S >-•'- v3$ 'Het is zomaar stelen om het graan van het land te krijgen' Van Ommen begint winkel Scherpenisse Bestuursrechter stelt Alkema beetje gerust Kinderen zingen in het Nederlands, in het Engels en Frans over Jezus Tot 2.000,- Bal Tholen weert kanaalwater Zeeuwse Bibliotheek Dijkgraaf fietst over Tholen Schilderkunst op klavecimbel De Supermarkt van Halsteren Oogst stagneert, percelen zijn nat en tarwe en gerst te vochtig Donderdag 19 augustus 2010 66e jaargang no. 40 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Rijplaten gestolen Zeedijk Vossemeer Samenwerking bij openbare verlichting zie www.plus.nl De regen van de afgelopen week maakt het oogsten van graan op Tholen en Sint Philipsland lastig. Akkerbou wers en loonbedrijven moeten wachten op een droge dag om de tarwe en de gerst van het land te halen. De lange hete en droge periode in juli remde de groei, maar de op brengsten lijken mee te vallen. De prijzen zijn gestegen onder invloed van rampen elders in de wereld. Zo is een deel van de oogst in Rusland verbrand. Monster Geen druppel Sjaloom Zorg levert het personeel Spar-supermarkt Van Ommen uit Sint-Maartensdijk be gint per 1 november een filiaal in het pand van bakker Wessels in de Weststraat in Scherpenisse. Dit in samen werking met Sjaloom Zorg, die het personeel levert. Cas- tria Wonen staat een jaar garant voor betaling van de huur. Als deze aanpak slaagt, verhuist de winkel te zijner tijd naar het nieuwe woonzorgcentrum aan de Laban Deurloostraat. Aannames over gehoorschade niet onderbouwd' Fruitteler André Alkema uit Sint-Maartensdijk zag don derdag letterlijk de bui al hangen. De bestuursrechter in Middelburg zou over zijn verzoek tot ontheffing voor het gebruik van een anti-hagelkanon een week bedenktijd nodig hebben om uitspraak te doen. Alkema wilde echter niet het risic'i 'open de uitspraak af te wachten, zodat de oogst van tonnen kilo's fruit door het slechte weer verlo ren zou gaan. Schrikreacties Vakantiebijbelweek in Stavenisse trekt dertig deelnemers Tollenaar 3 75 y }7& Autobedrijf Tel. 0166-602440 Fa» 0166-604440 Tel. 0166-607060 Fax 0166-607061 BMoekookomev Bewaarexemplaar Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Aan de Zeedijk hij Oud-Vossemeer zijn in de nacht van zaterdag op zondag 38 rijplaten gestolen. Die la gen daar in verband met de dijkver sterking in de Van Haaftenpolder. De rijplaten hebben samen een waarde van meer dan 30.000 euro. Om het terrein op te komen is een metalen frame vernield. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft vanwege de hevige regenval al le inlaatpunten bij Sint Philipsland en Tholen gesloten. Daar heeft zij twee redenen voor: om te voorkomen dat blauwalg de slotenstelsels verontrei nigt én tegen wateroverlast. De in laatpunten brengen zoet water vanuit het Schelde-Rijnkanaal in de water lopen en daarmee wordt de water stand in de sloten geregeld. Vrijdag sloot het waterschap al de inlaatpun ten aan de Campweg (Sint Philips land), Oud Kijkuit (bij Botshoofd) en De Deurloopolder (bij Tholen) om eerstgenoemde reden. Na de grote hoeveelheid neerslag zijn ook de in laatpunten bij Van Haaften en Drie Grote Polders bij Oud-Vossemeer gesloten. Er is een toenemende con centratie van blauwalg waargeno men bij de inlaatpunten. Een woord voerder van het waterschap vertelt dat vorig jaar de inlaten al in mei en juni sloten vanwege blauwalg. Ze kan niet zeggen of er dit jaar meer blauwalg is. „Het ligt ook een beetje aan de windrichting waar de blauw alg naar toe wordt geblazen." Het is mogelijk dat de inlaten gesloten blij ven. „In september/oktober gaan ze sowieso dicht om de sloten op win- terpeil te brengen. Dat is lager dan in de zomer." De gemeente Tholen gaat meedoen aan de voorbereiding van de geza menlijke aanbesteding voor het be heer en onderhoud van openbare ver lichting in 2011. Dit is afgesproken tijdens het overleg van de wethou ders openbare werken van alle Zeeuwse gemeenten en het havenbe drijf Zeeland Seaports. Alle Zeeuwse gemeenten zijn aandeelhouder van Delta en profiteren van de winst die het nutsbedrijf jaarlijks maakt. Met zo'n gezamenlijke opdracht van alle Zeeuwse gemeenten kan het resul taat in 2011 verbeteren en profiteert ook de gemeente Tholen daar weer extra van. Of Delta moet het onder houd van de openbare verlichting voor veel te lage prijzen aanbieden. Dijkgraaf Toine Poppelaars van het waterschap Schcldestromen trotseer de maandag en dinsdag de wind en regen tijdens zijn vakantie die hij sa men met zijn twee zonen fietsend op Tholen en Sint Philipsland door bracht. Het is een manier om het werkgebied van het waterschap beter te leren kennen, zegt hij. Het water schap buigt zich onder meer over de problematiek van de blauwalg en het veilig stellen van zoet water. Ook het openstellen van onderhoudswegen langs de zeedijken is een punt van aandacht. Zie pagina 5. De Thoolse kunstenaar Francesco Antonietti schildert meestal op doek, maar draait zijn hand ook niet om bijzondere ondergronden. Zo heeft hij al aardig wat muren op diverse lo caties in zijn woonplaats beschilderd met zijn kunst. De afgelopen maand heeft hij zijn penseel over een mu ziekinstrument gestreken. Het klave cimbel van Jan de Viet dat in het ou de stadhuis van Tholen staat is door hem voorzien van een afbeelding. De binnenkant van de klep is be schilderd met een tafereel waarbij de luisteraars van De Viets voorstellin gen kunnen wegdromen. Zaterdag gaat de klep open en wordt de schil dering onthuld. Zie pagina 3. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.M. - - - - rr t - - .,—4- i 'r'I I V' t Akkerbouwer Jaap de Wilde dorst zaterdag de tarwe op zijn perceel aan de Brijhoekseweg in de Scherpenissepolder. x-v 1 1 „De oogst stagneert", zegt hande laar Aric Koopman uit Sint-Maar tensdijk. „In andere jaren werd er bij vast weer vier dagen gedorst, maar dat is nu niet het geval. Als het nu een paar dagen droog zou blijven dat ken je het eiland niet meer terug. Dan is alles er af want er zijn heel veel boeren en loonbe drijven met combines." Volgens Koopman is het vochtge halte vaak' doorslaggevend om wel of niet te dorsen. „Er wordt gele verd met 15 procent vocht. Dat is de basis, maar er is er geen een die lager dan 16, 17 of 18 procent heeft geleverd. Het is erg afhanke lijk van waar de percelen liggen. Een regenbui kan veel verschil ma ken: valt er twee of negentien mil limeter. Zaterdag kregen we graan uit Tholen met een vochtgehalte van 16 procent en uit Sint-Maar tensdijk van 21 procent." En het graan laten drogen met koude lucht is geen sinecure, zegt Koop man. „Het kan wel maar het duurt lang voordat het van 19 procent vocht naar 14 procent is gezakt." In augustus steeg de prijs van het graan met 34 procent, nadat be kend werd dat Rusland, Kazach- stan en Oekraïne door droogte ge troffen waren. In Rusland is de laatste weken zelfs een deel van de oogst verbrand. En in Pakistan is een gedeelte van het geoogste graan verloren gegaan door een overstroming. Volgens Koopman is er over de prijs nog niet veel te zeggen. „Drie jaren geleden ging ze naar 25 euro per honderd kilo. In landen als Tsjechië en Honga rije is het nu ook slecht. En er zijn overal rampen. Het is nog ongewis wat de prijs uiteindelijk zal gaan doen. Het hangt er sterk van af hoe het graan dat er nu nog staat van het land komt. Kan het als goed graan doorgaan of wordt het veevoer?" Koopman kan nog geen prijs noe men. Die is volgens hem nog te veel gebaseerd op geruchten. „Dat er in Rusland graan verbrand is, wordt gebruikt om te speculeren." Volgens cijfers van de CZAV (coö peratieve aan- en verkoopvereni ging) is bijna 80 procent van het graan van de leden op Tholen en Sint Philipsland geoogst. De kwa liteit is volgens het CZAV gemid deld goed te noemen. Voor kwali- teitstarwe is de markt aangetrokken en komt de prijs bo ven de 18 cent per kilo uit, aldus de vereniging. Jaap de Wilde uit Scherpenisse dorste zaterdagmiddag 4 hectare tarwe op zijn blok langs de Brij hoekseweg en de Westkerkseweg. „Het is zomaar stelen om het van het land af te krijgen,"zegt hij. „Iedere keer is er een dagje dat je het land op kan. Vrijdag heeft het geregend. Maar vorige week ben ik ook maar twee keer weg ge weest om te oogsten, een blok van Jo Tichem en een blok van Dirk Uijl." Vanwege de regen is het vochtge halte aan de hoge kant, zegt de ak kerbouwer. Hij bracht eerst een monster naar graanhandelaar Dijke om het vochtgehalte te laten me ten. „Het moet vijftien wezen, maar het was iets meer. Ik heb het thuis in de schuur gegooid om het te laten drogen. Dat scheelt toch in de droogkosten. Een paar dagen blazen met de kachel erop met wind, dan daalt het gehalte weer." De opbrengst per hectare valt De Wilde niet tegen. „Ongeveer negen ton gemiddeld per hectare. Iets minder dan vorig jaar." Dat beeld wordt door Koopman bevestigd. „Hel kan ook erg verschillen, maar zeker niet boven de 10 ton per hec tare. Er zijn er ook met 8, maar er zijn ook slechte opbrengsten van 6 ton per hectare, maar degene die dat heeft, heb ik dat nog nooit aan de stortbak horen roepen." Zaterdag waren de omstandighe den om te oogsten goed. Maar na de regen in de nacht van zondag op maandag, toen er volgens De Wil de 34 millimeter viel, moet het ei genlijk weer drie dagen droog zijn om het land op te gaan. „Blijft het veel regenen dan gaan het graan plat liggen, legeren noemen we dat. Dan wordt het oogsten ook een probleem omdat je er dan moeilijker met het maaibord onder komt." En als het nat blijft dan kan het ge was zelfs worden aangetast. „Dan gaat het schieten, dat betekent dat de korrels gaan ontkiemen." Volgens weerman Jan Stouten uit Sint Philipsland heeft augustus nog maar vier droge dagen gehad, zei hij dinsdag. „We zitten nu - op de helft van maand - al op 80 milli meter, terwijl het gemiddelde 60 millimeter voor heel augustus is." Dat gemiddelde is uitgerekend over een periode van dertig jaar. In juli daarentegen waren er tien tot twaalf dagen achtereen dat er geen druppel water viel, zegt Stouten. In de nacht van zondag op maan dag viel er veel regen. In Anna Ja- cobapolder 31 tot 32 millimeter. „In het Zeeuws-Vlaamse Westdor- pe viel 52 millimeter en dat was het natste plekje van heel Neder land. Het zijn heftige hoeveelhe den en er komt nog een zaakje aan," voorspelt Stouten. ZIE VERDER PAGINA 2 Tot voor kort huurde bakker Cock Leijs uit Sint-Maartensdijk de win kel van Wessels in Scherpenisse, maar omdat de exploitatie niet ren dabel was, stopte Leijs met de broodverkoop. In de nieuwe opzet heeft Van Ommen geen arbeidskos ten omdat Sjaloom Zorg die voor haar rekening neemt in het kader van een dagbestedingsproject voor gehandicapten. In woonzorgcentrum Maartenshof in Sint-Maartensdijk werken Spar Van Ommen, Sjaloom Zorg en Cas- tria ook al samen en deze construc tie wordt nu in Scherpenisse ook uitgevoerd. Castria Wonen nam het initiatief, zegt Marieke Remer, hoofd van de Castria-vestiging in Sint-Maartens dijk. „Met het stoppen van de bak ker in de Weststraal sloot de laatste winkel in Scherpenisse, dus toen dachten we als woningstichting: nu moeten we wat doen! Een buurt - winkel zoals in Maartenshof is on dergebracht, willen we ook in Scherpenisse. Wij ondersteunen dit met de garantiestelling voor 1 jaar, maar de inwoners hebben ook zelf een verantwoordelijkheid. Als deze nieuwe opzet niet levensvatbaar is, dan houdt het op. Maar hopelijk slaagt het en dan komt de winkel te zijner tijd in het woonzorgcen trum." ZIE VERDER PAGINA 9 Deze week Vossemeerder Jaap Minheere vindt dat identiteit dorp verandert Elisa Hengstmengel uit Sint-Maartensdijk leert voor paardrijdinstructrice „Gezien de weersvoorspellingen be staat de kans dat ik moet schieten met het anti-hagelkanon. Mag ik het nu gebruiken of niet'?", wilde hij we ten. „U kunt knallen, hoewel het ei genlijk niet mag. Als u het maar niet voor de 'fun' gebruikt. Aan dc ande re kant heeft de gemeente het recht om tegen u op te treden. Dat ver wacht ik niet, maar ik ga daar niet over", stelde de bestuursrechter de fruitteler enigszins gerust. De vraag werd niet voor niets ge steld, want bij elke overtreding kan de gemeente overgaan tot het opleg gen van een dwangsom van 20.000 euro, oplopend tot een maximum van 80.000 euro. Een woordvoerster van de gemeente stelde dat het niet zo'n vaart zal lopen. Ze verwees naar een brief, die tot dusver niet bekend was bij R. Scholten, die als gemach tigde van dc fruitteler optrad. Scholten bestreed dc gronden van de gemeente voor het afwijzen van het verzoek om ontheffing dat was geba seerd op (excessieve) geluidshinder, aantasting milieu en volksgezond heid. Zo merkte Scholten op dat de eerste omwonende zich maar liefst op 440 meter van zijn cliënt bevindt. „In dal kader verwijs ik u naar de be leidsnotitie geluidsapparatuur ter voorkoming van schade aan vruch ten en gewassen van de gemeente Waalwijk. In deze nota wordt aange geven dat een afstand van 250 meter tot geluidgevoelige objecten tot ver antwoord gebruik leidt van knalap paraten, omdat wordt voldaan aan een grenswaarde van een knal van 72,5 decibel." Verder stelde hij dat het belang van het milieu, dat door gebruik van het anti-hagelkanon zou worden ge schaad. door de gemeente op geen enkele wijze wordt onderbouwd. In dat verband wees hij op een tweetal nestkasten met een uil en torenval ken, die zich op 50 meter van het kanon bevinden. Volgens Scholten wordt ook de volksgezondheid niet aangetast, wel ke door verweerder (gemeente) wordt aangegeven aan de hand van een voordracht van TNO. Daarin wordt gerept over knallen die tot schrikreacties kunnen leiden binnen een straal van een kilometer met mo gelijke gehoorschade. „Het zijn aan names die niet nader worden onder bouwd." Scholten onderstreepte het belang van het anti-hagelkanon. „Im mers één enkele hagelbui kan grote gevolgen hebben voor de oogst." ZIE VERDER PAGINA 3 Tijdens strandjutten mogen deelnemers vogelgeluiden imiteren EN VERDER... Straten in Sint-Annaland staan even blank Mestdistributeur Van Leijsen in race voor top 100 Linsey van der Slikke kampioen met twee pony's HET IS BETER OP TE BRANDEN DAN WEG TE KWIJNEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 'In de Bijbel, mijn trouwe metgezel, vind ik alles wat ik nodig heb, in de Bijbel.' De kinderen zingen het dinsdag ochtend in koor. Het is de eerste dag van de vakantiebijbelweek van de Hervormde Gemeente in Stavenisse. In de gy mzaal zitten zo'n dertig kinderen van 4 tot 13 jaar op de bankjes. Ze mogen met belletjes, sambaballen, een triangel en andere instrumentjes meedoen op dc klanken van het keyboard die door Johnny van Poortvliet wordt bespeeld. Yvonne Marinissen van de Hervormde Gemeente is tevreden over de opkomst van de dertig kinderen. Op drie na komen ze allemaal uit Stavenisse. Één kind komt uil Scherpenisse, twee komen uit Oud- Vossemeer. Maar ook over het aantal vrijwilligers dat dit jaar meedoet aan de vakantiebijbelweek: 14. „We hebben er nog nooit zoveel gehad. Daardoor kunnen we meer aandacht aan de kinderen geven. We kunnen ze nu in kleinere groepjes laten knutselen." Dat wordt dan ook volop gedaan. Aan zes tafels zitten de kinderen te knippen, te kleuren en te plakken. Ze mo gen een figuur met pet op beplakken. En hem zelfs veters op zijn schoenen plakken, maar een paar meisjes vinden de kleur rijke veters te mooi voor de schoenen en plakken ze op zijn pet. Doel .van de week is om dc kinderen het evangelie mee te geven 'in een goede en gezellige sfeer.' Het thema van dit jaar is Stel je voor. „Jezus stelt zich voor aan de mensen. Wij mogen ons voorstellen aan Jezus." Yvonne doet dat ook als de kinderen sa men gaan zingen. Ze vertelt dat ze in Stavenisse woont en 41 jaar is en bij de gemeente Tholen werkt. Maar ook dat haar vader aanwezig is. Dc kinderen mogen hem aanwijzen, maar er zijn er maar een paar die Kees kennen. Hij mag even gaan staan. Bij het zingen mogen steeds vijf kinderen om beurt dc grote kartonnen letters van het woord Bijbel vasthouden. En ze om beurten omhoog houden als de letter wordt gezongen. Sommige kinderen steken hun hoofd door de opening van de B. De kinderen zingen echter niet alleen in hun eigen taal, maar ook in het Frans en het Duits. Lis ta Bible. Prie chaque jour. Si tu vcux grandir. Yvonne schrijft het op een groot vel: Lees je Bijbel, bid iedere dag. Als je wilt groeien (in het geloof van de Heere Jezus). Want daar is dc vakanticbijbclclub om te doen. Elke dag wordt er een verhaal verteld. Over Zacheüs. dc kleine man en de rijke ambtenaar bij de Romeinse belastingdienst, bij wie Jezus op bezoek gaat (Lucas 19, vers 1-10). Over Barti- meüs, de blinde bedelaar die aan de weg naar Jericho zat en door Jezus weer ziende wordt gemaakt (Marcus 10, vers 40-42). Over dc melaatse die verworpen was en waar niemand acht op sloeg en door Jezus werd genezen (Marcus vers 40-45) De kinderen hebben allemaal een vriendenbockjc. Met een puzzel, een verhaal waarin de geschiedenis van Jezus in het kort wordt verteld. Yvonne: „Ook over zijn geboorte, maar dat is een kerstverhaal en dat leek ons in de zomer niet zo geschikt om er uitgebreid aandacht aan te besteden." Vandaag (donderdag) gaan de kinderen pannenkoeken eten. Kinderen mogen in de gymzaal de letters van het woord bijbel omhoog hóuden. rg

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1