Blusgroep van Stavenisse is overdag reservebrandweer 'rt 'Ik heb bij voetbal nooit in het spel vriendelijkheid ervaren zoals hier' Prijswinnaar nieuwsquiz 'Ik wilde niet tegen de bus klappen en verkoos berm' Na twee maanden afname stijgt aantal werklozen weer Tot 2.000, - Bal Poorthove viert hoogste punt Flitspaal in brand gestoken De Supermarkt van Halsteren Donderdag 29 juli 2010 66c jaargang no. 37 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Veel fouten in lijst bodemonderzoeken zie www.plus.nl Eis halfjaar cel dodelijk ongeval Sint-Annaland „Wat de straf ook zal zijn, het zal het leed bij de familie om het gemis van het slachtoffer niet kunnen verzach ten." Dat zei officier van justitie J. Janssen donderdag bij de Middelburgse rechtbank aan het begin van haar be toog in de zaak tegen de 42-jarige A.Z. uit Roosendaal. Ze eiste zes. maanden celstraf en twee jaar rijontzegging tegen de motorrijder, die vorig jaar een botsing veroor zaakte waarbij de twaalfjarige Maurits Roeland uit Sint- Annaland om het leven kwam. Rijbewijs ingenomen Nog altijd 521 Tholenaren op zoek naar haan In de eerste zes maanden van dit jaar is het aantal Thole naren zonder een baan met tien gestegen. De toename komt bijna volledig op het conto van de vrouwen. Bij het UWV werkbedrijf stonden eind juni 521 werklozen ge registreerd. Na een daling in de maanden april en mei liet juni een lichte stijging zien. Daarmee wijkt Tholen af van het Zeeuwse en het landelijke beeld. John Ponsteen (28) volgt Johan van Dijke op als postcommandant Als er overdag brand in Stavenisse uitbreekt, dan wordt automatisch ook het korps van Sint-Maartensdijk of van Sint-Annaland gealarmeerd. Door het vertrek van bevel voerder Johan van Dijke is er overdag in het dorp name lijk geen bevelvoerder en mag de blusgroep niet uitruk ken. Dat is vastgelegd in het dekkingsplan van de Zeeuwse brandweer. De 50-jarige Van Dijke is per 1 juli als postcommandant door de 28-jarige John Ponsteen opgevolgd maar die beschikt nog niet over de papieren die voor bevelvoerder vereist zijn. Eisen hoog Vijfde editie Athletes in Action in Tholen voor sport en geloof Training u Autobedrijf In De Poorthove in Poortvliet wordt vanmiddag het bereiken van het hoogste punt gevierd van de uitbrei ding. In april is. in opdracht van Cast- ria Wonen, begonnen met de aan bouw bij het woonservicecentrum. Naar verwachting is deze begin vol gendjaar gereed. Er worden zes zorg- appartementcn voor ouderen gereali seerd. Tegelijkertijd worden twee bestaande appartementen verbouwd tot een praktijkruimte voor huisarts Brusscn. Het hoogste punt wordt, met een drankje en een hapje, gevierd door de bouwvakkers van aannemer De Kok Bouwgroep, bewoners en omwonen den, en andere bij het project betrok kenen. De oudste en de jongste bewo ner van het complex verrichten een officiële handeling, en directeur Jaap loet van Castria houdt een toespraak. De inhoud van de flitspaal aan de Oud-Vossemeerscdijk tussen Tholen en Oud-Vossemccr kan waarschijn lijk als verloren worden beschouwd, nadat die in de nacht van vrijdag op zaterdag in brand is gestoken. De brandweer Tholen kreeg om half vier een melding van een buitenbrand en rukte uit. Ter plaatse ontdekten ze dat er brand woedde rondom de flitspaal. Omdat er rook bovenuit de kast kwam, gaat de brandweer ervan uit dat het vuur de bekabeling heeft be reikt. Het blussen vergde niet veel werk, want de brandweerlieden wa ren na een half uur weer terug op de kazerne. Ze hebben de politie ervan in kennis gesteld dat één van hun ei gendommen is vernield. De gemeente Tholen heeft veel werk gehad aan een vervuild bestand met plaatsen waar sprake zou zijn van bodemvervuiling. De landelijk aan geleverde cijfers met gegevens over 2004/2005 noemde ruim 400 loca ties in de gemeente Tholen. Dit be troffen adressen met een zogenaam de vervolgstatus, wat inhoudt dat aangegeven wordt in welke fase een bodemonderzoek zich bevindt. Thoolse ambtenaren moesten nu el ke plaats op de juistheid controleren, voordat ze hiermee verder aan de slag konden gaan. „We konden ze dus ook niet zomaar aan betrokke nen en/of derden kenbaar maken", zeggen b.en w. Uiteindelijk bleven er maar 102 van de ruim 400 loca ties over, dus maar liefst driekwart was fout. Deze 102 plaatsen hebben als vervolgstatus uitvoeren histo risch bodemonderzoek gekregen of uitvoeren oriënterend bodemonder zoek. B. en w. hebben ingestemd met het projectplan dat de komende 1,5 jaar uitgevoerd moet worden. Via een uitgebreid traject gaat de ge meente de eigenaren om medewer king vragen. Mevr. L.J. van der Male-van Vossen uit de Anjerstraat in Sint-Maartensdijk heeft de achtste nieuwsquiz in het ka der van het 65-jarig bestaan van de Eendrachtbode gewonnen. Zij had evenals vele anderen, de vijf vragen goed beantwoord. In 1989 protesteer den Sint Philipslanders tegen het aan wijzen van de slikken als beschermd natuurgebied. Eveneens in 1989 werd de eerste geldautomaat van het eiland in Tholen in gebruik genomen. Vraag 3 luidde wie de eerste kerkdienst voor geestelijk gehandicapten leidde in 1989'en dat was ds. A. van Herk. Meer actueel was vraag vier, hoeveel op- laadpunten voor elektrische auto's er op Tholen komen: vijf. Op de School met de Bijbel in Sint-Anrialand zitten zes kinderen uit Hongarije, waarmee de vijfde en laatste vraag beantwoord werd. Uit de vele goede oplossingen werd mevr. Van der Male getrokken als winnaar van de waardebon van 65 euro. Deze weck zijn er nieuwe kan sen bij de nieuwsquiz van juli. U kunt opnieuw een waardebon van 65 euro winnen. Zie daarvoor de speciale 65 jaar pagina's 12 en 13. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.M. 43 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Johan van Dijke Dc officier achtte de motorrijder schuldig aan het dodelijke ongeval dat 5 maart vorig jaar op dc Langc- weg in Sint Annaland (tussen de Kleincdijk en de Noorddijk) plaats had. Janssen maakte een recon structie van het tragische ongeval en constateerde verwijtbare gedra gingen van de Roosendaler. Zo had dc motorrijder net voor de flauwe bocht naar rechts op de Langcwcg twee auto's ingehaald. Toen hij zijn motor met aanzienlijke snelheid de bocht instuurde en dicht tegen dc as van de weg reed, doemde uit te genovergestelde richting ter hoogte van de Kleinedijk een busje op. Volgens de officier heeft dc ver dachte toen de verkeerde keuze ge maakt door met zijn motor naar de linkerweghelft de berm in te rijden. Hij verloor de controle en stuurde de motor, na 25 meter slingerend door de berm te hebben gereden, het fietspad op. Daar reed de jonge fietser, van het Calvijn college on derweg naar huis. Z. kwam frontaal met hem in botsing. Het slachtoffer overleed niet veel later aan zijn verwondingen. ..U had in de berm de motor moeten laten uitrijden, want op het fietspad rijdt verkeer", verzekerde de verkeersofficier. Dc voormalig inwoner van Sint- Annaland kende de weg. „Ik wist dat het een rare bocht was", zei hij. Naar zijn gevoel had hij 100 kilo meter per uur gereden, waar 80 km p/u is toegestaan. Hij vertelde té gefixeerd te zijn geweest op het busje uit de tegenovergestelde rich ting, zodat hij met zijn motor naar links was uitgeweken. „Ik heb de bocht verkeerd ingeschat en ben geschrokken van het busje. Ik wil de niet tegen het busje klappen en heb ervoor gekozen om dc berm in te rijden." De bestuurder van het busje had verklaard dat dc motor rijder met hoge snelheid op hem afkwam en zag dat deze zijn motor in een paniekreactie op zijn weg helft naar de berm stuurde. „Ik keek hem recht in de ogen." Een van de ingehaalde automobilisten zag het ongeval gebeuren en barst te in woede uit tegen de motorrij der. De weersomstandigheden waren die dag goed. Uit het onderzoek van de technische recherche kon niet de exacte snelheid worden vastgesteld, maar er zou in de berm mogelijk een snelheidsverlies zijn geweest van 83 lot 87 km per uur. ZIE VERDER PAGINA 5 261 vrouwen), februari 559 (287 m, 272 v). maart 567 (295 m, 272 v), april 538 (277 m. 261 v). mei 515 (260 m, 255 v) en juni 521 (267 m. 254 v). Vergeleken met vorig jaar juni zijn nog Hink wat inwoners op zoek naar een baan. Want een jaar terug stonden 416 werklozen bij het UWV ingeschreven, namelijk 226 mannen en 190 vrouwen. Bijna de helft (250) van dc Thoolse werklozen is 45 jaar of ouder. En 89 zijn er jonger dan 27 jaar. De leef tijdsgroep daar tussenin telt 182 men sen. Het is de enige groep die de af gelopen zes maanden daalde, zij het met slechts één werkloze. Ouderen kwamen er negen bij, jongeren twee. Van de bij het UWV ingeschreven werklozen zit zestig procent - 313 in woners - korter dan een jaar zonder werk thuis. Langer dan drie jaar zon der baan zijn 68 inwoners. Begin januari zochten 511 inwoners - 266 mannen en 245 vrouwen - een baan. Eind maart was dat opgelopen tot 567. Met name in februari meld den zich veel Tholenaren (35) bij het UWV. In april daalde het aantal in schrijvingen met 29, in mei met nog eens 23. Maar in juni was er een toe name van zes. Dat betekent voor Tholen een stijging van 1,2 procent, terwijl in Zeeland als geheel het aan tal werklozen in juni met 2.2 procent daalde en landelijk met 1,6 procent. De crisis is duidelijk nog niet voorbij. Er zijn in Tholen nog altijd meer mannen (267) dan vrouwen (254) werkloos. Het aantal werkloze man nen bereikte in maart zijn top met 295, bij dc vrouwen was in februari en maart het aantal van 272 hel hoog ste dal werd bereikt. De aantallen Thoolse werklozen per maand waren als volgt: januari 524 (263 mannen, Vrijwilligers blussen de brand in de schuur aan de Buurtweg in Stavenisse. Volgens brandweercommandant Koos de Feijter is bij het dekkings plan van dc meldkamer van dc Vcilig- heidsregio gekeken naar de beschik baarheid van de vrijwilligers, de functies en dc tijd die nodig is om uit te rukken. Zijn er een bevelvoerder, een chauffeur en vier manschappen dan is er niets aan hand. „Maar red je dat als blusgroep niet en heb je wel een bevelvoerder en een chauffeur en twee man, dan word je wel gealar meerd, maar wordt een van de naast gelegen korpsen automatisch opge roepen. Zakt een blusgroep onder de vier man en zit je zonder bevelvoer der, dan moetje niet zes minuten gaan wachten om een andere blusgroep op te roepen. Dus om tijd te winnen wordt nu gelijk Sint-Annaland of Sint-Maartensdijk gealarmeerd. Sta venisse krijgt wel een alarm, maar dan wordt er niet verwacht dat ze uit rukken. Afgesproken is wel dat ze naar dc kazerne gaan." In deze vakan- tictijd is er overdag wel een bevel voerder, benadrukt De Feijtcr. Per jaar rukt de brandweer in Stavenisse tien keer uit. Het korps in Stavenisse is dus nu re serve eh alleen tijdens werktijden overdag. Totdat er overdag weer een bevelvoerder beschikbaar is. Vrijdag ochtend kon de blusgroep nog ge woon uitrukken om assistentie te ver lenen bij een bedrijfsongeval aan dc Nieuweweg. Volgens Dc Feijter zal het dekkings plan voor Zeeland er elk jaar anders uitzien. Als Stavenisse overdag weer een bevelvoerder beschikbaar heeft, verandert de situatie weer. Van Dijke nam na 21 jaar afscheid van de blus groep. Hij was sinds december 20(X) postcommandant. De reden om te stoppen heeft te maken met dc thuis situatie, zegt Van Dijke. „Ik heb een keuze moeten maken. Ik heb kinderen en kleinkinderen waar ik meer tijd voor wil hebben. De brandweer legt heel veel beslag op je tijd. Het liep de spuigaten uit. Ik had het al langer la ten weten, maar een opvolger diende zich niet meteen aan. Ik heb dc knoop doorgehakt. Twee avonden op dc week ben ik voor de brandweer in de weer en dat heeft een impact op mijn gezin." De lijd en energie die hij als postcommandant en bevelvoerder in de brandweer stak, staat niet in ver houding tol het aantal uitrukken, stelt hij. „Dat zijn er een stuk of tien per jaar. Het is natuurlijk leuk voor de mensen dat we klaar staan, maar het was voor mij uit een beetje uit balans. Het is niet omdat ik niet kan opschie ten met de groep. Ik heb het altijd graag gedaan." De eisen die gesteld worden aan de vrijwilligers zijn hoog, vindt Van Dij ke. „Als postcommandant elke week oefenen met de manschappen, oefe nen als bevelvoerder, vergaderen met de andere postcommandanten. Trai nen voor hulpverlening op zaterda gen. Daarnaast heb je je werk." Dat Stavenisse nu ingedeeld is als re serve vindt De Feijtcr positief. „Als je het bij het oude laat. dan suggereer je iets dat er niet is. Nu win je in feite zes minuten wachten op het korps van Sint-Maartensdijk of Sint-Annaland omdat je ze meteen oproept als er wat gebeurt in Stavenisse en de blusgroep niet uit kan rukken." Ook De Feijter wijst er op dat het aan tal uitrukken voor Stavenisse beperkt is. „Het afgelopen jaar waren er drie keer uitrukken overdag. De meeste branden gebeuren 's avonds, in het weekend of in de vakantie, maar sta tistisch gezien kan er wel iets overdag gebeuren." Stavenisse werd sinds de ingebruik name van de nieuwe kazerne aan de Veilingweg in Sint-Annaland, niet meer opgeroepen als tweede blus groep voor Sint-Maartensdijk. „Sint- Annaland is net iets eerder in Smur- diek. Het is minutenwerk, maar hel werkt niet motiverend. Het is een stukje verlies voor ons, maar voor mij geen reden geweest om te stoppen. Al is het best wel een gevoelig iets." Zijn opvolger John Ponsteen is met zijn 28 jaar de jongste postcomman dant van de Thoolse brandweer. Hij werkt als ambtenaar bij de gemeente Tholen als coördinator informatie en automatisering. Ponsteen volgde vo rig jaar Peter dc Rooij op. „Het lei ding geven ligt me wel. En ik had ook wel de ambitie om postcommandant te worden." Er waren twee kandida ten. Ponsteen begint in oktober met de opleiding tol bevelvoerder die 2,5 tot 3 jaar duurt. „Dat is een voorwaarde voor deze functie." Ponstecn was al negen jaar vrijwilli ger bij de brandweer. Hij begon als brandwacht, werd eerste klas en is nu hoofdbrandwacht. In september ko men er nog twee nieuwe vrijwilligers bij, Jan Priem en Gerald Janssen, en dan is dc blusgroep met 16 vrijwilli gers compleet. „De groep is supergc- motiveerd. We hebben een rustig jaar gehad, maar de laatste tijd zijn er vier serieuze uitrukken geweest. In maart de schuurbrand in de Buurtweg, een schaap in dc sloot bij de Boswei, een drenkeling bij Strijcnham en de hulp verlening vrijdag aan de Nieuwe weg." ZIE VERDER PAGINA 5 ZIE VERDER PAGINA 9 Deze week W'im dc Hond uit Tholen neemt na 39- afscheid vakonderwijs Leerlingen Luijster sluiten met water schooldag af Regina Lindhoud woont met p^pzier in Oud-Vossemeer J EN VERDER... Speeltoestellen terug op oes terputten in Tholen Jongeren uit negentien landen op bezoek bij Lions Kees Verloop hoog op SGP- lijst waterschap WIE GOED DOET GOED ONTMOET Dit nummer bestaat uit 14 pagina's I)e kinderen hebben gewoon een leuke week, de begeleiders ontplooien zichzelf. Dat is kort samengevat de eve- nementenweek van Athletes in Action op de voormalige oesterputten in Tholen. De christelijke interkerkelijke organisatie organiseert deze nu voor de vijfde jaar op rij en het is een succes te noemen. Maandag zijn er onge veer 80 kinderen verwelkomd voor het middagprogramma. En dat is volgens het achtkoppige team dat bestaat uit christelijke jongeren een behoorlijke opkomst voor de eerste dag, want meestal groeit het deelnemersveld naar 80 tot 100 kinderen in de loop van de week. Sporten en tussendoor kennismaken met het christelijk geloof of je juist er verder in verdiepen. Dat is de opzet die de Christengemeente Tholen elke keer hanteert. Kinderen van 6 lot en met 12 jaar volgen een middagprogramma en 's avonds is dc jeugd vanaf twaalf jaar aan dé beurt. Elke dag bereidt een groep ouders in de kerk van de Christenge meente een maaltijd waaraan de kinderen kunnen deelnemen. Dc week wordt afgesloten met een barbecue. De 20-jarige Jeffrey Schipper uit Tholen vóelde zich er driejaar geleden door geraakt. Hij was lid van de Hervormde Gemeente in Tholen toen hij voor het eerst naar Athletes in Action kwam. Daar leerde hij op een andere manier het christelijk geloof kennen. „Ze vertelden over Gods liefde. En dc manier waarop was nieuw voor mij. Alles werd veel duidelijker voor me." Hij is daarna overgestapt naar dc Christengemeente. Het is volgens hem geen radicale overstap. Zijn teamgenoot Colinda Ligtendag legt dat uit. „Het is wel dezelfde boodschap, maar bij de ene kerk voel je je meer op je gemak dan bij de an dere. We staan hier open voor iedereen. Er is geen sprake van kerkscheiding. We willen juist alle kerken hierin betrek ken en zijn ook een interkerkelijke organisatie." Ligtendag en Schipper hebben dit jaar de leiding over het evenement. Voor de 22-jarige Colinda is dat de eerste keer. „Ik werd door Sander Bruins Slot, die het twee jaar geleden organiseerde, gevraagd of ik het van hem wilde overnemen. Ik had het nog nooit gezien, maar werd erg enthousiast door zijn uitleg." Ze heeft wel ervaring met kinderen, want ze studeert aan de Pabo in Ede. Schipper gaat naar het derdejaar van de opleiding journalistiek in diezelfde plaats. Athletes in Action is een onderdeel van Agapè. een internationale en interkerkelijke beweging. Van die organisatie hebben dc jongeren van Athletes in Action een training gekregen in het christelijk conferentieoord in Dcldcn. Zowel kerkelijke als niet-kerkelijke kinderen doen mee aan het jaarlijkse evenement van Athletes in Action op de voormalige oesterputten in Tholen, waarbij sport en geloof een week lang met elkaar worden gecombineerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1