Alkema wil duidelijkheid gemeente over niveau van geluidshinder Ouderen worden stuk wijzer van uitleg in computerbus Tot €2.000,. Sportvelden hebben weer te lijden onder de droogte Bal Proefveld open voor publiek Emergo onzeker over Haestinge De Supermarkt van Halsteren Adjunct-directeur krijgt leiding op Groen van Prinstererschool Donderdag 12 augustus 2010 66e jaargang no. extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Matthijs Kettelerij naar Paul de Leeuw Twijfel over verzilten door minder blauwalg zie www.plus.nl Fruitteler stapt naar de rechter over vergunning anti-hagelkanon Fruitteler André Alkema en zijn partner Daphne van Leeuwen stappen naar de rechter. Ze zijn het niet eens met het besluit van de gemeente dat hun vergunning voor het anti-hagelkanon in hun boomgaard aan de Veerhoek- seweg in Sint-Maartensdijk niet is verlengd, waardoor ze het niet meer mogen gebruiken om hun fruit tegen hagel te beschermen. Ondanks de aanpassingen die ze eraan hebben gedaan om de geluidshinder te beperken. Ze vin den dat de gemeente niet duidelijk is over wat wel en wat niet kan. Vandaag behandelt de rechtbank in Middelburg de zaak. Mocht de uitkomst negatief uitpakken, dan overweegt Alkema te stoppen met het kweken van appels en peren. Decibel Windrichting Extremer weer De Groen van Prinstererschool in Scherpenisse slaat een nieuwe weg in met het benoemen van een nieuwe direc teur. P. Kievit nam de functie van directeur J.W. Duvekot al waar sinds diens schorsing in oktober 2009, maar nu is hij met ingang van het nieuwe schooljaar dat in septem ber begint benoemd tot directeur. Extefn begeleider Tien Thoolse voetbalvelden langer dicht Het lijkt een jaarlijks terugkerend ritueel te worden op Tholen. Het voetbalseizoen begint, maar de clubs kun nen de accommodaties slechts beperkt, of niet, gebrui ken omdat de grasmat op de velden niet deugt. Het be stuur van Smerdiek besloot vorige week zelfs om ook het trainingsveld langer dicht te houden. Deze week 'Je ziet dat bezoekers hun computerangst overwinnen Boekhouding 5/5 5- 5 75i ui Autobedrijf T*l 0166 602440 Tel 0166-607060 Fa» 0166-604440 Fa> 0166 607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal Incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wie bloemen wil plukken, kan zater dag terecht op het proefveld van de studieclub voor groente- en blocm- zaadteclt eiland Tholen aan de Vei- lingwcg in Sint-Annaland. Tussen 10 uur ,'s ochtends en 5 uur 's middags is hel veld open voor het publiek. Er wordt dan ook uitleg gegeven over het doel van het proefveld, en over de maatregelen die telers moeten ne men om een zo goed mogelijke op brengst te krijgen. De bloemen zijn, door de regen na een lange droge en hele periode, bezig aan een groei- spurt. Er zijn 51 soorten te zien zoals slaapmutsje, leeuwenbek, schild- kruid, papaver, anemoon en teunis bloem. Mogelijk bloeit dan ook de eerste dahlia. Belangstellenden wordt aangeraden een mesje en een tas mee te brengen. 4 De madiwodo vrijdagshow, een nieuw televisieprogramma van Paul de Leeuw, krijgt een Thoolse in breng. Eén van de zeven redacteuren die verantwoordelijk zijn voor de in houd, wordt oud-Tholenaar Matthijs Kettelerij. De journalist werkte het afgelopen jaar met veel genoegen voor duurzaamheidsorganisatie Ur- genda, maar noemt zijn nieuwe baan een uitdaging. ,.Hct is een kans die ik niet kon laten liggen", vertelt de tegenwoordig in Den Bosch woon achtige Kettelerij. „Ik heb eerder voor tv gewerkt en dat beviel me goed. Het werk past bij me." De nieuwe late night show zal vanaf 30 augustus vijf dagen per week om tien uur 's avonds op Nederland 3 te zien zijn, als coproductie van Vara en BNN. De Leeuw presenteert af wisselend met Filemon Wesselink en Erbcn Wenncmars. „Een heel an dere insteek dan men van hem ge- I wend is. Ik zal, samen met een col- lega, voor den of twee uitzendingen verantwoordelijk zijn. De onderwer pen die aan bod komen zijn actueel, maar niet alleen hard nieuws. Het is een uitdaging om zo'n nieuw pro gramma met anderen samen neer te gaan zetten", zegt Kettelerij. Korfbalvereniging Emergo uit Sint- Maartensdijk weet niet waar ze aan toe is. De club zit tijdelijk in Haestin ge omdat het clubhuis moest worden afgebroken voor de nieuwbouw van het dorpshuis aan de Sportlaan. Ze zouden minsten vijf en hoogstens tien jaar in het oude Haestinge te recht kunnen totdat er aan de andere kant van de Gorishoeksedijk vervan gende accommodatie zou worden aangelegd. Wedstrijdsecretaris Mar co van den Hoek keek er van op toen hij in deze krant las dat het oude Ha estinge mogelijk al eerder tegen de vlakte gaat. „Als hel nieuwe Haestin ge in gebruik zou worden genomen, zouden wij de foyer in het oude Haes tinge gaan gebruiken, plus de be stuurskamer waar wc nu al in zitten en twee kleedkamers en douches. Nu weten we niet waar we aan toe zijn." Het Volkcrak-Zoommeer is in de af gelopen twee zomers van 2008 en 2009 minder gctcistert door blauw alg dan in de jaren daarvoor. Delta- res, een adviesbureau voor water- vraagstukken, heeft geconstateerd dat er de afgelopen twee jaar minder fosfaat in het meer zat en dat is een voedingsstof voor blauwalgen. En kele insprekers op informatiebijeen komsten van Rijkswaterstaat (RWS) trekken door dit fenomeen vraagte kens bij de plannen om het Volkerak- Zoommeer in 2015 te verzilten. Dat meldt de organisatie in het speciale informatiebulletin over de waterkwa liteit in het meer. RWS gaat onder zoek doen of de geringere beschik baarheid van fosfaat incidenteel of van blijvende duur is. In het laatste geval wordt gekeken wat het effect is op de blauwalgenoverlast. Het plan om te verzilten wordt nog niet losge laten, want volgens RWS blijft de kans op drijflagen ook bij minder blauwalgcnbloei aanwezig. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie l.M. „Veel mensen beseffen niet hoe be langrijk dit voor ons is. Het kan bete kenen dat ons bedrijf kapot gaat. Het anti-hagelkanon is voor ons noodza kelijk en we hebben het niet aange schaft om er rijk van te worden. Dan hadden we beter een ander beroep kunnen uitkiezen", zeggen de twee die samen een v.o.f. vormen voor de boomgaard. Alkema hangt een dwangsom van 20.0(X) euro boven zijn hoofd voor elke keer dat hij zijn kanon aanzet. Die kan oplopen tot maximaal 80.000 euro. „Ze gaan ervan uit dat we na vier keer wel failliet zijn", zegt Van Leeuwen cynisch. Dat besluit is genomen nadat er onlangs weer klachten bij de gemeente binnen kwamen over het anti-hagelkanon. Alkema wil niet zeggen dat hij de re gels heeft overtreden. „Er is gecon stateerd dat het kanon heeft aange staan." Hij heeft een excuusbrief geschreven naar de gemeenteraadsle den met uitleg waarvoor hij het kanon gebruikt. De gemeente gaat naar hun mening teveel af op de klachten die er over het geluid van hun kanon zijn. „Die paar mensen die het niet begrijpen wegen zwaarder bij de gemeente dan de mensen die er geen moeite mee hebben." Toen Alkema besloot om een anti-hagelkanon aan te schaffen had hij niet verwacht dat er zo'n weerstand tegen zou zijn. „Wc zijn er nooit vanuit gegaan dat dit allemaal zou gaan gebeuren toen wij begon nen." De fruitteler wil met zijn gang naar de rechtbank voor elkaar krijgen dat zijn vergunning wordt verlengd en dat er vastgesteld wordt tot hoeveel decibel het kanon voor geluidshinder mag zorgen. „Het is niet landelijk bepaald hoeveel dat mag zijn. Nu verschilt het per gemeente." De ge meente Tholen heeft in augustus vastgesteld dat er boven de 75 deci bel sprake is van hinder. Wordt dat hoger dan loopt de overlast op van ernstige hinder naar schade voor de volksgezondheid. In de commissie ruimte, de gemeen teraad en het college is veelvuldig over het anti-hagelkanon gesproken. En dan over de mate waarin er hinder van wordt ondervonden. De gemeen te heeft metingen laten verrichten door een extern bureau, Greten. „Maar wel bij de zo ongunstig mo gelijke windrichting", aldus Van Leeuwen. „Het is heel erg afhanke lijk van het type weer en hoe de wind staat hoeveel geluid er hoorbaar is in de omgeving", vertelt ze. Greten ver geleek het geluid van het anti- hagelkanon met dat op een schiet baan die 365 dagen in gebruik is. Er is een paar keer geconstateerd dal de hoogste vorm van geluidsoverlast was bereikt. Volgens Alkema en Van Leeuwen komt dat nauwelijks voor. Ook is volgens hen de hinder niet bij elk huis in de omgeving even groot. „Het bureau heeft een verschil van 10 decibel bij twee naast elkaar staande huizen gemeten", zegt Van Leeuwen. Er is na het onderzoclk van Greten in de gemeenteraad besloten dal er geluidsdempende maatregelen moesten worden genomen. Daar heeft Alkema gehoor aan gegeven. Hij heeft een nieuw apparaat ge plaatst met daarin een tweede dem per. Ook zijn er technische aanpas singen gedaan, waardoor het minder geluid zou produceren. Alkema heeft daarvoor een nieuw akoestisch rap port in moeten leveren. „Uit dit rap port blijkt dat we nu op 80 decibel uitkomen, dit staat voor hinder. We hebben veel geld moeten betalen voor een nieuw rapport, maar er zijn geen nieuwe metingen verricht. On begrijpelijk!" Volgens Alkema is het hard nodig om een anti-hagelkanon in de boom gaard te hebben om zijn oogst te be schermen. Hij noemt het weten schappelijk bewezen dat de weersomstandigheden steeds extre mer worden. „De kans op een hagel bui is veel groter geworden." Hij heeft zes jaar geleden meegemaakt dat zijn complete oogst is verhagcld. „Als vroeger je fruit verhagelde, kon het soms nog doör als klasse 2 fruit. Je hebt drie klassen: goed, nog ver koopbaar en alleen geschikt voor conserven. Dat is nu niet meer. Het gal tussen goed en slecht is nu heel groot geworden." 1 Omdat de prijs van fruit aan prijsda lingen onderhevig is, is Alkema bijna volledig overgestapt van appels naar peren, omdat die meer opleveren. „Aan appels kunnen we niets meer verdienen, ze kosten bijna meer om te kweken dan dat ze wat opleveren." Zijn boomgaard van 18 hectare telt nu nog ongeveer vier hectare aan ap pels. ZIE VERDER PAGINA 5 P. Kievit benoemd met ingang nieuwe schooljaar Duvekot keert niet meer terug op de school. Zijn persoon kwam in dis krediet na een aanklacht voor mis handeling van een leerling. De rech ter veroordeelde de schooldirecteur tot een taakstraf. Het was de tweede domper voor de reformatorische ba sisschool die sinds januari 2009 on der verscherpt toezicht staat, omdat de onderwijsinspectie de kwaliteit van het onderwijs als zeer zwak heeft bestempeld. Wat Duvekot nu gaat doen, wil de voorzitter van het bestuur, de heer A.N. van den Hoek, geen mededelin gen over doen. Van den Hoek is woordvoerder van de school, met an dere bestuursleden is afgesproken dat zij geen uitingen doen naar de pers. De voorzitter geeft slechts sum miere informatie. Hij bevestigt dat Duvekot. din in 2003 zijn 25-jarig jubileum vierde bij de school, niet te rugkomt, maar wil daar verder niets over kwijt. „Uit veiligheidsoverwe gingen zeg ik daar niets over." De ex-directeur zelf. wil er ook geen mededelingen over doen. Hij vindt dal hij al genoeg in de krant heeft ge staan. „Er hebben dingen in de me dia gestaan die niet kloppen. Ik heb al genoeg over me heen gekregen en laat het liever zo. Ik wil niemand be schadigen, ook niet de mensen die zo lelijk over me gedaan hebben." De heer Kievit uit Middelhamis is sinds acht jaar aan de school verbon den. In een brief aan de ouders en an dere belanghebbenden maakt de school kenbaar dat hij is benoemd tot nieuwe directeur, maar ook dat hij in het schooljaar 2010/2011 gecoacht wordt door een extern begeleider. Het bestuur van de Groen van Prin stererschool blijft ongewijzigd. Wel zijn er wisselingen van functies na de jaarvergadering in mei. De heer A.J. van de Brcevaart is secretaris, J. Heijboer is penningmeester en C.W. Kleppe is tweede voorzitter. Het be stuur eindigt de brief met de wens dat Kievit Gods zegen krijgt bij het aanvaarden van de functie van direc teur. En besluit vervolgens: 'Het be stuur spreekt de wens uit, dat de Heere Zijn goedkeuring over deze beslissing mag geven. Wij vragen u om hem en de school te omringen met uw gebeden.' Het gros van de wcdstrijdvelden op de Thoolse sportparken ging 6 juni dicht voor hel jaarlijkse onderhoud, de trainingsvelden al vier weken eer der. Sindsdien regende het mondjes maat. terwijl de temperaturen regel matig stegen tot bijna tropische waarden. Veel van het nieuw gezaai de gras is daardoor verdroogd, wat heeft geresulteerd in kale plekken. Met name rond de doelgebieden is dat het geval. Ook heeft zich in veel gevallen niet een gesloten grasmat gevormd. Op I augustus zouden de trainigsvel- den open gaan, drie dagen daarna de meeste wcdstrijdvelden. De gemeen te heeft, na inventarisatie, de afgelo pen weken overal de kale plekken opnieuw ingezaaid en nat gemaakt. De stukken met weinig gras zijn op nieuw doorgezaaid en ook is er be mest en is onkruidbestrijding toege past. Om de grasmat zich goed te laten ontwikkelen, is het nodig om velden later vrij te geven voor bespe len. De clubs hebben te horen gekregen dat het tweede veld op De Bent in Tholen. het eerste veld en het trai ningsveld op d'n Aekerboam in Poortvliet, beide wcdstrijdvelden in Sint-Maartensdijk en in Sint-Anna land, en het eerste veld in Oud-Vos- semeer twee weken langer dicht blij ven. Het schoolveld/trainingsveld in Tholen en het tweede veld in Oud- Vossemeer kunnen pas na 3 septem ber gebruikt worden, maar dat was al bekend. Het heeft er mee te maken dat ze langer open zijn gehouden. In Vossemeer is eind juni de Tholym- pics op het sportpark georganiseerd. Overigens was het veld dat toen is gebruikt al wél ingezaaid. De overige velden zijn bespeelbaar. Hier en daar hebben clubs er ook zelf water op gebracht. Bijvoorbeeld in Sint Philipsland waar onlangs het eerste elftal op een mooi groen veld speelde tegen de Fcyenoord-bclof- ten. Dat het de laatste weck bewolkter is geweest en er wat meer regen is ge vallen, heeft de velden in ieder geval goed gedaan. Het is afwachten hoe het gras zich verder zal ontwikkelen. Clubs hebben inmiddels oefenduels omgezet van een thuis- in een uit wedstrijd. Op zaterdag 21 augustus staat de eerste ronde van de beker- competitie op het programma. Rob van der Klugt na 36 jaar geen meester meer op Rieburch Elisabeth Geluk uit Sint-Annaland wil topama/.one in dressuur worden Tanny van der Maarl-Walhout als kind al actief in juwelierszaak EN VERDER... Gemeente verwerpt bezwaren twee bewoners hij plan woonzorgcentrum in Scherpenisse Scherpenissenaren Dirk en Ria Teeuw reizen door Noord-Europa op zoek naar middernachtzon EEN WAARHEID IS NIET VOLMAAKT, DAN WANNEER MEN ER OOK HAAR TEGENSTELLING IN OPNEEMT Dit nummer bestaat uit 14 pagina's „Je ziet het voor je ogen gebeuren: weerstand slaat om in enthousiasme", zegt Arthur Angelier van het Natio naal Ouderenfonds. Hij staat maandag met de ComputerPlusBus bij zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Een twintigtal Thoolse ouderen laat er zich verspreid over de dag informeren over het omgaan met de computer. Een eerste algemene introductie, als aanmoediging om ergens een cursus te gaan volgen. „Je wordt er een stuk w ij zer van", vindt M. Rijstenbil uit Tholen. Angelier toert met de bus door het hele land en is deze week vier dagen in Zeeland. „We verkopen niets, hel is puur informe ren", vertelt de medewerker van het Nationaal Ouderenfonds. In elke plaats waar hij staat, komen (oud-)medcwerkcrs van KPN om de bezoekers wegwijs te maken in de wondere wereld van de computer. KPN sponsort het project via zijn Mooiste Contact Fonds, dat zich richt op kwetsbare groepen in de samenleving en daarbij samenwerking zoekt met maatschappelijke partners. In dit geval is de doelstelling het tegengaan van eenzaamheid en sociaal isolement bij ouderen. „Met de computer en internet haal je de wereld naar je toe", legt Angelier uit. „Wij laten zien dat een computer niet moeilijk of eng is. De complete digibeet is de doelgroep. Voor hen hebben we een programmaatje dat we aflopen. Vaak houden bezoe kers in deze bus voor het eerst een muis vast. Je ziet gaandeweg de uitleg dat ze er vertrouwen in krijgen. Dal ze hun compu terangst overwinnen." Surfen op internet, zoeken via Google, Google Earth, een email maken en versturen, computerspelletjes, en kijken of klein kinderen op Hyves zitten, dat zijn de onderdelen die tijdens de introductie aan bod komen. Er staan daarvoor vier computers in de bus, en vrijwilligers geven één op één uitleg. „Er zijn drie belangrijke redenen voor ouderen om met de computer aan de slag te gaan. In de eerste plaaLs televisie- en radioprogramma's die doorverwijzen naar websites. Dan het telebankieren waar toe veel ouderen zich door de bank gedwongen voelen. En ten slotte het communiceren met kinderen en kleinkinderen", al dus Angelier. Zijn ervaring is dat er meer vrouwen dan mannen naar de bus komen. C. de Jonge uit Tholen is niet onbekend met de computer. „Ik ben er thuis mee bezig. Ooit met DOS begonnen voor de boek houding. Toen kwam internet. En natuurlijk de digitale fotografie", vertelt hij. „Je weet nooit genoeg." Met name als je din gen verkeerd doet is het makkelijk om hulp te krijgen, vindt hij. Een goed uur heeft De Jonge voor het scherm gezeten. Zie verder pagina 2. C. de Jonge (rechts) krijgt in de ComputerPlusBus uitleg van oud-KPN'er C. Bruurs. 43 André Alkema wil de peren in zijn boomgaard in Sint-Maartensdijk beschermen tegen hagelschade door middel van zijn anti-hagelkanon, maar de gemeente verbiedt hem dat. Volgens hem levert beschadigd fruit vrijwel niets meer op. Het gat tussen goed en slecht is nu heel groot geworden."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1