Haven plein. „Wacht met het bouwen op het havenplateau en de Kleine Su- zannapolder tot er betere tijden aanbreken." Volgens Hommel moet er in Sint-Annaland een krachtig begin gemaakt worden om het als 'merk' neer te zetten. „Maar dan wel met een minimum aan risico's. Als mensen komen kijken, moeten ze enthousiast worden. We houden de kasstroom in te gaten en gaan bijvoorbeeld geen infrastructuur voor het hele gebied ineens aanleg gen." En de Monte Carlomethode is een gebruikte rekenmethode in Nederland, zei hij.(De Monte Car lomethode wordt toegepast bij be rekeningen als er rekening gehou den moet worden met onzekerhe den) De VVD kon zich vinden in het voorstel. Anco Fase vond ook wel dat er goed naar de vormgeving van het gebouw moet worden geke ken. Theo Korevaar van de SP zei dat het onmogelijk was om nu niet verder te gaan gezien de insprekers in de commissie ruimte die positief waren, zoals de dorpsgemeenschap en de middenstandvereniging. Maar ook hij stelde vraagtekens bij het aantal te bouwen woningen. „Die staat niet in verhouding tot de markt. Wie draagt het financieel ri sico als er een tweede economische dip komt? Willen we dat risico dra gen?" Voor de SP mag Sint-Anna land geen Monte Carlo worden, zei hij. Hij wees er op dat de voorbe reiding nog onzeker is en vroeg zich af of er onderzoek is gedaan naar 'echte interesse' naar de wo ningen. „We hebben een gematigd vertrouwen in het project." Kore vaar wilde weten of op andere plaatsen de woningbouw wordt te ruggeschroefd als in Sint-Annaland gebouwd wordt volgens de plan ning. Henk Nieuwenhuis (PvdA) verge leek het hele proces mét het vastlo pen van een mamenoettanker op weg naar Antwerpen. „We geloven dat hij nu losgetrokken wordt, al moet het schip nog door het Nauw van Bath en de sluizen bij Antwer pen. We hebben goede hoop dat het project er komt." De PvdA heeft er ook vertrouwen in dat het met de hoogbouw wel goed komt. „Het gebouw wat er komt," kan nooit lelijker zijn dan het gebouw van de CZAV." En met de plaats van het te bouwen wozo- co door Castria Wonen in de buurt van het Havenplein was Nieuwen huis ingenomen. „Castria popelt om daar te bouwen." Boulogne was er niet gerust op. Hij vond dat het hele project stapsge wijs uitgevoerd moet worden om de risico's verder in te dammen, 'om de burger er niet mee te belas ten.' ,,Er moet geld bij. Ga van het ene naar het andere plan. Als er geen geld voor is, moet je tijdelijk verlies nemen. Dat is verantwoord optreden naar je burger." Volgens Nieuwenhuis is het project niet zomaar te stoppen als het eenmaal in beweging is gezet. Maar volgens Boulogne moet 'alles nog overlegd worden'. „Er kan best iets uitge steld worden, de projectontwikke laars zijn ook niet op hun achter hoofd gevallen" Rob Duijm (CDA) was het wel eens met de fasering, maar vond dat dit alleen moet als er aanleiding toe is. „Pas de plannen aan als blijkt dat dc markt het niet toe laat." Hage steunde ABT. De CU vindt de financiële risico's te groot. Wel is de fractie het eens met dc ontwik keling van het Havenplein en de woningbouw in de Kleine Suzanna- polder. Volgens Hommel kunnen dc plan nen wijzigen. Als dat zo is, dan zal de gemeenteraad daarvan op de hoogte worden gesteld. „We moe ten goed kijken waar we starten. Wonen, appartementen, wozoco en de landmark (gebouw op plaats CZAV-red.) staan hoog in ons vaan del. Dat is bij de partners ook zo." i rechte rijke indeli ardt met ingang vi nor: Kantongeretf Zes Thoolse basisscholen doen mee aan het project de Zeeuwse Zonnefa briek. In totaal doen 110 basisscholen mee aan het project. De Zeeuwse Zonnefabriek is een virtuele fabriek die bestaat uit een aaneenschakeling van zonnepanelen die zijn geïnstal leerd op dc daken van de deelnemen de scholen. Het project is een vervolg op het project Zon op School, waarbij er gestreefd wordt naar een duurza mere school. Met de Zonnefabriek wordt hel belang van duurzame ener gie nog beter onder dc aandacht van leerlingen, ouders en scholen ge bracht, alsook de lokale overheid en het bedrijfsleven. Volwassenen kun nen vriend worden van dc Zonnefa briek en zo laten zien dat ze het doel onderschrijven. De Thoolse scholen doen al sinds 2003 mee. Het zijn Het Kompas in Anna Jacobapolder, de Eben Haëzer en de Regenboog in Tholen. dc School met de Bijbel en de Eevlict in Poortvliet en De Ark in Oud-Vosscmeer. De bewoners van een huis aan de Ten Ankerweg in Tholen ontdekten, toen ze donderdagmorgen uit bed kwa men, dat er was ingebroken terwijl ze boven lagen te slapen. De daders kwamen binnen via dc achterkant. Ze doorzochten de benedenverdieping en namen drie laptops mee. Met de auto sleutels die de inbrekers vonden, kon den ze ook dc voor dc woning gepar keerde auto meenemen. Het betrof een leaseauto, een zwarte Audi A3. De technische recherche heeft spo renonderzoek gedaan. Twee huizen verderop is diezelfde nacht eveneens geprobeerd in te breken, maar tever geefs. Bij deze mensen was er drie weken eerder ook al ongewenst be zoek (opvallend genoeg ook in de nacht van woensdag op donderdag), waarbij autosleutels werden buitge maakt en een grijze Audi is meegeno men. Op de Markt in Poortvliet is tus sen middernacht en half zeven vrijdagmorgen een witte bestelbus ge stolen. Die was daar afgesloten door de eigenaar geparkeerd. Het is een witte Citroën Berlingo, met op beide zijkanten een afbeelding van een indi aan in dc kleur bruin. De jongcrcnraad is op zoek naar Thools talent. Op vrijdag 5 november worden in dc Vossenkuil de tweede 'Tholen's got talent' gehouden. Ieder een met talent op het gebied van zang, dans, muziek en toneel kan er optre den. Er is een jury met zangeres Anni K en zangdocente Ester van dor Lin den uit Sint-Philipsland. Opgeven kan tot 5 oktober via de website www.jon- gerenraadtholen.nl Henk Geluk (SGP) gekozen als voorzitter rekenkamer zei het knap te vinden dat Geluk, de nestor van dc gemeenteraad, in een spagaat kan zitten.* „Wij zijn minder bang voor ellende en steunen het voorstel van b. en w." De vergadering werd op verzoek van CDA geschorst. SGP en CDA be spraken in de leeskamer hun amende menten. Na dc schorsing zou Geluk het amendement van het CDA uitleg gen. Volgens Nuis was dat een uni cum in Nederland. Geluk legde uit dat beide fracties hun aanvullingen in ée'n amendement hadden geschoven en dat als zodanig in te dienen. Hage noemde het amendement een voor beeld van 'knippen en plakken.' En leidde er uit af dat SGP en CDA akkoord gaan met het plan voor de Mossclhockscwcg. „Verkrotting loont dus. U opent de deur voor alle andere plannen. Wij gaan er niet mee akkoord."Ook ABT kon zich er niet in vinden. Van 't Hof voorspelde dat er nu veel meer aanvragen zullen ko men. „Alle deuren gaan open. Het wordt het ene na het andere feestje. Dat dc SGP dit wil, verbaasd ons ho- gelijk."Ook Theo Korevaar (SP) kon niet warm worden voor het amende ment. Hij had de discussie vooraf niet helemaal gevolgd, erkende hij. Maar werd in de schorsing bijgepraat door Han van 't Hof. „In al mijn onschuld dacht ik dat de eigenaar er zelf zou gaan wonen. Maar het komt in han den van projectontwikkelaars. Wij zijn bang voor wildgroei. De project ontwikkelaar gaat met een hoop geld in Bergen op Zoom wonen. En er komt een handel in percelen."Geluk verdedigde het amendement. ..Hoe groter dc omvang, hoe meer presta ties ze moeten leveren om het be staande te saneren. Bij elkaar opge teld is het 17.000 vierkante meter." Maar volgens Van 't Hof gaan agrari sche ondernemers nu calculeren. „Het is een stimulans om huizen te gaan bouwen." Maar volgens Geluk gaat hel om percelen met vervallen bedrijfsgebouwen. „Die krotten wil len we opruimen." Hage leidde er uit af dat het plan voor Mosselhoek nu door kan gaan. „De afmetingen die u noemt, dwingen me tot deze conclusie." Volgens Geluk zou het plan voor dc Mosselhoekse- weg er aan kunnen voldoen. Wethouder Peter Hoek onthield zich van commentaar op het amende ment. SGP, CDA en VVD stemden voor het amendement. Er waren ne gentien raadsleden aanwezig. Rien Klippel (SGP) en Annie Vogelaar (SP) waren afwezig. De drie partijen waren voldoende voor een meerder heid van elf. De andere fracties, Pv dA, CU, ABT en SP, waren tegen met acht stemmen tegen het amende ment. Na de stemming wordt het amendement deel van het voorstel van b. en w. Ook dat werd in stem ming gebracht. En met dezelfde stemverhouding aangenomen. Op de publieke tribune volgden voor- en te genstanders de beraadslagingen op de voet. Het overleg tussen de rekenkamercommissie en de gemeente is verbe terd, maar het blijft schuren en broeien. Dat zei scheidend voorzitter mr. Bert 't Laar van de rekenkamercommissie donderdag bij het af scheid. „\Ve lopen niet aan de leihand van het dagelijks bestuur of van de gemeenteraad." SGP-raadslid Henk Geluk is donderdag gekozen om de rekenkamerfunctie tijdelijk te vervullen. Op den duur zal de re kenkamer uit raadsleden gaan bestaan. Tot die tijd fungeert Geluk als de plaatsvervangend voorzitter. Op het terrein aan de Mosselhoekse weg staan nu kassen en een woning. Er is een plan ingediend door Flore- stede uit Den Bosch voor vier wonin gen (waarvan een een vervanging is). Agrariërs in de direct omgeving heb ben daar bezwaar tegen gemaakt (on der meer via de ZLTO) omdat ze vre-" zen dat dc nieuwe bewoners gaan klagen over overlast van ronkende rooimachines en tractoren, of over de geur van mest, of over licht als er tot in de nacht bijvoorbeeld suikerbieten worden geoogst. Dc Mosselhoek staat niet op zichzelf. Ook voor ande re agrarische terreinen liggen plannen klaar om burgerwoningen te bouwen. Wachten op een wetswijziging om de nieuw te bouwen huizen onder stren gere regels voor plattelandswoningen te laten vallen, wilden b. en w. niet. Ze wilden de ruimte-voor-ruimtere- geling toepassen, maar wel beperken. Het kom er op neer dat écn of twee woningen wel worden toegestaan, maar dat er voor een derde of vierde nieuw te bouwen woning bekeken moet worden of deze niet bij een woonkern vast gebouwd kunnen worden. Maar dat ging het CDA niet ver genoeg. Rob Duijm zei namens zijn fractie dat hij een amendement in zou dienen. Met een aanvulling op het voorstel van b. en w. Namelijk dat bij de bouw van één of meer wonin gen al gekeken moet worden of het (economisch) haalbaar is om ze bij bestaande woonkernen te bouwen. Maar, mocht dat niet mogelijk zijn, dan toch de regeling toe te passen omdat het belang van sanering zwaarder weegt. Duijm zei daarvoor steun te zoeken bij ander fracties. Burgemeester Nuis wees hem er op dat hij dat voor de vergadering had kunnen doen. Dat zou tijd schelen. De CU keerde zich meteen tegen dc regeling. Het buiten gebied is in dc eerste plaats voor de landbouw en veeteelt, zei Jaap Hage. Als er gebouwd moet worden, dan al leen aansluitend aan lintbebouwing of buurtschappen. Van 'l Hof was het roerend met dc CU eens. Hij vond niet dat b. en w. het omgevingsplan Zeeland ruim nam. „Er is minder mo gelijk dan u nu suggereert." Henk Geluk van de SGP zei dat zijn fractie in een spagaat zit. „Wij dragen het platteland een warm hart toe. Maar willen ook verkrotting tegen gaan. En wc willen geen nieuwe buurtschappen in het buitengebied. Aan beiden willen we recht doen. Wc volgen hel voorstel voor dc derde en vierde woning, maar willen nog meer drempels opwerpen." Voor de bouw van een derde woning dient volgens de SGP ten minste 5(XX) vierkante meter bedrijfsgebouw gesloopt wor den en v(xir een vierde woning ten minste 10.000 vierkante meter. Henk Nieuwenhuis (PvdA) zei dat de regeling vooral gericht is tegen de 'verrommeling' van het platteland en dal er strenge voorwaarden aan zijn verbonden. „Liever een kleine cluste ring van woningen dan lintbebou wing. Dat is foeilelijk." Nieuwenhuis Op de jaarmarkt zijn ook de prijzen uitgereikt van een kleurwedstrijd. Ondanks het voorval was dc jaar markt best een succes. Zelfs het brandje dat 's middags in de friet wagen ontstond, deed daar niets aan af. De vrijwilligers in dc wagen za gen opeens rook vanonder de ovens komen. Met brandblussers uit de stand van Van Rijn brandbeveili ging, die vlakbij stond, waren de vlammen snel gedoofd. De drie frietverkopers kwamen met de schrik vrij. Maar gebakken kon er niet meer worden, en daar baalden ze enorm van. „Het liep juist erg goed", zegt een van hen. Koedood bevestigt dat: „De frietwagen heeft zelfs meer opgebracht dan vorig jaar." Eigenaar Theo Slager kwam de schade opnemen. Hij vertelt dat de apparatuur in de wagen bij de trekkertrek in Oud-Vossemeer, en kele weken geleden, zonder proble men de hele dag op volle kracht heeft gedraaid. Op het terrein bij dc kerk. en in en kele zalen, was werkelijk van alles te koop en te zien. Van gebak en vis tot cd's en kleding. De SGP jonge ren waren met een stand present. En voor het eerst ook Walpot bouw- consult. In die stand konden bezoe kers raden naar het aantal bouw steentjes in een doorzichtige bak. „De reacties waren leuk. Mensen herkenden de Bambino steentjes van vroeger", vertelt Heieen Wal pot. Enkele honderden mensen de den mee, de schattingen liepen uil een van 200 tot 1500 steentjes. Het juiste aantal was 467. Daar zat me vrouw M. Bruijnzccl uit Sint-Anna land er slechts twee boven, zodat zij de slagroomtaart met het bedrijfslo go van Walpot mee naar huis mocht nemen. Kinderen konden op een pony rij den, een rit maken in een wagen met trekpaarden, of kijken bij enkele schapen. Er waren meer spelletjes. En tevoren was een kleurwedstrijd gehouden, waarvan halverwege de middag de prijsjes werden uitge reikt. Het liep lekker en de sfeer was pri ma. aldus Koedood. Hij legt uit dat drie jaar geleden een organisatieco mité is opgezet waarin alle vereni gingen van dc Gereformeerde Ge meente vertegenwoordigd zijn. „Zoals de jeugd, zang en vrouwen vereniging. Ieder neemt een onder deel voor zijn rekening." De ruim 16.000 euro - bestemd voor aflos sing kerkgebouw, zending en jeugd bond - die de dag opleverde, noemt Koedood een mooi bedrag. Welis waar is het zes mille minder dan vo rig jaar, maar dat komt volgens hem niet door teruglopende verkopen. „Er is een item van een grote spon sor weggevallen." Daarmee voldoet de gemeente aan de wettelijke verplichting. Hij kreeg vijftien van de negentien uitgebrach te stemmen. Zijn partijgenoot Rien Klippel en SP'er Annie Vogelaar ontbraken. Er werden drie blanco stemmen uitgebracht, één raadslid stemde tegen. Burgemeester W. Nuis nam Jijdens de gemeenteraadsvergadering af scheid van dc rekenkamercommissie Schouwen-Duiveland en Tholen die in 2005 werd opgetuigd en waarvan de looptijd op 31 december afliep. De drie leden mr. Bert 't Laar. ir. Steven Hoven en drs. ing. Kees Mens zaten naast elkaar, in het ver lengde van de raadstafels naast Henk Nieuwenhuis (PvdA). De huidige commissie sneuvelde vanwege de bezuinigingen. In de commissie bestuurszaken debatteer de de burgemeester en Han van 't Hof (ABT) over het jaarverslag van de rekenkamer. Maar daar was nu geen gelegenheid meer voor. Nuis riep nog eens in herinnering dat de commissie in het leven is ge roepen voor de gemeenteraad. „U bracht een rapport uit om het lerend vermogen van bestuur en gemeente raad te stimuleren. Maar dat is niet voor honderd procent ingevuld. Er waren aanloopproblemen. Wat doe je met een aanbeveling? Ga je er ac tief mee aan dc slag?" Nuis drukte zich voorzichtig uit. De rekenkamer moest het niet zien als een verwijt, want in heel Nederland worstelden dc gemeenteraden met het nieuwe fenomeen, zei hij. ,.U heeft zich buitengewoon ingezet voor de functie en die op eigen wijze ingevuld. Het is niet altijd gladjes verlopen. We moesten aan elkaar wennen. Er was teleurstelling bij de gemeenteraadsleden over het feit dat u niet koos voor een voorstel van dc raad, maar dal u zelf met een aanbe veling kwam over het lerend vermo gen." Volgens Nuis is het, achteraf gezien, een goede keuze geweest. „Eigenlijk is dat dc kern waarvoor u in het le ven bent geroepen." Maar de ge meenteraad vond het toen maar raar, zei Nuis over dc keuze van de reken kamer. Er kwamen meer rapporten. Over het subsidiebeleid bijvoorbeeld. „U miste sturing door de gemeente raad." Een rapport over effectiviteit en doelmatigheid van de reïntegra tie. „Daaruit bleek dat we het best goed.deden". Over de aan- en in- koopbclcid. „Dat hebben we als po sitief ervaren. Daarbij moeten we denken aan goede communicatie met de ondernemers. Over het alge meen hebben we hele waardevolle zaken gehaald uit uw rapporten. Daar zijn we u erkentelijk voor." De rekenkamercommissie is nog niet helemaal klaar, want er loopt nu nog een onderzoek naar het gemeentelijk grondbeleid. Nuis zei het pleidooi van de reken- kamercommissie voor een betere afstemming tussen dc ambtelijke organisatie en de rekenkamercom missie, te ondersteunen. Volgens dc burgemeester is alles integer gegaan. „De reactie was op dc zaak, niet op de organisatie of op personen. U beet de spits af. Voor de raad was het onbekend, voor u waarschijnlijk ook." Voorzitter 't Laar reageerde op de woorden van Nuis. „Aanloopproble men zijn vanzelfsprekend. De com missie moet zich bewijzen en loopt niet aan de leiband van de gemeen teraad of van b. en w. Dat hebben we meteen gedemonstreerd door met een eigen advies te komen. En ook al is het in het overleg sterk verbe terd, het blijft schuren en broeien. Af en toe wordt er een steentje in de vij ver gegooid, werden eens wat wenk brauwen gefronst. Maar dat is niet erg. Dat houdt iedereen scherp." Volgens de voorzitter heeft de com missie het werk in stilte gedaan. „Dat is het werk van dc rekenkamer- commissie. De rapporten hebben niet op dc voorpagina van de plaat selijke krant gestaan." Hij stelde vast dat de gemeente solide bestuurd wordt. „Waar wel eens fouten wor den gemaakt, maar waar het behoor lijk in orde is. Dat komt ook door de schaal van de gemeente. College en raad zien elkaar van nabij. Hel is jammer voor ons dat we niet op gro te problemen zijn gestuit. Maar voor u is dal een compliment." v M Druk overleg in de spreekkamer tussen WD, CDA en SGP met vd.n.r. Anco Fase, Henk Geluk, Jack Werkman, Rob Duijm, Gert-Jan Boudeling en Johan Aarnoudse. es

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9