'Als ik de bijen de winter door haal, zou ik er best een kast bij willen' Smurdiekse braderie met meer straten Betalen naar volume Uitbreiding Poorthove met zes extra appartementen bereikt hoogste punt Huisarts Poorthove hakt knoop half september door Nieuwe folder voor trouwen Maria Bornhijm (55) uit Oud-Vossemeer leert voor imker Castria en huisarts nog geen akkoord over praktijk in complex Donderdag 5 augustus 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Zwermen Tuinieren Biologisch Ze heeft in een jaar tijd voor een explosieve bevol kingsgroei gezorgd. Dat is niet terug te vinden in de cij fers van de gemeente, want het gaat hier niet over men sen, maar over bijen. Maria Bornhijm heeft in de tuin van haar woning aan de Oud-Vossemeersedijk in Oud- Vossemeer een bijenvolk gevestigd. Dat telt volgens haar nu zo'n 40.000 bijen, terwijl ze begonnen is met zo'n 7000. Bornhijm volgt een imkercursus om het volk te kunnen onderhouden. Honing winnen is niet haar doel. „Het zou wel fijn zijn als ik een beetje ho ning kan snoepen, maar mijn doel is om het bijenvolk de meest ideale omstandigheden te bieden om zich te ontwikkelen." Complimenten Pedagogiek Hoogte plafond van praktijk is struikelblok „Wij proberen in een bestaande situatie aan de eisen van een nieuwbouwsituatie te voldoen." Dat zegt di recteur Ruud de Baar van projectontwikkelaar Marsa- ki over het inpassen van een huisartsenpraktijk op de begane grond van woonzorgcentrum Poorthove in Poortvliet. Compromissen Stemmen van lezers Computerbus voor ouderen in Tholen Toertocht motors van Kiwanisclub Groen licht gemeente voor Kees de Rijke Het hoogste punt van Poorthove is bereikt. Dat is zo'n 8,5 meter volgens Robert van de Sande van aannemer De Kok Bouwgroep. Tijd voor een feestje vonden zo wel hij, projectontwikkelaar Marsaki en Castria Wo nen. Alle betrokkenen bij de uitbreiding van het woonzorgcomplex in Poortvliet waren daar donder dagmiddag voor uitgenodigd. Hoogtepunt was het hij sen van de Nederlandse vlag door drie huidige bewo ners. Bij bijen horen ook bloemen en dal komt in het geval van Maria Born- hijm goed uit. „Tuinieren mag je wel een fanatieke passie van me noe men. Dat vind ik heel erg leuk." Net als bij haar bijen, laat ze haar bloemen en planten ook zo veel mogelijk in hun waarde. „Ik zal nooit lavendel in de schaduw planten, omdat daardoor de kleurstelling beter is." Ze past wel de beplanting in haar tuin aan op de bijen. „Ik houd er van om dieren en planten op elkaar af te stemmen, zodat er in mijn tuin voer is voor de vogels en de bijen." Een soort plant, bloem of boom heeft ze niet, en daarom mag haar honing, als ze die zou verko pen. bijvoorbeeld geen bloemennaam mogen dragen. „Als je acacia honing verkoopt, mogen er alleen acacia's in de buurt van de kast staan. De bijen vliegen op wat er voorhanden is." de bijen zelf honingraten aanmaken. Maria helpt haar bijen wel een handje door strookjes kant-en-klare bijenraat in de kast te hangen. Im kers die bijen houden voor de ho- ningproductie laten bijen juist zo min mogelijk zelf de raat aanmaken, zodat ze zich kunnen concentreren op het maken van honing. „Ik ver gelijk het met de één-kind-politiek in China. Je mag maar één kind ba ren. maar je kunt meer. Een bij heeft waskliercn en ik vind dat die daar ook mee moet werken. Ik krijg dus veel was en minder honing, maar dat is ook niet mijn doel. Ze kunnen bouwen, ldat ze dan ook bouwen Honing slingeren, wat inhoudt dat de raat in een soort centrifuge wordt gehangen en zo de honing eruit ge slagen wordt, kan met haar manier van imkeren niet. Maria heeft geen scheiding tussen honingraten en ra ten waarin bijen geboren worden. Imkers hangen daar meestal een gaas tussen waar wel de werksters door kunnen, maar niet de koningin. Zo crccrcn ze een zogenaamde kraamkamer en een afdeling raten met alleen honing. „Bij mij zit alles door elkaar heen. Ik kan wel een stukje raat met honing afbreken om dat zo op te peuzelen." Maria is nog op zoek naar de manier van imkeren waar ze zich het beste bij voelt, en op dat moment is dat de bijen zoveel mogelijk bij te laten. „Het biologische trekt mij." Ze be perkt dan ook niet het aantal darren in de kast. zoals andere imkers dat doorgaans doen. „Veel imkers heb ben zoiets van. de darren eten alleen maar en pakken de honing af. Ik heb veel mannetjes in de kast, maar dan denk ik. er zal wel een reden voor zijn." De bijen volledig hun gang laten gaan, wil ze niet. Ze houdt ze in een kast, zodat ze kan zien wat ze doen. „Een enkele imker heeft nog een korf uit nostalgisch oogpunt. De kast die ik heb is een middenweg." Maria vindt het heel leuk om in de kast te kijken. „Maar dat mag je niet te vaak doen, je moet er een reden voor hebben." Daar houdt ze een logboek voor bij. Als ze een veran dering in gedrag van de bijen ziet, schrijft ze dat op. En als ze in de kast heeft gekeken, schrijft ze ook op waarom. „Ik heb niet het makke lijkste systeem om in de kast te kij ken. Ik maak veel kapot als ik de latjes opschuif, dan knakken de ra ten." Dat is ook gebeurt in haar kast. Er ligt een hele hoop raat op de bo dem. De bijen gaan er gewoon op verder. „Een ander zal wel denken, wat een zootje. Ik vind het interes sant om te zien hoe de bijen het op lossen." Voorlopig houdt ze het bij één kast. „Ik moet meer weten van wat ik doe, anders zou ik bijvoor beeld het verkeerde doen. Stel dat ik ze nou goed de winter door haal, dan zou ik er best nog een kast bij willen." Het is een drukste van jewelste op de zogeheten vliegplank van de bijenkast. De ene bij vliegt uit op zoek naar nectar, de ander wurmt zich met zijn oogst door de kleine opening van de kast. dat ze te verzwakt waren door de aanwezigheid van de varroa-mijt die vreet de larven van de darren aan. waardoor ze minder weerstand heb ben. Daar hebben alle imkers mee te kampen. Er zijn bepaalde middelen voor om die mijt te bestrijden, maar Maria is er nog niet helemaal over uit wat het beste werkt en wat het beste voor de bijen is. Het eerste bijenvolk heeft ze gekre gen van Jos Botermans uit Halste ren. Daar heeft ze de interesse voor het vak van imker opgedaan. „Eg- bert kende zijn vrouw via de pa rochie. Ik ben toen een kijkje gaan nemen en heb samen met Jos ho ning geslingerd. Ik vond het fasci nerend om te zien hoe zo'n volkje leeft en hoe je dat kunt beïnvloeden met factoren van buitenaf." Haar tweede bijenvolk heeft ze van haar praktijkbegeleidcr gekregen. Daarmee is ze een andere weg inge slagen met een ander soort kast, een zogeheten bovenlatjeskast. „Ze moeten daarin alles zelf doen." Maar dat bleek voor het nieuwe volk in een vrijwel lege kast iets te veel werk. Door de zware inspan ningen die ze moesten verrichten om de kast in te richten en - achter af gebleken - een gebrek aan een honingvoorraad kregen ze te weinig voedsel binnen. Op een dag zag Ma ria haar hele zwerm bijen ineens naar de pruimenboom in haar tuin trekken. Ze heeft ze met behulp van haar praktijkbegeleidcr weer terug in de kast gekregen. Hij plaatste een schaaltje suikerwater zodat ze hun honger een beetje konden stillen en om ze daar ook te houden. Maria Bornhijm probeert op een zo natuurlijke mogelijke wijze een bijenvolk te onderhouden. Dat is één keer mislukt. Maria's eer ste volk heeft de winter niet over leefd. Een enorme teleurstelling, maar ze heeft de moed niet opgege ven en is bezig met haar tweede volk. Maar ook dat was ze bijna kwijt. Maria wist het al, maar wordt steeds met haar' neus' tip de feiten gedrukt: bijen houden is een vak. Maria is invalster op basisschool De Veste in Tholen als onderwijsassis tent. „Dat vind ik prima zo. Ik word af en toe opgeroepen en heb nu tijd voor andere dingen." Daar is het volgen van een imkercursus er één van. Ze heeft' het theoriegedeelte. waar ze in september 2009 mee is begonnen achter de rug, en per 1 september van dit jaar mag ze zich zelf imker noemen. Ze vult daarmee het imkerbestand in de gemeente Tholen aan van 15 naar 16 volgens gegevens van de Nederlandse Bijenhoudersvereni ging (NBV). Daarvan zijn er drie vrouw. Nellie de Jager uit Oud-Vos semeer staat sinds 2001 ingeschre ven bij de NBV. Zij runt samen met haar zoon Johan imkerij De Jager. Jasenka van Doren-Petriccc uit Scherpenisse staat zelfs te boek als honingkcurmeester. De titel eerste vrouwelijke imker op Tholen is dus al vergeven, maar daar is het Born hijm dan ook niet om te doen. „Ik heb er over nagedacht en mezelf afgevraagd: wat is er dan waarom ik met bijen ben begonnen? Ik denk dat ik graag iets in mijn eigen ogen De 55-jarige Bornhijm is geboren in Tilburg, waar ze lot haar elfde heeft gewoond. Toen verhuisde ze naar Den Bosch. Met haar man Eg- bert heeft ze op diverse plekken gewoond, waaronder Drenthe. Daar werkte ze in het speciaal onderwijs. „Ik heb de pedagogische acade mie gedaan, maar had daar eigenlijk nooit in gewerkt." Ze vingen ja renlang pleegkinderen op voordat ze naar Drenthe verhuisden. In 2006 verhuisde Maria naar Oud-Vossemeer vanwege Egberts aanstelling als teamleider binnen de Sint Christoffelparochie. Hij is sinds eind vorig jaar diaken binnen die parochie, waaronder ook Oud-Vossemeer valt. goed wil doen. Dat vind je niet bij werkén met volwassenen. Die kun nen complimenten geven, maar dan hoelï het nog niet goed te zijn of dan betekent het nog niet dat ik het in mijn ogen goed doe. Daarom heb ik een grote voorliefde voor werken met kinderen en dieren. Die gaan ervan uit dal jij het goed doet." Als ze het niet goed doet. dan merkt ze dat. Zoals bij haar eerste bijen volk dat gestorven is. Maria denkt „Als een onderkomen ze niet bevalt, gaan de bijen verhuizen. Ze gaan dan zwermen en hangen dan meest al een paar meter van de kast van daan op zoek naar een andere plek. Dat kan een paar uur duren en in die tijd zijn enkele bijen, ik noem ze spieders, op verkenning. Als ze een andere plek hebben, gaan ze er met zijn allen heen." Het betekent dat een imker binnen een paar uur tijd zijn hele bijenvolk kan kwijtraken en helemaal opnieuw kan beginnen. Maria kent er voorbeelden van, maar zij zag het op tijd gebeuren. Ze wil op een zo natuurlijk mogelij ke wijze bijen houden. Dat is de re den dat ze is afgestapt van de regu liere kast. In de bovenlatjeskast (de vaknaam is top bar hyves) moeten Twee leegstaande woonapparte menten worden daarvoor gebruikt. Dat lijkt in eerste instantie een ideale oplossing, maar er is één probleem. Het plafond is 2,4 meter hoog, terwijl dat volgens de eisen van de Landelijke Huisartsenver eniging (LHV) 2,6 meter moet zijn. En dat gaat niet lukken, zegt De Baar. „De hoogte hebben we gewoon niet, maar het lijkt technisch wel oplosbaar." De hoogte is vereist voor het systeem van luchtverver sing en klimaatbeheersing. „Nu be tekent het dat de ruimte tussen het bestaande en het systeemplafond kleiner is. Dal is lastig, want je moet in minder ruimte alles ver werken." Het is volgens De Baar Waarom moeten hondenbezitters hondenbelasting betalen en de poep van hun huisdieren op straat oprui men op straffe van een boete? Waar wél mogelijk. „Alleen zullen er compromissen gedaan moeten worden." Dokter A.J.S.H. Brussen zou plaats moeten nemen in de praktijk als die klaar is. Hij heeft een adviseur van de LHV in de arm genomen om te zorgen dat het ontwerpproces vol doet aan de eisen. Die heeft overleg gepleegd met de deskundige van Marsaki en daaruit is een plan voortgekomen. Op 15 september gaan Jaap Kloet van woningcorpo-, ratie Castria, die de ruimte ver huurt, en de huisarts rond de tafel zitten. „Dan wordt de knoop door gehakt", zegt De Baar. „Het gaat er dan om of de huisarts akkoord gaat met de financiële consequenties van de aanpassingen." Zodra dat het'ge- val is, kan er begonnen worden met het ombouwen van de appartemen ten tot huisartspraktijk. om mogen paardenbezitters dan on gestraft hun paarden, belastingvrij en zonder opruimplicht, de straten laten bevuilen Volgens mij is hier sprake van rechtsongelijkheid ofwel discri minatie. Ik zou zo denken: laten beta len naar volume. Danny Letzer, Stavenisse. Geen mankracht maar vrouwelijke krachten werden daarvoor ge bruikt. Mevrouw D.P. Mol-Oosdijk (90), mevr. C. Sloolmaker (88) en mevr. M. Ligtendag-Oosdijk (85) hesen op aanwijzing van Castriadi- recteur Jaap Kloet de driekleur in de mast. Ze kregen er applaus voor van onder andere de bouwvakkers. Zes appartementen voor senioren zijn in aanbouw naast het bestaan de complex aan de Paasdijkstraat. Ze zijn niet identiek aan de be slaande appartementen, want dat bleek volgens de architect niet te kunnen, maar dat is wel nage streefd. De appartementen hebben een plat dak. in tegenstelling tot de huidige appartementen en daarmee is het hoogste punt van de nieuw bouw dus wat lager. De nieuwe woningen zijn te huur. Woningcorporatie Castria heeft er nu vier kandidaten voor. „Maar het komt wel gewoon vol hoor", verze kert Jaap Kloet. De bouw is in april van dit jaar gestart en loopt op schema. Naar verwachting worden de appartementen begin volgend jaar opgeleverd. Het reeds bestaande woonzorgcen trum is ruim negen jaar geleden gebouwd. Met de uitbreiding speelt Castria in op de vraag naar zorgwoningen. „In deze maat schappij wordt geprobeerd mensen zo lang mogelijk zelfstandig te la ten wonen", verklaarde hij. Hij verwees in zijn toespraak naar de realisatie van woonzorgcomplexen in andere plaatsen in Tholen. „In Scherpenisse lukt het maar niet. Het is een lastig proces, we hou den vol, maar persoonlijk heb ik er wel moeite mee. Dat dorp heeft het gewoon nodig." Hij zei blij te zijn dat het in Poortvliet wel voor el kaar is. Met de uitbreiding telt Poorthove 16 appartementen. Eigenlijk zijn het er in totaal 18. maar twee leeg staande appartementen op de bega ne grond van het bestaande com plex, zijn gereserveerd voor een huisartsenpraktijk. „We zijn in on derhandeling met de huisarts, maar we zijn er nog niet uit met hem", gaf Kloet toe. Patrick Harting van projectontwik kelaar Marsaki vertelde dat het de bedoeling was een gezondheids centrum op de begane grond te ont wikkelen. „Helaas is dat niet hele maal gelukt." Er is al wel een fysiotherapeut en daar zou de huis arts nog bij moeten komen, maar daar blijft het bij. „Dat past mis schien wel een beetje bij het for maat van het dorp", zei Harting. Hij heeft ook af moeten zien van het plan om een pinautomaat in het gebouw te vestigen. De braderie in Sint-Maartensdijk is dit jaar uitgebreid met een aantal extra straten. De kramen staan za terdag niet alleen op de Markt, Kaaistraat en de Haven, maar ook in de Noordpoort, Oudestraat, Haze- straat en Ds. De Bresstraat. Het feest barst morgenavond al los met muziek van de band BJ and the Bo- neheads. Zij spelen van negen tot elf uur op de Markt met ouderwetse rock and rollnunimcrs van onder an dere Jerry Lee Lewis, The Stones, Elvis Presley en Buddy Holly. Op zaterdag is het van tien tot zeven uur De gemeente geeft een nieuwe trouwfolder uit. Dat hebben b. en w. besloten. Die nieuwe vervangt de beslaande die verouderd is. Ver vanging is nodig door de benoe ming van nieuwe buitengewoon Thoolse ouderen krijgen maandag de kans om kennis te maken met een computer en internet. Bij zorgcentrum Ten Anker in Tholen staat van tien tot vier uur de Com- putcrPlusBus. Dat is een bus met een aantal computers en bemand door vrijwilligers die senioren wegwijs maken in de digitale we reld. De ComputcrPlusBus is on derdeel van het nationaal Oude- renfonds en rijdt dit jaar langs 160 De Kiwanis club Tholen houdt op zaterdag 9 oktober een toertocht voor motoren. De opbrengst gaat naar de stichting de Luchtballon die zich inzet voor kinderen met astma. Het is voor het eerst dat Kiwanis een motortoertocht houdt. Het is een zogenaamde vrije rit. Deelne- Akkerbouwer Kees de Rijke uit Tholen krijgt van de gemeente een milieuvergunning voor het in ge bruik nemen van een biovergis- tingsinstallatie. B. en W. verklaar den de ingediende bezwaren over geluidsoverlast, verkeersonveilig- snuffclen geblazen langs een diver siteit aan kramen, waaronder die van de plattelandsvrouwen met hun bloemstukjcs en de plattelandsjon- geren. Bij de stand van voetbalclub Smerdick kan de jeugd oefenen in penaltyschietcn. Nieuw op de bra derie is een boekenmarkt. Kinderen kunnen hun waar aanbieden op de kinderbraderie. De kermis is giste ren al begonnen op de Haven en wordt net als de braderie zaterdag avond afgesloten. De band Bandera Latina sluit af met een optreden om acht uur. ambtenaren burgerlijke stand en vanwege onder meer de regels voor een geregistreerd partnerschap. De gemeente stuurt de folder toe aan mensen die informatie willen over het huwelijk en het geregistreerd partnerschap in de gemeente Tho len. Ook mensen van buiten het ei land die van plan zijn op Tholen te trouwen, krijgen de folder thuisge stuurd. woonzorgcentra en andere locaties in Nederland. Het idee is om ou deren te wijzen op de mogelijkhe den van de computer, omdat het een middel is om in contact te blij ven met anderen. Het internet maakt het volgens het ouderen- fonds makkelijker contact te hou den met kinderen en kleinkinde ren. Het vergroot de wereld van ouderen en helpt zo eenzaamheid te bestrijden. Na de kennismaking in de ComputerPIusBus wordt, sa men met de vrijwilliger, gekeken naar een geschikte beginnerscur sus in de buurt. mers rijden voor eigen risico en met inachtneming van de algemeen gel dende verkeersregels. Ze rijden de route van ongeveer 200 kilometer. En starten om tien uur bij hel ge meentehuis in Tholen. Onderweg is er een rustpauze en de finish is rond drie uur in café Havenzicht in Sint- Annaland. Inschrijven kan tot 15 september. Per post: M.C. Rijsten- bil, Eerste Kruisweg 7 4793 RS Fij- naarl of per mail naar marco.rijs- tenbil@planel.nl heid en belasting van de Kadijk on gegrond. De gemeente verwacht geen overlast door verkeer. Er hoeft zelfs geen onderzoek naar gedaan te worden. De veiligheid op de weg wordt geregeld via de ver- keerswetgeving. En is geen zaak voor de aanvraag van de milieuver gunning. De zienswijzen zijn ont vankelijk maar ongegrond ver klaart. Mevrouw D.P. Mol-Oosdijk (90), mevr. C. Slootmaker (88) en mevr. M. Ligtendag-Oosdijk (85) (v.l.n.r.) hijsen op aanwijzing van Castria- directeur Jaap Kloet de vlag om het hoogste punt van de aanbouw van Poorthove officieel te vieren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3