Activiteitenbegeleidster Ina Zwaai werkt graag met dementerenden Kleine stam bij zwarte rivier krijgt weer les in eigen taal Bespreking masterplan Tholen is uitgesteld Eis vier jaar verkrachting en ontvoering vriendin Thoolse viert smaragden jubileum in zorgcentrum Ten Anker 3 Het masterplan Tholen kreeg als ondertitel mee 'te veel om op te noemen.' Nu lijkt het te complex te worden om het behappen. De gemeenteraad haalde donderdagavond het punt van de agenda. Eerder maakten SGP. CU, SP en ABT al een voorbehoud over het verplaatsen van de sportvelden en het zwembad naar een plek ten noorden van de Nieuwe Postweg. Donderdag 30 september 2010 EENDRACHTBÖDE, DETHOOLSE COURANT Bergenaar kweekte ook hennep in Poortvliet Heeft een 25-jarige man uit Bergen op Zoom zijn vriend in ontvoerd en daarna in een woning in Poortvliet ver kracht? Daarover moet de rechtbank in Middelburg zich volgende week uitspreken. Officier van justitie W. Suij- kerbuijk was er zeker van en eiste donderdag vier jaar cel. In de eis werd een mishandeling, een bedreiging en het bezit van een hennepkwekerij meegenomen. Het zwaartepunt van de strafzaak lag op de verkrachting en de ontvoering, die 9 april van dit jaar zou hebben plaats gehad. „Het was een relatie van aantrekken en af stoten. De grenzen zijn hier overschreden", zei de offi cier. Op een versierde duofiets reed Ina Zwaal-van Vossen donderdagmorgen van de Windsingel in Tholen naar Ten Anker. Met kleindochter Anne voorop. „Prachtig was het. Ik voelde me net de koningin", zegt de activiteiten begeleidster. Ze werkt veertig jaar in het zorgcentrum en werd daarom thuis opgehaald door collega Evelien Groeneveld. Geslagen Witwassen Strafblad Kleinschalig Prognoses Zorg Nieuwenhuis over scootmobiels Mare Arnoudse en zijn vrouw Neide Aarnoudse-Moura bereiden zich voor op het zendingswerk in het Amazone gebied in Brazilië. Ze gaan zich onder meer bezighouden met het leren lezen en schrijven van een inheemse stam die leeft langs de oever van een rivier. Om het werk mo gelijk te maken, is er door vrienden van het stel een co mité gevormd om fondsen te werven. Het paar leeft van giften. De Fluplanders Kees en Sarine Bakker en Ruud den Haan en de Vossemeerders Pauline en Leo Konijn hebben het TFC opgericht, het thuisfront comité. De uitzendende kerk is de Hervormde Gemeente Sint- Philipsland. Mare en Neide Aarnoudse-Moura bereiden zich voor op zendingswerk Amazone Motorbootje Weerstand Projectkosten Zesde lustrum van taptoe Vossemeer Woningbestand Castria gestegen Raad vreest voor tekort van ruim 2,7 miljoen euro Ina Zwaai geniet, met haar man Arie en de kleinkinderen Noud (links) en Anne, in Ten Anker van de huldeblijken ter gelegenheid van haar veertigjarig dienstverband. Verdachle cn slachtoffer leerden el kaar tijdens de zomer van vorig jaar in Renesse kennen. Ze gingen een relatie aan en besloten al snel te gaan samenwonen. Eerst bij zijn oma in Bergen op Zoom, daarna in Poortvliet. Er was sprake van een knipperlichtrclatic. Zij zat in Rotterdam toen hij 9 april weer contact met haar zocht en voorstelde om een dagje uit te gaan. Hij pikte haar op. Ze zouden naar de kermis in Bergen op Zoom gaan, maar zover kwam het niet. In de auto ruzieden ze om een smsje dat ze op haar mobieltje had bin nengekregen van een vriend. Hij pakte de gsm af cn zou haar toen met de dood hebben bedreigd. „Hij belde mensen van het woonwagen kamp. Ik was doodsbang", ver klaarde ze later. In Bergen op Zoom trok hij haar mee de woning in van oma, waarna ze naar boven gingen. Oma hoorde geschreeuw en haar om hulp roepen. Vervol gens hoorde ze glasgerinkel. Toen oma wilde weten wat er speelde, gooide haar kleinzoon een slipper naar haar. De man zou zijn vriendin hebben geslagen en haar aan de haren heb ben getrokken, maar dat werd door hem ontkend. „Ik heb haar alleen een duw gegeven", zei hij op de zitting. Ze moest vervolgens terug in de auto, waarna ze naar een ga ragebedrijf in Rucphcn reden. „Ze had toen kunnen vluchten als ze gewild had", meende dc verdachte. Zelf zei ze hierover dat ze in de au to moest blijven zitten. De rit ein digde in Poortvliet. In de woning zou ze zijn verkracht. De Berge naar ontkende. Hij vertelde vrijwil lig seks met haar te hebben gehad. Het slachtoffer stelde dat ze geen seks wilde, maar zich moest uitkle den. Ze had gehuild, maar had er aan toegegeven. „Ze stribbelde niet tegen. Hij was de baas. Ze heeft het Sri sPe' meegespeeld om weg te gera- I ken", verzekerde de officier. Toen verdachte op dc bank in slaap viel, rende ze op blote voeten naar bui ten. Ze belde aan bij wildvreem den, die dc politie inschakelden. Verdachte was er inmiddels in zijn auto vandoor gegaan. De politic zette de achtervolging in, maar raakte de auto kwijt. In een schuur achter de woning in Poortvliet werd een hennepplanta ge aangetroffen. De man erkende de kwekerij te hebben opgezet. Er werd stroom buitenom dc meter af getapt. De rekening van Delta Nuts bedroeg bijna 3.000 euro. De op brengst van één oogst was 8.000 euro, maar om spullen te kopen zei hij 6.000 euro te hebben geleend. Dc Bergenaar werd 20 april aange houden. De officier vond ook het witwassen van crimineel geld be wezen. Advocate G. Kouijzcr bepleitte vrijspraak voor de verkrachting en de vrijheidsberoving. „Haar ver klaringen zijn tegenstrijdig. Ze heeft gelogen tegen de rechter commissaris en de politie. Bij de ontvoering had ze alle kans om te ontsnappen. Dat deed ze niet. En de verkrachting is niet gebeurd. Zij heeft er zelf actief aan deelgeno men en heeft vrijwillig seks gehad. Er is geen bedreigende situatie ont staan." Dat ze actief mee had gedaan sloot volgens de officier de verkrachting niet uit. De strafpleitster had de in druk dat het slachtoffer haar cliënt een hak wilde zetten. „Het is toch opmerkelijk, dat zij telkens contact zoekt met hem, terwijl hem een huisverbod is opgelegd. Dit is geen gewone relatie. Zij gaan anders met elkaar om. Een paar dagen later worden er over en weer smsjes ge stuurd alsof er niets is gebeurd." Dc man zit inmiddels ruim vijf maanden in voorarrest. Op zijn Strafblad staat een veroordeling voor diefstal en een opiumdelict. Kouijzer vroeg om een celstraf die gelijk staat aan het voorarrest en eventueel een werkstraf. De offi cier van justitie heeft beslag laten leggen op auto's verdachte (BMW) en kondigde ook nog een ontne mingsvordering (hennepteelt) aan. De rechtbank doet 7 oktober uit spraak. Vijf ochtenden in dc week werkt Ina Zwaai (57) momenteel in Ten Anker. Op dc Vliedberg, de geslo ten afdeling voor dementerende ou deren. „Daar werk ik heel graag mee", zegt ze. „Je bent belevings- gericht met hen bezig. Geeft ze een zinvolle dagbesteding.- Het zijn mensen die je zoveel mogelijk in hun waarde moet laten." Negen jaar geleden rondde de Thoolse dc tweejarige SPW-oplei- ding voor activiteitenbegeleidster - tegenwoordig: medewerker welzijn - met succes af. Ze moest iets an ders gaan doen nadat ze, na aan houdende lichamelijke klachten, was afgekeurd voor het werken in de zorg. Want tevoren werkte ze als bejaardenverzorgende en eerste be- jaardenverzorgende in het zorgcen trum. '„Je bent op je zeventiende hier ge komen en bent nu 57. Dat is een mensenleven. Je had in die periode verschillende functies, dienstver banden, werkplekken en collega's, en maakte heel veel bewoners mee", zei directeur Joost Zielstra. Hij had uitgerekend dat Ina Zwaai bijna 25.000 uren heeft gewerkt voor de SVRZ. „Je bent betrokken geweest bij iedereen die woont cn werkt in Ten Anker. Een dienstver band waar we trots op zijn." Ziels tra omschreef de jubilaris als een fijn mens, iemand die klaar staat voor collega's en bewoners. „Dat is iets waar we je van harte voor wil len bedanken." Eigenlijk had de uit Sint-Annaland afkomstige Ina Zwaai in de kraam zorg willen gaan werken. „Maar toen ik van school kwam, moest ik wachten tot ik 17 jaar en 7 maanden oud was om aan die opleiding te kunnen beginnen. Voor mijn Inas- opleiding had ik in Ten Anker stage gelopen, cn zuster Engelvaart (de directrice - red.) vroeg me om er tijdelijk te komen werken." Dat deed ze, en vervolgens kreeg ze de kans om de opleiding voor bcjaar- denhelpslcr te gaan volgen. Spijt van die 'carrièreswitch' heeft mevrouw Zwaai niet. „Het was al lemaal heel kleinschalig. Het oude Ten Anker was klein en overzichte lijk. de flat was er veertig jaar gele den ook nog niet." Het zorgcentrum had een eigen moestuin en een vas te tuinman. Ina: „De groente vroren we in. Een kok was er niet. dus ko ken deden we als personeel zelf." Dc Thoolse is in het oude Ten An ker een huiskamerproject gestart voor dementerende ouderen. „Toen de nieuwbouw klaar was, is dat naar de Vliedberg verhuisd." 'Veel heeft Ina Zwaai de afgelopen jaren in de zorg zien veranderen. „De zorgzwaarte is erg toegenomen en we zijn overstelpt met regelingen", zei Zielstra. „Niet allemaal ten goe de, dat weten wc. Maar we weten óók dat dc toekomst nog heel an ders zal zijn. Willen we die toe komst aankunnen, dan hebben we mensen nodig als jou. Betrokken en collegiaal." Een van de veranderingen is, dal de zorgcentra weer kleinschaliger gaan werken. Ina Zwaai ziet er de voordelen van. „Bewoners reageren daar heel anders op dan in een grote groep. Ze kunnen zich beter ont plooien." Op de Vliedberg kwamen collega's en bewoners de jubilaris feliciteren tijdens een feestelijk uurtje. Ze kreeg bloemen en andere attenties. Heel bijzonder vond ze een al6um van de collega's, met persoonlijke felicitaties afgewisseld met berich ten over gebeurtenissen in Ten An ker. Er was koffie met gebak, en daarna een drankje met een hapje. Ina Zwaals man. dochter en klein kinderen waren daar ook bij. 's Avonds volgde nog een etentje met de collega's. Het project zou 24,5 miljoen euro kosten terwijl voldoende financiële dekking voor het plan ontbreekt. Een memo van wethouder Peter Hoek met een toelichting op de ex- ploitaticopzet en de investerings plannen. deed fractievoorzitter Bert van Eenennaam op de rem trappen. Hij stelde voor om het agendapunt niet te behandelen. „Gelet op dc complexiteit, willen we de informa tie die we hebben gekregen nog eens goed bestuderen en het voor stel in de eerstvolgende vergade ring bespreken." Van Eenennaam kreeg onmiddellijk steun van alle andere zes fracties. De variant waarbij de sportvelden en het zwembad worden verplaatst naar een plek ten noorden van het viaduct over de Nieuwe Postweg scoorde het hoogst. Waarbij de scholen dan meer ruimte zouden krijgen op het sportcomplex van de Bent en Eegedima. Maar de cijfers die de wethouder aanleverde, lijken de zaak weer op losse schroeven te zetten. Bij alle varianten die door gerekend zijn, is er een tekort op dc exploitatie en daar moet eenmalig dekking voor worden gezocht. Bij dc voorgestelde variant, nummer 6, is er een tekort van 2.707.000 euro. De kosten zijn 13.015.000 euro, de opbrengsten 9.236.000 euro. Dat betekent dat er een tekort is van 3.779.000 euro. De rente daarover bedraagt 812.000 euro. Het saldo zou dan eind december 2021 2.7007.000 euro bedragen. Bij de kosten zijn acht zaken beke ken: inbreng boekwaardes, ver wervingskosten, sloop en sanering, bijzondere kosten, omslagkosten, bouw- en woonrijp maken, inflatie planontwikkelingskosten en infla tie. Bij de opbrengsten zijn voorzie ningen, woningbouw, subsidies en inflatie opgenomen. Daarbij is uit gegaan van het uitvoeren van de plannen in 2018. Wordt echter het sportpark eerder verplaatst en de woningbouw later gerealiseerd, dan wordt het exploitatietekort hoger. Wat de investeringsplanning be- Hcnk Nieuwenhuis (PvdA) maakt zich zorgen over het rijgedrag van scootmobielgebruikers. Dat zei hij donderdag in de gemeenteraad naar aanleiding van het uitstellen van een cursus voor scootmobiel gebruikers. Hij wilde weten waar om de cursus niet doorgaat. Vol- treft, is er voor de scholen 14.134.566 euro berekend, voor het zwembad 2.640.654 euro, voor het uilbreiden van Mculvliet 4.465.179 euro: totaal 21.240.399 euro. Dat brengt de kapitaallast op 1.437.345 euro. Dat bedrag komt jaarlijks te rug in de begroting. In het overzicht brengen b. en w. ook de prognoses in kaart van het aantal leerlingen. Verwacht wordt dat het aantal leerlingen zal vermin deren. Het totale overzicht kon ech ter nog niet worden gegeven omdat het overleg met de schoolbesturen er nog over moest plaatsvinden. Het aantal groepen neemt bij de meeste scholen af. Bij de Eben Haëzer van veertien naar dertien, bij Ter Tolne van elf naar negen, bij De Kraal van zeven naar zes. Op de Regenboog cn dc Veste blijven de groepen gehandhaafd met tien en respectievelijk drie. Volgend jaar wordt een conceptplan opgesteld. Daarin wordt onder meer ingegaan op de fasering, de inzet van personeel, de financiële dekking in het licht van een moge lijke uitvoering van de voorkeurs variant 6. Dan is er echter nog geen sprake van een vastliggend uitvoe ringstraject. Daarover moet de ge meenteraad een apart besluit ne men. „Uw gemeenteraad heeft dan nog alle vrijheid om af te wegen welke wijze dc ervaren knelpunten uiteindelijk op bevredigende wijze worden opgelost", besluit wethou der Hoek. Burgemeester W. Nuis wilde van de SGP wel weten of de fractie de vol gende keer dan wel weer hetzelfde voorstel wil bespreken. Van Eenen naam zei dat hij eerst overleg wil den cn dat zijn fractie mogelijk met een amendement zal komen. „Dat kan altijd nog," zei Nuis, „maar dat is niet mijn vraag." Na enig aan dringen zei de SGP-fractievoorzit- ter dat het voorstel gehandhaafd kan blijven. gens wethouder Jan Qu<desluijs was er geen capaciteit m.a.w. zijn j- er geen ambtenaren voor beschik- baar. Nieuwenhuis zei zo'n cursus wel belangrijk te vinden. „Als ik zie hoe sommigen in het verkeer zich gedragen, dan maak ik me wel eens zorgen." Mare Aarnoudse en zijn vrouw Neide op bezoek bij de indianenstam in het Amazonegebied in Brazilië. Mare: „Ze steunen ons niet alleen in dc voorbereiding, maar straks ook in het veld. Niet alleen prak tisch maar ook met gebed." Dc 46- jarige Aarnoudse is altijd wel geïn teresseerd geweest in bijbelver talingen en de verhalen van zende lingen die onder moeilijke omstan digheden het Woord van God over brengen. „Maar altijd vanuit mijn luie stoel. Ik vond het makkelijker om af en toe wat geld over te ma ken." Hij was al wel bekend met Wycliffe Bijbelvertalers, een orga nisatie die met 6000 leden wereld wijd actief is cn Engeland als thuis basis heeft. En hij was bekend met het feit dat 200 miljoen mensen nog geen bijbel hebben in hun eigen taal, vertelt hij. Toch zat hij niet te springen om onder tropische om standigheden dat werk te gaan doen. Maar daar kwam van liever lee verandering in. Aarnoudse's eerste vrouw die overleden is, stond op het punt om zich te gaan oriënte ren, vertelt hij. „We zouden samen naar Engeland gaan voor een cur sus. Ik zou dan wel meegaan, maar verder geen gedoe. Voordat we er heen zouden gaan, is ze door ziekte overleden." Uiteindelijk is Aarnoudse in 2007. toch gegaan. Naar het Europese trainingscentrum in dc buurt van Londen. „Ik vond het machtig inte ressant. Tot mijn stomme verbazing begon mijn houding te veranderen. Ik ging meer boeken lezen over dc zendingstaken. Op een gegeven moment kom je er niet meer onder uit. Stapje voor stapje kwam het dichterbij." Aarnoudse was ervan overtuigd dal hij verder wilde cn volgde vorig- jaar een langere cursus. „Het gaat er dan om welke keuze je wilt ma ken. Richt je je op een studie van een taal, ga je bijvoorbeeld dc alfa betisering in of ga je je bezig hou den met het bevorderen van hel Bij belgebruik?" Hij leerde in Engeland de Brazili aanse Neide Moura kennen die al jaren actief is als zendingswerkster voor Wycliffe in het Amazonege bied. In maart trouwden ze in Tho len voor de wet. Later werd het hu welijk in Brazilië ingezegend in de Presbyteriaanse kerk, de evenknie van de Nederlandse Gereformeerde Kerk. Mare: „Toen we elkaar ont moeten, waren we prettig verrast dat we zoveel in elkaar herkenden. Dankzij de gemeenschappelijke ba sis van ons geloof." De nu 44-jarige Neide wilde meer van haar leven maken, vertelt ze. Niet zoals de evangelist Billy Gra ham, de Amerikaanse invloedrijke televisiepredikant die miljoenen in vervoering wist te brengen, maar op een andere manier. Ze had de uni versiteit bezocht ('bachelor of arts') en gaf les in het Portugees. Ze leer de mensen kennen van de bijbel- school en hoorde verhalen over het werk van Wycliffe. In 2005 volgde ze in de hoofdstad Brasil een cursus van vijf maanden over het vertalen van de Bijbel en het alfabetiseringswerk. „Ik liep stage bij een inheemse gemeen schap in het noordwesten van Bra zilië. Na mijn stage werd ik uitge nodigd om daar te komen werken. Om er te komen, moetje vanuit Sao Gabriël da Cachoeira, een plaatsje van 8000 inwoners, de rivier Rio Nigro, de zwarte rivier, oversteken. Met een klein motorbootje doe je daar vijftien tot twintig minuten over. Tropisch regenwoud. In het dorpje is een schooltje, waar we be zig zijn de Bijbel te vertalen in de taal van de stam. We helpen ook bij het lesgeven op school." In de zomer regent het bijna elke dag, in de winter elke dag, zegt Neide. Meestal is het 37 tot 38 gra den. Zakt het kwik naar dertig gra den, dan is dat zeer aangenaam. Mare: „Het regent er warm water." De taal van de stam, het Daw, is al geanalyseerd. Het is een van de vier talen in het gebied dat bekend staat als Alto Rio Negro en zich uitstrekt tot Colombia en Venezuela. Som mige talen worden ook door stam men in dc grensstreek gesproken. Het Daw behoort tot de Maku-fa- milie en kent voornamelijk woor den met één lettergreep. Neide „De stam wordt vanwege de taal door andere stammen gediscrimineerd. Het is maar een hele kleine ge meenschap. In de jaren tachtig wa ren de Daw bijna uitgestorven. Vijf tien jaar geleden waren er nog 63 mensen over. Nu zijn er weer 113." Het zijn jagers en verzamelaars, vertelt Neide. De mannen gaan op jacht. Niet meer met pijlen, maar met geweren. Soms zijn ze een week lang weg om in de bergen te jagen. Hun prooien zijn moerasher ten, wilde zwijnen, tapirs, kaai mannen, vogels. Maar ze verbou wen ook gewassen zoals .maniok. „Ze leven in een kleine gemeen schap maar hebben wel contact met andere stammen en met mensen uit de stad. Ze verwaarloosden hun tradities, hun taal cn dans. Er werd veel alcohol gedronken. Als wij er niets aan zouden doen, dan waren ze al uitgestorven. Ze krijgen op school nu weer les in hun eigen taal." Ook Mare maakte al kennis met de Daw. Na een lange reis, vooral door dc lucht. „Brazilië is een prachtig land, immens groot. Van Rycife aan de kust vlieg je nog eens 2,5 uur naar Brasil. Daar zijn we op het kantoor van Wycliffe ge weest. Dan is het nog eens 2,5 uur vliegen naar het noorden, naar Ma- naus. Vandaar moetje nog een paar uur vliegen naar Sao Gabriël. Het is overweldigend. En dan heb je nog maar een paar plekken van Brazilië gezien." Ook hij stak de zwarte rivier over en maakte kennis met dc stam waar zijn vrouw al voor werkt. Een bij zondere ervaring. Zijn aanvankelij ke weerstand tegen het leven onder voor westerlingen primitieve om standigheden, was verdwenen. „Ik heb een moeilijke tijd gehad toen mijn vrouw overleed en daarna. Maar op het moment dat ik tegen God zei: ik leg mijn toekomst in Uw hand, heb ik geen nacht wakker gelegen van enge beesten of zo. Hij heeft dat gewoon weggenomen. Ik kan het niet anders zeggen." Mare probeerde zelfs mee te doen met de traditionele dans van de Daw. Hij lacht er om: „Dat ging niet erg goed." In het dorp aan de oever van de ri vier en in Sao Gabriël beschikt Wy cliffe over een verblijf. Dc zen- dingswerkers gebruiken computers, maar in het dorp kan dat maar een paar uur per dag. Met behulp van een aggregaat worden de computers van stroom voorzien. Om uitgezonden te worden, moeten de kandidaten psychologisch en medisch getest worden. Er komt zelfs een commissie aan huis, ver telt de Vossemeerder. Bovendien moet de kandidaat over veertien on derwerpen een geloofsverklaring opstellen. Er wordt nagegaan of hij in staal is om met andere'culturen om te gaan of zelfs te integreren. „Je krijgt een opdracht van twee jaar. We gaan eerst een jaar naar Brasil. Voor mij om Portugees te le ren en een vertaalcursus te doen. De verwachting is dat we het twee de jaar naar de plaats van bestem ming gaan." Aarnoudse zal ook het Daw leren. Volgend jaar hopen ze te kunnen vertrekken. Aarnoudse was tot 1 juli veiligheidsdeskundige bij AVR, afvalverwijdering Rijnmond. „Vanaf dat moment was ik met 50 andere collega's boventallig. Ik zit nu in een traject met' een baan- coach." Voor de uitzending zijn ze zelf ver antwoordelijk. „Mensen die uitge zonden worden leven van giften. Ie dereen heeft een comité die hen daarbij helpt. Het werven van fond sen begint nu zo'n beetje. Als er geen fonds is, kun je niet vertrek ken. Het geld is bestemd voor het levensonderhoud. Verder zijn de reizen en de verzekeringen duur. Voorzieningen voor de toekomst zijn er niet. Er zijn ook nog project kosten. Bijvoorbeeld voor lokale helpers die opgeleid worden." Voorzitter van het TFC is Leo Ko nijn uit Oud-Vossemeer. „Mijn vrouw en ik zijn al heel lang be vriend met Mare Aarnoudse. In die tijd hebben we het hele traject ge volgd dat hij zich geroepen voelde om dit werk te gaan doen. Wij zijn lid van de Hervormde Gemeente Tholen, de drie andere leden van de Hervormde Gemeente Sint Philips- land." De drumfanfare Deltaband Vlissin- gen en de showband Avalance Vlaar- dingen zijn op 9 oktober te gast bij de taptoe van Oud-Vossemcer's Mu ziekvereniging (OVM). Een lustrum- editie, want het muziekfestijn wordt voor de dertigste keer georganiseerd. Na de intrada treedt de drumfanfare uit Vlissingen als eerste voor het voetlicht. Dc band valt op door de Engelse stijl, die onder meer tot uit drukking komt in het gala-uniform. Ze brengt zowel een exercitieoptre den, als een optreden met muziek uit musicals. Avalance brengt met de show 'Made in Holland' muziek uit de jaren zeventig. Nummers van Earth and Fire, George Baker Selec tion, Kayak, Shocking Blue en Gol den Earring zullen over het plein aan de Raadhuisstraat klinken. OVM zal met de fanfare, tamboers cn majoret tes voor het voetlicht treden. Dc ver eniging, die 85 jaar bestaat, heeft een druk jaar achter dc rug met de ver schillende bijdragen aan de viering van 600 jaar Oud-Vossemeer. Wat OVM op dc taptoe brengt, blijft een verrassing. Het programmaboekje zwijgt er over. De taptoe in Oud-Vossemeer begint om half acht. Een uur eerder is er een streetparade, waarna de korpsen zich vanaf kwart over zeven presenteren op het plein. Het aantal woningen in bezit van woningcorporatie Castria is in 2009 gegroeid van 3955 naar 3967. Daar van staan er 2560 in Tholen. Daar mee bezit Castria 25 procent van het totale woningaanbod in Tholen. De corporatie heeft vorig jaar 26 woningen aangekocht en 14 ver kocht. Huurders hebhen de moge lijkheid hun woning te kopen en daarvoor heeft de woningcorporatie samen met Hopmans en Gccnse makelaardij het concept Slimmer Kopen bedacht. Via een speciale constructie krijgen huurders korting op dc aankoop van hun woning. Sinds dc invoering in 2008 hebben daar drie huurders gebruik van ge maakt: twee in Sint-Maartensdijk en één in Tholen. Huurders van Castria in Halsteren maken volgens directeur Jaap Kloet wel vaker ge bruik van Slimmer Kopen. Volgens Kloet ligt dat aan het verschil in huizenprijzen: in de gemeente Tho len zijn die over het algemeen lager en is het voor kopers soms aantrek kelijker om zonder Slimmer Kopen een hypotheek af te sluiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3