'Het enthousiaste en vrolijke van kinderen maakt het onderwijs leuk' Vierde generatie Nieuwkerk aan het roer bij Budelpack Stijn Heijs maakt plaats voor Peter Nieuwkerk Negentien inwoners voor Thools dictee geselecteerd I den Engelsman <^van Driel Donderdag 30 september 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het vak kenden ze niet van huis uit, maar toch wisten ze het allebei al vroeg: ze wilden juf worden. Nu vieren ze hun 25-jarig jubileum in het onderwijs. Irma Aarnoudse (46) en Carla van der Steen (45) stonden in 1985, het jaar dat de kleuterschool en de lagere school samen ver der gingen als de basisschool, voor het eerst voor de klas bij de School met de Bijbel (SmdB) in Sint-Annaland. Klassikaal lesgeven doen ze vrijwel niet meer, hun werk bestaat inmiddels uit andere taken. Maar dat ze een kwart eeuw geleden het juiste beroep hebben gekozen, staat voor hen buiten kijf. Zilveren jubileum voor juffen Irma Aarnoudse en Carla van der Steen Ouderwetse brief Kapelle Minder klassikaal Verzamelfilm 5 Twee bruiden C In de kost Ook publiek actief met streektaal aan de slag Negentien mensen doen mee aan het Groot dictee der Thoolse taal, dat op woensdag 3 november in Oud-Vosse- meer wordt georganiseerd. Zij komen uit verschillende woonkernen en zijn geselecteerd uit de bij de stichting Oud-Vossemeer 600 jaar binnengekomen aanmeldingen. 'Het zijn altijd dezelfde mensen die hun portemonnee moeten trekken' Wónder Zelfopoffering Erfgoed in stand houden Leiderschap Stabiele wethouder Najaarscollectie Onlv M. Audi Voorzien van 'bruidsboeket' worden juf Carla van der Steen (links) en juf Irma Aarnoudse feestelijk verwelkomd door alle kinderen van de School met de Bijbel in Sint-Annaland voor de viering van hun 25-jarig dienstverband in het onderwijs. „Volgens mijn moeder heb ik al vanaf de eerste dag dat ik naar de kleuterschool ging, gezegd dat ik juf wilde worden", zegt de in Bcnne- kom geboren Van der Steen. Haar vader verruilde op den duur zijn baan in het bedrijfsleven voor één in het onderwijs en daarmee werd de interesse van Carla voor dat vak al leen maar sterker. Het gezin ver huisde in 1981 naar Veenendaal. Dat ligt op (ietsafsland van Ede, waar Carla de opleiding tot onder wijzer ging volgen. Aarnoudse komt ook niet uit een onderwijzersnest. „Ik was een jaar of zes en wilde kiezen uit twee din gen: juf worden of winkeljuf. Dat laatste omdat ik waarschijnlijk de kassa interessant vond, maar het is dus juf geworden. Ik heb eigenlijk nooit over iets anders gedacht." Aarnoudse komt oorspronkelijk uit Leiderdorp, maar groeide vanaf haar zesde op in Barneveld. Zij volgde haar beroepsopleiding op de Driestar in Gouda. Beiden pakten eerst de atlas erbij om te kijken waar Sint-Annaland lag, toen zij na een sollicitatie op gesprek mochten komen. „Ik wilde weten of ik naar het noorden of het zuiden moest", zegt Irma lachend. Op school werden ze gestimuleerd om nog tijdens de opleiding te solli citeren, omdat de banen niet voor het oprapen lagen. „Ik schreef op elke advertentie. Op school stimu leerden zc een hrief te schrijven waaruit bleek wie je was. Mijn va der zei, 'Nee, schrijf maar zo'n de gelijke ouderwetse brief'. Dat deed ik, met 'uw advertentie jongstleden' en dat soort taalgebruik: Het heeft gewerkt. Ik schreef mijn brief in ja nuari en had gelijk die maand al een baan." Aarnoudse maakte haar opleiding af en begon na de zo mervakantie op de Sint-Annalandse school. Voor Carla had het solliciteren aan vankelijk minder succes. „Ik had op een gegeven moment in korte tijd 25 brieven geschreven, waarvan een keer acht in een week. Dat was nog voor dc zomervakantie, maar zon der resultaat." Maar bij aanvang van het nieuwe schooljaar kwam er toch nog een vacature vrij op dc School met de Bijbel, omdat een leerkracht in de herfstvakantie zou verhuizen. Zo begon Carla in oktober ook op de school, maar het was toen nog niet zeker of ze mocht blijven. In elk geval tot de zomervakantie. Ze kreeg de hoede over groep 5, met destijds 29 leerlingen. „Dat was een grote groep, maar wel een hele leu ke klas." De eerste jaren bleef ze voornamelijk lesgeven in de groep, maakte soms de overstap naar groep 6 of een combinatie van die twee. Irma is begonnen in groep 4, daarna voor drie jaar groep 3 en vervolgens Had ze twee jaar een combinatie van groep 6 en 7. Intussen was ze een opleiding voor speciaal onder wijs gaan volgen cn daarom ging ze na zes jaar op een school voor spe ciaal onderwijs in Kapelle werken. „Daar heb ik vijf jaar gewerkt, zo wel RT-werk als voor de klas." Toen haar dochter Leontine (nu 14 jaar geleden) werd geboren, ging ze parttime werken. Toen er op de School met de Bijbel een middag vrij werd gemaakt voor remedial teaching (RT), ging ze dat erbij doen. „Na een jaar was er hier zo veel werk dal ik afscheid heb geno men van Kapelle." Carla heeft ook nog een jaar een uit stapje gemaakt naar een andere school, maar is daarbij ook op de SmdB blijven werken. Ze deed al lerhande invalwerk op de eveneens reformatorische basisschool Eben Haëzer in Tholen. Beide juffen staan nu nog amper voor dc klas, althans, ze hebben geen vaste groep meer, maar bege leiden kinderen uit diverse groepen en hebben zo hun eigen klasje. Voor Irma is dat RT. Ze helpt de kinderen die wat achter blijven met bepaalde ontwikkelingen om op niveau te ko men. Carla werkt juist aan de ande re kant met dc plusklas. „Dat zijn dc kinderen die wat meer aan kunnen dan andere kinderen. Daar doen wc wat extra's mee." Carla geeft nog wel Engelse les. „We hebben de groepen ingedeeld in niveaus en het hogere niveau van groep 7/8 krijgt van mij iets meer engels. Ik wil niet zeggen dat ik de les volledig in het Engels doe, maar wel voor een groot deel." Ook valt Carla in met bepaalde RT-opdrachten. De plusklas heeft inmiddels een vaste plek gekregen in het onderwijs op de SmdB. Nu is er elke woens dagmorgen een plusklas en daar voor komen ook kinderen van de Ju liana van Stolbergschool uit Sint-Maartensdijk naar Sint-Anna land. Die samenwerking is er, om dat de Theo Baaij op beide scholen directeur is. „Ik doe dc plusklas sa men met Theresia van Bale. Zij doet voornamelijk groep 5/6 en ik richt me op groep 7/8. Dat is echt ontzet tend leuk om te doen, want je kunt de leerlingen meer persoonlijk be geleiden. Het is minder klassikaal." Carla raadpleegt soms haar zus die in Veenendaal een plusklas bege leidt. Zij woont in Harderwijk en heeft pedagogiek gestudeerd. Van der Steen is er meer ingerold, vindt ze zelf. Net als in een andere functie van haar: ict'er. Ze vertelt dat het bij haar wordt gemeld als er problemen met een computer zijn en dan kijkt zij of zc het op kan lossen. Het komt voort uit haar interesse voor compu ters, zegt ze. „Jaren geleden kwam er voor het eerst een computer op school en toen ging een aantal colle ga's op cursus om die te leren ge bruiken. Ik volgde de cursus zelf standig, omdat ik dat wel aardig vond. Af cn toe kwamen er collega's aan mij vragen of ik iets kon oplos sen en zo rol je erin." Inmiddels speelt de computer een steeds grotere rol in de klassen. Dc komst van hel digibord heeft die vergroot, vertelt Carla. Ze vindt computers leuk, maar niet zo inte ressant dat ze er haar beroep van wil maken. Daarvoor vindt ze de om gang met de kinderen veel te leuk. „Het enthousiaste van kinderen maakt het onderwijs leuk. Bijvoor beeld dat ik een kind op straat te genkom en me aanspreekt van 'hé, ik heb u op het schoolplein gezien'. Die spontane reacties en zomaar een praatje maken. Daarnaast vind ik dat er een grote variatie is aan werk zaamheden die je'kunt doen." Voor Irma zijn ook de kinderen het belangrijkst. „Ik vind dat kinderen altijd vrolijkheid meebrengen. Zo dra de deur van dc school opengaat is er altijd een gejoel. Daarom vind ik werken buiten de schooltijden al tijd maar saai en stil. Natuurlijk zijn kinderen ook wel eens boos of ver drietig, maar ze zijn in principe leergierig. Als ze weten wat ze aan kunnen gaan ze ervoor. Kort gezegd is dat wat school leuk blijft houden voor mij." Hoewel Carla hel erg naar haar zin heeft op de school in Sint-Anna land. zou zc op den duur wel graag een baan in dc buurt bij haar familie in Veenendaal willen hebben. „Ik heb al een keer eerder gesolliciteerd in Ede. Dat was een combinatie van groep 7/8 cn daarnaast iet, maar dat leek me destijds te zwaar." Irma heeft nooit weer weggewild uit Sint- Annaland. „Mijn man is ook een rasechte Sint-Annalandcr, dus dat maakt het sowieso al lastiger." Met haar man Adrie heeft ze naast een dochter ook een elfjarige zoon Jo- han. Een baan in het onderwijs is een drukke bezigheid, maar Carla heeft hobby's gevonden die ze daar aardig mee kan combineren. „Ik kan me aardig uitleven met filmen. Ik film de uitstapjes van school en andere activiteiten voor het afscheid van groep 8 maak ik elk jaar een verza melfilm, waarmee de kinderen nog eens kunnen terugkijken. Daar zijn ze vaak heel blij mee." Fotograferen doel de juf ook graag. „Ik ben overi gens niet echt vaardig in deze twee hobby's. Ik zou wel een cursus wil len volgen, maar dat is er nog niet van gekomen." Voor het nieuwsbul letin De Schoolflits zet ze de leerlin gen die die maand jarig zijn op de foto. „Tekenen vind ik ook leuk, maar dat komt er niet zo van. En lezen is sinds dc laatste jaren echt een grote hobby. Ik las als kind al veel, maar toen het verplicht werd voor school, heb ik het een poosje wat minder gedaan. Dc laatste maanden ben ik begonnen met ook romans in het Engels te lezen. De humor komt be ter over dan wanneer het vertaald is naar het Nederlands." Ze leest veel van de Amerikaanse christelijke schrijfster Deeanne Gist. „Ik heb op één na al haar boeken in huis." Ierland is haar favoriete vakantie land. Ze is er nu vijf keer voor zo'n twee weken geweest. „Dat hoop ik nog vaker te doen. Ik vind het een fantastisch mooi land en kom er he lemaal tot rust. Er zijn mooie na tuurgebieden en ik geniet van het klotsen van het water tegen de kust. Ook dc geschiedenis van het land fascineert me, wat de bewoners alle maal hebben meegemaakt. Het is het hele plaatje." Irma noemt orgel en piano als favo riete bezigheid. „Een kerkorgel vind ik hel mooiste instrument dat er be staat om te bespelen. Het heelt een natuurlijk geluid, er komt niets elek trisch aan te pas. Eigenlijk is het een blaasinstrument, terwijl veel men sen denken dat het een toetsinstru ment is." Ze heeft thuis een piano. „Ik heb graag een instrument in huis, maar ja, een kerkorgel past niet, dus daarom een piano." Ze is een poosje vaste organist geweest in de Gereformeerde Gemeente in de Weststraat. Nu is ze reserve-organist voor diverse kerken. „Bij een vie ring met de schoolkinderen mag ik meestal spelen." Muziekstukken die haar voorkeur hebben, zijn er volop. „Als ik nu speel, zijn het meestal psalmen of bewerkingen daarvan en die blijven mooi, vind ik. Een com ponist noemen die ik erg mooi vind, kan ik niet zomaar, maar Bach vind ik wel een heel bijzondere uit de ge schiedenis. Daar ben ik helemaal weg van. Zijn fuga's (muziekvorm, red.) zitten heel mooi in elkaar, wis kundig bijna." De juffen hebben vrijdag hun jubi leum gevierd. „Omdat we allebei geen eigen klas hebben, wilden we het klein vieren, gewoon een etentje met collega's", zegt Irma. Maar dc school had een groter feest voor ze in petto. Ze zijn vrijdag thuis opge haald met een rijtuigje. Daar liepen dc paarden van Sint-Annalander Jaap de Boer voor, gemend door zijn buurman Cent Goedegebuure. „De conciërge, Jos van Dijke, stond aan de deur met een bos witte rozen. Alsof we zijn twee bruiden waren die hij ging ophalen. We zijn toen door het dorp gereden en hebben gezwaaid als of we dc koningin wa ren", vertelt Irma. Eenmaal op school verzamelden al le kinderen zich in de gemeen schapsruimte waar dc juffen werden toegezongen. Dc kinderen van RT en de plusklas, zo'n 25 bij elkaar, hadden elk een rode zijden roos voor de jubilarissen. „Die kregen we pas als we iets geraden hadden", zegt Irma. „Maar het was een ver schrikkelijk moeilijk spel. Er waren detailfoto's gemaakt van elk kind: een schoen, een oor, een bril, zulk soort dingen." Daarna waren er ca deaus. Carla kreeg een bladblazer en een tuinslanghaspel. „Er staat een grote boom in mijn tuin en dc bladeren van vorig jaar liggen er nog. De tuinslang komt goed van pas om mijn auto te wassen." Irma kreeg een bistroset voor in de tuin. Van groep 3 en 4 kregen ze allebei een dienblad met foto's en een boekje moet kleurplaten. Daarna zijn Irma en Carla alle klassen rond gegaan om te trakteren: pakje drin ken, en zakje chips en een notitie blokje met een gummetje. „Voor de jongens in groep 8 hadden we voor allemaal een autootje met een soort losse wieltjes. Daar zaten zc van de week al mee te spelen in de klas, dus dan weet je dat zc het leuk von den", zegt Carla. 's Avonds kregen ze dan toch hun etentje. „We deden een rondvaart op dc Frisia met een barbecue op de boot. Alle collega's en dc medezeggenschapsraad waren er. Onze ouders waren er ook bij." Toen Carla in Sint-Annaland kwam werken heeft ze eerst tijde lijk bij de familie Vroegop in de Schoolstraat in de kost gezéten. De toenmalige voorzitter, de heer Den Engelsman, wees haar daarop, omdat die mensen vaak politieagenten in de kost had den gehad. Eens in de twee weken ging ze in het weekend naar huis in Veenendaal. ,,lk kan me nog herinneren dat Irma me kwam ophalen als zij uit Barneveld kwam." Irma woonde wel al in Sint-Annaland samen met een collega. Maar toen die collega ging trouwen, kwam Carla bij Irma wonen. Laatstge noemde vertrok ook toen ze verkering kreeg en Carla bleef in het huis wonen. Ze woont er nog steeds. V. Als 15-jarige scholier deed hij vakantiewerk bij Budelpack. .Zakken met melkpoeder lossen en na het maken van kleinverpakkingen ook weer laden. „Loodzwaar werk was het en ik heb toen ook veel met de heftruck gereden", herinnert Peter Nieuwkerk (37) zich nog goed. Vrij dag werd de vakantiewerker van toen geïnstalleerd als de nieuwe alge-* meen directeur van het Poortvlietse verpakkingsbedrijf. Stijn Heijs maakte plaats voor de vierde generatie van het familiebedrijf, dat aan 128 mensen werk biedt. André (links) en Peter Nieuwkerk kregen van de vertrekkende directeur Stijn Heijs - zelf zoon van een ondernemer - nog enkele tips mee. „Als je ouder wordt, kijk je meer naar de risico's, terwijl jongeren gedreven zijn om vooruit te willen. André, je hebt een fantastische zoon met veel kwaliteiten. Geef hem voldoende ruimte, laat hem zijn neus stoten en rem hem niet af. Peter, je bent er klaar voor, maar luister naar je vader, want die heeft er echt verstand van. Samen moeten jullie hierin de juiste balans vinden." Voor de directiewisseling waren be halve de medewerkers ook vele rela ties uitgenodigd. De vorige directeu ren van Budelpack Poortvliet, Peter Ingelse en Jan Bakker, waren aanwe zig. Burgemeester Nuis had enkele afspraken afgezegd om hierbij te kunnen zijn, want Budelpack neemt een bijzondere positie in omdat het wer-k biedt aan medewerkers van de sociale werkplaats de Betho. Ondanks de feestelijke entourage verheelde de nieuwe directeur niet, dat het bedrijf nog steeds last heeft van dc crisis. „We moeten er nog voor knokken." De aanwezige leve ranciers voegde hij gekscherend toe dat de prijzen omlaag moeten. De deeltijd-ww waarvan Budelpack lang gebruik maakte, was eind mei voor de technische dienst voorbij en eind augustus voor de rest van het personeel. „Wc hadden er graag lan ger gebruik van gemaakt, want we hebben het niet gemakkelijk. In 2009 hadden we nog zwarte cijfers, maar door de reorganisatie kwamen we op een kleine min uit. Voor dit jaar zien we nog geen verbetering omdat er nog heel veel onzekerheid in de markt is. Gelukkig hebben we pas twee grote projecten binnen: Honig familiegerechten waarmee we 2,5 jaar werk hebben en kauwgum voor de nict-Ncdcrlandse markt. En voor het eerst in vijfjaar hebben we weer een non-food klant, een Duitse scheermesjesfabrikant waarvoor we crème gaan verpakken." Eigenlijk was het een wonder dat vrijdagmiddag dc directiewisseling kon plaatsvinden, want met hel inter nationale Budelpack-concern is het slecht afgelopen. Alleen Poortvliet, waar in de negentiger jaren nog twee verpakkingsbedrijven stonden die sa men meer dan 500 mensen werk bo den, ontkwam aan het faillissement. Dankzij Peter, onthulde zijn vader. „Toen ik de Budelpack-groep begin 2007 verkocht, was er bij mijn zoon Peter de wens gegroeid om met na me deze vestiging toch in de familie te kunnen houden", vertelde André Nieuwkerk, die als grootaandeelhou der en commissaris nog steeds bij het bedrijf betrokken is. „Samen met de andere directieleden van Budelpack I Poortvliet hebben we toen dit bedrijf feitelijk teruggekocht, terwijl de rest van de groep naar nieuwe eigenaars ging. Natuurlijk hebben we toen nooit kunnen vermoeden, dat dit be sluit zo belangrijk zou worden voor deze onderneming. De Budelpack- groep viel tot ons aller verbijstering in 2009 uit elkaar en groot was de dankbaarheid in dit gebouw dat dit bedrijf destijds was afgezonderd van de verkoop. Ondernemen is een aan eenschakeling van kansen en bedrei gingen. Succes en mfslukkig ligt soms heel dicht bij elkaar", aldus André Nieuwkerk. Dc vertrekkende Stijn Heijs trad in 2003 aan bij Budelpack 1, de levens- middelentak in Poortvliet. „Het was een verliesgevend bedrijf, maar in twee jaar heeft hij voor een plus ge zorgd", zei Peter Nieuwkerk. - Hij prees zijn openheid en toegankelijk heid. „Je was één van de stuwende krachten achter vernieuwingen. Als partner van Mars, Sara Lee cn Heinz durfde je je nek uitsteken. Hele leuke dingen heb je tot stand gebracht, waaronder een sterke rendements- vcrbctering en cultuurverandering. Onlangs scoorde je je eerste order van onze verpakkingsinnovaties." Peter Nieuwkerk bedankte zijn voor ganger met een cd met de ontwikke lingen bij Budelpack in de afgelopen 7 jaar en persoonlijke boodschappen van dc medewerkers. Voor mevr. Heijs waren er bloemen. André Nieuwkerk prees Stijn Heijs voor zijn .voortreffelijke overbrug- gingsrol tussen twee generaties Nieuwkerk.' „Eervol neem je nu af scheid. Je kreeg in 2003 de verant woordelijkheid voor de levensmid- delentak en werd in 2003 statutair directeur. Toen mijn zoon Peter had aangegeven deze onderneming te willen voortzetten, wilde je een brugfunctie vervullen om dat moge lijk te maken. Jc wilde Peter graag klaarstomen voor deze rol en dat deed je met verve en toewijding. Het was letterlijk een zelfopofferende opdracht, want slaagde je missie, dan was je eigen rol ook vervuld. Een voorbeeld hoe het ook kan gaan in ondernemersland. Wij zijn jc als fa milie zeer erkentelijk en ook alle me dewerkers zijn jc dankbaar datje al tijd je beste inzet hebt gegeven om dit bedrijf verder te helpen en een toekomst te geven.. André Nieuwkerk feliciteerde Peter met zijn benoeming. „Geweldig fijn dat je dit oppakt. Je krijgt de leiding van Budelpack Poortvliet, staande op de schouders van je voorgangers. Het is kostbaar om te zien dat Peter In gelse en Jan Bakker hier zijn en zich betrokken voelen. We weten niet wat de toekomst gaat brengen. Voor mijn grootvader die in 1933 in Poortvliet met een elektrische bakkerij begon, was dal brood. Voor mijn vader, die in de vijftiger jaren met vier andere broodbakkers in Poortvliet zijn win keltje dreef en Zeelands grootste banketfabriek begon, waren dat koekjes. Voor mij verpakken, waar mee we in 1971 begonnen. Later gin gen we ook de productie van met na me persoonlijke verzorgingsproduc ten doen. Eerst in een paar fabrieken en tenslotte een stuk of 10, verspreid over de belangrijkste West-Europcse landen. Dc toekomst weten we pas later, maar Budelpack is een voor beeld van een familie-onderneming die steeds weer zoekt naar nieuwe kansen temidden van de bedreigin gen die er altijd zijn. Ook nu gaal de onderneming weer door een tijd van crisis. Niemand weet hoe lang die nog gaat duren. Maar zoals altijd zal de familieonderneming tol het uiter ste vechten om het erfgoed in stand tc houden voor de familie en voor al len die ervan afhankelijk zijn." „De creativiteit en ondernemings geest is groot in de gemeente Tholen cn speciaal ook bij Budelpack", zei burgemeester Nuis. „Het gemeente bestuur is heel blij, dat deze onderne ming als industrieel erfgoed in Poortvliet is blijven bestaan. Zeker ook gezien het belang voor de werk gelegenheid. Tijdens een werkbe zoek spraken we over de mogelijk heid om mensen met een beperking hier een plaats te geven en de Betho deed zijn intrede bij Budelpack. Dank voor de bereidheid ook van Stijn Heijs om voor dc Thoolse ge meenschap iets extra's tc doen. Bu delpack gaat voor reputatie cn dan komt het aan op leiderschap. Voor dc troepen uit en achter de troepen aan. Stijn Heijs deed dat 7 jaar met visie. Met alle medewerkers heb je deze onderneming klaar gemaakt voor de toekomst." Doorspekt met anekdotes sprak de burgemeester na de vertrekkende ook dc nieuwe directeur toe. „Met de familie Nieuwkerk blijft Budelpack in vertrouwde handen en ik hoop dat dit bedrijf vele jaren werk mag bie den." Nuis bood Stijn Heijs gezien zijn inspanningen voor de Betho een attentie aan. Ook Betho-direeteur Lccnhouts. die volgend jaar vertrekt, was aanwezig bij de directiewisse- !>ng. Stijn Heijs keek terug op 'zeven fan tastische jaren in een dynamisch be drijf..' „Dc dankwoorden die zijn ge uit, zijn niet voor mij, maar voor ons geweldige team. Dankzij onze mede werkers - toen ik kwam, hadden we nog bijna 200 mensen in dienst - hebben we veel bereikt." De vertrek kende directeur vond dat in het kader van maatschappelijk verantwoord ondernemen de Betho moet blijven bij Budelpack. Hij blijft als adviseur beschikbaar voor dc Poortvlietse on derneming, maar Stijn Heijs is ook bezig om zijn vliegbrevet te halen en hij heeft nog een hobby: sledehon den. Naast het dictee, dat Nel Slager-den Engelsman zal lezen, is er ook voor het publiek het nodige te beleven op deze avond. Want terwijl dc jury de dictees nakijkt, brengen de teno- rengroep Derrière Village en Oud- Vossemeers Muziekvereniging drie nummers in dialect. Vervolgens is de zaal aan dc beurt. Zij moeten de betekenis raden van een aantal woorden en uitdrukkingen. Dit ge beurt via het systeem 'pet op, pet af', wat uiteindelijk één winnaar moet opleveren. Nadat het dictee via een groot scherm helemaal is doorgenomen, wordt de winnaar bekend gemaakt. Deze krijgt uit handen van commis- VERVOLG VAN VOORPAGINA Toen" Jeroen Knols voor hel eerst op Tholen kwam, viel hem op, dat er op het gebied van recreatieve voorzieningen rfiets was. „Wat cr aan nieuwe ontwikkelingen komt, is dan ook gelijk maatgevend om alles naar een hoger niveau te til len. Maar alleen met mijn plan werkt het niet, ook de omgeving moet interessant zijn voor de be zoekers," Knols noemt als voorbeeld het ha venplan Sint-Annaland. „Als je daar voor 500 tot 700.000 euro ap partementen verkoopt, dan moet de rest van de voorzieningen ook goed zijn. Op de Speelmansplaten bij de Öcstcrdam loopt Mark Vcr- wey daar ook tegenaan. Hij heeft prachtige woningen, maar de ver koop is heel moeilijk zonder voor zieningen daar omheen. Een huisje in de polder bouwen, dal is niets, er moet veel meer bij cn alles moet ook op elkaar aansluiten. Vertier en educatie voor de kinderen bij voorbeeld. Toeristische bewegwij zering is ook zo'n onderdeel. Dat willen wc samen met de campings aanpakken. Makelaars, verzeke raars, slagers, bakkers, enz. gaan meeprofiteren van de uitbreiding in de toeristische sector. Er is een meerwaarde voor iedereen!", al dus Jeroen Knols. Hij vindt dat alle krachten gebun deld moeten worden om het opti male te bereiken. „Alleen met rust, ruimte en water kom je er niet. saris van de koningin Karla Peijs een wisseltrofee, gemaakt door oud-Thoolse Veronie Rens. De jury bestaat, naast Nel Slager, uit Lea Rijstenbil, Rie Rosmolen, Jopie Meerman, Jacob en Tonnie Duijzer, en Kees de Koning. Zij hanteren de Schriefwiezer van dc Zeeuwse dia- lectvereniging als maatstaf. De bedoeling is om van het Thools dictee een jaarlijks terugkerend ge beuren te maken. Publick dat hel dictee wil bijwonen, kan toegangs kaarten kopen. De opbrengst van de kaartverkoop gaat volledig naar het goede doel van Oud-Vossemeer 600 jaar: een school voor gehandicapte kinderen in Zuid-Brazilië. •want dat roept iedereen. We moe ten van Tholen geen tweede Re- nesse maken, maar het fietsen, dui ken, wandelen, watersport, e.d. kunnen zeker meer gepromoot worden. Ook de landbouw kan hierbij een rol vervullen met ande re, beeldbepalende teelten. En de gemeente natuurlijk. Het opknap pen van de Haven in Sint-Maar tensdijk past daar zeker goed in. Een goede coördinatie is belang rijk, anders zijn het altijd dezelfde mensen die hun portemonnee moe ten trekken. Wij zijn nu 3,5 jaar met de plannen bezig en de voor bereidingen kosten tonnen per jaar. Veel tijd hebben wc besteed aan overleg met allerlei instellingen. Binnenkort komt het voorontwerp- bestemmingsplan voor Buitenhof Tholen." Jeroen Knols brak zijn studie fis caal recht in Maastricht af om via bedrijven in Amsterdam en Den Haag bij toeval in Scherpenisse te recht te komen, waar hij in 2006/2007 camping de Pluimpot van de familie Zwikker overnam. „Ik kwam in contact met de ge meente en de impuls van Sint- Maartensdijk en Scherpenisse sloot naadloos aan bij onze ambi ties. Gelukkig is Kees van Dis, met wie ik veel gesprekken heb ge voerd, wethouder gebleven. Dat geeft stabiliteit en betrokkenheid", zegt Knols. Maak nu kennis met de aansprekende dames- en herenmode bij Den Engelsman en Van Driel. Wij adviseren u graag bij het maken van een keuze. a siqn of (rtendshtp www.denengelsmanenvandriel.nl Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, tel. fax (0166) 65 24 90 maandagmorgen gesloten, vrijdagavond koopavond Advertentie I.M. Peter Nieuwkerk (getrouwd, 1 zoon en 2 dochters) haalde zijn vwo-diploma op 't Rijks in Bergen op Zoom en ging vervolgens naar de heao in Breda. Bij Audi-importeur PON in Leusden kreeg hij in 1995 zijn eerste baan in de verkoop. Daarna volg den Bakker Continental in Etten-Leur en Storapack in Ouden bosch, waar Peter als hoofd verkoop Benelux in 2004 vertrok. Toen was er een vacature in de verkoop bij Budelpack I en Pe ter werd aangenomen door Stijn Heijs. De laatste jaren was hij commercieel directeur en vanaf 1 oktober algemeen directeur. Samen met Win Claus (hoofd productie) en Marcel Baljeu (hoofd financiën) vormt hij de leiding van Budelpack Poortvliet. Er wordt een nieuwe commercieel directeur gezocht. Die taken doet Peter er voorlopig zelf nog bij. VJ

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5