Teelt van sojabonen op Tholen is een avontuur met een open einde Dienstencentrum Leger des Heils in Haestinge wordt uitgesteld Bal Bijna 900 kuub vuile grond oude stortplaats afgraven Nieuwe eigenaar wil in de Lagune woningen bouwen Tot €2.000, Koos de Feijter stopt bij ECS De Supermarkt van Halsteren Vader Jan en zoon Harm de Wilde pionieren aan Meliasxveg Donderdag 5 augustus 2010 66e jaargang no. 38 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Geen muziekfestival vanwege geldtekort Verdacht brandje aan Pilootweg Dokter verhuist als lucht in de Poorthove goed is zie www.plus.nl Het is een stukje Amerika in de polder. Op een nietig stukje van 0,2 hectare worden aan de Meliasweg in Sint- Maartensdijk sojabonen geteeld. Niet uit een econo misch motief. Wel met de bedoeling om te demonstreren hoe deze belangrijkste bron van plantaardige olie en ei witten groeit. Vader Jan en zoon Harm de Wilde hopen eind september circa 500 kilo van de sojabonen te oog sten. De bestemming van de oogst is nog onbekend. „Ook voor ons is dit een avontuur." Feestje Loopbaan Voor toekomstig recreatiepark Suzannapolder Schoon zand Appartementen tegenover havenplateau Goede voorbeeld Oud dorpshuis aan Sportlaan mogelijk eerder gesloopt Gesloopt 5/5^- 3/5* Autobedrijf T»l. 0166-602440 Fax 0166-604440 Tal. 0166 607060 Fax 0166-607061 Baxoak ook onze www.Bulob.driifbal.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus-5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Er klinkt morgen en zaterdag wel muziek in Sint-Maartensdijk, maar het is geen muziekfestival. Voor het eerst in zes jaar haakt de slichting muziekfestival af met het organise ren van optredens, voorafgaand aan de braderie. De reden? „Financiën", zegt Philip Wouterse. De slijterijei genaar organiseerde het festival elk jaar samen met Claudia Muller van de bouwmarkt in het dorp. Samen zochten ze sponsors om drie dagen lang bands te laten optreden op een podium op aanvankelijk de Haven en later de Markt. Eerst waren dat drie woensdagen. „Maar dan moest je drie keer het podium opnieuw op bouwen en weer afbreken. Dat kost te klauwen vol met geld", zegt Wou terse. Daarom hebben ze na twee jaar de formule veranderd naar drie opeenvolgende dagen. Maar dit jaar dus niet. Wouters wijt het aan de re cessie dat er minder ondernemers bereid zijn zoiets te sponsoren. „We hebben wel een klein alternatiefje. Saskia Jansen van café Smerdiek heeft zelf een band geregeld voor de vrijdag en een aantal andere onder nemers hebben voor een andere band op zaterdag gezorgd." Het mu ziekfestival is nog niet ter ziele. „Het is even een jaartje niet", zegt Wouterse. Maar volgend jaar gaat hij gewoon weer op zoek naar spon sors. „Het zou leuk zijn als we het dan weer rond krijgen." De blusgroep van Stavenisse rukte in de nacht van dinsdag op woens dag uit voor een brandje bij een schuurtje aan de Pilootweg. De mel ding was rond kwart voor vier 's ochtends toen het nog donker was. Aanvankelijk werd gedacht dat het om een binnenbrand ging, zegt brandweercommandant J. de Feijter. „Dëgene die het zag, stond op een grote afstand. Toen de blusgroep ar riveerde, bleek er iets achter een schuurtje op een akker te branden." Het brandje werd geblust, maar De Feijter noemt het vreemd. „Het wa ren verdachte omstandigheden." Als het aan dokter A.J.S.H. Brussen ligt, verhuist hij met zijn praktijk naar woonzorgcentrum Poorthove als de ruimte daar gereed is. „Ik heb geen reden om aan te nemen dat het niet doorgaat", zegt de huisarts uil Poort vliet. Hij houdt nu praktijk in 't Ou we Raed'uus, het dorpshuis, maar is sinds de plannen voor uitbreiding van het woonzorgcentrum al in onderhan deling voor het vestigen van zijn praktijk in dat gebouw. Daar heeft hij meer ruimte. Volgens directeur Jaap Kloet van woningcorporatie Castria gaan die onderhandelingen moei zaam. Brussen zegt dat het een zorg vuldigheidskwestie is. „Het heeft te maken met arbotechnische voorwaar den. Er is afgesproken dat er bij de bouw moet worden voldaan aan be paalde eisen voor een huisartsenprak tijk, maar dat bleek niet zo te zijn." De dokter legt uit dat het te maken heeft met de beluchting van de ruim te. „Pas wanneer er aan de technische voorwaarden wordt voldaan, ga ik akkoord." Voor de rest ziet hij geen probleem; zegt hij. Maar vertelt wel dat hij pas tekent „Als er een normale huurovereenkomst is." Lees meer op pagina 3. Koos de Feijter is na 22 jaar gestopt als voorzitter van het evenementen comité Smalstad. Privé-omstandighe- den noodzaakten hem zijn taken als vrijwilliger te staken. De Feijter volg de in 1988 gemeentesecretaris T.C. Benou op die het comité leidde voor de viering van het 500-jarig bestaan van Sint-Maartensdijk in 1985. On langs namen de comitéledcn afscheid van hem. Ook van Peter van Sprun- del die vorig jaar al was gestopt. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Jan de Wilde en zoon Harm selecteerden zaad op kort groeiseizoen. Eigenlijk is het een uit de hand ge lopen grap. Harm de Wilde (26) is marktanalist bij Cefetra, de Rotter damse leverancier van veevoeder grondstoffen. De Wilde houdt er de ontwikkelingen in de markt bij. Achter zijn bureau is de hele we reld zijn werkgebied. Mede op ba sis van de analyse van de jonge Tholenaar beslissen de handelaren welke handelspositie ze innemen in de grondstoffen granen en olieza den. Boeiend werk, bij een markt leider in Noord-Europa die grond stoffen levert aan de veevoederindustrie, voedingsmid delenindustrie, de crush- en zet- meelindustric en steeds vaker ook voor de biobrandstoffensector. Cef etra, een internationale speler met vestigingen in onder andere Schot land, Noord-lerland, Polen, Hong arije en Canada, verhandelt jaar lijks bijna 16 miljoen ton agrarische grondstoffen. Zelf had De Wilde nog nooit sojabonen zien groeien, hoewel hij er elke dag over praat. Daarin zit meteen de kiem van het experiment in de Ui terst Nieuwlandpolder tussen Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland. Harm nam het initiatief en zijn va der, een innovatieve agrariër op het eiland, had er wel orer naar. „We hadden toch nog een stukje over." Van idee naar uitvoering is een lan ge weg, zoals elke ondernemer weet. Dat geldt zeker cok voor de sojaboon in het Hollandse klimaat. Zeker dit voorjaar zat eigenlijk al les tegen. Het bleef te lang koud en later was het te droog. Eind april was de vereiste bodemtemperatuur van 8 graden bereikt ai ging het zaad van het ras Pioneer, na een lange zoektocht in Hongarije ge vonden en het meest geschikt voor de teelt in noordelijke streken als de onze, de grond in. Loonbedrijf Koopman nam het karwei voor zijn rekening. Het zaaien had de nodige voeten in de aarde, onder andere vanwege de vereiste afstand tussen de planten. De op de teelt van tuin bonen afgestemde machine moest twee keer in actie komen om tot de vereiste afstand van circa 25 centi meter te komen. In Europa wordt jaarlijks 1 miljoen ton soja geteeld, met name in Italië, Roemenië en Hongarije. Een schijntje, vergele ken met de gecombineerde produc tie van circa 220 miljoen ton in de Verenigde Staten, Argentinië en Brazilië. China is de grootste im porteur van sojabonen. Het zaad aan de Meliasweg is bewust gese lecteerd op vroeg afrijpen. „Het groeiseizoen is hier eigenlijk te kort." Wie goed kijkt, ziet de boon onder het ruige blad op dit moment in bloei komen. Tere bloemetjes die ieder uitgroeien lot een peul, met daarin twee tot drie bonen. De so jaboon komt oorspronkelijk uit het Verre Oosten en is daar al duizen den jaren een belangrijk bestand deel van het voedselpakket. Tofoe, tempeh, sojasaus, sojamelk en so- jaolie zijn slechts enkele van de toepassingen voor menselijke con sumptie. Het gewas wordt wereld wijd voornamelijk gebruikt voor de productie van plantaardige olie en veevoer. Het schroot van de soja boon is rijk aan eiwit: 46%. Ook de hazen aan de Meliasweg voelden zich aangetrokken tot het gewas, nog een reden waarom de groei aanvankelijk achterbleef bij de ver wachtingen. Met de regen van de laatste weken staat het veld er ech ter fris bij en lijkt een goede oogst in het verschiet. Bij zijn collega's in Rotterdam en een aantal Neder landse sojagebruikers wordt het ex periment van Harm op de voet ge volgd. Economische winst met de sojaboon is vanwege het klimaar volgens vader en zoon De Wilde in deze contreien nooit te halen. Als de combine in de late zomer het land oprijdt, is dat niettemin reden voor een feestje. „De collega's worden uitgenodigd, we organise ren een barbecue of iets anders om de oogst niet ongemerkt voorbij te laten gaan." Harm de Wilde woont tegenwoor dig in Rotterdam en heeft al een flinke loopbaan achter de rug. Na het Groen College in Goes volgde hij een opleiding International Bu siness Management, een studie die werd afgerond met een jaar in Lon den aan de University of Westmin ster. Daarna ging hij als econoom aan de slag bij de Home Grown Cereals Authority (HGCA), een in stelling die te vergelijken is met ons Hoofdproductschap Akker bouw (HPA). Ruim twee jaar gele den stapte hij over naar Cefetra. De gemeente gaat aan de slag met het saneren van de voormalige stortplaats in de Suzannapolder te Sint-Annaland. Dat is nodig in ver band met de plannen voor de bouw van recreatiewoningen. Er moet een kleine 900 kuub grond afgevoerd worden, die is vervuild met zwa re metalen en polycyclische aromaten. Tot ongeveer 1950 is een perceel te gen het zogenaamde Domineesdijkje (in 1960 afgegraven) gebruikt voor het storten van afval, wat overigens geregeld werd afgevoerd. Na die tijd was het grasland. Nu maakt het ge bied ten noorden van de standerdmo len deel uit van het terrein waarop de komende jaren recreatiewoningen moeten komen. In verband hiermee is al in de jaren negentig de bodem onderzocht. In 1997 stemde de provincie in met een saneringsplan en gaf een beschik king af waarbij de verontreiniging als ernstig werd aangemerkt. Sane ring werd urgent geacht wegens risi co's voor natuur en milieu. Uiterlijk in 2007 had er met de sanering be gonnen moeten worden, maar dat is niet gebeurd. 'Door omstandighe den' heet het in de overwegingen van de provincie bij de nieuwe beschik king. Nader toegelicht wordt dit niet. Ook is het duidelijk, dat op het over schrijden van de termijn geen sanc ties zijn gevolgd voor de gemeente. Vorig jaar is een actualiserend bode monderzoek uitgevoerd waarbij de omvang van de voormalige stort plaats is bepaald. Ook zijn grond monsters en monsters van het grond water geanalyseerd. De resultaten komen overeen met die van eerdere bodemonderzoeken. Zowel het ter rein van de voormalige stortplaats als de aangrenzende gedempte sloten (een oppervlakte van ongeveer 750 vierkante meter) zijn matig tot sterk verontreinigd met zware metalen en polycyclische aromaten. Het grond water is niet verontreinigd. Ook zijn geen gehalten aan asbest aangetrof fen boven de interventiewaarde. Het door Rasenberg Milieutechniek in opdracht van de gemeente opge stelde saneringsplan voorziet erin dat de voormalige stortplaats wordt af gegraven tol een diepte van 80 tot 130 centimeter. Verwacht wordt dat dit 650 kuub verontreinigde grond oplevert. Twee gedempte sloten wor den tot een diepte van 1,80 tot 2 me ter afgegraven, naar verwachting komt hier 220 kuub verontreinigde grond uit. De vuile grond wordt af gevoerd, waarbij de aannemer er re kening mee moet houden dat bij de bodemonderzoeken méér stoffen en hogere gehalten zijn aangetroffen dan in het saneringsplan staat. Voor het uitgraven van de sloten wordt het grondwater via open bemaling afge voerd naar de naastgelegen water gang. De ontgraving wordt met schoon zand aangevuld, zodat een zogenaamde leellaag ontstaat waar van de gemiddelde kwaliteit voldoet aan de maximale waarde voor de klasse 'wonen'. Nazorgmaatrcgclen zijn om die reden niet voorzien. In de beschikking heeft de provincie de voorwaarde opgenomen dat tij dens de uitvoering van de sanering, die vijf dagen in beslag neemt, een milieukundig begeleider aanwezig Restaurant de Lagune aan de Havenweg in Sint-Annaland heeft een nieuwe eigenaar. Het paviljoen stond al enige jaren leeg, maar dorps bewoner Jaap Rijnberg heeft er grote plannen mee. Hij heeft het sinds zes weken in zijn bezit. „Ik heb het hele spul gekocht." Rijnberg is nog in onderhandeling met de gemeente. Hij wil er appartementen gaan bouwen voor permanente bewoning. Nu zit er nog een horecabestemming op die locatie, maar voor de plannen van Rijnberg moet die omgezet wor den naar woonbestemming. Of de gemeente daaraan wil gaan meewer ken, weet hij niet. Omdat zijn plan zich nog in een beginstadium be vindt. wil hij er nog niet zoveel over kwijt. Restaurant de Lagune werd tot 2008 gerund door René en Wilma Stokx. Maar dat echtpaar nam per 1 maart 2008 het beheer en de horeca van challetpark de Krabbenkreek in Sint-Annaland over. Daarmee werd het restaurant aan de Havenweg ge sloten en zetten zij hun zaak voort in het restaurant van het recreatiepark. Hoewel Rijnberg er geen horeca meer in wil vestigen, gebruikte hij de ruimte tot nu toe wel als ontmoe tingsplek. „Ik gebruikte het als privécafé." Zo was het er tijdens het WK voetbal een gezellige boel met televisieschermen en oranje slingers. Dat kan in de toekomst misschien door de bewoners georganiseerd worden. Zelf woont hij sinds kort met zijn vrouw in de woning naast het paviljoen. Rijnberg weet nog niet hoe zijn ap partementen eruit zouden moeten gaan zien. „Ik heb nog geen archi tect benaderd." Wel wil hij zijn plan eerder uitgevoerd zien worden dan de plannen die de gemeente heeft voor het havengebied. Die wil na melijk ook appartementen bouwen in woontorens. „Als ik naar de over kant kijk, zie ik toch weinig gebeu ren." Rijnberg wijst op het zicht vanaf de Havenweg op het haven plateau. „Er is nog geen paal in de grond en ik zie alleen nog maar auto's staan." Hij wil dal er meer schot in de zaak komt, wat zijn eigen plannen betreft. „Er moet er toch één het goede voorbeeld geven." Deze week Bij imker Maria Bornhijm draait het niet om de honing Jopie Meerman exposeert schilderijen in Meestoof Dina Mol-Oosdijk hijst vlag Poorthove EN VERDER... Brandweer redt duiker uit water bij Gorishoek Zwaar weer voor Thoolse huizenmarkt Zeilmeisje Laura doorklieft het Zijpe SLECHTS WIE ZICH IN HET LEVEN VERHEUGT, LEEFT WERKELIJK Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Advertentie I.M. De vestiging van het dienstencentrum van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk is weer uitgesteld. Het Leger had zijn oog laten vallen op de sportzaal van Haestinge aan de Sportlaan en zou daar in januari intrekken, maar de gemeente heeft het Leger gevraagd pas op de plaats te maken. Een en ander blijkt uit het antwoord van b. en w. op een vraag van de PvdA. Momenteel verrijst er op loopafstand van het bestaande een nieuw dorpshuis. Het 'oude' gebouw zou nog vijf tot tien jaar blijven staan, maar dat wordt mogelijk, minder. Teamleider Bram van de Sande van het Leger vindt het jammer dat het Leger nog geen groen licht krijgt. „We zijn al een tijd aan het zoeken. Als we in de oude Haestinge zouden kunnen, hadden we eerst tijdelijk onze intrek genomen in het voormalige winkelpand van Morelli aan de Haven nummer 18. Maar ook dat gaat nu voorlopig niet door." Het Leger zou alleen de sportzaal gebruiken voor het dienstencentrum met een kringloopwinkel, een ontmoetingshoek, een uitgiftepunt voor materiële zaken en een raad- en daadbalie. Met het oog daarop is de raad- en daadbalie in het voormalige ge meentehuis aan de Hoogstraat in Tholen op 8 juni gesloten. Die zou weer open gaan in het pand aan de Haven. Het Leger probeerde eerder onderdak te vinden in de Uxxis van foeragehandel Oudesluijs aan de Sportlaan. maar de gemeen te verleende daar geen vergunning voor. Van de Sande kreeg eind vorig jaar, tijdens het overleg met de gemeente over de ves tiging van een dienstencentrum in het pand van Morelli. de suggestie om in de oude Haestinge te trekken. Dat is veel ruimer dan het pand aan de Haven. Wel moet er veel aan gebeuren. Er moet een kantoortje, een spreekkamer en een sorteerruimte ko men. Van de Sande verwacht nu dat er pas eind september duidelijkheid over komt. Het Leger was al volop aan de slag met de vcx>rbcrcidingen en liet berekenen wat de kosten van de bouwkundige aanpassingen zijn. Ook vrexjg het Leger Europese sub sidie aan. „Dat kan omdat het past binnen het verbeteren van de leefbaarheid, maar alleen als het project minstens vijfjaar blijft draaien." Door het besluit van b. en w. komt dat nu weer op losse schroeven te staan. In 2008 besloten b. en w. om de oude Haestinge voorlopig in stand te houden voor een aantal gebruikers, zoals korfbalvereni ging Emcrgo en de duivensportvereniging de Zwaluw. De accommodaties van beide clubs werden gesloopt om de nieuw bouw mogelijk te maken. Zie verder pagina 2. Jacob Elenbaas van aannemingsbedrijf Goedegebuure bij het bestraten van de paden rond de nieuwe Haestinge aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. g ■r

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1