8 Huis tijdelijk onbewoonbaar na felle uitslaande brand in schuur Fietser uit smalstad overlijdt na botsing Korter zwemseizoen ongewenst, zegt SGP Twee ton 'tol' bij brug m VERTHUIZEN Oudere Vossemeerders zingen luidkeels mee Bal ESSELINK Tot 2.000,- Vervangende woonruimte voor gezin Snoeij in Hof van Holland De Supermarkt van Halsteren 1753- 17 te Donderdag 16 september 2010 66c jaargang no. 44 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Dieven wafelijzer in kraag gevat Gedenktekens voor verkeersslachtoffers Haven weer open in smalstad Open dag kassen zaterdagmiddag Ambtenaren proeven Zeeuwse boerenworst Een grote uitslaande brand heeft dinsdagochtend de schuur en de zolder van de woning van de famii/e Snoeij aan de Patrijzenweg 40 in Oud-Vossemeer verwoest. Het gezin met vier kinderen krijgt vervangende woonruimte boven café Hof van Holland in het dorp. De woning aan de Patrijzenweg was pas opgeknapt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brand begon in de schuur en sloeg over naar de zolder van het huis dat pas was op geknapt. Druk Automobilist had te veel gedronken Bij een ongeval op de Gorishoeksedijk in Scherpenisse is zondag de 66-jarige Joke Dee uit Sint-Maartensdijk overleden. De vrouw reed rond een uur of drie met haar elektrische fiets over de dijk richting Scherpenisse toen ze ter hoogte van de schaapskooi frontaal werd geraakt door een auto, bestuurd door een 24-jarige man uit Scherpenisse die in de richting van Gorishoek reed. Ademtest CU: totale sluiting is in gang gezet Deze week Nostalgische borden voor 15.000 euro zie www.plus.nl VERHUIZEN IN JE EIGEN THUIS 43 Autobedrijf T.l. 0168-602440 Fa» 0166-604440 Tal. 0166-607060 Fa» 0166-607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbodë.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, '31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dc drie Tholcnaren die in de nacht van vrijdag op zaterdag door de po litie zijn aangehouden bij dc ge meentewerkplaats aan de Nijver- hcidsweg in Sint-Maartensdijk, bleken niet alleen een wafelijzer te hebben ontvreemd. De speurhond bracht de politie naar de struiken waar verfblikken, een lecslamp en adapters werden aangetroffen. De drie inbrekers van 20, 22 en 24 jaar, hadden de spullen daar wegge gooid. Ze gaven eerst zelf aan al leen een wafelijzer te hebben ont vreemd uit een container op het terrein. De politie had een melding gekre gen van een mogelijke inbraak en ging rond vijf uur in de ochtend ter plekke kijken wat er aan de hand was. Ze zagen die mannen bij de in gang van het terrein met het wafelij zer. Onder voorwaarden willen b. en w. het plaatsen van gedenktekens bin nen de bebouwde kom voor ver keersslachtoffers of slachtoffers van zinloos geweld toestaan. On langs kwam daarvoor een verzoek binnen en Tholen bleek er geen re gels voor te hebben. Het college laat ambtenaren nu uitzoeken wat voor randvoorwaarden er moeten komen ten aanzien van verkeersvei ligheid, aansprakelijkheid, tijds duur, wegwerkzaamheden, enz. B. en w. vragen dc provincie Zeeland wat hun beleid is voor gedenkte kens op provinciale wegen op Tho len en Sint Philipsland. „Er zijn ondernemers die de haven in Sint-Maartensdijk open willen maken. Hebben b. en w. met de be trokkenen daarover gesproken?," vroeg Han van 't Hof (ABT) maan dagavond in de commissie ruimte. Hij stelde het aan de orde in de rondvraag. Van 'l Hof wees er op omdat er 400.000 euro is uitgetrok ken om de Haven in Sint-Maartens dijk op te knappen. Hij vond het vreemd dat er .geen vervolg aan is gegeven om met de ondernemers (onder meer Ruud Cogels van Mari- flex) rond de tafel te gaan zitten. Wethouder Kees van Dis kon er geen antwoord op geven, maar zou dat nagaan. Glastuinbouwbedrijf 4 Evergreen uit Sint-Annaland houdt zaterdag middag van twee tot vijf uur open huis. In de kassen van 8 en 4 hecta re, tegenover de aardappelveiling, worden gele paprika's geteeld. Voor de oogst zijn 30 tot 45 mensen no dig. De paprika's gaan vooral naar Duitsland, Engeland, Rusland. Ja pan en Amerika, maar de Nederlan ders eten er ook van. De gemeente heeft vorig jaar 60 werklozen inge zet bij de kassen, waarvan er nog 14 over zijn. Daarom zijn er nu ook Polen ingeschakeld. Zie ook pagi na II. De week van dc vleeswaren greep Wilthagen uit Tholen aan om gis terenmiddag de ambtenaren te la ten proeven van leverworst. Frank Wilthagen bood broodjes met ei gen gemaakte Zeeuwse boerenle- vcrworst aan. Die worst is hele maal van varkensvlees gemaakt en bevat geen kleurstoffen, waardoor deze een grauwe kleur heeft. Toch hadden de meeste Thoolse ambte naren voorkeur voor dit streekpro duct. Wie afging op een mooiere kleur, kon dc runderleverworst kiezen, gemaakt van honderd pro cent rundvlees, maar daarin zat wel kicurzout. „Onze produkten zijn positief ontvangen", zegt een woordvoerder van Wilthagen. „En we hebben op deze manier de week van dc vleeswaren bij de ge meente extra onder de aandacht gebracht." Een agente van de Thoolse politie vangt de hond Bob op die eerder door de brandweer uit de woning was gered. Op het moment dat de brand uit brak was er niemand thuis. Het vuur is ontstaan in de schuur die aan de woning vast is gebouwd en door een stenen muur van het huis is gescheiden. De brandweer werd om één minuut voor negen gealar meerd. Bewoners in de buurt zagen rook uit dc schuur komen. Samara van Hees die verderop aan de over kant aan de Patrijzenweg een nagel studio heeft, zag vanuit haar zaak dat er rook» over het land dreef. Toen ze poolshoogte ging nemen zag ze dat het uit de schuur kwam. Ze belde onmiddellijk het alarm nummer 112. De brandweerkorpsen van Sint-An naland en Tholen rukten uit. Arco Kunst van de Thoolse brandweer: „Er werd meteen middelbrand ge geven. We kregen eerst te horen dal het om een woning ging, toen dat het om een schuur ging en daarna dat het om een schuur ging die aan de woning was vast gebouwd." Toen ze arriveerden, sloegen de vlammen al uit het dak van de schuur en dreef de rook door de har de wind richting het dorp. Het raampje bovenin dc zijkant van de schuur was er al uitgesprongen waardoor de wind de vlammen kon aanjagen. Twee agenten van de Thoolse poli tic waren al ter plaatse toen de brandweer aankwam en hadden ge probeerd de hond uit dc woning te halen. Het lukte de politie echter niet de achterdeur van de woning te forceren. De brandweer lukte dat door gebruik te maken van een koe voet. Kunst: „Op dat moment was er nog geen rook binnen. Dc hond mankeerde niets." Het beest werd door buurtbewoners opgevangen, maar liep even later weer terug in de richting van het brandende pand. De agente van de Thoolse politie (pas nieuw op het eiland) ving het dier op. Door dc harde wind werd het vuur snel aangewakkerd. Dc deur van de' schuur (een roldeur begaf het al snel. Het vuur breidde zich uit via het stro onder dc dakpannen. „We hebben toen geprobeerd om de wo ning zoveel mogelijk te sparen." Dat bleek moeilijk omdat er op de zolder van de schuur en het huis een deur was. „Toen die doorgebrand was, sloegen de vlammen over naar de zolder van het huis." Om de brand van boven te bestrijden, werd de hoogwerker uit Bergen op Zoom ingezet. Die arriveerde om half tien en begon met de inzet van een grote straal op de schuur en later op de woning. Kunst: „We konden de wo ning niet binnen. Dat was te gevaar lijk omdat de zolder brandde. Voor onze veiligheid was dat niet verant woord." Wel gooide dc brandweer een raam aan de voorzijde en een raam aan de zijkant van de woning in om water in de woning te spuiten en te voor komen dat ook dc rest van de wo ning in vlammen op zou gaan. „Dat is gelukt. Maar omdat de hoogwer ker zoveel water gebruikt, zijn wij gestopt, zodat er voldoende druk was voor de spuitgasten in de hoog werker." Binnen een mum van tijd stroomde het water onder de voor deur naar buiten. Om elf uur werd het sein brand meester gegeven. „Toen stond er ongeveer tien centi meter water in dc woning." Toen dc brand uitbrak, was er nie mand thuis. Snoeij was naar zijn werk, de kinderen waren naar school, en ook de moeder was niet thuis. De oudste dochter was wel snel ter plaatse. Zij was behoorlijk van slag en werd opgevangen door bewoners en kennissen uit de buurt. Ook dc broer van de moeder kwam vanaf zijn werk in Halsteren naar de Patrijzenweg om zijn zwager op te vangen die uil de buurt van Rotter dam moest komen. De eerste nacht na de brand werd het gezin ondergebracht bij familie. De stichting Salvage handelde de zaak verder af. Volgens Kunst ble ven de slaapkamers en de beneden verdieping gespaard, maar liepen ze veel roet en vooral waterschade op. „Via de hoogwerker wordt er heel veel water ingebracht. De bewoners hebben 's middags toch nog wat spullen, vooral papieren uit de kas ten, kunnen halen. Niet alles is ver loren. Maar alle elektrische appara tuur bijvoorbeeld is niet meer bruikbaar." Tussen dc schuur en de woning zijn drie doorgangen, twee deuren op de begane grond en epn op de zolder. Dc woning was pas opgeknapt. Vol gens Kunst is mogelijk ook de muur tussen beide panden door de hitte aangetast. „In ieder geval staat de topgevel van dc zolder anderhalve meter los." De oorzaak van de brand is niet bekend, 's Middags rond tien voor drie rukte de brandweer uit Sint-Annaland nog een keer uit. na dat de eigenaar alarm had geslagen toen beek dat een balk op de zolder weer ging branden. „Door de wind was het vuur weer aangewakkerd." Voor meer foto 's zie pagina 18. De vrouw raakte daarbij zwaar ge wond. Ze brak een been en door de klap brak haar fiets. Het voorwiel bleef op de rijbaan liggen, maar de rest van haar twccwieler belandde onderaan de dijk bij de schaapskooi. De bestuurder kwam even verder met de auto tot stilstand in de strui ken aan de andere kant van dc weg. De vrouw werd zwaargewond naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Aanvankelijk leken haar verwondingen niet levensbedrei gend. Later is zij echter aan haar verwondingen bezweken. Het slacht offer kwam veertig jaar geleden met haar man vanuit Vlaardingen naar camping dc Muic in Sint-Maartens dijk. Dc verslagenheid op dc cam ping is groot. Het echtpaar had ook een woning in dc nieuwbouwwijk in het dorp. Ze was in een bekende in de smalstad waar ze haar bood schappen deed. Lang reed ze in een scootmobiel, maar sinds kort op een elektrische fiets. De automobilist is aangehouden. Uit een ademtest bleek dat hij te veel alcohol had gedronken. Vol gens dc politie 1,8 keer de toegesta ne hoeveelheid. Dat is ongeveer vier glazen alcohol. Volgens de ver keerswet is 220 ugl toegestaan (0,5 microgram alcohol per liter bloed), de ademtest wees op 400 ugl. Dc vroege sluiting van de gemeentelijke zwembaden dit seizoen roept vragen op bij de commissie samenleving. Het was Peter Kraamer (SGP) die dinsdagavond als eerste in de materie dook. „Het rommelt rondom de zwembaden." Wethouder Jan Oudesluijs vond dat Kraamer de ver keerde termen gebruikte. Volgens Oudesluijs is er weinig aan de hand. Jim Grootscholte zet in Sint-Annaland paprikakas open voor publiek Nelly Slager viert 50 jaar plattelandsvrouwen in Scherpenisse De zwembaden zijn volgens plan een week eerder dicht gegaan dan nor maal, met name vanwege de late va- kantic en de hervatting van het ver enigingleven kort daarop. „Dc er varing leert dat dan het bezoek sterk terug loopt." Doorvragen van Kraam er maakte duidelijk dat de vroegere sluiting ook deel uitmaakt van de ge meentelijke bezuinigi ngsmaatrege- len. „Het levert ook financiële winst op", aldus Oudesluijs. De wethouder benadrukte dat de vroegere sluiting geen invloed heeft gehad op het di ploma zwemmen van leerlingen. Vol gens Chris Koopman (SGP) was het allemaal niet vlekkeloos gegaan. „Ouderen die vrij wilden zwemmen, konden niet terecht, omdat het diplo ma zwemmen aan dc gang was. De communicatie daarover is slecht ge weest." CU-lid Mariska van Deelen vreesde dat dc totale sluiting van de zwemba den sluipenderwijs in gang is gezet. Zij noemde het kortere seizoen onge wenst. „Als je sport en bewegen als gemeente belangrijk vindt, moet je zulke dingen niet doen." Namens de PvdA vroeg Jolanda Prins aandacht voor het zorgvuldig plannen van de abonnementenver koop. Volgens Prins moet die ver koop starten, nadat dc kinderbijslag is gestort. „En dat is dit jaar niet ge beurd." Ook drong Prins erop aan dat de abonnementen in elke kem van de gemeente te koop moeten zijn. Er wordt dan wel geen tol meer geheven bij de Thoolse brug, de belas tingdienst haalde daar toch ruim 2 ton op. Nu met een auto die alle ken tekens controleerde. De kassa rinkelde met 205.000 euro aan open staande belastingzaken. Daarnaast werd er bij politiecontroles nog 4800 euro contant aan boetes betaald. De politie bekeurde drie bestuur ders voor het niet dragen van een gordel, één voor te hard rijden en een motorrijder ontving een boete omdat zijn kenteken niet leesbaar was. Twee bestuurders bleken niet in het bezit van hel juiste rijbewijs. Verder moest een automobilist met te donkere ruilen zijn portemonnee trekken. De controle vond dinsdag 7 sep tember plaats om en nabij de Thoolse brug. De auto van de be lastingdienst fotografeerde de ken tekens van passerende voertuigen en 47 keer hadden ze beet. Van de eigenaren stonden er nog bedragen bij de belasting open. De politie voerde ook verkeerstechnische con troles uit, waarhij een motorrijder de auto's naar dc controleplaats aan' de Nieuwe Postweg leidde. Wally Blaas van de heemkundekring teleurgesteld in plan Noord EN VERDER... SGP ruilt woontorens tegen permanente bouw Suzannapolder Vier ton voor onderzoek naar verzilting Zoommeer Noad'67 wint derby nipt tegen WHS BIJ EEN EXPERIMENT IS ELKE MISLUKKING EVEN LEERRIJK ALS EEN SUCCES Dit nummer bestaat uit 2(1 pagina's B. en w. hebben voor 15.000 euro 90 nostalgische straatnaamborden besteld. In eerste instantie worden Tholen en Sint-Maartensdijk van de nieuwe borden voorzien omdat die een beschermd stads- en dorpsge zicht hebben. Afhankelijk van het budget sluiten b. en w. niet uit dat in een latere fase andere dorpen aan de beurt komen. PLUS PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren Tel: 0164 68 32 71 Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie I.M. Regen spelbreker optreden luchtmachtkapel Raadhuisstraat De week van Vosmeer kende dinsdagmiddag een vrolijk begin. In dorps huis de Vossenkuil genoten de ouderen uit het dorp en omliggende plaatsen van zang en cabaret, 's Avonds moesten uitgedeelde poncho's het publiek droog houden dat op het plein aan de Raadhuisstraat naar de muzikale hoogstandjes luisterde van de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Een bijna volle zaal met ouderen vermaakte zich prima met de Klikoos. Drie da mes en een heer zetten komische typetjes neer in dialect, en zongen liedjes die daarop betrekking hadden. Aan het begin van de middag werden acht grote taar ten gepresenteerd met afbeeldingen die te maken hadden met 600 jaar Oud-Vos- semeer. En de jarige - in dit geval de stichting die de feestelijkheden coördineert - trakteerde: alle bezoekers kregen in de pauze een stuk taart bij de koffie. Terug in de zaal kon men genieten van twee dames en twee heren in Walcherse dracht. Het Westkappcls kwartet vertolkte bekende Nederlandstalige liedjes van vroeger. En de zaal zong en klapte mee. Een vrolijke, gezellige sfeer en een tevreden pu blick was hel resultaat. De muziekliefhebbers kwamen 's avonds aan hun trekken bij het optreden van de luchtmachtkapel. Maar het regende en waaide, zodat het niet aangenaam was in de Raadhuisstraat waar behoorlijk wat stoelen leeg bleven. Slechts op een deel van het plein stonden tenten. Wie daar niet onder zat, kreeg van Vosmeer 600 een poncho, üp het podium bleven ook de voorste muzikanten niet droog. Het pro gramma van dik een uur werd zonder pauze afgewerkt. Gisteren waren er activiteiten voor de Vossemeerse jeugd: poppentheater Kris- Kras. een Wii-compclitie. luchtgitaarspclcn en kinderdisco. Vrijdagavond brengen plaatselijke muzikanten en vocalisten een show vol muziek en zang. Het dorps plein zal tjokvol zijn, want de belangstelling voor deze Night of the Vox is groot. Zaterdagmiddag sluit een reünie dc feestelijke week af. Inmiddels hebben zich 350 (oud-)inwoncrs aangemeld. Zij kunnen met elkaar herinneringen ophalen en een expositie bekijken van oude en nieuwe foto's over het dorp. Vanaf acht uur zaterdagavond verzorgt Live on Tour de muziek. De oudere inwoners genoten volop van de muzikale middag in het dorpshuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1