Thoolse put inspiratie uit mensen, emoties en natuur Tankstation Bal haalt weer goud Motorrijder in de sloot bij Stavenisse Keuze uit negen partijen bij waterschap Scheldestromen Struinen door de Pluimpot Deurloo wint finale in Nisse Ook Tholen op Olympisch niveau Meer buitendijks fietsen in Tholen Donderdag 5 augustus 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Schilderijen van Jopie Meerman-Ottevanger in kojfiekamer Meestoof De nieuwe dichtbundel komt er aan. Nieuwe schilderijen ook. Bij Jopie Meerman uit Tholen is het echter geen kwestie van een euro inwerpen en het resultaat is een ge dicht. Of je creditcard door het leesapparaat en er rolt een schilderij uit. Bij Jopie Meerman moeten eerst men sen en emoties een rol spelen. Liefst in de natuur. Dan krijgt ze de mooiste resultaten. Rustgebied Nieuw album Abstract YIÏLMB Bildtstar 43 cent Het Shell tankstation van autobedrijf Bal in Tholen is voor de tweede keer uitgeroepen tot gouden tankstation. Die titel verkreeg het bedrijf aan de Wattstraat ook al in het eerste kwartaal van dit jaar. En nu lukt het de familie Bal en hun medewerkers dus weer om de prijs te winnen, voor het tweede achtereenvolgende kwartaal. Een vrij unieke prestatie, vindt districtsmanager van Shell Querien Schouten, die de prijs kwam uitreiken. Staatsbosbeheer organiseert in samenwerking met de na- tuurvereniging Tholen excursies langs de buitendijk van de Oosterschelde en door natuurgebied De Pluimpot bij Sint-Maartensdijk. Eén daarvan is zaterdag en die start om half twee 's middags vanuit multifunctioneel cen trum Scaldis Naturalis aan de Kastelijnsweg 18 in Sint- Maartensdijk. Keepster Smerdiek in team Oranje Thoolse filmscènes boeien Amerikanen w. m Jopie Meerman heeft een optimistische kijk op het teven. Natuurlijk is het mooi een schilderij te maken van je zoon. Zo'n zacht, glad toetje doet het goed hij familie en vrienden. Meerman houdt het lie ver bij portretten van een diep gerim peld gelaat. Een gelaat waarin de zorgen van alledag getekend staan. Achttien van haar schilderijen han gen tot 31 oktober in de koffiekamer van streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland. Geen portretten, maar serene landschapjes uit Tholen en omgeving. De duinen van Schou- wen-Duiveland. Rustieke straatjes uit de Algarve in Portugal. Ze heeft in de dertig jaar dat ze nu schildert (in juli werd ze 65) tenmin ste 80 schilderijen van bloemen, dui nen, bossen, stranden, Portugese huisjes en straatjes, doorkijkjes op Tholen en Schouwcn-Duivenland op hel doek gezel en ingelijst. Maar het is de eerste keer dat de Thoolse ex poseert in de koffiekamer van streek museum De Meestoof in Sint-Anna- land. En ze is er maar wat trots op. „Ik schilder graag. Maar ik ben te weinig commercieel. Het is leuk als je iets verkoopt, maar ik heb meer voldoe ning als mensen positief op mijn werk reageren." Naast de prijslijst, die varieert van 75 euro tot 175 euro, ligt een gasten boek. Daarin diverse reacties van mensen die zich heel goed voelden na het zien van Jopie's schilderkunst. Vooral de zonnebloemen, in een fraaie houten lijst, oogsten bewonde ring. Wie de schilderijen van Jopie goed bekijkt, ziet daar een optimistische levenskijk in. Zonnebloemen staan in volle bloei. Violen bloeien in de lente. „Ik ben een levensgenieter. Een gelukkig mens. Heb alles wat mijn hartje begeert. Een echtgenoot, twee zoons. Twee schoondochters en twee kleinkinderen", telt ze haar ze geningen. „En ik heb een optimisti sche kijk op het leven", verklaart ze de vreugde die uit het schilderresul taat spreekt. Zeven jaar kreeg ze les van de ver maarde kunstenaar Leon Vermunt. Een maal per week ging ze naar Meulvliet om te leren hoe ze met verf en penseel moest omgaan. Hoe ze diepte in hel werk kreeg. „Het was ook een gezelligheidsgroepjc. Samen schilderen. Elkaar wijzen op de elementen die we in hel werk konden aanbrengen." Soms maakt ze eerst een foto van het object van haar keuze en wordt de di gitale versie (vroeger de foto van de Polaroidcamera) op het doek omge zet in olieverf, aquarel of acryl. Als het weer het toeliet, pakte ze haar ezeltje en de andere spullen op en ging ze de duinen in. In de buurt van Westerschouwcn waar ze met haar man Gcrrit al decennia lang een ca ravan op een camping heeft. Gerrit: „Ze zat bij de Neeltje Jans te schilderen in een absoluut rustge bied. Niets mocht de natuur versto ren. Dat doetje ook niet als je schil dert. Komt er een grote bus met toeristen voorbij en klinkt er uit die bus een enorm lawaai. Een bos wachter met zo'n megafoon brult te gen mijn vrouw: „Wilt u zich uit dit duingebied verwijderen. Het is hier een stiltcgcbied." Het schilderen op Schouwen-Duive- land en in en rond de gemeente Tho len levert voor het publiek herkenba re taferelen op. Zo kwam de derde strandovergang op Schouwen-Dui- veland uil de kwasten. Die hangt nu bij een liefhebber in Goes. „Het schilderij hing op een tentoonstel ling. Die mensen wilden het per se gelijk meenemen en zeiden er met een bij dal het doek nooit meer hun huis uitging. Wie het wil zien, moet naar Goes komen." Niet alleen in Goes hangt haar werk. Ook bij het chemische concern Ciba Geigy in Bazel is haar werk te be wonderen. „Iemand uit Tholen was aan die firma verbonden en gaf het cadeau aan het hoofdkantoor daar." Zo hangt molen De Graanhalm uit Haamstede in het Duitse Neuss. „Die mensen stonden bij ons op de camping en vonden het een leuk souvenir." Op die manier verkocht ze inmid dels een dertig schilderijen van di verse afmetingen. De mccstcn zijn van een handzaam formaat en lijken in elk interieur te passen. Het groot ste doek dal ze schilderde, meet 120 bij 80 centimeter* „Dat hangt bij een aannemer in Hoogerhcide." Aanvankelijk werden de doeken in gelijst bij een lijstenmakerij. Daar is ze van afgestapt. „Dan wordt een schilderij al snel te duur." Vandaar dat echtgenoot Gerrit zijn klustalent botviert op hel op maat zagen van eenvoudige houten omhulsels die de kopers van het werk 'van zijn vrouw eenvoudig kunnen verwijderen en .vervangen door een lijst die de nieu we eigenaar zelf mooi vindt. Gerrit werkte vroeger bij Bruijnzeel- potloden, vertelt hij als het onder werp 'kostbare hobby' aan de orde is. „Bruijnzecl verkocht ook schil dermateriaal en zo was het eenvou dig aan spullen te komen." Zijn vrouw heeft meerdere talenten. Hij omschrijft haar ook als dichteres en hoopt dal er snel een nieuw al bum van haar uitkomt. De eerste bundel kwam uit omstreeks 1995 onder de titel 'De Goede Zijde van de Grens.' Daarna volgde een her ziene uitgave, geïllustreerd met fo to's van haar schilderijen. In totaal zijn er van beide bundels ongeveer 1000 verkocht. Meerman schrijft vooral in het Alge meen Beschaafd Nederlands, zoals dat plechtig heet. Maar ze schuwt het dialect niet. Ze vindt het gewel dig dat er plannen zijn voor een Thools dictee. Niet voor niets is ze lid van de Zeeuwse Dialect vereni ging. „Er zijn 43 dialecten in Zee land. Waarvan een aantal op het ei land. Vrijwel elke kern heeft zijn specifieke uitdrukkingen. Zo wordt een ij doorgaans uitgesproken als een ie. Dus een ijsje wordt een iesje. Maar in Smurdiek weten ze niet wat een iesje is. Want daar zeggen ze weer ijsje." Dat krantenredacties dat niet alle maal weten, begrijpt ze wel. „Ik schreef iets in Thools dialect. Een eindredacteur uit Oud-Vossemccr veranderde een paar woorden. Prompt kreeg ik kritiek uit Tholen dat de uitdrukkingen die ik had ge bruikt geen Thools waren, maar Oud-Vossemeers." Het schilderen blijkt te zijn ontstaan door het dichten. „Ik vond he't leuk om mijn eigen werk te illustreren. Dus ging ik schilderen. Figuratief. Begrijpelijke kunst. Ik houd wel van abstract, maar kan het zelf niet ma ken." Op de ezel staat nu een blanco doek. Daarop moet de raampartij van het voormalige Thoolse gemeentehuis komen. „Een specifiek stukje Tho len. Herkenbaar voor iedereen die ooit met het gemeentehuis te maken had." En die gedichtenbundel? „Die komt er ook. Maar pin me niet op een da tum vast." Geïnspireerd door haar werk in verzorgingshuis Ten Anker in Tholen, schreef ze alvast: als ik oud ben - zie ik om me heen- moetje weerbaar zijn/ en assertief/ als ik oud ben blijf je dan in de buurt Ik reken op jou, mijn lief. Negen partijen dingen in november mee naar 21 zetels (van totaal 30) in het bestuur van het fusiewaterschap Scheldestromen. Vier daarvan zijn momenteel in zowel Zeeuwse Eilanden als waterschap Zeeuws- Vlaanderen vertegenwoordigd, vier alleen in Zeeuwse Eilanden en één in Zeeuws-Vlaanderen. Het nieuwe waterschapsbestuur treedt op 1 ja nuari volgend jaar in functie. Tussen 12 en 23 november kan er per brief worden gestemd. „Hij let er bijvoorbeeld op of er ge vraagd wordt of de klant een bon netje wil." Aan de hand van de lijst krijgt een station punten. Bal is er dit keer ze vende van het land mee geworden. De top 8 van de meest behaalde punten krijgt een pluim. „Het bete kent dat ze eigenlijk alles tot in de puntjes verzorgd hebben." Waar Bal bijvoorbeeld nog op zou kun- Dc prijs is onderdeel van het Men sen Maken Het Vcrschil-program- ma van Shell. Daarbij worden de 150 deelnemende stations in Ne derland één keer per kwartaal be zocht door een 'mystery guest' Dat is een gewone Shell-klant, maar dan gewapend met een score- lijst. Hij toetst het tankstation op allerlei onderdelen, zoals netheid, veiligheid en klantvriendelijkheid. Op de aardappelveiling in Sint-Anna land is de aanvoer ten opzichte van een week geleden behoorlijk terugge lopen. De prijzen verschillen nauwe lijks, ze blijven redelijk stabiel. Bildt star leverde de laatste twee dagen het meest op, met 43 cent per kilo. Woensdag 4 augustus: Doré 40, Frieslander 29-33, Nicola 26-28, Ei genheimer 39, Bildtstar 43, bonken 66-67, drielingen 13-15, aanvoer 92 ton. Dinsdag 3 augustus: Doré 41Fries- Het lid van de Eendrachtruitcrs bleef op donderdag foutloos in het klas siek parcours, maar had een balk in de barrage, 's Avonds deed Mandy mee in het progressieve parcours. Dat doorliep ze foutloos en behaalde de meeste punten en de snelste tijd. Smerdiekkeepster Agnieta Nouwen (16) uit Willemstad zit in de selectie van het Nederlandse voetbalteam voor vrouwen onder 19 jaar. Het team komt eind deze maand in actie. Nouwen is begin dit jaar overgeko men als keepster van voetbalclub kogelvangers. lander 30-33, Nicola 27-29, Eigen heimer 39, Bildtstar 42-43, bonken 66-70, drielingen 12, kriel 60, aan voer 89 ton. Maandag 2 augustus: Doré 40-42, Première 27-28, Frieslander 30-31, Nicola 26, Eigenheimer 41, Bildtstar 40-41, bonken 65-70, drielingen 12, kriel 60, aanvoer 61 ton. Vrijdag 30 juli: Doré 40-41, Pre mière 27, Frieslander 29. Nicola 26- 27, Eigenheimer 41-42, Bildtstar 40, bonken 69, drielingen 12, kriel 40- 58, aanvoer 40 ton. Donderdag 29 juli: Doré 40-41Pre mière 27, Frieslander 33, Nicola 26- 27, Eigenheimer 40-41. Bildtstar 38- 40, bonken 70, drielingen 15, aanvoer 68 ton. Ze werd hiermee eerste en kwalifi ceerde zich zodoende voor de finale van afgelopen zaterdag. In het klas siek parcours van de finale lieten zij en Ilona weer alle balken op de hin dernissen liggen en mochten daarom nog een rondje doen in de barrage. Daarbij bleven de strafpunten op nul staan, maar liep de teller voor de stijl op naar 48 punten en daarmee won ze de finalcrubriek. Ook clubgenoot Jan van Dalen uit Tholen deed mee aan het meerdaag se concours. Hij reed mee met zijn E-pony Joricnta en bleef zowel in het parcours als in de barrage fout loos. Daarmee haalde hij eveneens de finale, maar daarin had hij een balk in het basisparcours en werd 20ste. Het algemeen bestuur van Schelde stromen gaat dertig leden tellen. De Kamer van Koophandel en agrarische belangenvereniging ZLTO wijzen ie der vier leden aan, het Bosschap één. Voor de resterende 21 zetels - de ca tegorie ingezetenen - mogen alle Zeeuwen van 18 jaar en ouder een stem uitbrengen. Zij kunnen kiezen uit negen partijen. Dat zijn CDA, Pv dA, SGP. VVD. CU, Partij voor Zee land, Water Natuurlijk, Algemene Waterschapspartij en Waterschaps partij Zeeuws-Vlaanderen. Deze par tijen moeten uiterlijk 14 september een lijst indienen met daarop maxi maal twintig kandidaten. Op dit moment zijn in het bestuur van Zeeuwse Eilanden (30 zetels) acht partijen vertegenwoordigd en in De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Inter provinciaal Overleg (IPO) willen Nederland op Olympisch niveau brengen. Dat plan hebben ze be dacht met het oog op hel streven van NOC*NSF de Olympische Spelen in 2028 in Nederland te houden. Beide partijen zien dat als een kans om ons land onder andere Zeeuws-Vlaanderen (25 zetels) zeven partijen. Het CDA bezet in beide be sturen samen totaal zes zetels, PvdA en Water Natuurlijk vijf, en VVD vier. Verder heeft in het bestuur van Zeeuwse Eilanden de SGP vier ze tels, CU en Partij voor Zeeland elk twee en de Algemene waterschaps partij één. In Zeeuws-Vlaanderen is de Waterschapspartij Zeeuws-Vlaan deren met drie zetels nu de grootste fractie. Twee partijen die nu in het water schap onder de Westerschelde zitting hebben, elk met twee zetels, komen niet met een lijst voor het nieuwe wa- tcrschap Scheldestromen: Algemeen Waterschapsbelang Zeeuws-VIaan- deren en Onafhankelijke Water schapspartij. op sportief en economisch gebied een impuls te geven. Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat ook onze provincie daarvan kan pro fiteren. In 2016 moet Nederland op Olympisch niveau zijn door on der andere mensen voldoende te laten bewegen en het organiseren van toonaangevende lopevencmen- ten. Tijdens de wandeling wordt de rust in een afgesloten zeearm er varen naast de dynamiek langs de buitendijk. Als deelnemers geluk hebben, zien ze een ree. De Pluim pot is onderdeel van het nationaal park Oosterschelde. De zeearm is in 1957 afgesloten van de Ooster schelde met een zogenaamde zak- kendam. Toen eb en vloed was verdwenen, werd ook de haven van Sint-Maartensdijk gedempt. De gids vertelt over wetenswaar digheden van het natuurgebied en laat als het lukt de laatste bijzon dere orchideeën zien. Ook andere planten zijn te zien naast veel soorten (kustbroed)vo- gcls. De verschillende schelpen, wieren en zeediertjes langs de bui tendijk van de Oosterschelde ko men in deze excursie ook aan de orde en het ontstaan van eb en vloed wordt besproken. Scaldis Naturalis is tevens het eindpunt van de twee uur durende excursie. De hond mag aangelijnd mee en deelnemers wordt geadvi seerd laarzen aan te trekken en een verrekijker mee te nemen. Aanmelden bij VVV Tholen of bij de gids ter plaatse. nen verbeteren, is het dragen van een naambordje door alle perso neelsleden. „Ik denk dat Kees Bal even achter de balie heeft geslaan toen de 'mystery guest' er was", zegt Schouten lachend. Bal senior draagt namelijk vrijwel nooit be drijfskleding of een naambordje, laat echtgenote Adri weten. Er staan in totaal acht medewerkers in het tankstation. De nieuwste kracht is Anja van Wcijnen. Zij is net als Adri Bal vliegende keep. Han den Engelsman en Louise van Twist zijn vaste medewerkers. Ni- col Veraart, Martinc van Veen, Jo- landa Buitenhuis en Simon van Lit werken er op zaterdagen. Bal blijft meedoen aan het Shell- programma en maakt met de twee de keer goud extra kans op de jaar prijs. Die gaat naar het tankstation Gedeputeerde stalen willen dat er meer buitendijkse fietsroutes in Zee land worden ontwikkeld. Ze hebben hun ideeën daarover vastgesteld in de nota Daar bij de waterkant. G.S. ge ven daarin aan hoe ze om willen gaan met de toegankelijkheid van de zee dijken, waar als gevolg van het pro ject Herstel Zeeweringen het nodige verandert. Er wordt gekeken naar de mogelijkheden om de toegankelijk heid van natuurgebieden te vergroten naast het respecteren van de rust van de vogels. Het plan heeft ook betrek king op de gemeente Tholen, waar in de periode 1996-2010 meer buiten dijkse fietspaden zijn gekomen. G.S. beschrijven in hun nota verschillende routes in ontwikkeling. Voor Sint Philipsland is dat de Philipsdam, bin nendijks langs noordkust met halver wege buitendijkse panoramaweg, buitendijks langs Willempolder, bin nendijks langs Abraham Wisscpoldcr met de meeste punten over een heel jaar. Hel is een geldbedrag en daar naast kan het station een reis naar Rome winnen. Nu zijn er taart, een beker, bloemen, een certificaat en een cheque van 50.000 pluimen. Die laatste is voor alle medewer kers. Ze kunnen er een dagje mee uit, bijvoorbeeld parachutesprin gen. Shell vindt het Mensen Maken Het Verschil-programma belangrijk. Schouten: „We kunnen het hele sta tion wel met goud beleggen, maar als de mensen achter de balie on vriendelijk zijn, werkt het niet." De geheime bezoeker vond juist dat het team van Bal erg klantvriendelijk is. Dat gaat vanzelf, volgens Adri. „Het is er gewoon ingebakken. Je behandelt de klant zoals je zelf ook behandeld wilt worden." verder buitendijks naar dorp en zee dijk Rammegors. Voor Tholen wordt beschreven binnendijks naar Sint- Annaland (schor Hollaerepolder), buitendijks langs Kop van Stavenisse, binnendijks langs de Doitsman. bui tendijks vanaf Sint-Maartensdijk langs Pluimpot en Scherpenissepol- der. buitendijks via Strijcnham langs Schakerloopolder naar Oesterdam. De film De Storm, waarvoor enkele se" -es op Tholen zijn opgenomen. ,.p het filmfestival Stony Brook in New York in de prijzen gevallen. De Award for Outstanding Achievement viel dc makers van de film over dc watersnoodramp van 1953 ten deel. Hel festival, dat niet-Engelstalige films onder de aandacht brengt van het Amerikaanse publiek, opende vorige weck met De Storm. In Ne derlandse bioscopen trok de film bij na een miljoen bezoekers. Brandweerlieden assisteren het ambulancepersoneel met het verzorgen van een motorrijder die op de Stavenisseweg, ter hoogte van het maïsdoolhof aan de Zuidmoerseweg, in de sloot is gevallen. Een 27-jarige man uit Hoogerheide is donderdagmiddag rond tien over half vijf in de sloot langs de Stavenisseweg beland. Hij reed met zijn motor over die weg in de richting van Sint-Maartensdijk, maar schatte volgens de politie de bocht vlak voor de Zuidmoerseweg niet goed in en kwam daardoor in de rechterberm terecht. De man viel van zijn motor af, de naastgelegen droogstaande en dicht met riet begroeide sloot in. De motor schoot door, ging nog drie keer over de kop en belandde uiteindelijk ook in de sloot. De brandweer van de blusgroep Sint-Maartensdijk assisteerde het opgeroepen ambulancepersoneel bij het verzorgen van de man. Er was een scherm opgetrokken om het schouwspel af te schermen voor voor bijgangers, maar het slachtoffer lag voor de toeschouwers onzichtbaar in de sloot. De brandweer heeft de motor uit de sloot getakeld. De motorrij der is met de ambulance naar het Erasmus ziekenhuis in Rotterdam gebracht waar hij een nacht is gebleven ter observatie. Volgens de politie bleek hij geen lichamelijk letsel aan het ongeval te hebben overgehouden. De politie doet nog onderzoek naar de toedracht. Springamazone Mandy Deurloo uit Tholen heeft de finale gewonnen van het grootste paardenevenement van Zeeland, Jumping de Weel in Nisse. Ze won de klasse B met haar nieuwe paard Ilona. Dat het Shell tankstation van autobedrijf Bal in Tholen goud heeft gewonnen, is te danken aan het hele team. De medewerkers profiteren dan ook mee van de prijs met een pluimencheque waarmee ze iets leuks kunnen gaan doen. V.l.n.r. Adri Bal, Anja van We ij nen, Han den Engelsman, Kees Bal, Nico! Veraart en Marco Bal. Advertentie I.M.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7