'Tholen liep zo voorop, daarom heb ik voor die plek gekozen' 'Bieb moet terug' 'Belangrijk goed zicht te houden op zorg en dat die behapbaar blijft' Oerlem^ns Mo4e 'Platencontract ultiem doel' Donderdag 29 juli 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 „Wat houdt maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO) eigenlijk in?", gewapend met die vraag is Magda Maljaars (22) uit Domburg bij vijf Thoolse bedrijven en één op Walcheren binnengestapt. Niet zomaar bedrijven, nee, ondernemingen die al een aardig eind op weg zijn met MVO ofwel duurzaam ondernemen. Maljaars heeft onderzocht hoe zij dat doen en waarom. Ze heeft er haar afstudeerscriptie over geschreven en is inmiddels ge slaagd. De Walcherse hoeft alleen nog haar diploma op te halen en mag zich dan Master of science in organisa tion studies noemen, want ze heeft organisatieweten schappen gestudeerd aan de Universiteit van Tilburg. Magda Maljaars studeert af op MVO door toetsing Thoolse bedrijven Dynamiek Nadelen Besparen Niet idealistisch Meer over duurzaam Cijfers SP over Poortvliet kloppen aardig Gemeente Tholen en MEE Zeeland starten mantelzorgcursus De zorg de baas. Dat is de naam van de cursus voor man telzorgers die MEE Zeeland en het steunpunt mantelzorg van de gemeente Tholen samen starten. Het is een pri meur voor Tholen, bedoeld om mantelzorgers te helpen de zorg te kunnen blijven behappen. Is daar behoefte aan? Volgens cursusleiders Mieke Loeve van MEE en Jacqueline Heijboer van de gemeente staat dat als een paal boven water. Lotgenotencontact Zwerfboeken Marijn Geluk (27) uit Sint Philipsland ziet het als een grote kans om door te bre ken als zanger. Hij heeft meegedaan aan de World Championships of Perfor ming Arts in Hollywood en daarbij drie medailles ge wonnen voor zijn optre dens. Hij won zilver in de categorieën pop en jazz, en brons voor rock. De poort naar beroemdheid staat hiermee op een kier, want tal van mensen die wat voor de artiest kunnen betekenen in 'het wereldje' hebben hem zien optreden. Visitekaartjes Marijn Geluk wint medailles in Hollywood Verkoper VANAF NU KORTINGEN* OPLOPEND TOT: KOOPJESMARKT Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen 0167-563 430 www.oerlemansmode.nl Maljaars hecl'l bewust voor bedrij ven gekozen die vallen onder de ca tegorie midden- en kleinbedrijf. „In zo'n onderneming ben ik zelf ook opgegroeid", verklaart ze. Haar ou ders hadden twee minicampings op Walcheren en één daarvan, cam ping Noordduin in Domburg, heeft ze overgenomen samen met haar zus Maricllc. Ze zijn bezig aan hun derde seizoen. Dat is druk werk om naast een studie te doen, maar dat viel best te combineren zegt ze. Haar afstudeerstage heeft ze bij de provincie Zeeland gevolgd. Daar kreeg ze dan ook de lijst met bedrij ven onder ogen die aan een mvo- cursus van de provincie hebben meegedaan. ..Ik wilde de effecten van de cursus meten. Tholen liep zo voorop, daarom heb ik voor die plek gekozen en één bedrijf in Mid delburg." Zo kwam ze uit bij GEA - Goed hart b.v., Richer Son b.v. en Van Houte Systeembouw in Sint-Maar tensdijk en bij Rombouts Kunst stoftechniek b.v., Delta Glass b.v. en Schoonen b.v. in Tholen. Op Walcheren bezocht ze Caljouw Rademakers Verhuizingen te Mid delburg. Ze houdt van de dynamiek van een organisatie, hoe een bedrijf bestaat en in elkaar zit en hoe dat zich ver der ontwikkelt. Daarom heeft ze voor haar studie gekozen. „Het was natuurlijk een gok, want je weet van tevoren niet wat je kunt ver wachten." Maar ze zegt blij te zijn voor die richting te hebben geko zen. „Organisaties trekken me aan, ik vind ze erg interessant." Voor haar afstudeerscriptie had ze de keuze uit elf onderwerpen. Het werd dus MVO. „Ik had ook nog onderzoek kunnen doen naar net werken lussen organisaties. Daar ging mijn vorige scriptie over en daar had ik mee verder kunnen gaan. Maar MVO trok me het meeste aan. Je hoort er veel over, het is een actueel onderwerp, maar er is echt nog niet zoveel onderzoek naar gedaan." Voor haarzelf was het nog niet helemaal duidelijk wat die vorm van ondernemen dan eigenlijk inhoudt. Zoals de drie P's: people, planet, profit. „Het eerste wat in mij opkwam bij MVO was milieu. Ik was mij nog niet zo bewust van de rest, zoals het aspect people. Ik wil de er meer over weten." Er is vol gens Maljaars ook geen eenduidig begrip voor MVO. „Iedereen noemt het anders. De één noemt het MVO, de ander duurzaam ondernemen." Eerst heeft de Domburgse literatuur doorgespit en onder andere onder zoek gedaan naar implementatie processen voor MVO. Ze heeft er zelf een stappenplan voor gemaakt. Elke onderneming kan dat plan als leidraad gebruiken om MVO in te voeren in het bedrijf. Daarna heeft ze de bedrijven bezocht. Ze sprak daarbij met de eigenaar of directeur en een werknemer. Ook kreeg ze in elk bedrijf een rondleiding om te zien hoe MVO is toegepast. Net doen alsof je aan MVO doet, is er niet bij volgens Maljaars. „Als het niet geïmplementeerd is, kom je er snel genoeg achter." Maar dat was niet aan de orde. „Ik was echt ver rast door wat bedrijven eraan doen en welke resultaten ze kunnen ha len door maatschappelijk verant woord te ondernemen. Dal had ik echt niet verwacht." MVO staat ook voor sociaal onder nemen, zoals respectvol omgaan met werknemers en de rest van de wereld, en voor oog hebben voor het milieu. Ofwel, met respect voor mens en milieu tot winst komen. Maar van idealisme of puur groene gedachten is bij de meeste bedrij ven geen sprake, is de conclusie van Maljaars. „MVO heeft soms het imago van geitenwollen sokken, maar ik hen er van overtuigd dat dat het echt niet is. Elke ondernemer die ik gesproken heb, zegt dat het toch om geld gaat. MVO is een ma nier om tot meer winst te komen. Maar ook al is dat de insteek, het is toch goed als een bedrijf voor MVO kiest. Er zitten heel veel voordelen aan." Volgens Maljaars kan elk be drijf iets doen aan MVO, al is het voor elk bedrijf verschillend wat dat is. Ze is zelf zeer enthousiast over MVO en ze heeft zich in haar af studeerproject dan ook gericht op de voordelen ervan. Als er nadelen zijn, dan zitten die bij de start, vindt ze. „Het lastige is om een vertaalslag te maken naar je eigen Magda Maljaars uit Domburg heeft bij vijf Thoolse bedrijven, waaronder de spuiter ij en reclamebedrijf van Joost Schoonen achtergrond in de keuken gekeken voor haar onderzoek naar maatschappelijk verantwoord ondernemen. bedrijf en de voordelen vinden voor jeeigen onderneming. Het kost in eerste instantie natuurlijk toch geld." Joost Schoonen van spuiterij en re clamebedrijf Schoonen b.v. in Tho len. waar het gesprek met deze krant plaatsvindt, voegt daar nog wat aan toe. „Het kost ook tijd voor een ondernemer. Je moet er toch even voor gaan zitten en het dagelijkse werk gaat gewoon door." Er is nog een aspect dat meetelt voor succes. Maljaars: „de werknemersbetrokkenheid is heel belangrijk. Als de werknemers niet mecwillen en het echt niet begrij pen, slaat het niet aan." Daarom staat het voorlichten van werkne mers ook in haar stappenplan. „De directie kan het wel willen, maar werknemers moeten ook mee. Ook valt iedereen makkelijk terug in zijn dagelijkse routine", zegt Schoonen. Toen hij zes jaar geleden het be drijf overnam van zijn ouders, had hij besloten dat hij wilde uitbrei den. Daar had hij een milieuver gunning voor nodig en kwam de term MVO direct naar voren. Al tij dens zijn studie bedrijfseconomie had Schoonen bekeken hoe hel an ders kon in het bedrijf. Zijn vader Jan wilde vooral het bedrijf houden zoals het was. „Hij zei altijd, dit is een klein bedrijf. En hij was niet zo in voor vernieuwingen. Ik heb veel respect voor wat mijn ouders heb ben opgebouwd, maar ik had toch wel wat verbeterpunten." Schoonen junior wil juist groter worden. „Ik wilde meer reclame gaan maken, meer omzet maken." Omdat hij de werkzaamheden wil de intensiveren, kwamen er meer regels om de hoek kijken. Zo moest de voorraad gescheiden worden van de mengruimte. Daarvoor is een opslagruimte gebouwd met een vloeistofdichte vloer. „Je zou er een zwembad in kunnen maken", zegt Schoonen gekscherend. Hij heeft te maken gekregen met zeer strenge regels waaraan hij allemaal heeft voldaan, maar waar hij ook zijn vraagtekens bij heeft gezel. „De deur van de opslagruimte dient als plofluik en de lichtschake laar zit aan de buitenkant van het magazijn. Dat vind ik wel een beet je ver gezocht. De gedachte is, dat die kan vonken als je hem inscha kelt en daardoor zouden de dichte verfbussen kunnen ontploffen. Maar goed, we gingen bouwen en hebben het op die manier gedaan." Onder duurzaam ondernemen schaart Schoonen ook de bouw van een kantoorruimte bij het hedrijf. „Mijn ouders werkten van huis uit in Steenbergen en daardoor waren ze zeven dagen in de week met het bedrijf bezig. De bouw van het kantoor was een belangrijk mo ment, dat geeft meer rust, zowel voor mijn ouders als voor mij. Als ik hier de deur achter mij dichttrek en weer naar huis rijd in Rotter dam. ben ik ook echt klaar." De mengruimte is ook aangepast. „Dal was vroeger een plek met weinig afzuiging voor de oplos middelen en de dampen en dat vol deed niet meer aan de Arbo-regels. Nu worden alle werkbanken auto matisch afgezogen." Schoonen heeft geen subsidie gekregen om die aanpassingen door te voeren. „Ik heb alles met eigen geld be taald. Dit was een investering van 7000 euro." Hij vertelt dat hij wat spaargeld had opgebouwd uit be leggingen. Waar hij wel een ver goeding voor heeft gekregen is een latere aanpassing. Die heeft hij ge daan in de spuitcabine. „Die inves tering mocht ik in één jaar afschrij ven bij de belastingdienst." Schoonen legt uit dat vroeger alles handmatig gebeurde in de spuitca bine, maar de onderhoudsinstalla- teur wees hem op de mogelijkheid om de spuitstand en de circulatie stand automatisch te maken. „We moesten automatisch de schakelaar omzetten en daarmee verloren we warmte en daarmee energie." Het apparaat gebruikt volgens de on dernemer zo'n 10.000 tot 12.000 li ter diesel op een jaar. „De diesel- prijzen gaan omhoog en daarom vind ik dat we moeten gaan bespa ren. Ik hoop dat het wat oplevert, dat kan ik nu nog niet zien." In diezelfde spuitcabine is de droogtemperatuur tien graden ver laagd, van 60-naar 50 graden. „Dat is voldoende om te drogen en scheelt enorm in de kosten." Aan kwaliteit van het geleverde werk. heeft Schoonen ook wat aan gedaan. „Ik vond hel spuitwerk van zes jaar geleden echt niet altijd ac ceptabel. Daar was te weinig con trole op, maar dat kwam ook door gezondheidsproblemen van mijn vader." Verder is hij zich meer op' de grotere klanten gaan richten met een groot wagenpark, puur omdat dat meer oplevert en goed is voor de continuïteit van hel bedrijf. Andere zaken die Schoonen heeft ingevoerd zijn een CAO en een pensioenregeling, en in elke ruimte hangt een kaart met de vluchtroute. Personeelsmanagement en een vei lig bedrijf zijn horen ook bij duur zaam ondernemen. Het personeel heeft ook een om- 'slag moeten maken. Dat werd hem in eerste instantie niet in dank af genomen, zegt Schoonen. „Ik was toch het zoontje van de baas. Een aantal collega's heeft mij nog als klein jongetje gezien en nu ga ik ze ineens vertellen wat ze moeten doen. Dat heeft wel wat lijd nodig gehad." Maar hij wil ze graag be wust maken van wat duurzaam is en wat niet. Zoals het openstaan van de roldeuren als de kachel aan staat in de werkruimte. „Die doen we nu altijd dicht als de kachel aan staat. Daar werd vroeger niet op gelet door de werknemers, maar ja, zij voelen het ook niet in hun porte monnee. Dat is ook wel mijn voor naamste drijfveer. Ik ben niet idealistisch ingesteld, het gaat ge woon om de kosten." En dat die omlaag gaan door duur zaam te ondernemen, heeft Schoonen daadwerkelijk ervaren. „Sinds ik MVO heb ingevoerd in mijn bedrijf, is de omzet bijna ver dubbeld." Schoonen vertelt dat het plan zich telkens ontwikkelt. „Ik denk dat je nooit klaar bent met doorvoeren, je moet steeds weer het traject doorlopen." Zo wil Schoonen nog de verlichting in de spuitcabine aanpassen, maar hij wacht tot de tijd rijp is. „Licht is heel belangrijk in de spuitcabine. De lichtopbrengst moet de juiste zijn." De zuinigere lampen geven volgens hem nog niet het juiste licht en bovendien is er nog veel ontwikkeling in lampen. „Verhou dingsgewijs is hel nog steeds erg duur om die investering te doen. Dus voorlopig hebben wc dat nog uitgesteld." Hij bezuinigt op een andere manier ook op verlichting. „In elke ruimte waar de werkzaamheden zijn afge rond gaat het licht uit. Wij kunnen op kantoor nog wel langer door werken, maar lopen altijd een rondje om te kijken of overal het licht uit is en de deuren dicht zijn." Maljaars is zowel bij grote als bij kleine bedrijven geweest, zoals Schoonen, en heeft daardoor het verschil gezien in het toepassen van MVO. „Bij Goedhart zijn ze er al langer mee bezig en daar heb je zelfs een KAM-coördinator: Jack van Loon. Die houdt zich alleen bezig met kwaliteit, Arbo en mi lieu. Dat kan ook alleen bij zo'n groot bedrijf. Maar bij Schoonen is er in korte tijd zoveel gedaan, daar was ik echt door verrast." Joost Schoonen heeft laten zien waar hij allemaal op let in de pro ductie. Zo wordt er ook gekeken hoe de kleurenfolics voor de recla mestickers zo efficiënt mogelijk kunnen worden gesneden, zodat er zo min mogelijk afval is. Duur zaam ondernemen heeft ook veel met hel milieu te maken, maar Schoonen geeft één ding toe. „We zijn gewoon een vervuilend bedrijf, dit is echt geen milieuvriendelijke sector. Maar we kunnen het wel zó doen dat het het minst schadelijk is voor het milieu." Magda Maljaars heeft haar bevindingen opgeschreven in haar scriptie genaamd 'Corporate social responsibility in small and medium sized enterprises. Succesfactors of CSR implementation processes: a com parative case study.' Ze kreeg er een 8.5 voor en is cum laude geslaagd. Zelf is ze ook ondernemer en bekijkt of ze MVO kan invoeren op haar minicamping in Domhurg. Ze denkt aan elektriciteitspalcn bij elke standplaats, waarmee de gasten betalen voor hun daadwerkelijke ener gieverbruik in plaats van een vast bedrag. „Als er nu iemand naar huis gaat, weet je niet of hij of zij zijn koelkast nog aan heeft staan. Als ze er zelf voor moeten betalen, maak je ze er meer van bewust. Het scheelt voor mij in de kosten", aldus Maljaars. Haar rapport, maar ook andere informatie over duurzaam ondernemen, is te vinden op de web site duurzaamisgcwoondoen.eu. Een samenvatting is ook te lezen op www.eendrachtbode.nl. Het resultaat van de steekproef van de SP onder oud-lezers van de bi bliotheek in Poortvliet klopt wel aardig. Dat is de conclusie van teamlei der Wim Otterman van de bibliotheek Tholen. De SP stelde, dat nog geen 60 procent van de oud-lezers nog even vaak als vroeger naar een bibliotheek gaat. Uit de cijfers van Biblioosterschelde blijkt dat 27 van de 49 volwassen leden van de bibliotheek Poortvliet na de sluiting in ja nuari nog lid zijn van een bibliotheek. En dat is 55 procent. Het bete kent ook dat iets minder dan de helft van de oud-leden niet meer staan ingeschreven bij een bibliotheek. Mieke Loeve en Jacqueline Heijboer starten in september met een cursus voor mantelzorgers om ze te helpen de zorg te kunnen blijven volhouden. Ze hebben de krachten gebundeld om gebruik te maken van eikaars kennis en eikaars doelgroep. MEE Zeeland ondersteunt mensen met een beperking. „En achter mensen met een beperking vind je vaak ook een mantelzorger", zegt Heijboer. Volledig in kaart brengen, kunnen Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit SAAB verkoop SAAB onderhoud SAAB tuning Gagelboslaan 161, Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www..tholen bv.nl www.saabtuning.nl Advertentie I.M. ze het niet, maar ze denken dat er in Tholen ongeveer 3000 mantel zorgers zijn. „Dé mantelzorger be staat niet en bovendien zijn ze niet makkelijk te vangen. Mantelzor gers laten zich niet makkelijk zien." Volgens hun definitie is een man telzorger iemand die langdurige en intensieve zorg en begeleiding geeft binnen zijn familie of vrien denkring. En vaak is een mantel zorger een vrouw, menen Loeve en Heijboer. Omdat vrouwen tegenwoordig ook steeds meer gaan werken en de voorzieningen in de zorg afnemen, komen mantelzorgers volgens hen steeds meer in de knel. „Daarom is hel belangrijk dat ze goed zicht blijven houden op de zorg waar ze mee bezig zijn en dat die behap baar blijft." Loeve merkt ook in hel contact met cliënten dat mantelzor gers zich onbegrepen voelen door hun omgeving. „'Mensen snappen niet wat ik doe', hoor ik ze vaak zeggen. En 'Ik wou dat ik het met iemand kon delen'. Er is behoefte aan om het met andere mensen te bespreken." Bij de cursus worden niet alleen handvatten aangereikt hoe de zorg beter verdeeld kan worden, maar is er ook ruimte voor lotgenotencon tact. Heijboer weet uit ervaring met mantelzorgbijeenkomsten dat er onderling nuttige tips worden uit gedeeld en dat mensen het lijn vin den anderen te ontmoeten die in hetzelfde schuitje zitten. „Ze weten dan dat ze niet de enige zijn die dat overkomt." Eén van de onderdelen van de cur sus is het invullen van een netwerk kaart. Daarmee wordt voor de man telzorger overzichtelijk wat hij of zij allemaal doet, wat hij kan afsto ten of overdragen aan een ander en waar er ruimte is voor ontspanning. „Je leert op een praktische manier je tijd in te vullen. Als een vriend belt met de vraag 'Zal ik vanmid dag eens een rondje gaan rijden met Jan' en jij denkt, had je dat niet eerder kunnen vragen, want giste ren kwam het beter uit, dan kun je vragen of die persoon dat op een tijdstip wil doen dat jij bijvoor beeld je boodschappen kunt doen. Otterman vindt in eerste instantie dat de bieb het nog niet zo slecht gedaan heeft met het aantal behou den leden, maar zegt zich te gaan beraden over het verlies. „Eerlijk gezegd ben ik best geschrokken van de cijfers. Ik had er nog niet eerder naar gekeken." SP-Iid Kees Slager uit Poortvliet heeft alleen de vol wassen oud-leden ondervraagd voor zijn onderzoek, maar onder de jeugdleden is een veel grotere afna me te constateren. Slager verklaart waarom hij die doelgroep niet on derzocht heeft: „Ik had een lijstje of even tijd hebt voor je hobby. Je kunt vragen of hij of zij dat op vas te tijden wil gaan doen. Je brengt in kaart wie er iets voor je kan bete kenen." Loeve vertelt dat mantel zorgers vaak heel veel taken op zich hebben genomen en die wor den met een netwerkkaart uit el kaar gehaald. „Je kunt bijvoor beeld ook je broer die ver weg woont vragen de administratie te doen, want dat kan tegenwoordig ook op afstand. Alles wordt steeds meer digitaal, ook rekeningen." Het is niet de bedoeling dat man telzorgers de zorg volledig uit han den geven, maar juist om hel ze zo lang mogelijk te laten volhouden op een prettige manier. De cursus, die bestaat uit vijf bijeenkomsten van twee uur, wordt gegeven in zorgbedrijf De Vlinderbloem aan de Hoogstraat in Tholen. De bij eenkomsten zijn op 16 en 30 sep tember, 14 en 28 oktober en 18 no vember van half acht tot half tien 's avonds. „Wc hebben met het oog op werkende mensen expres geko zen voor de avonduren, maar we kunnen net zo goed een volgende cursus in de middag houden", zegt Heijboer. Deelname is gratis en er is plek voor maximaal tien perso nen. De cursusleidsters vinden acht cursisten ideaal. „Er wordt veel met elkaar besproken en daarom moet de groep niet te groot wor den", vindt Heijboer. Mensen die degene die ze verzor gen niet alleen kunnen achterlaten, kunnen een beroep doen op het steunpunt vrijwillige thuiszorg. Dat zorgt voor de inzet van een vrijwilliger tijdens de cursusuren. Aanmelden voor de cursus kan tol I september bij Jacqueline Heij boer, tel. 0166-668315 of c-mail mantclzorgvrijwilligers@tholen.nl. van volwassen oud-leden en die mensen heb ik opgebeld. Ze waren niet allemaal thuis." Toch is zijn on derzoek met 42 ondervraagden re presentatief te noemen, voor wat betreft de volwassenen. Van de 120 bij de bibliotheek in Poortvliet ingeschreven jeugdleden, zijn er nog 28 lid van een vestiging in een andere plaats. Dal is een af name van maar liefst 77 procent. Volgens Otterman is dat te verkla ren doordat kinderen op school boeken kunnen lezen. „In Poort vliet hebben we bij de sluiting het grootste gedeelte van de jeugdcol lectie die nog bruikbaar was ge schonken aan de basisscholen." Op dit moment zijn 161 mensen in Poortvliet (zowel volwassenen als jeugd) lid van een bibliotheek er gens in Zeeland. „Daarvan waren er 106 al lid van een andere biblio theek dan die in Poortvliet." De 55 oud-leners bij de bieb in Poortvliet die nog lid zijn, staan nu ingeschre ven bij de bibliotheek in Tholen volgens Otterman. Slager vindt de afname van leden te groot en gaat die daarom met de SP aankaarten in de gemeenteraad. „We gaan net zo lang zeuren en zei ken tot ze het kotsbeu zijn en zeg gen jullie krijgen de bibliotheek te rug." Het duurt volgens hem nog even voordat de SP actie kan onder nemen. „De vakantieperiode breekt aan, dus het zal wel september wor den voor er weer vergaderingen zijn." Hij trekt zich niets aan van de lan delijke trend dat bibliotheken steeds meer centraliseren en daar mee wegtrekken uit kleine kernen. „Volgens ons is dat een verkeerde trend. Het valt mij ook op dat er nog zoveel boosheid over heerst bij de mensen die ik erover spreek." Het Initiatief van Corric van der Horst - ook een SP'er maar dat staat er los van - met het introduce ren van zwerfboeken op Tholen. noemt Slager: „Schattig, maar dat komt meer in de sfeer van liefda digheid. Straks gaal de bibliotheek zich erachter verschuilen dat ze niet terug hoeven te komen, want er zwerven al zoveel boeken rond op Tholen. De overheid moet ervoor zorgen dat het gewoon goed gere geld is. De bibliotheek moet terug." Het evenement in Hollywood wordt wel de Olympische Spelen van de ar tiestenwereld genoemd. Beginnende en opkomende artiesten uit ongeveer 50 landen komen daar bijeen om hun discipline te tonen. Dat kan ook acte ren, dans of modellenwerk zijn. Er zijn in de voorrondes al medailles te winnen en wie goud wint, gaat naar de finale. Die wordt in Amerika live op televisie en internet uitgezonden. Marijn heeft de finale niet gehaald, maar vindt dat niet erg. „Het ging mij echt om contacten te kunnen leg gen met topmensen uit de muziek wereld." Dat is hem gelukt. „Ner gens ter wereld maak je dat mee. Bij dit evenement zitten ze gewoon op een rij en je kunt er zo centje uitpik ken of aanraken." Nederland was voor hel eerst verte genwoordigd op de World Cham pionships of Performing Arts. Marijn maakte deel uit van een vierkoppig team. Naast hem deden Isabel Com mandeur (acteren en zang), Nick Schapendonk (zang) en Elvira Henry (dans, zang en modelleren) mee in Los Angeles. „We hebben het alle maal goed gedaan. Iedereen heeft wel een medaille gewonnen in een bepaalde categorie." Ze hebben audi tie moeten doen om deel uit te mo gen maken van het team. Marijn zag ergens een oproep staan van de Ne derlandse tak van de organisatie en schreef zich in. Dat heeft hem al de nodige media-aandacht opgeleverd, onder andere met een artikel in de gratis krant Metro. En na zijn presta ties is hij geïnterviewd door het lan delijke radiostation 3FM. In Amerika heeft hij mensen uit de muziekwereld kunnen spreken. „Die kunnen je uitnodigen via een zoge heten go-see. Dan hangen ze een briefje op een prikbord. Ik heb er twee gehad." Maar na zijn optreden kreeg hij van meerdere mensen com plimenten. „Mensen uit die wereld die riepen: you are awesome. Een vrouw kwam naar me toe om mijn cd te vragen. Die vond dat ik het ge weldig gedaan heb. Dat is echt een groot compliment." Marijn heelt een zogeheten demo-cd met coverliedjes. Hij heeft die uitgedeeld en zelf visi tekaartjes ontvangen van mensen die wat voor hem zouden kunnen bete kenen. „Ik hoop dat de aandacht die ik heb gekregen, of nu al krijg, echt wat gaat opleveren. Maar de kans zit er best in. Je zult maar net dat ene hebben dat een ander niet heeft." Marijn heeft als popnummer What do you want from me van Adam Lambert gezongen, als jazz Feeling good van Nina Simonc en in de cate gorie rock The show must go on van Queen. De jury gaf punten. Het com mentaar heeft hij nog niet kunnen in zien. „Er is geen individueel juryrap port omdat er zoveel deelnemers zijn. Ze kijken onder andere of je persoonlijkheid goed is en of je je microfoon goed houdt. Als je zilver hebt, weet je dat je het goed hebt ge daan, maar ook dat er nog verbeter punten zijn." Wat die precies zijn volgens de jury, weet Marijn dus niet. Zelf denkt hij dal hij nog wat meer aan zijn podiumpresentatie kan doen. „Het kunnen hele' kleine de tails zijn." Marijn is weer thuis na zijn twaalf dagen durende avontuur. Hij gaat ge woon weer aan de slag als verkoper bij de Woonboulevard in Poortvliet. In de gemeente Tholen is hij hekend geworden als voorman van de voor malige coverhand JIC uil Sint Phi lipsland. Zijn huidige band Bastard Sugar uit Tilburg, waarmee hij ook zelfgeschreven nummers speelde, staat op een laag pitje vanwege ge hoorproblemen van de drummer. Ge luk wil graag doorbreken als singer- songwriter. Zijn genre is rock. „Ik ben wel een echte rockzanger, maar laat jazz ook niet links liggen. Dat is ook heel breed." Nu gaat hij alles voor zichzelf op een rijtje zetten. Een planning heeft hij nog niet. Maar één ding weet hij wel. „Een platencon tract is het ultieme doel. Dat je een cd op kunt nemen en alles gewoon goed geregeld is voor jou als artiest." Marijn Geluk met JIC op de havenfeesten in Sint Philips- land, drie jaar geleden. Op 30 en 31 augustus is er weer een koopjesmarkt tegen zeer voordelige prijzen. Locatie: De Joosse, Kaaistraat 12 Steenbergen Maandag 30 augustus 13.00 - 20.00 uur Dinsdag 31 augustus 09.00- 16.00 uur m.u.v. hoogzomer- en standaardcollectie Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7