Gladdines sluit winkel en richt zich volledig op de bakkerij Reclame Markt moet passen bij beschermd stadsgezicht Laban sluit winkel en gaat alleen verder met het schildersbedrijf Plek nieuwe scholen en sportaccommodaties Akkoord nieuwbouw De Jonge motoren Bakker Bliek begint aan de Eendrachtsweg in Tholen Optiek Ben van der Heiden begint ook met boortoestellen Eendrachtsweg 13 Tholen verliest tijdelijk detailhandelsfunctie Donderdag 26 augustus 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bescheidener Lantaarn Licht in de straat AI acht winkels De braderie in Tholen be tekent zaterdag tegelijk de finale voor de winkel van bakkerij Gladdines. Na ruim 40 jaar stopt de be kende Thoolse familie met de detailhandelsactivitei ten. Alle energie wordt voortaan besteed aan de bakkerij op bedrijventer rein Welgelegen, waar 70 mensen werken. Blij is Gladdines dat de winkel kan worden overgedragen aan bakker Bliek uit Mid delburg, zodat de detail handelsfunctie aan de Eendrachtsweg behouden blijft. Sinds 2002 4. - Keuzes maken In september kiest de Thoolse gemeenteraad een van de drie varianten De gemeenteraad zal in september een keuze maken uit de verschillende varianten van het masterplan Tholen. Diverse openbare voorzieningen als scholen en sportac commodaties zijn hierbij in het geding. Tholense Boys Meer woningbouw Bewoners praten over binnenstad Op cIe twee gevels mag de Thoolse optiekzaak geen doorgetrokken reclame zetten. Op de kleine gevel met de toegangsdeur moet er een aparte reclame en na verwijdering van de gevellantaarn is daar ook meer ruimte voor. Op de grotere gevel rechts kan een aparte reclamezinevenals aan de zijgevel aan de Oudelandsestraat. Gerrit Atres van Ben van der Heiden optiek uit Tholen gaat in het voor malige pand van Schipper accountants aan de Markt niet alleen met zijn brillen verder. Hoortoestellen gaan een tweede pijler vormen onder zijn onderneming. „Die doelgroep wordt steeds groter en om meer toe komstgericht bezig te zijn, is verbreding van de bedrijfsmogelijkheden nodig", vertelde Atres maandagmorgen tegen de welstandscommissie. Die boog zich met name over de re clame die op de voor- en zijgevel gepland is. In het linker deel van het pand wil Atres verkoop en advies concentreren, in het rechter deel meer de modegevoelige onderdelen als bijvoorbeeld zonnebrillen. In New York had de Thoolse onderne mer onlangs nieuwe ideeën opge daan en bij dat bezoek had hij ook een Ipad van Apple gekocht, waar van de welstandscommissie onder de indruk raakte. Atres verheugde zich op de verhui zing. Qua afstand - er schuin tegen over - niet zo veel verder, maar wel meer een zichtlocatie bij de travail- lc. „Ik kom op een unieke plek te zitten met veel meer uitstraling en veel meer ruimte. Het pand wil ik ook veel meer stijl, sfeer en bele ving geven die past bij het karakte ristieke van Tholen. Als ondernemer wil ik me echter ook duidelijk ken baar maken dat ik daar zit met arti kelen voor zien en horen." De commissie was echter niet te spreken over de reclame die aan de voorkant over beide gevels was doorgetrokken. „De massa aan de voorkant wordt nu doorsneden door over twee regels reclame aan te brengen", zei ir. Ton Jansen. Ook commissievoorzitter Marco Onrust zag geen enkele relatie met de bo- vengevel of de onderkant. „De re clame moet bescheidener. Die moet je tot 1 van de 2 gevels beperken." Burgerlid Leen Deurloo zei ervan doordrongen te zijn. dat een onder nemer reclame wil maken op zijn pand. Hij verwees naar de kliniek voor tandheelkunde aan de Kaay, waar een eerder veel groter ont werp, ook is aangepast. Zo zou het volgens Deurloo ook op de Markt moeten gebeuren. „De reclame moet rustig zijn, meer passend bij het beschermd stadsgezicht." De commissie sprak er uitgebreid over met Atres. Daarbij kwam ook naar voren, dat er een lantaarn aan de gevel hangt, waarvan niet duide lijk is of het om openbare verlich ting van de gemeente gaat of dat het particulier eigendom betreft. „Die lantaarn is nu veel te prominent; on derzoek eens of die er af kan", advi seerde Onrust. „Anders beperk je de reclamemogelijkheden." Atres had er absoluut geen problemen mee wanneer die lantaarn zou verdwij nen, maar dan moest de gemeente dat wel eerst uitzoeken. Zonder lan taarn zou op de ene gevel de tekst .Ben van der Heiden optiek' kunnen en op de andere gevel ,Zien en ho ren', zo hield Onrust voor aan de ondernemer. Jansen wees nog op de zijkant aan de Oudelandsestraat, waar op de gevel veel meer ruimte is voor reclame. Omdat de Markt onder het be schermd stadsgezicht valt, moet ook de monumentencommissic zich er nog over buigen. „Maar ik wil in november wel open, dus snelheid is geboden'-'*-zo maakte Atres zich al ongerust over een nieuwe vertra ging. „November halen we wel, daar hoef je niet over in te zitten", zie Jansen, die Atres nog compli menteerde met het mooie pand waarin straks een optiekzaak komt. De tekening met de nieuwe recla me-opzet aan de voorgevel zal di rect naar de monumentencommissic worden gestuurd, zodat de wel standscommissie in september de zaak opnieuw kan behandelen. Atres had ook het idee opgevat om in de straat verlichting aan te bren gen die het pand in sfeervol licht zal plaatsen. Onrust vond dat 'helemaal niets.' „Ik had gehoopt dat die ver- lichtingsplanncn heel snel zouden stoppen. Je ziet hel nu alleen bij openbare gebouwen en daar moet het ook bij blijven." De welstands commissie blijkt hier echter niet veel over te zeggen te hebben. Al leen moet de verlichting in gemeen tegrond, want er moeten straatste nen voor uil de Markt en dan is er toch toestemming nodig van de ge meente. Atres zei te hopen dat het nog sfeer voller wordt op de Markt in Tholen. „Ik ben al blij met de terrassen op het marktplein voor Hart van Tho len en ik hoop dat er nog meer on dernemers op de Markt komen." Slopersbedrijf Jcrocnse uit Sint-An- naland is inmiddels begonnen met het afbreken van een aantal tussen wanden van het vroegere accoun tantskantoor, dat naar bedrijventer rein Welgelegen is verplaatst. In plaats .van de voormalige aparte kantoortjes wil de optiekzaak een grotere ruimte maken. Gladdines, die in 2002 een grote bakkerij op bedrijventerrein Welge legen opende, richt zich sinds die lijd steeds meer op de levering van brood- en banket aan diverse super- marktformulcs. „Dat is zodanig ge groeid, dat we een definitieve keuze moesten maken", zegt Ad Gladdi nes. Hij levert aan meer dan 100 winkels door het hele land. Gladdi nes legt zich voornamelijk toe op banket. Hij wil zoveel mogelijk taar ten in een uur produceren, maar daarbij qua opmaak en smaak ook onderscheidend zijn. Inmiddels le vert de Thoolse bakkerij al 70% ban ket en het aandeel van brood is te ruggelopen tot 30%. De groothandel eist alle aandacht op, zodat Ad en De winkel van bakkerij Gladdines op de hoek Bebouwendam/Eendrachtsweg sluit zaterdag, maar in september heropent bakker Bliek de winkel. „Bliek, een goede collega, heeft zijn sporen in Walcheren en omgeving ruimschoots verdiend", zegt Ad Gladdines. „Het bedrijf is bekend met o.a. de lekkerste bolussen van Zeeland en heerlijke ambachtelijke broodsoorten. Het zal zeker een aan winst voor Tholen worden." Bliek zal de winkel - het pand wordt evenals Gladdines dat deed, gehuurd van tweewielerzaak Tcrlouw - na een kleine metamorfose in septem ber heropenen. Bliek meesterbak kers heeft naast de grote bakkerij in Middelburg acht winkels in Middel burg, Veere (2), Zoutelande, Dom burg, Oost-Souburg, Vlissingen en Arnemuiden. Daar komt Tholen bin nenkort als negende winkel bij. Petra Burremans (links) en Anita Donken zijn aan hun laatste week bezig in de winkel van bakkerij Gladdines. De vestiging aan de Eendrachtsweg blijft na een verbouwing open, maar dan onder de vlag van bakkerij Bliek, die in september in Tholen de negende vestiging in Zeeland opent. Cindy Gladdines geen tijd meer heb ben voor de winkel. Die zat sinds 2002, toen de nieuwe bakkerij op Welgelegen verrees, aan de Eendrachtsweg. Een plek meer in het centrum naast de fietsenzaak' van Terlouw, makelaar Leunis, schilder Laban en toen ook nog de viszaak van Frans Bout. Gladdines begon ruim 40 jaar gele den in de Dalemsestraat met de overname van bakkerij de Toekomst van Deurloo. In 1980 vond de eerste verbouwing plaats en geleidelijk aan ging Gladdines voor anderen bak ken. zoals SRV-wagens en super markten. Die activiteiten breiden zich alleen maar uit. In eerste instan tie was dat ook met de detailhandel het geval, want naast de winkel in Tholen opende Ad Gladdines er een in Halsteren. Er kwam ook nog even een filiaal in Bergen op Zoom, maar beide winkels werden weer ver kocht. Dat was eerder ook even met de winkel aan de Eendrachtsweg in Tholen het geval, maar toen dat min der goed liep, kocht Gladdines de winkel weer terug. De winkel lag de familie Gladdines na aan het hart. want dat was altijd het paradepaard je geweest. De beslissing om de win kel af te stoten, was dan ook niet eenvoudig, maar de moeilijke keuze werd vereenvoudigd door de weten schap dat Bliek de detailhandel voortzet. f Het beeldbepalende pand van schilder Laban aan de Eendrachtsweg in Tholen verliest zaterdag na de braderie de detailhandelsfunctie. Even verder op de winkel van bakker Gladdines, waar ook veranderingen plaatsvinden. Laban Schilderwerken staakt per 1 september de winkelverkoop aan de Eendrachtsweg 13 in Tholen. Het schildersbedrijf blijft daar geves tigd, maar zonder de verkoop op de vaste openingstijden. De Thoolse onderneming gaat zich volledig richten op haar hoofdactiviteit: het schildersbedrijf. Tijdens de braderie, vrijdag en zaterdag, wordt de winkelvoorraad uitverkocht. Het pand aan de Eendrachtsweg is in 2008 aangepast tot een presenta- tieruimte voor het schildersbedrijf, waar het voorheen volledig als spe ciaalzaak voor o.a. verf en behang in gebruik was. De openingstijden voor de winkelverkoop zijn toen be perkt tot donderdag, vrijdag en za terdag om meer aandacht te kunnen geven aan het schildersbedrijf, dat 5 vaste medewerkers telt naast een aantal tlcxwerkers. Cees Laban: „De weg die we twee jaar geleden zijn ingeslagen om ons meer te richten op de toenemende vraag binnen het schildersbedrijf, zetten we nu volledig voort. Het schildersbedrijf blijft groeien, ter wijl we merken dat de winkclver- koop stagneert. Dan moet je keuzes gaan maken." Laban Schilderwerken blijft ge woon gevestigd in het pand aan de Eendrachtsweg. In plaats van als winkelpand is het vanaf 1 septem ber volledig in gebruik als bedrijfs pand. „In de toekomst willen we ons ze ker oriënteren op een geschikt pand op het bedrijventerrein", zegt Cees Laban. „Wellicht dat de dctailhan- delsfunctie aan de Eendrachtsweg 13 dan weer terugkomt, want het is wel een toplocatie." Laban trok er in 1994 in na het vertrek van auto bedrijf Bal naar de Wattstraat. Nu de winkelverkoop stopt, is dat weer een aderlating voor de stadskern. Het pand van Foto Tholen heeft na de verhuizing van dat bedrijf naar Halsteren ook nog geen andere de- tailhandelsfunctic gekregen. „Het is jammer, maar door de marktwer king is het in Tholen bijna niet meer mogelijk om rendabel een winkel te exploiteren. Dan moet je tijdig keu zes maken", aldus Cees Laban. De besluitvorming is ten opzichte van de oorspronkelijke planning met een kwartaal vertraagd omdat - gaande het onderzoek - twee subvarianten zijn toegevoegd. Dit betrof dan met name meer woning bouw om extra inkomsten te krij gen. Voor de zomervakantie is er ge sproken met besturen en directies van scholen, kinderopvangorgani saties en sportverenigingen. Voet balvereniging Tholense Boys liet al eerder weten weinig te voelen voor verhuizing naar de Nieuw- landseweg, over het viaduct van de Nieuwe Postweg. Naast kapitaal vernietiging van de kantine, kleed- accommodaties en andere voorzie ningen zou de vereniging ook ver buiten het hart van Tholen terecht komen. In de winter zou dat met name voor jeugdspelers niet zo aantrekkelijk zijn. De gemeente zit echter met ruim tenood van de basisscholen, die aan de Molenvlietsedijk en Zoek weg allemaal bij elkaar zitten. Als eerste variant heeft de gemeente gekeken naar vervangende nieuw bouw van de scholen - inclusief het aangrenzende Calvijncollege - op de plaats van het huidige De huidige vestiging van De Jonge motoren aan de Wattstraat in Tholen. De Jonge motoren uit Tholen mag aan de Stevinweg op bedrijventerrein Welgelegen II een nieuw be drijfspand bouwen. De welstandscommissie gaf maandagochtend groen licht voor het ontwerp van Leo Walpot uit Tholen. De commissie noemde het rode portaal wel heftig, maar uiteindelijk vormde het toch geen probleem voor de goedkeuring. „Het knalt er zo wel uit", vond de welstandscommissie. De showroom en werkplaats aan de Stevinweg - waar ook Melse/Multimate is gevestigd - krijgt alu minium sandwich gevelpanelen, witte kunststof ko zijnen, antracieten overheaddeuren en een rode sta len zetwerk omlijsting bij de entree. De Jonge motoren is een van de bedrijven op het verouderde industrieterrein Tholen Noord die aan gekocht is door de gemeente om plaats te maken voor woningbouw. Bij de ondertekening van de overeenkomst tussen de gemeente, Castria Wonen en het Bouwfonds in het voormalige Timpa-gebouw werd onlangs gesteld, dat het pand van De Jonge volgend voorjaar tegelijk met dat van de Tinipa zal worden gesloopt. zwembad. Er zou dan wel op een andere plaats een nieuw zwembad moeten komen. Tholense Boys en tennisclub Eegedima kunnen dan blijven waar ze nu zitten. Op de plaats van het huidige Calvijncol lege kunnen ze dan verder uitbrei den. Een tweede mogelijkheid is dal de scholen aan de Molenvlietsedijk en Zoekweg blijven. Met verbouwin gen en een uitbreiding op de plaats van de voetbalvelden zou de ruim tenood van de scholen opgelost moeten zijn. Alleen moet Tholense Boys en tennisclub Eegedima dan wel verhuizen naar de Nieuwland- seweg. Het zwembad wordt in de ze opzet wel gehandhaafd. Een derde optie is dat er op de plaats van het sportcomplex en het zwembad vervangende nieuwbouw voor de basisscholen komt, maar dan moeten de voetballers, tennis sers en zwemmers hun heil verder weg zoeken. De gemeente heeft nog twee alter natieve plaatsen voor het nieuwe sportcomplex en zwembad in ge dachten. Daarbij is ook de uitbrei ding van sport- en gemeenschaps centrum Meulvliet meegenomen. Een subvariant is, dat er bij de laatste optie meer woningbouw ge pland is om de kosten van de ge weldige operatie beter te kunnen betalen. Iets dergelijks gebeurt nu ook al om plan Noord mogelijk te maken. De toekomstige huizenbe zitters aan de Molenvlietsedijk en Buitenzorg gaan meebetalen aan de herontwikkeling van het verou derde bedrijventerrein Noord met met Slachtveld. Het gemeentebestuur wil de inwo ners van Tholen na de zomervakan tie uitnodigen om te praten over de plannen voor de binnenstad. Het uitvoeringsprogramma is in concept gereed. Vanwege de bezuinigingen zijn minder reguliere werkzaamhe den in de planningen opgenomen dan verwacht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7