ABT: met 45 miljoen wordt teveel geld in Tholen besteed mr:' j 4 1 Tegel restanten vanaf €6,- Bal Ook SGP twijfelt aan hoogbouw masterplan Broer en zus schenken 5 verenigingen 2,5 ton Diagonaal tegenover elkaar over rekenkamer VERTHUIZEN ESSELINK Ouderen in oude bus warm gemaakt openbaar vervoer Tot 2.000,- Oud-Vossemeer houdt zangkoor De Supermarkt van Halsteren Ij Donderdag 23 september 2010 66e jaargang no. 45 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Beveiliging van sportaccommodaties Ploeg wedstrijd met paarden in Tholen zie www.plus.nl De verplaatsing van de sportvelden en het zwembad naar een plek ten noorden van de Nieuwe Postweg is nog geen gelopen koers. De commissie bestuurszaken hikte woensdagavond bij het bespreken van het masterplan Tholen aan tegen de 24,5 miljoen euro die het project kost, en het ontbreken van voldoende financiële dekking om het plan te realiseren. Met name zijn er twijfels over de vier appartementencomplexen die in het gebied wor den gebouwd. Met de opbrengst van deze uit vier bouw lagen bestaande complexen moet het plan deels worden gefinancierd. Ook vinden diverse partijen dat de investe ringen in Tholen uit de pas lopen met andere kernen. In ieder geval SGP, CU, SP en ABT (samen hebben ze 12 van de 21 zetels) maken nog een voorbehoud. Bedenkingen Sobere variant Muziek, kerk, speeltuin, ijsclub, museum Vrij en Blij Verharding ijsbaan Nuis ontkent weerstand bij ambtenaren VERHUIZEN IN JE EIGEN THUIS VS*>- Autobedrijf WAttstraat 3 Voltatraat 2 4991 KCTfcohm 4*91 fWThoton Tal 0166 602440 Tel. 0166-607060 Fa* 0166-604440 Fax 0166-607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dipsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Oud-Vosscmcer houdt een zangkoor over aan The Night of the Vox. Het gelegenheidskoor dat een jaar lang repeleerde voor het eenmalige zang en muziekspektakel, maakt een doorstart. Op dit moment hebben zich 28 leden aangemeld voor het popkoor Voix, dat volgende maand officieel wordt opgericht. Ester van der Linden uit Sint Philipsland wordt de dirigente, voor de repetities is de Gereformeerde kerk aan de Hofstraat beschikbaar. Er is een voorlopig bestuur, dat bestaat uit Hetty Roggeband, Marleen Heij boer, Kees de Hond, Michel Potap- pel en Piet Potappel. Meer over The Night of the Vox en de dorpsreünie is te vinden op pagi na 5. Een proef van 18 weken met bevei liging van sportaccommodaties aan de Zoekweg in Tholen heeft vol gens b. en w. goed gewerkt. „Alle betrokken partijen zijn zeer tevre den. Beveiliging blijkt een goed middel tegen overlast en vandalis me. Het veiligheidsgevoel van me dewerkers van het zwembad en de sportvereniging is sterk toegeno men. Vijf personen zijn overgedra gen aan de politie omdat zij zich na sluitingstijd op het zwembadterrein bevonden." Tijdens het zomersei zoen gaat de gemeente verder met de beveiliging van de twee zwem. baden. B. en w. bieden alle sport verenigingen op eigen kosten be veiliging aan. Dat tegen een gunstig tarief bij een beveiligings bedrijf. In de eerste helft van dit jaar is voor 13.644 euro vernield aan gemeentelijke eigendommen tegenover ruim 14 mille in heel 2009. In 2007 was het 22 mille, in 2008 nog 21. Wie ploegende trekpaarden in actie wil zien, kan zaterdag 2 oktober zijn hart ophalen. Op een perceel bij boerderij. Candia'van Ko Brooij- mans - tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland - organiseert Het werkend trekpaard Zeeland het open Zeeuws kampioenschap ploe gen. Twintig spannen paarden wor den verwacht, waaronder twee- en driespannen en één vierspan. Zij zullen na de wedstrijd in parade een stuk ploegen. Vanaf tien uur is er proefploegen, om kwart over twaalf begint de wedstrijd. De prijsuitreiking is om kwart over vier gepland. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Aan de Zoekweg in Tholen krijgen de scholen in het masterplan meer ruimte op de plaats van de sportvelden. Hier lopen de overblijfkinderen van Ter Tolne van de kantine van Tholense Boys terug naar school. Hel was Han van 't Hof (ABT) die als eerste vraagtekens plaatste bij de voorkeursvariant die het college van b. en w. in de commissie in stemming bracht. Van 't Hof wil eerst een over zicht zien van de investeringen per kern, voordat zijn partij een beslissing neemt over het masterplan. Volgens hem is er de voorbije jaren al genoeg geld naar Tholen gegaan, en staan er ook in de nabije toekomst nog de no dige en deels risicovolle investeringen in die kern (plan Noord) op stapel. Van 't Hof sprak over een bedrag van 40 tot 45 miljoen euro dat er in Tho len zou zijn gestoken. „Die investe ringen staan niet in verhouding met de behoeften in andere kernen." Vol gens wethouder financiën Peter Hoek (SGP) liep Van 't Hof te hard van sta pel. Ook met de impuls Sint Maar- tensdijk-Scherpenisse en de plannen in het havengebied van Sint Annaland is volgens hem veel geld gemoeid. Wel zegde Hoek het overzicht van de uitgaven per kern toe, nel als de dixir Van 't Hof gevraagde prognoses van de leerlingaantallen op de scholen die binnen het masterplan vallen. ABT heeft ernstige twijfels, aldus Van 't Hof. „We willen onze nek niet in de strop steken. De burgers zullen het moeten betalen." Theo Korevaar (SP) zat op dezelfde lijn. „De verdeling over de kernen is onevenredig." Ook Bram van de Sande (CU) vond 24,5 miljoen euro voor Tholen op dit mo ment te gortig. De meeijarenraming laat een aantal noodzakelijke voorzie ningen in andere kernen zien. Nu een besluit nemen, zonder eventuele con sequenties voor andere kernen mee te nemen, is onverantwoord. Het is ook principieel onjuist om nu te praten over de keuze voor een wel heel am bitieus plan, terwijl de financiële dek king en haalbaarheid onzeker is." Van de Sande wil de sportvoorzienin- gen het liefst handhaven binnen de bebouwde kom. Ook vroeg hij om een onderzoek naar kunstgrasvelden als oplossing voor de capaciteitspro blemen bij Tholense Boys. De CU heeft bovendien vragen bij de wo ningbouw die nodig is om de plannen financieel haalbaar te maken. „Is het reëel te verwachten dat ook deze 84 woningen, naast alle overige plannen, gebouwd kunnen worden?" Van de Sande pleitte ervoor om eerst de uit 2005 daterende Woonvisie van de ge meente te actualiseren, en pas dan de knoop door te hakken. Theo Korevaar (SP) had eveneens bedenkingen over het bouwen van appartementen in de onmiddellijke nabijheid van scholen, zoals het plan is. „Mensen willen wel in de buurt van scholen wonen, maar niet op een steenworp afstand. De kans op een goede opbrengst van de grondverkoop wordt steeds kleiner." De oppositie kreeg verrassend steun uit de hoek van de SGP. „We moeten woningen bouwen naar behoefte en niet om basisvoorzieningen te realise ren", vond Peter Kraamer. „Boven dien is het bouwen van vier com plexen met vier bouwlagen ingrijpend. Is dat wel gewenst in een plattelandsomgeving?" Wethouder Hoek haakte meteen in op zijn partij genoot. Volgens Hoek zijn vier bouw lagen niet meer bijzonder in de ge meente Tholen. "Bovendien is de woningbouw pas omstreeks 2018 voorzien en tegen die tijd is de wo ningmarkt allicht weer aangetrokken. Wc moeten het niet al te zeer dramati- Jack Werkman (VVD) stond positief tegenover de plannen. Met zoveel grote projecten op stapel vroeg hij zich wel af of de gemeente zoveel werk organisatorisch zou kunnen be happen. Gert-Jan Boudeling (CDA) is ook voorstander. Om een afgewo gen beslissing te nemen, wil Boude ling eerst wel een overzicht van de bezoekersaantallen en een exploita tierekening van het zwembad zien. Jolanda Prins (PvdA) schaarde zich eveneens achter de plannen van het college, vooral ook omdat de kansen op samenwerking tussen sportvereni gingen op de nieuwe locatie toene men. ZIE VERDER PAGINA 3 Vijf Sint-Annalandse verenigingen zijn zeer aangenaam verrast met een legaat van Ko en Rina Slager. Accelerando ontving 122.549 euro, de Her vormde Gemeente 60 mille en een garage, speeltuin Vrij en Blij en de ijs- club ieder 22.280 euro en het streekmuseum 15 mille. Totaal 242.110 euro in contanten plus nog de garage voor de kerk die in gebruik is voor de opslag van tuingereedschap. „Er heerste een doodse stilte toen ik op onze repetitie-avond het nieuws bekend maakte", vertelt Accelerando-voorzitter Jack West dorp. „Het is ook fantastisch om zo'n bedrag te ontvangen. Gewel dig dat inwoners zo aan je vereni ging denken. Ko en Rina hadden een enorm groot hart voor Accele rando, ze volgden alles van onze muziekvereniging. Tijdens hun le ven hebben ze ook meerdere keren aan onze vereniging gedacht in de vorm van een gift of bijvoorbeeld nieuwe stropdassen bij de unifor men. Dit legaat overtreft echter ie ders verwachtingen." Ko Slager overleed 11 april 2(X)8 op 80-jarige leeftijd. Zijn zus Rina op 12 mei 2009 op 78-jarige leef tijd. Beiden waren ongehuwd. Vele jaren woonden ze samen in de Tuinstraat, waarna ze verhuisden naar een nieuw huis in de Kerke- blokstraat. Ko had een glastuin bouwbedrijf op de hoek Stoof- weg/Hoenderweg waar al lang een nieuwe woonwijk is verrezen. Ko blies meer dan 55 jaar de bas en hij was ook actief als secretaris bij Ac celerando. Voor zijn vele vrijwilli gerswerk ontving hij een koninklij ke onderscheiding. Ko en Rina Slager waren echte verenigings mensen en voelden zich betrokken bij de Sint-Annalandse gemeen schap. Dat kwam ook tot uiting in het legaat voor andere verenigin gen, zoals de speeltuin. „Het is heel erg mooi dat mensen onze vereniging zo'n warm hart toedragen", aldus voorzitter Ermi- na de Rooij-den Engelsman over het legaat van 22.280 euro voor speeltuinvereniging Vrij en Blij. Ri na Slager leefde mee met de speel tuin en liet zich graag informeren door haar overbuurvrouw Annie Saarloos, die bestuurslid is van de speeltuinvereniging. „Voor Vrij en Blij is deze gift bijzonder", zegt de voorzitter. „We waarderen het dan ook en zullen er een goede bestem ming aan geven. Gedacht wordt aan de uitbreiding van de speeltoestel len voor de peuters." „Heel bijzonder", noemt voorzitter Han Moerland van de ijsclub Sint- Annaland het legaat dat zijn vereni ging ontving van Rina en Ko Sla ger. „Het is voor het eerst in de ruim 80-jarige geschiedenis van on ze vereniging dat we een legaat ont vangen van een inwoner. ZIE VERDER PAGINA 9 „Ik zit geen onzin te verkondigen!" ABT-raadslid Han v$n 't Hof werd boos in de raadscommissie bestuurszaken bij de behandeling van het jaarverslag 2009 van de rekenkamer. Hij citeerde zinsneden waaruit bleek dat er weerstand was van de ambtenaren tegen het werk van de rekenkamer. Burgemeester Nuis sprak dat met klem te gen. „Er was absoluut geen weerstand, dat wil ik wel uit de wereld helpen." Van 't Hof haalde het verslag er nog eens bij en citeerde: „Ondanks herhaalde verzoeken werd de in formatie niet verstrekt en het be lang naar een onderzoek van het grondbeleid werd niet gezien." Voor PvdA-raadslid Jan Heshof was het klip en klaar: „In een offi cieel document staat dat de ambte naren niet hebben meegewerkt en de burgemeester vertelt hier dat die conclusie niet juist is. Hoe komt die passage dan in het jaar verslag? Ik constateer dat de par tijen lijnrecht tegenover elkaar staan." Bert van Eenennaam (SGP) liet in het midden aan wie het lag, maar hij zag in het jaarverslag ook wel de rode draad van moeizaam en zorgelijk. „Blijkbaar is er een te grote afstand tussen rekenkamer en ambtenaren. We moeten probe ren het wederzijds vertrouwen te herstellen." Volgens de burgemeester was het geen kwestie van chemie of weer stand. maar de niet altijd even hel dere communicatie tussen reken kamer en raad. „Daar staat de ambtelijke organisatie buiten. Feit is verder, dat de raad ook niet zo gek veel met de aanbevelingen van de rekenkamer heeft gedaan. En er waren ook dingen die gewoon goed waren." De commissie nam een voorstel van Bram van de Sande (CU) over om als fractievoorzitters met de griffier een voorstel te maken over de invulling van de nieuwe reken kamerfunctie en daar in de volle openbaarheid over te praten. Jack Werkman (VVD) onderstreepte dat. „Er moet duidelijkheid komen waarom het zo moeizaam ging." Deze week Lekker frietjes eten bij 50-jarige speeltuin in Sint-Annaland r m r We are the World, zingt de jonge zangeres in Oud-Vossemeer Heieen van de Schee uit Sint-Maartensdijk met nepwond kan weer lachen EN VERDER... Duizend bezoekers in paprikakas in Sint-Annaland Tien Thoolse kandidaten voor het nieuwe waterschap Dominee Van Kooten wordt zelfs door VVV gemist Stavenisse speelt uitwedstrijd gelijk KOSTBAAR IS DE WIJSHEID DIE DOOR ERVARING WORDT VERKREGEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's «te- Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Openingstijden: Maandag t/m vrijdag: 13.00-17.30 uur Zaterdag: 8.00-12.00 uur Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 - 27 15 23 www.logusbergenopzoom.nl Ze weten nog niet of ze vaker gebruik zullen maken van het openbaar ver voer, maar de 67-jarige Nico van de Blink en zijn 64-jarige vrouw Truus stapten gisteren in Poortvliet wel op de gratis bus naar Goes tijdens de openbaar vervoer-instapdag van de provincie. Bedoeld om 55-plussers (op nieuw) kennis te laten maken met het openbaar vervoer. Bij de halte aan het Zuidplantsoen staan ze samen met hun dorpsgenoot Martien Overbeeke te wachten op de speciale historische autobus die uit Stavenisse moet komen. Het echtpaar Van de Blink woont bijna zeven jaar in Poortvliet, maar maakt geen gebruik van de bus en de trein. Dat is niet nodig omdat ze een auto hebben. „Maar," zegt Truus, „ik kan niet autorijden. Het wordt toch een keer makkelijk als mijn man bijvoorbeeld niet meer mag of kan rijden." Voor hem is het na ongeveer twintig jaar wel weer een hernieuwde kennismaking met het openbaar vervoer. Voor zijn werk reisde hij vanuit de vorige woonplaats Oudenbosch naar Rotterdam (meestal met de auto) om daar in de metro te stappen naar zijn werkbestemming. Zijn vrouw wil er meer van af weten. Ze reizen ook wel eens met de trein, maar willen ze hun kinde ren in Hcllevoetsluis, Nooddorp of Huijbergen bezoeken dan is de auto hel makke lijkst, zegt ze. „Voor Hellevoetsluis moeten we wel drie keer overstappen." Ze heb ben wel zin in het uitje. Het is mooi weer en ze hebben geen haast. De bus zou om half elf komen, maar laat op zich wachten. Overbeeke kijkt eens op zijn horloge. „Het is een oude bus, hoor," zegt Truus. Overbeeke (71gaat af en toe met de bus mee. „Als ik met een reisje mee ben geweest dan pak ik de bus in Bergen op Zoom naar huis, Verder eigenlijk niet. Als ik naar Bergen ga, pak in de auto." Hij vindt het nu nog wel gemakkelijk. Hij reist met een strippenkaart die hij bij de supermarkt in het dorp kan kopen. Hij beschouwt het echt als een uitje. „Wie weet ga ik er na van daag mee gebruik van maken." Eerst passeert de 107. de gewone lijndienst van Connexxion. Dat gaat bijna geruis loos. Even later verschijnt een blauwe bus met het opschrift Hoge Veluwe. Het is een exemplaar uit 1968. De chauffeur draagt een pet, de bijrijder stapt uit om de na men van de passagiers te controleren. Ze moesten zich van te voren aanmelden. Twee reizigers uit Sint-Annaland kwamen niet opdagen, in Stavenisse stapten vijf mensen in, in Sint-Maartensdijk- zes, in Poortvliet drie en in Tholen twee. De bus rammelt en kraakt en maakt veel lawaai. Zie verder pagina 9. In een bus uit 1968 worden de Tholenaren naar Goes vervoerd, links het echtpaar Van de Blink, helemaal achterin Barteld Stam, OV-ambassadeur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1