Ondanks regen veel volk op braderie in Sint-Maartensdijk Trapgevel van oud pand smalstad trekt aandacht Rode Kruis zoekt nieuwe ruimte voor EHBO-les Braderie, kermis, fietsen, ringsteken en veel muziek yjaiLMG Doré 41 cent Donderdag 12 augustus 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Voetbalclub S me reliek doet met verkoop lotjes goede zaken voor de jeugd De regen was zaterdag spelbreker op de braderie van Sint-Maartensdijk, 's Morgens rond elf uur moesten de kinderen en degenen die geen kraam hadden hun spullen snel afdekken. Toen het tegen vier uur weer begon, hiel den de meeste bezoekers het voor gezien. Het bleef regenen en dat was reden voor velen om op te bre ken. Tussen de buien door was het druk. De meeste standhouders zijn tevre den. Appelflappen Coverband Het bestuur van de Rode Kruis afdeling Tholen en Sint Philipsland is op zoek naar een nieuwe oefenruimte voor de EHBO-cursus. De huidige oefenruimte in de ge meentewerkplaats aan Nijverheidsweg in Sint-Maar tensdijk is soms te krap, zegt penningmeester Jany Boogaard. „We onderzoeken of we in het nieuwe Haes- tinge terecht kunnen." Bestuur overweegt ook nieuwe bus aan te schaffen Hotel Kom in jubileumboek Nationaal Restauratiefonds Hotel Kom in Sint-Maartensdijk is een van de 25 monu menten die de jubileumuitgave van het Nationaal Res tauratiefonds sieren. Het boekje is verschenen ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het fonds. Het fonds begeleidt restauraties waaronder die van het pand van Marijn van Son en Kyra Bijlstra aan de Markt. Twee jaar geleden werd het verbouwd tot hotel/restaurant en vergaderruimte. Het jubileumboekje ligt nu op de leesta fel van het hotel. Voor elk wat wils dit weekend in Sint-Annaland Groenbemesters beproefd voor gezonde bodem Steigers Oesterdam Prijs Zoover 2010 Ingezet Het komende weekeinde staat Sint-Annaland bol van de activiteiten. Naast de 36ste braderie is er de kermis, ringsteken, een dikke bandenrace voor de schooljeugd, en volop muziek. „De ligging en het grote aantal stand houders zijn de sterke punten van de braderie. Bovendien vormt ze een prachtige combinatie met de activiteiten die de horeca en streekmuseum De Mee-stoof organise ren", vindt Jos van Dijke die de braderie organi seert voor middenstands vereniging Activa. Oplaadpunt fietsen Dikke bandenrace Chemische luehtwasser varkensstal Sluisweg Tocht over slikken bij Sint-Annaland Dal was zeker het geval bij sv Smer- dick die met een kraam op de hoek van de Kaaistraat en de Molenstraat stond om loten te verkopen. Ook kon er penalty worden geschoten, maar daar was de animo niet zo groot voor, zegt jeugdleider Wil Jeroense. „De meeste kinderen kiezen toch voor de kermis." Niettemin is hij te gen vijf uur zeer te spreken over de braderie. „We hadden 1200 lotjes, we hebben er 1111 nog 200 over. We hebben 200 prijzen waaronder twee keer een vrijkaartje voor een vipbox voor vier personen in het RBC-sta- dion." Het is de eerste keer dal de voetbal vereniging op de braderie staat. Be halve lotjes, was er voor de jeugd een grabbelton. Jeroense: „De opbrengst is volledig bestemd voor de jeugd." Jeroense staat er samen met zijn vrouw Bianca, Roy Polderman en Sandra van Gorsel. In feite namen ze de fakkel over van de korfbalvereniging Emcrgo. Die stond zelf sinds jaar en dag op de braderie om met de verkoop van lot jes de clubkas te spekken. Maar vol gens wedstrijdsecretaris Marco van den Hoek waren er dit keer niet vol doende vrijwilligers op de been te brengen. „Er zijn ook al veel mensen op vakantie." Bij de caravan van Veilig Verkeer Nederland is het door de regen min der druk dan anders. Eerst stond de caravan in de Ds. de Bresstraat, naast de caravan van de SP. Maar toen 's middags de deelnemers aan de kin- dcrbradcric in deze straat weg waren, was de loop er uit, zegt Anton Gelok van afdeling Tholen van VVN. „Het was geen goede plek. We konden ook niet meer naar de Markt want daar stond de caravan van de SP al. Toen zijn we weggegaan. Daarna be gon het ook nog eens te regenen en dan blijven de mensen weg." Tussen tien uur 's ochtends en drie uur 's middags vulden 72 bezoekers de vragenlijst in. Er waren twaalf deel nemers zonder fout. „Dat is niet slecht," zegt Gelok. Voor alle twaalf was er een wekkertje. Voor de ogen- test die binnen in de caravan wordt afgenomen, is bijna geen belangstel ling meer. Voor het eerst zouden de Ds. de Bresstraat, de Hazenstraat en de Ou destraat onderdeel uitmaken van het braderieeireuit: het rondje rond de kerk. Maar dat liep anders, zegt voorzitter Arjan van Ommen van de Ondernemersvereniging Smalstad. „De Ds. de Bresstraat was voor de vergunning geen probleem, maar de kruising De Bresstraat en Hazen straat moest open blijven. En in de Oudestraat mocht niks staan van de brandweer. Dat hoorden we pas laat. Daar hadden we beter overleg over moeten hebben. De boekenmarkt van de Rchobothkerk zou in de Hazen straat komen, maar omdat de krui sing vrij moest blijven, zouden de mensen de hoek niet meer'omgaan. Dus zijn die voor de kerk gaan staan aan de Westvcst." In de Ds. de Bres straat zaten voornamelijk kinderen die hun spulletjes verkochten. Ook een klein stukje van de Oudestraat was door kinderen bezet. Cor Niemantsvcrdriet van Auto Work Shop stond nu aan de Noord poort en de hoek van de Westvest. Gewoonlijk is hij op de Haven te vinden, maar daar was te weinig plaats vanwege de kermis. Die had op zijn beurt weer meer ruimte op het westelijk deel van de Haven no dig omdat er zaterdagavond een mu- ziekpodium was gepland op het oos telijk deel van de Haven. Voor de familie Hengstmengel die elk jaar met hun tjorden en pony naar de braderie komen om kinderen rond te laten rijden, had de gedeeltelijke bezetting van de Oudestraat ook ge volgen. Ze moesten uitwijken naar de kruising Noordpoorl/Westvest/ Markt. Geen gelukkige keuze, vindt Connie Hengstmengel. „Want nu moeten we met onze paarden langs de auto's voor de klanten van de Lidl. Heel vervelend. Een paard zal maar een stap opzij doen. Gelukkig is er nog nooit wat gebeurd. En ach teraf bleek dat er voldoende ruimte was in de Oudestraat waar we altijd met de paarden lopen." De animo is evenwel even groot als andere jaren, zegt ze. „De kinderen vinden het zo leuk. Daar doen we het voor, want verdienen doen we er echt niet aan hoor. Het voorziet gewoon in een be hoefte." Van Ommen denkt dat er volgend jaar geen sprake meer zal zijn van een rondje rond de kerk. „Wc gaan dan kijken of we richting Onder de Linden kunnen." Van Ommen vormt samen met Saskia Jansen en Nardi Bos het bestuur van de vereniging en heeft de braderie ook voorbereid. Zelf staat Van Ommen met een kraam ananassen, appelflappen en boordjes voor zijn Sparwinkcl. Hij is tevreden over de aanloop en de ver koop. Voordat de Markt gesloten was voor auto's, konden klanten tussen zes en zeven uur boodschappen doen waar ze 15 procent korting op kre gen. Vroege vogels profiteerden van de aanbieding. „Er waren twee klan ten die voor 320 euro inkochten. Die kregen toch mooi zestig euro kor ting. Voor hen en voor ons leuk." Bij de kraam van de plattelandsvrou wen zijn de leden tegen vier uur nog volop bezig bloemslukjes te maken. Voorzitter Betsy Sturris is tevreden. „Net als andere jaren." Twee Poolse dames kijken met bewondering toe hoe de stukjes worden opgebouwd. Met bloemen in verschillende kleu ren. De dames hadden op voorhand al 65 stukjes gemaakt. Vijftien leden gingen aan de slag. De opbrengst is v(x)r de afdeling, zegt Sturris. „Voor als wc sprekers uit willen nodigen voor het komende seizoen." De Smalltown Countrylinedancers moeten tegen vijf uur echt opruimen. De regen maakt dansen onmogelijk. De planken vloer is nat en glad en toeschouwers zijn er niet meer. Toch zijn Corina Priem en Lijsija Bogert heel tevreden. Priem: „Het is een toplocatie hier op de Markt bij de ter rassen van de hotels. We hebben twee keer een demonstratie gegeven. Er was veel belangstelling voor. Toen zaten ook de terrassen vol." Tussen de optredens door werd er ook gedanst. Iedereen mocht mee doen. Ondertussen zijn er al heel wat die de kunst van het lijndansen mees ter zijn. „Er waren mensen uit Dirks- land, Hoogerheide, Stavenisse, Roosendaal en Welberg." Of ze vol gend jaar weer in Scherpenisse op zullen treden is nog onzeker. „Dat hangt van de organisator af. Wij wil len wel, want er zijn maar twee plaatsen waar we optreden en dat is hier en in Scherpenisse." Slager Peter op den Brouw heeft nauwelijks lijd om de verslaggever te woord te staan. Hij rent alweer naar de beenham omdat er - ondanks of dankzij de regen - nog steeds klanten zijn. „Het is constant druk geweest. Soms heb je wel eens pieken en da len, maar dat was dit jaar niet het ge val." Behalve beenham biedt Op den Brouw ook saté en hamburger te koop aan. „We zijn zelfs .een half uur eerder dan gepland gaan bakken. Nee, we mogen niet mopperen." Zaterdagavond trad op de Haven Bandera Latina op. Geen onbekende in de smalstad, want op de eerste twee muziekfestivals in Sint-Maar tensdijk waren ze ook van de partij. Net voor het optreden was hel droog geworden en kon het publick op het terras van brasserie de Oude Haven genieten van muziek uit zuidelijke landen. Van Braziliaans tot Italiaans. De zangers bleken de talen machtig. Het bleef tot het eind van het optre den - om tien uur - droog. Vrijdag avond trad op de Markt BJ and the Boneheads op. Het weer was toen beter. De coverband speelde vooral rock and rollnummers. Corina Priem en Ben van Hulsel op de dansvloer. Hotel Kom op de hoek van de Markt en de Kaaistraat in Sint-Maartensdijk. Het is een selectie van openbare mo numenten in heel Nederland. Dat was het belangrijkste criterium in de keu ze. Een ander was dat de eigenaren van de panden klanten zijn van het Restauratiefonds. Via het fonds is een hypotheek of subsidie verstrekt voor het opknappen van het pand. Het zijn gebouwen met een zeer diverse ach tergrond. Bij de selectie is ook geke- Op een perceel zandgrond in Hal steren is een oriënterende proef aangelegd met groenbemesters. CZAV en de kweekbedrijven Li- magrain uit Rilland en het Lim burgse Joordens beproeven achttien soorten (14 kriusbloemigen, 3 gras sen en I soort Afrikaantjes), elk op een veldje van drie bij zes meter. Een negentiende veldje blijft braak liggen. Zijn de gewassen volgroeid, dan worden ze verhakseld en on dergewerkt, met de opzet aaltjes en bodemschimmels de kop in te druk ken. Volgend jaar komen er vier ge wassen op de veldjes: asperges, wortelen, uien en lelies. Via de proef wil men meer be trouwbare informatie verzamelen over de waarde van verschillende groenbemesters. De 'groene' me thode om de bodemgezondheid in stand te houden en te verbeteren staat momenteel sterk in de belang stelling. Chemische grondontsmet- ting daarentegen staat zwaar onder druk. Voor hel vernieuwen van een drij vende aanlegsteiger en een golfbre ker in de jachthaven bij de Speel- mansplatcn aan de Oesterdam is een ontheffing nodig van het bestem mingsplan buitengebied (2de her ziening). B. en W. besloten op 20 juli planologisch medewerking te verlenen om de procedure te starten. De drijvende steiger en de golfbre ker zijn buiten het bouwvlak gesitu eerd. En zijn zodoende in strijd met de voorschriften van het bestem mingsplan. In totaal gaal het om een oppervlak te van 6710 vierkante meter voor 81 ligplaatsen, verdeeld over drie stei gers: een van 30 boxen, een van 26 en een van 25. De ontwerp-beschik- king ligt lot en met 12 augustus ter inzage. En voor het uitbreiden van de be staande inrichting op de Speelmans platen ligt er een ontwerp-besluit milieubeheer ter inzage. Het gaat om het uitbreiden met aanlegstei gers voor recreatievaartuigen, een theorielokaal en een aanlegsteiger voor een zeilschool, een receptie, een horecagebouw en containers voor de opslag van inventaris en het opstellen van een aggregaat en een dieseltank. Volgens het bestuur is het soms be helpen in de gemeentewerkplaats. Vooral als het om praktijklessen gaat, het reanimeren op poppen, is er gebrek aan ruimte. „Dan gebrui ken we het trappenhuis of de kleedlokalen beneden." Het bestuur is al enige tijd op zoek naar een alternatief: een geschikte ruimte voor de EHBO-lessen met voldoende ruimte om materialen op te slaan. Volgens Boogaard lig gen de leslokalen niet voor het op rapen. In juni bezocht het bijna voltallige bestuur een van de nieuw gebouw de loodsen van de familie Schol- Oudesluijs aan de Sportlaan, maar die voldeed niet. Nu richt het be stuur zijn pijlen op het nieuwe Haestinge dat eind dit jaar wordt opgeleverd. „Er zijn veel vereni gingen die gebruik maken van de sportzaal, maar wij zouden de klei nere feestzaal kunnen gebruiken. Op donderdag is die niet altijd be zet en voor ons is het ook geen probleem om te schuiven." Het bestuur wil de ruimte in de ge meentewerkplaats ook niet hele maal loslaten, zegt ze. „Als er zich echt een calamiteit voordoet, dan is dat een geschikte ruimte omdat er ook alle voorzieningen zijn om te communiceren." ken naar de spreiding over alle pro vincies. De samenstellers van het boekje vie len vooral voor de trapgevel. Het pand aan de Markt, gebouwd in 1592, wordt dan ook omschreven als een trapgevelwoning. De architect is onbekend. Welke functie het in de 16de eeuw had en wie er in de loop der tijd zoal hebben gewoond is nog niet uitgebreid onderzocht, staat er in het boekje te lezen. In de 20ste eeuw bood het onderdak aan de landbouw- bcurs en was er een tandartsenprak tijk in gevestigd. Maar het grootste deel van de tijd had het gebouw een horecafunctie. Het bestuur overweegt ook om een nieuwe bus aan te schaffen. Niet dat dc huidige versleten iS. Inte gendeel. „Die is nog in een perfec te conditie, maar we kunnen hem verkopen aan het district Ooster- schelde. Daar vallen wij, maar ook de afdelingen Noordwest-Beve land, met Goes en omstreken. Ka- pelle cn Rcimerswaal onder. Nu wordt onze bus ook al vaak door de afdelingen uit het district ge bruikt. Met het geld dat we er dan Tijdens de restauratie in 2009 is het pand gemoderniseerd. 'Toch zijn be zoekers zich - misschien juist daar door - bewust van het historische ka rakter van het pand. Verschillende authentieke elementen komen nu ex tra naar voren. Het balkenplafond is bijvoorbeeld goed zichtbaar gemaakt. Sinds juli 2009 geeft dc 18de eeuwse voordeur weer toegang tot een hotel.' De foto van het pand is enige maan den geleden genomen door Vincent van den Hoven met een camera die aan een lang uitschuifbaar statief was bevestigd. Zodat het pand van boven af - met de trapgevel- goed zichtbaar is. Het pand is samen met hel Lampsins- huis in Vlissingen het enige Zeeuwse monument in de uitgave. Andere bij zondere gerestaureerde monumentale panden die in het boekje zijn opgeno men zijn het centraal station in Gro ningen, kasteel Coevordcn, het Scheepvaarthuis en het Olympisch stadion in Amsterdam, diergaarde Blijdorp in Rotterdam, dc Dominica- nenkerk in Maastricht, het Vredespa leis in Den Haag cn stoomgemaal De Cruquius in Cruquius. Alle klanten van het Restauratiefonds krijgen het boekje cadeau. Voor andere belang stellenden zijn er 1500 gereserveerd. Voor 7.95 te bestellen via www.van- gorcum.nl/openbaremonumenlen. Hotel Kom kreeg onlangs de Zoover Award 2010. Zoovcr.nl is dc 'groot ste beoordelingssite' voor vakanties en vakantiebestemmingen. De prijs is in het leven geroepen om 'erken ning te geven aan de best gewaar deerde bestemming'. Bezoekers kunnen op dc website Zoover.nl hun waardering uiten over de hotels waar ze geweest zijn. De prijs (een ver melding op dc site en een sticker voor op het raam) is gebaseerd op de gemiddelde score van de algemene indruk, ligging van het hotel, gebo den service, prijs/kwaliteitverhou- ding/eten, kamers en kindvriende lijkheid. Ze kunnen cijfers geven van 1 tot 10. Op grond van dertien reac ties van hotelgasten is de prijs aan Kom toegekend. Gemiddeld scoort het hotel een 9,5. Dc algemene in druk is 9,5 punten, ligging 8,6 p., service 9,7 p, prijs/kwaliteit 9,1 p, eten 8,7 p, kamers 9,6 p en kind vriendelijkheid 9,1 p. Dc kleinscha ligheid, de vriendelijkheid en dc sfeervolle inrichting zijn enkele te rugkerende elementen in dc reacties. De sticker zit op het raam van het ho tel geplakt, naast de brief van burge meester Nuis die Van Son en Bijlstra feliciteert met de prijs. voor krijgen en het geld dat we over hebben gehouden van de af schrijving, zouden we een nieuwe bus kunnen bestellen die helemaal aangepast is aan dc nieuwste tech nieken voor hei vervoeren van rol stoelen en scootmobielen." De bus, die ruim vier jaar geleden is aangeschaft, heeft inmiddels 70.000 kilometer gereden. Het verkopen van de huidige bus wil volgens Boogaard niet zeggen dal hij niet meer op Tholen en Sint Philipsland zal worden ingezet. „Hij zal dan ook hier nog gebruikt kunnen worden, onze afdeling valt tenslotte ook onder het district Oostcrschelde." In de Voorstraat, Ring en Bierens- straat zijn ook dit jaar meer dan honderd kramen te vinden. De plaatselijke middenstand presen teert zich, aangevuld met stand houders van elders, tussen tien uur 's morgens en acht uur 's avonds. „Overal vandaan willen ze in Sint- Annaland staan. Dc animo lijkt nog ieder jaar groter te worden." Van Dijke zorgt er voor dat ieder een een plekje krijgt. Ook vereni gingen die de clubkas willen spek ken doen mee. Zij het dat hun aantal terugloopt. Al met al wordt de duizenden bradericbezoekers volop vertier, koopjes en gezellig heid geboden. Wie met de auto komt, wordt naar een parkeergele genheid aan de rand van het dorp verwezen. Aan de Ring organiseert De Meestoof zaterdag voor de vierde keer het ringsteken, waar jong en oud gratis aan mee kan doen. Om Na een stijgende aanvoer de voor gaande dagen, viel ze gisterèn een stuk terug op de aardappelvciling in Sint-Analand. Daar blijft de prijs van Doré rond de vier dubbeltjes liggen. Eigenheimer en Bildtstar komen daar ook op uit, maar Nicola en Pre mière halen nog niet de dertig cent. Woensdag 11 augustus: Doré 39- 41, Friesiander 30-35. Nicola 26-27, Eigenheimer 41, Bildtstar 40-41, bonken 70. drielingen 13, kriel 46- 55, aanvoer 68 ton. Staatsbosbeheer organiseert met natuurgidsen van Natuurvereniging Tholen zogeheten Natte laarzen- tochten op de buitendijkse schorren en slikken van de Oosterschelde bij Sint-Annaland. Zaterdag om één uur is er weer zo n wandeling. Een gids neemt de bezoekers mee door het drassige gebied, waar eb en vloed heerst en dc zilte lucht merk baar is. Halverwege de tocht is er vanaf de Oosterscheldedijk uitzicht op de vele kustvogels in de Van Haaftenpolder en het Stinkgat. In de zomer wordt de van Haaftenpol- elf cn twee uur zijn er voorrondes, de finale staat om vier uur ge pland. Er wordt gestoken vanuit een boerenwagen getrokken door paarden van Ko Brooijmans. Dc kinderbraderie krijgt traditio neel een plekje op het Havenplein. Hier probeert de jeugd tussen tien cn één uur overtollige spulletjes te slijten. Bij het streekmuseum in de Bie- rensstraat is de fiets dit keer het thema. Op het voorplein worden oude rijwielen geëxposeerd, maar zijn ook elektrische fietsen te zien. De braderie wordt zelfs aangegre pen om een oplaadpunt voor elek trische fietsen in gebruik te nemen. Dat gebeurt om tien uur 's mor gens. Om kwart over tien en twee uur starten tandcmtochten vanaf het museum, richting Stavenisse cn Sint-Maartensdijk. Bij het mu seum zijn als vanouds kraampjes te vinden waar bloemstukjes, sie raden en keramiek te koop worden aangeboden. Verder is er een cu- riosamarkt, zijn er terrassen inge richt cn worden oude ambachten gedemonstreerd: smid. wagenma ker en touwslager. Voor de kinde ren is er een kleurwedstrijd. De groep Zevenineenklap vertolkt volksmuziek. Vanaf half drie 's middags neemt de muziek bezit van het Haven- plein dat deels als een gezellig ter ras wordt ingericht. Eerst wisseleif de salsagroep Havenzicht en de country linedansers van An de Slóöve elkaar af met demonstra- Dinsdag 10 augustus: Doré 40, Pre mière 27, Friesiander 30, Nicola 26- 27, Eigenheimer 38, Bildtstar 40-42, bonken 68, drielingen 13. kriel 45- 61, aanvoer 95 ton. Maandag 9 augustus: Doré 40, Pre mière 27, Friesiander 30-34, Nicola 26-28, Eigenheimer 38-39, Bildtstar 43, bonken 68, drielingen 13, kriel 60-61, aanvoer 91 ton. Vrijdag 6 augustus: Doré 40, Pre mière 27-28, Friesiander 30-33. Ni- cola 28-29, Eigenheimer 38-39, Bildtstar 40, bonken 70, drielingen 14, kriel 60, aanvoer 64 ton. Donderdag 5 augustus: Doré 40- 41, Friesiander 29-34, Nicola 26-29, Eigenheimer 40, Bildtstar 44, drie lingen 10-14, kriel 45-60. aanvoer 38 ton. der door runderen geschikt ge maakt voor het opvangen van gan zen en eenden in de winter. Laar zen. een wandelstok en oude kleding zijn volgens de organisatie beslist geen overbodige luxe. De tocht duurt ruim twee uur. Groepen kunnen ook op een andere datum bespreken. Het vertrekpunt is aan het eind van de Sluispolderdijk te Sint-Annaland. De volgende tocht is op 25 augustus om tien uur 's morgens. Aanmelden bij VVV Tholen in Sint-Maartensdijk, tel. 0166 663771. ties. Vervolgens is vanaf vier uur de daad aan de Good sound drive in show. Ook treden verschillende artiesten op: om vijf uur dc Am sterdamse zanger Dario (bekend van Zij gelooft in mij), tussen acht uur en half tien - twee keer een half uur - Andy de Wilt (Voor mij geen slingers aan dc wand) en om tien uur de onvervalste Havenzan gers. De liefhebbers van het Ne derlandse lied kunnen hun hart op halen. De vier horecaondernemers rond het Havenplein organiseren dit. Het feest begint vrijdag al. Dan speelt vanaf half negen 's avonds de Nederpopband Stoot op het plein. En die middag staat het sportieve element centraal, met een dikke bandenrace voor de jeugd van de basisscholen van heel Tholen. Dit begint om half twee op dc Ring. In het kader van het Zeeuwse jaar van de fiets zijn deze wedstrijden ver spreid door dc provincie georgani seerd. „Op Tholen was er niets. Daarom hebben we besloten dat op te pakken", vertelt Jos van Dijke. Een half uur voor het begin kun nen deelnemers zich nog opgeven. „Voor fietshelmen en shirts wordt gezorgd. En er zijn medailles voor de winnaars." Ook de kermis is weer in het dorp. Die begon gisteren en duurt tot en met zaterdag. De attracties staan zoals gebruikelijk opgesteld op het stuk Havenplein tegen de Haven weg aan. Met het aanbrengen van een chemi sche luehtwasser wil varkenshou der W.W.T.M. van Alphen aan de Sluisweg 20 in Anna Jacobapoldcr de uitstoot van ammoniak vermin deren. Voor het veranderen van de inrichting is een vergunning voor dc wet milieubeheer nodig. De ge meente verstrekt die. Tol en met vandaag ligt dc aanvraag met toe lichting ter inzage. Een varkensstal met 1728 dieren wordt voorzien van een dergelijk apparaat dat de uitstoot moet reduceren. In de toelichting bij dc aanvraag staat dat in dc huidige vergunning, op basis van dc wet geurhinder en veehouderij, sprake is van een over belaste situatie. Door toepassing van chemische luchtwassers daalt de uitstoot van ammoniak en neemt ook de geurbelasting af. Het aan brengen van één luehtwasser in een stal is voldoende. Er zijn in totaal drie stallen. De tweede stal is be stemd voor 1952 dieren. In de derde stal zijn 372 zeugen, 128 kraamzeugen, 12000 biggen, 12 opfokzeugen cn een dekbeer onder gebracht. Samen stoten die 10.840 kg NH3 uit. Straks mag dat niet hoger zijn dan 6788,7 kg NH3, maar het wordt zelfs minder, namelijk 6744,5 kg NH3. PHIilW In de Kaaistraat bij de Haven verkopen leden van sv Smerdiek lotjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7