'Mensen denken dat we het hier niet hebben en dat het over de brug veel goedkoper is' H ma Houte Geruisloos 'CDA draaikontenpartij' 'Natuur in Zeeland wordt door distels overwoekerd' 'Als je binnen blijft, heb je er geen last van' Werkstraf voor dodelijk ongeval Sint-Annaland Donderdag 12 augustus 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Ze hebben al zitten rekenen: wanneer is de winkel ver huisd, wanneer is de zaak uitgebreid, wie kwam er wan neer in dienst. Aehter de winkel aan de Markt in Sint- Maartensdijk zitten ze bij elkaar: Maurits van der Maarl en zijn vrouw Tanny van der Maarl-Walhout, hun doch ter Tiny en haar man Kees van Koeveringe met hun zoon Mauryn. Drie generaties die verbonden zijn aan de juwelierswinkel en vakboekhandel. Dit jaar bestaan ze een halve eeuw. Ze staan er wel bij stil, maar vieren dat niet uitbundig. „We houden niet zo van die poespas," zegt Tiny. Geen fiducie Van der Maarl-Walhout al halve eeuw juwelier in Sint-Maartensdijkvoor middenstand moeilijker Ambulance Oorknopjes Partij voor Zeeland opent klachtenlijn Voor- en tegenstanders anti-hagelkanon Rechtbank acht te hard rijden niet bewezen Schokgolven Proef verlengen Verdragen Hek Bergsediepsluis bij de Oesterdam interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl 4 JWTUFJl. HORLOGE* V VA M nm kantoor bofjchandel V V VAN DER MAARL -WALHOUT spelen want hij kwam in die tijd met een koffer met brillen langs. „Mijn broer was opticien. Mensen kregen een recept van de oogarts mee voor een bril. En zochten er dan een mon tuur bij. Dat is helemaal veranderd." Om de haverklap gaat de winkelbel. Het is druk. De 15-jarige Mauryn springt geregeld uit zijn stoel om even te helpen bij de verkoopster in de winkel. Zijn opa Van der Maarl is 76 jaar en kan niet zo snel meer opspringen. Toch was hij tot twee jaar geleden nog actief. Na een beroerte is hij niet meer in staat om zijn rechterhand ten volle te gebruiken. „Ik ging nog da gelijks naar de werkplaats achter de winkel om klokken en horloges te re pareren en sieraden van goud en zil ver te solderen. Ik heb het altijd graag gedaan, maar het is lang ge noeg geweest." Van der Maarl en zijn vrouw begon nen in juni 1960 in de Molenstraat. De boerenzoon uil Hoofddorp had Tanny Walhout uit Sint-Annaland le ren kennen. Op de boerderij was geen toekomst. Even hielp hij een hovenier in Oostzaan. Zijn schoon vader, Johannes Walhout die een ju welierszaak in Sint-Annaland had, stimuleerde hem echter om een eigen zaak te beginnen, zegt zijn 73-jarige vrouw. „Mijn vader was vooruitstre vend. Hij was hier in Sint-Maartens dijk al wezen kijken of er wat voor ons was. Wc konden een winkel van Noordhock aan de Molenstraat ko pen. Hij deed in horloges maar was ook fietsenmaker. De koop werd in het ziekenhuis afgewikkeld toen Noordhoek was opgenomen, herin nert ze zich nog. Tanny groeide thuis in Sint-Anna land op in de juweliers- en klokken- winkcl. „Mijn man wist toen niet het verschil tussen goud en doublé, maar ging in de leer bij mijn vader." In 1961 trouwden zeen betrokken ze de woning bij de winkel. Het was klein want en er was geen achteruit gang. Van der Maarl: „We zetten de fiets in de gang. Het was spannend. In het begin vroegen we ons af of het wel zou gaan. Er was toen heus wel eens een week dat wc maar net een boterham konden verdienen. We hadden een flinke voorraad. Maar wat niet rendabel was, kon weer te rug naar de leverancier." In de win kel werden naast horloges, sieraden ook brilmonturen verkocht. En er stonden zelfs nog een paar naaima chines. Tanny's vader bleef een rol In 1969 kreeg het echtpaar de kans om de winkel aan de Markt over te nemen van de heer Paans. Die deed in speelgoed, huishoudelijke artike len (koppen en schotels) en kantoor spullen. De huishoudelijke artikelen werden afgestoten toen Potter met een zaak in huishoudelijke artikelen begon. Van der Maarl begon zich meer te richten op kantoorartikelen. Sieraden (goud en zilver), klokken en horloges, en kantoorartikelen bleef de hoofdmoot. „Er heeft altijd goed de loop in gezeten," blikt Van der Maarl terug. Voor dochter Tiny (47) geldt ongeveer hetzelfde als voor haar moeder. Ook zij groeide op in de winkel. Ze was zeventien jaar toen ze in dienst trad bij haar vader en moeder. „Ik vond het ook heel leuk. Klanten helpen. Verkopen. Om gaan met mensen. Vanaf mijn tiende hielp ik al mee. Mijn eigen kinderen doen dat nu ook." De zaken veranderden toen Tiny met Kees van Koeveringe trouwde en hij ook in de zaak kwam. De brillen werden afgestoten. „Daar had ik geen fiducie in." De uit Borssele af komstige Van Koeveringe komt ook uit een familie van juweliers. Zijn vader is goudsmid en zijn broer heeft een juwelierszaak in Kapelle. Na zijn huwelijk in 1984 ging Van Koeverin ge twee jaar lang naar de avond school in Schoonhoven om voor ju welier te leren. Om goudsmid te worden volgde hij nog eens een jaar avondonderwijs. En slaagde hij voor het diploma aan de vakopleiding voor kantoorvakhandel. Toen hun eerste kind, Janita, werd geboren ging Tiny wat minder in de winkel werken. Kees: „Er konden in het be gin nog geen twee gezinnen van le ven. Ik heb toen nog twee jaar ge werkt op de administratie van de christelijke mavo in Tholcn. Voor twintig uur, de andere twintig werkte ik in de winkel." Volgens Kees zal de jeugd zich moeten realiseren dat de winkel niet alleen van reparaties kan bestaan. „Alleen van een schroefje en een batterijtje kunnen we niet leven. We proberen klantvriende lijk te zijn. Voor mensen die een ring zoeken voor hun trouwen of verloving maken we 's avonds een afspraak als ze overdag niet kunnen of willen." Volgens Tanny is het niet mogelijk om in de toe komst te kijken. Maar kopen in het eigen dorp is wel belangrijk om de winkels in stand te houden, zegt ze. De halve eeuw is zomaar voorbij, lijkt het. Van der Maarl: „We zijn geruisloos begonnen in 1960. Er zomaar ingestapt. Ik heb het met alle plezier gedaan." Zijn vrouw komt nu nog wel elke dag naar de winkel. Om te helpen in de huishouding. En voor klanten kraaltje te rijgen als er een kettinkje is gebroken. En Tiny zit soms in de werkplaats. Op de plaats waar haar vader al die jaren reparaties deed. Ze staan stil bij het jubi leum, maar vieren dat niet uitbundig. „We houden niet zo van die poespas," zegt Tiny. Voor de zaak aan de Markt, v.l.n.r. Tanny van der Maarl-Walhout en Maurits van der Maarl, Mauryn van Koeveringe, Tiny van Koeveringe-van der Maarl en Kees van Koeveringe. In 1986 werd Oudestraat 4 aange kocht, het woonhuis van de familie Steketee. Het werd ingericht als ma gazijn en werkplaats. Een hele ver betering want het magazijn zat op de verdieping boven de woonkamer. Nu nog zit er een balk aan de achterzijde waar voorheen met een katrol de spullen omhoog werden gehesen. In 1988 werd de winkel verbouwd, een jaar later vergroot toen het pand aan de Oudestraat 2 vrij kwam (dat was in gebruik als etalage voor het speelgoed van Jaap den Engelsman). In datzelfde jaar verhuisden de ou ders naar een bungalow in de West- poort en trok het gezin van Van Koe veringe in de woning achter de winkel. In 1990 werd het postkan toor in het pand gevestigd, nadat het gebouw aan de Noordpoort als kan toor werd gesloten Het nieuwe post kantoor had een eigen ingang in de Oudestraat. „Het was verhuurd aan de PTT. Het is maar één jaar ge weest. Het had toen nog een dichte balie. Daarna is het bij de winkel ge trokken en kwam er een open balie. Het ging toen Postkantoren heten. Die wilde al gauw een agentschap in plaats van een postkantoor. We wa ren de eerste op het eiland. Dat gaf nogal wat problemen, over geld op nemen en storten." Volgens Van Koeveringe was Post kantoren er erg op gebrand dat er een agentschap was. „Ze zeiden dat het extra loop in de winkel zou geven. Dat is goed, maar het moet wel geld opleveren. Aan loop op zich heb je niet voldoende. En dat is nog zo." In 1991 kwamen er twee personeels leden in dienst. Ze kregen een oplei ding van Postkantoren. Vanaf 2001 is het servicepunt van TNT. „Het werd steeds verder uitge kleed, maar er kwamen later toch weer diensten bij. Het geldpinnen kwam er bij. Aan de balie kan er ook geld opgenomen worden voor klan ten die bij de ING zijn aangesloten. Tot een maximum van 2500 euro. Dat is eigen kasgeld trouwens. Nu hangen er twee borden aan de aevel: TNT en ING." Het was ook het jaar dat er weer meer personeel werd aangetrokken. Nu werken Marieke de Boer, Tanja van Eencnnaam en Tanita Gunter in de zaak. Zonder uitzondering vinden ze dat de winkel een sociale functie vervult. Tanny: ,',Dat is heel belangrijk. In Scherpenisse zijn ze dat nu kwijt. Dat besef je eigenlijk niet. Volgen Tiny is ze ook wel eens een luiste rend oor. „Mensen nemen je soms in vertrouwen. Ze willen vaak wat kwijt. Aan de andere kant kunnen ze mij ook wel eens een oppepper ge ven. Soms kan iemand een dag weer goed maken." Veel vaste klanten zijn door overlijden weggevallen, zegt ze. „Maar er zijn nu nog klanten die van jongsafaan in de winkel kwamen en die nog steeds komen." Ze heeft hel ook wel meegemaakt dal er klanten waren die haar vroegen om een kaart te schrijven omdat ze zelf niet kon den schrijven of lezen. „En nog komt het voor dat mensen vragen of ik een adres op een kaart of een envelop wil schrijven." Van Koeveringe is niet alleen actief als ondernemer. Sinds 1987 is hij ook chauffeur op de ambulance. „Henk Brinkman kwam het vragen. De ambulance viel toen nog onder het Rode Kruis. Hij zocht iemand die overdag beschikbaar was. Op 1 janu ari 1988 ben ik daarmee begonnen. Ik was het toen samen met Han van Houdt, Kees Hage en Peter op den Brouw, allemaal middenstanders." Net als in bijna alle woonkernen loopt het aantal winkels in de smal- stad terug. Ze hebben hel zien gebeu ren. Slager Slager stopte, bakker Van den Hoek en groenteboer Scherpe nisse sloten de winkel. „Voorde klei ne middenstand is het niet verbeterd. Er waren veel meer winkels. Dat is een groot verschil met vroeger. Het gaat er tegenwoordig niet alleen om of je een opvolger hebt, maar ook of de zaak rendabel genoeg is." Een van de belangrijkste oorzaken van de achteruitgang is volgens hem dat mensen veel mobieler zijn gewor den. Een andere is de mentaliteit. „De mensen denken vaak dat het over de brug goedkoper zal zijn of dat wij niet hebben wat ze zoeken." De trouw van klanten is veel minder geworden, beaamt zijn schoonmoe der. „Vroeger kochten de mensen hier hun horloge en kwamen ze terug om een schakel uit de band te halen. Nu kopen ze hun horloge ergens an ders, maar komen wel om er een schakel uit te laten halen. Alleen daarvan kun je niet leven." Een ander punt is dat het aanbod van merken volgens Tiny 40 divers is, dat het on mogelijk is om alles in huis te heb ben." Volgens Kees stellen ook de leveranciers steeds meer eisen aan de winkeliers. „Ze willen datje hel hele assortiment afneemt. Dat kunnen wij niet van elk merk. Daar is de omzet ook niet naar. Daar hebben we hier te weinig consumenten voor. Voor een juwelier heb je 10.000 tot 15.000 in woners nodig." Van Koeveringe was actief in de middenstandsvereniging Smalstad en in de organisatie van de jaarlijkse braderie. Een grote aderlating voor Sint-Maartensdijk is volgens Van Koeveringe het vertrek van het ge meentehuis. „Het gaat me dan niet eens om de honderd ambtenaren die er werkten, maar om de bezoekers van het gemeentehuis. We hadden een centrumfunctie. Dagelijks kwa men er mensen over de vloer. Ze kwamen aangifte doen van geboorte en kwamen hier om een cadeautje of deden aangifte van overlijden en kwamen dan vaak hier om een kaart. Mensen van Flupland moesten er voor naar hier komen. Die kwamen in onze winkel. Nu zie ik ze niet meer." Nu zijn er sinds kort twee ho tels aan de Markt, maar die genere ren lang niet zoveel klanten dan het gemeentehuis deed, zegt de onderne mer. Ook toen buurman Van Houte Wo ninginrichting naar Tholen vertrok, zagen ze dat de omzet daalde. Het pand stond 2,5 jaar leeg. „Leegstand is de dood in de pot voor de midden stand." Tiny: „Het verpaupert snel. Je komt dan in een neerwaartse spi raal terecht. Maar het is gelukkig heel positief dat de Lidl er in is geko men en dal de Spar aan de overkant zit. Toen die er niet zaten was het za terdagmiddag stil in het dorp. Nu heb je nog volop mensen." Met de komst van de Lidl en Spar heeft ook Van der Maarl-Walhout de openingstij den verruimd. De winkel is nu ook op woensdagmiddag open. Het gedrag van consumenten is in de loop der jaren sterk veranderd. Vol gens Van der Maarl was het heel ge woon dat klanten het geduld hadden om te wachten tot er een bestelling binnen was. „Nu willen ze dat niet meer zo. Als je het niet hebt, dan be stellen ze het ook niet." Het heeft te maken met trouw. Tanny is het met de paplepel ingegoten. „Mijn vader zei altijd dat we in het dorp onze boodschappen moesten doen omdat we zelf ook moesten leven van de gemeenschap. Gunnen heel dat. En dat heb je niet meer. Mensen zijn veeleisender geworden." ln de winkel zijn ook Zeeuwse sie raden te koop. Gitten en bloedkora len, een Zeeuwse knop. Maar het is hier lang niet zo populair als op Wal cheren en de Bevelanden. zegt Van Koeveringe. Als ze deze sieraden kopen dan gaan ze meestal overzee, naar familie in Canada. Wat je hier op Tholcn wel ziet dat er veel oorsie raden worden gekocht. Hier worden bijvoorbeeld veel meer oorknopjes verkocht dan op Zuid-Beveland. Gaatjes prikken is hier heel normaal. Op Zuid-Beveland was het uit ten boze. Je wordt niet geboren met een gaatje in je oor, zeggen ze daar." Toen het oren prikken in zwang kwam, moest Tanny er erg aan wen nen. „Toen ik dat de eerste keer moest doen, liep het zweet over mijn rug. Kinderen schrokken ervan als je één oor had gedaan en dan wilde ze niet meer dat het andere werd ge prikt." Nu zit de oorbellen in een speciale verpakking. En kunnen zelfs de oorbellen tegelijk worden inge bracht. Daar zijn dan wel twee perso nen bij nodig. Het pand aan de Markt is een monu ment. Met de typische trapgevel valt het op. Sinds kort staan er voor de winkel palen. Tegen een ramkraak, zegt Van Koeveringe. „Voor de her inrichting van de Markt hadden we voor de winkel een hoge stoep. Ik heb toen gecist dat er palen zouden komen want ze konden ander zo te gen de gevel aanrijden." De herin richting van de Markt is een grote verbetering. Klanten met rollators of rolstoelen hebben nu veel beter toe gang tot de winkels omdat de stoe pen op de meeste plaatsen zijn ver dwenen. Denkend over de toekomst zien ze kansen en bedreigingen. Volgens Ti ny zal de verkoop via internet verder toenemen. Maar vindt ze het belang rijk dat er voldoende tijd wordt be steed aan de klant die in de winkel komt. „Wc moeten niet gaan jagen en we proberen voor elke portemon nee wat in huis te hebben." Distels op het landgoed in de Muijepolder in Sint-Maartensdijk. natuurgebieden verplicht om te Hij wijst op een klacht die zijn voorkomen dat de zaadpluis over- fractie kreeg van de Dorpsraad waait. Dat vergt een strak onder- Zoutelande, namelijk dat het on- houdsbeleid. van begin mei tot in derhoud aan ruiter- en wandelpa- oktobcr', schrijft Robesin. den tekort schiet waardoor ze „Wij zijn natuurlijk de klagers, inaar onderzoek heeft uitgewezen dat het geluid van het anti-hagelkanon boven de wettelijke normen uit komt." Carla Koese woont aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse en zegt ontzettend veel last te hebben van het apparaat in de boomgaard van achterbuurman André Alkema. „Ik heb echt niets tegen die mensen en vind het vervelend voor hen, maar het is gewoon aangetoond dat het geluid de normen overschrijdt." Er zijn meer mensen die het geluid van het anti-hagelkanon van fruitteler Alkema in Sint-Maartensdijk onver draaglijk vinden, zoals buurman Bruno Tanzer die er zelfs folders over heeft verspreid, maar Koese zegt zich op een onderzoek door een extern bureau in haar woning te baseren. l)e 42-jarige A.Z. uit Roosendaal heeft een werkstraf van 200 uren ge kregen voor het veroorzaken van een ongeval waarbij vorig jaar maart de twaalfjarige Maurits Roeland uit Sint-Annaland om het leven kwam. Daarmee vonniste de Middelburgse rechtbank milder dan de eis van de officier van justitie. VERVOLG VAN HAGELKANON De rest bestaat uit perenbomen. Maar peren zijn ook kwetsbaarder en daarom is een forse hagelbui vol gens Alkema funest voor zijn oogst. „Het is onze passie om een goed product te kweken. Altijd maar die vieze rothagel over je heen laten ko men, dat werkt deprimerend." De fruitteler is niet over één nacht ijs gegaan bij zijn besluit om in een anti-hagelkanon te investeren. Van Leeuwen: „Wij hebben ons eerst goed laten informeren, zodat we kennis van zaken hebben. We heb ben vakbladen gelezen, met colle ga's gesproken en advies gevraagd aan experts. Dit was gewoon de bes te optie." Ze krijgen vaak de vraag waarom ze geen netten spannen te gen de hagel. „Dat is ten eerste een tijdrovende klus en als de wind er onder komt, breekt zo alles af. Ten tweede geeft dat minder lichtop brengst voor het fruit. Appels kun nen daar wel tegen, maar peren niet." De gemeente Tholcn heeft vorig jaar april een gedoogbeschikking afgegeven. Alkema mocht bij wijze van proef voor één seizoen zijn anti- hagelkanon inzetten. In de periode van april tot en met oktober is het kanon zestien keer aangezet. Dat is volgens Alkema een bijzondere si tuatie. „Vorig jaar is volgens het KNMI twee keer zoveel bliksemin slag geweest." Het was dus een ex treem jaar, qua slecht weer. De fruitteler is blij dat hij het apparaat kon gebruiken. „Vorig jaar waren wij een van de weinige fruittelers op het eiland waarvan de oogst niet is verhageld." Gemiddeld staat het kanon zo'n 25 minuten aan. Het wor,dl bij dreiging van een hagelbui ingeschakeld en produceert schokgolven om de hagel te verpulveren. Het kan zijn dat het apparaat vaker op één dag wordt in geschakeld, omdat er een volgende bui wordt voorspeld. Buiten het sei zoen wordt het niet gebruikt, het gaat om drie tot vier maanden op een jaar. Een anti-hagelkanon mag alleen ge plaatst worden als hel dichtstbijzijn de huis er minimaal 300 meter van daan staat. Dat is in het geval van Alkema 440 meter. Dat is de woning van de familie Koese aan de Veer dijkseweg in Scherpenisse. De vol gende staat er 460 meter vandaan en dat is dat van F.P. Tanzer aan de Pro- vincialeweg. Het zijn twee buren die openlijk protest hebben gemaakt te gen het kanon. Op internetfora worden veel reacties ingevuld als Alkema in de media is verschenen met zijn kanon. Hij leest ze wel eens. „Er staan veel negatieve reacties bij, maar ook positieve." Het doet hem wel wat dat hij in sommige reacties wordt zwartgemaakt. Hij zou graag zien dal de mensen wat toleranter waren en hoopt op meer begrip. Hij wijst naar collega-telers in Zuid-Beveland een gebied waar op grote schaal fruit wordt gekweekt en meer anti-hagelkanonncn worden ingezet. „In het begin klagen men sen omdat ze niet weten wat voor geluid het is dat ze horen. Na een jaar zijn ze eraan gewend en gaan ze zelfs de was binnenhalen als ze het anti-hagelkanon horen. Ze hebben er begrip voor dat het om iemands broodwinning gaal." Alkema: „Ik sprak laatst iemand die zei: wat hoor je of wat wil je horen? Dat vond ik wel een goeie." De fruitteler blijft positief en blijft openstaan voor reacties over zijn an ti-hagelkanon. „Maar dat neemt niet weg dat ik het allemaal verschrikke lijk vervelend vind, dat het telkens daarover gaat." Hij voelt zich in de steek gelaten door de gemeente. Va der Piet Alkema heeft zelfs zijn lid maatschap van het CDA opgezegd, omdat hij zich niet gesteund voelt door die partij. Die stond aanvanke lijk welwillend tegenover het kanon, maar zag daar volgens Alkema later vanaf. „Zo'n draaikontenpartij, daar wil ik niet meer bijhoren." André Alkema vindt dat de gemeen te hem valse hoop heeft gegeven door de vergunning voor de proef te verlenen en hem vervolgens aanpas singen laat doen voor het geluid. „Je laat ons toch niet voor een jaar een machine aanschaffen?" De Partij voor Zeeland maakt zich zorgen over de 'jaarlijks gro ter wordende distelplaag'. Akker bouwers en recreatieondernemers ondervinden er veel schade van. De distelverordening werkt niet, aldus de PvZ-fractie in provincia le staten. Ze heeft een klachtenlijn geopend. Net als een jaar geleden heeft de PvZ aan gedeputeerde staten schriftelijk vragen gesteld over het gebrek aan handhaving van de pro vinciale distelverordening. De fractie stemde toen als enige tegen een voorgestelde aanpassing, om dat het beheer van natuurgebieden werd ontzien. 'Onze vraag was juist om harder op te treden', aldus fractievoorzitter Johan Robesin. Natuur en landschap in Zeeland zijn volgens hem 'volkomen over woekerd' door de distelgroei en - bloei. Recreanten en akkerbouwers zijn, aldus de PvZ, bepaald niet blij met de overvloedige distelgroei. De partij noemt de akkerdistel de grootste boosdoener, omdat die bij natuurontwikkeling veel wordt toe gepast. Toch zijn beheerders van „De onderzoeker is bij mijn jongste zoon op de kamer geweest en het geluid was zo hard, datje kunt spre ken van schade voor de volksge zondheid." Volgens haar is er na het plaatsen van de demper in het anti- hagelkanon, om het geluid te beper ken. niets veranderd. „Toen is er weer genieten en het maakt niets uit." Zij en haar man hebben drie kleine kinderen en vinden het ver ontrustend dat het rapport zulke ho ge waarden aangeeft. „Dan praat je niet over twee of tien decibej teveel. maar echt gigantische aantallen van wel 30 decibel. Wij willen geen van onze kinderen daaraan blootstellen." Koese vertelt dat Alkema bij hen langs is geweest om uitleg te geven over zijn plannen een anti-hagel kanon aan te schaffen. „Hij kwam toen met een standaardrapporl van de leverancier en zei dat het geluid onder de wettelijke normen zou vallen. Het geluid zou te vergelij ken zijn met een langsrijdende vrachtauto. Nou, dat kennen we wel, want we wonen tegenover een loonbedrijf. Maar in de praktijk lijkt het nergens op. Als je je hand legen de ramen houdt, voel je ze ge woon trillen." Ook is ze het niet eens met de opmerking van Alkema over de wijze van het geluid. „Hij sprak over plofjes, maar het zijn ge woon knallen. Ik krijg mijn kinde ren niet uitgelegd wat het is dat ze horen." De ongeruste moeder wil niet elke keer degene zijn die gety peerd wordt als tegenligger. „Ik ben blij dat met het onderzoek is bewe zen dat wij geen zeikerds zijn. Zelfs al zou het geluid onder een andere dichtgroeien. Staatsbosbeheer laat volgens de PvZ weten dat ze geen geld heeft om onderhoud te kunnen plegen. Weten gedeputeerde staten dat de distelplaag, ondanks nieuwe regel geving, alleen maar groter wordt. Dat de schade voor met name ak kerbouwers. maar ook voor recre atieondernemers, zeer aanzienlijk is. En dat natuurbeheerders door gebrek aan geld voor noodzakelijk onderhoud de distels laten voort woekeren. Die vragen stelt de PvZ aan het college. Ze wil van g.s. we ten of die het ermee eens zijn dat de jaarlijkse distelepidemie slecht is voor het vakantie-imago van Zeeland. En of het college duide lijk kan maken waarom de situatie alleen maar verergert en het aan handhaving volstrekt ontbreekt. Robesin heeft inmiddels een klachtenlijn geopend. Zeeuwen die te maken hebben met overlast van distels, kunnen hun ervaringen kwijt via email (jc.robesin@zcc- land.nl) of telefoon (0115- 441547). Het statenlid wil de ver zamelde klachten aanbieden aan gedeputeerde Hamelink van na tuur. wet worden getoetst, dan zou het nog teveel zijn." Hans Heijboer woont vrijwel naast de boomgaard van Alkema, maar heeft volgens zijn dochter Marian Plaisier totaal geen last van het ge luid van het anti-hagelkanon. Al thans, hij stoort zich er niet aan. „Wij horen het wel, daar kun je niet onderuit. Maar wij steunen de fami lie Alkema en gunnet) het hen dat hun oogst niet verhageld." Plaisier vertelt dat haar vader zelfs een keer de gemeente erover heeft opgebeld. „Hij sprak een raadslid en vroeg hem wat dat voor onzin is dat er be woners zijn die er tegen zijn. Maar het heeft niets uitgehaald." Gerard Manneke woont schuin te genover Heijboer. „Van mij mag het kanon blijven staan. „Die paar klap jes die het geeft, onweer geeft zelf ook klappen. Je moet elkaar een beetje verdragen." Hij is zelf klein- fruitteler geweest. „Ik werd elk jaar armer, want de prijzen daalden dra- De officier vroeg drie weken gele den zes maanden celstraf een twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Maar naast de werkstraf legde de rechtbank slechts en voorwaar delijke rijontzegging op, voor een periode van achttien maanden. Z. is vrachtwagenchauffeur. Zijn rijbe wijs is meteen na het ongeval inge nomen en pas na een half jaar weer teruggegeven. Volgens de rechtbank kon uit het technisch onderzoek niet worden opgemaakt of de motorrijder op 5 maart vorig jaar te hard heeft gere den op de Langeweg bij Sint-Anna land. Wel vond men dat er sprake was van onvoorzichtig en onzorg- matisch. Alkema probeert op deze manier te overleven." Nol Noeren uit de Bloemenlaan in Sint-Maar tensdijk is bij hem op bezoek. „Ik hoor het wel eens, maar iedereen zijn boterham. Ik ben zelf instruc teur mijnspringstoffen geweest. Het is de luchtverplaatsing die je op je trommelvliezen voelt binnen 300 meter van het kanon. Maar als je binnen blijft, heb je er geen last van." vuldig rijden. Als voormalige inwoner kende Z. de bocht waar hij die bewuste mid dag, na twee auto's te hebben inge haald, zijn motor in stuurde. Juist op dat moment kwam er een busje uit tegenovergestelde richting, waardoor de motorrijder besloot naar links uil te wijken. Nadat hij door de. berm was gereden, ging hij met zijn motor terug het fietspad op. Daar fietste net op dat moment Maurits Roeland, onderweg van het Calvijncollege naar huis. Een bot sing met een tragische afloop was het gevolg. Want de jonge fietser uit Sint-Annaland overleed niet veel la ter aan zijn verwondingen. Rond de Bergsediepsluis aan de Oesterdam komt een hek. Rijkswa terstaat wil een twee meter hoog hek plaatsen om het terrein te bevei ligen nu de sluis onbemand is en op afstand bediend wordt. De wel standscommissie ging er maandag ochtend mee akkoord. Advertentie I.M. C

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5