'Oud-Vossemeer mag content zijn met wat het jaar door georganiseerd wordt' Muziekavond met vaart verrast het publiek op vol dorpsplein Houte Reünie is geslaagde finale van feestweek 600 jaar Vossemeer Night of the Vox vormt erepodium voor lokaal talent Veel oude bekenden zien elkaar terug op het dorpsplein Donderdag 23 september 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Van Aarnoudse tot Van der Zande jaar Oud-Vossemeer De vlag met het logo van Oud-Vossemeer 600 wappert al het hele jaar aan de voorgevel bij Jan en Annelies van Poortvliet. Het gezin is erg betrokken bij de organisatie van de jubileumactiviteiten in het dorp. Jan geniet van de bereidheid van inwoners om zich daarvoor in te zetten. „Het is toch prachtig om te zien hoe daags na het optre den van de luchtmachtkapel een aantal ouderen in alle vroegte het plein staat aan te vegen." Jan van Poorh'liet blij met betrokkenheid van in woners bij activiteiten Slager Kooldreve Poortvliet Met de Night of the Vox toonde Oud-Vossemeer vrij dagavond dat het dorp over veel muzikaal talent be schikt. In een wervelende show zongen en speelden de deelnemers de sterren van de hemel. Op een enkel spatje net voor de pauze bleef het droog. Het hele ter rein voor het hoge overdekte podium was vol met toe schouwers toen even na half negen het programma werd geopend. Dat programma was een verrassing. Een hele aangename. Slavenkoor Dweilbands Een mix van inwoners en oud-inwoners van alle leeftij den beleeft zaterdag in Oud-Vossemeer een genoeglijke middag. De reünie die stichting Oud-Vossemeer 600 jaar organiseert als afsluiting van de feestweek is zonder meer een succes. Bekenden treffen elkaar na vele jaren weer eens, herinneringen worden opgehaald. „Wat praat jij nog goed Zeeuws", complimenteert Jack Hommel Daan van Meel die al 31 jaar in Duitsland woont. Lensink Partners Op de fiets c interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Zussendag en vrijgezellenfeest Fotoclub De Eendrachtbode grijpt de viering van 600 jaar Oud-Vossemeer aan, om een aantal echte Vossemeerse families te belichten. Maandelijks wordt iemand met een in het dorp bekende naam geïnterviewd. Wie zijn ze? Wat vinden ze van hun dorpt Hoe vinden ze er hun bestaan? Een derde van de Van Poortvlieten in Nederland woont in de gemeen te Tholen. De achternaam Van Poortvliet komt 271 keer voor in de familienamendatabank 2007, waarvan 91 keer in Tholen, In de ge meente Steenbergen wordt de naam 20 keer geteld, in Sittard-Ge- leen 16> keer, om de top drie compleet te maken. De variant Poort vliet, due zonder Van, is landelijk veel algemener (Ö64 keer), maar telt in Tholen minder dan vijf naamdragers. Het telefoonboek vermeldt in Oud-Vossemeer dertien Van Poortvlie ten. Jan van Poortvliet (48) is lid van dc p.r.- en sponsorcommissie van de stichting Oud-Vossemeer 600 jaar. Hij legde de afgelopen twee jaar contact met zo'n tachtig bedrijven om te proberen sponsors te vinden voor het organiseren van dc jubi leumactiviteiten. In een periode van economische neergang was dat niet gemakkelijk. „Ondernemers staan niet altijd te juichen als je hen bena dert. Maar dan is het toeh mooi dat je uiteindelijk wat los krijgt." Naast dit werk draaide de Vosscmcerder zijn beurten in de kassa bij de eve- nementcn in dc voorbije negen maanden. En hielp bij het maken van de decorstukken voor het Win- tcrwondcrland. „Afgelopen week (de Week van Vosmeer - red.) was ik drie dagen vrij. Dan spring je bij waar dat nodig is", aldus Van Poort vliet die vindt dat hel dorp content mag zijn met wat er het hele jaar door is georganiseerd. „Het waren niet bepaald kleine evenementen." De Vossemeerder geniet ervan dat, door de inzet van mensen, in hel dorp dingen kunnen gebeuren die elders niet te realiseren zijn. „Daar ben je trots op", valt zijn vrouw An nelies hem bij. Zij zong in het gele genheidskoor voor The Night of the Vox. De reacties zijn zonder uitzon dering positief, „ik vond dat niet onder doen voor het spektakel in mei", zegt Jan. Hun 20-jarige zoon Rick is zo'n beetje dc huis-dj geworden van Oud-Vossemeer 600. Ook regelde hij bij repetities van het gelegen heidskoor de geluidsapparatuur. En dochter Desirée van zestien sprong een enkele keer bij in de kassa. Jan van Poortvliet herhaalt nog maar eens hoe belangrijk het is dat ieder een, jong en oud, zijn steentje heeft bijgedragen. „Neem het groepje ou dere mannen dat afgelopen week 's morgens vroeg het plein stond aan te vegen. En 300 stoelen opruimde die daar stonden. Dat is toch gewel dig! Ik neem er mijn petje voor af." In het dagelijks leven werkt Jan van Poortvliet bij Trimbach in Bergen op Zoom, een fabrikant van verpak kingsmateriaal. „In november ben ik daar 21 jaar in dienst. Na negen tien jaar op de vouw/plakafdeling werk ik nu bijna twee jaar op de stansafdeling, als operator." Een tweeplocgendienst met de ene week 32 uren en de andere weck veertig uren. Van Poortvliet was een perio de lid van de ondernemingsraad, juist in een tijd van reorganisaties en de dreigende sluiting van de vesti ging in Bergen op Zoom. Hij deed de opleiding bouwtechniek aan de lts in Sint-Maartensdijk, maar kwam vervolgens in een heel ander beroep terecht. „Mijn moeder werkte bij slager Kievit en die zocht iemand voor het afleveren van de bestellingen. Op een fiets met daar aan drie tassen reed ik elke zaterdag door het dorp en naar de klanten in de polder. Door weer en wind." Het werk beviel en Van Poortvliet be sloot de slagcrsvakopleiding in Goes te gaan doen. Daar kreeg hij les van dorpsgenoot Adrie Burg hout. Hij sprong bij bij Kievits op volger Co Simmers, werkte daarna als slager in een supermarkt in Steenbergen en vervolgens bij een vleescentrale in Roosendaal. In dienst van een uitbeenbedrijf heeft Van Poortvliet door het hele land gewerkt. Maar de lange dagen gin gen hem tegen staan en daarom nam hij van de ene op de andere dag ont slag. Inmiddels was Jan van Poortvliet getrouwd met dorpsgenote Annelies van Loenhout. Zij werkte in de be jaardenzorg in Onze Stede te Steen bergen. Drie jaar hebben ze in die plaats gewoond. Maar Annelies wil de graag terug naar Oud-Vossemeer. Ze kochten een huis in de Molen straat, waar ze met hun twee kinde ren nog steeds wonen. Annelies werkt nu bij Allévo in de verzor ging. De Bou Kooijmanstraat is waar Jan van Poortvliet is geboren, nel als zijn twee jongere broers. „Mijn oudste broer Rien is nog in dc 'kooldreve' achter het Heintjesdorp geboren. Daar woonden mijn ouders toen in een schuur met een inpandi ge woning." Vader Cor van Poort vliet werkte op de boerderij van de gebroeders De Wit en een tijdje bij het loonbedrijf van zijn schoonvader Jan Hage in Poortvliet. Daarna pen delde hij jarenlang naar de Rotter damse havens. „Mijn moeder heeft nog bij de.Oostersehelde thuiszorg gewerkt." Van thuis naar de kleuterschool in dezelfde straat was voor de kleine Jan van Poortvliet maar een eindje. Niettemin keek zijn moeder hem dagelijks na, tot hij binnen was. „Ik had echt een hekel aan naar school gaan. Haken en punniken bijvoor beeld, waren werkjes die ik veraf schuwde." Na de kleuterschool volgde de School met de Bijbel. Eén of twee jaar ging Jan nog naar de school in de Hofstraat, vervolgens naar dc nieuwbouw in de Burg. Versluijs- straat. In diezelfde straat betrok het gezin Van Poortvliet begin jaren ze ventig een nieuwe, ruimere woning. Uit zijn jeugd herinnert de Vosse meerder zich ook de catechisatie bij ds. Voortman. „Er werden ook spel letjes gedaan. En je moest vragen beantwoorden waarmee je een prijs je kon winnen." Over de familie Van Poortvliet weet de Vossemeerder niet veel te vertel len. In het dorp woonden in zijn jeugd twee ooms van zijn vader, in dc Cocntjcswcg en in dc Dorpsweg. Dat Poortvliet de Thoolse bakermat is van de familie, zal niemand ver bazen. In dat dorp streek ruim voor 1700 de in Colijnsplaat geboren Ja cob Janse neer. Zijn achterklein zoon Jan Centse van Poortvliet kwam tussen 1801 en 1804 met zijn gezin in Oud-Vossemeer wonen en was er landbouwer. Jans jongste zoon, eveneens een Jan, is de voor vader van Jan van Poortvliet die in dit artikel aan het woord komt. Het was een geslacht van landarbeiders en boerenknechten. De familie Van Poortvliet die in de vorige eeuw in Oud-Vossemeer enkele transportbe drijven had, stamt af van een oudere zoon van Jan Centse. Hoewel het Jan van Poortvliet niet direct veel uitmaakt waar hij woont, zegt hij dat Oud-Vossemeer toch 'je dorp blijft'. Hij was er in zijn jeugd actief bij muziekvereniging OVM. Pakte dat jaren later wéér op, en was toen ook een periode actief als be stuurslid. „Ik had het beheer van Odéon als taak, de inzameling van oud papier, en was verantwoordelijk voor de tamboers. Ook bij activitei ten en evenementen - zoals de tap toe - was ik betrokken." Het doen van vrijwilligerswerk heeft hij niet van een vreemde. Vader Cor was ja ren secretaris van de Anbo in het dorp, moeder Annie was actief bij de Zonnebloem. Ook Jans vrouw Annelies draagt haar steentje bij. Ze is leidster bij de knutselgroep op woensdagmiddag in het jeugdhonk, en betrokken bij de groep die ge zinsvieringen voorbereidt in de R.K. Willibrorduskerk. „Ook de klcutergym bij Spido en toezicht op het overblijven op school heb ik ge daan." Jan van Poortvliet geniet van het najaarszonnetje. Robert de Jonge, bijgestaan door zes zangeressen,is een van de lokale artiesten. Met een knipoog naar de Night of the Proms was 'de nacht van de stem' lokaal ingekleurd. In totaal traden er 150 muzikanten en voca listen op, die zich maandenlang hadden voorbereid op dit eenmali ge optreden. Popmuziek en klassie ke muziek, fanfare en koor, zang en dans. Het kwam allemaal aan bod. Zonder tussenkomst van een spre ker die de nummers inleidde. En dat bracht vaart in het programma. Solisten en koor wisselden elkaar af zonder haperende onderbrekin gen. De ene keer stapten de solis ten uit hun groep en grepen naar de microfoon, de andere keer, kwa men de solisten en de danseressen (majorettes van OVM) via de 'ar- tiestentrap' het podium op om op te treden. Van ingetogen tot uitbun dig, van lyrische nummers tot har de krakers. Het werd met verve ge bracht. Volgens de stichting Vosmeer 600 waren alle 700 kaarten uitverkocht. Na het begin van het programma druppelden er nog steeds bezoekers binnen. Vooral belangstellenden uit Oud-Vossemeer, maar ook liefheb bers uit andere woonkernen. Het orkest stond onder leiding van dirigent Pierre van Broekhoven uit Sint-Annaland, het gelegenheids koor achter op het podium werd aangevuurd door Ester van der Lin den uit Sint Philipsland. De pop groep Oceans Edge uit het dorp, de geiegenheidsgroep Band V600 (met Nico Droogers, Lion Verhees en Hans Snellens) en Maarten van der Kooij op piano en keyboard on dersteunden het geheel of eisten even de hoofdrol op. Het gelegenheidskoortje Derrière Village (achter 't durp) bracht Vos meers lof, het koor zong daarna Non, non rien a changé van Les Poppys uit 1971. Een Frans num mer dat stand weet te houden tus sen het grote aanbod van Engelse en Amerikaanse popnummers. Het werd dan ook meteen opgevolgd door Walking on the sunshine, ge zongen door Bonnie van Poortvliet. Een nummer uit 1983 van Katrina and the Waves. Om vervolgens een duikeling te maken naar een mo derne versie van de Vijfde van Beethoven door het orkest. Vlot ge speeld en zonder violen. Maarten van der Kooij. in het dagelijks le ven algemeen directeur van de ver eniging protestant-christelijke on derwijs Tholen, ontpopte zich als zanger van het ruige hardrocknum- mer Tie your mother down van Queen uit 1977. Onmiddellijk ge volgd door de lieflijke stemmen van kinderen die We are the world zongen, een meezinger uit 1985. Destijds geschreven door Michael Jackson en Lionel Richie voor de noden in Afrika. Het is een blijver tje want na de aardbeving in Haïti werd het weer van stal gehaald voor menig benefietconcert. Het publick deinde zachtjes mee. De zanger van Oceans Edge, Peter Roggeband, leerkracht aan de Re genboog in Tholen, zong voor de pauze twee nummers, The Scientist van Coldplay uit 2002 en Mr. Blue Sky van The Electric Light Orches tra uit 1978. Zijn vader Hans luis terde mee als vrijwilliger in de tent van het Rode Kruis naast het podi um. Ingrid Bras, jongerenwerkster bij de gemeente Tholen, verraste met de bewerkte tekst van Raymon van het Groenewoud. Een liefde voor muziek werd een liefde voor dit dorp. 'Toen ik over de Philipsdam naar Oud-Vossemeer kwam.' Ook na de pauze bleef het pro gramma verrassen. De jeugd zong het wat gedragen The Wall van Pink Floyd uit 1979 met de voor popliefhebbers bekende tekst I don't need no education waar de generatie van toen zich mee onder scheidde. Dichter bij huis bleef het koor met een medley van de Zeeuwse band Blof. Van een heel andere orde was het pianospel van Bcrna Kousemaker uit Tholen. Ze begeleidde het slavenkoor bij de uitvoering van Nabucco van Guiseppe Verdi. de negentiende ro mantische Italiaanse componist, vooral bekend van zijn opera's. Even leek het programma onder broken te worden en was het stil. Maar als gauw kwamen uit de stra ten in de buurt de vrolijke klanken van de vier dweilbands die Oud- Vossemeer kent, de Neutekraekers. de Lamsöören, Oemomenoc en de vrouwenband dc Meerieërs. Ze vormde de opmaat van de slotnum mers van Annemarie van der Ster ren die het Lied van de kermis bracht en voor Derrière Village die het Vosmeers lof in de marsuitvoc- ring bracht. Het publiek was en thousiast en lied dat ook blijken met een lang applaus. Vooral de vaart in het programma was een aangename verrassing, naast de grote variatie in muziekstijlen. Was het eerder tijdens de Week van Vosmeer fris en soms regenachtig, zaterdagmiddag schijnt de zon vol op. Aan tafeltjes op het plein aan de Raadhuisstraat zitten honderden mensen gezellig te keuvelen. Men sen die elkaar vaak in geen jaren ge zien hebben, of die tienlallen jaren weg zijn uit Oud-Vossemeer, die er weinig of nooit meer komen. Wie er nog wel altijd woont is de negentig jarige Bram Douw. Hij laat zich een kop soep smaken en kijkt ondertus sen rond. „Ik heb me deze week ADVOCATEN Burg. Van Hasseltstraat 50a, Bergen op Zoom www.lensink-advocaten.nl ELKE MAANDAGAVOND VAN 17.30 TOT 19.30 UUR GRATIS INLOOPSPREEKUUR goed vermaakt bij de verschillende activiteiten", vertelt hij. „Dag directeur!" begroet een inwo ner zijn leeftijdgenoot Jack den Hollander die sinds kort directeur is van het Westerpoort in Tholen. maar al weer flink wat jaren elders woont. Datzelfde geldt voor zijn oom Thijs den Hollander, pas afgezwaaid als scheepskapitein bij Rijkswaterstaat. „Ik ben 45 jaar uit het dorp weg", vertelt deze. Hij woont in het Gel derse Druten. Zijn broer Bart stelt hem voor aan Jos de Wil uit Roosendaal. „De zoon van Chris, waar we op je afscheidsreceptie nog over hebben gesproken", legt deze uit. Ad Bcrkcy is op de fiets vanuit Hal steren naar Oud-Vossemeer geko men. Heel veel bekenden heeft hij nog niet gezien. „Maar wel een aan tal die ik had gehoopt hier te tref fen." Peter Timmermans uit Nieuw- Vossemeer is volop in gesprek met Rien Hommel uit Halsteren. Over Et mm Advertentie I.M. voetbal, want die passie delen beide oud-spelers van v.v. Vosmeer. Als een groepje accordeonisten aan komt lopen en een bekend nummer speelt, zingt Hommel luidkeels mee. Wie heel wat handen te schudden krijgen, zijn oud-huisarts De Looze en zijn vrouw uit Amsterdam. Elf jaar alweer zijn ze weg uit het dorp waar ze 33 jaar lang hun praktijk voerden. Bewaren goede herinne ringen aan die tijd en aan de men sen. Ook in mei waren ze terug, om de opvoering van het theaterspekta kel te zien. Nu is hun jongste zoon Steven erbij. Pietje van Mcel-Pland- soen heeft bij de huisarts, en bij diens voorganger Renes, gewerkt. „De Looze mocht je met 'dokter' aanspreken. Maar Renes niet. Die moest je "meneer' noemen", herin nert ze zich. Voorzitter Frank Hommel van Oud- Vossemeer 600 jaar heet alle reünis ten welkom namens de organisatie. Hij schakelt al gauw over op het 'Vossemeers'. „Dat verstaan jullie ongetwijfeld allemaal." Vijf zussen Verhees hebben het pri ma naar de zin. Ze zijn van het dorp weg zolang ze getrouwd zijn, wo nen in Halsteren, Bergen op Zoom, Roosendaal en Hoeven. Voor hun jaarlijkse 'zussendag' kozen ze de reünie. „Wc zijn eerst in het café De Hoop gaan kijken. Dat is nog niks veranderd", vertelt Elly haar vroegere buurvrouw Betsy dc Ko ning. Even verderop herkent Anna Havermans de boomlange Kees Ist- ha nauwelijks meer. „Vroeger kwam ik vaak genoeg bij jullie kaarten", helpt de Nieuw-Vosse- meerder haar herinneren. Jo de Bakker-Nuts uit Nispen ontmoet enkele van haar nichten op het plein. Ze komt de laatste jaren weer geregeld in haar geboortedorp, want er zijn twee van haar dochters komen wonen. Daan van Meel is voor de reünie uit Duitsland gekomen, waar hij deze maand 31 jaar woont. „In Bergen, zeventig kilometer voorbij Han nover." Van Meel (54) leerde tij dens zijn diensttijd een Duitse ken nen, is met haar getrouwd en in Duitsland gebleven. „Ik werk in middels 25 jaar voor het Engelse le ger." Zijn zus heeft hem overge haald om zich voor de reünie aan te melden. „Donderdagavond ben ik naar mijn moeder gekomen." On danks dat hij zo lang weg is, zijn er wel mensen die hem herkennen. Bijvoorbeeld uit de muziek, want Van Meel was destijds tamboer bij OVM. Ruud Havermans uit Nieuw- Vossemccr, met grijze pruik op, verkoopt loten. Het is een opdracht die hoort bij het vrijgezellenfeest dat zijn vrienden op de reünie voor hem hebben georganiseerd. De foto-expositie in de tent achter op het plein mag zich in een goede belangstelling verheugen. Keurig ingelijst (dankzij de medewerking van fotoclub F.O.ThO) is er een mix te vinden van oude en nieuwe beel den van het dorp. De verdwenen veerpont, de brug. Botshoofd vroe ger en nu, schoolfoto's, de biljart club en verschillende straatbeelden. Maar ook het laatste huis dat in het dorp is gebouwd, op de hoek van de Hiksewcg en Hiksedijk. Ze leveren volop gespreksstof op. En dc bezoe kers genieten van de plaatsjes. Na zessen zijn al veel reünisten ver trokken. Hun toegangsbewijs was tevens een lot, maar om onduidelij ke reden besluit de organisatie de trekking niet te doen. Het roept vra gen op, maar gelukkig zijn bij bin nenkomst de lotnummers achter dc namen genoteerd. Het feest gaat 's avonds door, als Live on Tour vanaf het grote podium voor muziek zorgt. De reünisten die zijn geble ven, of terug zijn gekomen na iets te hebben gegeten, worden aangevuld met de jeugd uit het dorp. Tot in de kleine uurtjes blijft het druk op het plein, bij deze finale voor het 600- jarige Oud-Vosscmccr. Het was gezellige druk op de Raadhuisstraat in Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5