VOORDEEL 'Wij doen ook wel eens iets fout, maar bij ons ligt het niet op straat' restanten vanaf €6,- BRADERIE ys< Prijswinnaar nieuwsquiz Scholieren naar monument en rit met paard en wagen Havenplan Sint-Annaland verkeert in cruciale fase Tegeife^j Stevig doortrappen winderige fietsvierdaagse in Tholen Bdl Inbraak huizen Sint-Annaland Sint Philipsland een half uur plat De Supermarkt van Halsteren Tholenaren zingen in gevangenis in Breda voor gedetineerden Kijk voor meer foto's op 5/5 v Donderdag 26 augustus 2010 66e jaargang no. 41 in de Eendrachtsweg! zie www.plus.nl Vrijwillig de gevangenis bezoeken om daar te gaan zin gen. Je begeven onder moordenaars, verkrachters, inbre kers en illegale handelaars. Een aantal Tholenaren doet dat eens in de zes weken. Ze willen gevangenen een hart onder de riem steken en hen in contact brengen met het christelijk geloof. Dat gebeurt tijdens een kerkdienst in De Koepel, de gevangenis in Breda. De Tholenaren ma ken deel uit van het gevangeniskoor, een onderdeel van de stichting Pro Deo, voor vrijwilligers in het gevange nispastoraat. Paspoort Stoere vent Monumentendag met 21 opengestelde panden Jaarboek Dijkwoningen in plaats van woontorens Na vier weken vakantie staan b. en w. dinsdag a.s. voor beslissende keuzes. Hoe moet het verder met het haven plan Sint-Annaland? Informeel is er eergisteren al in kleine kring over gesproken, maar hoe kunnen de exploi tatieproblemen het beste worden opgelost. In plaats van de geplande woontorens, waartegen zowel bij inwoners als bij de provincie bezwaren bestaan, moet er andere bebouwing komen, maar brengt die hetzelfde op als de appartementen? www.eendrachtbode.nl Belangstelling valt tegen met zeventig deelnemers -B Autobedrijf Wattstraat 3 Voltstraat 2 «CThwHm 4Wt WeHMiil Tal. 0186 602440 Tal. 0166 607060 Fa* 0166-604440 Fax 0166-607061 lrijflMl.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per. jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Twee woningen in de Schoolstraat in Sint-Annaland kregen in de nacht van zondag op maandag on gewenst bezoek. Inbrekers forceer den in beide gevallen een deur en drongen binnen, waarna ze de be nedenverdieping doorzochten. In beide huizen werd een bedrag van enkele honderden euro's buitge maakt. Heel Sint Philipsland heeft gister morgen een half uur zonder elek triciteit gezeten. Dat meldt ener giebedrijf Delta. „Als een heel eiland zonder stroom zit, is dat voor ons een grote storing", zegt woordvoerder Edwin van Laar. De oorzaak van de storing lag bij de werkzaamheden voor de dijkver zwaring aan de zeedijk in de Van Haaftenpolder op Tholen. De aan nemer heeft daarbij twee grote ka bels geraakt, waardoor om tien voor half twaalf de stroom uitviel op Sint Philipsland. Delta heeft de energievoorziening kunnen omlei den, waardoor er om tien voor twaalf weer elektriciteit was op het eiland. Het energiebedrijf onder zoekt nog welke schade er is ver oorzaakt. Vorige week kampte ook een deel van Sint-Maartensdijk en het buitengebied richting Stavcnis- se met een stroomstoring. Die be gon om 's morgens kwart voor elf en duurde tot tien over half één. Delta spreekt.hier van een sponta ne storing in de elektriciteitskabel waarbij minder dan 1000 klanten zijn getroffen. Mevr. N. Hommel aan de Ring in Oud-Vossemeer heeft de negende nieuwsquiz in het kader van het 65- jarig bestaan van de Eendrachtbode gewonnen. Zij had de vijf vragen goed beantwoord. Als eerste de 3000 boeken die in 1967 in het schoollokaal aan de Doelweg in Tholen stonden. Bij de opgravingen van het kasteel van Frank van Bors- selen werd een stoeterij gevonden. J.B. Aarnoudse van de Juliana van Stolbcrgschool uit Sint-Maartens dijk vertrok naar Ridderkerk. Ook de vierde vraag had zij goed beant woord: in plan Noord in Tholen ko men 175 huizen. Waterpark Oester- dam is de nieuwe naam voor de vakantiewoningen op de Speel mansplaten en daarmee was de vijf de vraag beantwoord. Uit de vele goede inzendingen werd mevr. Hommel getrokken als win naar van de waardebon van 65 euro. Deze week zijn er nieuwe kansen bij de nieuwsquiz van augustus. U kunt opnieuw een waardebon van 65 euro winnen. Zie daarvoor de speciale 65 jaar pagina's 18 en 19. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Mariena Kreukniet, Frieda Bloemendaal en Adrian Goedegebuure zingen voor mannelijke gedetineerden in Breda. „Ik zing graag, dus ik zei gelijk ja", vertelt Adrian Goedegebuure (24) over het moment dat hem gevraagd werd mee te doen in het gevangenis koor van Pro Deo. De oom van de Tholenaar kwam met dat voorstel. Hij zingt sinds een aantal jaar in de vrouwengevangenis in Breda. „Er was een tekort aan mensen voor het koor in de mannengevangenis", ver telt Goedegebuure. Zo was hij vol gens eigen zeggen de eerste Thole naar die plaatsnam in een dergelijk kerkkoor. Pro Deo heeft op dit mo ment acht zanggroepen in vier in richtingen: De justitiële jeugdin richting en de penitentiaire inrichting voor mannen en voor vrouwen te Breda en de strafinrich ting te Merksplas in België. Goedegebuure is meer mensen gaan werven voor het koor, dat interker kelijk is, en de groep van 14 mensen telt nu zeven mensen uit Tholen. De rest komt uit Goes en omstreken. Maar hij zoekt er meer, omdat niet iedereen elke zes weken beschik baar is en omdat er sprake is van verloop. Adrian zingt nu anderhalfjaar in de gevangenis. Mariena Kreukniet (25) uit Tholen maakt sinds een half jaar deel uit van het koor. „Niet om het zingen", zegt ze, „maar om de men sen te helpen." Haar man Arnold is ook al enkele keren mee geweest, net als Marit Quist. Drie andere Thoolse vrouwen gaan binnenkort voor het eerst in de gevangenis zin gen: Huigje Vroegop, Eline An- driesse en Annemieke Schot. De groep staat onder leiding van de 48-jarige Frieda Bloemendaal uit Goes, die sinds vijfjaar in de Bre dase mannengevangenis zingt. Bloemendaal, Goedegebuure en Kreukniet vertellen hoe dat is. Adrian zong al in de jongerenvereni ging van de Hervormde Gemeente Tholen en deed evangelisatiewerk op straat. „Maar ik had de wens ook mensen in een andere hoek te ont moeten. Het gevangeniswerk werd op mijn pad gebracht door mijn oom." Hij wist tot dan toe niet dat zijn oom zoiets deed. maar Adrian was zeer geïnteresseerd. Tot dan toe had hij nog nooit een gevangenis van binnen gezien. Hij noemt zijn eerste bezoek een'aparte ervaring. Hij kwam de gevangenis niet in zon der eerst zijn paspoortnummer en geboortedatum aan-de groepsleidster door te geven. „Alles moet van tevo ren aangemeld worden. Op het laatst iemand wisselen is er niet bij", ver telt hij. Bij aankomst moeten de koorleden hun zakken leeghalen en door een detectiepoortje lopen. „Een telefoon mag niet mee naar binnen. En soms moet je gewogen worden, maar dat is afhankelijk van de ge vangenisbewaker. De één is strenger dan de ander. Ze kijken of je bij te rugkomst net zoveel weegt als bij binnenkomst." Als die check is doorlopen, mag het koor achter de gevangenisbewaker aan. „Die heeft wel twintig sleutels bij zich. Daarmee opent hij de ene deur en sluit de andere weer achter je. Zo gaat dat een poosje door." De gevangenis in Breda dankt zijn naam aan de koepel in het gebouw. Vol gens Mariena is die heel imposant, „als je naar boven kijkt, zie je rond- om alle raampjes van de gevangenis deuren. Wij komen altijd op zater dagmorgen en dan gaan de meeste gevangen onder de douche. Je hoort allerlei geluiden overal vandaan, het klinkt gigantisch door in de koepel." Ze zien boven zich gevangenen over de verschillende verdiepingen lopen, maar ze lopen er ook tussendoor op hun weg naar het kerkgebouw van de gevangenis. Dat staat op hetzelf de terrein. Er worden diensten ge- Jejgt xbee hel dient zodoende bijvoorbeeld ook als moskee. Pro Deo houdt er eens in de zes we ken op zaterdagmorgen twee kerk diensten voor de mannelijke gevan genen, van negen tot half twaalf. Eén dienst is niet mogelijk vanwe ge de aard van de bezoekers. „De zedendelinquenten worden bewust gescheiden gehouden van de overi ge gevangenen, omdat zij anders hun leven niet zeker zijn", vertelt Frieda. Het gevangeniskoor is er om de gevangenispredikant te on dersteunen tijdens de dienst. De le den zoeken de liederen gericht uit. „We proberen altijd iets te zingen waar de gevangenen troost uit kun nen halen. Iets dat hen bemoedigt", aldus Frieda. Meezingen doen de gevangen nau welijks. „Een stoere vent zingt niet zo snel", verklaart Frieda. Ruwe bouwvakkers. Dat is de gedachte die in Mariena opkwam toen ze de man nelijke gevangenen voor het eerst zag. Ze wist niet wat ze kon ver wachten. „Het zijn gewoon mensen zoals je die elke dag op straat tegen kunt komen." Ze voelt zich als vrouw niet be dreigd tussen al die mannen. Hoewel de meesten al lange tijd geen vrouw meer gezien hebben. „Ze bekijken je wel", zegt Mariena. „Daar moet je tegen kunnen." Frieda en zij letten daarom wel op hoe ze zich kleden. „Geen strakke kleding en niet te bloot." De gevangenisdienst is een kerkdienst zoals die in een gewone kerk ook voorkomt. ZIE VERDER PAGINA 5 Een rit met paard en wagen door de monumentale binnenstad, een be zoekje aan het bekroonde erf van de Kettinghoeve. I)at kan zaterdag 11 september in Tholen tijdens de open monumentendag. In alle woonker nen zijn die dag tussen tien en vijf uur monumenten toegankelijk voor bezoekers. Op vrijdag doen drie Thoolse basisscholen mee aan de eer ste OM Klassendag. De Klassendag is een nieuw initia tief van de landelijke organisatie, bedoeld voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs. Ter Tolne en de Eben-Haëzerschool in Tholen, en de Oosterscheldeschool in Scherpenis- se doen er aan mee. Ze krijgen het bijbehorende lesmateriaal als voor bereiding, én een rondleiding in een Thools monument. Op die manier hoopt men bij jongeren belangstel ling te kweken voor cultuurhistorie. Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, die de open monumenten dag in Tholen coördineert, heeft de Grote Kerk in Tholen en de dorps kerk in Scherpenisse bereid gevon den om de scholieren te ontvangen. Tijdens de eigenlijke monumenten dag, op zaterdag, zijn verspreid over de acht woonkernen 21 monumen ten te bezichtigen. Daaronder negen kerken en zes molens. „Nieuw zijn de gerestaureerde molen De Koren bloem in Scherpenisse en het erf van de Kettinghocve dat pas is bekroond met de erftrofee", vertelt secretaris Kees de Koning van de heemkunde kring. Hij kan melden dat bezoekers in Tholen gratis een rit met paard en wagen door het centrum kunnen ma ken. „Opstapplaats is de travalje op de Markt." Enkele andere program maonderdelen zijn nog niet rond. Streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland haakt in door de hele dag open te zijn. Thema van de open monumenten dag is 'De smaak van de 19e eeuw'. Dat is ook het onderwerp van de le zing die dr. A.L. Kort op vrijdag avond houdt. De heemkundekring organiseert, samen met de gemeen te, namelijk weer een Thoolse ope ning van de Open Monumentendag. Dat gebeurt in de Johannes de Do- perkerk in Oud-Vossemeer. De afge lopen twee jaar is zo'n openings bijeenkomst niet gehouden. Het Thoolse ensemble Ars Musica werkt er aan mee, en op deze avond wordt ook het jaarboek van de heemkunde kring gepresenteerd. Dat is een the manummer, volledig gewijd aan Oud-Vossemeer. Wethouder Hom mel zal het eerste exemplaar in ont vangst nemen. Een overzicht van de opengestelde monumenten (meer informatie is te vinden op www.openmonumenten- dag.nl): Tholen: molen De Verwachting, R.K. kerk. Grote Kerk, Huis Lich tenberg (Markt), voormalig stadhuis en erf Kettinghoeve (Huis Vermuy- den). Poortvliet: kerk hersteld hervormde gemeente. Scherpenisse: molen De Koren bloem en kerk hervormde gemeente. Sint-Maartensdijk: Maartenskerk en molen De Nijverheid. Stavenisse: korenmolen, kerk her vormde gemeente, restanten slot (Bos) en boerderij De Roosentuyll. Sint-Annaland: standerdmolen. Oud-Vossemeer: ambachtsheren- huis, kerk hervormde gemeente en R.K. kerk. Sint Philipsland: molen De Hoop en kerk hervormde gemeente. „Als er geen huizen op het haven plateau komen, dan komen de deel- planncn Havenplein en Suzanna- polder met miljoenen euro's extra kosten te zitten", zegt projectleider Henny Weeda. „Er moeten wonin gen komen, dus we praten alleen over andere bouwvormen. Als het echter huizen worden op de Haven- dijk (tussen het havcnplateau en de Suzannapolder), dan heeft men al leen vanuit de bovenkant van die woningen uitzicht over de haven. En die huizen zijn dan minder waard dan appartementen vanwaar je een royaal uitzicht op het water hebt." Het oplossen van de problemen met de zwakke damwand hangt ook nauw samen met de heroverweging van de havenplannen. Als er geen woontorens komen, zou er net als in Stavenisse ook in Sint-Annaland met een veel goedkopere taludop lossing kunnen worden volstaan. Dan valt echter de inkomstenbron van de duurdere appartementen weg tegen de goedkopere dijkwo ningen. Zo valt er volgens de exploitatiebe rekeningen ook meer opbrengst te halen uit duurdere huizen bij de trap van de Klippelstraat naar de haven. ZIE VERDER PAGINA 8 Deze week Colin Uijl timmert villa van pallethout in timmerdorp Sint-Maartensdijk Nico Schravesande woont in huis zonder nutsaansluiting in Sint-Philipsland Hans Willem Hopmans gelooft in kampioenschap Tholense Bovs EN VERDER... Boor graaft gat van ruim kilometer onder Zijpe vanaf Anna Jacopapolder Prince Kunstofbouw bestaat 25 jaar aan Deltaweg in Tholen HET KENMERK VAN GROTE MENSEN IS, DAT ZIJ AAN ANDEREN GERINGERE EISEN STELLEN DAN AAN ZICHZELF Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Openingstijden: Maandag t/m vrijdag: 13.00-17.30 uur Zaterdag: 8.00-12.00 uur Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 - 27 15 23 www.logusbergenopzoom.nl Advertentie I.M. Het was stevig trappen voor de deelnemers aan de Thoolse fietsvierdaagse. Op de startavond, maandag, waaide het flink. En dinsdag stond er zelfs nóg meer wind. Maar het was droog en de doorgewinterde fietsers lieten zich dan ook niet weerhou den. Er rijden 70 deelnemers mee. „Een teleurstelling. Honderd hadden we er toch wel verwacht", zegt Leny Goorden van de organiserende huisvrouwentrimgroep. Bij de controlepost in de Geerweg delen Marien en Tona Goedegebuure maandag appel sap uit aan dc fietsers. Marien stempelt de roze controlekaarten af. Er zijn 57 deelnemers onderweg, krijgt zijn vrouw telefonisch door van Leny Goorden. Zowel van de 15 als de 25 kilometer komen ze langs de Geerweg even buiten Poortvliet. Ondanks de harde wind is de stemming bij de deelnemers goed. Hel is gewoon warm om te fietsen, zeggen som mige. Met twintig graden is het ook helemaal niet koud. En wanneer je dan tegen wind stevig moet doortrappen, is het zweten geblazen. Even bijkomen en iets ^lrinken, in de luwte van enkele bosschages. Een sigaretje roken soms, kletsen met een ander groepje dat net arriveert of juist weer verder gaat. En dan weer verder. Door de Geerweg, met de wind praktisch in de rug. Deze eerste avond wor den de fietsers over de Vrouwen- en de Watervlietsedijk gestuurd, richting Poortvliet. En dan via de Geerweg en de Kcttingdijk terug naar Tholen. Dat laatste gaat niet op voor een groepje Poortvlietse dames. Ze zijn vaste deelnemers en fietsen altijd van hun woonplaats naar de start, en terug naar huis. Zo komen ze tóch aan hun kilometers. Reden voor de or ganisatie om vanwege dc wind toe te staan, dat ze na de controlepost in de Geerweg naar Poortvliet rijden in plaats van naar Tholen. Het echtpaar Goedegebuure fungeert al jarenlang op de eerste avond als controlepost. De andere avonden fietsen ze zelf mee. Die zelfde constructie geldt voor de dames die op het terras van café The Sixties de inschrijving regelen, en het afmelden. De wind, en de late vakantieperiode, zijn mogelijk de oorzaak van het tegenvallende deelnemersaantal. Vorig jaar deden 122 fietsers mee aan de vierdaagse. Op de tweede avond gingen de deelnemers richting Oud-Vossemeer, gisteren stond het buitendijkse fietspad langs dc Oostcrschelde op het programma en vanavond rijden de fietsers de brug over naar Brabant. De oudste deelnemer is dit keer de 89-jarige heer Hof stede uit Tholen, de jongste is de vijfjarige Gianluca Roodenburg uit Oud-Vossemeer. Marien Goedegebuure middenachterstempelt in de Geerweg de controlekaarten af van een groepje Thoolse fietsers. 4a /T

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1