Zwaar weer voor Thoolse woningmarkt, maar makelaars blijven er nuchter onder Marco van Gorsel uit Stavenisse houdt van zwarte trekpaarden www.ardikeukens.nl V J Donderdag 5 augustus 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Duurste Veel te veel nieuwbouw Traag en kritisch Tholen vormt een uitzondering Enorm aanbod, dus blijven zitten waar je zit of zakken met de prijs Het aantal woningverkopen blijft achter bij de verwach tingen. Starters zijn het meest getroffen door de aanhou dende malaise op de bestaande woningmarkt en de ver- kooptijd wordt steeds langer. Meer dan 41.000 verkopers zien geen heil in de huidige markt en besloten hun wo ningen van de markt te halen. Meer reële prijs vragen Nog 41 van de 60 Luchtballon wordt doorgeprikt 240 huizen te koop Bank wantrouwig Jan Plezier brengt klanten naar Het Keeten bij camping Stavenisse Twaalf uur begon het zaterdag officieel. Het feest Back in Time. Een feest dat voor ouderen de jaren veertig tot en met zeventig terug moest brengen. Voor de kinderen was er een springkussen gehuurd. Vrijwilligers zouden de kleintjes bezighouden met spelletjes. Maar Erna Alle- wijn, uitbaatster van Het Keeten in Stavenisse, moest tot drie uur wachten voor de eerste belangstellenden zich meldden in haar horecabedrijf, aan de rand van camping Irene. Ze waren gebracht door Marco van Gorsel uit Sta venisse. Met zijn open rijtuig, een Jan Plezier. Meezingers Kerkbrik Thoolse brandweer is weer compleet Woningen aan de Dorpsweg in Sint-Annaland. aan het taxatiebedrag komt." Dat neemt niet weg dat het aanbod van koopwoningen op Tholen heel wat groter is dan de vraag, zegt Hopmans. Zeventig woningen heeft hij in de aanbieding. De makelaar maakt verschil in koopprijs en vraagprijs. Dat heeft alles te maken met de wensen van de verkopende partij. Soms kunnen mensen niet wachten met verkopen. Bijvoor beeld in gevallen van echtscheiding of het kwijtraken van werk. Dat be- invloedt de prijs die dan doorgaans naar beneden wordt bijgesteld. Hop mans schat de gemiddelde omloop tijd op 130 dagen. „Soms duurt het een paar weken voordat een huis is verkocht, maar het kan ook drie jaar duren." Vooral in het duurdere segment is het vaak lang wachten. Elke makelaar op Tholen heeft wel een paar van die types. Zo wil een bewoner van de Hofstede in Tholen zijn huis voor 529.000 euro verko pen. Bij Bazen variëren de prijzen tussen 98.000 euro en 239.000 euro. Een van de duurste woningen die we op het eiland tegenkomen, staat aan het Groot Verréhof in Tholen. Wie daar wil wonen, moet via ma kelaar Leunis 795.000 euro meene men. De koper-ktm er 2-1 Toto's van zien. Arno Leunis zegt geen last te hebben van de verslechterende wo ningmarkt. Om uit de kosten te ko men en ook nog wat te verdienen, moet hij gemiddeld 80 huizen per jaar verkopen. En niets wijst er op dat hij dat dit jaar niet gaat halen. „Het is een kwestie van goed je werk doen. De vraag naar wonin gen is er, maar het aanbod is groter dan andere jaren. En dat aanbod groeit", constateert hij. Hij signaleert wel dat woningeige naren die een andere woning willen kopen, zorgen dat ze geen twee hy potheken hebben. „Eerst het eigen huis verkopen en dan verder zien." Als het gaat om het bedrag dal bij verkoop wordt ontvangen, is het volgens Leunis in deze periode de koper die de waarde bepaalt. „Dc huidige markt maakt het anders dan vroeger. Er is meer te koop. En als het aanbod hoog is en de vraag stagneert, dan gaat de prijs om laag." Hij vindt de ontwikkeling op de woningmarkt in Tholen wel mee vallen. „Het gaat allemaal wat taai er. Kopers eisen meer. Er is meer aanbod te zien." Wat betreft de omloopsnelheid houdt Leunis het op 12 maanden voor woningen die meer dan drie ton moeten opbrengen. „Onder dal niveau ben je over het algemeen binnen zes maanden je huis kwijt." Ook voor verkopen in het hogere segment (Leunis noemt daarvan geen bedrag) is volgens de Thoolse makelaar belangstelling. „Wij bie den acht watërvilla's aan in Water front 2 in Tholen. Daarvan zijn er twee verkocht. Straks komen er ook twaalf twee-onder-een-kapwonin- gen in de verkoop. Dat doen we sa men met een collega uit Dordrecht. Die ondersteunt de verkoop in de Randstad." Dat makelaars de wat sombere kijk van de NVM op de woningmarkt niet in dank afnemen, begrijpt Faas- se. „In Tholen vertellen ze ook lie ver optimistische verhalen en ont kennen dc makelaars dat het slecht gaat. Als je een negatief verhaal vertelt, beïnvloedt dat de woning markt eveneens negatief." Leunis blijft erbij dat wanneer je je werk goed doet, dat er ondanks de stagnerende markt, toch beweging in de verkopen zit. v.Je moet je kun nen onderscheiden van de collega's. Het gebeurt meer dan eens dat meerdere Thoolse makelaars bij hetzelfde project worden gevraagd. Dan is het een kwestie tussen wie het het beste klikt. Iedereen heeft zo zijn eigen aanpak." Honderd woningen 'bestaand en nieuwbouw' hebben Henk Stiirris en Ab van den Ouden op Tholen in de aanbieding. „En door ons ver koopconcept zal het niet lang duren voor we die kwijt zijn", is zijn over tuiging. Hij krijgt 'kromme tenen', als hij in de media leest wat Faasse ervan vindt. „Natuurlijk, de groep kopers uit de Randstad is kleiner dan vroeger. En inderdaad komt dat omdat mensen niet met twee hypo theken willen zitten. Maar de prij zen groeien naar elkaar toe. Als je het goed aanpakt, betaal je met dc prijs voor de oude woning de prijs voor de nieuwe." Van den Ouden ziet nog meer in de starters op het eiland. „Dat is dc enige groep die met regelmaat koopt. Ze hebben niets achter zich. De rente is laag en een huis voor 140.000 euro tot 170.000 euro ligt binnen de mogelijkheden. Zeker voor twee-verdieners. Wij gaan uit van een hypotheek van 4,5 maal het bruto jaarsalaris." Afgezien van de nieuwe starterswo- ningen vindt de makelaar, die ook elders in Zeeland vastgoed aan biedt, dat er veel te veel nieuwbouw is. „In sommige gemeenten om ons heen wordt gebouwd voor de leeg stand. Dat is geen goede ontwikke ling. Langzaam maar zeker komen genmeenten tot het besef dat je nieuwbouw gefaseerd moet aanbie den", wijst hij op Tholen Noord, Molenvlietsedijk en Buitenzorg. Daar worden 750 woningen ge bouwd, zij het in een periode van vijftien jaar. Voor die plannen moe ten bedrijfsgebouwen worden ges loopt en nieuwe wegen worden aangelegd. Of die ontwikkeling de verkoop van bestaande woningen stimuleert, is nog maar de vraag. Want al blijven de huizenprijzen op Tholen volgens Van den Ouden sta biel, veel verkopers 'denken te hoog'. „Die zien een huis en zien de prijs. Daarbij tellen ze de kosten koper op, de prijs van nieuwe te gels, een keuken en alles bij elkaar is dat dan het bedrag dat ze voor de oude woning willen hebben. Zo werkt het niet." En als er dan een woning kan wor den verkocht, ligt de bank weer dwars. „Banken operen traag en kritisch. Dan kom je met je opgave van je jaarsalaris. Je medische ver klaring. Dan word je gecontroleerd en duurt het minstens zes weken voordat een financiering rond is." Hij signaleert ook dat kopers en verkopers de afgelopen jaren mon diger zijn geworden. Daar houdt hij in de contacten met klanten terdege rekening mee. „Het belangrijkste is het opheffen van de stagnatie in dc woningmarkt. Kopers zijn bang voor dubbele woonlasten. Verko pers moeten wachten tot kopers hun huis kwijt zijn. Als die vicieuze cir kel wordt doorbroken, dan heb je een groot probleem opgelost." De woningmarkt in Nederland stagneert. Hooguit 125.000 woningen van de verwachte 140.000 zullen van eigenaar veranderen. Voorzitter Mark Faasse van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) afdeling Zeeland constateerde in april van dit jaar dat het ook slecht gaat met de Zeeuwse woningmarkt. Drie maanden later geven de cij fers aanleiding tot meer optimisme. Maar de gemiddelde verkoopprijs blijft dalen. De NVM schat dat het gemiddeld in Nederland 21 maan den duurt voordat een woning is verkocht. Een uitzondering is de ge meente Tholen. Daar houden makelaars een omlooptijd van zes maan den aan voor de populaire prijsklasse tussen de 150.000 en 250.000 euro. Daarnaast, zegt Faasse, is Tholen een overloopgebied naar West- Brabant waar de huizenprijzen hoger liggen. Westbrabanders zijn dus eerder geneigd in het op steenworp afstand liggende Tholen te kijken. Faasse zegt elk kwartaal over de woningmarktsituatic te berichten. Het eerste kwartaal van dit jaar was volgens hem bijzonder slecht. Het tweede kwartaal 'iets minder bijzonder slecht, maar toch slecht'. Geen enkele makelaar laat echter het achterste van zijn in- en verkooptong zien en bij sommige onroerendgoeddeskundigen overheerst het opti misme. Voldoende reden voor deze krant om te praten met de hoofdrolspelers op de Thoolse vastgoedmarkt, te weten Bazen, Heimig, Hopmans Geense, Leunis, Van den Ouden en nieuwkomer D.J. Schipper uit Seherpenisse. Dc Thoolse woningmarkt mag er dan minder slecht uitzien dan in de rest van Nederland, Thoolse makelaars hebben een oplossing voor de in hun ogen stagnerende verkopen. Dc belangrijkste conclusies zijn dat bankinstellingen min der moeilijk moeten doen bij het verstrekken van hypothe ken. Bankinstellingen moeten sneller tot conclusies komen in plaats van tenminste zes we ken te doen over het beoorde len van een hypotheekatyi- vraag. Verkopers zouden actiever aan het verkoopproces moeten deelnemen en met hun woning meer de boer op gaan. Volgens de makelaars dienen verkopers ook een meer reële prijs te vra gen voor hun onroerendgoed. Dat staat in het onlangs verschenen rapport van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM). De NVM analyseerde de ontwikkelin gen in de woningmarkt in Neder land en daarnaast in de afzonderlij ke provincies, waaronder Zeeland. De landelijke verkoopresultaten zijn bedroevend. Die van Zeeland iets minder slecht en die van Tho len nog wat minder negatief. Dat laatste heeft alles te maken met het subsidiepotje dat nog beschikbaar is voor de Thoolse nieuwbouwko- per en de ligging van het eiland ten opzichte van West-Brabant. In Roosendaal en Bergen op Zoom zijn de woningen duurder en ook in de Randstad is dat aanleiding de brug over te komen om in deze rus tige omgeving, vol natuur en ont spanningsmogelijkheden. een nieu we stek te vinden. Mark Faasse, voorzitter van de NVM afdeling Zeeland, is niet de meest populaire man in de vast goedsector. Zijn analyse heeft hem op kritiek van diverse Zeeuwse ma kelaars komen te staan. Sommigen vinden dat hij, door zijn negatieve benadering, 'de handel kapot maakt.' „Ik analyseer op basis van de kwartaalcijfers en zeg zoals het is", verdedigt hij zich. Volgens Kees Bazen uit Sint-Maar tensdijk klopt het wel wat Faasse zegt. Bazen is weliswaar geen NVM makelaar, maar merkt ook dat er sprake is van een ernstige vastgoedmalaise en dat hij is tevens bang dat we daar voorlopig niet vanaf zijn. Hij heeft nog 41 woningen in porte feuille van de zestig aan het begin van dit jaar. Grootste boosdoener voor die tegenvallende cijfers is volgens hem de hypotheekverstrek ker. "Als je een autofinanciering hebt lopen, werd vroeger dc lening in de hypotheek verwerkt. Nu wordt een hypotheekaanvraag met zo'n verplichting door de bank al afgewezen." Bazen is maar al te graag bereid om mee te denken met zijn klanten die met een afwijzing zijn opgezadeld, om ze toch aan een prettig huis te helpen. Maar er is een grens. „Laatst werd ik door een notaris ge beld. Die vertelde me dat mijn klant onvoldoende geld had om de over drachtsbelasting te kunnen betalen. Hij vroeg of ik mijn courtage wilde intrekken. Dan zou het wel lukken. Maar die courtage is wel mijn inko men. Dus dat kun je niet eeuwig volhouden." Toch groeit er hoop. Er zijn plannen om die overdrachtsbelasting of te verminderen, of af te schaffen. Ook gaat minister Middelkoop dc star- terslening stimuleren. Hij heeft daar 30 miljóen voor uitgetrokken. Bazen twijfelt aan het effect van die maatregelen. Het gaat wat hem be treft vooral wat de mensen in de portemonnee hebben om over een lange periode aan hun verplichtin gen te voldoen. Hij voorziet dan ook zwaar weer voor de Thoolse woningmarkt. „Je wordt met ont slagen om de oren geslagen. Aan nemingsbedrijven die al tientallen jaren bestaan, vallen om. Bij Philip Morris in Bergen op Zoom moeten er ook mensen uit. Als je bang bent dat je dat treft, ga je geen huis ko pen." Bazen krijgt gelijk van kredietver zekeraar Eulcr Hermes. Wereld marktleider in kredietverzekeringen met meer dan 100 jaar ervaring. Eu lcr Hcrmcs voorspelt dat er dit jaar circa 8000 Nederlandse bedrijven op de fles gaan. Vooral door beste dingsbeperkingen van de consu ment. Na 2011, is de indruk van de verzekeraar, dat minder bedrijven het loodje leggen. Een grote groep werknemers die zijn of worden ontslagen, gaat zelf standig verder. Als ZZP'er. Zelf standige Zonder Personeel. Bazen: „Om inkomen te houden is dat best een goede oplossing. Maar je moet eerst drie jaar als zelfstandige heb ben gewerkt, voordat je dan in aan merking komt voor een hypotheek. Ook moet je kunnen aantonen wat je verdient. En vinden dc banken dat allemaal onvoldoende, dan krijg je geen geld." Wat Bazen betreft, is deze houding de voornaamste boosdoener van de stagnerende verkopen. „Laatst had ik een stelletje dat ik voor een re alistische prijs een goed huis aan bood. Bij de bank zeiden ze echter dat ik er teveel voor vroeg. Alleen wist de bank niet dat ik al Hink met de prijs was gezakt om zowel de kopers als de verkopers een kans te geven." Volgens de NVM is het aanbieden van een 'realistische' prijs gunstig als je je huis wilt verkopen. De hui zenprijzen zijn de laatste jaren der mate gestegen, dat er volgens Ba zen sprake is van een luchtballon die nu wordt doorgeprikt. „Als je een huis hebt gekocht voor 150.000 euro en een even grote hypotheek hebt, dan kan je huis wel op 130.000 worden getaxeerd, maar dan blijft de verkoper toch met een schuld van 20.000 euro zitten. Dus die eigenaar gaat zijn huis niet uit. Het is een kwestie van blijven zit ten waar je zit of zakken met de prijs. Dat betekent dat ook in Tho len de woningmarkt eigenlijk op slot zit. Er zijn mensen waarvan het huis al driejaar te koop straat." Daarnaast is het voor de vraag naar huizen van belang in welke kern van Tholen je woont. Bazen wijst op Sint-Annaland. „Ik reed laatst door de Voorstraat. Dan zie je dat daar een goed florerende midden stand is. In Tholen mijden de men sen het centrum sinds de super markt daar weg is. Normaal trok die veel publiek naar het centrum en namen de mensen gelijk een bloe metje van de bloemen man mee en een brood van de bakker. Dat zie je niet meer. En je kent het spreek woord: Wat je eigen dorp je biedt, haal je bij een ander niet." Directeur Evert Hclmig van dc ge lijknamige makelaardij, is minder stellig in zijn opvattingen. „Het klopt dat er landelijk minder wo ningen zijn verkocht dan in dc eer ste helft van 2009. Maar onze erva ring is dat de daling op Tholen wel meevalt. Eigenlijk is het nu een goede tijd om een woning te kopen. De prijzen zijn aantrekkelijk en een aantal verkopers heeft de prijs-ver- laagd. Daarnaast is dc hypotheek rente met een gemiddelde van 4,7 procent voor tien jaar vast, interes sant." Hij erkent dat de banken minder geld uitlenen voor de aankoop van een huis dan een paar jaar geleden. „Kopers hebben te maken met min der leencapaciteit van de banken. Ook willen eigenaren eerst hun ei gen huis verkopen voor ze verhui zen naar iets anders. En er is veel concurrentie van nieuwbouw in Tholen en in de omgeving van Tho len." Daaraan doet Heimig, samen met collega-makelaardij Baas uit Hal steren ijverig mee. Veertien kavels in Stadszicht 2 liggen op kopers te wachten. „De belangstelling is er. Maar het is afwachten hoe het ver der loopt." Positieve ontwikkelingen vindt hij de overheidsmaatregelen die het starterspotje vullen. Alleen of die 30 miljoen genoeg is, betwijfelt ook hij. De verhoging van het be drag voor de nationale hypotheek garantie naar 350.000 euro, vindt hij een goed signaal. Want er zijn, zo is een ruwe schat ting als van de diverse huizenaan bieders het verkoopaanbod wordt opgeteld, ongeveer 240 woningen op het eiland in de aanbieding. En daar zal dit jaar nog wel een flinke portie bijkomen, want de tijd tussen aanbieding en verkoop van bijvoor beeld woningen tussen de 150.000 euro en 300.000 euro is opgelopen van 6 tot 9 maanden. Heimig: „Bo ven die prijs moet je rekening hou den met een jaar tot anderhalf jaar." Nieuw in de Thoolse huizenwereld is D.J. Schipper uit Seherpenisse. Hij biedt een 'instapbare starters- woning' voor 92.500 euro aan. Heimig denkt dat er iets bijzonders mee is, anders kan een huis voor die prijs niet weg. „Of de grond is niet in eigendom. Of maar een deel van de grond." Schipper ontkent dat. „Het is een kleine woning. Maar ik ben geen makelaar. Ik ben stuurman op de grote vaart en probeer af en toe een huis te kopen, op te knappen en te verkopen." Hij houdt de huizenmarkt op Tholen wel in de gaten. „De resultaten ver schillen per kern", is hij met Bazen eens. „Maar ook of de verkopende partij zelf reclame maakt. Ik denk dat verkopers actiever moeten zijn om hun woning aan dc man te bren gen. Ik snap niet dat niet veel meer mensen zelf hun huis verkopen. Aan een makelaar ben je toch minstens twee procent bemiddelingskosten kwijt." Hans Hopmans, directeur van ma kelaardij Hopmans Geense, snapt het wel. De meeste mensen willen die rompslomp niet en weten ook niet goed hoe dat op de meest suc cesvolle manier moet worden aan gepakt." Ook hij ziet de bank als een van de boosdoeners in een stagnerende wo ningmarkt. Niet alleen lenen ze moeilijker geld, ze zijn ook wan trouwig geworden door fraude bij taxaties. Woningen werden, om vol doende geld voor een nieuw huis te krijgen, te hoog in waarde ge taxeerd. Hopmans is een van de makelaardijen die op dat gebied is beëdigd. „Er werd nogal eens ge marchandeerd met taxaties. Nu moet je duidelijk aangeven -hoe je Aannemers mikken nu vooral op starters op de woningmarkt, zoals Natasha den Engelsman en Jackie Ridderhof. Jenta, het Belgische zwarte trekpaard (rechts), is het stuurpaard. Ze heeft de leiding van het transport van het centrum van Stavenisse naar Het Keeten. Zieta volgt haar zonder morren. Op de bok Marco van Gorsel uit Stavenisse en zijn helpster Natalie van den Berg. Marco (31 jaar, ongehuwd en zelf standig wonend) zorgde voor de eer ste aanloop. Hij reed vanaf een uur of half drie 's middags met zijn rij tuig vanuit het centrum van Stave nisse naar Het Keeten, de horecage legenheid bij camping Irene. Amper had hij zijn eerste klanten in de wa gen gezet en had zijn helpster Nata lie van den Berg afgerekend vijf euro voor een retourtje inclusief consumptie) of het begon te rege nen. De passagiers, afkomstig uit Stave nisse, waren echter niet voor een kleintje vervaard. Een Jan Plezier is een van oorsprong negentiende eeuws populair open rijtuig. Vooral gebruikt voor toeristische uitstapjes. Met twee lange banken in de lengte richting. De ingang is aan de achter kant. Het wordt gezien als de voor loper van de touringcar. Gewapend met een paraplu zorgden dc passa giers dat hoofd en schouders droog bleven. Vervolgens opwarmen en wat lekkers eten en drinken in de ge zellige schoot van de voormalige stal van de boerderij aan de Keeten- seweg 6. Erna: „Hier woonde een boer. Die had een stukje grond. Waar wc nu zitten was eerst een stal. Buiten be gon hij met een plekje voor een paar caravans. Zo is dc camping ontstaan. Nu is er ruimte voor zestig stacara vans. Maar dan praten we over de ja ren zestig", is dc geschiedenis zoals Erna die leerde. In 2008 kochten zij en haar man Bert de stal om er een horecabedrijf van te maken. „Wij komen zelf uit Broek op Langendijk. Mijn man werkte bij Heineken, maar is door een reorganisatie bij dat bedrijf ver trokken." Veel details wil ze verder niet kwijt of ze zijn overbodig. Het gaat om haar initiatief om, in Hcinekenter- men te blijven, wat leven in de Sta- venisser brouwerij te brengen. Op de camping, die losstaat van Het Keeten, logeren Jesse, Linda en An- gelique. Drie dames, geboren in de jaren veertig en afkomstig uit hel Belgische Antwerpen. Samen met entertainer Johan van Mechelen lui steren ze als Andrew Sisters (We will meet again) menig amuse mentsavondje in de regio op en waarom dan niet in Het Keeten. Erna geeft ze de kans. Vanaf zater dagavond acht uur was de voormali ge boerenstal voor de Belgen. „Ge weldig was het", vertelt Bert. „We hadden minstens 75 man van de camping en uit Stavenisse in huis. De sfeer was grandioos. En die Jo han, dat is een prima entertainer. Hij kan niet alleen goed zingen en trom petspelen, maar weet ook een zaal weergaloos mee te krijgen." Dat betekent volgens Bert niet alleen het brengen van meezingers, maar ook van serieuze, meer gevoelige liedjes. En als het dan moet, dan zet Van Mechelen de knop moeiteloos om naar het organiseren van een po lonaise. Dat betekende zaterdag voor het publiek: uit de benen. En weer of geen weer: Naar buiten met die hap. Een deel van de gasten, ongeveer 25 man, was 's middags al aangevoerd met de Jan Plezier van Van Gorsel. Ze werden getrokken door de twee Belgische trekpaarden. Jenta van vijf jaar en Zieta van drie jaar. Jong spul, beaamt Marco, die ongeveer 7000 euro neertelde voor de prachti ge, circa 1000 kilo wegende zwarte rossen. „Als je ze ziet zijn het net Friese paarden. Met die lange haren aan hun voeten. Maar het zijn gewoon Belgische trekpaarden zoals die ook in de wei bij Brooijmans in Sint-An naland staan. Alleen ik houd niet van grijs of van bruin. Ik vind zwart mooier." Marco kocht de dieren bij Stal Broe dershof van Leo van Nieuwenhuij- zen uit Anna Jacobapolder. „Die heeft allemaal trekpaarden. Als ze achttien maanden oud zijn, kunnen ze voor de ploeg of voor de Jan Ple zier." Jenta stond voorheen samen met zijn moeder en zus in België een ploeg te trekken van een 72-jarige boer. Dc man had geen trekker en vond het leuker om zijn land. waarop hij bie ten teelde, met paarden te bewerken. Marco zelf is van beroep vrachtwa genchauffeur. Hij rijdt het land door met aardappelen en lost zijn vrach ten onder meer bij de patatfabriek Farm Frites. Dit jaar kwam hij er achter dat de hobby met de paarden nog plezie riger wordt als die is aangevuld met koetsen. Zo haalde hij een ruim hon derd jaar oude Siamese jachtkoets uit Friesland naar Stavenisse. Ge kocht op een adres waar hij toch aardappels moest Iaden. Onlangs werd hij eigenaar van een zogenoemde kerkbrik. Een koetsje dat 150 jaar geleden werd gebruikt om mensen naar de kerk te rijden. „Die komt van een veiling en werd aangeboden door de Palmbrouwerij in België." Marco's grootste wens is hel beha len van zijn koetsiersdiploma. „Dan ga ik voor huwelijken rijden. Het bruidspaar in de koets en het gezel schap daarachter in dc Jan Plezier." Daar moet nog wel iets aan gebeu ren. Zoals het aanbrengen van een overkapping. Want zoals dat zater dag ging, met die mensen onder een parapluutje, dat kan volgens hem niet meer. Alle vijf de blusgroepen in de ge meente Tholen zijn weer compleet. Met de aanmelding van twee nieu we vrijwilligers in Stavenisse heeft ook dat korps weer 16 bemannings leden. Dat aantal wordt gezien als de ideale bezetting voor een blus- groep. Het is het resultaat van een wervingsactie van de brandweer Tholen. In totaal heeft die zeven nieuwe vrijwilligers opgeleverd die per 1 september aan de slag gaan. Jan Priem en Gerald Janssen heb ben zich aangemeld voor de post Stavenisse, Leandcr van Driel en Willy Bogers voor Sint-Annaland en in Tholen gaat Jan Tiggelhoven aan de slag bij de blusgroep en Jan van Oeveren en Edwin Musters krij gen een plek in het duikteam. Brandweercommandant Koos de Feijter is blij met de aanmeldingen. „We zijn eigenlijk gewoon altijd op zoek naar nieuwe mensen, ook van wege het natuurlijk verloop bij de brandweer. Maar de zeven vrijwilli gers zijn een positieve score samen met de 13 van vorig jaar." Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5