'Applaus voor eenvoudig ingetogen landschap waar muziek over dwarrelt' Opstartproblemen zorgen voor storing in sfeervolle Poortvlietse zomermarkt oute 'Ze hebben de keuze: luchten of kerkdienst' Gemeente legde vorig jaar vier keer bouwproject stil Muziek Bijbelcursus start in Tholen Service bij streekmuseum voor elektrische fietsen Omgekeerde fiets Jan de Viet onthult schilderij Antonietti op klavecimbel Kraamhouders ruimen eerder op door misverstand over tijdstip Bouwovertredingen vooral ontbreken vergunning Zestig procent van de overtredingen op het gebied van bouwzaken die de gemeente vorig jaar heeft geconsta teerd, betroffen het bouwen zonder vergunning. Name lijk achttien van de dertig gevallen. In vier daarvan is de bouw stilgelegd. Bij de gemeente kwamen 62 klachten binnen. Daarvan zijn er 39 nog hetzelfde jaar opgelost, terwijl er zes nog in behandeling zijn. Hennepkwekerijen Juridische procedures Koffie drinken De Evangelische Toerustingsschool (ETS) wil in sep tember, bij voldoende belangstelling, een cursus starten in Tholen. Deze interkerkelijke organisatie verzorgt sinds tientallen jaren een cursus over alle Bijbelboeken, nu reeds op ruim veertig plekken in Nederland. Bewaard Bekenden Poppenkast Palingroken interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Donderdag 26 augustus 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De resterende zeventien gevallen bleken overtredingen te zijn waarte gen handhavend opgetreden moest worden. Verder zijn dus nog dertien andere overtredingen geconstateerd door de gcmcenté. Naast bouwen zonder vergunning, hiervoor al ge noemd, werd in vier gevallen ge bouwd in strijd met het bestem mingsplan, vier in strijd met de bouwverordening, twee in afwij king van de vergunning en twee in strijd met de algemene plaatselijke verordening. De dertig overtredin gen zijn, blijkt uit het jaarverslag, als volgt over de woonkernen ver deeld: Tholen 8; Sint-Annaland en Oud-Vosscmccr 5; Poortvliet, Sint- Maartensdijk en Stavenisse 3; Sint Philipsland 2; Seherpenis.se 1. De gemeentelijke toezichthouders voer den vorig jaar 600 bouwcontroles uit: 440 op bepaalde onderdelen van een bouwproject en 160 voort gangscontroles. Uiteindelijk kon de gemeente vorig jaar 29 zaken afronden. In twee ge vallen is alsnog een vergunning af gegeven, in één geval is afgezien van handhaving. Zestien gevallen zijn opgelost na het sturen van een brief of het nemen van een dwang som- of bestuursdwangbesluit. In tien gevallen is een controlebezoek afgelegd of een telefoontje ge pleegd, of is een verzoek tot hand having afgewezen. Bij geen van de dertig overtredin gen is proces-verbaal opgemaakt. Er is uitsluitend bestuursrechtelijk opgetreden. Eerst zijn alle overtre ders aangeschreven. In acht geval len leidde dat tot een voornemen last onder dwangsom, waardoor één overtreding werd beëindigd. Tien keer is een last onder verbeurte van een dwangsom opgelegd, waarvan in drie gevallen een preventieve last met daaraan gekoppeld stillegging van de bouw. In drie gevallen is hierna de overtreding beëindigd, ze ven zaken waren aan het einde van het jaar nog in behandeling. Er zijn negen aanschrijvingen be stuursdwang verstuurd. Vijf keer is dat daadwerkelijk toegepast, in alle gevallen betrof dat ontruiming van een hennepkwekerij. De Zeeuwse gemeenten werken al vier jaar sa men met politie, openbaar ministe rie, de woningbouwcorporaties en Delta netwerkbedrijf bij het aanpak ken van hennepkwekerijen. De af deling vergunning en handhaving van de gemeente is er bij betrokken wanneer er sprake is van acuut brandgevaar. In vier gevallen van bestuursdwang is besloten de bouw daadwerkelijk stil te leggen, zoals hiervoor gemeld was bij drie ook een preventieve last onder dwangsom opgelegd. Bij de vierde is dat nagelaten omdat al een bouwvergunning was aangevraagd. T\vee gedoogbeschikkingen ver leende de gemeente vorig jaar. De eerste betrof de supermarkt Cl000 aan de Postweg in Tholen. De twee de de bedrijfsactiviteiten na de brand in het bedrijfsverzamelge bouw in Sint-Maartensdijk (ont staan bij pindabakkerij Katjang Pe dis). Bouwzaken behandelde het afge—lopen jaar vijf bezwaar schriften. Daarvan is er één ge grond verklaard en twee ongegrond. Een was niet-ontvanke- lijk en één is er ingetrokken. De gemeente besteedde vorig jaar 3014 uren aan controle en handha ving met betrekking tof bouwzaken. Daarvan gingen de meeste uren (1119) zitten in juridische procedu res en in iets mindere mate in bouw controles (1000 uren). Aan gevallen van bouwen zonder vergunning zijn door de ambtenaren 723 uren be steed, aan bezwaar- en beroepsza ken 172 uren. VERVOLG VAN VOORPAGINA De gevangenen hebben gewone kleding aan. „Het enige verschil is, dat je niet zo makkelijk in en uit het gebouw loopt en soms zit er een gevangene apart met een bewa ker. Vaak is dat een gevangene die nog gehoord moet worden en be wust gescheiden wordt gehouden om zijn verklaring niet te laten beïnvloeden door contact met an dere gevangenen", weet Frieda. Het aantal gevangenen dat de dienst bezoekt, wisselt. Gemiddeld zijn het er 70 bij de gewone groep en ongeveer 20 in de 'zedengroep'. „Tegenwoordig hebben ze de keu ze: luchten of kerkdienst. Daar zijn schappij heeft over hen geoordeeld. Wij vertellen ze dat God hen altijd ziet, ongeacht wat ze gedaan heb ben. Hij kent hun hart. En dat er al tijd een tweede, derde en vierde kans is." Adrian vindt het dan ook altijd indrukwekkend als ze samen het Onze Vader bidden. „De gevan genen zeggen dan ook vergeef ons onze schulden." Mariena: „Wij doen ook wel eens iets fout, alleen ligt het bij ons niet zo open en bloot op straat wat er voorgevallen is." De koorleden vertellen dat ze nooit aan de gevangenen vragen wat ze gedaan hebben. „Ik heb liever niet dat ze dat vertellen", zegt Mariena. „Het is ook niet aan ons om daar Het gevangeniskoor wordt vaak begeleid door muzikanten. Er staat een piano in de kerk. ,,Soms speelt een gevangene daar op. De andere keer is het een koorlid." Pro Deo is op zoek naar nieuwe koorleden die mogelijk ook een instrument be spelen. Nu zijn er bijvoorbeeld al leden met een dwarsfluit en een gitaar. Het koor repeteert één keer in de zes weken op vrijdag, de week voor de kerkdienst in de gevangenis. Geïnte resseerden vanaf 18 jaar kunnen zich aanmelden via Adrian Goedegebuure: adriangoedegebuure@hotmail.com of tel. 06- 29540819. we niet zo blij mee.", zegt Mariena. „De gevangenen mogen maar een beperkt aantal keer naar buiten." Daarmee bedoelt ze op de lucht plaats van de gevangenis. Veel stelt dat volgens de koorleden niet voor. Frieda: „Ik ben een echt buiten mens en houdt ervan om ver te kunnen kijken. Als je dan ziet dat de gevangenen alleen maar om hoog kunnen kijken naar een stukje blauwe lucht en verder alleen maar muren zien met prikkeldraad erbo ven. Dat is echt verschrikkelijk." Mariena. „Nu weet ik pas echt wat gevangen zijn inhoudt. Veel men sen zeggen dat de gevangenis net een hotel is. Nou, dat is echt niet zo. Je kunt geen kant op. Wij kun nen ons nog vrij bewegen, maar zij niet." Na de dienst kunnen de gevange nen evangelische boeken uitzoeken en is er tijd om koffie en thee te drinken. De koorleden staan dan tussen de gevangenen in de rij voor de koffietafel en gaan vervolgens ergens tussen hen in zitten. Frieda vindt dat de momenten waarop zichtbaar wordt dat veel gedeti neerden zich schamen. „Ze durven vaak niet naast me te komen zit ten." Wel hebben ze het idee dat de gevangenen hun aanwezigheid heel erg op prijs stellen. Ze raken vaak aan de praat met deze of gene. „Aan het eind zeggen ze bijna alle maal: bedankt dat je naar me ge luisterd hebt. En dan geven ze al tijd een hand", zegt Frieda. In de gesprekken proberen ze de gevangenen hoop te geven. „Zij voelen zich verlaten. De maat- Twee avonden per maand komen de studenten van deze opleiding bij el kaar om onderwezen te worden uit de boeken van het Oude en het Nieuwe Testament. Tijdens de op leiding worden ook theologische onderwerpen behandeld die in de Bijbel naar voren komen. Verder wordt aandacht besteed aan de achtergronden, zodat hel Bij belboek in zijn context en genre kan worden begrepen. Per les van 2,5 uur wordt een Bijbelboek (soms twee Bijbelboeken) behan deld. Elk Bijbelboek wordt in hoofdlijnen besproken. Maande lijks worden op de ene avond de Oude Testament boeken behan deld, op de andere avond het Nieu we Testament. De cursus start op 16 september om half acht 's avonds en wordt gege ven in De Oesterschelp aan de Si mon Lindhoutstraat. Het seizoen loopt tot en met mei. Het is moge lijk dat er een proefavond wordt ge houden. zodat mensen aan de hand daarvan kunnen beslissen of ze wel of niet willen meedoen. Het mini mum aantal deelnemers voor de cursus is tien. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Jac queline v.d. Meer, tel. 0166-605099. Meer gedetailleerde informatie is te vinden via de website www.ets-cur- sus.nl. Het publiek kan sinds zaterdag wegdromen in de afbeelding op de klep van het muziekinstrument tijdens de klavecimbelconcerten van Jan de Viet in het oude stadhuis in Tholen. Een stopcontact en een bordje aan de muur. Hoe simpel kan het zijn om een oplaadpunt voor elektrische fietsen te realiseren. Het bestuur van streekmu seum De Meestoof in Sint-Annaland zag wel brood in zo'n voorziening, in feite een stukje service voor de recreant of de strcekbewoner die op een mo derne tweewieler over het eiland rijdt. Aan de achterkant van de koffiekamer zijn aan de buitenmuur twee stopcontacten aangebracht waarvan gebruik kan worden gemaakt voor het opladen van de fietsaccu. Sint-Annaland heeft het tweede oplaadpunt op Tholen, want de website www.iohotspots.nl noemt ook café-restaurant Hof van Holland in Tholen. Volgens deze website zijn er 32 oplaadpunten verspreid door de provincie Zeeland. Nog meer glimmen van trots kon Francesco Antonietti niet toen Jan de Viet zaterdagmiddag zijn toehoorders in het oude Thoolse stadhuis ver telde welk thema zijn concert had. Het was namelijk opgedragen aan de Thoolse kunstenaar en zijn partner Andrea Cook. Met een bijzonde re reden. Antonietti heeft de klep van De Viets klavecimbel beschilderd, zodat het publiek bij het beluisteren van de muziek ook altijd een af beelding heeft om in weg te dromen. Dat schilderij werd bij aanvang van het vierde en laatste zomerconcert onthuld, simpelweg door het openen van de klep van het klavecimbel. De musicus bereidde de aanwezigen - vrijwel alle stoeltjes in de zaal, een dertigtal, waren bezet - wel even voor op wat ze .te zien kregen. Hij vertelde ze dat er eerst een Latijnse tekst op het klavecimbel stond, maar dat hij daar op was uitgekeken. „Ik heb liever een mooi landschap." De schilder nam vervolgens het woord om uit te leggen hoe hij te werk is gegaan. Antonietti vroeg daar wel eerst toestemming voor aan De Viet. „Mag ik drie minuten van jouw tijd? De Vict, vriendelijk knikkend:,, Als ik je zo hoor, worden dat er vijf, maar ga je gang." Het is duidelijk dat de twee mannen goede vrienden zijn. De kunstenaar legde uit dat de klep eerst is geschuurd door een daarin gespecialiseerd bedrijf en dat die daarna bij hem in het atelier aan de Dalcmsestraat is afgeleverd. Antonietti vertelde dat De Viet vaker bij hem in het atelier komt kijken uit interesse en dat hij hem ditmaal ver raste met het verzoek de klavecim- belklep te beschilderen. De kunste naar probeerde het gesprek een andere kant op te sturen door koffie aan te bieden. Hij dacht dat het om het schilderen van de decoratie ging en zag dat niet zo zitten. Ook omdat het klavecimbel volgens hem be schouwd kan worden als De Viets dierbaarste bezit. Antonietti noemde het 'bijna zijn levenspartner'. De Viet maakte daarop een temperend gebaar. „Jan vertelde mij wat hij wil de hebben. Hij sprak over een een voudig ingetogen landschap waar muziek over dwarrelt. En terwijl hij vertelde zag ik het schilderij al in mijn hoofd ontstaan." De kunstenaar legde de aanwezigen uit hoe het schilderij is opgebouwd. Het licht komt van achter een grote boom het schilderij binnen. Die boom is het centrale punt: van daar uit wordt de blik van de luisteraars het beeld ingeleid. Het klavecimbel .was na de uiteenzet ting van Antonietti weer volledig voor de musicus. De Viel gaf verdere uitleg over het programma van die middag en vertelde dat het tweede stuk dat hij ging spelen een raakvlak heeft met de herkomst van het instru ment, namelijk Vlaanderen. Hij speelde La bassa Fiamenga en dat laatste woord betekent Vlaams. Het is van de componist Girolamo Fres- cobaldi. De Viet begon met Capric cio sopra, dat ook van de hand van Frescobaldi is. Nadat hij de stukken van bovengenoemde componist had gespeeld, stond hij op, ontving het applaus met een buiging en leidde het volgende stuk in. „Dat is wel wat zwaarder", legde hij uit. Het is van de Britse componist Henry Purcell, genaamd Ground in c. De Viet vervolgde bovenstaande handelingen na elk muziekstuk. Er volgden nog Suite no 7 in d: almand- corant-hompipe, eveneens van Pur cell; preludio - allcmanda uit Suite no 4 in C van Pieter Bustijn; Sonate in A K 208: andante e cantabile van Domenico Scarlatti, andante uit Itali aans concert BWV 971 van Johann Sebastian Bach en tot slot Capricio in F van George Frederic Handel. De toehoorders konden vervolgens naar de tuin voor een drankje waar ze tegelijkertijd getrakteerd werden op een beiaardconcert. Dat was niet, zoals aangekondigd, van stadsbei- aardicr Gerard de Waardt, maar van zijn collega Marianne Marras. De Waardt was geblesseerd en had Mar ras gevraagd hem te vervangen. Dat deed de beiaard uit Delft graag. Toen De Viet haar voorstelde aan het publiek en een bijdrage vroeg voor de terugreis van Marras - die per trein reist- kreeg ze gelijk een aan bod van een echtpaar uit Maassluis. Ze mocht met hen mee terugrijden. Het echtpaar was overigens in Tho len vanwege een artikel in de krant. „Er wordt elke keer een andere plaats beschreven en ditmaal was Tholen aan de beurt. Toen dachten we, laten we daar eens een kijkje gaan nemen." i - Joost Molegraaf laat zien waar het oplaadpunt voor elektrische fietsen bij De Meestoof is te vinden. een oordeel over te hebben. Maar als het iemand oplucht om erover te vertellen, luister ik wel." Frieda vertelt dat sommigen zeggen dat ze onschuldig zijn. Maar ook dat ze graag vertellen over de rechtzaak, bijvoorbeeld wanneer de zitting is. „De meesten tellen echt de dagen." Adrian heeft meegemaakt dat een jongen vertelde dat hij iemand had vermoord. Dat heeft wel indruk op hem gemaakt. Maar oordelen doen de koorleden niet. Frieda: „Iemand heeft een fout gemaakt. Wij behan delen de gevangenen als mens en luisteren naar hun verhaal." Ze merken dat ze soms wel eens be vooroordeeld zijn. Door open te staan voor wat de gevangene te vertellen heeft, bestrijden ze dat. „Iedereen heeft zijn eigen verhaal. Ik wil iemand zijn eigen verant woordelijkheid niet wegdrukken, maar vaak speelt het milieu waarin iemand opgroeit een grote rol of hij de fout in gaat of niet." Bij hen allemaal hebben de ont moetingen met de gevangenen ef fect op hun eigen leven. Mariena: „De manier waarop je naar dingen kijkt, verandert. Ik probeer nu toch echt verder te kijken dan mijn neus lang is en ga niet kort door de bocht oordelen." Adrian is vaak geraakt door de ver halen van de gevangenen. „Je merkt hoe diep ze zitten. En ook dat ze bang zijn hoe de samenle ving naar hen kijkt. Daardoor ver vallen ze ook snel weer in hun fou ten. Ze voelen zich door de samenleving niet begrepen. Het is fijn om te kunnen vertellen over God. Dat ze wel uitzicht hebben." Eén keer heeft hij een bekende ge zien. Die kwam uit Oud-Vosse- meer. Adrian vertelt dat die man schrok toen hij hem zag. Hij kwam vragen of Adrian het tegen nie mand wilde zeggen dat hij hem daar had gezien. Maar dat is ook de afspraak met Pro Deo. De koorle den hebben een zwijgplicht als het gaat om zulke dingen. Zelf wisse len ze ook geen gegevens uit met de gevangenen. Er worden alleen voornamen gebruikt en de koorle den vertellen niet waar ze wonen. Dat is om lastige situaties te voor komen voor als iemand vrijkomt. De gevangenisdiensten zijn vol gens de koorleden altijd heel inten sief. De leden reizen meestal sa men en moeten vaak al vroeg vertrekken. Zo rijdt Frieda 's mor gens om kwart voor acht al weg uit Kapelle en komt ze pas 's middags om twee uur weer thuis. Adrian vindt het daarom goed dat de dien sten om de zes weken plaatsvin den. „Om de twee weken zou echt te intensief.zijn." Mariena: „Je hebt echt tijd nodig om alles een plekje te geven." De leden praten samen altijd na als ze weer samen in de auto zitten op weg naar huis. „We spreken altijd over wal voor wie het indrukwekkendst was", zegt Frieda. Adrian. Mariena en zij heb ben nog nooit aanleiding gezien om ermee te stoppen.„Dat is ook ons geloof. Je laat niet iemand aan zijn lot over. Je probeert iets te be tekenen voor mensen die in de pro blemen zitten." Adrian Goedegebuure heeft vorig jaar een tocht over Tholen gemaakt met een fiets die verkeerdom stuurde. Daarmee za melde hij geld in voor Kinderdorp Hebron in Curasao. Het le verde 700 euro op. Samen met zijn vriendin Lianne Konijn uit Oud-Vossemeer, haar zus Anne en een reisleidster hebben ze twee weken geleden een bedrag van in totaal 17.000 euro, waarvan 5265 euro uit acties van Lianne en Adrian, gebracht naar Willemstad, waar het tehuis voor kinderen van verslaaf de ouders staat. Van dat geld wordt onder andere het tehuis opgeknapt. Aan belangstelling geen gebrek, maar standhouders klaagden zaterdag op de braderie in Poortvliet dat de recessie goed merkbaar is. Mensen gaven volgens hen maar moeilijk hun geld uit. De omstandigheden voor een braderie waren zaterdag goed. Het weer was zonnig, maar niet te warm, zodat het mensen uitnodigde om langs kraampjes te struinen en ze niet uitsluitend verkoeling zochten aan de waterkant. De paden waren daardoor geplaveid voor de zomermarkt in Poortvliet, maar door opstartproblemen liep die niet helemaal zoals ge pland. Voorzitter Maikel Goudzwaard van het activiteitencomité ACP kijkt desondanks tevreden terug: de sfeer was goed en het weer ook. Er wilden eerst vrijwel geen aanmel dingen binnen komen voor de kra men, maar uiteindelijk was toch de geplande route rond de dorpskerk volledig bezet met ongeveer 70 kra men. Was dat euvel verholpen, kwam er een ander heikel punt aan de orde. Er was misverstand over de tijden van de zomermarkt. Enkele media meldden dat die van tien tot zes uur was, terwijl de markt om twaalf uur begon en tot acht uur duurde. Zo kwam het, dat er al flink wat bezoekers om tien uur 's mor gens de straten vulden. Die keken nog tegen lege kramen aan. Sommi ge standhouders hielden vast aan de verkeerde eindtijd van zes uur. „Daardoor was er om half zeven nog maar een halve braderie over", ver telt Goudzwaard. Volgens hem was het bij de kraam pjes te merken dat het recessie is. „Veel standhouders zeiden dat men sen moeilijk geld uitgeven." Zelf heeft Goudzwaard weinig van de jaarlijkse braderie meegekregen. „Ik stond de hele dag achter de bar van ons café 't Centrum." Daar was het terras overigens goed gevuld. Aan activiteiten kwam de zomer markt niets tekort. In de grote tent op het Kerkplein was er bijvoorbeeld een doorlopende poppenkastvoor stelling. „De kinderdisco was zoals altijd een succes", aldus Goud zwaard. Voor de grotere mensen was er een Zumbademonstratie, een nieu we fitnesstrend. „Die werd positief ontvangen. Mensen vonden het leuk om dat te zien", meent de voorzitter. Voor de kinderen was er verder zoals altijd een kinderbraderie in de Lan- gestraat, stond er een springkussen en konden ze zich laten schminken. Veilig Verkeer Nederland hield dit jaar geen verkeerskennistoets, maar de vrijwilligers hadden net als op de braderie in Sint-Annaland een kan- telauto ofwel een gordelsimulator bij zich. Daarin konden mensen er varen hoe ze de auto uit moeten ko men als ze over de kop zijn geslagen. De mannen vertellen dat er zoveel druk op de autogordel komt te staan, dat je die niet zomaar los kan klik ken. De meeste mensen denken dat ze de gordel hel beste kunnen doorsnijden met het mes van de zogeheten life- hammer. „Veel mensen hebben die op het middenstuk tussen de twee voorstoelen in, maar dat is geen han dige plek als je op je kop ligt. En het zal je verbazen hoeveel mensen dat ding in de kofferbak hebben liggen. Zie er dan maar eens bij te komen als je vast zit. Nee, de beste plek is op het plafond, net boven het bestuur dersportier." Om de gordel los te krijgen zonder lifehammer, wordt mensen geadvi seerd hun voeten op het dashboard te zetten en zo zichzelf een beetje op drukken. Zo gaat er spanning van de gordel af. De ene hand moet boven het hoofd tegen het plafond en met de andere hand kan dan de gordel worden losgeklikt. Die hand boven het hoofd is geen overbodige luxe zeggen de mannen van hel VVN. „Die vangt de klap voor je hoofd op als je uit de gordel schiet. Veel men sen denken dat ze dat nooit kunnen onthouden voor als het zover is, maar op de een of andere manier blijft het toch hangen." Halverwege de mid dag hadden er 14 mensen in de spe ciale auto gezeten. Het liep beter dan een week eerder, meenden de man- Aan palingrokers geen tekort. Er hadden zich 21 deelnemers inge schreven voor de palingrookwed- strijd en uiteindelijk waren er na twee afmeldingen 19 te vinden langs de Markt. Daar waren zelfs mensen uit Den Bosch tussen. De winnaar kwam dichter uit de buurt en was geen verrassing. Evenals vorig jaar ging Bram Jumelet uit Bruinisse met de overwinning aan de haal. Hij kreeg 71 punten van de jury. Hoogst geëindigde Thoolse deelnemer was Peter van der Sterren uit Poortvliet. Hij werd vijfde met 65 punten. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5