Zelfs de VVV zal goede gids ds. M. van Kooten missen 'We hadden klompen meegekregen en hielden daarmee een klompenrace' 'Smeerdiploma' peuters den Engelsman q(wan Driel Hervormd predikant Scherpenisse wandelende encyclopedie Donderdag 23 september 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Allen genade y Anekdotes Gemeente klaar voor omgevingsvergunning Castria wordt na fusie Stadlander Lange collectezak Heraut Weinig vrolijkheid Juffen uit Stavenisse helpen Roemeens kinderkamp met Thoolse donaties Ze hebben soms maar één keer op een dag te eten, wo nen vaak met zijn tienen in een huisje met een opper vlakte van zo'n 10 m2 en worden door anderen niet voor vol aangezien. Inesz Fabian uit Stavenisse kan het niet begrijpen dat mensen andere mensen zo kunnen behan delen en daarom zet ze zich in voor Hongaarse zigeuners in Roemenië. Ze doet dat via de stichting Christenenhulp in Roemenië. Via een inzamelactie op de school van haar zesjarige dochter Ineszje, de Rehobothschool uit Stave nisse, kreeg ze twee juffen warm om mee te gaan de ge doneerde spullen naar Roemenië te brengen en daar een kinderkamp bij te wonen. Kralenkettingen Beddenhoes Minimale aanvoer piepers op veiling Najaarscollectie De afscheidspreek was uit 2 Korinthe 13:13 'De genade van de Heere Jezus Christus en de liefde van God en de gemeen schap van de Heilige Geest zij met u allen, Amen.' De gemeen te van Korinthe, waar de meeste kritiek op was, kreeg de meest ruime zegen. Ds. Van Kooten gaf die zegenbede aan de Her vormde Gemeente Scherpenisse mee. „Niemand uitgezonderd en dat is een groot wonder, want we hebben ons vloekwaardig gemaakt. Genade betekent kwijtschelding van alle schuld, dus laat u ook zegenen en wees werkzaam met die zegen, want als u de liefde van God niet aanneemt, krijgt u met Zijn wraak te maken. Geen redder, dan rechter.", zei ds. Van Kooten. De samenzang was uit de Psalmen 45:1; 51:1, 2 en 6; 84:6; 100:4; 72:11 en vers 7 uit de Avondzang. Organist was Jan Harmsen, ouderling van dienst Chris Cornet. Jammer dat u vertrekt." Burgemeester VV. Nuis wond er zondagmid dag hij het afscheid van ds. M. van Kooten van de Hervormde Gemeen te Scherpenisse geen doekjes om. „Het is niet alleen spijtig voor de plaatselijke kerkgemeenschap, maar ook voor de Thoolse samenleving. Zelfs de VVV prijst u aan als een buitengewoon goede gids. Ook me vr. Van Kooten en de kinderen waren op een breed terrein inzetbaar. „Vakmensen", zei ouderling J. Eerland. Tot vijf uur drukte het echt paar Van Kooten dan ook vele handen en organist Jan Harmsen bleef ook zolang spelen. Muziek en in het bijzonder het orgel was immers een grote hobby van de vertrekkende predikant, die 4 jaar en 3 maanden in Scherpenisse werkte. Hij deed 30 juli nog mee aan de der de Thoolse orgeldag, waarbij ds. Van Kooten met genoegen zijn kennis over kerkmuziek, orgels en histori sche kerken overbracht op de belang stellenden. Na een heel moeilijk be gin had de predikant op Tholen toch goed zijn draai gevonden. „Met droefheid ben ik hier gekomen, maar ik ben toch van het eiland gaan hou den", vertelde ds. Van Kooten. „Ze kennen elkaar hier allemaal, het is als Ds. M. van Kooten. het ware een familie. Daarom was het hier een voortreffelijke plaats om te werken." Dat klonk de burgemeester als mu ziek in de oren. Hij had destijds de in- trededienst gemist, maar uit diverse publicaties en ontmoetingen was ds. Van Kooien ook voor hem inmiddels een open boek geworden. „Uw komst naar Scherpenisse was destijds een vlucht, die diepe lidtekens achter liet", zo herinnerde Nuis aan de kerk scheuring van 2004 in Montfoort, waar ds. Van Kooten 15 jaar werkte. Al zijn pogingen om de gemeente bij elkaar te houden, mislukten. De af splitsing van de hersteld hervormden bleek een feit. Voor ds. Van Kooten was de situatie onwerkbaar gewor den. In Scherpenisse pakte hij na eni ge tijd de draad weer op en was hij op een breed terrein actief. „Ik was diep onder de indruk van uw pennevruch- tcn, al verwonderde ik me wel over de keuze van het Hooglied voor hel maken van een bock.", zei de burge meester. „Onomwonden ook gaf u uw mening over allerlei onderwer pen." De burgemeester was ook blij getrof fen door de inzet van ds. Van Kooten voor de Thoolse samenleving. „Naast het dienen van de Hervormde Ge meente Scherpenisse keek u over kerkmuren en kerkverbanden heen en dat is buitengewoon belangrijk. De kennis van en interesse voor de histo rie van deze gemeente stemde ook de heemkundekring dankbaar. U werkte mee aan monumentendagen en maakte een mooie brochure van deze kerk. Uw kennis van de muziekge schiedenis en in het bijzonder ook het orgel bleek een welkome aanvulling op ons culturele aanbod. U was een bevlogen predikant en een wandelen de encyclopedie. Mooie Verhaaltjes en anekdotes spraken u aan en die kunnen de preken ook meer accent geven. Het gaat erom dat mensen hongerig zijn naar genade voor hun hart en ik heb mogen proeven dat u daarop bent ingegaan door te vertel len. hoe groot God is als de vaste rots van mijn behoud. Gods zegen in uw nieuwe werkplek Elspeet", zo be sloot de burgemeester, die als oud-in woner van Nunspcct de omgeving goed kent. Ook scriba Joh. van Steensel uit Sir- jansland van de PKN-classis Zierik- zee roemde de enorme parate kennis over de kerk en de kerkgeschiedenis van ds. Van Kooten. „De pastorie kon uw verzameling boeken nauwelijks bevatten. Ze gaan nu in verhuisdozen, maar één bock gaat in uw binnenzak mee: de Bijbel. Dat Woord was de bron om Scherpenisse te voeden en Vergunningvrij bouwen. De ge meente is er klaar voor, zei wethou der Frank Hommel onlangs in de commissie ruimte. Op 1 oktober wordt de wet algemene bepalingen omgevingsvergunning ingevoerd, de Wabo. Dat is een vergunning voor bouwen, wonen, werken, mo numenten, ruimte, natuur en milieu. De Wabo brengt echter ook belang rijke wijzigingen met zich voor het vergunningvrij bouwen. En dat past zeker in de opvattingen van de Thoolse VVD. „Er is veel werk aan geweest. Vooral wat betreft de iet waarin het landelijke pakket ver werkt moest worden voor de digita le aanvragen. Met de omgevings vergunning wordt het makkelijker en sneller om een aanvraag te doen en een vergunning te verkrijgen." Onder de Wabo zal het besluit om- gevingsrecht worden bepaald welke bouwwerken zonder omgevingsver gunning kunnen worden gebouwd. Wat gebleven is dat aan een voor kant van gebouwen weinig veran derd mag worden zonder vergun ning, aan de achterkant wel. Wat het meest in het oog springt, is de categorie bouwvergunningvrije aan- en uitbouwen en bijgebouwen. Onder de Wabo mag, mits aan een aantal eisen wordt voldaan, op het achtererf een bijbehorend bouw werk worden opgericht. De aanbouwen of bijbouwscls zijn nu meestal beperkt tot woongebou wen. Straks kunnen ook bij andere hoofdgebouwen dan woningen bij gebouwd worden (bijvoorbeeld be drijfsgebouwen). Met de Wabo wordt een zone van 2,5 meter vanaf het oorspronkelijke hoofdgebouw ingevoerd. Daarbin nen mag tot maximum 4 meter hoog worden gebouwd. Buiten deze zone gelden strengere eisen. Castria Wonen heet straks Stadlan der. De nieuwe naam van de wo ningcorporatie is het gevolg van de voorgenomen fusie met de wo ningstichting Soomland en Wonen West-Brabant. Een Stadlander is iemand die woont in een dorp bij een stad en de voor delen van het buiten wonen, combi neert met de voorzieningen van de stad. Volgens de drie woningcorpo raties is een Stadlander ook een per soon die graag woont te midden van de stadse dynamiek maar ook wil genieten van het buitenleven. De naam verwijst ook naar de omge ving waarin de drie corporaties wer ken. In de regio verwachten ze dat over tien tot vijftien jaar de bevol king zal afnemen. Tholen is nu nog een uitzondering met een jaarlijkse groei, maar ook voor deze gemeente verwachten ze op den duur een krimpende bevolking. Om de door stroming te bevorderen willen de corporaties de nieuwbouw plegen. Op de werkgemeenschap zeiden ze dat een predikant 6 tol 7 jaar in een gemeente moest blijven. Een preek van 5 minuten van Petrus kan echter veel meer zeggen dan 3000 preken." Hij noemde het een groot voorrecht om op een vlak veld afscheid te mo gen nemen, terwijl de kerkenraad toch vele gebreken van hem heeft moeten verdragen. „Van de landelijke kerk heb ik weinig vrolijkheid beleefd, maar toch heb ik hier een taak gekre gen. Als protestanten protesteren we ook tegen het onrecht aan koning Je zus gedaan. Tot de wet en tot de getui genis." Meer vrolijkheid kreeg de predikant van orgelspel, met name ook in de ei gen kerk. „Hier mocht ik thuis zijn, al heb ik ook elders magistrale organis ten meegemaakt, maar er was ook wel eens gemodder bij." De predikant was bli j dat oud-ouder ling Flip Quist de catechisaties over neemt en een Bijbclkring voor jong volwassenen. Makkelijk werk is dat niet altijd, want ds. Van Kooten zei ook wel eens na een rumoerige cate chisatie: jongens, met jullie ga ik niet bidden. Hij riep de kinderen van de zondagsschool op om Jezus vroeg te zoeken.. „Een wereld zonder God is immers een bittere teleurstelling. En genade maakt rijk en vrij!" Hij wilde daarvan ook Poolse gastarbeiders die hij zondagmorgen in een auto zag passeren, via de evangelisatiecom missie kennis van laten nemen. In zijn dankwoord zei ds. Van Kooten blij te zijn met de aanwezige politici. „Al moeten we niet aan politiek doen op de preekstoel." Hi j werkte mee aan de bemiddelingspoging om RFT- raadslid Rien Klippcl weer terug te krijgen bij de SGP. Klippel woonde de dienst zondagmiddag ook bij met SGP-secretaris Marticn van Dijke en SGP-raadslid Chris Ktxipman. Ook VVD-raadslid Jack Werkman was er, maar die behoort ook tot de Hervorm de Gemeente Scherpenisse. Met eigen leden en vele gasten was de monumentale hervormde dorpskerk in Scherpenisse zondagmiddag vol met bijna 350 mensen. De Hervormde Gemeente Scherpenisse telt totaal 500 leden, Elspeet (de nieuwe gemeente van ds. Van Kooten) bijna 900. De kerkgang is de laatste jaren met onge veer 30 mensen per dienst toegeno men. Financieel is de Hervormde Ge meente Scherpenisse heel gezond, zodat er geen belemmeringen zijn om een nieuwe predikant te beroepen. De afscheidsdienst in de monumentale hervormde kerk in Scherpenisse trok veel belangstelling. In de Hervormde Gemeente Scherpenisse wordt er nog gecol lecteerd met de lange zak, dat voorzover bekend alleen in de Hervormde Gemeente Stavenisse ook nog gebeurt. Behendig gingen de diakenen Dick Bos en Gerben van Dam, kerkrent- meester Jaap Suurland en ouderling-kerkrentmeester Joost Krijger met de lange stok met daaraan een zwarte collectezak door de banken. Het hengelen van voor naar achter en van achter naar voren, eist de nodige behendigheid. Zeker wanneer twee collectanten elkaar kruisen. Ze moeten ook oppassen geen andere kerkgangers te raken. Naarmate het eind van de collecte naderde, boog de stok steeds verder door van het ge wicht van de munten. De volle collectezak werd echter vakkun dig opgehangen, zonder dat er één muntje uitviel. dat het tot rijke zegen geweest mag zijn. Ook in uw nieuwe gemeente El speet wens ik u een gezegende tijd toe." De vertegenwoordiger van de classis hoopte dat de vacature niet lang zou bestaan. „Het zou fijn zijn, gemeente, als wc elkaar over niet al te lange tijd hier voor een intrededienst zouden ontmoeten. Maar ook al vertrekt uw predikant, met de Hebreeënbrief zeg ik: de God van het Woord blijft. De classis heeft ds. Den Boer uit Sint Philipsland aangewezen als consu lent, maar in verband met een dienst elders kon hij zondagmiddag niet in Scherpenisse zijn. Ouderling J. Eerland schetste de ver trekkende predikant als heraut, schrij ver, oplosser van politieke proble men, hulporganist en verteller. „U maakte vier jaar geleden niet de ge makkelijkste tijd door en dat heeft zijn weerslag gehad. Door omstan digheden kwam u in onze gemeente, waar wc u nu mogen bedanken voor al uw werk. Als heraut van de grote koning blies u op de bazuin. Als ker kenraad hebben wc wel eens gezegd: blaas wat harder op de evangelieba zuin of waarschuw wat meer, al is de vijand - de satan - dan overwonnen. Wij danken ook uw vrouw en kinde ren voor hun inzet. Het waren alle maal vakmensen. Of het nu om de in zameling van oud papier ging, het schoonmaken van de goten, het uitle nen van boeken in de bibliotheek met 7000 boeken, de verkoop van meel in het winkeltje of verkoopacties. Harte lijk dank voor alles. Twee van uw kinderen. Herman en Jannie, blijven nog tot Nieuwjaar in de pastorie in de Kerkstraat, maar u vertrekt en mogen wc nu toezingen." Ds. Van Kooten zei zich een klein beetje te schamen dat hij na vier jaar al vertrok. Deze wijngaard heb ik niet gehoed, maar de zegen van God is gebleven. Hel is een kleine ge meente en het scheiden van de wegen is pastoraal niet gemakkelijk voor zie ken en rouwdragenden. Maar ik kreeg een roep naar Elspeet en moet die vol gen. Vier jaar is niet veel, maar Paulus was 1,5 jaar in Korinthe en 3 jaar in Efeze. Het was eigenlijk uit nood geboren, vertellen de juffen Marline van Har- berden uit Melissant en Jeanine Knuist uit Stavenisse. Izak en zijn dochter Andrea Dorst (ook juf op de Rehobothschool) zijn vorig jaar met Inesz meegeweest, maar' waren dit jaar verhinderd. Daarom besloten Je anine en Marline op eigen initiatief om mee te gaan. „Het staat eigenlijk los van de school", vertelt Jeanine. Een oud-leerling van Marline, de 14- jarige Marieke Verloop uit Oud-Vos- semeer, is ook meegegaan. Een oom van Inesz is zendeling in Roemenië en zet zich via de stich ting Követ in voor de zigeuners. Kö- vet betekent volgens Inesz volgen. „Je volgt het voorbeeld van Jezus Christus." De zigeuners hebben vaak zware en laagbetaalde banen, zoals in de mijnen kalk of steen hakken en houtkap. Volgens Inesz hebben de vaders in de gezinnen vaak een drankprobleem, vanwege de vaak uitzichtloze situatie waarin ze verke ren. Ze vertelt dat ze door de Bijbel verhalen die haar oom ze vertelt vaak weer hoop krijgen en bijvoor beeld hun huizen gaan opknappen. Een kerkgebouw is er niet. Kerk diensten worden georganiseerd bij iemand in de huiskamer. Inesz zamelt het hele jaar door spul len in, zoals kleding en probeert meer dan één keer op een jaar naar Roemenië te reizen. Zelf komen zij en haar man ook uit dat land en wo nen sinds drie jaar in Stavenisse. Ze zijn Hongaarse Roemenen. Inesz vertelt dat er na een oorlog een stuk van Hongarije aan Roemenië is toe gezegd en dat er daardoor heel veel Hongaren in Roemenië leven. Daar onder zijn er ook Hongaarse zigeu ners en die staan het laagst op de maatschappelijke ladder. „Als de kinderen naar school gaan, krijgen ze vaak maar weinig aandacht, zodat ze vaak een leerachterstand hebben. Le zen kunnen ze vaak niet goed", ver telt Inesz. Vanuit de stichting is deze zomer een kampweek georganiseerd voor de zi geunerkinderen. Zo'n vijftig kinde ren uit verschillende plekken werd zo een vakantie aangeboden en de twee Thoolse juffen, Inesz en Marie ke ging mee als leiding, samen met nog zo'n tien Roemenen. Via een zendingscollecte op school is in twee weken tijd 600 euro inge zameld en dat is verdubbeld door de V.l.n.r. Inesz Fabian heeft de juffen Jeanine Knuist en Marline van Harberden van de Rehobothschool uit Stavenisse warm gekregen om het eind van hun zomervakantie door te brengen bij een kamp voor zigeunerkinderen in Roemenië. Marieke Verloop (rechts) uit Oud-Vossemeer ging ook mee. Gereformeerde Bijbelstichting. Van dat geld zijn onder andere boekjes met Bijbelverhalen in het Hongaars gekocht, die de kinderen aan het eind van het kamp overhandigd kregen. Ouders van de leerlingen hebben tas jes met spullen gevuld, zoals sokken en andere nuttige dingen. Elk Hon gaars kind kreeg zo'n tasje mee naar huis. Thoolse bedrijven hebben ook donaties, gegeven, waaronder allerlei knutselmateriaal. Daarmee hebben de juffen in Roemenië knutselactivi- teiten kunnen organiseren. Jeanine was zeer onder de indruk van hoe blij de Roemeense kinderen waren met de kleine cadeautjes. „Jongens van vijftien die helemaal bezeten waren van kralenkettingen maken. Dan valt op hoe verwend onze kinderen ei genlijk zijn." De juffen vertelden elke dag een Bij belverhaal. „We hadden Jozef als thema", vertelt Marline. Ook deden ze spelletjes met de kinderen, waar onder Oud-Hollandse activiteiten. „We hadden klompen meegekregen en hielden daarmee een klompenrace en we zongen Nederlandse liedjes, zoals In Holland staat een huis." Voor de kinderen die normaalgespro ken in een heel eenvoudig huisje wo nen - Marline noemt hel krotjes - was het kamphuis een soort vijfster ren hotel. Ze sliepen daar op kamers met onder andere stapelbedden en dat hadden veel kinderen volgens Marline nog nooit gezien. „Ze moes ten op de eerste dag zelf hun bed op maken, en dat kenden ze niet. Een kussensloop of een beddenhoes had den ze nog nooit in hun handen ge had." In het kamp kregen de kinderen drie keer op een dag eten en dat werd als een feest ervaren. De dochter van Inesz was ook mee en aan de hand van een foto laat ze zien wat het ver schil is tussen de Hongaarse kinde ren en haar dochter. „Kijk er staat een meisje van veertien bij. Die is veel te klein voor haar leeftijd. Dat komt doordat veel kinderen onder voed zijn." Overigens fungeerden In esz en haar dochter telkens als tolk voor de Nederlanders. Ook bijzonder was dat de kinderen twee keer op een dag konden dou chen. „We hadden maximaal een uur ingesteld, anders zouden ze de hele dag onder de douche blijven staan", denkt Jeanine. Voor de Nederlanders was het liefda digheidswerk in Roemenië aan het eind van hun zomervakantie een hele belevenis. „Er lopen beren in het wild rond en dal vond ik ook erg spannend", zegt Jeanine. Het mooist van alles was vonden ze de dank baarheid van de kinderen: „Je kreeg ontzettend snel een band met ze. Wij gaven ze liefde en kregen ook liefde terug. Ze pakten je hand of kwamen bij je op schoot zitten." De peuters van Olleke Bolleke in Sint-Annaland mochten maandagmorgen, hun eigen boterham smeren. En ze deden dat zó goed, dat ze allemaal een 'smeerdiploma' kregen in de vorm van een vro lijke placemat met hun naam erop geschreven. Het 'smeerdiploma' is niet alleen bedoeld om jonge kinderen te leren hoe ze een boterham moeten smeren. „Ook om het belang van margarine op de boterham bij de ouders onder de aandacht te bren gen", legt juf Judith van der Vlies uit. Margarine is namelijk een bron van vitamine A, D en E, en be vat essentiële vetten die belangrijk zijn voor de groei en ontwikkeling van een kind. Nadat de bordjes op tafel waren gezet, mochten de kinderen kiezen of ze een witte of een bruine boter ham wilden. Wit was het meest in trek. Hierna kreeg iedere peuter een bot mes met boter eraan. Die werd redelijk vlot op de boterham gesmeerd, en dat viel de juffen mee. Lastiger werd het toen de kinderen moesten kiezen wat ze verder op hun bo terham wilden: chocoladepasta, jam of smeerlever- worst. Toen bleek ook dat pasta een stuk moeilij ker smeert dan margarine. Eén van de meisjes likte de bruine lekkernij daarom maar van haar mes af. „We hadden de ouders tevoren gevraagd om hun kind thuis niet teveel te eten te geven", legt juf Judith uit. Na het eten is er natuurlijk ook wat te drinken voor de peuters. Olleke Bolleke kreeg het allemaal gesponsord door de plaatselijke su permarkt. Later die ochtend mochten de kinderen ook nog een papieren boterham 'opsmeren' door deze te kleuren. Zeven ton, meer aardappelen gingen er dinsdag niet over de klok op de veiling in Sint-Annaland. Een week geleden werd nog zestig ton aange voerd. maar vele percelen zijn inmid dels leeg. In de prijzen zit nauwelijks nog beweging. Dinsdag 21 september: Doré 35-36. Frieslander 27, Nicolat 24-25, Eigen heimer 36, Bildtstar 37, bonken 45, drielingen lü, kriel 30, aanvoer 7 ton. Donderdag 16 september: Doré 35, Frieslander 27, Nicola 25, Eigenhei mer 36. Bildtstar 37. aanvoer48 ton. Maak nu kennis met de aansprekende dames- en herenmode bij Den Engelsman en Van Driel. Wij adviseren u graag bij het maken van een keuze. www.denengelsmanenvandriel.nl Voorstraat 15. 4697 EH Sint-Annaland, tel. fax (0166) 65 24 90 maandagmorgen gesloten, vrijdagavond koopavond Advertentie I.M. Het opsmeren van een boterham valt de peuters reuze mee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7