Eerste cd van een enthousiaste club Kassen trekken duizend mensen 3^ Verkoping Ger. Gem. Poortvliet brengt drieduizend euro op i TTT! Houte Geen airco in de bus Rijtoer is hoogtepunt Prinsjesdag 'Het legaat maakt veel los' Jim Grootscholte had meer banenzoekers verwacht Bedrijven naar Welgelegen II Tien kandidaten voor waterschap Van Luijk koopt kas Mosselman Donderdag 23 september 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Instrumenten Dankbaarheid Mannenkoor DEV uit Sint-Annaland De leden vroegen er al langer om, maar dirigent Koos van der Slikke vond dat zijn koor eerst cd-waardig moest zijn. Vrijdagavond 1 oktober is het zover. Dan presen teert het chrtistelijk Sint-Annalands mannenkoor Door Eendracht Verbonden haar eerste cd met achttien num mers. Een deel van die liederen wordt tijdens de presen tatie in de hervormde kerk, aanvang half acht, ook ge zongen. In de voorverkoop zijn al ruim 400 cd's verkocht. De belangstelling voor de open dag van het nieuwe glas tuinbouwbedrijf 4Evergreen in Sint-Annaland overtrof de verwachtingen van ondernemer Jim Grootscholte. „Er zijn wel duizend mensen geweest en heel veel uit de om geving. Daar was ik wel blij mee." Grote spinnen De verkoping van de zendingscommissie van de Gere formeerde Gemeente in Poortvliet heeft zaterdag 3000 euro opgebracht. Het was de vijfde keer dat de commis sie de verkoping hield. Dit keer voor het eerst op het ter rein van tuincentrum van Piet en Bep Heijboer aan de Paasdijkweg. interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Dubbele opnames Kerstconcerten Onder de 164 kandidaten van de negen partijen die in november aan de water schapsverkiezingen meedoen, zijn tien Tholenaren. Bij de VVD. lijst 2, zijn dat Gabri Hoek (7) uit Sint-Maartensdijk en Anton van Oost (16) uil Tholen. Voor de PvdA, lijst 5, is alleen de zittende hoofdingeland Ellen van der Wal uit Sint- Maartensdijk een kandidaat van Tholen. De SGP, lijst 6, heeft er twee: Kees Ver loop (2) uit Oud-Vosscmcer en Chris Koopman (7) uit Sint-Maartensdijk. Bij het CDA, lijst 7, zijn er ook twee Thoolsc kandidaten: 4. Johan van der Wel uit Tho len en 10. Wim van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacobapolder. Han van 't Hof (10) uit Sint-Annaland is de enige Thoolse kandidaten bij de Partij voor Zeeland, lijst 8. De ChristenUnie, lijst 9, tenslotte schuift twee Tholenaren naar voren: 7. Come van Leeuwen uit Sint-Annaland en 10. Kees van der Eist uit Tholen. Lijst 1, Water Natuurlijk, lijst 3 Algemene Waterschapspartij alsmede lijst 4, Water schapspartij Zeeuws-Vlaanderen. hebben geen Thoolse kandidaten. De verkie zingen zijn nodig in verband met de fusie van de waterschappen boven en onder de Westcrschclde, die samen verdergaan als waterschap Scheldestromen. er al veel in slagwerk geïnvesteerd, dus nu komen er waarschijnlijk nieu we blaasinstrumenten bij. „Unifor men in elk geval niet." Ook de aan schaf van een vervoermiddel voor het transport van instrumenten en andere attributen naar concerten staat nog op het verlanglijstje. „Gezien de hoogte van de investeringen bij onze vereni ging zal het bedrag snel op zijn", ver wacht de voorzitter. „Als je 60 actieve leden hebt, is er heel wat nodig en we hebben nu de financiële middelen om onze vereniging te verbeteren, dankzij Ko en Rina Slager. Eigenlijk denken te weinig mensen tijdens hun leven aan de mogelijkheden van schen king." VERVOLG VAN VOORPAGINA Destijds is wel het weiland aan de Hoendcrweg, waar vroeger de ijsbaan lag en nu de Wellcvaete staat, voor een symbolisch bedrag geschonken door de familie De Cascmbroot. Wc waren zeer verrast toen we de brief van notaris Schot ontvingen met het bedrag van 22.281 euro." In tegenstel ling tot andere verenigingen, die van de zogenaamde Anbi-regeling voor goede doelen gebruik maken, moes ten er nog wel successierechten af. Netto blijft er 13.956 euro over voor de ijsclub. „We willen deze schenking inzetten om een fonds te vormen voor de toekomstige verharding van onze nieuwe ijsbaan", zegt Moerland. Op de eerstvolgende ledenvergadering in oktober wil hij er nader op ingaan. „Ko en Rina Slager waren tot aan hun overlijden toe lid van de ijsclub, zoals zovele Sint-Annalanders. Beiden wa ren heel lang ook actieve en enthou siaste schaatsers." De Hervormde Gemeente kreeg een legaat van 60.000 euro na vorig jaar al een garage aan de Brugstraat ontvan gen te hebben. Die wordt gebruikt voor de opslag van tuingereedschap waarmee vrijwilligers de grote tuin rond de hervormde kerk onderhou den. Het onderhoud van zowel kerk als pastorie vergen veel geld. Onlangs werd het metselwerk nog hersteld. Streekmuseum de Meestoof ontving vorig jaar al 15.000 euro na het over lijden van Rina Slager. Dat bedrag is al in de rekening 2009 van het muse um verwerkt. Het bestuur kijkt nog naar een specifieke of algemene be stemming. Accelerando wil de besteding van de 122.549 euro met de leden bespreken. „Het legaat maakt veel los. Spontaan komen er leden met creatieve ideeen. Ons bestuur laat het helemaal open, de leden mogen het zeggen", aldus voorzitter Jack Westdorp. Vorig jaar is Jack Westdorp wijst op een campagne van allerlei goede doelen onder de ti tel iedereen kan de wereld iets goeds nalaten.' „Inspireer de wereld, neem een goed doel op in uw testament", zo stimuleren de landelijke organisa ties, maar dat geldt ook lokaal. Ver schillende verenigingen maken ge bruik van de Anbi-regeling, waarbij de legaten volledig zijn vrijgesteld van successierechten. Bij Acceleran do, de kerk, de speeltuin en het muse um was dat het geval, maar de ijsclub kon niet aan de v(x>rwaarden van de Anbi-regeling voldoen en zag daar door nog een llink bedrag naar de be lastingdienst gaan. Jack Westdorp hoopt dal andere verenigingen er hun nut mee doen. „Bij de notaris kun je informatie krijgen. Anders vervalt een groot deel van een legaat in de bo demloze pul van de Nederlandse schatkist." Met de Anbi-regeling is het brutobedrag ook netto. Acceleran do krijgt het volle pond. „We zoeken nog naar een manier om onze dank baarheid te kunnen tonen, want wij waarderen het zeer dat Accelerando en andere verenigingen in Sint-Anna land zulke mooie bijdragen ontvin gen", aldus de voorzitter van de ko ninklijke fanfare. Een medewerker van 4Evergreen geeft uitleg aan bezoekers tijdens de open dag in de paprikas aan de Langeweg in Sint-Annaland. Dankzij het mooie weer kwamen vele Sint-Annalanders op de fiets en sommigen zelf lopend. Het ei gen parkeerterrein bij de kassen stroomde al gauw vol en ook bij de veiling en de CZAV werd gepar keerd, maar ook aan beide kanten van de Langeweg en in de Cecilia- weg stonden de auto's. Plaatselijke collega-tuinders grepen deze gele genheid aan om 4Evergrecn te be wonderen. Ook uit het Westland en Steenbergen, waar de familie Grootscholte eveneens kassen heeft, waren er bezoekers. Sint-An nalanders wilden de paprika's ook wel eens van dichtbij zien. „Ik heb veel positieve reacties ontvangen". zegt Jim Grootscholte. „Men vond het allemaal groot, maar keurig netjes." Onder de bezoekers was ook wet houder Jan Oudesluijs, want de ge meente Tholen had via een speciaal project geprobeerd om werklozen aan een baan te helpen bij het glas tuinbouwbedrijf. Van de 60 kandi daten, zijn er echter maar 14 over gebleven. Daarom zijn er nu ook Polen ingeschakeld. Grootscholte had zijn hoop nog gevestigd op kandidaten die zich zaterdag tij dens de open dag zouden aanmel den. „Dat viel je een beetje tegen, want als je wil werken, kun je bij ons terecht." De 18-jarige Jolanda Polderman uit Sint-Annaland kwam in januari na haar schoolop leiding aan het Markiezaatcollege in Bergen op Zoom en het Kelle- beekcollcgc in Roosendaal in de kas te werken. Daarvoor verleende ze haar broer Jacky in de bloemen winkel nog hand- en spandiensten. „Het verdient best goed in de pa prika's", vertelt ze de bezoekers. Ze draait de toppen van de paprika- planten en oogst de rijpe vruchten ook. Jolanda heeft het naar haar zin. „Alleen kom je wel eens grote spinnen tegen, maar daar gooi je een rotte paprika naar toe en dan zijn ze weg." In de grote kassen met enorm lange paden lijk je te verdwalen, maar dat valt volgens Jolanda reuze mee. „Je klokt met een kastje in en dan kunnen ze in de controlekamer precies zien in welke rij je bezig bent." Intussen staan er weer nieuwe be zoekers te wachten om uitleg bij het sterk geautomatiseerde produk- tieproces, waarbij de medewerkers op verstelbare elektrische karren tot grote hoogte de paprikaplanten kunnen blijven toppen en oogsten. In de consumptichock is het een drukte van jewelste. Daar wordt nagepraat. Bestuurslid Theo den Engelsman van de veiling Sint-An naland is er ook. Wie weet komt 4Evergrccn nog eens ruimte tekort voor de opslag, dan is de overbuur man altijd bereid om een handje te helpen. Eventueel met de heftruck. Diverse leveranciers hebben in de ruime gebouwen een stand inge richt en geven belangstellenden uitleg. Er gaat heel wat om in de glastuinbouw, maar voor de prijs blijft de sector afhankelijk van vraag en aanbod en die kan sterk fluctueren. Op de verkoping bij de Ger. Gem. kunnen kinderen een auto klèuren. Er hadden zich 24 standhouders aangemeld, twee vielen er af. In totaal bezetten ze 36 kramen, bin nen en buiten. Secretaris Jacob Schot: „We hebben het eerst bij Bouman Potter in de loods gedaan. Dat kan nu niet meer want dat is een winkel geworden, een keer bij mijn broer Marius in de loods aan de Lagewcg, maar daar is het nog al donker. Nu de eerste keer bij Heijboer. Een mooie locatie.' Het ligt prachtig op zicht en het is goed weer." Schot weet niet precies wat hij er van moet verwachten. Hij heeft de indruk dat het over de ge hele linie wat minder wordt. „Mensen houden de hand op de knip. Je ziet het overal." Bezoekers kunnen kiezen uit aller- a Advertentie I.M. lei producten, zoals kaas, stroop wafels, wenskaarten, boeken en andere christelijke lectuur, rom melmarktspullen, kleding, curiosa. Kinderen konden buiten een dof zwart gespoten auto's kleuren of binnen aan een tafel potjes be schilderen. Bij de kraam van dc vrouwenvereniging Tryfena zijn cadeauartikelen te koop: mandjes met hazelnoten, met koffie en kop jes en thee met glazen, met zeep, met een handdoek en toiletartike len, sokken, pannenlappcn. Leen van der Maas-Lindhout van dc vrouwenvereniging: „We maken veel kaarten en cadeauartikelen die niet te duur zijn. Als het te duur is, raak je ze niet kwijt." Elke veer tien dagen komerf ze bij elkaar om spullen voor de verkoop te maken. Er zijn ook sokken te koop die de leden zelf breien. Simon de Wit komt er een stel uitzoeken. Voor de winter. Leen past er een om de vuist van De Wit om te bepalen of het de goede maat is. „We hebben onze vaste klanten. Op de duur ken je je klanten al een beetje." Bij de stand van Bijzondere No den kunnen bezoekers zich laten voorlichten over het werk van het dcputaatschap van dc Gerefor meerde Gemeenten. De opbrengst van de verkoping is bestemd voor een project Jemina in Beit Jala, vlakbij Bctlehem waar gehandi capten worden opgevangen. In het tehuis zijn Nederlandse vrijwilli gers actief. Jaarlijks is er 8000 eu ro nodig voor het tehuis. Het ker kelijk diaconaat richt zich vooral op het lenigen van lichamelijke noden (gezondheidszorg, gehandi captenzorg, voeding en huisves- ting). Klusbedrijf Leon Geluk, die aan de Edisonweg voor plan Noord moet wijken, gaat een nieuw bedrijfspand bouwen op Welgelegen II. Hij komt naast de nieuwbouw van De Jonge motoren, die ook moet verhui zen voor Noord. Geluk heeft 675 m2 grond gekocht van de gemeente. Langius maritiem wil 2400 m2 grond van de gemeente. I)at bedrijf zit nu in het verzamelgebouw op Welgelegen I, maar de ruimte daar is te krap geworden voor de groeiende activiteiten. I.angius kan op Welgele gen II nu weer een stap maken. VERVOLG VAN VOORPAGINA De chauffeur moet veel meer werk verzetten om de bocht om te gaan. Van een stuurbekrachtiging was in die tijd nog geen sprake. De bus is nog steeds in gebruik en rijdt als toeristenbus vanuit Apeldoorn naar de Hoge Veluwe. Rinus de Graaf en zijn vrouw zijn in Stavenisse opgestapt. Ze zijn wel bekend met het openbaar ver voer, vertelt hij. „Als we onze kin deren bezoeken in Ypenburg bij Delft dan gebruiken we daar altijd de tram. We hebben een OV-chip- kaart." Vragen daarover kunnen de reizi gers stellen aan de OV-ambassa- dcur Barteld Stam. Hij rijdt ook mee op wat een gezellige en leer zame dag moet worden. Dc chauffeur moet in Tholen nog twee personen ophalen, maar rijdt bij het Stenen Kruis rechtdoor dc Nieuwe Postweg op. De Graaf (58) neemt nu even de leiding van de bijrijder over want die is net als de chauffeur niet bekend in de streek. Het komt allemaal goed en dan kan dc reis naar Goes aanvan gen. Daar stappen ze over in de stoomtrein uit de jaren dertig naar Hoedekenskerke. Het wordt nu al wel warmer in de bus. Een airco? Nee, er zit geen airco in de bus. Aan het eind van de dag worden ze in een moderne bus terug ge bracht naar de opstapplaatsen. Met airco en veel minder geram mel zodat ze elkaar beter kunnen verstaan. „Er is zeker behoefte aan", zegt Koos van der Slikke. „Tijdens uit voeringen mogen wc ons steeds in een grote belangstelling verheugen en na aHoop werd ons nogal eens gevraagd of we een cd hadden. Wc hebben een enthousiaste club en de leden wilden het ook wel, maar waar leg je de grens? Je moet wel muziek kunnen maken." Vorig jaar werd een groep van zes mensen gevormd die het uitbren gen van een cd voorbereidde. „Het was leuk om ernaar toe te werken", blikt de dirigent terug. „Muziek uitzoeken en instuderen, welke so listen betrek je erbij? Wij hebben de landelijk bekende panfluitistc Noortje van Middelkoop uit Voort huizen erbij betrokken en dat heeft absoluut een meerwaarde voor de cd. Het was ook een aparte erva ring met zo'n professionele muzi kant te kunnen werken." Ook bari ton Sjaak Jansen uit Kruiningen en pianist Mark Christiaanse uit Ycr- seke werkten mee aan de cd en vrijdagavond l oktober ook aan het concert. „Vier leden van ons eigen koor treden ook als solist op. Alles bij elkaar zorgt dat best voor afwis seling op de cd, zeker ook met de begeleiding van de panfluit, want dat is niet gebruikelijk." De opnamen vonden vrijdagavond 14 en zaterdag 15 mei plaats in de Grote Kerk in Tholen. „De goede akoestiek, het hele mooie orgel en de ligging vlakbij gaven de door slag bij die keuze", zegt voorzitter Jan van Dijke. „In de koorkerk konden we zaterdag ook eten en het liep voorspoedig, al waren we er vrijdagavond drie uur en zater dag acht uur mee zoet.." Dirigent Koos van der Slikke heeft de opnamen als ontspannen erva ren. „We hebben er ruim de tijd voor genomen en het was schitte rend dat er een beroepsmuzikant bij was. Alle 23 nummers zijn dubbel opgenomen. Ik heb alles opnieuw beluisterd en van de 23 zijn er op de cd uiteindelijk 18 overgebleven. Er zijn vrolijke, sombere, sterke en zachte num mers. Nummers die net niet lekker klonken, heb ik bij dc selectie laten vallen. Meestal wordt de titel van de cd uit één van de nummers ge kozen, maar dat is hier anders ge gaan. Bij de opnamen zongen we spontaan nog Psalm 68:10. Dat stond niet op het lijstje, maar we vonden hel zo goed klinken, dat dit ook dc titel werd: Geloofd zij God." Voor het 76 leden tellende mannen koor DEV is de presentatie op 1 oktober een hoogtepunt. „We be staan nu 11 jaar en het gaat best goed. DEV is wel geen gerenom meerd koor met landelijke bekend heid, maar we zingen met veel en thousiasme en hebben een goede dirigent." Voor het maken van de cd werden kosten noch moeite ge spaard. „Je wil er immers kwaliteit op hebben", zegt voorzitter Van Dijke. „We hebben er een vleugel uit Voorthuizen voor gehuurd, waar ook de panfluitistc Noortje van Middelkoop woont. Met huur van de kerk, kosten van de solisten en het persen van dc cd's komt er heel wat op de vereniging af, maar als we 500 cd's verkopen, spelen wc quitte. Dc mensen kijken ernaar uit en zullen de cd ook zeker mooi vinden." Ook volgens de dirigent is het feit dat er al ruim 400 cd's ver kocht zijn, een teken dat er interes se voor DEV is. Met 76 leden heeft het als gelegen heidskoor begonnen mannenkoor een brede basis. „Wc hebben er pas weer 2 nieuwe leden bij, van wie er één in verband met zijn werk tijde lijk gestopt was. Het is een goed te ken dat ze dan toch weer terugko men. Er zijn ook twee leden overleden, zodat we stabiel zijn ge bleven. Deze maand hebben wc af scheid genomen van de 82-jarige Adam Wessels, één van dc initia tiefnemers van DEV. die vanwege zijn leeftijd is gestopt. Het mannenkoor heeft nog een druk programma voor de boeg. Op 1 oktober de cd-prcsentatie in dc hervormde kerk te Sint-Annaland en in november een uitwisselings concert bij Asaf in Papendrecht. In december zijn er kerstuitvoeringen in Terncuzen, Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Sint-Annaland. „Wc vinden het mooi om kerstnummers op meerdere plaatsen uit te voe ren", zegt voorzitter Jan van Dijke. De gebroeders Van Luijk hebben met de curator in het faillissement van kwekerij Mosselman overeen stemming bereikt over de overname van het glastuinbouwbedrijf aan de Oostweg. De onderhandelingen duurden vele maanden, waarbij de Rabobank als grootste schuldeiser ook akkoord moest geven. Van Luijk teelt aan de Weg van Kodde/Steenblokweg op 2 ha papri ka's en komkommers op biologi sche wijze. De twee broers willen dat ook in de 3 ha grote kas van Mosselman gaan doen, waar lot nu toe alleen komkommers werden ge teeld. Een van de twee broers wil ook een huis bouwen bij de nieuwe aanwinst, maar daarvoor moet de gemeente nog toestemming geven. De gebroeders Van Luijk hebben nu een glastuinbouwbedrijf van 5 ha die volledig op de biologische teelt is gericht. Achter de Ridderzaal op het Binnenhof zaten de leerlingen van de Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse dinsdag eerste rang tijdens Prinsjesdag. De leerlingen van groep 7 en 8 van de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse keken dinsdag hun ogen uit. In Den Haag waren ze getuige van prins jesdag, de derde dinsdag in september. F.en dag vol adembenemend ceremonieel met als hoogtepunt de rijtoer van de koningin in de gouden koets, van pa leis Noordeinde naar het Binnenhof. In de Ridder zaal leest ze de troonrede, de belangrijkste plannen van de regering voor het komende jaar voor. Voor de leerlingen is het dinsdag aanschouwelijk onderwijs. Vanwege de aangescherpte veiligheids maatregelen moest de groep via detectiepoortjes het Binnenhof betreden. Er was een vak gereserveerd voor de school achter de Ridderzaal, tegenover het ministerie van Alge mene Zaken. De Koninklijke Militaire Kapel en vele ere-escortes gingen vooraf aan de gala glas berline, een k(»ets uit 1835, met prins Pieter van Vollenhove, prinses Mar griet, prins Constantijn en prinses Laurentien. Maar het hoogtepunt was toch de gouden koets met daarin een vrolijk zwaaiende koningin Beatrix, prins Willem Alexander en prinses Maxima. De leerlingen hebben van dichtbij de feestelijke ope ning van het nieuwe werkjaar van de Staten Gene raal (de Eerste en Tweede Kamer) meegemaakt. Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit SAAB verkoop SAAB onderhoud SAAB tuning Gagelboslaan 161, Bergen op Zoom Tel 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nl www.saabtuning.nl Advertentie LM. V i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9