'Gasten wisselen steeds meer ervaringen uit via het internet' Keerwand in dijk bij Bolier om woning te kunnen behouden Liefhebbers genieten in kerk van gepassioneerd en vingervlug spel Derde Thoolse orgeldag trekt ongeveer 150 belangstellenden Donderdag 5 augustus 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ondernemers zetten Tholen samen met Kamer van Koophandel op de kaart 'Recreatieoord de Striene is de ideale plaats om te ont spannen en te genieten. Aan de ene kant omsloten dooi de rust en schoonheid van het polderlandschap en rijk dom van de natuurgebieden en aan de andere kant van de dijk de schoonheid en veelzijdigheid van het nationaal park'de Oosterschelde. De aangename en gezonde zilte zeelucht is alom aanwezig.' Dat is de tekst die een bezoeker aan www.toerismeopde- kaart.nl van de Kamer van Koophandel Zuidwest- Ne derland te lezen krijgt als hij op de Striene klikt onder de rubriek voor de verblijfsrecreatie. De vermelding van De Striene was de eerste op het eiland Tholen. Buienradar Zoekgedrag Laagdrempelig Versterking zeven kilometer zeewering aan zuidkant Tholen en Flupland Opslag Sint Philipsland Vogels tellen Zelden hebben liefhebbers van kerkorgelmuziek voor zo weinig geld zoveel muziek kunnen horen. Degenen die zaterdag tijdens de derde Thoolse orgeldag alle drie de concerten bijwoonden, betaalden voor 24 orgelwerken (bijna 2.5 uur muziek) iets meer dan vijftig eurocent per nummer. Inclusief een toelichting van dominee M. van Kooten en een uitgebreid programmablad. Dromen Zitvlak Inmiddels staan er meer dan tien re creatieondernemers op, maar voor zitter Rob Duijm van de samenwer kende recreatieondernemers Tholen (SRT) en beleidsadviscur Mathanja Walinga van de Kamer van Koop handel hopen dat er velen zullen vol gen. De ondernemers kunnen hun ei gen 'locatie' op de site plaatsen en voorzien van foto's, filmpjes en re censies van de gasten. Het directe uitwisselen van gegevens is de plus van deze nieuwe site. vinden Duijm en Walinga. Bind april werd deze ge lanceerd. Het is volgens Duijm een manier om Tholen nog beter op de kaart te zet ten. En dan gaat het niet alleen om campinghouders, zegt de eigenaar van de Striene. „Restaurants en ho tels maar ook winkels, zoals een woonboulevard, een supermarkt, een theetuin, fietsverhuur en een benzi nepomp die baat hebben bij het toe risme kunnen er gebruik van maken. Een restaurant kan er zelfs het menu van de dag opzetten, een supermarkt zijn aanbiedingen van de week." Het past volgens Walinga in de trend dat toeristen overal vandaan en het liefst op het laatst hun ac commodatie willen reserveren of- zelfs vaker op de bonnefooi vertrek ken. „Gasten informeren steeds meer elkaar. Hun ervaringen zetten ze op internet. Leuke maar ook min der leuke. Ze vragen elkaar advies. De tijd dat de ondernemer bepaalt wat gasten over hun bedrijf vertel len is voorbij. Mensen sturen elkaar berichtjes over hun belevenissen als ze nog op het vakantieadres zitten en ze delen hun filmpjes via het in ternet." De Kamer van Koophandel ver wacht dat dit alleen maar zal toene men. Volgens Walinga is het tijd voor de ondernemers om potentiële gasten nog beter te bereiken. En dat kan door gebruik te maken van be staande en nieuwe netwerken. Wa linga maakte er www.toerismeopde- kaart.nl voor. Onder het motto: aan de slag met web2.0! Walinga: „Samen met ondernemers wil de Kamer van Koophandel zich meer inzetten voor het toerisme in Zuidwest-Nederland. Dit zorgt voor meer omzet bij het toeristisch be drijfsleven en bij aanverwante be drijven in het midden- en kleinbe drijf. Hierdoor ontstaat er voor ondernemers meer financiële ruimte om te investeren in kwaliteitsverbe tering." Volgens Walinga is het noodzakelijk om het toerisme in de regio 'ten minste op het huidige ni veau te handhaven." Ondernemers kunnen er met hun gegevens van de Kamer op inloggen en er hun informatie over hun be drijf opzetten. Met een link naar hun eigen website waar ze op kun nen vertellen wat ze doen, al dan niet verluchtigd met foto's en film pjes en reacties van gasten. Ze kunnen hun eigen 'locatie' aan maken. Maar ze kunnen er ook via hun eigen website vertellen over de mogelijkheden in de regio. Via een minikaart (widget) die de onderne mer op de website kan zetten. Eén keer installeren is genoeg. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor informatie blokjes met actuele gegevens, zoals buienradar. De SRT is de schakel tussen de on dernemer en de Kamer van Koop handel. Ondernemers krijgen een gebruikersnaam en een toegangsco de. Op die manier kunnen ze zich ontsluiten voor de bezoekers. Het wordt dus een nieuwe site om gasten wegwijs te maken en te ver leiden om voor Tholen te kiezen. Naast de site van www.eilandTho- len.nl en de site van VVV-Zeeland. „Dat klopt", zegt Duijm, „Natuur lijk is Tholen Zeeland en moet je die als geheel koesteren. Maar aan de andere kant houdt Tholen niet op bij de brug. Met het West-Brabantse kunnen we ons behoorlijk verster ken." Volgens Walinga is een toerist heel mobiel. En beperkt hij zich niet tot de plek waar hij verblijft. „Hij zoekt in de regio naar een stad als het slecht weer is. Voor Tholen kunnen de steden in West-Brabant daar in voorzien. Belangrijk is dan om te weten wat daar te doen is." Ze kunnen dan via internet op hun mobiele telefoon of hun blackberry zien waar ze heen kunnen. Een blackberry is een apparaat zo groot als een klein schrijfblokje met ver schillende toepassingen in één, zoals mobiele telefoon, agenda, kalender, verzenden van berichten, toegang tot internet. Met de site speelt de Kamer van Koophandel in op het toene mende gebruik van het internet. Vol gens Walinga zijn internetters langer online, groeit het gebruik van het mobiele netwerk explosief, ook die van de sociale websites (hyves, face- book en twitter), wordt het zoekge drag gerichter en stijgt het aantal aankopen online. Duijm zag meteen de voordelen toen hij in april in Rucphen aanwe zig was op de presentatie van de site van Kamer van Koophandel tijdens de opening van het toeristisch sei zoen. „Het sloot goed aan bij het gemis dat wij ervaren om de kwali teit van Tholen op de kaart te zet ten." Belangrijk voordeel is volgens Duijm dat er actief informatie uitge wisseld kan worden. Dat ontbreekt vaak op andere websites. >,Dat zijn net digitale brochures. Ze zijn wei Recreatieondernemer Rob Duijm (links) en beleidsadviseur Mathanja Walinga met 'blackberry' bij het haventje van Strijenham. nig dynamisch. Vaak is er geen re den om naar de website terug te ko men." Met de nieuwe toegangspoort van de Kamer van Koophandel ver wacht Duijm dat dit wel gebeurt. Maar dat is ook afhankelijk van de respons van de ondernemers en hoe ze ermee omgaan. Het succes hangt in grote mate af hoe vaak hij de site voedt met nieuwe informatie, foto's of filmpjes. „Door de website van de Kamer van Koophandel te integre ren in de eigen site, vergroot je de mogelijkheden enorm. Niet alleen met informatie over de commerciële toeristische plekjes maar ook met in formatie over de omgeving: duik- plekken, strandjes, veerpontjes, fietsroutes en mooie boerderijen." Volgens Duijm is het ook een ma nier om ondernemers bewust te la ten worden van het moois dat Tho len te bieden heeft. „Van het voorjaar hebben samen als SRT een tocht over Tholen gemaakt. Langs boerderij de Roosenthuyl in Stave- nisse bijvoorbeeld. Ik was er nooit eerder geweest, maar het hoort wel tot een van de bezienswaardighe den." Volgens Walinga is het koppelen van de eigen website van de ondernemer met die van de Kamer van Koophan del een meerwaarde. „Wé willen het gebruik zoveel mogelijk stimuleren. In West-Brabant bleek dat veel on dernemers elkaar niet kenden. Er was onvrede. Te veel versnippering. Dit is een nieuwe manier om onder nemers zelf het instrument in han den te geven. Wij bieden de facili teit. We dwingen ze niet om mee te doen, maar op deze manier kunnen ondernemers wel promotie maken. Bedoeld voor de ondernemer die zelf actief zijn bedrijf onder de aan dacht wil brengen. Het is een laag drempelige manier om met de klan ten te communiceren." Het projectbureau zeeweringen pakt volgend jaar de versterking aan van zeven kilometer zeewering aan de zuidkant van Tholen en Sint Phi- lipsland: 1,7 kilometer zeedijk van de Willem- en de Abraham Wisse- polder op Sint Philipsland en 53 kilometer van de Geertruida- en Scherpenissepolder op Tholen. I)e provincie heeft voor beide projecten een vergunning afgegeven op grond van de natuurbeschermingswet. Aan de uitvoering van de werk zaamheden zitten nogal wat Haken en ogen omdat de dijken aan het na tionaal park Oosterschelde liggen. Slik en schor dat verloren gaat, moet worden gecompenseerd. Een ander opvallend onderdeel is dat er een keerwand wordt aangebracht in een stuk van de zeedijk bij Bolier om diens woning te behouden. De dijk wordt daar namelijk wel een stukje verhoogd. Verhogen betekent meestal dat ook de dijk aan de bin nenzijde breder wordt. Dat is daar niet mogelijk. Om de dijk te verho gen worden wel de betonnen kisten op de dijk verwijderd. Aan de buitenzijde van de dijk lig gen nog twee besalten dammen van de oude uitwateringssluis. Die blij ven behouden vanwege hun cultuur historische waarde. Er staan ook drie meerpalen met een peilschaal. Een van de palen is verrot en wordt vervangen en de peilschaal wordt vernieuwd. •Bij de dijkwerken in de Willem- en Abraham Wissepolder moet com pensatie plaatsvinden voor het ver lies van 13,5 vierkante meter slik en 27 vierkante meter schor. Het is een van de 23 voorschriften. Die voor de werkzaamheden bij Scherpenisse telt er maar liefst 26. Bij de Geertruida- en Scherpenisse polder mag op sommige stukken niet eerder dan 16 juli gestart wor den. Dat heeft te maken met het broedseizoen van de vogels in het natuurgebied in de Scherpenissepol der. Ook de binnendijkse, onverhar de transportroute tussen de Platte- weg en de Schelhoekseweg (tussen Bolier en Van der Zwan) mag om die reden niet eerder dan 16 juli ge bruikt worden. Aan de andere kant moet deze route wel voor het begin van het broedseizoen (voor 1 april) aangelegd of versterkt zijn. Op een ander stuk (tussen dijkpalen 1010 en 1025) mag de binnendijkse route wel de hele werkperiode gebruikt worden, maar tegen eventuele ver storing van broedende vogels, moe ten maatregelen genomen worden. De Platteweg mag niet voor 16 juli worden gebruikt (die doorsnijdt voor een deel het natuurgebied). Tot die tijd moet er een andere dijkover- gang gebruikt worden. De Westkerkseweg/Gatweg die grenzen aan de westzijde van het natuurgebied mogen op zijn vroegst 1 maart en op zijn laatste 1 april als transportroute worden gebruikt. Ook hier moeten maatregelen geno men worden om vogels die op hun nest zitten, niet te storen. De West kerkseweg/Gatweg is de route die ook veel recreanten gebruiken (fiet sers maar vooral duikers) om naar Tuttel hoek te gaan. Op de voormalige vuilstort Tuttel- hoek komt een puinbreker. Dat is een van de twee plaatsen waar de machine mag staan. De andere plek is op een akker tèn westen van het natuurgebied en buiten de periode 15 maart tot en met 15 juli. Omdat er door de werken 0,27 ha. slik ver dwijnt moet dat op een andere ma nier worden gecompenseerd. Materiaal zoals perkoenpalen die vrijkomen bij het werk. moeten volgens de vergunning 'uit het Na- tura 2000 gebied' verwijderd en af gevoerd worden. Slik en schor (voorland) moet na het weggraven en op dezelfde hoogte worden te ruggebracht. Het slik mag - buiten de werkstrook van 15 meter- niet gebruikt worden als opslag. En lig gen er kreekjes binnen de werk strook, dan moeten die vooraf wordt geregistreerd, en na afloop, hersteld worden. Langs het hele traject komt een kreukelberm van vijf meter met breuksteen of kunststof steen. Oude bekleding wordt opgebroken en af gevoerd of hergebruikt. Hier en daar blijft de oude laag gewoon lig gen en wordt er een laag overheen gelegd. Op de buitenberm wordt een nieu we onderhoudsweg aangelegd. De hele traject wordt toegankelijk vóór fietsers. Dat is nu al voor het groot ste deel het geval, behalve tussen De Gorishoeksedijk en 't strandje bij de Pluimpot. Bij Gorishoek wordt een 'verbor gen glooiing' aangebracht (eerder gebeurde dat bij Strijenham). Dat wil zeggen dat de nol wordt door graven om er een nieuwe glooiing aan te brengen. Bij dat werk zal ook het terrein bij de Zeester opgeknapt worden, dat wil zeggen het stuk dat nu gebruikt wordt als parkeerterrein bij de boothelling aan de zuidoost kant. Volgens het projectbureau is het nu erg rommelig. De algemene voorschriften gelden ook voor de dijkversterking van het dijktraject Willempolder en Abra ham Wissepolder. Hier wordt een kreukelberm aangebracht met een breedte van vijf meter bij de geul en drie meter bij het schor. Er komt een nieuwe teenconstructie. Kreken die water aan en af voeren mogen niet tijdelijk worden afgesneden. Op een punt ligt de kreek tot aan de voet van de dijk. Ook hier komt een on- derhoudsstrook. Bij het herstellen van schor moet de toplaag (20-30 centimeter) van de werkstrook wor den opgeslagen en worden herge bruikt. Op de plek waar zeegrasvel den liggen, moet na het uitvoeren van de werkzaamheden 15 centime ter ontgraven worden. Daarop moet een laag van 7 centimeter schelpen worden aangebracht en dan een laag slik van 7 centimeter. Klein zeegras moet zo veel mogelijk ontzien wor den. Mocht er tijdelijk slik overheen moeten, dan moet dat ze kort moge lijk gebeuren. Of ze moeten tijdelijk worden verwijderd. Het water uit de werkgeul mag niet geloosd worden bij de zeegrasvel den. Als het nodig is deze te ontwa teren, dan moet dat met een slang gebeuren die over het schor naar de geul wordt geleid. De kreek kan dan worden gebruikt om het water af te voeren. Van 13 tot 21 augustus en volgend jaar maart zullen er bij Sint Philips land vogeltellingen plaatsvinden door de Grontmij. Dat gebeurt in opdracht van rijkswaterstaat die laagwatertellingen langs de Ooster schelde houden. De eerste ronde is eind april geweest. Er zijn vijftien telvakken in vier deelgebieden. Twee ervan zijn direct gelegen langs de dijklichamen van de Phi- lipsdam-zuid en de Slaakdam. Om de tellingen te doen zijn er houten palen geplaatst. Zo'n 150 belangstellenden waren op de uitnodiging ingegaan om te komen luisteren naar de Noors/Est se organiste Ines Maidre. 32 daar van woonden alle drie concerten bij. Vorig jaar was ze er ook en me de daardoor was er volgens me deorganisator Jan Kleppe, veel meer belangstelling. Terecht, want het geluid dat Maidre uit de doorgaans tinnen orgelpijpen tovert, wordt' door de kenners te recht als flamboyant, gepassioneerd en uiterst technisch beoordeeld. Voor wie door heel Europa orgels bespeelt en in bekende kathedralen, zoals de Notre Dame in Parijs en de Westminster Abby in Londen geen geheimen meer hebben, zou het even wennen moeten zijn op het or gel van de Hervormde kerk in Scherpenisse. Zo niet voor Ines Maidre. Ze had voor zowel het con cert in de Rehobothkcrk in Tholen en de Sint Quirinuskerk in Halste ren een programma samengesteld met als thema 'Licht' en kathedraal of kerk, de liefhebbers genoten. In Scherpenisse betekende dat ge nieten van werken van onder ande re Johann Sebastiaan Bach (Chris tus. der du bist der helle Tag) en van de Noorse componist Karlsen 'Nun' geht die Sonne unter.' Ines Maidre begon met de Toccata V van Georg Muffat. Een Duitse componist die zelf ook organist was. Een leuke binnenkomer met een paar frisse octaven achter el kaar op een basis van I pedaaltoon. Vervolgens daarop veel variaties; handig en snel registreert (het uit trekken en induwen van uit de klui ten gewassen orgelregisters) door Jan Pieter Lanooy, kleinzoon van medeorganisator mevrouw M. Lanooy-Van Dalen. Dat de organiste de reputatie heeft orgels ook technisch te beheersen bleek al onmiddellijk in dat werk van Muffat. Ze is vingervlug en het orgel reageert daar, althans zo kwam het over bij de circa 40 toe hoorders, al even alert op. Alles on derbouwd met een diepe pedaal klank, die volgens de kenners weliswaar diep, maar nergens 'vet' klonk. Daarbij is het orgel voorzien van een fluit die zich zo ragfijn laat ho ren als de beste zanger in een kana rievolière, om maar een voorbeeld te noemen. Jan Pieterszoon Sweelinck schreef de Fantasia in A. Een plezierig luis terstuk waarin Maidre de kunst ver stond je in een dichtbegroeid woud te wanen waarin een koekoek ijve rig liet horen aanwezig te zijn. Zo'n stuk tovert onwillekeurig een glim lach op je gezicht, want Sweelinck Orgelliefhebbers in de hervormde kerk in Scherpenisse lezen de toelichting over het optreden van Inzes Maidre, op het balkon bij het orgel staat Jan Pieter Lanooy. In de dijk bij Bolier langs de Scherpenissepolder komt een keerwand. De dammetjes van de oude uitwateringsluis met meerpaal en peilschaal blijven behouden. laat de vogel door het hele werk doorklinken. Wie nog even zat weg te dromen, werd rap gewekt door de dissonan ten die Peter Philips in zijn stuk Pa vane en Galliarde had verwerkt. Philips zet de nadruk nogal op de, zo klonk het beneden, cornet (maar het kan ook het nasale geluid van de Nasard geweest zijn) en hup, je stond weer met beide benen op de grond. Dan wist Robert Schumann, wiens 200ste geboortedag werd gevierd, het luisterend en ern- der over de ondergaande zon, maar dan met een verwijzing naar die gebeurtenis op Capri. Met die keus; waarmee Maidre tevens liet horen dat het Vermeulen-orgel over een fraaie tremulant beschikt, naderde ze het einde van haar pro gramma. Want net als je denkt: hè, ik begin last van mijn zitvlak te krijgen, laat ze het Carillon van John A. Behnke klinken. En daarin wordt duidelijk het geluid van de wereldberoemde Big Ben herkend. Precies op tijd. stig kijkend orgelvolk je, in een meer roman tische bui te brengen met de Fuga nummer drie. Voor de kenners: in g. mol, opus 60. Wat ook opviel, is de akoestiek van de kerk. Het orgelgeluid galmt niet na, maar blijft lang genoeg hangen om een mooie klank achter te laten. Bij Ines Maidre stroomt er niet voor niets Noors bloed door de aderen. Dus is het logisch dat je haar landgenoot Kjell Mork Karlsen (63) op het repertoire tegen komt. In zijn land is hij een enorm gewaar deerde (geridderde) componist en orga nist. Van hem hoorden gehldlfsonne' urne", ^minee M. van Komen gaf een inleiding op Karlsen schreef al eer- het programma.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9